1. SCG Open Denver (Standard)
Předposlední Open v letošním roce si nenechalo ujít 458 hráčů, včetně LSVho, který se na SCG Open objevil po hodně dlouhé době, za což se mu byl odměnou feature match hned v prvním kole (LSV prohrál a nakonec si dal rychlý 3:2 drop).
Dobrá zpráva byla, že metagame se konečně vyrovnala - Abzan Aggro tvořilo pouze čtvrtinu herního pole ve druhém dni a na popularitě velmi nabral Atarka Red a Warrioři (evidentně tomu bylo díky úspěchům na GP Kobe).
Turnaj zcela ovládnul Vikram Kudva s vymazlenou verzí Esper Midrange s Monastery Mentorem. Mentora na standardu zkoušelo docela dost hráčů, ale teprve Vikram přišel s tou správnou verzí. Klíčem byl playset Jaců, které jsme předtím v tokenových decích příliš nevídali, a hlavně pak maindeck playset Duressů! K tomu stačilo přidat trochu levného removalu, Gideona a Treasure Cruise. A díky úbytku Crackling Doomů se taky do mainu vešel pár Ojutaiů.
Poraženým finalistou byl Lee Marino s Atarka Redem, ve kterém hrál playset Makindi Sliderunnerů, což je podle mě skvělá, leč velmi opomíjená karta. Díky ní jsou v decku mnohem lepší kusy typu Becomme Immense a Titan’s Strength.
Další pěkný deck byl hned na třetím místě. Šlo o Bring to Light Loe Losseta. Tenhle deck byl hodně populární v prvních týdnech nového standardu, ale většina hráčů o něj postupem času ztratila zájem. Výjimkou je ale Joe, který deck hraje už od prvního týdne s BFZ.
Jeho verze je extrémně grindy s nekončící karetní výhodou v podobě Jaců, Nissy, Den Protektorů, Treasure Cruisu a Abzan Charmu. Zajímavé jsou dva kusy Complete Disregardu, které si poradí s nepříjemnými bytostmi jako Hangarback Walker, Deathmist Raptor a také Dragonmaster Outcast (nemusíme se už bát Commandu, který by ho zreanimoval). Nejrafinovanější one-of v decku je pak určitě Silumgar’s Command, což je karta, která většinou soupeře dokáže nejvíce zaskočit a úplně zvrátí hru.
Úplně se mi ale nelíbí, že se Joe spoléhá téměř výhradně na Siege Rhina, co se týče winkondice. Deck je pak až zbytečně moc náchylný na Infinite Obliteration. Osobně bych proto zkusil přidat jednoho Ojutaie a do sidu Ob Nixilise.
Poslední zajímavý deck bylo velmi agresivní Mardu, se kterým skončil Doug Hendrickson na 18. místě. Deck se spoléhá na rychlé dvoudropy, které ale neztrácí na účinnosti v lategame (Abbot, Hangár, Seeker). A díky kartám jako Kolaghan’s Command a Manželé má deck velmi dobrý reach a dokáže hrát vyrovnanou partii s ostatními grindy decky.
2. TCGplayer Championship (Standard)
Na konci roku obvykle pořádá plno organizátorů finále svých celoročních sérií, a mezi takové patří i TCGplayer. Letošní finále se skládalo ze sedmi kol standardu v prvním dni a z dalších pěti kol a top8 ve druhém dni.
Turnaje se účastnilo 234 hráčů a trofej pro vítěze si domů odnesl Adam Yurchick s Abzan Aggrem, když ve finále porazil 4C Rally Erica Flickingera.
To byly zároveň dva nejúspěšnější decky turnaje, dohromady obsadily sedm míst v top16 (4× Abzan, 3× Rally).
Nejzajímavější deck v top16 byla UG Ramp Aliho Aintraziho. Ali trochu nezvykle zařadil do své verze playset Jaců a tři Digy, díky čemuž sice deck není tolik explozivní, ale je daleko konzistentnější. Do tohoto plánu také zapadají Den Protektoři a Nissy.
Další zajímavá karta, kterou v rampě běžně nevídáme, je Gather the Pack. Ten pomáhá hledat Ulamoga a je fajn s Jacem, Den Protectorem a Digem. V decku jsou pak ještě dvě další karty, které mají za úkol přečkat úvodní kola, a to Winds of Qal Sisma a Skyline Cascade.
