Novinky
Flash News #32 - nejzajímavější momenty roku 2013
Jak už tomu bývá zvykem, tak s koncem roku je spojené různé rekapitulování, což také bude předmětem dnešního vydání Flash News.
Já jsem si vybral deset situací z letoška, které mně z celého roku zaujaly nejvíce. Po zvážení jsem se nakonec rozhodl, že je seřadím chronologicky, jelikož udělat nějaké top10 pořadí by bylo takřka nemožné…
1. Jak Tiran málem vyhrál GP Bilbao, aneb zahozený Goyf
Na konci ledna se hrálo modernové GP Bilbao, na kterém jsme měli pouze jednoho zástupce, který zato ale o sobě dával pořádně vědět! Byl to Tiran (Lukáš Jaklovský), který se s tradiční verzí Jundu dostal až do finále, kde hrál proti UWR Tempu Mitchelle Manderse.
Za nerozhodného stavu se ale bohužel ukázalo, že často je největším soupeřem člověk sám sobě. Tiran měl na stole Lilianu a dolízl Goyfa, jenže místo zahrání dal rovnou discard a Goyfa prostě zahodil. O pár kol později ho soupeř zabil Batterskullem… Nebýt této prazvláštní chyby, mohli jsme mít i letos vítěze GP. Shit happens.
2. Ban Bloodbraid Elfa na modernu
V posledních letech se moc často nestává, že by nějaká karta dominovala formátu tolik, že by se musela zabanovat, osobně si vzpomínám pouze na dva případy - Jace a Mystic na standardu a Survival na legacy. Ovšem po tom, co Jund na modernu vyhrál všechno, co šlo, si musel Bloodbraid Elf jednoho krásného dne sbalit kufry…
Elfové jsou můj nejoblíbenější tribe v historii MTG tak doufejme, že ho nebude následovat i Deathrite Shaman.
3. První žena v top8 v historii Pro Touru
Magic vždy byl doménou mužů, což se asi těžko kdy změní, ale letos se v tomto ohledu stala velká změna. Pro Tour Gatecrash sice vyhrál Tom Martell se svým inovativním BWR deckem (The Aristocrats), ale většina hráčů si spíše zapamatuje, že je to moment, kdy se poprvé v historii PT dostala do top8 žena (a to docela pohledná žena).
Byla to Melissa DeTora, která dokonce po prvním dni měla jako jediná 8:0! V top8 jí bohužel vyřadil právě pozdější vítěz, Tom Martell. Malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo!
4. Leoš Kopecký vyhrává WCQ
Žádný tuzemský turnaj letos nevyvolal takové pozdvižení, jako květnová „kvalda“ ve Free Solu. Sporná diskvalifikace v semifinále a vítězství hráče, který byl dlouhá léta jedním z nejhorších v republice (ne, že by se to teď nějak výrazně změnilo :D), to se nestává každý den.
Pro mě osobně však turnaj znamenal ještě něco jiného – je to důkaz toho, že vyhrát prostě může úplně každý. Takže pokud se Vám nedaří, neklesejte na mysli, příště to můžete být třeba právě vy, kdo nás bude reprezentovat na mistrovství světa týmů!
5. GP Las Vegas, největší turnaj v historii všech sběratelských karetních her
Na začátku léta vyšla sada Modern Masters, která se mezi hráči těšila nebývale velké oblibě. Kdo by si taky nechtěl otevřít karty jako Tarmogoyf, Dark Confidant, Vendilion Clique, či Sword of Fire and Ice!
V Las Vegas se pak konalo „one and only“ GP ve formátu Modern Masters limited, za velmi přátelskou cenu 60$ (levnější, než cena boosterů na krámě). Pokud jste se navíc stihli včas přeregistrovat, dostali jste speciální podložku, která se na místě vykupovala za 65$ :) Není divu, že už 14 dní před začátkem GP bylo předregistrováno 2 500 hráčů.
Organizátoři byli nakonec nuceni udělat limit 4 500 hráčů, který se bez problémů naplnil. Znamenalo to tedy, že padl rekord v návštěvnosti turnaje ve sběratelské karetní hře. Zároveň to byl také první turnaj, na kterém se aplikovalo pravidlo, že lze po rozbalení boosterů dropnout (foil Goyf měl v tu dobu výkup 6 000Kč). Tohoto pravidla využili čtyři hráči, z čehož vyplívá, že jeden foil Goyf připadá na nějakých 6 750 boosterů :)
A jenom pro úplnost, na turnaji zvítězil doposud naprosto neznámý Neal Oliver. Zajímavost je, že jedinou prohru v celém turnaji utrpěl hned v prvním kole.
6. Předčasný scoop ve finále GP Kansas City
Na každém turnaji je vidět nespočet chyb, ale nejvíce si samozřejmě pamatujeme, když taková chyba rozhodne finále. V tomto ohledu nebyl Tiran letos sám.
Ve finále GP Kansas City se spolu utkali Seth Manfield s Melirou a Joe Hemmann s Living Endem. Ve třetí hře odhalil Seth Thoughtseizou, že má jeho soupeř v ruce Faerie Macabre. I přesto ale zahrál Meliru, Viscera Seera a nakonec i Kitchen Finks. K všeobecnému překvapení mu na to soupeř podal ruku…
7. Francie vyhrává Team World Magic Cup
Dva topdecky rozhodly o tom, že Francie se stala mistrem světa v mistrovství světa týmů a že naše výprava skončila na třetím místě.
První nádherný match byl mezi Leošem Kopeckým (Czech Shrek) a Adorjanem Korblem (Maďarsko). Leoš hrál Bant Aury a jeho soupeř Jund Midrange. Ve třetí hře měl Leoš Fiendslayer Paladina s Unflinching Courage, Ethereal Armorem a Ajanim. K vítězství stačilo líznout libovolný pump spell. Bohužel, topdeck Geista nestačil a Leoš v upkeepu umřel na transform Huntmastera…
Ještě dramatičtější rozuzlení mělo finále, kde se o vítězi rozhodovalo v mirroru Jundů - Timothee Simonot proti Adorjanu Korblovi. Ve třetí hře se podařilo Timotheemu zahodit soupeři celou ruku Rakodos’s Returnem, ale topdecklá Olivie mu během dvou kol zabila a ukradla všechny bytosti. Timothee měl poslední draw, chvíle napětí – a byl to lethal Rakdos’s Return! Dramatičtější rozuzlení jsme si snad ani nemohli přát :)
8. Shahar Shenhar se stává mistrem světa
Letošní mistrovství světa jednotlivců pro nás bylo divácky velmi lákavé, jelikož jsme tam měli hned dva zástupce, Martina Jůzu a Standu Cífku. Bohužel se jim ale vůbec nedařilo a už po půlce turnaje bylo jisté, že se do top4 nedostanou. Juzám dokonce první výhru urval až v devátém kole…
Nejvíce se dařilo Shaharovi Shenharovi, který měl letos velmi úspěšnou sezónu a také Reidu Dukovi, který loni ještě jako nepříliš známý mladík skončil na posledním místě.
Finále bylo záležitostí modernu, na který si vzal Reid Duke velmi odvážně GW Aury, zatímco Shahar zvolil konzervativně UWR Flash. Po rychlých dvou prvních hrách vedl 2:0 Reid, ale Shahar nakonec zvládnul zápas otočit, hlavně díky smolnému mulliganu Reida v rozhodující hře.
9. GP Praha
Po dvou letech se k nám vrátila GP, tentokráte ve formátu M14 limited, což byl velmi pěkný a rozmanitý formát. Bohužel „nelidsky“ vysoké vstupné odradilo hodně hráčů a tak na GP přijelo více Němců, než Čechů…
Já jsem měl tu možnost účastnit se GP jakožto člen coverage týmu, za což bych chtěl ještě jednou poděkovat Lubošovi Lauerovi. Byl to velmi pěkný zážitek, sledovat po celý den, jak si vedou naši nejlepší hráči a možná že jsem si díky tomu turnaj užil víc, než kdybych se rozhodl hrát.
Na turnaji se velmi dařilo Martinovi Jůzovi, který po obdržení sealedu řekl, že by neměla být potíž uhrát 9:0 a nakonec 9:0 uhrál :) Podobně se mu dařilo i ve druhém dni a už před posledním kolem bylo jasné, že postoupí do top8. Ve finále nadraftoval velmi pěkné UBčko, ale bohužel ho hned v osmičce přejel Marco Cammilluzzi, který předvedl několik velmi pěkných draw s svým RGčkem.
Celkovým vítězem se nakonec stal doposud neznámý Rus Anatoly Chuhwichov.
Zajímavý příběh prožil na GP další Čech, Honza Brožek. V prvním dni hned zkraje dvakrát prohrál a měl 2:2, poté ale už ale nepoznal hořkost prohry a všichni jsme tak očekávali, že se 13:2 postoupí do top8. Bohužel to nedopadlo a na pomocné skončil devátý. Přesto se díky novým pravidlům kvalifikoval na PT do Valencie.
10. Double win Owena Turtenwalda
V závěru letošního roku se povedl husarský kousek Owenu Turtenwaldovi. Nejprve zvítězil na legacy GP ve Washingtonu (1698 hráčů) a o týden později vítězství zopakoval na GP Albuquerque (standard, 862 hráčů).
Poslední hráč, kterému se povedlo zvítězit ve dvou GP v řadě, byl Yuuya Watanabe v srpnu 2011.
Tak to byl rok 2013. Nezbývá než si přát, aby rok 2014 byl stejně zábavný jako ten letošní a abychom snad měli domácí vítěze na blížícím se GP Praha!
Sledujte Flash News i v novém roce a pořádně se dneska ztřískejte!
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.