Reporty
Report z Pro Touru Return to Ravnica - 1. část
Report z Pro Touru Return to Ravnica - 1. část
Zdravím čtenáře Cmusu, na úvod bych se chtěl omluvit všem čtenářům, jelikož číst reporty s měsíčním zpožděním není většinou moc zajímavé, ale i tak doufám, že se vám článek bude líbit.
Takže, kde začít? Koncem srpna jsem si uvědomil, že pokud si budu chtít další rok udržet svůj Platinum status, musím nějak slušně zahrát na Pro Tourech, protože dosáhnout hranice 45 bodů bez účasti na World Cupu a Masters není zrovna nejjednodušší. Přípravě jsem věnoval kolem osmi hodin denně, převážně hraním modernových daily eventů na Magic online a testováním s Flocháčem. Během čtrnácti dní jsem vyzkoušel téměř každý deck na formátu a došel jsem k závěru, že Jund, RUG a UW jsou malinko lepší než ostatní balíky. Jund měl pohodovej match-up proti RUG a aggro deckům a prohrával s UW, které zase ničilo komba a dostávalo strašnej kouř od RUGu. RUG to měl se vším dost vyrovnaný, kromě zmíněných matchupů s UW a Jundem. Celé herní pole na mě působilo velmi vybalancovaným dojmem. Koncem září jsme se s Ivanem přesunuli do Brna, abychom zahráli co nejvíc draftů, a hlavně se dostali do té správného módu před PT. (v brně jsme byli už před loňským MR a taky před PT Barcelona a o zábavu nebyla nikdy nouze) Tentokrát jsme zvládli hrát trochu i ten magic a vymysleli spoustu věcí týkajících se RtR limited, například KK vymyslel, že díky nedostatku removalu v edici je Izzet aggro s Pursuit of Flight jedním z nejlepších archetypů formátu. Necelý týden před týmovým GP San Jose jsme se pak posunuli o kousek dál do Prahy, abychom se mohli připravovat s naším teammatem Tiranem.
Dva dny před GP jsme odletěli do San Jose a jako vždy to byl Ivan, který dělal během cesty největší potíže. Nejdříve měl problémy při pohovoru na imigračním, pak mu asi hodinu prohlíželi zavazadla, a když jsme se konečně dostali z letiště a vzali si taxi, zůstali jsme na další dvě hodiny trčet v dopravní zácpě.
Na samotném GP se nám dařilo opravdu skvěle: já jsem dostal gameloss za decklist v prvním a posledním kole a Ivan dokázal prohrát v prvním dni deset her v řadě, ale přesto jsme skončili na čtvrtém místě. Musím uznat, že se mi opravdu líbí týmové turnaje, alespoň pro mě to byl jeden z nejvíce zábavných eventů, co jsem kdy hrál. Spoluhráči byli skvělí a každá hra, kdy jsme společně diskutovali nad každým rozhodnutím, byla pro mě velkou přínosem, protože vidět, jak další vynikající hráči přemýšlí a rozhodují se, je jednoduše k nezaplacení.

Ve čtvrtek jsme se měli ubytovávat v hotelu od Wizardů, ale nejdříve jsme se rozhodli stavit do lokální herny pro karty, jelikož se nedá spolehnout, že budou k sehnání přímo na sajtě. Bylo to asi pět mil daleko, nakoupili jsme vše potřebné a při odchodu potkali skupinku Francouzů, smutných z toho, že těsně před nimi někdo vykoupil zásadní kusy do Second Sunrise. Bylo nám jich trochu líto, nicméně jsme se nemohli přestat smát, protože stačilo pár minut a byli bychom s Lukášem oba bez balíku. Samozřejmě si ani jeden z nás nevzpomněl na Reshape, takže po přesunu do hotelu jsme si museli vzít taxíka a otočit se v obchodě ještě jednou. Potom už bylo vše kompletní a já mohl sepsat následující list:
Second Sunrise | Stanislav Cifka |
Main Deck | Sideboard |
4 Ghost Quarter 1 Hallowed Fountain 1 Plains 2 Scalding Tarn 2 Misty Rainforest 7 Island 4 Second Sunrise 4 Faith’s Reward 4 Chromatic Sphere 4 Chromatic Star 4 Conjurer’s Bauble 4 Elsewhere Flask 4 Lotus Bloom 4 Reshape 4 Serum Visions 3 Sleight of Hand 1 Gitaxian Probe 2 Silence 1 Pyrite Spellbomb | 2 Silence 4 Leyline of Sanctity 2 Pithing Needle 4 Echoing Truth 1 Nihil Spellbomb 1 Grafdigger’s Cage 1 Grapeshot |
Pokud by vás k decku zajímalo něco víc, doporučuju následující video:
Nezařadil jsem Krark-Clan Ironworks, jež mi připadaly jako win-more karta, sice vše zjednoduší, když začnete kombit, ale nepovažuji ji za nezbytnou. Jedna Proba je užitečná proti balíkům, které vám zasahují do komba a může vám taky pomoct k informacím do další hry navíc. Silence ve správné chvíli může koupit kolo k dobru a je samozřejmě k nezaplacení proti deckům s rušením.
