Reporty
Report z Release Sealedu Magic 2013 v pražském Černém Rytíři
Report z Release Sealedu Magic 2013 v pražském Černém Rytíři
Po celkem úspěšném a hlavně velmi zábavném pátečním FNM draftu jsem se rozhodl vydat i na sobotní Release Sealed a zkusit tak své štěstí u boosterových bohů. Původně jsem to i díky průměrné předpovědi počasí plánoval spíš jako (fyzicky) odpočinkový den, ale když mě po ránu vzbudilo sluníčko a polojasná obloha, řekl jsem si, že kolo v Rytíři určitě nějak zaparkuju, naolejoval řetěz, vyměnil větší batoh s alby za menší s krabičkou na karty a svačinou a vyrazil.
Vypadalo to, že to trochu nestíhám, tak jsem to místo podél Vltavy střihnul hezky přes město a ještě pořádně šlápl do pedálů, aby mi registrace zbytečně neunikla. Výsledkem bylo, že jsem v Rytíři byl asi o dvacet minut dřív – ale tak aspoň jsem se po ránu hezky protáhl;-). A rozcvičení se samozřejmě hodilo, protože na nás čekalo tradičně oblíbené sepisování karet, na které je vždy lepší být řádně probuzen, aby člověk zvládal základní věci jako abecedu a čárkování propiskou a nemusel tak zbytečně často prosit rozhodčí o pomoc. Ještě před samotným sepisováním ale bylo potřeba rozbalit šest boosterů a podívat se, co přihrajeme nějakému jinému šťastlivci v místnosti. Začal jsem boosterem s obrázkem Liliany, rychle rozřadil karty až po tu poslední a hele! Liliana of the Dark Realms! No to se na to... podívejme! Tak nejenže tady někdo bude mít zaplacenou půlku Sealedu jednou kartou, on ještě s trochou bažin získá velmi mocnou herní výhodu. V tu chvíli jsem trochu záviděl, ale nezbylo mi než rozbalovat další balíčky, v nichž rovněž nebyly špatné kousky: Clone, Hellion Crucible, Krenko, Mob Boss, jedna nezapamatovaná karta (nejsem si jistý, jestli to nebyly Sands of Delirium) a v posledním boosteru přišel i... „Cože, Nefarox?!?“ Tak to vypadalo, že na otevírání tohoto pána mám asi štěstí, nicméně tentokrát jsem z něj rozhodně neměl takovou radost, jako včera na draftu. Někdo si ale určitě užil pořádný černý kontrol s určitou příchutí modré (co jsem tak koukal, tak právě tyhle dvě barvy mi přišly nejsilnější, díky Krenkovi by se ale dalo uvažovat i o červené, byť bych pak tedy nechtěl dávat dohromady manovou základnu). Celkově by mi ale opravdu nevadilo, kdybych všechny tyto karty dostal zase zpět, což v Jožinově krabicové losovačce při účasti 22 lidí nebylo vyloženě nereálné, jenom dost nepravděpodobné...
A zákonům pravděpodobnosti bylo učiněno zadost, když jsem „své“ karty opravdu nedostal, místo toho na mě navrchu vyhlédl Arbor Elf a já tak začal karty projíždět hezky od zelené k bílé a bezbarvým. Zelenou samotnou jsem prakticky okamžitě odložil stranou, o červené by se možná dalo uvažovat, ale zase jsem si říkal, že když mi dvě barvy neukázaly ani jednu vzácnou kartu, mohl bych se v těch zbývajících třech pořádně namlsat... A taky že jo! Nejprve na mě vyjeli dva exaltedoví protekční rytíři, pak se ukázal i Murder a hned po něm i sám Nefarox! Ano, máme na sebe pořádné štěstí, řekl jsem si a bylo jasné, že černou hrát budu, zejména když na mě po chvilce vylétla i foilová Shimian Specter a ani další karty nevypadaly vyloženě špatně. Čím ale černou doplnit? Sám sebe jsem se ptal a pustil se do modré. I v ní byl vzácný kousek, ale řekněme, že o výhru na Battle of Wits se mi v Limited moc usilovat nechce, na druhou stranu je třeba říci, že Talrand's Invocation spoustu vzácných karet celkem předčí. S pomocí dvou Essence Scatterů a pár dalších rozumných karet by se tak černá měla nechat doplnit, ale to bychom předbíhali, stále ještě zbývaly čtyři vzácné kousky, a tak jsem se bez váhání pustil do průzkumu zbytku karet s tím, že bych třeba mohl vidět vše hezky černobíle. Hm, protekční rytíř, hele, Pacifism a ještě před ním Oblivion Ring? To zní hodně dobře, ale ještě ne tak skvěle jako v případě, kdy se ke všemu přidá Odric doprovázený samotnou Kapitánkou Hlídky, tedy Captain of the Watch. Možná tedy trochu škoda, že místo tokenových karet to všechno doplňovala spíše exalted tématika, ale stěžovat jsem si rozhodně nehodlal, zejména když jsem o kousek dál našel ještě Sands of Delirium a Drowned Catacombu, která nabízela potenciální přidání modré.