3. SCG IQs Denver (Modern & Legacy)
Modernu se účastnilo 144 hráčů a k vidění tu bylo nebývalé množství zajímavých decků.
Ve finále jsme se žádné inovace nedočkali, utkaly se zde dva klasické decky v podobě Naya Burnu a Affinity (zvítězil Chris Andersen s Burnem). Zajímavé to začalo být od čtvrtého místa, které obsadil Blake Donnan se zajímavou verzí Abzan Company ve stylu legacy Death and Taxes.
Deck obsahoval playset Aether Viálů, ke kterým tu byly bytosti jako Fiend Hunter, Flickerwisp, nebo Tidehollow Sculler. S Fiend Hunterem a Scullerem zajímavě funguje Cartel Aristocrat a také Wasteland Strangler. Nechybí samozřejmě ani Witnesska, která je skvělá s Collected Company, a jako třešnička na dortu je tu Cloudshift.
Deváté místo patřilo Justinu Miyashirovi s Monoblue Delverem. Deck využívá Delvera a Vendilion Clique v kombinaci s tempo kartami jako Remand, Vapor Snag , Cryptic Command a Snapcaster Mage. Zajímavý je pak v decku Jeskai Sage, který s levnými cantripy a Vapor Snagem může soupeři rychle nasázet spoustu damage.
Osobně se mi v decku velmi líbí i Psionic Blast, který může nejednoho soupeře nepříjemně zaskočit a samozřejmě v kombinaci se Snapcasterem zařídit posledních pár damage.
Na čtrnáctém místě skončil s velmi agresivním UWR Delverem Ezra Guttierrez. Základem decku je trojice btostí Delver, Swiftspear a Young Pyromancer. K nim tu je různá směsice blesků, cantripů (zajímavá je Manamorphose) a tempo karet jako Remand a Vapor Snag. Trochu zvláštní ovšem je, že v decku není Snapcaster…
Pokud se vám zdá, že jsem nezmínil žádnou bílou kartu, ačkoli jsem napsal, že jde o UWR Delvera, tak je to proto, že v mainu je z bílé pouze Lightning Helix. V sidu ale najdeme playset Pathů, které jsou zásadní proti kartám jako Kitchen Finks, nebo Wurmcoil Engine.
Poslední zajímavý deck byly Esper Gifty, se kterými obsadil Brandon Nelson patnácté místo. Deck zažívá obrození díky novému Jacovi, který je Giftům šitý namíru.
Velmi silné jsou samozřejmě stále Unburiály s Elesh/Ionou a skvěle umístěny v metagame jsou i Lingering Souls. Zajímavý mi přijde i Monastery Mentor v sidu. Jelikož je deck plný discardu a levného removalu a s Jacem je taky velmi dobrý, tak bych se vůbec nebál ho přesunout do mainu.
Legacy se účastnilo velmi skromných 80 hráčů a z vítězství se radoval Jake Kempfer s naprosto klasickou verzí RUG Delvera, když ve finále porazil Shardless BUG Dylana Nollena.
Nejzajímavější deck v top16 byl jednoznačně Splinter Twin Scotta Davise. Když se řekne Splinter Twin, pravděpodobně si vybavíte cantripy jako Brainstorm a Ponder, k tomu nějaký ten Lightning Bolt…
Scott na to šel ale úplně jinak. Jako základ decku měl „Sol landy“ v kombinaci s Chalice of the Void a Blood Moonem. Brainstrom tedy v decku byl, jelikož je prostě tak dobrý, že by byl hřích ho nehrát, ale další jednomanové cantripy už v decku nebyly. Kombo tu hledaly Impulsy a Intuice a na jeho ochranu tu byly Forsáže, Daze a Misdirekce.
Desáté místo obsadil Tristan Raitano s Tezzeratorem, což je deck, se kterým často streamuje například Joe Lossett. Pokud máte rádi bláznivé decky se zajímavými kartami, tak je tohle ten pravý deck pro vás.
Základ decku jsou různé soft lock karty jako Chalice of the Void, Crucible of Worlds, nebo Ensnaring Bridge. Potom je tu dvojice planeswalkerů Dack Fayden a Tezzeret, Agent of Bolas. Skvělá je v decku i Baleful Strix - dobrý blocker proti Delverům a Tarmogoyfům, pěkně spolupracuje s Tezzeretem a také je to modrá karta do Forsáže.
