Novinky
Grand Prix Praha v průběhu let
Již jen pár dní nás dělí od pomyslného vrcholu letošní MTG sezony, kterým se již po páté stává turnaj Grand Prix na domácí, tedy pražské půdě. Z tohoto turnaje se vám pochopitelně bude CMUS snažit přinést jako již tradičně co nejlepší coverage.
V souvislosti s blížícím se GP bych rozhodně doporučil prostudovat vynikající teoretický článek o tomto turnaji z pera Tomáše Vaňka[1]. Pokud jste již zkušenějším hráčem a pídíte se spíše po informacích, které by zlepšily vaši znalost příslušného limited formátu odkazuji potom na výborný článek jednoho z nejlepších limited hráčů světa Martina Jůzy[2].
Cílem tohoto článku bude, jako již je u mě tradičně zvykem, vrátit se trochu zpět v čase a podívat se předcházejí GP turnaje v Praze a především účinkování našich zástupců v těchto podnicích. Pro tento účel jsem zvolil netradiční formu a článek je tak obohacen o řadu odkazů, vztahujících se k tématům, o kterých mluvím. Tento text si tak neklade ambice být vyčerpávající studnicí informací (či encyklopedií ČR magicu, ačkoliv i ta jednou bude), jako spíše možným zdrojem inspirace k četbě na dlouhé zimní večery. Přeci jen, i když to tak nevypadá je tu Magic 20let a za tu dobu se nahromadilo velké množství zajímavých výsledků a pochopitelně i kvalitních hráčů, kteří jich dosáhli a náhodou měli a mají i nějaký vztah k této zemi.
Nechci nikoho unavovat předlouhou exkurzí do časů dinosaurů, nicméně před mapováním samotných úspěchů ČR hráčů na pražských GP turnajích považuji za zajímavé a možná i důležité připomenout, kdo byl vlastně první ČR hráč, který si vybojoval místo v top8 turnaje Grand Prix (i když bohužel již není mezi námi). Bylo to v roce 1997 v italském městě Como[3] a onen hráč se jmenoval Lukáš Ladra. Dnešním hráčům to jméno může být celkem neznámé, nicméně je na místě ho zmínit, protože svými výsledky v „pionýrských časech“ ČR magicu mohl inspiroval některé z pozdějších velikánů, kteří se dostali do širšího povědomí současné hráčské komunity. Není bez zajímavosti, že Lukáš uhrál TOP 8 i na GP Antwerpy[4] v roce 1998 a také 9. místo na PT Los Angeles[5]. Nemám k dispozici jeho decklist z Itálie, nicméně se s vámi mohu podělit o jeden z jeho decklistů z Antwerp. Jeho balíček v top8 vypadal podle dostupných zdrojů[6] takto:
Draft GP Antwerpy | Lukáš Ladra |
Main Deck | Sideboard |
1 Aftershock 1 Barbed Sliver 1 Flowstone Sculpture 1 Giant Strenght 1 Goblin Bombardment 1 Lighting Elemental 1 Manakin 1 Mogg Fanatic 1 Mounted Archers 1 Quickening Licid 1 Ranger en-Vec 1 Soltari Foot Soldier 1 Soltari Lancer 1 Starke of Rath 1 Talon Sliver 1 Winds of Rath 1 Honor Guard 1 Invasion Plants 1 Mogg Flunkies 1 Nomads en-Kor 1 Smite 1 Spike Colony 1 Youthful Knight 3 Forest 7 Mountains 6 Plains |
Nyní mi však již dovolte přejít k hlavnímu tématu tohoto textu, tedy analýze výsledků ČR hráčů na předchozích čtyřech GP v Praze. Poprvé Praha tento turnaj hostila v roce 2001. Turnaj se tehdy konal v kongresovém paláci, což jistě přidalo na atmosféře a intenzitě zážitku účastníků. Hrálo ho 618 hráčů a vyhrál ho v té době známý profesionální hráč Ryan Fuller.