Všechny karty vám zde raději vypisovat nebudu, pro ilustraci jsem ale vše nafotil, abyste se v případě zájmu mohli nad celým Sealedem také trochu zamyslet:
Vidíte sami, černobílému vidění světa se v tomto případě nešlo vyhnout, protože i když mě Talrandova Invokace celkem lákala, na sílu černých a bílých kusů jednoduše neměla. Vzal jsem tedy okamžitě všechny vzácné karty těchto barev, přidal Sands of Delirium a pousmál se nad tím, že s pěti raritami bych si mohl užít podobně zábavné hry jako včera. Jen z těchto super kousků bych ale nevyžil, a tak bylo potřeba ze zbytku karet zformovat osmnáctku jako doplnění mých borců. Oblivion Ring, Pacifism i Murder se přidaly dost automaticky, podobně jako Rise from the Grave, který by s mými bombami mohl být celkem vypečený. Mezi potvorami se pak o slovo hlásili především tři protekční rytíři, díky nimž jsem se zamyslel nad exalted směřováním svého balíku a po chvíli tak přidal i Guardians of Akrasa a diskutabilní Tormented Soul. A když už jsem byl u těch jednomanových mršek, které se hůře blokují, pohlédl jsem i na War Falcony, rychle spočítal rytíře a vojáky ve svém balíku a se sedmičkou sokoly přidal, možná i proto, že do balíku pomalu směřoval i Sign in Blood, který by mi s příchodem správného typu potvory měl dokázat pomoct. Zbytek karet už jsem nějak doplnil a výsledek vypadal následovně:
Moc jsem si nebyl jist Lilianinými Shady a Blood Reckoningem, ale co, od toho (pre)releasy jsou, aby se karty vyzkoušely, ne? K tomu všemu jsem po dlouhém uvažování kromě vyfocených Evolving Wilds přidal devět bažin a sedm plání a šel jsem obalovat. Celkově jsem měl z balíku velmi dobrý pocit, dostatek bomb podpořil i rozumný arzenál mocného ničení, občas by se mohl povést i rychlý nástup a pokud by se hra měla nějak výrazněji zaseknout, Sands of Delirium by jí měly nastavit poměrně jasný odpočet. Některé karty tedy byly dost sporné a pár jsem jich v průběhu turnaje vyměnil, ale tak už to s novými sadami bývá. Pokud vás ale na mé stavbě něco zaujalo nebo byste ji chtěli řádně vylepšit, určitě se budu těšit v komentářích;-).
Nyní se ale vraťme do herny, kde už se pomalu schylovalo k prvním bojům.