Sideboard je plný odpovědí na soupeřův hate, Leyline zastaví discard i většinu removnutí hrobu (Nihil Spellbomb, Jund Charm) a Slaughter Games. Echoing Truth vrací nejvíc problematické karty jako Stony Silence a v případě potřeby vám taky občas dokáže dát kolo extra.
Pithing Needle je nejlepší odpovědí na Relic of Progenitus a je taktéž příjemná proti Affinitě, (na Cranial Plating) i některým dalším deckům. (například Nivmagus Elemental kombu)
Hodila se i win kondice navíc, Grapeshot jsem sidoval opravdu hodně, převážně proti Jundu za Pyrite Spellbomb, nebo třeba v prvním kole – hrál jsem proti RG Tronu a nechtěl nutně přidávat Echoing Truth, ale ani prohrát na náhodnou Pithing Needle, takže byl Grapeshot dobrým řešením.
Lukáš se rozhodl pro stejný list, Ivan zůstal věrný RUG a Jurda nakonec hrál RG Tron.
V prvním kole jsem narazil na zmíněný Tron, což je velmi dobrý matchup: žádný clock, žádné karty co by vám zasahovaly do komba, jelikož většina verzí neobsahuje ani Mindslaver. Jediný problém je Relic of Progenitus, který můžete obejít zahráním druhého Sunrisu v reakci na aktivaci. V první hře mu nepřišel Relic, třetí kolo dostal Silence, abych obešel případné topdecky a jednoduše ho ve čtvrtém kole zabil.
Side: -2 Silence, Spellbomb, + Grapeshot, 2 Pithing Needle
Ve druhé hře měl Relic, proto jsem čekal o trochu déle, než přišla jehla, a zahrál Sunrise se čtyřmi manami v poolu. Měl sice Nature’s Claim, zareagoval jsem ale Faith’s Rewardem, nechal vyresolvovat Relic a po pár minutách ho zabil Grapeshotem.
1-0
Druhé kolo jsem byl napárován proti Living Endu, což je poměrně záludný match-up. Máte sice rychlejší clock, soupeř ale hraje graveyard hate a proto musíte být neustále na pozoru.
V první hře jsem mulliganoval do nepříliš atraktivní ruky a musel jsem procyklit Spellbombu, rozkombil jsem v pátém a Probou uviděl Faerie Macabre. Pokud by ji soupeř použil rovnou, nezůstal by mi v decku způsob, jak vyhrát. Dělal jsem ale jakoby se nic nedělo až do doby, než se mi povedlo dostat na stůl dvě Conjurer’s Bauble a vrátit Spellbombu do decku. Když jsem si ji lízl podruhé, byla jištěna několika Sunrisy v ruce a oponent už neměl šanci nic udělat. Nasidoval jsem tuším dva Echoing Truthy proti případné Leyline of the Void a dva Silency navíc, protože zastaví Living End. Ven šly Sleighty a jedna Flanděrka J

2-0
Třetí kolo mě čekal David Ochoa s Jundem. Popravdě, hry si nepamatuju příliš dobře, jelikož jsem za turnaj potkal Jund několikrát a zápasy jsou vždy v podobném duchu. V první jsem zvítězil ve čtvrtém kole přes jeden discard.
Side: + 4 Leyline of Sanctity, Grapeshot, - Sleight, Probe, 2 Silence, Spellbomb
Klíčem k tomuto matchupu je po boardu Leyline, která zastaví všechny nejlepší karty. (zahazování, Jund Charm, ..)
