Díky za pěkný rozbor roku 2019.
Nissu jsem na tehdejším Standardu hrával v Rampě rád. ☺️
Škoda, že Wizards v roce 2020 s Power Levelem některých karet spíše přidali ...
O tom snad příště. 👍
0 hlasů
Dnes zavzpomínáme na ty nejdůležitější Magiové události, které nám přinesl rok 2019.
Foto: Wizards of the Coast, Channel Fireball, MTGGoldfish, Red Bull, Cardmarket Series, rahnart.com
Ano, čtete správně. Letopočet chybný není…
K sepsání souhrnu toho nejzajímavějšího, co se Magicu událo v roce 2019, jsem se loni bohužel nedostal, a proto stále cítím, že vám to dlužím. Ve skutečnosti si ale myslím, že před ohlédnutím za rokem 2020 (které bude následovat), je i dobré podívat se do časů Mythic Championshipů (kdy „digitalizace“ Magicu právě začala) a zároveň do časů, kdy Magic byl stále ještě „papírový“…
Představte si tedy, že je 1. ledna 2019…
A začneme u nás doma! 12. až 13. ledna se konalo Grand Prix* v Praze. Formátem byl Sealed Deck sady Ultimate Masters (s následnými drafty) a trhli jsme rekord! :-) Hlavního turnaje se zúčastnilo 2 495 hráčů a bylo to druhé největší evropské Grand Prix v historii. Největším úspěchem bylo 13. místo Filipa Jalakši ze Slovenska, celkovým vítězem se stal Pascal Vieren.
Video coverage z Grand Prix Praha byla jedna z posledních. Po něm totiž přišlo oznámení o redukci video coverage z MagicFestů… (A co bychom za ně teď dali…?)
*Ano, samozřejmě, že to nebylo Grand Prix, ale již MagicFest, ale alespoň u té Prahy mi to dovolte… ;-)
Na formátu Modern byly zakázána karta Krark-Clan Ironworks. (Ano! Takové to byly tehdy časy! :-))
A koncem měsíce vyšla sada Ravnica Allegiance. Zpočátku byl její nejsilnější kartou Hydroid Krasis, poté Wilderness Reclamation, ale my už víme, že skutečným nepřítelem byla karta Growth Spiral ;-) Rok „přesíleného Standardu“ právě začal…
Hlavní událostí tohoto měsíce byl Mythic Championship I, který se uskutečnil v americkém Clevelandu. Byl to poctivý „papírový“ Magic – formátem byl Standard a drafty sady Ravnica Allegiance. Jako první nebinární osobou, která kdy vyhrála „Pro Tour“, se stala Autumn Burchett s Mono-Blue Tempem.
Z našich hráčů se nejlépe dařilo Martinu Jůzovi, který skončil na 38. místě.
Co se týče dalších českých úspěchů, tak nejbližším MagicFestem byl ten ve Strasbourgu, kde Filip Jalakša tentokrát uhrál Top 8!
V Polsku se konalo RPTQ, kde kvalifikační sloty vybojovali Josef Živec a Dominik Prošek. A Jiří Obraz tam také vyhrál jeden pěkný turnaj ;-)
Slovenský Magic také nezahálel. Lukáš Paugsch se kvalifikoval pomocí Magic Onlinu a jeho video se stalo už asi legendárním :-)
Největší březnovou událostí bylo bezesporu vítězství Petra „Piráta“ Daňka na MOCSech.
Vše je výborně zdokumentované v tomto rozhovoru. Pirát se kvalifikoval na červencový Mythic Championship IV a na finále Magic Online Championship Series, které se hrálo „nedávno“. (V listopadu 2020.) Tady vidíte, jak dlouhá doba mezi těmi turnaji vůbec uběhla a jak dlouho musel Pirát čekat…
Úspěch také oslavil Petr Sochůrek, který uhrál Top 8 na MagicFestu v Kyotu, a slovenští hráči David Csente a Patrik Szmatana za 20. a 21. místo v Bilbau.
Dana Fisher stanovila rekord jako nejmladší hráčka, která kdy postoupila na MagicFestu do druhého dne. Stalo se tak v Los Angeles a bylo jí osm let.
