Reporty
Report z Grand Prix Londýn 2015
Nejsem už aktivní hráč. Zajdu si občas do Hotýlku na draftík nebo si pinknu v noci MTGO. Jednou za rok zpravidla v období WMCQ se vzmátožím a kouknu na standard. Samozřejmě je to bolestivé, když celý rok (několik let) nehrajete a pak se chcete měřit s nejlepšími. Vždycky se ale zpravidla najde někdo, kdo mě u magicu tak říkajíc podrží a mám chuť se zúčastnit.
Letos to byl mimo jiné určitě Míra Pavlíček, kterého jsem potkal v Rytíři jak tam mastí se synem turnaje limited i standardu. Přeci jen, když jsem v podobné lokalitě u Florence hrál s Mírou Pavlíčkem zřejmě první draft v ČR v roce 1995, tak Vás to po dvaceti letech dojme. Jsem zvědavý, komu z Vás se poštěstí mít radost ze hry stejnou, jako máme my i po takové době. Přál bych Vám to. Pro mladší ročníky s bujnou fantazií bych rád uvedl, že v té době se hrála v balíčku 4x například i tato karta Contract from Below (viz obrázek)…. A scry landy v té době nebyly. :-)
V kalendáři jsem si letos zatrhl 2x WMCQ standard a smutně jsem si vyrušil GP Praha z důvodu velké rodinné oslavy. Snad právě GP Praha i následná WMCQ jsou i důvodem, proč ve svém stařeckém rozmaru mám potřebu jeho případné účastníky povzbudit svými zážitky a především chybami, protože je lepší se učit chybami cizími než vlastními.
… Za všechno může Tomfa … kolik voňavých Meldových reportů se neslo v tomhle duchu. A zase je to tady. Asi 2 týdny před GP Londýn mě Tomfa vyhecoval a já mu na výlet kývnul. Tomfa skvěle zařídil letenky a trochu nás napínal s ubytováním. Okukoval a dokonce rezervoval pokojík u statného Afroameričana na portálu airbnb, (kdy se k někomu nastěhujete do právě volného pokoje), který ostatní návštěvníci hodnotili 2 hvězdičkami z 5, co se týká čistoty. Ve mně vzbuzoval konkrétně tenhle pokojík obavu, že by to mohlo být se štěnicemi, bez ramínek … s upadnutým mýdlem... a bez gelu. Naštěstí měl chlapík na tento termín obsazeno a k ubytování, které Tomfa nakonec sehnal, nebylo co vytknout.
Většinu karet jsem si půjčoval jako obvykle u Pavouka a tentokrát mi balíček (Jeskai) půjčil také Pavel Češka, za což jim oběma srdečně děkuji. Příprava na výlet probíhala mimo jiné i v hotýlku, kde jsme dali týmový draftík. Tomfa se radoval se jak malé děcko z velkého vítězství svého týmu. Zato já jsem plnil luckypool jak to jen šlo … 0:2 drop a veselá příhoda s ptačím trusem na zahrádce restaurace, kde jsme hráli, položily dobrý základ pro lepší zítřky. Nerad se k tomu trusu vracím, ale nejprve jsem si v něm omylem omáchal na stole ruce, aby když jsem stůl a sebe konečně otřel a rozehrál jednu netěsnou s Tomfou, přilítlo ptačí hovno na moji nestabilní a neobalenou manabase. Lepší a objektivnější hodnocení svého balíčku a výkonu jsem si nemohl přát.
Letěli jsme v pátek ráno, takže ve 4:30 jsem měl nakládat Tomfu před jeho domem. Mám trochu obscesi, že budu někdy na letišti pozdě a jsem tam rád 2 hodiny předem. Tomfa ale víkend pojal jako pravý léčitel. Ráno ve 4:30 nebral telefon, a protože bydlí v takovém oploceném komplexu bytových domů, nemohl jsem zazvonit ani na jeho zvonek. Poslal jsem asi 10 hysterických zpráv a před pátou chtěl odjet přes celou Prahu na letiště s odletem v 7:00. Tomfa mě nechal vycukat a když jsem už odjížděl, tak zvednul telefon, že teda už jde, ať počkám. Celkově měl Tomfa ten víkend několik výtečných terapeutických zásahů. V autě jsem si poslechl uvěřitelnou historku o rozbitém půjčeném mobilu s nefunkčním budíkem a vše se mohlo obracet k lepšímu. Pravda musel jsem skipnout Dobiho, který byl tak laskav, že byl připraven někde v 5:00 mi ještě půjčovat nějaké karty. Při čekání jsem zjistil jednu pro mě novou a nepříjemnou skutečnost, že nevidím na čtení a to celkem dost. Písmenka rejstříku mapy Prahy jsou pro mě bohužel tabu. Jsem sice už dávno ve věku, kdy si na záchod sedám, co kdyby se povedlo nedopatřením „něco většího“ … ale špatný zrak mě překvapil. Nebrečel bych tu, ale mělo to bohužel svoji dohru při jedné situaci v turnaji.
Let do Londýna byl v pohodě. Doprava po Londýně nikoliv. Rozespalí a natěšení jsme řešili kdejakou hovadinu v balíčcích. Takové ty chytré řeči, co je na co dobré/špatné. Výsledkem byla doprava po Londýně, kdy za každé 2 kroky dopředu jsme udělali krok zpět. Nakonec jsme se dokodrcali k ubytování 4 stanice metra od haly, kde se hrálo. Odložili si věci a šli si pro nějaké ty bye na trialy.
Putování trialy jsme měli s Tomfou odlišné. Já jsem vzal do ruky Jeskai a šel s ním prvně hrát. První trial jsem prohrál ve druhém kole, druhý dokonce v prvním. Trošku jsem se naštval a dokoupil si 2 Brimaze po 6-ti librách. No a hlavně jsem potkal Kikyho, který si tam všechny se svým Jeskai vodil. Ten mi poradil několik dobrých rad a hned to šlo lépe. Třetí trial jsem dokonce vyhrál a získal tak 2 bye. Radost obrovská.
Jeskai | Ondřej Baudyš |
Main Deck | Sideboard |
4 Jace, Vryn’s Prodigy 2 Brimaz, King of Oreskos 4 Soulfire Grand Master 4 Mantis Rider 2 Dragonlord Ojutai 1 End Hostilities 3 Valorous Stance 1 Jeskai Charm 3 Lightning Strike 4 Wild Slash 3 Ojutai’s Command 2 Dig Through Time 1 Disdainful Stroke 1 Stoke the Flames 4 Flooded Strand 4 Mystic Monastery 3 Battlefield Forge 3 Shivan Reef 3 Temple of Epiphany 3 Temple of Triumph 2 Island 1 Mountain 2 Plains | 2 End Hostilities 2 Disdainful Stroke 2 Roast 3 Arashin Cleric 2 Revoke Existence 2 Anger of the Gods 1 Stormbreath Dragon 1 Elspeth, Sun’s Champion |
Samozřejmě v trialech se příliš nevyskytují zkušení hráči s kontrolními balíčky. Nejdramatičtější byla hra, ve které jsem se musel přít s rozhodčím, že do konce zbývá ještě jedna minuta, jak řekl před minutami 10-ti. Věděl jsem to přesně a hlídal jsem si to. Protože za poslední minutu jsem měl ještě velké plány jak otočit damage race. Problémem trialů je, že jsou KO, takže za stavu 1:1 a nedohrané třetí hře rozhoduje, kdo má více životů. Ty se samozřejmě Soulfirem a blesky ovlivňují dost zásadně. Ne že bych v nastavených kolech zahrál triviálně Anger of the Gods za např. +30 life, ale bylo potřeba s životy pracovat opravdu chirurgicky… před koncem „zápasu“ limitu jsem se tedy osvěžil Ojutai´s Command a naopak soupeři poslal pár lifelinkových blesků.
Co napsat k samotnému Jeskai. Nejsem rozhodně odborník na Jeskai, ale pár rad jak hrát PROTI Jeskai bych pro začínající čtenáře asi měl.
- Opravdu neposílejte Siege Rhino do Commandu…
- Nechte si pokud možno instantní zabíjení na vrácení Jace z Commandu.
- Nikdy si nemyslete, že jste Jeskai porazili, dokud není podepsaný result slip. Ten balíček umí balancovat nad propastí, jako žádný jiný.
- Některé scénáře jsou pro Jeskai nepříjemné (Stormbreath Dragon ve hře, Fleecemane Lion s Monstrositou, Rakshasa Deathdealer s odtaplou manou
- Kouzla s casting costem 3 bývají pro Jeskai nepříjemnější než ty s casting costem 4 (Disdainful Stroke)
- Jeskai (i v závislosti na verzi) umí s pomocí SB hru zrychlit či zpomalit samozřejmě i v závislosti na začínání. Počítejte s tím.