1. kolo: Petr Kytka s RW tlakem
Petr začínal, ale samozřejmě až po mém mulliganu, abych to hned v prvním kole neměl lehké (s jednou zemí se ale opravdu hrát nedá). Se šesti karami už jsem ale byl spokojenější, a tak mi Petr mohl celkem rychle ukázat dvojici Mogg Flunkies, na což jsem já odpověděl dvojicí exalted rytířů. Velcí goblini se jich ale rozhodně nezalekli a tandemově si zaútočili, načež jim jeden z mých rytířů útok oplatil a pravděpodobně jsem položil Guardians of Akrasa, protože jestli si to správně pamatuju, do dalšího útoku se vydal až Aven Squire podpořený velmi nepříjemným Knight of Glory. Chtěl jsem hru trochu vyrovnat Shimian Spektrou, jejíž přežití ale vyžadovalo propuštění dalšího leteckého útoku skrz mou obranu, čímž jsem se dostal na šest životů. Spektra se pak díky mým exaltedům prolétla rovnou za pět a připravila Petra o Serra Angela (v balíku pak žádný jiný nebyl, zato jsem zahlédl Sublime Archangela a Captain of the Watch), ale to už nebylo až tak důležité, protože i když jsem se snad nějak dokázal zbavit Aven Squira, Petr zahrál Captain's Call a přejel mě na množství (tady jsou mé poznámky trochu děravé, takže si nejsem jistý přesným scénářem, každopádně jsem celou dobu tahal za kratší konec provazu a nakonec Petra nepřetáhl).
Ve druhé hře jsem tedy raději začínal já, ale balíček se mi to opět rozhodl poněkud znepříjemnit, když znovu naservíroval pouze jednu zemi a v následné šestici rovnou čtyři, které jsem se ale ve spojení s černým rytířem a Bloodhunter Batem rozhodl ponechat. Nepříjemné ovšem bylo, že nadále chodily převážně další země, takže mě nástup dvoumanové 2/2ky (pravděpodobně obyčejného Silvercoat Liona), Mogg Flunkies, prakticky neblokovatelného Bladetusk Boara a Furnace Whelpa přejel rychleji, než se mé potvůrky stačily na stole pořádně rozkoukat – ještě si pamatuju, jak jsem Rise from the Deadem povolával zpět z mrtvých Bloodhuntera (který dostal nějakým bleskem), ale ani jeho dvojitý přísun životů na stabilizaci hry nestačil.
0-1
Abych se přiznal, byl jsem trochu překvapený, protože jsem svému balíčku celkem věřil, ale dva mulligany a poměrně svižné nástupy soupeře holt udělaly své, navíc si nejsem jistý, jestli jsem v obou hrách neměl ještě více betonovat, ale to už člověk zpětně nezmění. A na prokázání svých kvalit mají mé karty ještě další čtyři hry, tak co;-)
2. kolo: František Fontana s BRG
Zde se náhoda rozhodla přiklonit zase na mou stranu, a tak mi to přišlo celkem ideálně – schválně si tipněte, co stálo za soupeřovým vývojem životů 18-15-12-9-6-0...
Tak co, máte odtipováno? Ano, šlo o Tormented Soulu následovanou protekčním exalted rytířem, za kterým do hry hned naskočí druhý. A protože se mi podařilo přidat i nějaké další obránce, stačilo párkrát zatlačit vylepšenou dušičkou a bylo po hře...
Ve hře druhé už jsem takové štěstí neměl, ale War Falcon doprovázený Guardians of Akrasa také nevypadal úplně beznadějně. Jenže sokol se vyměnil s Deadly Reclusou a mě následně moc potvor nechodilo, čehož Franta rychle využil a postupně mě ukousal několika menšími potvůrkami, z nichž Guardiani vždy blokovali pouze jednu...
Ve třetí se ale vše opět otočilo, takže další malá tipovačka, tentokrát s posloupností 17-14-11-7-3-0...
Tak co, že už to není tak jasné? Hm, a přitom byl vývoj velmi podobný: War Falcona následovali oba protekční rytíři, a tak vesele útočil vzduchem až do pátého kola, kdy ho v tom zastoupila Shimianská Spektra. Přesto mě soupeř dostal na osm, když v posledním svém kole útočil vlastním exalted rytířem posíleným o Volcanic Strength, ale ani to na mé rytíři podporované letce nestačilo.
2-0
3. kolo: Nela Červenanová (RG)
Od začátku jsem díky předchozímu průzkumu věděl, že Nela si dokáže na pomoc přivolat samotného Garruka, tak jsem si říkal, že si případný Oblivion Ring musím trochu šetřit, stejně jako všechny letce, kteří by zelenému planeswalkerovi také mohli vysvětlit, že není úplně nesmrtelný. Nakonec ale tohle všechno nehrálo až takovou roli, protože i když mi přišly počáteční potvory z mých dosud jediných výher, Tormented Soul a War Falcon a k nim i Guardians of Akrasa, Nela v klidu položila Quirion Dryadu a vzápětí mi obě hůře blokovatelné bytosti smetla pomocí Flames of the Firebrand. Guardiani se pak proti Dryádě doprovázené Mogg Flunkies celkem snažili, ale protože se jim nedostalo nějaké větší podpory, bylo za chvíli po bitvě...
Ve druhé hře už to bylo o něco lepší, protože jsem začínal a ještě k tomu opět došlo na Tormented Soul následovanou dvěma Knighty, ale dušička po dvou útocích dostala Searing Blazou a na druhé straně naopak přišel Centaur Courser, kterého vzápětí pořádně nakopl Rancor. Ten jsem spíše propagačně zacílil War Priestem of Thune, protože jsem potřeboval nějaké další blokery, to ale nakonec celkem pomohlo, když Nela před opětovným Rancorem dala přednost Garrukovu Packleaderovi. Ten i s Rancorem vzápětí naběhl do mého dvojbloku rytířem a knězem, načež ale na druhé straně vyskočil i Goblin Battle Jester a chvíli po něm i Fire Elemental a mých pár blokerů se tak na moc nezmohlo. Asi nejhorší na tom všem bylo, že jsem na konci v ruce držel přesně dvě karty, Odrica a Nefaroxe – na prvního chyběla druhá pláň, na druhého celkově šestá země...
1-2
Tuším, že po této hře jsem trochu upravil balíček a místo Blood Reckoningu a jedné Lilianiny Shady přidal dosti obyčejné, ale podstatně rychlejší Walking Corpse a Silvercoat Liona, abych dokázal včas přinejmenším zpomalit tlak soupeře. Tak uvidíme, jestli to pomůže, řekl jsem si a šlo se na další hru:
4. kolo: Štefan Hološka s UG
Soupeř se na začátku také přiznal k určitým přestavbám, on to ale vzal pěkně z gruntu a změnil rovnou celý balík. To já jsem tomu svému ještě věřil, přeci nemůžu celou dobu hrát bez těch nejlepších kusů, ne?
A vypadalo to, že by se opravdu mohlo začít dařit, když jsem do hry dostal War Falcona a jednoho z rytířů a po chvíli také Guardians of Akrasa, načež sokol dostal Prey Uponem, tak ho musel nahradit Bloodhunter Bat, kterého už se soupeř zbavuje pouze dočasně a poněkud nešťastně Unsummonem, a tak se nám netopýr rovnou vrací do hry a nasaje pár dalších životů. Následně Štefan položí Elixir of Immortality a Yeva's Forcemaga jen proto, aby si ho o kolo později vylepšil pomocí Tricks of the Trade, s čímž si ale v klidu poradí War Priest of Thune. A protože Štefan už toho moc nezahraje, Bloodhunter si postupně dolétá pro vítězství, i když mu to Elixír trochu znepříjemní.
Druhou hru začne Štefan, ale první kouzlo hraju já, když znovu pokládám War Falcona. Štefan najde zemi Farseekem, načež já opět pokládám jednoho z rytířů, díky čemuž si užívám útok 3/2 letcem ve druhém kole – co že to tu hrajeme, Standard?:-) Vzápětí vše ještě trochu vylepším, když dokonale okopíruju začátek předchozí hry a opět přidávám i Guardiany, díky čemuž mám z letce v útoku rovnou 4/3ku... Štefan se ale nezalekne a vytasí Garruk's Packleadera, který ovšem dostává Murderem hned poté, co se k němu pokusí přidat Spiked Baloth, karetní výhodu přeci soupeři trpět nebudeme, ne? Následně se mi snad poprvé za turnaj podaří vyložit Odrica a Štefan přehlédnne jeho first strike, a tak do něj s Balothem vesele zaútočí. Ve svém kole pak opět letím Sokolem a pokládám třetího spoluútočníka pro Odrica, a tak Štefana nezachrání ani dvojitý Elixir of Immortality.
2-2
Před posledním kolem jsem tak srovnal skóre a pokud následující hru vyhraju, odnesu si aspoň nějaké ceny (zde se hodí poznamenat, že ceny byly sympaticky rozděleny podle počtu výher: 9 boosterů za 5 výher, 6 za 4 a 3 za 3), takže motivace je dostatečná. Tak hurá do toho!
5. kolo: Dominik Prošek (UB)
A aby to bylo zajímavější, potkávám v posledním kole opět Lenyho, proti kterému bych nerad zopakoval chyby z předchozího dne a naopak mu rád ukázal skutečnou sílu Nefaroxe. Napsal jsem „potkávám“, ve skutečnosti jsem ale u našeho stolu nějakou dobu seděl zcela sám a Leny dorazil asi po čtyřech minutách od začátku kola, díky čemuž jsem začal s pohodovým skóre 1-0, Leny si zase na oplátku mohl vybrat, kdo začne, zvolil sám sebe a navíc se nepříznivý stav rozhodl trochu zvrátit a umíchat mě, což se mu samozřejmě povedlo, ale naštěstí jen jednou, pak mi přišla velmi solidní ruka, kterou ale poněkud rozhodily Ravenous Rats, do nichž jsem zahodil Sands of Delirium, protože zbytek karet se mi zdál příliš dobrý – a dobře jsem udělal, protože černý protekční rytíř dokázal po odklizení Vampire Nighthawka Murderem dát pěkné tři pecky a za chvíli ho do hry následovala Shimian Specter, kterou pro změnu zbavil nepříjemného Fog Banku Oblivion Ring, a tak jsem mohl ze soupeřovy ruky zahodit Diabolic Revelation (v balíku už jsem další nenašel a vlastně ani nehledal, omrknout jsem si ho ale chtěl, nic zajímavého jsem si však nezapamatoval). Na druhé straně se na mě pak přišel podívat Harbor Serpent, který toho ale s pouhými třemi ostrovy zase tolik neřešil, a tak jsem přidal ještě Guardians of Akrasa a o chvíli později dalšího protekčního rytíře, zbavil Lenyho ještě jednoho Tricks of the Trade a jelikož si už nic významného nelízl, dolétl jsem si s 5/5 Spektrou pro poměrně snadné vítězství.
3-2
Balíček tak nakonec přeci jen ukázal svou sílu, i když si osobně myslím, že měl na víc. Celkově jsem ale měl díky dvěma závěrečným výhrám vcelku dobrý pocit, který jsem si ale nerozvážně zkazil následným draftem z cenových boosterů. On Slumbering Dragon je pěkná věc a Searing Blaze hned po něm také, když vám ale červenou berou dva hráči po pravici a vy si to pořádně uvědomíte až ve třetím boosteru, tak toho moc nenaděláte. Ale tak aspoň jednu výhru jsem s tím uhrát zvládl, to ale nic neměnilo na tom, že se mi draft nepovedl a následné hry s nabraným smetím mě tak moc nebavily.
Tím už vás ale nebudu zatěžovat, moc zábavné čtení by to opravdu nebylo. Navíc jsem byl po draftu už tak přeMagicován, že jsem milerád usedl na kolo a na rozdíl od rána se cestou domů hezky projel. Sportovní tečka po proseděném dnu totiž nikdy neuškodí!
Honza Macošek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Středeční výhledy 20/2024
Vrátil jsem se po 21 letech k Magicu a zakotvil u Premodernu. Magic začínal jako originální fantasy karetní a sběratelská hra. Zajímalo by...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Třeba Though Lash je asi moje nejoblíbenější mtg karta. A Wall of Shards hraju ve stejným balíku jako Though Lash. Cumulative upkeep je...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Nu, pokud by zabanovali vše, co má velkou manovou výhodu, tak to můžu ten Eldrazi balíček zase rozpustit... Sol ring nemám, takže asi...
všechny komentáře