A také se (jen tak mimochodem) odehrál největší turnaj v Magicové historii…
Mythic Invitational sice nespadal do „ běžného turnajového hraní“ (MagicFesty, Mythic Championshipy) žádným způsobem, přesto toto byl start digitálního Magicu!
64 hráčů se sjelo do amerického Bostonu, kde, v rámci akce PAX East, bojovali o ceny v celkové výši 1 000 000 $! (Pro vítěze bylo nachystáno rovnou 250 000 $.) Mezi účastníky bylo mnoho hráčů pozvaných (především to byli nadějní „streameři“) a také celá tehdejší Magic Pro League. Tedy až na dva: Rei Sato na tento turnaj kvůli incidentu z GP Praha nebyl pozván a Owen Turtenwald… Se krátce před turnajem dopustil něčeho, za což byl diskvalifikován a od té doby ho již v Magicu nikdy nikdo neviděl…
Celý turnaj se odehrál poměrně v podivném formátu („double elimination“ Duo Standard), ale podstatné bylo, že to byl první „debut“ Magic Arény vůbec! A to rovnou na tak velkém herním conu! Sledovanost přesahovala statisíce… A někteří z toho všeho byli poněkud rozpačití… ;-)
Martin Jůza bohužel neuspěl v první fázi turnaje, nicméně Ondřej Stráský vybojoval Top 4! A vítězem největší sumy, která kdy byla v Magicu udělena, se stal Andrea Mengucci, když ve finále porazil Piotra Glogowskiho.
V tomto měsíci se uskutečnil Mythic Championship II v Londýně. Ten byl zajímavý hlavně kvůli dvěma věcem: Formátem byl Modern společně s „pre-prerelease“ sady War of the Spark (ano, tam se s touto sadou hrálo vůbec poprvé!) a dále kvůli tzv. „Londýnskému Mulliganu“, který se takto nejprve testoval, ale pak (v červenci) oficiálně nahradil „Mulligan“ předchozí, „Vancouverský“. (Od těchto dob tedy po „mulliganování“ již není „Scry 1“, ale vždy obdržíme nových 7 karet, z nichž „skládáme“ karty dolů…) Byly jisté obavy, že je tento „Mulligan“ pro starší formáty příliš silný, ale nějak se to „vstřebalo“ a konec Magicu nenastal :-) Je ovšem nutné říci, že toto je asi nejzásadnější změna Magicových pravidel od jejich vzniku.
Celý turnaj vyhrál Eli Loveman s Humany, nejlepším Čechem byl Petr Sochůrek na 13. místě.
Na tomto turnaji byl diskvalifikován Yuuya Watanabe kvůli poznačeným obalům na zemích Urzatronu. Yuuya byl vyloučen z Magic Pro League, Hall of Fame a dostal ban, který mu vyprší letos v říjnu.
K Mythic Championshipu v Londýně byl ještě „přilepen“ i MagicFest (jak bylo tou dobou také zavedeno). Na něm se z Čechů nejlépe umístil Jan Kotrla na 52. místě.
Co se týče sady War of the Spark, tak jejími událostmi vykulminovalo několikaleté budování příběhu hrdinů „Gatewatch“ proti Nicolu Bolasovi. Trailer této sady (který strhal rekord) stále patří k tomu nejlepšímu, co bylo po „filmové“ stránce v Magicu vyprodukováno.
V sadě bylo představeno celkem 37 planeswalkerů (v každém boosteru byl planeswalker!), mezi kterými se samozřejmě objevili i někteří velice silní. Teferi, Time Raveler a Narset, Parter of Veils se směle mohou zařadit na žebříček „nejlepších planeswalkerů ever“ velmi vysoko, formát Standard pak žil dlouho v područí Nissy, Who Shakes the World.
V této době také začali hrát hráči Magic Pro League na týdenní bázi v jednotlivých Divizích (Pearl, Sapphire, Ruby a Emerald) a systém PPTQ/RPTQ byl nahrazen MCQ, tj. „starými PTQčky“, která byla již víceméně „otevřená“…
Konalo se Mistrovství světa v Magic Onlinu za rok 2018. Vítězem se stal Mattia Oneto.
Simon Görtzen opustil Magicovou coverage, Gerry Thompson opustil Magic Pro League a blížil se konec „Pro Pointů“…
1. června se uskutečnilo MCQ v Praze. Formátem byl Standard, zúčastnilo se 137 hráčů a v dejvické Menze se již potřetí radoval Adam Koska.