- Nepodceňujte ultimátní abilitu Jace.
A pro úplné začátečníky, kteří hrají s Jeskai bych mohl uvést tyto rady.
- To že vyhráváte je na začátku dílem především nesmyslné síly Vašich karet (Jace, Dig) a nezkušenosti Vašich soupeřů hrát proti Vašemu balíčku…. Nikoliv Vašimi schopnostmi.
- Najděte si okamžitě někoho, kdo to umí a koukejte se do ruky na každé jeho rozhodnutí s Jeskai. Pokud Vám svoje rozhodování vysvětlí, tak tím lépe.
- Vaše karty jsou často univerzální a musíte zvolit optimální mód.
- Váš balíček pracuje ve více režimech a musíte je ovládat všechny. Vrať na konci kole Jace a lízni si je jenom jedna z mnoha nádher, které postupně odhalíte.
- Netrapte se tím, že digujete špatně (tzn. necháváte si v hrobě málo/moc karet). Tak trochu „špatně“ diguje každý.
- Naučte se některé jednoduchá rozhodování dělat rychle. (např. které karty cca chcete removnout do Digu a které nikoliv.)
- Síla Jeskai spočívá mimo jiné v tom, že každou kartu se snaží využít vícekrát (Jace, Dig).
- Slabinou Jeskai mimo jiné je, že nevidíte soupeři do ruky … tímto nedostatkem balíčky s Thoughtsize proti Vám netrpí.
- Zvolte správný plán hry po SB.
- Neusmívejte se příliš, když soupeř tapuje 4 many. (s Vaším strokem na ruce)
- Nesmějte se nosorožcům…
Abyste viděli, že jsou to rady skutečně „odborníka“, tak k sobě doplním, že v jednom z prvních zápsů trialu jsem si špatně vyvětlil „bezmezné množství interakcí Jeskai“ a Jacem jsem označil Lighting Strike v hrobě a se 6-ti manami jsem byl odhodlán zahrát ho s buybackem od Soulfira a vrátit si Strike do ruky. Rozhodčí byl naštěstí přítomen a po konzultaci s ostatními, zda jsem náhodou „něco nebrejknul“ šel Strike tam kam měl, tedy do exilu.
… a jak se vedlo v pátek na trialech Tomfovi ? … Pětkrát prohra v prvním kole … výměna U/R Ensoulu za Abzan Aggro. Testování jeho Abzan aggro s fritkou s výsledkem asi 0:7 … luckypool na sobotu byl naplněný po okraj. Navíc rozdal mnoho radosti a přidal několik pozitivních bodů i v oblasti terapie. Jedním z jeho soupeřů byl sympatický člověk, leč bohužel zřejmě trpící Parkinsonovou chorobou nebo něčím podobným. Je možné, že i hraní karet pomáhalo cvičit jeho brutálně třesoucí se ruce. Měl zřejmě z tohoto důvodu i k tomu uzpůsobený balíček s Managorger Hydra (viz obrázek). V jedné hře s Tomfou měl na dvou hydrách cca 7 a 8 counterů. Pro tyto účely používal velká (necelé 2 centimetry v průměru) kolečka. Každý spell tedy znamenal pomalé pohyby třesoucí se rukou do krabičky s countery, vylovení counteru a pomalé umístění na hydru a znova u druhé hydry. Tomfa usoudil, že soupeř je evidentně připravený na vyšší level. Při 7-mém a 8-mém counteru vyndal Tomfa svoje dvacetistěnné kostky a podal je soupeři s tím, že countery jsou nepřehledné a má si počet označovat dvacetistěnkami. Následoval urputný boj soupeře s kostkami, který samozřejmě nebyl schopen třesoucíma rukama najít správné číslo, natož ho na hydrách jakkoliv stabilizovat. Tomfa samozřejmě nebyl žádný tyran a spokojil se i s jinými čísly (pokud byly menší). Na konci ozdravného 10-ti minutového cvičení byly hydry mladé a svěží cca 2/2 a 4/4 a neměly ambici se v této hře už nijak dál zvětšovat. Na Tomfovy „stabilní nůžky“ to i tak stačilo.
V sobotu jsem zůstal věrný Jeskai, jen jsem to pojal kontrolněji a vyndal Draky a Brimaze a do balíčku dal na radu Kikiho 4 Digy a Elspethu. V SB jsem určitě vícekrát než na Trialu hrál Roast. Po testování se Zdendou Vondráčkem jsem se vrhnul na třetí kolo. Soupeřův Esper kontrol mě hned zchladil. Stejně jako Martin Jůza, který mi vlídně řekl, že s tímhle SB můžu jít tak akorát za dětma na trial. Je pravda, že na kontrol to bylo po SB hrozně slaboučké a evidentně chyběly v SB nějaké zásadní karty například Mastery of the Unseen.
Pak jsem se chytnul a snad i dvakrát vyhrál. O iluze jsem přišel v kole 6-tém proti balíčku s Jeskai Ascendancy. Vůbec jsem si nezahrál a zmasakrovaly mě vytuněné tokeny. Měl jsem 4:2 a před sebou potřebu vyhrát 3 další kola na druhý den. Stejně tak se na tom zdál být i Tomfa. Celé řadě Čechů to ale šlapalo moc pěkně.
V 8-mém kole jsem narazil na soupeře, které jsem se neuváženě zeptal odkud je. Něco zahuhlal a já se společensky a otupěle optal, zda je to v Anglii, protože zvuk, který vydal, se mi nezdál jako nějaká země co bych měl znát. Bohužel onen zvuk bylo (zřejmě) „Wales“ a můj dotaz,“ zda je to v Anglii“ vypadal rázem na inzultaci Nějak jsme si to vysvětlili. Hra s Welšanem měla vysokou úroveň. Welšan po SB vykládal zbytečně země při svém vyloženém Molten Vortex, takže se moji Jacové flipovali i při Molten Vortexu téměř bez obav. Welšan byl vůbec ve velmi bojovné náladě, takže, když jsem v první hře vyndal Elspethu defakto s prázdnou rukou, dostal jsem hned po jejím vyložení na 15-ti životech dva blesky za 5 do hlavy. Dalších 10 Direct si soupeř naštěstí nelíznul, kromě toho, že mi přifrčel Command. Já jsem na oplátku zaperlil na závěr druhé hry, kdy jsem nevěděl, že Ultimátka Elspethy dává i flying a vyzýval jsem opakovaně malé červené potvůrky u soupeře k bloku, že jedu za lethal…. což jistě soupeři na závěr nepřidalo. Navíc mě tento soupeř v průběhu hry zaskočil svojí „Pet kartou“, kterou byl Arcbond (Obrázek). Na konci kola, kdy už jsem měl velkou převahu, jsem si jen tak lážo plážo „odblesknul“ nějakého Zurga a Arcbond mi poklidil poměrně dost mých karet a tokenů.
Zato Tomfova „Pet karta“ si zasluhuje samostatný odstavec. V jednom ze závěrečných kol hrál jeho Abzan Aggro mirror proti Abzanu. Stav 1:1. Soupeř cca 9 životů. Tomfa 5. Tomfa jedna odtaplá zelená mana, morph, Sorin na 2 counterech, vampyr token ze Sorina. Soupeřovo kolo. Nosorožec … topdeck… na Siege Rhina nasedá Herald of Torment a soupeř tapuje do útoku. 7/8 trample skrz vampyr token 2/2 … jasný win. Soupeř se s úlevou rozhlíží kolem, přijímá gratulace od svých přátel a všem oznamuje, že lucky a skill jdou přece jako vždy ruku v ruce…. Tomfa zablokuje tokenem … za poslední zelenou manu zahraje Become Immense (obrázek) a vampýří token 8/8 svede vítěznou bitvu s nosorožcem 7/8. Závěr už je asi jasný … aby toho nebylo samozřejmě dost, tak v dalším kole otočí Den Protectora a Become Immense pošle soupeři do tváře i v ofenzivním gardu…. Taky drsná terapie … a moc pěkná play s „Pet kartou“. :-)
V devátém kole jsem hrál proti asi 12-ti letému chlapci, který byl jednak unavený a jeho G/r Devotion bylo proti Jeskai s resetem v základu celkem bezmocné. Takže jsem se proplížil se 7:2 do druhého dne. Do druhého dne se dostalo celkem dost Čechů (tuším cca 8). Přičemž někteří dokonce s 8:1. Tento skvělý výsledek uhrál i Tomfa, který se ze 4:2 vymrsknul na 8:1. Výsledek ze 6-tého kola měl totiž špatně zapsán, takže 7.-9. kolo dohrával mezi lepšími hráči s minus 1, nicméně pocitově s nožem na krku. Rozhodčí na opravu výsledně rezignovali a Tomfa se tak těšil z výborného výsledku.