[7] Domácí hrdinové však nezůstali příliš zahanbeni a Jakub Šlemr (mimo jiné mistr světa z roku 1997[8] ) obsadil vynikající třetí místo. Do druhého dne tehdy postupovalo 64 nejlepších a mimo něj do závěrečných bojů postoupili ještě Libor Marek, Arnošt Źídek (oba pozdější reprezentanti na mistrovství světa v australském Sydney, podrobněji zde[9], Arnošt Źídek navíc prodělal velmi úspěšnou kariéru na PT okruhu, jejímž pomyslným vrcholem byla pravděpodobně top8 na PT Londýn 2005[10]), Mirko Nývlt (účastník top8 na MR 2002[11], Tomáš Kosička, Jaroslav Sita (jeden ze zakladatelů serveru CMUS a také úspěšný reprezentant viz například PT Nice 2002[12]), Petr Posolda (20. místo na PT Chicago 1998[13]), Petr Tejnský (úspěšný reprezentant z mistrovství světa v roce 2000[14]), Čeněk Svoboda, Martin Lamr (člen národního týmu na mistrovství světa v Berlíně[15]), Jan Brodzák (velmi úspěšný hráč z jehož výsledků považuji za klíčové zmínit především top8 na GP Rimini 2004[16]) a Jan Sluka. První šestice zmíněných získala i finanční prémii pro umístění v top 32 (systém honorování na GP se v průběhu let mění a vyvíjí).
Druhé GP v Praze proběhlo v roce 2003 opět v prostorách Kongresového paláce a titul si odnesl Štefan Jedlička. Domácí hráči se tentokrát museli spokojit s poněkud slabším výsledkem[17]. Do druhého dne se probojoval Jan Brodzák, Tomáš Klimeš (účastník top8 na GP Boloňa 2005[18]), Jiří Lebeda a Josef Vlach. Peníze si však tentokrát odnesli pouze Tomáš a Honza za 23. a 30. místo[19].
Potřetí si bylo možné v Praze zahrát GP roku až roku 2009. První místo tehdy získal celkem neznámý Jan Smith a nejlepším domácím hráčem byl na 6. místě Lukáš Vozdecký[20]. Místo konání doznalo změn, protože toto GP se poprvé hrálo v prostorách Průmyslového paláce v Holešovicích. Zajímavostí je, že to bylo necelý rok potom, co zde došlo k požáru, jenž tehdy plnil novinové stránky. Pohled na finální pořadí byl tentokrát o poznání veselejší než v roce 2003, protože se z finanční výhry radovali také František Bína, Ondřej Baudyš (z bohaté studnice jeho výsledků bych zmínil například top16 na PT Chicago 1997[21], Jan Brodzák, Jakub Šlemr (také GP šampion z Londýna 2003[22]), Jan Havel, Tomáš Bek, Tomáš Brychta, Miroslav Liberský, Jan Macošek, David Do-Anh (Finalista GP Madrid 2010[23]), Dominik Korcak, Martin Melichar, Adam Fajkus, Petr Borůvka.
Čtvrté a poslední GP v Praze se konalo v květnu 2011 (opět v prostorách holešovského výstaviště) a pohár konečně zůstal v domácích rukou, tedy přesněji v rukou legendárního Ondřeje Baudyše (Ondra je mimo jiné trojnásobný mistr republiky. Titul získal v letech 1999, 2000 a 2004). Mimo něj se do top8 na tomto turnaji probojoval ještě Petr Brožek (vedle tohoto výsledku má na kontě například top8 na GP Oakland 2010[24]) a Lukáš Blohon (který má na svém kontě taktéž řadu kvalitních výsledků, za všechny zmíním například top8 na PT Hawai 2012[25]). Mimo této trojice se mohla ČR na tomto turnaji pochlubit i řadou dalších hráčů v penězích, jmenovitě šlo o Nikolu Vávru (ten byl také první na GP Nottingham 2005[26]), Petra Nahodila (dvojnásobný mistr republiky, který má navíc na svém kontě top8 z GP Rimini 2008[27] a Eindhovenu 2005[28]), Petra Borůvku, Adama Kosku (Snad každý zná jeho dvě devátá místa na PT, nicméně je také hráčem který díky unikátnímu payout systému na PT Philadelphia 2005[29] obdržel odměnu 100 USD za bye v prvním kole[30]), Jonášek Kozáka, Jana Hanzálka, Matěje Vantucha a Ondřeje Rosenkratze.