Nechal jsem na přijatelných šesti, ovšem bez Leyline. David sice neměl druhou zem, dal ale discard v prvním, druhém, i třetím kole, pak přiložil Dark Confidanta a spolu s mým floodem bylo rychle hotovo.
Třetí hru jsem byl taky bez Leyline, moje ruka byla ovšem dost solidní a zvítězil jsem stejně jako v první, čtvrté kolo přes jeden discard.
3-0
Čtvrté kolo turnaje mě čekal RUG Scapeshift. V tomhle matchupu jsem si dost věřil, Sunrise je mnohem rychlejší a soupeř by nikdy neměl mít dost odpovědí na naše kombo. On play jsem začal Quarterem a Chromatic Starou, Flaskou ve druhém a Scalding Tarnem ve třetím. Oponent se na konci kola zatapoval do Telling Time, obětoval jsem všechny země i artefakty a dal Second Sunrise, což mě v board pozici dostalo výrazně před něj. Ve svém jsem dal jednoduše Silence a rozkombil.
Side: + 2 Silence, 1 Needle, - 3 Sleight of Hand
Proti RG Scapeshiftu stojí za zvážení Leyline, která vypne Valakut, modrá verze vám ji ale může v případě potřeby vrátit Commandem.
Rozhodl jsem se keepnout 2 Lotusy, Silence a Second Sunrise bez země, která nepřišla až do čtvrtého kola. Naštěstí jeden ze dvou Lotusů prošel, lízl jsem si Scalding Tarn, našel duál a zahrál Silence. Pokračoval jsem Star+Reshape se Sunrisem, Rewardem a pár artefakty v ruce, našel jsem, co bylo nezbytné a zabil ho. Po hře mi ukázal druhý Negate v ruce, kdyby zrušil i druhý Bloom, téměř jistě bych prohrál.
4-0
Páté kolo jsem byl napárován na Willyho Edela, opět s Jundem. V první hře neměl žádné zahazování a kolem čtvrtého kola jsem hladce zvítězil. Sidoval jsem stejně jako na Ocha.
Druhou hru jsem měl přiatelné draw bez Leyline, Willy mi zahodil Reshape a zahrál Confidanta. O dvě kola později se dostal k dalšímu discardu, v reakci jsem obětoval všechno na stole a dal Sunrise, bohužel neschopen další kolo rozkombit, prostě jsem přidal Quarter, Flasku a předal kolo. Pomocí Slaughter Games se mi pokusil vyextrahovat Spellbombu, ta už v tu chvíli naštěstí byla v bezpečí sideboardu a já se po draw konečně mohl pokusit to rozjet. Našel jsem Bloom Reshapem, zničil zemi Quarterem a zahrál Sunrise. Po pár dalších líznutích jsem se soupeře zeptal, jestli jsem hrál zemi, nebyl si jistý a podle mě spíš ne, proto jsem dal Tarn, našel ostrov a zkusil další Sunrise. Před jeho vyhodnocením mi Willy spočítal země ve hře a v hrobě a oznámil, že mám o jednu zemi víc, než bych měl mít. Zmátlo mě to, protože nevím, že bych hrál to kolo kromě Fetchky nějakou další, ale bylo moje páté kolo, celkem jsem měl deset zemí na stole a v hrobě, ale hledal jenom čtyřikrát. Zavolali jsme judge, kteří se rozhodli vrátit mi Tarn do ruky, Island do knihovny a ubrat jednu modrou z manapoolu. Sunrise se normálně vyhodnotil, asi s patnácti kartami mi to ale o manu nevyšlo, nechal jsem si pro jistotu na stole Baubli a zahodil dva Lotusy, připraven vyhrát v příštím kole. Soupeř přidal bytost, což znamenalo, že mě v příštím tahu jistě zabíjí a zbyly mu otevřené tři many. Seslal jsem další Conjurer’s Bauble a pokusil se vrátit Bloom na spodek knihovny, oponent zareagoval Jund Charmem a já si musel zachránit alespoň jeden Lotus, jelikož čtvrtý byl pořád v suspendu. Hned jsem ho našel Reshapem a začal se prolízávat deckem, bylo to dost natěsno, ale naštěstí se mi vždy podařilo ve správnou chvíli otočit jeden z bílých spellů a zakončit první část constructed neporažen.
5-0
To be continued…
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.