Přečtěte si parádní report od Stsung z Vintage Challenge, kde to dotáhla až do TOP8. Jako vždy je report plný zajímavých informací a dozvíte se zde i hodně o Ravager Shops decku.
Už dlouho jsem nehrála v Power 9 Challenge, která se nám mezitím přejmenovala na Vintage Challenge. Lee Sharpe na Twitteru se snažil zjistit jak oblíbené tyto Challenge jsou a jestli by se náhodou nemohly hrát každý týden, jako to bývalo kdysi.
Spousta lidí se vyjádřila, že je má rádo, ale že jim dost silně vadí prize structure. K tomu jsem se přidala i já neboť dostat se do topky a vyhrát kartu za 15 tixů rozhodně nebyla žádná výhra a obvykle jsem se cítila dost ošizeně. Vintage se možná hraje pro zábavu, ale když mě ta zábava stojí 25 tixů vstupného byla bych ráda, kdybych dostala alespoň dvojnásobek vstupného zpět za osmé místo.
Wizardi nás každopádně vyslechli a předělali ceny. Nejenom, že ceny dost navýšili, přidali i ceny pro 9-16 místo.
Naposledy jsem bojovala s Mentorem a byla to tak otřesná zkušenost, že jsem se dlouho neukázala. Mezitím jsem zkoušela všechny možné decky, abych se vyhnula jak Mentorům, tak Shopům, ale úspěšnost těchto decků v mých rukách nebyla zrovna největší. A tak jsem se rozhodla jednu Challenge vyzkoušet s Ravager Shopy. Koupila jsem je před nějakou dobou, kdy mě Mentor natolik naštval, že všechny tixy, co jsem šetřila na Rishadan Porty jsem vrazila do tohoto decku a teď toho rozhodně nelituji. Jedná se pořád o nejlepší volbu na Vintage turnaji.
Co mě vadí na Shopech je to, že to není modrý deck a ještě navíc očekává od pilota, že umí útočit, blokovat a počítat. Co si budeme povídat, v tomhle zrovna nejlepší nejsem.
Koupila jsem si Shopy v době před restrikcí, takže i s předraženýma Tangle Wirama (pro ty, co se moc neorientují v cenách na modu tak Tangle Wire byla po Black Lotusu (100tix) nejdražší karta decku a stála přibližné 80tixů).
Po restrikci Gushe a Proby jsem však Tangle Wire v decku nebyla schopná vystát. Spousta lidí hrálo nějaké Paradoxical Outcome decky a proti tomuhle decku je ta karta naprosto marná. Potřebujete buď oponentovi aktivně manu nějak sebrat, zbořit nebo všechno zdražit. Tapnutí pár permanentů u decku, který umí instantně zahrát Paradoxical Outcome nebo prostě si bude všechno držet na ruce, nebylo zrovna moc efektivní. A tak jsem přemýšlela, co do decku dát místo toho. Napřed jsem přemýšlela o Fleetwheel Cruiseru, který umí nadělat velkou paseku. Na druhou stranu jsou zde i karty, co umí dát více damage a nemusí do nich něco naskočit a tak jsem skončila jako spousta jiných u Precursor Golema.
Precursor Golem na fieldu, kde se nehraje moc removalu je dobrý a pohrozí tím, že vás prostě příští kolo zabije. Nechtěla jsem ani hrát Hangarback Walkery, kteří byli fajn v mirroru, ale jinak mi taky nepřisli zrovna nejlepší na všechny ty Mentory a PO decky. Místo toho jsem do decku zařadila Coercive Portal. Karta se ale moc neosvědčila a tak nakonec jsem do decku dala Phyrexian Metamorpha, který buď bude hrát roli dalšího zdražovadla nebo bytosti.
Po dlouhém úvodu se tak dostáváme reportu z jedné Vintage Challenge, do které jsem vlezla právě s Ravager Shopy poté, co jsem celý den potkávala Mentor decky a nevyhrála jsem ani jednu hru s mými modrými decky.
Hrála jsem klasické Shopy, takže vás můj decklist asi moc nepřekvapí.
Tap to add 3 colorless mana to your mana pool. This mana may only be used to cast artifacts.
Coercive Portal
Will of the council — At the beginning of your upkeep, starting with you, each player votes for carnage or homage. If carnage gets more votes, sacrifice Coercive Portal and destroy all nonland permanents. If homage gets more votes or the vote is tied, draw a card.
Sphere of Resistance
All spells cost an additional {1} to play.
Trinisphere
As long as Trinisphere is untapped, each spell that would cost less than three mana to cast costs three mana to cast. (Additional mana in the cost may be paid with any color of mana or colorless mana. For example, a spell that would cost {1}{B} to cast costs {2}{B} to cast instead.)
Thorn of Amethyst
Noncreature spells cost {1} more to play.
Phyrexian Revoker
As Phyrexian Revoker enters the battlefield, name a nonland card. Activated abilities of sources with the chosen name can't be activated.
Arcbound Ravager
Sacrifice an artifact: Put a +1/+1 counter on Arcbound Ravager. Modular 1 (This enters the battlefield with a +1/+1 counter on it. When it dies, you may put its +1/+1 counters on target artifact creature.)
Chalice of the Void
Chalice of the Void enters the battlefield with X charge counters on it. Whenever a player casts a spell with converted mana cost equal to the number of charge counters on Chalice of the Void, counter that spell.
Phyrexian Metamorph
({U/P} can be paid with either {U} or 2 life.) You may have Phyrexian Metamorph enter the battlefield as a copy of any artifact or creature on the battlefield, except it's an artifact in addition to its other types.
Dismember
({B/P} can be paid with either {B} or 2 life.) Target creature gets -5/-5 until end of turn.
Mana Crypt
At the beginning of your upkeep, flip a coin. If you lose the flip, Mana Crypt deals 3 damage to you. {T}: Add {2} to your mana pool.
Karakas
{T}: Add {W} to your mana pool. {T}: Return target legendary creature to its owner's hand.
Mishra's Factory
{T}: Add one colorless mana to your mana pool. {1}: Mishra's Factory becomes an Assembly Worker, a 2/2 artifact creature, until end of turn. Assembly Worker still counts as a land but cannot be tapped for mana the turn it comes into play. {T}: Target Assembly Worker gets +1/+1 until end of turn.
Precursor Golem
When Precursor Golem enters the battlefield, put two 3/3 colorless Golem artifact creature tokens onto the battlefield. Whenever a player casts an instant or sorcery spell that targets only a single Golem, that player copies that spell for each other Golem that spell could target. Each copy targets a different one of those Golems.
Wurmcoil Engine
Deathtouch, lifelink When Wurmcoil Engine is put into a graveyard from the battlefield, put a 3/3 colorless Wurm artifact creature token with deathtouch and a 3/3 colorless Wurm artifact creature token with lifelink onto the battlefield.
Relic of Progenitus
{T}: Target player removes a card in his or her graveyard from the game. {1}, Remove Relic of Progenitus from the game: Remove all graveyards from the game. Draw a card.
Crucible of Worlds
You may play land cards from your graveyard.
Mox Emerald
Add 1 green mana to your mana pool. Tapping this artifact can be played as an interrupt.
Mox Sapphire
Add 1 blue mana to your mana pool. Tapping this artifact can be played as an interrupt.
Mox Jet
Add 1 black mana to your mana pool. Tapping this artifact can be played as an interrupt.
Mox Ruby
Add 1 red mana to your mana pool. Tapping this artifact can be played as an interrupt.
Mox Pearl
Add 1 white mana to your mana pool. Tapping this artifact can be played as an interrupt.
Black Lotus
Adds 3 mana of any single color of your choice to your mana pool, then is discarded. Tapping this artifact can be played as an interrupt.
Tolarian Academy
{T}: Add {U} to your mana pool for each artifact you control.
Null Rod
Players cannot play any artifact abilities requiring an activation cost.
Lodestone Golem
Nonartifact spells cost {1} more to cast.
Sol Ring
Ancient Tomb
Strip Mine
Wasteland
Foundry Inspector
Walking Ballista
Grafdigger's Cage
Creature cards in graveyards and libraries can't enter the battlefield.
Players can't cast spells from graveyards or libraries.
Round 1 - UB PO
Jak už to u mě často bývá, první kolo bylo opravdu svižné. Nechala jsme si na ruce Mox Emerald, Phyrexian Revoker, Phyrexian Metamorph, Phyrexian Metamorph, Mishra's Workshop, Thorn of Amethyst a Wasteland. Oponent byl na play a začal hru Mox Sapphire, Sensei's Divining Top, Tolarian Academy. Relativně dlouhou dobu jsem přemýšlela nad tím jestli Tolarian Academy nemám zbořit, ale nakonec jsem se radši rozhodla zahrát dva spelly s tím, že ten první pravděpodobně dostane Mana Drainem. Zahrála jsem tak Revokera, který dostal Drainem a následně Thorn of Amethyst. K mému překvapení však i Thorn dostal Force of Will. Oponent v top deck módu a Topkou na stole mi však předvedl druhé kolo Paradoxical Outcome z vršku a Tendrily asi za 34.
V další hře jsem si nechala ruku - Null Rod, Foundry Inspector, Ancient Tomb, Mishra's Workshop, Ancient Tomb, Precursor Golem, Lodestone Golem. Vzhledem k tomu, že v tomto matchupu hráč musí zabít oponenta, co nejdříve rozhodla jsem se zahrát jako první Foundry Inspectora. Buď by karta vyresolvovala nebo by byla zrušena. V obou případech se jednalo o dobrý scénář pro mě. Příští kolo bych mohla zahrát jak Null Rod tak nějakého Golema. Když jsem další kolo hrála Null Rod oponent zahrál Ancestral Recall a lízl si kartu Topkou. Null Rod prošel a tak jsem zahrála Lodestone Golema a očekávala, že nemůžu prohrát. Oponent došel asi ke stejnému závěru a vzdal.
Ve třetí hře moje ruka vypadala naprosto nepoužitelně, protože jsem nebyla schopná vůbec nic zahrát. Šest karet nebylo o moc lepší, protože jsem měla jeden jediný manový zdroj, kterým byla Strip Mine. Následující dvě ruce byly úplně bez zdrojů. Nechala jsem si nakonec Phyrexian Metamorpha, Phyrexian Revokera a Precursor Golema. Nebyla to špatná kombinace karet, kdybych byla schopná si líznout Mishra's Workshop. Můj oponent se však pustil do hraní Paradoxical Outcomů od druhého kola. V pátém kole se mi podařilo zahrát první kartu - Phyrexian Revokera. Chtěla jsem tím zajehlit Memory Jar, ale oponent mi kartu zcounteroval. Ve svém kolem následovaly dva Outcomy a Tendrily se Stormem 11.
Round 2 - Dredge (0:1) aneb jak se Vintage nehraje
Byla jsem napárovaná proti Dánskému hráči, který mě minulý týden porazil. Bylo mi vysvětleno, že Serenity je očividně dobrá karta proti Shopům (byl to hodně nepříjemný pocit, když vám pak na stole zbude jedna země). Tento týden jsem si chtěla dát odvetu, ale po prvním kole jsem nebyla zrovna moc při smyslech. Předchozí kolo mě dost naštvalo a to nebylo moc dobré, jestli jsem chtěla ještě nějakou hru vyhrát.
Moje úvodní ruka byla dobrá. Wasteland, Strip Mine, Foundry Inspector, Wurmcoil Engine, Trinisphere, Lodestone Golem, Black Lotus. Zahrála jsem první kolo Lodestone Golema a očekávala jsem, že zbořím Bazaar of Baghdad příští kolo a zaútočím za pět. To se i stalo podle plánu, ale byla to asi ta poslední věc, která v tomto kole podle plánu proběhla. Doufala jsem, že v tom jednom kolem oponent nedostane moc Bridgů do hrobu, protože jsem se jich neuměla zbavit. I přes to, že mi tato myšlenka proběhla hlavou, rozeběhla jsem se do Narcomoeby, která za s sebou tudíž zanechala Zombie token. Následně jsem tomu 'pomohla' ještě více tím, že jsem nezahrála Trinispheru, která by mi vyřešila všechny problémy. Zahrála jsem Chalice of the Void za 1 a když jsem passovala snažila jsem se v hlavě udržet myšlenku, že tu Trinispheru budu muset zahrát další kolo. Můj oponent vykopal Ichorida a projel mě za pět. Koukala jsem tak na další Zombii token. Moje mentální poznámka z minulého kola nějak nezafungovala, protože jsem to kolo jen passla. Další kolo jsem zahrála Walking Ballistu za 2 s tím, že mi bylo jasné, že mohu díky nezahrané Trinisphere umřít na Dread Return. Walking Ballista tento problém řešil také i když ne tak elegantně jako zmíněná sféra. No co si budeme povídat, zvorala jsem snad všechno, co šlo. Oponent oddredgoval a našel Elesh Norn. Ichorid vytriggroval a oponent ho dal do hry. Protože jsem vůl a neudělala jsem si stopku ve správném stepu tak jsem pro jistotu dostala tím Dread Returnem, který jsem uměla vyřešit hned několika způsoby. Naštěstí pro mě jsem si lízla Tolarian Academy, což znamenalo, že můžu alespoň zahrát Wurmcoil Engine, která se uměla za nějakých podivných podmínek vyměnit s Elesh. Hlavně měla Lifelink, který mě mohl udržet na živu, protože to, že by se oponent rozběhl Elesh do mé bytosti bylo dosti nepravděpodobné, avšak útočením zbytkem bytostí bylo dosti pravděpodobné.
Vzpomněla jsem si na jeden nedávný tweet, kdy někdo poznamenal, že zjistil, že Grave Titan má Deathtouch, poté, co ho blokl Emrakul. S touhle myšlenkou v hlavě jsem doufala, aby se oponentovo Undiscovered Paradise nevrátilo na ruku (4/3 Bloodghast a 5/3 Ichorid by bylo na můj life total 9 trochu moc). Jediné co mě mohlo zachránit byl zázrak. A on nastal! Zabuggované Undiscovered Paradise zůstalo (ne)poslušně ve hře a oponent se nějakým omylem rozběhl Elesh Norn. Strávila jsem asi minutu blokováním, protože jsem nedokázala uvěřit tomu, co se stalo a taky z toho důvodu, abych omylem nepropassla combat. Elesh Norn umřela a já jsem získala z 4/4 červíka dva menší 3/3 červíky. To už stačilo k výhře. Po tomto fiasku jsem, ale věděla, že se budu muset rychle probrat jestli nechci skončit s 0:6.
Druhou hru jsem si nechala Mox Sapphire, Relic of Progenitus, Mishra's Factory, Wurmcoil Engine, Arcbound Ravager, Walking Ballista. Ruka byla dobrá. Jediné, co nedokázala, bylo zabránit bytostem vylézat z hrobu. Zahrála jsem svoje manové zdroje a chvíli přemýšlela nad tím, jestli chci zahrát Thorn of Amethyst nebo Relic. Samozřejmě, že jsem se rozhodla pro tu špatnou možnost (naposledy, když jsem byla v této situaci, tak jsem správně zahrála Thorn of Amethyst, avšak v oponentově kole umřela - to se však stává vzácně, ale stává). Tentokrát jsem si tudíž naběhla do Mental Misstepu a navíc s hrůzou koukala na to, co můj oponent mezitím dostal do hrobu - 3 Bridge from Below, Bloodghast a Ichorid. Nevypadalo to moc dobře, ale lízla jsem si Mishra's Workshop, který mě vrátil do hry. Díky tomu jsem byla schopná zahrát Walking Ballistu, zabít jeden Zombie token a zbavit se 3 Bridgů. Můj life total byl po útocích zombií a Ichorida nízký. Mishra's Workshop mi však umožnil zahrát Wurmcoil Engine, která mi mohla životy zase přidat zpět. I přes 6/6 Lifelink tělo uměl oponent mít na stole lethal. Pořád jsem mohla umřít na Dread Return into Elesh Norn a tento scénář byl velmi pravděpodobný. To kolo jsem přežila jen z toho důvodu, že oponent Dread Return neoddredgoval.
Zůstalo mu osm karet v knihovně, ve kterých se karta schovávala. Příští kolo jsem mohla zahrát Thorn of Amethyst a tím oponentovi zamezit zahrání této karty příští kolo. Bloodghasti a Ichoridi mě pořád mohli zabít. Top deckla jsem si Grafdigger's Cage. Zahrála jsem Thorn, aby moje Cage nedostala Misstepem, a pak jsem zahrála klec. Hra ještě nějakou dobu pokračovala, protože jsem koukala pořád na osm bytostí na stole, ale nakonec jsem vyhrála. Hrdá na to rozhodně nejsem.
Round 3 - UR Control (1:1)
Po dlouhém vyčerpávajícím a strašně trapném kole jsem si řekla, že tohle už se nesmí tento turnaj opakovat. Můj oponent si rozhodně nezasloužil prohrát.
