Reporty
Report z únorového Commander v Joysticku
V pražské herně Joystick proběhl začátkem února další z turnajů Duel Commander Tournament Prague. Z něj pro vás napsal parádní report Smeták, který se dostal až do čtvrtfinále. V následujícím Tiny Leaders Side Eventu všechny vymetl a celý SE tak vyhrál. Díky a gratulace!
Report z Commanderu v pražské herně Joystick
V sobotu jsem zavítal na v pořadí 3. pražský Duel Commander turnaj. Moje předchozí zkušenosti s tímto formátem byly takové, že jsem si v posledních letech koupil 2 commander decky od wizardů, s jedním jsem párkrát hrál, než se ukázalo, že nemá v duel prostředí šanci, s druhým jsem ani nehrál, protože po koupi se mi hned přestal líbit (nechce někdo nehrané kočky? :o) ). V prosinci mě však kámoši ukecali a vyrazil jsem s nimi a s půjčeným deckem na turnaj do Hradce.
Můj výsledek nebyl úplně propadák (i když topka to taky nebyla) a navíc se ukázalo, že s vhodným deckem může i mně divný commander formát s jen 20ti životy bavit (možná tomu pomáhá i ta atmosféra a hráči, mezi kterými je minimum hrotících wanabe net-decking PROs jako na dvojce a modernu).
Když jsem tedy zjistil, že se v Praze pořádá další turnaj (a odpadá tak nepříjemné cestování někam na venkov), okamžitě jsem požádal kamaráda o znovu půjčení decku (tímto Kubo moc díky!) a přihlásil se.
Decklisty Commander
Karlov Of The Ghost Council
Ondřej Smetana
Maindeck
Sideboard
Samotný turnaj se konal v Joystick baru, což je výborné a mezi pražskými planeswalkery už celkem profláklé místo. Dostatečně velké prostory, dobré pivo, a možnost odreagování na automatech, co víc si přát? Registrace proběhla bez větších problémů, kapacita se naplnila na krásných 50 hráčů a mohlo se začít. Ještě chvilku nepřekvapivě zlobil wizardí reporter, ale pak už jsme mohli jít na to. Tímto se omlouvám svým soupeřům, den byl dlouhý a jména si už nepamatuji, budu tedy psát jen jména generálu co jsem potkal.
1. kolo – Ruhan of the Fomori
Ač už jsem nějaký přehled o metě měl, tenhle generál mě zaskočil. Vůbec jsem nevěděl co čekat. Proto jsem začal tím, co můj deck umí nejlíp a o soupeře se moc nestaral. První hru jsem tak rychle vyhrál, ve druhé jsem měl pomalý start a i přes spoustu lifelinku (papír ukazuje, že jsem šel z 24 životů na 10, pak na 16 a zase dolu) měl soupeř dost splachování a stejně mě zabil. Hra trvala dlouho, už jsem se bál, že třetí nestihneme. Začali jsme proto zostra a dost se tlačili. V jednom momentu už mi zbýval na stole jen Karlov s jednou volnou manou. Soupeř se ho snažil zabít ale instatní life-gain ebony charmu ho a tím i mě zachránil.
2:1
2. kolo - Animar, Soul of Elements
Kdo Animara zná, tuší, že toto pro mě nebyl příliš dobrý matchup. Přeci jenom generál s protekcemi na obě moje barvy nezní moc pozitivně. Uvědomoval jsem si, že moc karet v mém decku, které ho zvládnou, není. Kouknu na úvodní ruku: jeden discard, zabíjení, balance, kamarádka jitte a pár smetí. A jeden barevný land a ještě k tomu urborg. Nu co, zkusíme, lepší šanci stejně nedostanu. Dám discard, zahodím nějakou rampu. Balancí smetu soupeřovi pár zemí a vyložím Karlova s jittou (samozřejmě po líznutí pár landů). Pak přiložím swordy takže animar ani nemůže blokovat a můžeme jít na další. WOW! Druhá ruka je plná zabíjení, landů a swordů, takže jdeme na to. Pushnu mana ptáka, vyložím generála, pak meč. Ve čtvrtém kole soupeř pořád nelízl druhou zemi, takže smutně scoopuje. Bohužel, i tohle je někdy magic. Já si však rozhodně nestěžuji.
2:0
3. kolo Tymna + Kraum
Zde bohužel štěstí došlo mě. Luxusní ruka ale s jedním landem. Druhý nepřišel a těch několik zabíjení nestačí. Jdeme na druhou. Druhá už byla divácky atraktivnější, životy lítaly sem a tam (jeden sloupec mi zase nestačil) ale nakonec mě dvojice generálů přetlačila. Bohužel, ani jednou mě soupeř nenechal untapnout s generálem a já nemohl rozjet to svoje…takže první prohra.
0:2
4. kolo Akiri + Silas
Tak tohle bylo hodně těžké kolo, hlavně psychicky. První hra začala klasicky, oba jsme si se soupeřem jeli to svoje, takže jemu nakonec nezbylo než spláchnout stůl, aby se zbavil rostoucího karlova. Zde se ukázalo, jak mám ještě nemám commander zažitý. Klasicky jsem všechny příšery sbalil do hrobu, i s generálem! Když jsem si to o pár kol později uvědomil, soupeř mi ho už nedovolil vyndat s argumentací, že černá přece hraje spoustu vracení z hrobu tak nemůže tušit, že sem ho tam nedal schválně. Co nadělat, chápu to (ceny na turnaji byly fakt pěkné). Nicméně tilt se na mě dost projevil. V dalších kolech sem missnul víc triggerů než za celý den a více méně jsem čekal až mě zabije a půjdem na další. Jenže balíček se na rozdíl ode mě nevzdal a poslal mi auriok championa a k němu swordy. Protekce na 3 ze 4 soupeřových barev stačila a tenhle bijec si s mečíkem došel pro vítězství sám i bez generála!
To mě dost povzbudilo. V druhé hře sice přišla slabší ruka a nepřišla třetí země, takže rychlý scoop. Ve třetí hře se soupeř bránil zuby nehty, zabíjel a splachoval co to šlo, takže mi nakonec na stole zbyla jen pašerácká coptéra a příliš drahý generál v command zóně. Jo a jitta. Naštěstí, jedna kočička z amonkhetu se umí vracet z hrobu. S ní jsem se párkrát proletěl, zalootoval, přiložil pár landů a nasbíral countery na jittu. Nakonec i kočička znovu umřela (chudinka) a došlo zase na generála. Soupeř se ho pokusil posledním bleskem zabít, nicméně zapomněl, že jitta instantně přidává životy. Uff.
2:1
5. kolo Zurgo
Tenhle Zurgo byl asi Animarův kámoš a docela mi to vrátil. První hra risk: ruka se spoustu zabíjení, lifelinku a jedním landem…tentokrát to nevyšlo. Ve druhé hře měl zase soupeř všechno, a i když jsem hrál karlova až ve třetím kole s manou na protekci, soupeř měl ready 2 blesky, takže protekce neprotekce, karlov šel rychle do kytek a s ním i já.
0:2
6. kolo Zurgo
Zurgo číslo 2 už byl trochu jemnější. Nenechával jsem riskantní ruce a snažil se spíš stabilizovat než házet karlova v druhém kole proti bleskům. První hru sem stabilizoval na 8 životech a dvěma útoky karlovem soupeře zabil. Druhou jsem i přes authority of the consuls v prvním kole prohrál. Ve třetí hře sem pak těsně předtím, než mi soupeř dal blood moonem, vytutoroval jittu a ta už sama stačila.
2:1
Po základní části jsem tedy měl skóre 4:2. Což podle mě byl skvělý úspěch, ale v topku jsem logicky nedoufal a začal se chystat na side event Tiny leaders (jo na začátku jsem trochu kecal, i když commander byl pro mě nová věc tak tiny hraju cca 2 roky a baví mě neskutečně víc, ale o tom jindy). Jenže nakonec se ukázalo, že moje pomocné body stačí na krásné 8. místo v topce! Tiny tedy šel stranou a já se chystal na další boj.
Čvrtfinále - Tymna + Kraum
Stejní generálové jako v základní části, ale jiný hráč. A nešlo o nikoho jiného než velkou (pro mě neznámou) legendu Kačera. A musím říct, že pověsti nelhaly! Ten kluk to tahá, to se nedá popsat. V první hře jsem měl slabší ruku ale dost landů, tak jsem to zkusil a byl jsem rychle pod tlakem karetní výhody od Tymny a lítacím útokům od Krauma. 0:1. Ve druhé hře jsem začal přímo luxusně: 1. kolo kočička s lifelinkem, druhé kolo karlov a jel jsem. Krauma jsem spacifikoval pomocí faith‘s fetters, přidal meč a cítil se, že konečně mám šanci. Jenže Kačer zaúřadoval (pravda, taky jsem udělal chybičku a missnul trigger, ale byl to dlouhý den…) a vindikačka sejmula meč, daretti karlova, pak přišel ještě druhý planeswalker a já najednou cítil, že těch 45 životů, co jsem mezitím nasbíral nebude stačit. A taky to tak bylo. Já lízal landy z vršku, Kačer lízal, zaplňoval board, zabil si a vrátil na stůl krauma a jezdil. A brzy byl pohádky konec.
0:2
Report z Tiny Leaders Side Eventu
Ale nebojte, tento boží report ještě chvíli pokračuje, protože během mé poslední hry se dalo dohromady dalších 5 hráčů a začal mnou pořádaný Tiny leaders side event. Tímto se klukům omlouvám, že na mě museli v prvním kole čekat (tu topku jsem fakt fakt nečekal!) a zároveň moc děkuji, že dorazili a já si díky nim mohl zahrát ten nejlepší commander formát.
Decklisty Vše
Sigg mill
Ondřej Smetana
Maindeck
Sideboard
1 Bitter Ordeal |
1 Black Sun's Zenith |
1 Extract |
1 Crypt Incursion |
1 Diabolic Edict |
1 Lingering Death |
1 Vile Consumption |
1 Nihil Spellbomb |
1 Relic of Progenitus |
1 Thing in the Ice/Awoken Horror |
1. kolo Geist of Saint Traft
Tento generál umí být velmi nepříjemný a jakmile ho jednou soupeř protlačí, je dost těžké se ho zbavit a zároveň pěkně kouše. Naštěstí můj deck v sobě ukrývá dost zákeřných karet, které si s ním umí poradit. Příklad: není krásnější pocit, než když se soupeř ve třetím kole zatapuje do geista, oddychne, když resolvne, a vy se pak odtapnete a vyndáte kámošku Lili se slovy „obětuj!“.
Nebo klasicky dáte bridge a vyprázdníte ruku. Podobně krásné kousky se děly celkem 3 hry a já nakonec odemlel soupeře.
2:1
2. kolo Ambassador Laquatus
Tak tohle byl trošku bratrovražedný boj. Laquatus je krásný monoblue combo-mill deck. Více méně se nestará o to, co dělá soupeř (kromě občasného stifflu na fečky a toho odporného enchantmentu, který je v podstatě blood moon v modré), postaví si infinite mana combo a Ambassador pak už jen instantně odemele celou knihovnu. Čili všechno moje zabíjení, bridge atd. byly v první hře pěkně naprd. Naštěstí přišel nejvíc cool planeswalker ever Ashiok a exilnul pěknou část knihovny a pomocí ultimátky vyprázdnil soupeři ruku dřív, než složil kombo. Ve druhé hře jsem byl krásně vykomben a třetí hru rozhodla nakonec flipnutá Věc v ledu, která se ukázala příliš rychlým clockem.
2:1
3. kolo Marath, Will of the Wild
Zde se ukázala největší slabina jakéhokoliv mill decku a úhlavní nepřítel této strategie: Gaea’s blessing. Tahle zelená karta sama o sobě nic moc nedělá, ale pokud ji ovšem odemelete někomu do hrobu z knihovny, celý hrob se zamíchá zpátky a vy si můžete svůj mlejnek roztočit pěkně od začátku. To se taky v první hře stalo a přerostlý Marath mě pak rychle udolal. Do druhé hry jsem přišel vybavený plnou silou sidu (ano, Tiny je tak super formát, že můžete mít i 10 karet v sidu!). Žádný side kousek se ale nedostavil. Naštěstí to ale nebylo třeba, protože soupeři trochu chyběly země, které jsem já z vršku hezky odemílal. Blessing se nedostavil a šlo se na třetí. Ta byla dlouhá a napínavá. Soupeř plnil board a já counteroval, zabíjel, vykládal a ztrácel planeswalkery a pomalu i životy. Nakonec jsme oba topdeckovali, ale mě naštěstí pomáhala topka a novinka decku Search for azcanta. I tak to bylo o tom, že musím zabít zahraného maratha, než se soupeř odtapne a ustřílí mě abilitou, a pak mám 2 kola na to najít další zabíjení nebo counter. A zároveň hledat odpověď na gaea’s blessing, který mohl každou chvilku resetovat můj mlýnek. Štěstíčko ale ten den stálo při mně, soupeř si blessing líznul a zahrál, tudíž tenhle strašák byl pryč. Pak už jen stačilo sidovkou exilnout všechny příšery v hrobu, přidat si za každou 3 životy a pak v klidu odemlít zbytek.
2:1
Side event jsem tedy nakonec vyhrál. Bylo mi sice trochu trapně, že jako pořadatel si odnáším domů hlavní cenu, ale myslím, že snad zaslouženě. Nakonec, tenhle turnaj byl hlavně o zábavě a vyzkoušení si méně hraného formátu, což si myslím všichni užili. A nakonec každý kdo chtěl, dostal i cenu útěchy z mé krabičky random foilů :o). A co se týče mety, byla zase rozmanitá, kromě zmíněných generálů se dostavil ještě pašák Leovold a tuším Zurgo (jeden takový se najde všude…ale zase aspoň to nebyl Baral).
Na závěr bych chtěl říct, že turnaj (vlastně oba) jsem si neskutečně užil. Organizace, prostředí, atmosféra, ceny, všechno na jedničku! A k tomu ještě spousta drobností navíc jako třeba judge kvízy pro zpestření, nebo challenge typu kdo má na stole 20 foilů dostane cenu atd. Čili super turnaj a kdo se commanderu bojí tak jako já na začátku, že by nevěděl, co anebo jak hrát, tak to jsou obavy zbytečné. Meta byla tak rozličná, že se dá hrát v podstatě cokoliv a každý si může postavit a hrát deck podle své chuti (za všechny případy Krkova 4colour nemoh-sem-spat-a-ve-tri-rano-sem-vybral-nahodne-par-karet lando-destrukce a její skoro topka) a nemusí se bát, že neuhraje nic. A kdo by pořád nevěděl, nebo nemohl sehnat drahé karty, tak jako na každém formátu sbalí mountainy, všechno, co má haste anebo ve jméně bolt, a má hratelný deck za pár šupů.
Smeták
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.