Na Magic Aréně se uspořádala vůbec první „domácí kvalifikace na Pro Tour“ a „zátěžový test“ dopadl úspěšně. I když se připojilo na 2 000 hráčů, tak Magic Aréna nespadla :-)
Také vznikl nový formát pro „casual“ hraní – Oathbreaker, který… Asi zanikl… :-)
V červnu vyšla sada Modern Horizons, jejíž karty rovnou „naskočily“ na formát Modern. V této sadě vyšla nejenom spousta individuálně silných karet (Wrenn and Six, Force of Negation, Urza, Lord High Artificer, cyklus „Horizon“ zemí), z nichž některé bychom mohli rovnou označit za „designové omyly“ (Arcum’s Astrolabe?). Začalo „Hogaak Summer“…
Společně s touto sadou také odstartovala European Modern Series – krátká série kvalifikačních turnajů ve formátech Modern a Modern Horizons Sealed Deck. Do Varšavy odjelo v září mnoho českých hráčů a o tom, jak dopadli, si přečtete ještě trochu níže… ;-)
Sada Modern Horizons 2 je naplánovaná na tento rok.
Uskutečnil se MagicFest v Kodani, kde se z české výpravy nejvíce zadařilo Matěji Kubíčkovi (45. místo), a v Las Vegas také proběhl Mythic Championship III.
Byl to první „ryze digitální Pro Tour“, který se celý odehrál prostřednictvím Magic Arény. Zúčastnit se mohlo pouze 68 hráčů. Martin Jůza byl třináctý, turnaj vyhrál Matias Leveratto.
V této době také začala série Red Bull Untapped, která kombinovala několik kvalifikacích „papírových“ a několik „domácích“ na Magic Aréně…
Vychází Core Set 2020! Core Sety většinou nepřináší příliš silné karty (jsou vytvořeny spíše z jednodušších karet pro začátečníky), ale zrovna tato sada nabídla zajímavých karet dost. Jednak cyklus Cavalierů (kteří se později uplatnili v balíčku s Fires of Invention), tříbarevného Omnatha (tématem sady byly RUG Elementálové) a také cyklus „hate“ karet, který byl nebývale silný – Aether Gust, Noxious Grasp, Fry, Devout Decree a… A Veil of Summer, který to dotáhl i na ban list na několika formátech. Také si povšimněte nenápadné karty jménem Field of the Dead… ;-)
12. až 13. července se konal MagicFest v polském Krakově. Sjelo se celkem 918 hráčů, z toho českých/slovenských byla přibližně stovka. Formátem byl Sealed Deck sady Core Set 2020 a Tomáš Vaněk vybojoval skvělé druhé místo!
Protože se na formátu Modern již Hogaak velice rozpínal, byla zakázána karta Bridge from Below.
Ukázalo se ovšem, že balíček lze sestavit velice efektivně i bez ní (a možná i ještě lépe!), proto jsme si na Mythic Championshipu IV v Barceloně mohli užít Hogaaka do sytosti…
Formátem byl Modern a drafty sady Modern Horizons. Pirát měl hned to štěstí být na „featured table“… :-)
… ale celkově se mu bohužel nezadařilo. Stejně tak ani našim dalším hráčům. Nejlepším Čechem byl Dominik Prošek až na 97. místě. Turnaj vyhrál Thoralf Severin s Mono-Green Tronem.
V srpnu se konalo finále série Red Bull Untapped. V „London Red Bull Gaming Sphere“ zvítězil Lino Burgold.
Na Magic Aréně se uskutečnila další kvalifikace na Mythic Championship. Tu zcela ovládli Ondřej Stráský a Stanislav Cífka s „Kethis Combem“. Tím udělali první krok k jejich návratu do profesionálního hraní…
V americkém Las Vegas se opět uspořádal „dvojitý“ MagicFest. Ten první byl ve formátu Modern a po druhém místě v Birminghamu zde zvítězil Simon Nielsen.
Formátem toho druhého byl Modern Horizons Limited, kde Martin Jůza vybojoval 96. místo.
Po této akci bylo také nutno aktualizovat Banned a Restricted list. Na formátu Vintage se omezily karty Karn, the Great Creator, Mystic Forge, Mental Misstep a Golgari Grave-Troll. Současně se z Restricted listu vyřadila karta Fastbond.
Na formátu Modern se zakázaly karty Hogaak, Arisen Necropolis a Faithless Looting (konečně!). Současně se povolil Stoneforge Mystic (konečně?).
A formát Standard jsme mohli (asi tak na měsíc) dohrát s Rampaging Ferocidonem ;-)
Vyšla sada Commander 2019 a také se oznámily plány v organizovaném hraní na rok 2020 (Players Toury a Players Tour Finals). Tyto plány pak vzaly hodně za své, což už je ale jiný příběh…
Ve Varšavě se odehrálo finále série European Modern Series, kde Jiří Obraz uhrál Top 4 a Tomáš Müller Top 8. V Ghentu se konal MagicFest ve formátu Team Modern. 13. místo vybojoval česko-nizozemský tým ve složení Dominik Prošek (Burn), Philip Van Donselaar (Jeskai Stoneblade) a Laurens Van Der Beek (Devoted Vizier). A Martin Jůza vyhrál turnaj online série Fandom Legends.
Do Magicové Hall of Fame („Síně Slávy“) byl za rok 2019 uveden pouze jeden hráč – Reid Duke.
„Kdyby každý hráč hrál se stejnou vášní a zároveň se stejnou pokorou, byl by svět lepším místem…“
Do této chvíle je Reid Duke posledním inaugurovaným hráčem do Síně Slávy. V roce 2020 se uvedení nekonalo a letos se podoba Síně Slávy má nějakým způsobem změnit…
V závěru měsíce vyšla sada Throne of Eldraine, což byla asi nejsilnější sada na Standard v novodobé historii Magicu. Vyšlo v ní nejenom mnoho karet, které byly silné na první pohled (Once Upon a Time, Fires of Invention), ale i spousta dalších synergických (Lucky Clover, kouzla s mechanikou Adventure, Mystic Sanctuary), které hráče nejenom na Standardu trápí dodnes…
S touto sadou nastala také tzv. „rotace Standardu“ a na Magic Aréně vznikl nový formát Historic.
… neboli „Okotober“, protože Elkové byli opravdu všude…
I když popravdě tento měsíc hráče na Standardu trápil ještě více stále Field of the Dead. V Long Beach v Kalifornii se uskutečnil Mythic Championship V, který se (podobně jako ten třetí) odehrál v počtu 68 hráčů na Magic Aréně. Standa Cífka se s Bant Rampou umístil na 5. místě…
… z celkového vítězství se radoval Javier Dominguez s Gruul Aggrem.
Field of the Dead byl na formátu Standard zakázán ihned po turnaji.
MagicFesty byly pro naše hráče také velmi úspěšné. V Utrechtu (kde byl formátem Limited) postoupil Dominik Prošek do Top 8…
… a v Bangkoku Petr Sochůrek celý MagicFest vyhrál!
V tomto měsíci také vzniknul zcela nový formát – Pioneer.
Jedná se o nerotující formát začínající sadou Return to Ravnica. Banned list začal pouze s „fetch landy“ ze sady Khans of Tarkir, pak byly další karty přidávány na základě týdenního hraní.
Pro naše rozhodčí vznikl zcela nový program – Judge Academy.
Mythic Championship VI v americkém Richmondu byl posledním „papírovým Pro Tourem“ tohoto roku. Hrály se drafty sady Throne of Eldraine a Standard, který vypadal nějak takto…
A nejhranější karty byly tyto… ;-)
Nejlepší český výkon mezi „Food balíčky“ byl současně i ten nejlepší vůbec, protože Ondřej Stráský se Simic Foodem vyhrál Mythic Championship VI!
Ondrův úspěch byl opravdu veliký a na jeho finále proti Paulovi Vitorovi Damo da Rosovi vzpomínám dodnes :-) Ondra se tak stal členem Magic Pro League na následující rok a jeho vítězný rozhovor si můžete přečíst v tomto článku.
Na MagicFestu v brazilském Sao Paulu (formátem byl Standard) uhrál Martin Jůza 21. místo a začalo se banovat…
Na formátu Standard byl zakázán Oko, Thief of Crowns, Once Upon a Time a Veil of Summer, na formátu Legacy pak Wrenn and Six. Na formátu Vintage byla omezena Narset, Parter of Veils.
Na Magic Online Championship Series uhrál Jan Ksandr Top 8, ale byl to Alexander Rossijcenko, který celý turnaj vyhrál!
Na MagicFestu v Richmondu byly představeny Mystery Boostery…
… Mike Sigrist vyhrál velký online turnaj Twitch Rivals, na Magic Aréně vyšla Historic Anthology I, nicméně my se vrátíme zpět k úspěchům českým hráčů, protože v Praze se konala další zastávka Cardmarket Series.
Na formátu Limited postoupil do Top 8 David Hrejsa. Na formátu Modern postoupil do Top 8 Jiří Obraz a Tomáš Hanousek s Eldrazi Tronem celý turnaj vyhrál!
Do Top 8 ve formátu Legacy postoupili Češi rovnou tři! Tomáš Vlček, Pavel Zůna a z celkového vítězství se radoval Karel Gil.
Hlavní náplní posledního měsíce byl Mythic Championship VII. Hrálo se opět v Long Beach, opět na Magic Aréně a opět v omezeném počtu 67 účastníků. Nejhranějším balíčkem byl Jeskai Fires, nicméně byl to Piotr Glogowski, který se svým Jund Sacrifice balíčkem celý turnaj vyhrál.
Martin Jůza (s BG Sacrifice s Bolasovou Citadelou) skončil (bohužel) na 9. místě, nicméně jeho výsledek byl velmi důležitý. Zajistil si jím totiž pozvánku do Magic Pro League. Do (tehdy nové) Rivals League byl pozván Standa Cífka.
Po MagicFestech přišly na řadu také tři CommandFesty, jakožto setkání hráčů casual formátů. Těch evropských nám už bohužel nebylo dopřáno…
V Praze se konalo historicky poslední PTQ, kterého se zúčastnilo pouze 32 hráčů. (Ano, opravdu PTQ, nikoli MCQ. Pamatujete na plány na rok 2020? V nich byl systém kvalifikací totiž také změněn…) Vítězem se stal Tomáš Müller s balíčkem Izzet Flash.
Wizardi změnili i kvalifikační systém na Magic Onlinu, vydali historicky první „sestavy“ Secret Lair…
… a pak už byly Vánoce…
Rok 2019 přinesl Magicu úplně neuvěřitelné, ale také rozporuplné, věci. Byl to rok digitalizace Magicu (kterou ještě dodnes někteří třeba nevítají, nicméně když už víme, co se v roce 2020 stalo, tak buďme rádi, že se ta „digitalizace“ alespoň nějak povedla…), byl to rok přesílených karet (Modern Horizons naprosto „vychýlilo“ formát Modern, a co se stalo formátu Standard – inu, to byl vlastně ještě teprve začátek…), byl to rok přesílených planeswalkerů (Jace, the Mind Sculptor a Liliana of the Veil jsou oproti Okovi, Wrenn and Sixovi, třímanovému Teferimu a Narset, vlastně kdo ví kde…)
Byl to rok MagicFestů a Mythic Championshipů (což byl poněkud zvláštní „brand“, ale co bychom za to nyní dali…), přivítali jsme „Londýnský Mulligan“, nový formát Pioneer, a rozloučili se s Owenem a Yuuyou…
Byl to rok mnohých českých a slovenských úspěchů a tím bych to chtěl zakončit především.
Doufám, že vás tento článek (s ročním zpožděním :-)) neurazil. Myslím, že je dobré zavzpomínat na časy, kdy byl svět ještě alespoň trochu normální… Ohlédnutí za rokem 2020 bude následovat v nejbližších dnech.
Pepa / Josef Janák / Chainer
P0dbi
07.01.2021 14:24
Díky za pěkný rozbor roku 2019.
Nissu jsem na tehdejším Standardu hrával v Rampě rád. ☺️
Škoda, že Wizards v roce 2020 s Power Levelem některých karet spíše přidali ...
O tom snad příště. 👍
0 hlasů
Chainer
08.01.2021 14:44
O tom určitě příště ;-)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
12.10. Double RC Qualifier weekend, Nádražní 84, Praha 5 Sealed day 1, Modern day 2 |
|
25.10. World Championship , Las Vegas Constructed / draft |
|
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|