Nechala jsem si Mishra's Workshop, Thorn of Amethyst, Mishra's Factory, Precursor Golem, Trinisphere, Wasteland, Phyrexian Revoker. Můj oponent byl na play a začal klíčkem (Voltaic Key) z Volcanic Islandu, což bylo lehce podezřelé. Já jsem začala Thornem a očekávala jsem, že neprojde. Pak jsem měla v plánu zahrát Trinisphere a zajehlit Time Vault nebo klíček Revokerem. Thorn of Amethyst však vyresolvoval. Oponent jenom zahrál zemi a passnul. To pro mě byl signál, že jsem mohla klidně toto kolo zahrát dva spelly a až příští kolo zahrát Trinisphere. Zahrála jsem tak Phyrexian Revokera a Arcbound Ravagera. Na konci mého kola oponent zahrál Mystical Tutor a našel Ancestral Recall. Tohle bylo pro mě dobré, protože oponent očividně potřeboval nějaké karty a musel Ancestral Recall zahrát za dvě many příští kolo. Oponent zahrál k Ancestral Recallu ještě Mox Emerald, což znamenalo, že mu zbyla mana na případnou Force of Will. I kdyby oponent zcounteroval moji Trinisphere vyšla bych z toho dobře ve výsledku já. Lízla jsem si Mana Cryptu, zahrála ji a následně jsem na stack vyslala Trinisphere. Můj oponent, co se mezitím snažil odehrát svoje kolo v Modernové Challenge mě tam nechal čekat. Musím říct, že to čekání na to jestli karta projde nebo ne bylo celkem zdrcující. Poté, co se oponent vrátil k Vintage, moje sféra prošla. Zbořila jsem mu Volcanic Island, abych nedostala Dackem Faydenem nebo By Force a nechala ho hrát. Příští kolo jsem přiložila Precursor Golema a oponent vzdal.
Foundry Inspector, Phyrexian Revoker, Foundry Inspector, Mishra's Factory, Thorn of Amethyst, Wasteland, Ancient Tomb byla moje ruka. Oponent nic moc první kolo neudělal. Můj Thorn vyresolvoval, stejně tak jako Foundry Inspector a Phyrexian Revoker. Poté mě oponent překvapil, protože zahrál basic horu, ze které přiskákal Ingot Chewer. Oponent mě překvapil ještě více, když tím zacíloval Foundry Inspectora. To pro mě bylo překvapení z toho důvodu, že by prioritu měl mít Thorn of Amethyst, přes který se zabíjí opravdu těžko (nebo hledá další odpověď). Je však pravda, že jsem měla na stole 3kolový clock. V mém kole jsem si udělala poznámku, ať nehraji zemi a napřed zaútočím Mishrovkou a zbytkem bytostí. Mohlo se totiž stát, že bych dostala Hurkyl's Recallem a rozhodně jsem chtěla něčím a Mishrovkou útočit v dalším kole. Tento scénář nenastal, tak jsem k Thornu přiložila ještě Null Rod. Tentokrát oponent Ingot Chewerem zničil Thorn of Amethyst. Vzhledem k tomu, že oponent neměl dostatek many na zahrání Hurkyl's Recallu tak jsem zahrála vše, co šlo, a zaútočila. Příští kolo jsem vyhrála.
Round 4 - White Eldrazi (2:1)
Příští kolo jsem hrála proti dalšímu hráči z Modern Challenge a moc jsem se na to netěšila, protože to znamenalo, že bude hra taková rozbitá s dlouhými prodlevami. Už takhle jsem se těžko soustředila a tyhle prodlevy mě vysilují ještě více.
Nechala jsem si na ruce Mishra's Factory, Phyrexian Revoker, Mishra's Factory, Phyrexian Revoker, Mishra's Workshop a Sphere of Resistance. Koukla jsem na vrchní kartu knihovny a upřímně jsem nevěděla, co s ní. Jednalo se o Thorn of Amethyst, který by byl dobrý proti PO deckům nebo Mentorovi. Karta by byla špatná proti Shopům nebo Eldrazi. Bylo pro mě důležitější to mít lepší na modrý deck a tak jsem Thorn nechala na vršku knihovny. Můj oponent zahrál Plains a Black Lotus a naštěstí z toho na mě nic jiného nevyskákalo (doufám, že díky mojí sféře). Lízla jsem si další sféru a zahrála ji po jmenování Black Lotusu Phyrexian Revokerem. Očekávala jsem maximálně tak Containment Priesta z Lotusu, ale ani ten se neukázal. Přes moje sféry by můj oponent hrál Eldrazi dost špatně a karty jako Thalia jsem mohla zabít Walking Ballistou. Vyhrála jsem o pár kol později.
V další hře jsem šla do pěti. Nebyla jsem z toho moc nadšená. Na druhou stranu ruka teoreticky nebyla špatná. Avšak proti White Eldrazi člověk nikdy neví, co očekávat. Někdy je deck explozivní, někdy vás zahltí zdražovadly. Doufala jsem, že to první nenastane. Nechala jsem si Mishra's Workshop, Foundry Inspector, Wasteland, Wasteland a Mox Sapphire. Oponent zahrál jen Wasteland ve svém prvním kole. Pokud by se můj oponent rozhodl zbořit mojí zemi, to nejhorší, co by se mi mohlo přihodit, by bylo koukání na nějaký 2-drop a na ten jsem měla řešení - Walking Ballistu. Zahrála jsem tedy Foundry Inspectora a top decknutou Ballistu za 1. Oponent nezahrál ani ten 2-drop, jen zemi. Já jsem si lízla Crucible of Worlds a napadlo mě, že by mi oponent mohl vzdát hned po zahrání Cruciblu. I tak se stalo.
Round 5 - UR Control (3:1)
Nechala jsem Arcbound Ravager, Thorn of Amethyst, Lodestone Golem, Mox Emerald, Wasteland, Phyrexian Metamorph, Phyrexian Revoker. Nebyla jsem na play a nevěděla jsem, čím od Eriksenseie dostanu. Hraje obvykle dost divoké decky. Tentokrát vykročil Islandem a Sol Ringem. Ve svém kole jsem zahrála Phyrexian Revokera a zajehlila Sol Ring. Oponent následně ve své main phase zahrál Brainstorm, což vypadalo jako dost zoufalý pokus o to něco najít. Přiložil k Islandu ještě jeden a nechal mě hrát. Zahrála jsem top decklý Wasteland a Thorn of Amethyst. Prošel. Pak jsme udělala tu chybu, že jsem se rozběhla Revokerem. Měla jsem si uvědomit, že Snapcaster Mage je něco, co mi pokazí plány. Nejenom, že mi umřel Revoker, ale můj oponent teď měl manu na counterování mé následující karty. Riskla jsem to a zahrála jsem Lodestone Golema, neměla jsem moc na výběr a bylo lepší, když by Golem dostal Force of Will než Mana Drainem příští kolo. Naštěstí oponent Force of Will neměl. Příští kolo jsem zahrála Phyrexian Metamorpha, který dostal Mana Drainem. Vzhledem k tomu, že jsem měla dostatek many, mohla jsem zahrát ještě jednoho. Stálo mě to sice šest životů, ale oponent se musel vypořádat se dvěma 5/3 těly a třemi zdražovadly. Oponent zahrál velmi předražený Merchant Scroll a našel si Ancestral Recall. Vzhledem k tomu, že neměl manu na to Ancestrál zahrát, zahrál jen Mox Sapphire a passnul. Zaútočila jsem za deset a přemýšlela jsem nad tím, jestli dostanu Hurkyl's Recallem nebo ne, vzhledem k tomu, že Merchant Scroll vytutoroval Ancestral Recall. Nedostala jsem a oponent následně vzdal.
Nechala jsem si podivnou, explozivní ruku - Arcbound Ravager, Trinisphere, Mana Crypt, Ancient Tomb, Mishra's Factory, Foundry Inspector a Tolarian Academy. Měla jsem rozhodně víc many, než bylo třeba, ale znamenalo to také, že bych mohla zahrát Foundry Inspectora a Trinisphere první kolo. Oponent zahrál Island a předal mi kolo. Já jsem si lízla Thorn of Amethyst, který jsem uvítala. Zahrála jsem Mishra's Workshop, Mana Crypt, Foundry Inspectora a Arcbound Ravagera. Ravager se nějakou dobu vznášel na stacku. Oponent očividně přemýšlel o tom, že kartu zcounteruje a tudíž na ruce měl nějaký jiný counterspell než Spell Pierce, který jsem původně očekávala. Nakonec oponent nechal Ravagera projít. Přiložila jsem Thorn of Amethyst a bylo mi jasné, že to dostane Steel Sabotage. Měla jsem pravdu. Oponent ve svém kole zahrál Ancestral Recall, ale očividně si nelízl žádný zdroj a předal mi kolo (zahodil Null Rod). Zahrála jsem Trinisphere a Walking Ballistu za 4 a vyhrála tak další kolo.
Měla jsem 4:1 a nejhorší pomocné. Pokud bych chtěla do topky musela jsem vyhrát i poslední kolo a měla jsem dost velké šance na to potkat Mentora.
Round 6 - UWR Mentor (4:1)
Poslední kolo jsem hrála proti Mentorovi. Nechala jsem si mix sfér a bytostí, což bylo dobré. Moje ruka přesto byla lehce problematická - moje manové zdroje byly 2 Ancient Tomby. První kolo jsem zahrála Sphere of Resistance, která byla okamžitě zrušena. Příští kolo jsem zahrála Trinisphere, která dostala Force of Will. Oponent už víceméně neměl nic na ruce. Zahrál Jace, Vryn's Prodigy za manu ze svých dvou duálů. Zahrála jsem 2 Foundry Inspectory a Phyrexian Revokera. Neočekávala jsem další Force of Will (jedna karta). Jmenovala jsem Jace a měla jsem v plánu se Jace případně zbavit Ballistou příští kolo, kdyby oponent našel nějaký Swords to Plowshares. V dalším kole jsem zaútočila za osm a JVP zablokoval. Bylo jasné, že oponent Swords to Plowshares opravdu měl. Zahrál je na Phyrexian Revokera a tak mi nezbylo nic jiného než Jace zastřelit Ballistou. Chtěla jsem si nechat countery na Ballistě kvůli Mentorovi, ale Jace by mě bohužel taky zabil. Oponentovi Jace umřel, ale svůj board vylepšil právě o Monastery Mentora a vytvořil si i Monka. Lízla jsem si Arcbound Ravagera, což byl velmi dobrý top deck. Vylepšila jsem trochu Walking Ballistu a zastřelila Mentora. Umřel. Zaútočila jsem za 8 a doufala, že se vyhnu Balanci nebo Supreme Verdictu. Oponent už jen zahrál Snapcaster Mage a Ancestral Recall a vzdal.
Druhou hru jsem poslala pryč ruku s pár manovými zdroji a dvěma Arcbound Ravagery. Nechala jsem si ruku se dvěma sférami a spoustou many. Na vršku knihovny číhal Walking Ballista a za to jsem byla opravdu vděčná. První kolo jsem zahrála obě sféry a k mému překvapení se obě odebraly do hrobu. Ve svém kole oponent zahrál Merchant Scroll na Ancestral Recall. Jediné co mi zbylo na ruce, byla Ballista, tak jsem ji zahrála a doufala, že hru zvládne vyhrát. Oponent zahrál Ancestral Recall ve svém kole a nechal mě hrát. Moje Mana Crypta mi pro změnu zase naflákala za tři a začínala jsem cítit, že to není vůbec dobré. Prozatím však Walking Ballista vyhrávala damage race s Mana Cryptou. Když pak oponent zahrál Stony Silence tak se mi zatmělo před očima. Najednou damage race byl závislý na mojí Mana Cryptě. Stále to však vypadalo dobře, protože stačilo, abych nedostala za 3 jen jednou. Jako na potvoru mě Mana Crypta zabila.
Byla jsem z toho dost smutná a nevěděla jsem, jestli jsem opravdu měla hrát obě Sféry první kolo. Ale moje šance na to, že tam jedna zůstane, byla dost vysoká. Moje ruka ve třetí hře byla dost divná - Strip Mine, Sol Ring, Phyrexian Revoker, Arcbound Ravager, Foundry Inspector, Walking Ballista, Sphere of Resistance. První hru bych ji s největší pravděpodobností poslala pryč. Ve třetí hře měla šanci. Zahrála jsem Sphere, která prošla, což byl dobrý začátek. Oponent zahrál zemi a dva moxy. Přišel čas Phyrexian Revokera. Jmenovala jsem Mox Sapphire. Top deckla jsem Wasteland a chvíli přemýšlela, co s ním. Mentor deck bez tří a více zdrojů se sférou na stole na tom totiž nebývá vůbec dobře. Strip Minou jsem zničila Island. Příští kolo, pokud bych si nelízla zemi, jsem byla schopna zahrát jen Arcound Ravagera nebo Walking Ballistu, což neznělo tak špatně. Moje draw však byly dobré. Lízla jsem si Mishra's Workshop, později Wasteland a tak jsem byla schopna připravit oponenta o země a nechat ho jen s funkčním Mox Jetem a zajehleným Mox Sapphirem na stole. Moje sféra mezitím dostala Fragmentizou za což jsem byla alespoň toto kolo ráda, protože mi to umožnilo zahrát Walking Ballistu za 2 a zaútočit Mishrovkou. Nějak jsem si ale neporozuměla s Magic Online a nedokázala jsem si nechat správnou manu na oživení země (tento bug nás bude pronásledovat asi věčně). Příští kolo mi stačil jakýkoliv ne-Workshop zdroj, abych oponenta zabila. Lízla jsem si Tolarian Academy! Zastřelila jsem oponentova Jace a začala obětovávat artefakty, abych následně zastřelila i oponenta. Ten radši vzdal a ušetřil mě spousty klikání a teoretického misclicku (abych vás pobavila, moje první hra se Shopy online vypadala tak, že jsem hrála proti White Eldrazi a potřebovala jsem zabít dvě bytosti, chtěla jsem obětovat Ravagera do Ballisty a bytosti zastřelit, ale nějak se to zvrtlo a já jsem si zabila obě MOJE bytosti. Match jsem vyhrála, ale cítila jsem se dost podvedeně).
Tato výhra znamenala, že jsem se nějak probojovala do topky, poté co jsem strašně dostala v prvním kole a v druhém jsem předvedla, že neumím hrát.
Round 7 - Ravager Shops (5:1)
Jak už to uprostřed noci bývá, moje schopnost se vůbec soustředit vyprchala. Můj oponent hrál také Ravager Shopy a začal Thornem a Arcbound Ravagerem první kolo. Stejný plán jsem měla také, ale vzhledem k tomu, že jsem už věděla proti čemu hraji, mohla jsem se na nějaký Thorn vybodnout. Nějakou dobu jsem přemýšlela, jestli náhodou nechci zbourat oponentův Workshop. Obvykle to není dobrý nápad a přemýšlela jsem, v kolika případech by to byl safe play. Rozhodla jsem se oponentův Workshop ignorovat a zahrála jsem svého Arcbound Ravagera. Bála jsem se velké Ballisty. Scénář mojí noční můry s Ballistou však nastal. Walking Ballistou se oponent zbavil mého Ravagera a ještě mu navíc Ballista přežila. Smutně jsem koukala na oponentův board. Měla jsem pořád šanci nějak vyhrát, kdybych se dokázala dostat na šest man a zahrát Wurmcoil Engine. Na to jsem však potřebovala zahrát nějaké artefakty, aby mi Tolarian Academy vyrobila dostatek many. Moje zbývající artefakty nebyly zrovna moc dobré v tomto matchupu - Chalice of the Void a Thorn of Amethyst. Můj plán by také fungoval jen za předpokladu, že by mi oponent nezbořil zemi nebo nezajehlil nějaký manový zdroj. Oponent jako na potvoru však zahrál Wasteland a Phyrexian Revokera, kterým mi vyřadil Mox Sapphire z provozu. V tenhle moment můj mozek prostě vypnul a všechno už mi bylo jedno. Minula jsem tak jedno kolo, kdy jsem s trochou štěstí mohla teoreticky Wurmcoilu zahrát. Zahraný Lodestone Golem před tím než jsem přišla o většinu zdrojů, neměl vůbec žádný efekt. Hra však pokračovala. Nějakým zázrakem se mi podařilo zbavit oponentových bytostí. Koukali jsme na sebe s Mishrovkama. Akorát já jsem uměla zemi oživit jen Ancient Tombou, která už hrozila, že mě zabije (moje Mishrovka na sobě měla nějaké countery). Potřebovala jsem nějaký méně bolavý zdroj. Nedodali, lízla jsem Coercive Portal, Sphere of Resistance, Thorn of Amethyst. Oponent mezitím lízl Mishra's Workshop a zahrál svoji Wurmcoil Engine. Vzdala jsem.
Při sidování, kdy jsem se snažila vyndat sféry z decku, se mi MODO zase rozhodlo zaseknout a rozmnožit karty v sidu. Nemohla jsem tak zase submitnout deck. Ten den jsem také načítala MODO asi dvacet minut a to jsem si nemohla dovolit. Chtěla jsem se pokusit match ještě vyhrát. Neměla jsem moc času nazbyt, jestli jsem chtěla mít šanci nasidovat a tak jsem MODO restartovala a doufala, že se připojím dříve, než mi vyprší 3 minuty na sideboard. Po minulé P9C, kdy jsem nevěděla jak MODO zabít a nedropnout se z turnaje, jsem toto zvládla téměř okamžitě a zvládla jsem se díky tomu nalogovat zpět včas (minule to dopadlo neúspěchem a následnou prohrou v boji o topku).
Nechala jsem si Foundry Inspector, Foundry Inspector, Relic of Progenitus, Mishra's Factory, Phyrexian Revoker, Mishra's Workshop. Na vršku knihovny jsem nechala přes přemýšlení Lodestone Golema a za to jsem se musela v duchu proplesknout. Hru jsem začala Foundry Inspectorem a Relicem. Příští kolo jsem zahrála druhého Inspectora a Lodestone Golema. Můj první Foundry Inspector se vyměnil za Phyrexian Revokera. Oponent ve svém druhém kole zahrál Precursor Golema a já jsem z toho rozhodně nebyla moc nadšená. Lízla jsem si Wurmcoil Engine, což mě rozhodilo ještě více, protože kdyby mi neumřel Inspector, mohla jsem ji prostě zahrát a pravděpodobně hru vyhrát. Odpálila jsem Relic a lízla Precursor Golema. To už jsem viděla rudě. Říkala jsem si, že mě deck už nedokáže snad více potrestat za moje dřívější rozhodnutí. Zmýlila jsem se. Lízla jsem si totiž Dismember. Na boardu bylo v ten moment 8 Golemů. Díky dvou Golemům jsem nebyla ani schopná Dismember zahrát, protože můj jediný zdroj byla Mishra's Factory. Začala jsem vyměňovat svoje Golemy za oponentovi (nějak jsem si zase neporozuměla s Magic Online při blokování - očividně jsem byla unavenější, než jsem čekala) a doufala jsem ve Workshop. Top deck byl však Walking Ballista, což v mém případě znamenalo 1/1 chump blocker. Oponent si ve svých kolech lízl dvakrát za sebou Mishra's Workshop a z toho zahrál Sundering Titana - aby těch Golemů nebylo ve hře málo. Pořád jsem chtěla zahrát Dismember na všechny Golemy, ale místo země jsem si lízla dalšího červa. Tolarian Academy, který by mě ještě mohla ze situace dostat, se neukázala. První země, co jsem lízla, byla Strip Mine. Přišla už moc pozdě. Chumpla jsem přerostlého golema ještě jednou a popřála oponentovi hodně štěstí dál.
Ve finále tohoto turnaje už tradičně skončil Mentor a Shopy. Jen tak mimochodem 12 Shopů a 10 Mentorů bylo v top 32 této Challenge. V té předchozí bylo 15 Shopů a 14 Mentorů. Opravdu omezení Gushe pomohlo s Vintage metagame?
Po finále jsem dostala svoje PP a Treasure Chesty. Byla jsem ráda, že mám PP na další dvě Challenge a cítila jsem se značně lucky. Otevřela jsem tedy truhličky a doufala, že se alespoň zaplatí. Když jsem koukala na to 'nejvzácnější', nebyla jsem moc šťastná. Pak jsem ale narazila na Unmask a hned se to vylepšilo. Bylo tam ještě pár drahých common, takže jsem nakonec skočila 96,5 tixu v plusu (navíc k PP). Musím říct, že je to vlastně nejvíce, co jsem kdy na Vintage eventu uhrála a že top8 umístění v mém případě nebyla taková vzácnost. Bylo to poprvé, co jsem za Top8 dostala více jak 5EUR navíc ke vstupnému.
Co se mě a této topky týče, musím přiznat, že je těžké říct, jestli to bylo zasloužené nebo ne. Měla jsem hodně mentální podpory od hráčů, kteří mě se Shopy už viděli dříve hrát a snažili se mě přesvědčit, že hraji i se Shopy dobře. Vzhledem k tomu, že tohle přišlo i od dobrých hráčů Shopů, tak mě to dosti překvapilo.
Jsem si vědoma, že jsou určité skilly, které jsem pořádně za ty roky hraní nevyvinula. A právě při hraní Shopů se dostávám ke svému stropu těchto schopností. To znamená, že je dost situací, kdy potřebuji spíše štěstí, abych vyhrála.
Navíc vyhodnocování board statu a situací s tímto deckem mě hodně unavuje. Z toho důvodu obdivuji mého spolubydlícího, který nemá při hraní se Shopy žádný problém situace vyhodnotit. Je to dáno tím, že používá primárně intuici. Já ji sice do jisté míry používám také (a právě u vyhodnocování board statu), ale ne natolik, abych s ní byla schopná pracovat do takové míry. Potřebuji si v duchu říct, jak se hra může a za jakých podmínek vyvíjet. To moje myšlenky vyšle do spousty směrů a já pak přemýšlím, co je správně a co je nejpravděpodobnější a občas mi pak unikne něco dost zásadního. Někdy mám pocit, že těch možností je moc a mám pocit, že mi z toho pukne hlava. Nemám dostatek zkušeností, abych některé situace byla schopná vyřadit nebo je zhodnotit jako irrelevantní i přes to, že proti Shopům mám nahráno opravdu hodně.
Při hraní s tímto deckem, člověk potřebuje navíc počítat a to také není moje nejsilnější stránka. Jsem někdo, kdo je schopen vidět výsledek a jak se k němu dostat. Ve škole, když po mě chtěl někdo spočítat nějaké rovnice nebo logické příklady, tak jsem byla schopná prostě z hlavy říct výsledek. Moje snaha o to to spočítat však obvykle po půl hodinovém snažení selhala, protože s čísly jsem si moc nerozuměla (resp. operacemi s nimi). Tohle neznamená, že si neumím spočítat kolik damage potřebuji dát v průběhu x kol a s jakou pravděpodobností se něco stane. Můj problém je ve vyhodnocování combatu jako takového. Power/Toughness bytostí na obou stranách stolu je na mě trochu moc a to je důvod proč nejsem zrovna nejlepší hráč decků, které hrají bytosti a musí s těmi bytostmi útočit (navíc do dalších bytostí). Tento deck navíc kromě combatu musí počítat zdroje na obou stranách stolu, protože jeho funkcí je pokazit oponentovi hru tak, aby nemohl zahrát v daném kole relevantní kartu (obvykle o jednu manu). Jedná se o něco, co hráč modrých decků nemusí řešit. Modré decky se snaží získat 'critical mass' ve svých zdrojích a pak hru ukončit a nemusí to být v závislosti na oponentovi zdroje - stačí být napřed/nebo se dostat napřed. Vzhledem k tomu jak se Shopy chovají a jak zatěžují můj mozek, je pro mě těžší s tímto deckem hrát. Avšak občas ten deck sám o sobě prostě vyhraje, aniž by člověk nad tím musel nějak přemýšlet. Nevím však jak často se toto stává.
Když hraji modrý deck a pak se dívám na replaye tak vím, co bylo špatně a proč. Již při turnaji jsem si často vědoma, že co dělám, není asi dobře, ale nevím třeba proč. Po tom, co se člověk vyspí a podívá se na hru s odstupem tak vidí jasně, kde se stala chyba. U Shopů to však tak zatím nemám. I přes to, že dokáži říct, kdy jsem to zahrála jako největší lama (druhé kolo byla katastrofa, stydím se ještě teď), tak je spousta situací, kdy nevím, co bylo správně. I když mě uvidíte zahrát něco opravdu prapodivně, má to většinou důvod. Obvykle následuji nějaký ten decision tree a snažím se dostat do výherní situace. Moje volba cesty k výhře však nemusí být ideální, což někdy po cestě zjistím a umřu na to. Obvykle je to z toho důvodu, že nepočítám s nějakou kartou nebo scénářem. Toto je také důvod proč jsem se rozhodla napsat report z tohoto turnaje. Není to kvůli hezkému výsledku, ale primárně z toho důvodu, abych později mohla zjistit jak moc dobře nebo špatně jsem hrála. Samotné shlédnutí replayů a přemýšlení nad tím, co se teoreticky mohlo stát, mi pomohlo porozumět tomuto decku více a za to jsem ráda. Potřebuji získat spoustu zkušeností, abych mohla dělat lepší rozhodnutí. Se Shopy jsem hrála primárně z toho důvodu, abych zjistila, jestli hraní s tímto deckem může být pro mě zábava. V Magicu totiž vyhledávám obvykle jinou interakci. Na tuto otázku sice po pár turnajích nemůžu odpovědět, ale vím, že tento turnaj byl pro mě dost poučný.
Obecně, nemám dostatek zkušeností s tímto deckem v 6ti a více kolovém turnaji. Nemůžu tak říct jak moc lucky moje draw byly. Je jasné, že optimálně jsem nehrála a že při mě stálo i štěstí, které jsem bohužel vyhodila oknem. Nemůžu však říct jak by turnaj probíhal, kdyby deck v ruce měl někdo zkušenější nebo naopak méně zkušený hráč než já. Jak moc jiné by ty hry byly? Jednoho dne se to třeba dozvím.
Děkuji za přečtení S'Tsung (stsung na modu a stsungjp na Twitteru)
ahoj, díky za skvělý report. čtu všechny tvoje články o vintage a jsem za ně rád a moc ti při nich vždycky fandím. hlavně mám rád ty emoce, já je při hře (reálné, online nehraju) taky mám včetně tréninku a vím, že to není dobře. profíci jsou bezemoční studení čumáci ;-)
ahoj, dik. snazila jsem se vcera odpovedet, ale nejak mi to nevyslo (asi tu je nejaky konflikt v prihlaseni admina a normalniho uzivatele?). profici nejsou zadni bezemocni studeni cumaci. prave na pro tourech apod. je krasne videt kolik emoci v prubehu jednoho turnaje clovek muze videt. ja to mam takove stridave, nekdy by ze me nikdo nedostal ani ň (hodne lidi si stezovalo, ze se ze me neda nic moc zjistit) a nekdy neni se mnou skoro k vydrzeni. je teda pravda, ze neni moc lidi, kteri me dokazi vytocit tak jako Magic Online. kdyz zacne nejaky turnaj mym odpojenim tak uz je jasne, ze ten turnaj moc v klidu probihat nebude. emoce clovek mit muze, ale potrebuje, aby ho neovlivnovali pri rozhodovani. to je jedno jestli se jedna o pozitivni nebo negativni emoce. oboji muze byt stejne destruktivni. (pak delam hrozny blbosti, viz druhe kolo)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Ultimátní karty z Mirrodinu
Změna grafiky v Mirrodinu byla za mě tenkrát na škodu. Na druhou stranu dala vzniknout premodernu, který hraji rád. Hrát proti afinitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2024
Stačilo požádat a správné řešení velice rychle přišlo. Moc děkuji!
všechny komentářeUltimátní karty z Kamigawy
Můj oblíbený blok, který nyní hraji na common EDH. Spustit, splice onto arcane.. Silou karty nevynikají, ale líbí se mi. Díky za pěkný...
všechny komentářePohľad na formát Modern po Pro Tour
Ja som to hovoril :o) https://magic.wizards.com/en/news/announcements/au - gust-26-2024-banned-and-restricted-announcement
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 2. část
Tak ďakujem za komenty. Tak len zopár odpovedí: Innkeeper's Talent – ako vždy som na najsilnejšie a síce kombo využitie tohto...
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 1. část
Tak ďakujem za komenty. Faktom je, že síce došlo rotácii ale táto sada zase až „takú“ dieru do sveta neurobila. Jednak je naozaj trochu...
všechny komentáře