Pokud soupeřete nezabijete Tezzeretem, tak je tu další možnost v podobě „komba“ Thopter Foundry + Sword of the Meek. Většina hráčů také do decku zařazuje pár one-ofů na chuť (osobně mám rád termín fun-of), což vidíme i zde v podobě Notion Thiefa a Abyssu.
4. Modern Mayhem
Začátkem prosince se na MTGO konal premiérový modern, ve kterém se hrálo o různé libovky typu all-foil Modern Masters apod. Jak ovšem bývá u podobných eventů zvykem, tak postupový klíč je velmi neúprosný. Hrálo se osm kol a do top8 bylo potřeba 7:1 (což se shodou okolností povedlo přesně osmi lidem).
Turnaj měl naprosto překvapivý vítězný deck, byli to BW Hatebeaři pilotované známým grinderem „Clyde the Glide Drexler“.
Deck je dalším z řady aktuálně velmi populárních Aether Vial/Ghost Quarter/Leonin Arbiter decků, o což se zcela určitě zasloužil Craig Wescoe svým top4 finishem na GP Pittsburgh.
Tenhle konkrétní build mi ale osobně přijde velmi pochybný. Ačkoli se to na první pohled nezdá, tak deck nemá moc stabilní manabase a často je problém dát po křivce Konfoše a Kitchen Finks. Jednomanový discard se taky moc nekamarádí s Aether Vialem a Thalií. Osobně mi přijde, že lepší by tu mohl být Tidehollow Sculler.
Clyde ale v top8 dokázal porazit Affinitu, Merfolky a Abzan, takže deck zase tak hrozný být nemůže…
5. Legacy MOCS
Další premierový event na MTGO byly Legacy MOCS, což byla opět nekompromisní osmikolová záležitost, kde bylo opět potřeba do top8 uhrát 7:1. Tentokráte jednomu šťastlivci stačilo i 6:2 (mimochodem devátý byl Reid Duke s Elfy o několik setinek na pomocné).
Z vítězství se radoval „jpa93“ s klasickým Sneak and Show, když ve finále porazil Komboelfy Andrew Cunea (Gainsay na MTGO).
Do top8 se dostal i jeden velmi zajímavý deck, kterým byl BR Reanimator s playsetem Sire of Infinity. Jedná se vyloženě o all-in kombo, které se snaží za pomocí Lotus Petalu a Dark Ritualů v akždé hře reanimovat v prvním kole. Aby bylo kombo úspěšné, jsou v mainu playsety Thoughtseize a Unmask a ve sidu vychytávky v podobě Chancellor of the Annex a Stronghold Gambit.
6. Bonusy
Na závěr tu pro vás mám dva bonusy. Prvním je Legacy All-in Monored s libovkou v podobě Prophetic Flamespeakera. Tuhle kartu jsem měl rád už od chvíle, co jí poprvé zveřejnili a proto jsem rád, že jí někdo úspěšně hraje.
Deck hrál Sean O’Brien v americké Giga-Bites Legacy Series, kde skončil na třetím místě z osmačtyřiceti hráčů.
Jako třešničku na dort tu pro vás mám dva decky z nově vzniknuvšího formátu „Oldschool 93/94“. Na tomhle formátu se mohou hrát pouze anglické karty, které vyšly v těchto letech (pokud jsem správně pochopil, tak zde nemůžete hrát ani novější verze starých karet). Formát má také speciální restricted list, který si můžete prostudovat zde.
Jeden z největších turnajů v tomto formátu se uskutečnil v italském Viareggiu v rámci eternal akce „Nebraska‘s War“. Turnaj se zúčastnilo 62 hráčů a vítězem se stal Martin Berlin s UW-based kontrolem, který měl jako hlavní winkondici starou dobrou Serovku :)
Druhé místo obsadil Gordon Andersson s UR Tempem se Serendib Efreetem. Z těchto dvou decklistů mám dojem, že formát je vlastně vintage bez všech komb a free kántrů typu Forsáž, či Mental Misstep. Dalo by se tedy říci, že jde o čistý magic, tak jak ho původně zamýšlel Richard Garfield (který byl mimochodem na tomhle turnaji čestným hostem).
A to už je pro tentokrát vše. Na viděnou v novém roce u dalších vydání!
Kumano
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře