Články
Nový formát Project Blue ve hře Flesh and Blood
Nový nejlepší formát in FaB?
Project Blue - vkročte se mnou do modré
Project Blue je nový formát, pojmenovaný po modré barvě rarity značení rare karet. Formát, který kombinuje to nejlepší z Commoneru a Blitzu a nabízí extrémně levný vstup do světa Flesh and Blood. Oproti commoneru zde mohou být v balíčku kromě common karet i rare karty, což zvyšuje power level bez navýšení ceny balíčku.
Odpadá tak hlavní problém Blitzu, kde se cena kompetitivního balíčku často blíží klasickému CC decku – kvůli potřebě legendárního equipmentu a majestických staple karet. V Projectu Blue se však bavíme o nákladech doslova v jednotkách korun, ne tisíců. A pokud má vaše LGS nějaký bulk box, nebo znáte ochotné hráče (což ve FaB komunitě není vzácnost), můžete si sestavit balíček i úplně zdarma.
To vše otevírá dveře k experimentování s různými hrdiny. Novým hráčům to umožňuje beze strachu osahat tématiku a mechaniku různých class a hrdinů beze strachu špatné investice a zkušenějším hráčům zpestřit zážitek a najít využití pro karty válející se po bytě.
Proč jsem z Projectu Blue nadšený?
✅ extrémně nízká cena vstupu
✅ vhodné pro nové hráče i veterány
✅ možnost experimentovat s hrdiny
✅ svižné a zábavné hry
✅ záměrný banlist pro lepší balanc
✅ potenciál pro turnajovou scénu
Commoner mi časem začal připadat poněkud stereotypní. A Blitz? Už delší dobu si nemyslím, že má tento formát velkou budoucnost – hlavně kvůli nevhodnému poměru mezi vstupní cenou a hratelností pro nováčky, a také kvůli extrémnímu power levelu některých hrdinů ve srovnání s nízkým počtem životů.
Nejednou se mi stalo, že jsem vyhrál už ve druhém kole, nebo už v prvním věděl, že mám tolik tempa, že soupeř nemá šanci hru otočit. A to prostě nebyla zábava – ani pro mě, ani pro něj.
Přestože třeba v Brně Flesh and Blood začínalo čistě na Blitzu, dnes se tam primárně střídá Classic Constructed a draft – a Blitz pomalu ustupuje do pozadí.
A právě Project Blue tenhle problém řeší.
Nejlepší na tom je, že si tu můžeme zahrát i v commoneru slabší hrdiny – formát je totiž od samého začátku velmi otevřený, i díky strategickým banům. A tak mi vlastně ani nevadí, že můj oblíbený Blitz hrdina Chane byl srovnán do latě.
Project Blue je zatím ve fázi testování, takže se detaily mohou ještě měnit. A jako na zavolanou – krátce po napsání článku byl oznámen návrat super rare rarity, která se objevila jen v prvních dvou setech a stojí mezi rare a majestic.
Náhoda?
Klíčová data formátu
- Hráči používají young verzi hrdinů (většinou na 20 životů)
- Balík obsahuje 55 karet: 40 karetní balíček + 15 na sideboard, vybavení a zbraně
- Používají se pouze karty common a rare rarity
- Banlist je záměrně nastavený — např. jsou zakázány všechny defense reakce, což dělá každý breakpoint mnohem silnějším a nutí hráče k aktivnímu boji
- Hry jsou rychlé, plné agresivity a výměn úderů — fatigue balíky zde mají mnohem těžší cestu
Banlist k nahlédnutí zde - zde
(karty jsou zabanované ve všech variantách, přestože zobrazeny jsou jen červené verze.)
První, co mě zaujalo, když jsem poprvé viděl banlist, bylo zakázání všech nejpopulárnějších defense reakcí. Díky tomu je každý breakpoint mnohem silnější – a to nejen kvůli absenci reakcí, ale také proto, že formát nenabízí tak efektivní armor jako například Blitz.
Logicky k tomu tvůrci přidali power karty, které samy o sobě v takovém formátu dokážou rozhodnout hru. Místo overpowered draws tak zůstává dostatečný prostor pro skill expression.
Stále máme k dispozici spoustu silných a zajímavých karet, včetně některých defense reakcí, jako je Reduce to Runechant nebo Sigil of Suffering, které mají podmínky pro dosažení maximální value.
Od hraní lze očekávat správný brawl rychlých agresivních balíků, které si navzájem střídají údery. Fatigue strategie to tu mají mnohem těžší, což je vlastně dobře – obzvlášť pro nové hráče. Těm nabídne formát mnohem zábavnější zážitek, než když jen sledují, jak jim soupeř zablokuje všechny hrozby a pak je z jediné modré umlátí kladivem.
Přestože nejsem v hlavních formátech velký fanoušek banování, tady si myslím, že banlist je jednoznačně přínosem.
Project Blue má potenciál nabídnout i kompetitivní prostředí. Zatím proběhl pouze jeden oficiální turnaj na Novém Zélandu, ale už teď je možné i v Commoneru hrát o extra vzácné Gold Foil karty v rámci větších eventů.
Pokud by Project Blue v budoucnu alespoň částečně nahradil Blitz, mohl by se stát plnohodnotnou součástí turnajové scény – například formátem pro Skirmishe nebo side eventy na World Tour.
Pár zajímavých hrdinů s decklisty na vyzkoušení
Ira, Crimson Haze
Decklist zde
Ani v Project Blue nechybí oblíbená hrdinka se svými dýkami. Její agresivní build skvěle využívá schopnost, která nabízí spoustu útoků za 0 útok a 4 Go Again, což umožňuje vytvářet široké combat chainy. V Commoneru patří dlouhodobě mezi nejlepší hrdiny, a v modré barvě získává nové zbraně, které dokáže naplno využít. Pokud máte rádi přímočarý, agresivní herní plán a “Kodachi Lock”, kdy tyto dvě dýky v endgame proměníte v rozhodující karetní výhodu, rozhodně byste měli vyzkoušet tohoto Ninju.
Chane
Decklist zde
Postrach z dávných časů, jehož schopnost je natolik silná, že i v Classic Constructed vedla k banu karty Seeds of Agony – protože rozséval jen agónii soupeřům a na oplátku sklízel výhry. Jeho schopnost kombinuje Go Again on demand s karetní výhodou, což samo o sobě tvoří silný základ pro jakýkoliv deck. Jako každý správný Runeblade útočí jak klasickým, tak arcane damage, čímž soupeři značně komplikuje obranu.
Přestože mu byl v Project Blue zabanován prakticky každý kousek, který vypadal jen trochu nebezpečně, je mnohými i tak považován za jednoho z nejsilnějších hrdinů – a to i díky kartám původně určeným pro jiné classy, které mnohdy dokáže využít lépe než oni sami.
Dromai
Decklist zde
Draci – snad nejikoničtější způsob, jak si užít Flesh and Blood. Není divu, že uvidíme stoly plné fanoušků s lesklými Marvel verzemi.
Díky „modré“ verzi Dromai získává přístup k několika překvapivě silným drakům už na rare raritě, které může kombinovat s rojícími se Ashwingy. Každé kolo tak staví soupeře před nepříjemné rozhodnutí – pokusit se držet draky pod kontrolou, nebo vás zatlačit natolik, že budete muset začít blokovat, protože i tento balík na nic nečeká.
A zatímco oni váhají, vaše armáda křídel roste.
Azaela
Když se podíváte na arsenál této rangery, je jasné, že tady někdo mířil přímo na střed terče.
Namísto širokého combat chainu dokáže posílat jednu silnou střelu za druhou – a díky celé řadě “pump” nejenom přidává sílu a on-hit efekty, ale její schopnost k tomu navíc přidává dominate. A v prostředí bez silných defense reakcí to znamená jediné – obrovský problém pro spoustu balíků.
Jestli hledáte balík, co trestá každé zaváhání soupeře a trefuje tvrdě, Azalea je připravená napnout tětivu.
Závěr
Sám už mám za sebou několik her a musím říct, že mě Project Blue opravdu bavil. V Brně se už chystá první menší turnaj a věřím, že další města se brzy přidají.
Skvělé je sledovat, kolik různých typů hráčů si tento formát užívá – a kolik rozmanitých hrdinů a archetypů se na stolech objevuje. Vypadá to, že každý si tu může najít ten svůj styl hry.
Já osobně si určitě postavím víc než jen jeden balík – a doufám, že se z Project Blue brzy stane jeden z oficiálních turnajových formátů.
Máte dotazy, hledáte tipy do začátku nebo někoho, kdo vám rád daruje karty na první balíček?
Přidejte se na český FaB komunitní Discord – najdete tam pomoc, přátele i inspiraci.
A pokud jste jako já a milujete rozbalování boosterů, lov za poklady a chcete zároveň získat skvělý základ pro svůj první Project Blue deck, mrkněte na spřátelený eshop:
vesely-drak.cz
(momentálně naskladněné High Seas za velmi dobrou cenu)
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Wrath of the Machine cEDH Golbez, Crystal Collector Deck Tech
cEDH je Topic ku ktoremu sa viac krat za cas tuna Vratime ano to sa moze kazdy Tesit. I ked nehram len cEDH ale to je ako sa hovori "a...
všechny komentářePod povrchom: Ságy
Tohle byl opravdu moc pěkný článek k snídani, plný informací o kterých jsem vůbec nevěděl. Třeba že Elder Dragon War (jako i jine ságy) je...
všechny komentářeReport z Czech Premodern Championship 2025
Super čtení, díky!
všechny komentářePřehled formátů karetní hry Magic the Gathering - III.
Hee hee, ďakujem :).
všechny komentářeStředeční výhledy 10/2025
Hezký článek jako vždy! Já bych z boostru vzal kaktus pro mého synovce, kterému se moc líbí.
všechny komentářeKomandér precon pitva: "Creative Energy" z MH3
Myslím, že je to opravdu hodně individuální, jak kdo na to reaguje. Já čtu všechno, co přijde, tak mě to baví :D Mně osobně je to docela...
všechny komentáře