Večeře v přilehlém restauračním zařízení nestála za mnoho. 16 liber za cca 8 dkg masa bylo nedůstojných, zvláště při dvouhodinovém čekání, které Vám opakovaně zpříjemňuje pouze reply nešťastný 7/8 nosorožec.
Druhý den jsem zahájil prohrou na jistotku, kdy jsem si proti Abzan kontrol ani neškrtl. Soupeř mě rozebral Thoughtseizami a Duresy, které si vracel a Planeswalkeři dílo dokonali. Následovala napínavá hra, která skončila remízou a tím jsem se dostal mezi „svoji krevní skupinu“. Můj hbitý bleskový skill urval i v dalších 2 kolech 2 remízy. Ta druhá dokonce proti fritce !! :-) 5-té kolo jsem vyhrál a poslední prohrál. Abych obohatil sbírku podařených rozhodnutí a nenechal v tom Tutu sám… nabízím tedy následující „rozhodnutí“. Vedu 1:0 s Abzanem. Druhou nemohu vyhrát (v časovém limitu určitě ne) Bráním se jak mohu. Whip Of Erebos mě zásobuje Siegi z hrobu. Soupeř asi 50 životů. Následuje vytažení nosorožce na mých 2 životech. Příchod Siege je na stacku. Aktivuji buyback u Soulfira a hodlám se na 8-mi manách občerstvit za potřebné 3 životy. Mám dost tokenů z Elspethy do bloku. Soupeř u buybacku přemýšlí…. Nechá mě hrát, zahraji Lighting Strike a očekávám především +3 life … nicméně je mi jasné, že zabití Soulfire Grand mastera je konec. Soueř dlouze přemýšlí a pak zahraje W/G command. Já vzdám a podepíšu 1:1. Že by mě třeba napadlo, zahrát z těch zbylých 2 man ten blesk ještě jednou … kdepak … :-) … prostě utkvělá myšlenka, že Grand Master soupeřovou odpovědí umírá a je konec a on přitom jenom překazil jeden spell.
Remíza s fritkou byla vlivem druhé dlouhé hry, kdy jsem si přidal na 40 life Anger + Soulfire + Goblini tokeny … nicméně soupeř položil úspěšně Outpost Siege a já si nelíznul rozumná protikouzla. Jen pro zajímavost, jak jsem mimo dění … kolo před tím, jsem se poprvé dozvěděl, že po SB mohu hrát i více než 60 karet. Hned jsem to fritce „osolil“ a nasadil na ni 62. :-)
V posledním kole jsem symbolicky završil v rozhodující hře svůj temnější den, když jsem si líznul Revoke Existence (obrázek) (soupeř na stole Hangar 6/6 s 2 countery a 2 equipmenty). Nicméně, jak špatně vidím, a obrázky si nejsou nepodobné a celé 3 dny jsem hrál především Valorious Stance (obrázek), tak jsem ty karty zaměnil a místo abych uklidil Hangara do Exilu, tak jsem se v útoku „instantně“ zesměšnil. Na negativní výsledek partie to nemělo paradoxně vliv. Ušetřil bych jedno kolo a v něm bych si potřebný poslední blesk/dig nelíznul.
Do TOP8 se nakonec dostal Martin Jůza, který si svoji karmu na čtvrtfinále bohužel prodloužil. 9. místo Stráčy na pomocné taky nepatří mezi nejšťastnější. Tomfa si štěstí vybral den předem a několik dalších Čechů skočilo na místech placených (Kiki, Váňa, Kšanda).
3 hodiny čekání na letišti navíc, díky zpožděnému letu, byly nepříjemnou kaňkou na závěr cesty.
Byl jsem za výlet i výsledek moc rád. Díky především Tomfovi jsem se k něčemu vůbec dokopal.
Komu to připadalo dlouhé, tak ho postraším, že jsem měl slinu popsat i svoje hrozné WMCQ + nadějný CMUS Cup. Vaše komentáře mi udělají radost. A na další setkání s Vámi se těším.
Bad
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře