Reporty
Tolarijský report
Tolarijský report
Vítám všechny příznivce kartiček a především sběratelské karetní hry Magic the gathering u reportu z pardubického nedělního prelease.
Nedělní dopoledne si připravilo sluníčko a bezmračnou oblohu, a tak ty hráče co nevytáhlo počasí na výlet, vylákala nová sada z názvem Return to Ravnica do místní herny. A že jich nebylo málo – rovnou 33 a sama herna praskala ve švech. Samozřejmě jsem mezi nimi nesměl chybět.
Spousty ravnických lákadel (dualy, nový planeswalkeři, atd.) zařídila, že skoro 14 dní před turnajem byla díky předregistraci všechna místa obsazena.
Nejdříve jsem si lámal hlavu co zvolit za gildu. Bude to šílený Izzet a jeho hokus pokus, výbuch strategie anebo soulad s přírodou v podobě Selesnye? Osud rozhodl za mě. V době, kdy jsem se registroval už Izzet byl zcela zaplněn, a tak volba byla jasná. Selesnye.
Jak to začalo
Do startu každý hráč obdržel pěknou a celkem i praktickou krabičku v barvách gildy, kterou si zvolil. Například Selesnya měla tmavě zelenou s bílým pozadím a středu přední strany vévodil symbol stromu. Uvnitř se pak skrýval speciální gildovní booster. V něm jste našli karty pouze v barvách vaší gildy + speciální cechovní promo. Promo, provázela i jedna novinka – mohli jste ho hrát! Poté 5 obyčejných boosterů a fajnová cechovní kostka k počítání životů. Wizardi u mě mají jedničku za design.
Balíček
Z boosterů se pak vyklubal takovýto balíček:
Selesnya Daniel Kuba Main Deck Sideboard 1 Centaur’s Herald
1 Gatecreeper Vine
1 Vitu-Ghazi Guildmage
1 Wild Beastmaster
2 Korozda Monitor
1 Trained Caracal
2 Sunspire Griffin
1 Selesnya Sentry
1 Seller of Songbirds
1 Centaur Healer
1 Armory Guard
1 Golgari Decoy
1 Swift Justice
1 Giant Growth
1 Druid’s Deliverance
1 Selesnya Charm
1 Arrest
1 Rootborn Defenses
1 Eyes in the Skies
1 Seek the Horizon
1 Coursers’ Accord
1 Death’s Presence
2 Selesnya Guildgate
1 Grove of the Guardian
7 Forest
6 Plains1 Keening Apparition
1 Selesnya Sentry
1 Vassal Soul
1 korozda Monitor
1 Phantom General
1 Gobbling Ooze
2 Rubbleback Rhino
1 Giant Growth
1 Heroes’ Reunion
1 Tablet of the Guilds
1 Soul Tithe
1 Common Bond
2 Chorus of Might
1 Knightly Valor
Sideboard neuvádím záměrně celý. Píšu zde pouze karty, které odpovídaly mé barevné kombinaci a mohly mít i nějaký smysl.
Zamyšlení nad kartami v sideboardu
Nyní uvedu, proč se i pár pecek nevešlo do základu, ale zůstalo osamoceno v sideboardu. Prvně se podíváme na zoubek bytostem.
Keening Apparition – jasný sideboard. Trápí vás enchantment? Hrajete ji, jinak pouze 2/2.
Selesnya Sentry – 3/2 sloník za 3 many, co má regeneraci za 6. Na číslo 6 se chvíli trvá dostat, tedy průměrná bytost.
Vassal Soul – za 3 many 2/2 letec. Néni zlé, ale dvě bílé many už ano.
Korozda Monitor – za 4 many 3/3 trample nepatří mezi skvosty, ale Scavange za 7 man ho již maličko vylepšuje. Přesto v základu 2 stačí.
Phantom General – za 4 many 2/3 děs, se spoustou tokenů však zároveň i chodící „anténa“. Otázka zní: Budete mít dost tokenů, aby se vyplatil? Pro mě zněla odpověď – ne.
Gobbling Ooze – za 5 man 3/3 hrůza, schopnost růst za kamarády je fajn, a v pozdějších fázích hry se může hodit, anebo v reakci na nějaké to zabíjení, přesto je to stále málo
Rubbleback Rhino – ani hexproof nosorožci nepomohl do základu, snad s nějakým equipem...
Bytosti jsme vyzpovídali a jdem si přečíst, proč si zbylá kouzla u mne neprorazila cestu.
Giant growth – jedny v sidu, jedny v základu. Proč? Přišlo mi, že mám v decku lepší kousky. Ale občas jsem litoval, že jsem nehrál oboje.
Tablet of the Guilds – proti agresivnímu Rakdosu možný sideboard, pokud hrajete množství vícebarevných kouzel. Ideálně i levných.
Heroe's Reunion – opět možnost sideboardu proti rychlým deckům, kterým dochází s delší hrou dech
Soul Tithe – moje jasná chyba. Měl být v základu. Buď se zbavíte ošklivé potvory, anebo soupeře pořádně zpomalíte.
Common Bond – neotevřít Giant Growth, tak se i vešel.
Chorus of Might – trample a posilování. S množstvím bytostí bomba, ale jak jsem psal u generála, nějak jsem tomu nevěřil.
Knightly Valor – proti neagresivním balíčkům a zároveň nezabíjecím, super věc. Jinak je na hranici.
Hry
1. kolo Josef Papež
Je 10.30h a máme tu začátek. Vrhnu se do toho po hlavě, vyhrávám hod kostkou a nechávám soupeře začít. Na limited vždy, až na výjimky, volím strategii druhého hráče. Balíčky nebývají rychlé a karta je karta.
Trochu zariskuji a nechávám ruku s dvěma pláněmi a Grove of the Guardian. Soupeř v druhém kole vytahuje Gore-House Chainwalker a dává mu za schopnost Unleash +1/+1 žeton. V té chvíli si říkám, les a bude vše ok. Místo lesa se na mě směje jen další pláň, a tak předávám kolo. Pepa si vylepšuje řetězochodce o auru Pursuit of Flight a rázem tu proti sobě mám 5/4 s možností létat. Beru si jen další pláň, a tak mé životy mi brzy klesají až na 0.
Nepoučen z první hry nechávám Pepu začít s tím, že to takhle znova přijít nemůže. A ejhle, přišlo. U mě 3 pláně a u Pepy druhé kolo walker, třetí kolo aura. Mě přichází později taplá gata, ale na to, aby měla nějaký význam, je příliš pozdě. Po deseti minutách máme dohráno a já mám poučení pro příště. Proti rychlému Rakdosu (zde s příměsí modré) si nenechávejte ruku, kde nemůžete nic zahrát a nenechávejte soupeře začínat.
0-1
2. kolo Michaela Melíková
V druhém kole proti mně usedla jediná zastánkyně něžného pohlaví nedělního turnaje. A co mě nečekalo? Opět Rakdos. Naštěstí v neagresivní podobě.
Oba hrajeme celou dobu velmi podobně a naše potvůrky nás okusují po dvojkách. Míša se ve třetím kole zastaví a nevykládá manu, ale to je její jediné manové zaváhání. Životy stále ubývají a oba jsme na 14. Zahraji kentauřího léčitele a začínám si věřit. Grifin létá nahoře a unleash bytosti mě pomalu přestávají trápit. Míša mě však znepříjemňuje život zahozením dvou karet. A v dalším kole i příchodem samotného pána cechu Rakdose. O Rakdose se postará můj charm a životy se stále mění. Já vládnu vzduchu, kde jsem posílen i o 1/1 létající token birda. Míšu stahuji až na tři životy a tvořím si obranu proti její početné pozemní armádě. Ona ale pouští promového Carnivala Hellsteed do Rogue's Passege a obchází moji zajištěnou defenzívu. Což v konečném důsledku znamená, že vyhrála.
Druhou hru Míša mulligenuje a jde do 6 karet. To jí však nepomáhá a země ji zrazují, a tak až přes malá škobrtnutí vyhrávám.
Třetí hra se odvíjí podobně jako druhá, jen bez mulligenu. Za mě nastupují grifini a letí si pro vítězství.
1-1
3. kolo Kryštof Kopecký
Kryštof na mě jde od lesa a přichází s Jundem postaveným ze Selesnya balení. Minimálně zajímavé. Hraje spousty rychlých bytostí v barvách Rakdosu jako jsou Rakdos Shred-Freak a nebo oblíbený Dead Reveler. Naštěstí za stavu 3 životy na mé a 20 životů na jeho straně mu dochází dech. Sám hraji další a další bytosti ať už z ruky anebo přes populate a za 4 kola vyhrávám.
Druhá hra kopíruje první a já se zastavuji na 7 životech. Buduji obranu a tvořím kentaury. Ti se rozmnoží až na krásný počet 4 kusů a za tři kola je s Kryštofem konec.
2-1
4. kolo ???
Omlouvám se čtenářům i oponentovi, ale zápisky mi jeho jméno zašantročily.
Jelikož je Ravnica město gild a v návratu na Ravnicu jich je hned polovina ze všech existujících – tedy pět, tak potkávám pro velkou různorodost Rakdos. Tentokráte ve své nejagresivnější podobě.
Soupeři to chodí jako víno, a i když nemám nejhorší karty, tak rychle prohrávám.
Poučen z prvního kola poprvé na turnaji začínám a navíc siduji levné kusy a přidávání životů v podobě Heroe's Reunion a ničení Soul Tithe. Od tohoto kola byl Soul Tithe můj stálý side. Nic mi to však néni platné a znovu poměrně rychle prohrávám. Zajímavost na okraj. Ani jednu hru jsem nedokázal soupeře dostat pod 20 životů.
2-2
5. kolo Hráč, kterého znám jen jako Honzu.
Konečně mě čeká změna, ale brzy zjišťuji, že se nemám nač těšit. Je to mirror. Jen má svou královnu – Trostani, Selesnya's Voice. První hra je celkem vyrovnaná až do 4.kola, kdy přichází Trostani. Ta množí každé kolo kentauří tokeny, přidává životy a Honza vyhrává s 36 lify.
Druhá hra se pro mě vyvíjí mnohem lépe. Honzovi přišly pomalejší karty a mě naopak aggro, a tak ho dostávám až na 14 životů. Jenomže Honza má znovu v 4.kole Trostani. Přesto si stále věřím, protože na ruce mám Giant Growth + charm, který ničí bytost se silou 5 a více. A tak stále jedu aggro strategii a útočím co se dá. Mimo jiné i s 2/3 gryfem. Toho mi Honza blokuje 1/1 birdím tokenem a přidává mu +3/+3 přes Giant Growth. Vtom dělám v zápalu boje a spěchu největší chybu turnaje a posiluji svého gryfa vlastními myškami. Ihned si uvědomuji, že to je nesmysl, ale už se stalo. Hra dále probíhá ve vzoru první a po chvíli trápení prohrávám. Z toho plyne ponaučení. Nezdržujete, ale ani nespěchejte, když nemusíte.
2-3
6. kolo Luboš Řehounek
Čeká mě poslední 6. kolo a v něm znovu rakdoské barvy, podruhé okořeněné zelenou. Tedy Jund. Tentokrát z Golgari balení. Zjišťuji, že za Jund se chodí od lesa vždy, a tak i Luboš mě překvapuje a nechává začínat.
Začátek je velmi vyrovnaný a já zpomaluji jundský nástup Gatecreeper Vine, které mi hledají další les, a v příštím kole i gryfem. Hru dostávám pod kontrolu a poměrně hladce vyhrávám.
Druhou hru znovu začínám a hra je tentokráte vyrovnaná až do své střední části. Já se dostávám na 13 životů a Luboš na 10. Zlomové pak je, když v 6.kole, Lubošově útočné fázi blokuji, a blokující bytosti tapuji do schopnosti Grove of the Guardian. V dalším kole hraji populate na tokeního elementála. Luboš má pouze jednoho blokera a na mé ruce se směje charm, který neblokovanému elementálovi přidává +2/+2. Tomu se říká stylový konec.
3-3
Celkově končím na slušném 14. místě. Vyhrávám 2 boostery a tleskám vitězi turnaje Janu Štefanovi za skvělý výkon a první místo.
Několik postřehů závěrem k hraným kartám. Mezi suprové karty, které se osvědčily, patřil Selesnya Charm a Arrest. Jako výborná věc se ulázala i Gatecreeper Vine, která umožní hledad nejen základní zemi, ale i Gate kartu. Na což jsem občas zapomněl. Poté jako skrytá pecka se ukázal Armory Guard. Vigilance s bránou a vysoké číslo vzadu z něho učinilo slušného borce proti krvelačnému Rakdosu.
Naopak jako horší karty se ukázaly Wild Beastmaster (chce kamarády k sobě a myšky), Golgari Decoy (jeho schopnost, že ho musí všichni blokovat , jsem nikdy nepoužil) a pak i Druid's Deliverance. Buď jsem byl na tom, tak dobře, že jsem ji nepotřeboval, anebo tak špatně, že jedna mlha s možností tokena nic neřešila.
Závěrem bych chtěl říci, že Ravnica se hraje báječně, a jsou v ní i rozumné schopnosti. Doufám, že i v dalších edicích Wizardi nepoleví a neustřelí se s nějakou hloupostí jako vlkodlačím transformování. Kdo to má otáčet nebo hrát s papírky. Děkují všem, že věnovali pozornost mému článku a někdy na viděnou na turnaji.
Daniel Kuba
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.