Reporty
Blatant Thievery - report z MKM Series Praha 2015
Většina z Vás asi zaregistrovala, že uplynulý týden se v praze poprvé konal turnaj ze série pořádané Magiccardmarketem – MKM Series. Sérii si všichni pochvalovali, takže jsem plánoval účast alespoň na dvou maineventech (standard a legacy).
Jelikož ale orgánizátor zřejmě zezačátku nasadil až moc dobrý poměr startovné/ceny (proto si zřejmě všichni sérii pochvalovali), tak se tentokrát rozhodl ceny pořádně zredukovat. Bohužel tak bylo jasné, že aby se turnaj vyplatil, bude potřeba uhrát X:1, čemuž jsem na legacy a modernu moc šancí nedával (za 30€ si dropnout po druhé prohře mi moc fajn nepřišlo – zdravím Romana Vejdělka).
V týdnu před turnajem mi Lobo výměnou za report nabídnul free vstup na standard, takže jsem i tak zvažoval účast na dvou main eventech. Na standardu se mi ale vůbec nedařilo a když jsem viděl, že na legacy trial přišlo 60 hráčů, tak bylo jasné, že bez poctivého testingu nemá main event moc cenu (od eternalu jsem ji nehrál).
Naštěstí se v neděli konal commander, kde na ceny stačilo dle předběžného odhadu uhrát 3:2 (čekal jsem účast kolem dvaceti hráčů), což bych měl zvládnout i poslepu, pokud si vezmu nějakého tier generála.
Nakonec jsem vybral Maratha, kterého už jsem dříve hrál a přišel mi celkem fajn. S výjimkou komboverze Animara nemá deck s ničím výrazné problémy (dobře hraný Geist a Tasigur je 50:50, zbytek je pohoda).
Důvodů, proč hrát Maratha, je hned několik. Nejlepší věc je, než Marath je v podstatě Umezawa’s Jitte, kterou přes manaelfa můžete zahrát „nabitou“ ve druhém kole. Na plno decků stačí už jen tohle samo o sobě (zejména milovníci Vendilion Clique to nevidí rádi).
Druhá dobrá věc je, že deck má spoustu skvělých karet proti kombu a kontrolu a je překvapivě resilientní v lategamu. Na kontrol jsou skvělé karty jako Vexing Shusher, Gaddock Teeg, nebo Spirit of the Labyrinth. Ve dlouhé hře pak excelují kousky jako Sylvan Library, Birthing Pod, Reveillark a samozřejmě Skullclamp, která je v tomhle decku naprosto neuvěřitelná.
A konečně se dostáváme ke třetímu důvodu, proč hrát Maratha – má k dispozici celou řadu komb a disponuje širokou škálou tutorů. Asi nejjednodušší jsou přímá komba s Marathem. Nejzákladnější je dát mu deathtouch, k čemuž je nejlepší Nightshade Peddler. Většina hřáčů zařazuje i Basilisk Collar, ale podle mě je tahle karta fakt špatná a raději bych místo ní hrál libovolný meč (například Sword of Light and Shadow). Další karty, které skvěle spolupracují s Marathem jsou Mentor of the Meek (ovšem ten je až moc pomalý, takže ho příliš nedoporučuji) a Purphoros.
Další komba zahrnují Kiki-Jikiho a Splinter Twin. Tyhle komba se nejsnáze sestavují přes Birthing Pod a Fitko (Survival of the Fittest). K infinite loopu tu máme Zealous Consripts, Village Bell-Ringera a s Kikim ještě navíc Restoration Angela (poznámka ke Kikimu – na rozdíl od Twinu Kiki u vytvořené kopii spouští „whenever this dies“ triggery, což je relevantní například u Voice of Resurgence). S dostatkem many je pak „jednokaretní kombo“ i Fitko, díky kombinaci Kiki-Jiki, Bell-Ringer a Reveillark.
Moje poslední oblíbené kombo je Earthcraft + Squirrel Nest, což nás v podstatě stojí pouze jedno místo v decku, protože Earthcraft chceme hrát i bez Squirrel Nestu. Se zařazením Nestu je nasnadě i zařazení Heliod’s Pilgrima, který hledá i Splinter Twin a můžete k němu hrát i value karty jako Chained to the Rocks, nebo Song of the Dryads.
Nejdůžitější je ale najít správnou balanci mezi agresivními kartami, tutory a value kartami. V minulosti se mi stávalo, že jsem hrál zbytečně moc hatebearů jako Thalia, Titania, nebo Hokori. To sice zalockovalo hru, ale výsledek obvykle byl, že jste sjížděli soupeře několika malými bytostí, které ho nedokázaly dostatečně rychle zabít, takže měl dost času na hledání odpovědí (a většinou pak nějakou našel).
Pro tenhle turnaj jsem se tak rozhodl zařadit minimum hatebearů a více akčních bytostí (ačkoli třeba takového Maguse of the Moon si prostě nedokážu odpustit). Také jsem se rozhodl vyzkoušet verzi bez šestimanovek, ačkoli Sun Titan a Inferno Titan jsou v decku velmi dobře hratelní.
V decku chybí dvě karty, které bych určitě zařadil, kdybych je měl – je to Horizon Canopy a Imperial Recrutier (v podstatě jde o další kombo v jedné kartě, jelikož může najít Kikiko, který ho pak zkopíruje).
Ještě bych se krátce zmínil o několika populárních kartách, které jsem nezařadil:
Fauna Shaman – podle mě moc pomalý a zranitelný. V monogreenu bych ho hrál vždycky, ale tady máme k dispozici více lepších možností).
Bloodbraid Elf – jedna z mých alltime nejoblíbenějších karet, ale vykaskádovat z něj manovače nebo X-spell je prostě natolik špatné (a stává se to dost často), že jsem ho nezařadil
Dryad Arbor – řeknu to nahlas – tahle karta je prostě hrozná a lidi by si to už měli uvědomit! Jediná situace, kdy je dobrá, je pokud ji hledáte v prvním kole Zenithem. Jinak si ji prostě nechcete nikdy líznout a vždycky, když se tak stane, máte akorát zkaženou náladu (o to více, pokud jste potřebovali líznout zemi)
země, které do hry přicházejí taplé (Raging Ravine, Stirring Wildwoods) – většina her commanderu je o tempu a proto tyhle země nemám rád. I v lategame je většinou stále co hrát a pokud máte dost času a many k tomu, abyste tyhle země oživili, tak už to je většinou v situaci, kdy se partie příliš nevyvíjí ve váš prospěch. Pěkným příkladem je třeba Gavony Township. Na papíře vypadá pěkně, ale v reálu jí použiju tak v jedné ze dvaceti her.
dvoumanoví manovači (Sakura Tribe-Elder, Sylvan Caryatid) – v tomhle decku hrajeme akceleraci hlavně proto, abychom mohli dát Maratha ve druhém kole. A k tomu nám dvoumanovky nijak nepomáhají, takže nevidím důvod, proč takové karty hrát. Jedinou výjimkou jsou bytosti jako Lotus Cobra a Bloom Tender, které nám kolo poté, co přišli do hry, mohou dát tři many.
Decklisty Vše
Marath
Jakub Havelka
MCM Series
Maindeck
Sideboard
A teď už k samotnému reportu. Na turnaj nakonec dorazilo pěkných 31 hráčů, z čehož byla zhruba polovina zahraničních účastníků. Nejhranější deck byl shodou okolností právě Marath, kterého hráli minimálně tři hráči.
1. kolo: Manuel Kreutzer – Jeleva Nephalia's Scourge (High Tide kombo)
V první hře se soupeř dopustí prohřešku proti pravidlům, když si při hraní cantripu lízne o kartu navíc. Díky tomu mu zamíchám do decku Thoughtseizu a vidím, že má na ruce většinu černých karet, takže Blood Moon byl jasná volba. Ve druhé hře ho úspěšně zalockuju Gaddock Teegem a Mindcensorem - snadná výhra.
2. kolo: Lukas Maurer – Geist of Saint Traft
V první hře jde sice soupeř do pěti, ale mé dva první spelly zkántruje a začne mě sjíždět Geistem. Na dvanácti životech dám Maratha „s pěti“ a potom si dolíznu Skullclamp a pak už dělám, co se mi zlíbí…
Ve druhé hře dám hned zkraje Earthcraft a po pár kolech mi dojde Enlightened Tutor. Soupeř se celou dobu tváří, jako že to má pod kontrolou, ale osmset veverek nakonec stačilo.
3. kolo: Marek Paris – Grand Arbiter Augustin IV
První hra se nevyvíjí moc ideálně, ale zvládnu protlačit Sword of Fire and Ice a párkrát se projet. Pak ale přijde Ojutai a Future Sight a už si moc nevěřím. Celou dobu mám ale v ruce Zealous Conscripty a soupeř se nakonec zatapuje…
Ve druhé hře má opět soupeř Ojutaie, ale já mám Thruna a docela si věřím v damage racu. Pak ale příchází Augustýn, což mě omezuje na jeden spell za kolo, jelikož mám trochu mana screw. Rozhodující hřebíček do rakve mi zatloukla Elspeth (Sun’s Champion) o kolo později.
Ani ve třetí hře si soupeř neodpustí Ojutaie, ale tentokrát mám připravený Path. Bohužel Marek dá další kolo Minamo, jenomže na konci kola si chce Ojutaie untapnout, za což ho pochopitelně odměním Pathem. Potom dám Gaddocka, ke kterému se další kolo připojí Mindcensor a na to Marek nenašel odpověď. Kdyby ale neudělal chybu s Minamem, asi bych vyhrál jen těžko.
4. kolo: Vít Řeháček – Geist of Saint Traft
Řehy chce remizovat, jelikož jsme jediní hráči se 3:0, ale já chci hrát, protože bych v topce rád začínal. Je navíc dost pravděpodobné, i že s prohrou bude stačit v dalším kole remíza.
Bohužel prohraju hod kostkou a Řehy má Mox a Wasteland. Za celou hru mi reslovne jenom jeden spell – Fitko. Hra ovšem ani tak nebyla úplně ztracená, kdybych místo Voice šel rovnou pro Thruna, určitě bych měl minimálně pár extra draw.
Ve druhé hře mám manovače do prvního a když Řehy nemá odpověď na Maratha, tak jdeme rychle na třetí.
Ve čtvrtém kole dostanu Vrata, ale mám ideální follow-up v podobě Thruna. Bohužel, Řehy má další Vrata a já si pak k Birthing Podu nezvádnu líznout bytost a Geist mě ujezdí díky flyingu od Elspeth.
5. kolo: Adam Fajkus - Radha, Heir to Keld
Soupeře by dost pravděpodobně odsunula remíza na deváté místo, takže musím hrát. Deck bez kántrů a Vrat je podle mě skoro free win.
V první hře mám Earthcraft, takže první tutor jde hned pro Heliod’s Pilgrima, což bohatě stačí. Ve druhé hře poklidím Marathem dva soupeřovy manovače a potom zbaběle využívám toho, že mu přišly dva taplé manlandy a dvakrát jdu Relikviářem a pro landdestrukci, což byl dostatečný tempo swing, takže potom můžu v pohodě přejít do útoku.
4:1 druhé místo po základní části (ukázalo se, že soupeři by nakonec remízka taky stačila)
Do top8 postoupily následující decky: 3× Marath, 2× Animar (jeden z toho byl zajímavý kontrolní build) a po jednom Geist, Sidisi (Undead Vizier) a Yisan.
Top8: Dominik Malý – Animar, Soul of Elements
Tady jsem měl štěstí, Dominik hrál klasickou komboverzi, proti které bych neměl moc šancí, ale kvůli mluvení do hry v jednom ze zápasů v posledním kole základní části dostal matchloss.
Top4: Martin Vlnas – Marath, Will of the Wild
Ani jeden z nás mirror nikdy předtím nehrál, ale mě docela favorizuje začínání. V první hře nechám ruku, která má první play až ve třetím kole, ovšem je to Magus of the Moon, ke kterému mám dva basicy. Martin naštěstí neměl manovače, takže tenhle plán zafungoval výborně (a to Martin přitom hrál Maguse taky).
Ve druhé hře máme oba dva v prvním manovače, ale u mě není další play Marath, protože mám něco lepšího – Birthing Pod. Manovač mi sice hned umře, ale já si můžu dojít pro Linvalu, po které toho Martinovi moc nezůstane. Sice se pak Linvaly zbaví a má i Mindcensora, ale já mám připravenou Thundermaw Hellkitu a to bohatě stačí.
Finále: Vít Řeháček – Geist of Saint Traft
Ideální čas k pomstě. A navzdory tomu, že nezčínám, se mi podaří vyhrát první hru. Oba totiž missneme třetí zemi, jenomže mně k Lotus Cobře přijde fečka, díky čemuž se hned můžu projet s mečem (Feast and Famine). Řehy má sice Vrata, ale já hned kontruji Mirran Crusaderem a na Oblivion Ring mám připraveného Reclamation Sage.
Ve druhé hře mám odpověď na Geista, ale v dalším kole jde na prázdný stůl Elspeth. Sice se snažím vzdorovat, ale nakonec dojde na emblém a vzdávám, když dá Řehy Stoneforge Mystica.
Třetí hra byla velmi deprimující, jelikož skončila ve chvíli, kdy jsem zahrál Sylvan Srying a zjistil jsem, že mi z decku zmizela Cradla. Po přepočítání karet jsem zjistil, že mi v decku chybí hned sedm karet. Místo boje o výhru v turnaji jsem tak musel vzdát. A jelikož šlo o poslední turnaj na sajtě, tak byla zároveň velmi mizivá šance, že by se ztracené karty mohly najít…
Nejprve jsem si myslel, že mi někdo při hře omylem sbalil pár karet, ale když jsem kupoval jízdenku na vlak, tak jsem zjistil, že jsem přišel i o všechny eura z peněženky. Je mi tak trochu záhadou, proč mi zloděj nechal v peněžence všechny koruny a proč mi rovnou neukradli celý deck, ale to už je teď jedno.
Každopádně bych zde rád ještě jednou uvedl seznam ukradených karet, pro případ že by si jich někdo někde všimnul, nebo kdyby je někdo zkoušel prodat:
- Restoration Angel (launch promo)
- Splinter Twin
- Zealous Conscripts
- Geae's Cradle
- Voice of Resurgence (se zeleným podpisem)
- Maze of Ith (ftv)
- Huntmaster of the Fells
A to je pro dnešek vše, příště snad přijde na řadu nějaké pozitivnější téma.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
Áno, chyba lávky sa mi tam vloudila. Máš úplnú pravdu, ak nezaplatím, deje sa to automaticky. Ďakujem za milú spätnú väzbu a pri...
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře