Novinky
Středeční výhledy #4/2011
Ohlédnutí:
1) GP Denver
2) PTQ Nagoya v Berouně
3) SCG Open Washington DC
Co nás čeká:
4) Duel Decks: Ajani vs. Bolas
5) Knights vs. Dragons
6) Nový Deckbuilder Toolkit
7) FNM Promo pro březen a duben
8) Důležité turnaje
Bonus:
9) Rozhovor s Jakubem Tóthem
Ohlédnutí:
1) Na třetí letošní Grand Prix v Denveru letěl z Čechů pouze Martin Jůza. Po nevydařené limited části na nedávném PT Paris si chtěl zpět vydobýt svou pozici jednoho z nejlepších limited hráčů planety a to se mu povedlo. Se sobotním sealed deckem, který obsahoval Tezzereta a Myr Battlesphere (tedy stejné karty, se kterými se Juzamovi dařilo v Paříži na Standardu), neztratil ani jeden zápas a v neděli byl pro něj oříškem jen Gaudenis Vidugiris, který ho porazil v prvním draftu a poté ještě ve finále. Juzám si tak za druhé místo odesl 2300 dolarů a 8 PT bodů k tomu. Velkým překvapením turnaje se stal Paul Cheon, který se na profi turnajích objevil po velmi dlouhé době a dokázal uhrát top 8. Mezi další známé tváře v top 8 patřili Brian Kibler a Owen Turtenwald.
Těm co sledovali ohnivou diskusi pod minulými výhledy by neměl uniknout vzkaz od Juzáma přímo z jeho profilu mezi top 8 hráči na GP:
What strategies did you use in your Drafts, and why?
First I set aside all white poison cards and then just picked one at random from the rest.
What commons are you most hoping to open from Mirrodin Besieged?
I honestly don't even know.
2) Předminulý víkend se také konala první kvalifikace na PT Nagoya v Berouně. Turnaje se zúčastnilo pouze 18 hráčů (příspěvek na letenku je opravdu směšný a Nagoya daleko). Mezi nejúspěšnější balíčky patřily Faeries, které po vzoru standardního Caw-Go také adoptovaly nový Sword of Feast and Famine. Ve finále se potkali hned dva hráči Faerií – Jan Hanzálek a Jakub Tóth. Po napínavém boji vyhrál Kuba, který se tak kvalifikoval již na třetí Pro Tour v řadě. Na PT Paris ale nakonec nemohl, tak doufám, že tentokrát si už Pro Tour nenechá ujít a nebude hrát elfy (0:4 začátek na PT Amsterdam).
3) Minulý víkend se v USA konal další víkend ze série SCG Open, tentokráte ve Washingtonu. Pokud se podíváte na výsledky Standardu, zjistíte, že situace vypadá hůře než za dob Jundu a Faerií. Mezi top 16 balíčky je devětkrát Caw-Blade. Není proto divu, že turnaj vyhrál slavný deckbuilder Gerry Thompson, který do Caw-Blade přidal červenou na Cunning Sparkmage a Inferno Titana v sideboardu, který je nejlepší odpovědí na Squadron Hawk. Na druhém místě se umístil Alex Bertoncini (vítěz loňské série), který stále hraje RUG Control, pouze ho pokaždé upraví na novou metagame. Precursor Golem je ideální karta proti Caw-Blade, sama osobě vyláká Day of Judgment a uspěje dokonce i v Jace testu, podobně skvělý je i červený Titán. RUG Control je ale velmi obtížný na hraní, což má za následek jeho nízké procentuální zastoupení na fieldu.
Caw-Blade Gerry Thompson Main Deck Sideboard 4 Squadron Hawk
4 Stoneforge Mystic
4 Preordain
3 Spell Pierce
3 Lightning Bolt
2 Mana Leak
1 Sword of Feast and Famine
1 Sword of Body and Mind
4 Day of Judgment
4 Jace, the Mind Sculptor
3 Gideon Jura
4 Plains
3 Mountain
3 Island
2 Evolving Wilds
2 Glacial Fortress
3 Seachrome Coast
3 Celestial Colonnade
3 Scalding Tarn
4 Arid Mesa1 Inferno Titan
1 Sun Titan
4 Flashfreeze
3 Divine Offering
1 Basilisk Collar
4 Cunning Sparkmage
1 Dispel
RUG Control Alex Bertoncini Main Deck Sideboard 4 Lotus Cobra
1 Oracle of Mul Daya
3 Precursor Golem
3 Inferno Titan
2 Avenger of Zendikar
4 Preordain
4 Lightning Bolt
4 Mana Leak
4 Explore
4 Jace, the Mind Sculptor
2 Mountain
5 Island
3 Forest
3 Copperline Gorge
4 Raging Ravine
2 Halimar Depths
4 Misty Rainforest
4 Scalding Tarn2 Obstinate Baloth
4 Pyroclasm
2 Flashfreeze
2 Acidic Slime
2 Ratchet Bomb
1 Burst Lightning
2 Spell Pierce
Co nás čeká:
4) Na podzim si pro nás Wizardi chystají další duel decky z řady planeswalkerovských soubojů. Tentokráte se utká Ajani, který konečně vystopoval, kdo může za smrt jeho bratra Jazala a bude se snažit zabít toho nejmocnějšího z planeswalkerů, samotného Bolase, kterému již slouží Sarkhan i Tezzeret. Minulý rok v duel decku vyšel Tezzeret, který se v Mirrodin Besieged dočkal své druhé podoby. Dočkáme se příští rok nového Bolase či Ajaniho?
5) Na apríla se můžeme těšit na další z řady duel decků s názvem Knights vs. Dragons. Není to apríl! Na obrázku můžete vidět novou podobu Knight of the Reliquary.
6) Pokud rádi stavíte balíčky nebo s Magicem začínáte, mohl by vás zaujmout nový Deckbuilder Toolkit. Krásná krabice obsahuje 125 náhodných karet, 4 boostery, 100 základních zemí a návod, jak Magic hrát a jak stavět balíčky. To vše za doporučenou koncovou cenu 20$.
7) Po úžasném únorovém promu přichází další lahůdka – v březnu na FNM můžete vyhrát Wall of Omens. V dubnu se situace trochu zhorší na ceny bude Artisan of Kozilek.
8) Důležité turnaje
Grand Prix + Pro Tours
19. – 20. března GP Kobe – Extended
26. – 27. března GP Barcelona – Standard
Pro Tour Qualifiers Nagoya – Extended
19. března Ostrava, Kentaur
20. března Praha, Dungeon
3. dubna Praha, Černý rytíř
Grand Prix Trial Barcelona – Standard
6. března Praha, Černý rytíř
12. března Brno, Černý rytíř
13. března Praha, Dungeon
Ostatní
5. března Mirrodin Besieged Game Day – Standard
12. března Dungeon Masters Doubledraft
12. března Legacy Series Praha, Černý rytíř
12. března Magic Online Championship Series (začátek 23:59)
13. března Vintage Series Praha, Černý rytíř
19. března CMUS Tour Praha, Černý rytíř – Doubledraft
Bonus:
9) Pro rozhovor jsem si vybral nadějného Jakuba Tótha, kterému se podařilo kvalifikovat na PT Nagoya.
Odkdy hraješ?
Skoro čtyři roky.
Oblíbený formát?
Extended, ale teď jsem si byl poprvé zahrát Legacy, a to bylo taky dobrý.
Oblíbená barva?
Nejspíš modrá nebo zelená.
Oblíbená karta?
Jace, the Mind Sculptor nebo Tarmogoyf (prostě to nejdražší smajlík).
Oblíbený deck?
Mythic
Jaký úspěšný deck bys do ruky nevzal ani v rukavicích?
Půl roku dozadu bych řekl asi Faerie, ne proto že jsou špatné, ale protože jsem si nedokázal představit, že bych je mohl dobře pilotovat. Teď bych nehrál Monored, ať už Fritku nebo Kuldotha Red.
Gratuluji ke tvému nedávnému úspěchu na PTQ Nagoya. Jak hodnotíš současný Extended formát?
Díky, současný ext mi přijde hodně dobrý, je několik tier 1 decků a to je fajn.
Použil jsi v balíčku nějaké nové karty z Mirrodin Besieged, jak se osvědčili?