Na základě zde zmíněných výsledků je možné sledovat řadu zajímavostí. Z hlediska top8 účastí je pro ČR největším úspěchem GP v roce 2011 a nejhorším pak pochopitelně GP v roce 2003. V otázce počtu Money finishu bylo nejúspěšnější GP v roce 2009. Více než jednou potom peníze na pražském GP vyhrály Jan Brodzák (2krát), Petr Borůvka (2krát), Ondřej Baudyš (2krát) a Jakub Šlemr (2krát). Nejvíce peněz z těchto 4 turnajů si potom odnesl Ondřej Baudyš. Jan Brodzák by si jistě zasloužil ocenění za „nejstabilnější kvalitní výsledek“, protože byl ve druhém dni na všech třech GP v Praze, kterých se zúčastnil. Pokud nás potom zajímá celkový počet hráčů v prvním dni, bylo rekordu dosaženo na GP Praha 2009, který hrálo 1541 hráčů. V roce potom 2011 účast klesla na 1235 a podle mého osobního očekávání nebude letos rekord v počtu účastníků překonán. S účastí pochopitelně souvisí také startovné. Pro někoho jistě může být jeho velikost zásadním důvodem rozhodujícím o účasti či neúčasti. V roce 2001 zaplatil účastník za možnost hrát tento turnaj 600kč, v roce 2003 850kč, v roce 2011 900kč a letos ho již startovné bude stát 1300 kč. Ačkoliv je nárůst vstupného mezi lety 2011 a 2013 jen o tři procenta vyšší, než tomu bylo v úseku 2001 a 2003, očekávám, že jeho velikost přispěje ke snížení účasti především v kategorii domácí a mladší hráči, pro které je to často nejnákladnější položka celého víkendu.
Bude jistě zajímavé sledovat, jak s těmito výsledky zamává nadcházející GP, kteří domácí hráči se prosadí a jestli zůstane titul v „našich“ rukou. Pokud se tohoto klání plánujete účastnit, přeji vám hodně štěstí a pokud ne, budeme rádi, když využijete naší společnosti, protože CMUS bude u toho.
V coverage pro GP Praha 2013, se budeme snažit vycházet ze všeho dobrého, co přinesla ta z roku 2011 a představíme i některé novinky. Můžete se tak těšit na kvalitní zprávy z bojiště, rozhovory, decklisty, zajímavosti a jedno malé, nicméně zásadní překvapení, jehož odtajnění si necháme až na sobotu.
Jaroslav Bílek
[6] Časopis European Sideboard May 1998, Vol. 1, Issue 3
[11] Časopis Legenda 6. číslo, 2002
[13] Časopis legenda 6. číslo 1998
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Split second generálsky výber: Edge of Eternities
Hoci až tak veľa ich naozaj nieje a niektoré sú ako hovoríš fakt zaujímavé a bude o nich možno aj nejaký klasický CMUSovský “TOP 10” článok...
všechny komentářeStředeční výhledy 11/2025
Pred Tebou holt človek nič neutají :o)
všechny komentářeMarvel's Spider-Man - základní informace
Tento set mi zcela unikl. Domníval jsem se, že se letos dočkáme už jen Avatara a nového Lorwynu, ale Spider-Man? A navíc bez jakéhokoliv...
všechny komentářeWrath of the Machine cEDH Golbez, Crystal Collector Deck Tech
cEDH je Topic ku ktoremu sa viac krat za cas tuna Vratime ano to sa moze kazdy Tesit. I ked nehram len cEDH ale to je ako sa hovori "a...
všechny komentářePod povrchom: Ságy
Tohle byl opravdu moc pěkný článek k snídani, plný informací o kterých jsem vůbec nevěděl. Třeba že Elder Dragon War (jako i jine ságy) je...
všechny komentářeReport z Czech Premodern Championship 2025
Super čtení, díky!
všechny komentáře