Hrál jsem Faerie, takže jsem samozřejmě hrál i Go For the Throat, a to je úžasný upgrade všech předešlých removalů. Taky jsem hrál Sword of Feast and Famine, v testingu jsem ho neměl, takže jsem hrál jenom jeden na základě toho, co říkali ostatní. Teď bych hrál určitě dva, a možná i třetí, i když ten asi jenom v sideboardu. Ta karta předvádí neuvěřitelné věci, a v některých matchupech je to takový malý autowin.
Máš nějaký skrytý tech na to, jak vyhrávat jedno PTQ za druhým?
Ani ne, i když určitě je důležitá sebedůvěra, a té jsem měl v potřebných chvílích vždy dostatek. Některá PTQ jsem vyhrál bez přípravy, když jsem si šel jen tak zahrát, jiný jsem zase chtěl hodně vyhrát, tak jsem hodně testoval a připravoval se. Jak už jsem i někdy psal, tak pro mě bylo vždy důležité psychické pohodlí, mít skoro prázdnou tašku, svoje pero a papír na životy atp.
Jaké si myslíš, že jsou tvé silné stránky při hře? Co děláš pro to, aby ses zlepšoval?
Tohle nedokážu objektivně říct, protože v každé fází hraní Magicu jsem si myslel, že jsem mnohem lepší, než jsem doopravdy byl. Poslední rok se hodně zlepšilo, že ve hře vidím jenom taktickou stránku věci a vždy se snažím najít momenty, kde jsem hru prohrál. A řekl bych, že v hledání chyb jsem poměrně dobrý, i těch trochu složitějších. Neustále nekončící stížnosti na smůlu už mám dávno za sebou a špatně se mi poslouchají od ostatních, protože to většinou není pravda. Abych se zlepšil, čtu prakticky všechny dostupné články od dobrých hráčů.
Co sis odnesl za zkušenosti z PT Honolulu a PT Amsterdam, vyjde to do třetice aspoň do druhého dne?
Na oba PT vzpomínám jako na ty, kde jsem dělal jednu chybu za druhou, ať už se jedná o výběr decku nebo o hraní samotné. Trochu mě mrzí, že jsem se na Hawaii kvalifikoval tak brzo, přeci jen jsem zatím hrával jenom dva roky, a na Pro Touru jsem ještě neměl co dělat. Každopádně jsem zjistil, že i na takhle prestižním turnaji je opravdu hodně špatných hráčů, a lidi jako LSV jsou jenom absolutní špička ledovce. To znamená, že ani není důvod být moc nervózní, ale to jsem hlavně v Honolulu nevěděl. A do druhýho dne to tentokrát prostě vyjít musí. Nejdůležitější je podle mě vyhrát první kolo, to se mi ještě nepovedlo.
Jak se ti líbí formát Pro Touru – Block constructed a draft. Myslíš, že se se třemi edicemi dá hrát slušný constructed formát?
Myslím, že je to v pořádku, i když raději bych hrál asi jiný formát. Určitě to ale bude lepší než na Hawaii, kde jsme trénovali hlavně cascade Bloodbraid Elfa.
Máš už představu kolik času bys chtěl věnovat testování?
Hodně. I na PTQčka jsem vždy (na Amsterdam a na Nagoyu) testoval několik desítek hodin, takže na samotný PT si nechám co nejvíc času to půjde. Češi bohužel moc netestují, doufám že se to časem změní, protože bychom jinak všichni uhrávali mnohem lepší výsledky. V Paříži jsem bohužel nebyl, takže jsem neměl důvod testovat, ale než jsem zjistil že nepojedu, tak jsem se do toho chtěl pořádně opřít.
V Japonsku jsi asi ještě nebyl. Máš v plánu strávit nějaký čas i poznáváním této ostrovní země?
Určitě, přinejlepším bych rovnou letěl do Tokia a až časem se přesunul do Nagoyi. Hodně se těším na setkání s úplně jinou kulturou, určitě to bude úžasný výlet. Nagoya se koná těsně před koncem školního roku, což je dost nepříjemné, stejně bych tam ale rád týden nebo dva zůstal, když už poletím tak daleko.
Hodně štěstí!
Dík, snad se mi tentokrát zadaří.
Děkuji vám za pozornost a naviděnou se těším už za 13 dní.
Pavel Češka
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.