Články
Rozbor Strixhavenu na Constructed (část II.)
Vítejte u druhé části rozboru Strixhavenu! Myslím si, že není třeba žádných zbytečných úvodů, takže se rovnou vrhneme na zelené karty:
Honorable mentions:
Augmenter Pugilist // Echoing Equation - tohle je spíše zábavná karta pro ramp decky na commander, podobných "land count matters" karet vyšla celá řada a obecně platí, že u podobných bytostí rozhoduje o hratelnosti především výskyt evasion abilit, což Augmenter díky tramplu splňuje.
Druhá půlka karty je výrazně slabší, ale občas se může hodit, například v kombinaci s Primeval Titanem, nebo pokud máte ve hře token generátor typu Awakening Zone a ze všech malých bytostí uděláte pořádné "vašky". A koneckonců to lze díky non-legendary klauzuli použít i na generála, takže když máte jako šéfa třeba Tatyovu, tak stačí zahrát něco jako Cultivate a rázem máte plnou ruku karet...
Blex, Vexing Pest // Search for Blex - nedovedu si představit, že by se tohle hrálo jinde, než v commaderu s tribal tématikou. Search for Blex má sice pěkný flavor, ale není to dobré ani jako selfmill, ani jako karetní výhoda, takže hlavní využití karty bude jednoznačně spočívat v posilování nejrůznějších hmyzáků.
Bayou Groff - zajímavá karta na pauper, finisher, který je imunní vůči Lightning Boltu, to zní hodně fajn a v sacrifice decku s kartami jako Hunger of the Howlpack a Village Rites bude podobný kus naprosto ideální.
Charge Through - jednomanový zelený cantrip, to je dost nezvyklá věc, asi kvůli tomu nebudete přidávat do prowess decků na modern zelenou, ale může to být fajn v commanderu s generály jako Yorvo, Korvold, nebo třeba Animar.
Dragonsguard Elite - Quirion Dryad byla svého času jedna z nejlepších bytostí na standardu, i teď by se potenciálně hodila do nějakého tempo decku, ale problém je samozřejmě v tom, že nemá evasion, a že podobné decky dost trpí na silné engine karty z Throne of Eldraine.
Ecological Appreciation - na první pohled to možná vypadá celkem zajímavě, ale kombinace toho, že za dražší kusy musíte připlatit více many, že finální volbu má vždycky soupeř, a že zbylé karty se zamíchají do decku, mě osobně dostatečně odrazuje.
V zelené máme navíc k dispozici tolik nejrůznějších creature tutorů, že si vůbec nemusíme lámat hlavu tím, jak tohle ideálně využít, a prostě zůstaneme u léty prověřených klasik jako je Green Sun's Zenith, Eladamri's Call, Worldly Tutor, Chord of Calling, apod.
Gnarled Professor - podle mě jednoznačně nejlepší learn karta, což ale ani tak nemusí stačit k tomu, aby se prosadila na standardu, jelikož tu samozřejmě na čtyřech manách máme Questing Beasta, Wicked Wolfa, Solemna nebo třeba Toskiho.
Professor by ale mohl mít dobrou šanci po podzimní rotaci, přece jenom je to dobrá agresivní bytost, která navíc přináši okamžitou value, což můžou využít jak agresivní decky s trochu vyšší křivkou (RG Monsters), nebo agresivnější midrange decky (aktuálně třeba RUG/BG Adventures).
Verdant Mastery - šest man pro ramp spell je prostě moc, pokud se nejedná a absurdně silný efekt jako třeba v případě Primeval Titana. Na standardu by může být teoreticky zajímavé v Sultai Ultimatu, ale už jenom z principu nechcete nechat soupeře narampit, nemluvě pak v případě, kdy hrajete mirror.
Myslím si, že tuhle kartu uvidíme maximálně někde v casual commanderu s generálem jako je třeba Zacama, kde nevýhoda jedné země pro soupeře nebude tak znatelná, jelikož jakmile dostanete generála do hry, tak máte skoro vždycky vyhráno.
Kianne, Dean of Substance // Ibraham, Dean of Theory - dobrá karta pro casual ramp decky - v úvodní fázi hry zajistí dostatek landdropů a v lategamu je to přinejmenším dobrý manasink, když zrovna nebudete mít lepší způsob, jak využít manu.
Podceňovat ale nesmíme ani Ibrahama, což je skvělá karta do lategamu, díky které byste nikdy neměli mít nouzy o dostatek dobrých payoff karet. Neříkám, že je to nutně lepší generál, než je třeba Tatyova, nebo Aesi, ale minimálně jako kartu v decku byste to měli vyzkoušet.
Multicolor
Eureka Moment - výborná ramp karta na standard, kde ji určitě uvidíme po celou dobu její legality na formátu.
Aktuálně je samozřejmě nejvíce hraná v kombinaci s Emergent Ultimatem, ale všeobecně díky instant speedu dobře zapadá i do klasikého kontrolu.
Expressive Iteration - v magicu máme spostu dvoumanových cantripů jako je Strategic Planning, Telling Time, Glimpse the Cosmos, nebo nově Curate, ale žádný z nich nemá potenciál k tomu, abychom z něj za dvě many dostali výhodu dvou karet.
To se ale mění s příchodem Expressive Iteration, což bude skvělá karta zejména pro modré decky s cantripy na formátech jako modern a legacy. Na modernu bych to čekal v tempo decích s Lurrusem - jako ideální karty pro zahrání z exilu jsou totiž kusy typu Mishra's Bauble a Seal of Fire.
Na legacy to samozřejmě bude nejlepší v delver decích, pravděpodobně pouze v UR verzi, kde se bude hodit i to, že tak můžete hrát více burnu, protože Iteration si pochopitelně rozumí spíše s proaktivními kartami, než counterspelly typu Daze a Spell Pierce.
Samozřejmě to bude i skvělá karta pro duel commander a uvidíme ji asi i na standardu, přece jenom to pořád máme pěkné karty pro UR Tempo deck (Brazen Borrower, Sprite Dragon, Goldspan Dragon). Nutno také dodat, že Iterace říká "you may play the exiled card", což znamená, že z ní můžete dát do hry zemi, což je další důvod, proč já to tak skvělá karta.
Fracture - tohle bude výborná kartu do sidu v podstatě na libovolný formát.
Nejvíce se mi líbí na modern, kde se díky většímu výskytu planeswlakerů dá hrát klidně i v mainu, obzvláště pak v decku jako je Bring to Niv, kde to má i extra synergie.
Galazeth Prismari - tohle vypadá jako taková zafixovaná verze Urzy, ale i tak je to podle mě pořád neskutečně silná karta, především pak na duel commander, kde opět tvoří hard lock s Winter a Static Orbou.
Může se ale klidně hrát i na standardu a pioneeru, líbí se mi treasure synergie spolu s Goldspan Dragonem, které jsou ideální na zkombinování se silnými a drahými spelly do lategame, jako je Alrund¨s Epiphany či z nových karet Magma Opus.
V kombinaci těchto dvou draků vám totiž treasure může dát až tři many! A na pioneeru k tomu máme navíc i dračí synergie z Dragons of Tarkir, čemuž dominuje hlavně Silumgar's Scorn.
Magma Opus - hodně zajímavá karta, která možná vypadá jako dobrý lategame trumf pro kontrol, ale ve skutečnosti je to spíše spell, při jehož castění chcete trochu "cheatovat".
Je totiž velmi zajímavé, jak sám sebe dobře enabluje, discard a vytvoření treasure přímo nahrávají tomu, aby se to zkombinovalo třeba s Torrential Gearhulkem, výše zmíněným Galazethem, nebo v commanderu s Mizzix's Mastery.
Další populární synergie je potom na modernu s Omnathem, nejrůznější 4C Controly jsou už nějakou dobu celkem populární a díky téhle synergii jich v budoucnu bude na formátu ještě více.
Prismari Command - výborný příklad karty, kde žádný z módů nijak extra nevyčnívá, ale díky skvělé flexibilitě ho určitě uvidíme na většině formátů, kde je legélní.
Na standardu to může být opět zmiňovaný UR deck s treasure synergiemi, na pionneru by se to dalo zařadit do decku s Arclight Phoenixem a na modernu a legacy půjde o kus, který si v jednom, či dvou kusech zahrajete v nějakém tom 4C Goodstuffu (na modernu je to opět další fajn karta k Niv Mizzetovi, ale dobrou synergii to má třecha i s Through the Breachem - pomůže ho to najít a o kolo vás urychlí).
A samozřejmě to uvidíme i v duel commanderu, kde to zcela určitě bude staple ve všech kontrolních decích (speciálně dobré to bude s Rielle a Niv Mizzetem, Parun).
Quandix Apprentice - tohle je podle mne jeden ze skrytých pokladů edice, do nejrůznějších kontrolů s levnými cantripy mi to přijde opravdu super, obzvláště na legacy, kde se hraje většinou kolem dvaceti zemí a často musíte právě Ponderem či Preordainem hledat země.
Základ úspěchu se samozřejmě i to, že umí hledat i nonbasicy, což by třeba mohly využít i decky speciálně zaměřené na země, na legacy se aktuálně hrají 4C Landy s Omnathem, ve kterých se hrají modré cantripy, což mi pro Apprentice přijde jako ideální deck.
Určitě vám je jasné, že podobná karta bude super i na duel commander, kde teď sice 3C/4C Goodstuffy budou trochu na ústupu díky několika banům partner generálů (a Ura a Omnatha :) ) z poslední doby, ale podle mne to můžete s klidem hrát třeba i v Leovoldovi, Kinnanovi, apod.
Quandix Cultivator - další dobrá rampa na standard, určitě to oceníte hlavně v Sultai Ultimatu, kde půjde o fajn cíl pro blink od Yoriona.
Mimo standard to ale asi příliš neuvidíme, možná v casual commander s blink tématikou. Přec jenom pro competetive prostředí jsou čtyři many až příliš mnoho, když můžeme hrát karty jako Sakura, Wood Elves, apod.
Rip Apart - tohle bude podle mne v dlouhodobém měřítku napříč všemi formáty jedna z nejhranějších karet z edice.
Speciálně dobré to bude coby sidovka - představte si to třeba na modernu v burnu, zbavíte se tím Leyline of Sanctity a Thalie, v Dredgi zase Leyline of the Void, Rest in Peace a ve většině případů i Scavenging Oozy.
Zjednodušeně řečeno je to sidovka, kterou ale můžete nasidovat v podstatě proti každému decku, protože i když soupeř třeba nezahraje žádnou problematickou hate kartu, tak tím stejně najdete nějaký jiný dobrý cíl pro zničení. Nepamatuji si, že by v těchto barvách někdy vyšla takhle flexibilní karta.
Silverquill Silencer - autoinclude do každého alespoň trochu agresivního commander decku v těchto barvách.
Kromě toho by se třeba mohl uchytit i na modernu/legacy v humanech, či Death and Taxes, ale když už máte Thalii s Meddling Magem, tak si nemyslím, že k tomu bude potřeba ještě další podobný kus - hlavně taky díky tomu, že když kombo deck rozjede svoje kombo, tak ho tři životy a extra karta asi nijak extra bolet nebudou.
Na druhou stranu má celkem dobré proporce do kombatu a když se to všechno dohromady nasčítá, tak by to občas mohlo i nějakou tu hru rozhodnout. V těchto případech mi ale přijde lepší mít v sidu přímo karty proti kombu, jako je třeba Deafening Silence.
Thrilling Discovery - nová karta pro dredge na modernu, v podstatě je to další Cathartic Reunion, dva extra životy jsou pouze nepodstatné plus.
Paradoxně to může být o něco horší karta, protože když vám to soupeř zcounteruje, tak vám dredge karty, které byste v případě Cathartic Reunionu měli ve hřbitově, zůstanou na ruce.
Vanishing Verse - o pozici nejlepšího dvoumanového spot removalu na modernu se dlouho přetahovaly karty jako Abrupt Decay, Terminate, či Assassin's Trophy, ale nyní je tu nový král dvoumanového removalu!
A neplatí to samozřejmě pouze pro modern, tuhle kartu rozhodně uvidíme i na standardu, pioneeru, duel commanderu a klidně i na legacy, kde může jít o dobrou sidovku pro deck typu Deadguy Ale.
Na standard a pioneeru samozřejmě očekávám, že ho kontrolní decky budou hrát v playsetu, na zbylých formátech už to zase tak horké nebude, Fatal Push a Lightning Bolt přece jenom hned tak něco nepředčí. To se ale může změnit třeba v případě, že budete hrát deck s Niv Mizzetem, či Chalice of the Void.
Witherbloom Command - stejně jako u Prismari Commanderu i tady platí, že žádný z módů nijak výrazně nevyčnívá, ale díky dobré flexibilitě (líbí se mi, že proti agrrům s malými bytostmi to skoro vždycky bude dva za jedna) ho v malých počtech uvidíme na většině formátů jako jako pioneer, modern a legacy.
Na pioneeru by se mohl hrát v midrange decích s Traverse the Ulvenwald, na modernu samozřejmě v decích typu Jund a na legacy by mohlo jít o dobrý upgrade pro decky s Burning Wishem - protože Fatal Push či Abrupt Decay si s ním nenajdete.
Honorable mentions:
Beledros Witherbloom - zajímavý efekt do multiplayer commanderu, kde je spousta hráčů u stolu a hraje každý proti každému, v téhle variantě se obvykle hraje na 40 žitovů, takže si občas můžete dovolit zaplatit těch deset životů za untap zemí.
Hlavní je ale určitě produkce tokenů, což je aspekt, na který bych se při stavbě decku s Beledrosem zaměřil nejvíce. Přece jenom, pokud chcete hrát klasickou BG rampu, či midrange, tak jsou na výběr i mnohem zajímavější generálové (aktuálně tomu vévodí hlavně partneři včele s Teveshem).
Biomathematician - zajímavá value bytost, zejména pokud k ni máme nějaký permanentní blink efekt, jako je třeba Thassa či Soulherder
Blade Historian - zajímavá abilita třeba pro položení do hry skrze Winotu, nebo s efekty typu Edric, ši Saskia Unyielding. Díky barevně náročnému manacostu ale nejspíše zůstane pouze u té Wintoy...
Blot Out the Sky - tohle vypadá naprosto parádně do nějakého token decku, s kartami jako Intangible Virtue či Anointed Procession to je celkem absurdní. Škoda, že druhá abilita nefunguje podobně, jako třeba svého času Martial Coup, protože podobná karta by se určitě na standardu v nějakém tom kontrolnějším midrangi dobře uplatnila.
Takhle může jít paradoxně spíše o nevýhodu, třeba v commanderu určitě v podobném decku budete hrát nějaké planeswalkery, či utility enchantmenty.
Body of Research - obrovská vanila creature může sice na první pohled vypadat lákavě, ale na příkladu Lorda of Extinction jsme se přesvědčili, že v praxi to zase taková sláva není.
Výhoda tady je, že v commanderu se dá dobře spolupracovat s tokeny prostřednictvím karet jako Doubling Season, populate mechanikou ,apod... Ale i tak si myslím, že za šest man bych našel celou řadu karet, jenž bych si v podobném decku zahrál mnohem raději.
Zajímavé také je, že jde o kartu inspirovanou designem z Unstablu, kde jsme měli Animate Library.
Culling Ritual - dobrý removal proti creature deckům typu Goblini, White Weenie, ale třeba i GW Hexproof na modernu (či BW Aury na pioneeru), k tomu, abyste na formátech jako modern a pioneer maximálně využili její potenciál, je samozřejmě ideální hrát nějakého companiona, protože vám po jejím zahrání skoro vždycky zbyde nějaké ta mana. Tenhle problém samozřejmě odpadne v commanderu, kde půjde o hodně solidní removal.
Daemogoth Titan - vskutku výborný poměr cena/výkon, ale určitě s ním musíte mít další dobré synergie v decku, jinak vám asi bude k ničemu. Napadá mne samozřejmě hromadné vyrábění tokenů, karty typu Pandemonium/Warstom Surge, a pak přímo synergie s generály jako Jarad, Varolz, Meren, nebo třeba Savra.
Decisive Denial - pěkná tempo karta, ideální by byla v nějakém flash decku, jako byly třeba na standardu decky s Nightpack Ambusherem. Samozřejmě ji ale můžeme hrát na standardu i teď v RUG Adventurách, kde díky Lovestruck Beastovi či Bonecrusher Giantovi (i když to nás bude trochu bolet) dobře využijeme i fight mód. A rozhodně to budou moci využít i Steel Leaf Stompy na pioneeru.
Dina, Soul Steeper - karta spíše pro casual commander, ačkoli pokud si ji zvolíte za svého generála, tak jistě oceníte možnost dvoukaretního komba s Exquisite Blood, což samozřejmě není nic nového, ale rozhodně je to posud k lepšímu od předchozí verze komba se Sanquine Bloodem (pět man versus dvě many a snadný přístup z command zóny).
Golden Ratio - podobných draw karet vyšlo za celou historii magicu opravdu přehršel, nicméně možnost draw tří a více karet za tři many bychom rozhodně neměli jen tak přejít bez povšimnutí.
Extus, Oriq Overlord // Awaken the Blood Avatar - hodně dobrá build-around karta, mardu tokeni s kartami jako Young Pyromancer a Monastery Mentor by se kldině mohli prosadit v duel commanderu. Výodou tu bezesporu bude, že s dostatkem tokenů můžete hrát Awaken the Blood Avatar de facto každé kolo, obcházení commander taxu je léty prověřená cesta k úspěchu :)
Harness Infinity - i tohle je kus hlavně na casual commander, ačkoli za sebe musím říci, že podobným kartám příliš neholduji, protože jsou manově velmi náročné, náchylné vůči graveyard hatu, a bez efektů typu Reliquary Tower vám bude k ničemu, že jste si vrátili dvacet karet do ruky, když stejně většinu zase discardnete (kdyby to nebyl instant, tak bych řekl, že je to úplně nehratelné).
Hofri Ghostforge - je trochu zvláštní, že ve Strixhavenu mají spiriti podporu v RW barvách, oporti tradiční UW kombinaci. Dost často jde také o manově náročné kusy, zatímco obyvkle jsou pro spirity příznačné ability jako flash a flying (viz třeba Spell Queller nebo Rattlechains).
K Hofrimu ale naštěstí nepotřebujete žádné další spirity k tomu, abyste dobře využili jeho potenciál. Jeho efekt vypadá jako dobrá ochrana proti hromadnému zabíjení, což je do multiplayer commanderu bezesporu fajn, ale určitě to není ta hlavní věc, kvůli které bych si ho dal do decku, nebo kvůli které bych kolem něj celý deck stavěl. Osobně by se mi nejvíce líbilo hrát v takovém decku bytosti s dobrými ETB triggery, což bych pak zkombinoval se sacrifice outlety typu Goblin Bombardment, čímž by se vlastně všechny triggery hned znásobily.
Humiliate - už jsme si tak nějak zvykli, že dvoumanový discard je na standardu běžná věc a podobné karty se dost často hrají klidně i v main decku (Thought Erasure, Agonizing Remorse). Pokud bude na formátu konkurenceschopný agresivní deck v BW barvách, tak v něm nepochybně uvidíme i tuhle kartu.
Kasmina, Enigma Sage - sama o sobě toho Kasmina příliš mnoho nezmůže, ale vypadá celkem zábavně v kombinaci s planeswalkery z War of the Spark, jenž mají pouze mínusové ability, zejména pak s Narset, Parter of Veils. Nemyslím si ale, že bychom Kasminu měli pravidelně vídat na constructed, spíše to bude fajn casual karta na commander, kde jsou planeswalker decky celkem oblíbenou tématikou.
Killian, Ink Duelist - zajímavý efekt, jenž vybízí k tomu, abychom třeba v commanderu kolem něj postavili celý deck - s kartami jako Timely Ward či Angelic Destiny to vypadá hodně dobře. Další využití by mohlo být v pioneeru v BW Aurách, kde navíc pasuje dobře i do plánu hrát Lurruse coby companiona.
Lorehold Command - tohle mi přijde jako dost rozpolcená karta, některé módy pasují dobře do agresivních decků (nezničitelnost), jiné mi přijdou vyloženě kontrolní (lightning helix). Těžko si přestavit, že v Boros Aggru budete hrát podobnou pětimanovku, větší šanci bych tomu dával v nějakém kontrolnějším midrangi.
Mortality Spear - pokud si umít každé kolo spolehlivě přidat pár životů, tak tohle bude opravdu famózní removal. To ale samozřejmě příliš mnoho decků neumí, možná nějací Soul Sisters na modernu (což je ale ve špatných barvách), nebo v commanderu generálové jako Yarok či Atraxa.
Quandrix Command - je to celkem flexibilní karta, ale žádný z těch módů není tak silný, aby mě to přinutilo si dát command do decku, obzvláště pak, když můžu na standardu hrát v tempo decku Decisive Denial. Možná, že by to mohla být sidovka v matchupu, kde byste zároveň využili disenchant i graveyard hate, ale reálně mě nic takového nenapadá...
Nejlepší využití tak bude samozřejmě v commanderu, rozhodně si to umím představit s generály jako je Niv-Mizzer Reborn, či Kalamax, the Stormsire.
Quintorius, Field Historian - zajímavá build-around karta, v kombinaci s kusy jako Relic of Progenitus, Scrabbing Claws či Bag of Holding to je slušný engine. Dobře jdou pak využít i token synergie, máme tu Intangible Virtue, Idol of Oblivion a samozřejmě také Anointed Procession.
Radiant Scrollwielder - dobrá abilita pro commander, čtyřka v obraně vybízí k tomu, abychom ho spárovali se spelly typu Slagstorm či Anger of the Gods, což je board wipe a solidní lifegain v jednom. Kromě toho je to obecně i zajímavá karetní výhoda (ačkoli na čtyřech manách toho má boros překvapivě k dispozici celkem dost) a pěknou synergii má i s výše zmíněným Quintoriem.
Reconstruct History - má potenciál pro opravdu pěknou karetní výhodu, škoda jenom, že boros zrovna neoplývá selfmill kartami. V commnaderu ale rozhodně takováto karta uplatnění najde, fajn by to mohlo být třeba v Jeskai Cyclingu s Gavi nebo ve vícebarevných midrangích, jako je třeba Niv-Mizzet Reborn či Queen Marchesa.
Rushed Rebirth - zajímavý design (povšimněte si, že lze zacílit i soupeřovu bytost), lákalo by mě to zkusit v decku jako je Yawgmoth combo na modernu, ale reálně bude určitě jednodušší hrát pouze klasické creature tutory.
Nejlépe tuhle kartu využijete asi v commanderu se sacrifice tématikou, což může být třeba Korvold, Meren, nebo Ghave.
Silverquill Command - podobný případ jako Lorehold Command, tj. pro midrange dost nevýrazné, pro aggro zase zbytečně manově náročné. Dobrou synergii by mohl mít na standardu s Killianem, nějaké BW Aggro s Lurrusem by pro command byla asi nejlepší volba.
Tanazir Quandrix - karta cílená hlavně na commander, v UG barvách je spoustu různých synergií s plusovými countery, ale osobně se mi více zamlouvá druhá abilita, která půjde dobře využít s nejrůznějšími token generátory. Nikdy nepodceňujte 0/1 plant!
Velomachus Lorehold - zábavná karta (pokud jste tedy na správné straně stolu) pro zkombinování s Time Walk efekty, v podobném decku by nemělo být příliš složité v sedmi kartách vždycky jeden najít. Otázka samozřejmě je, jak se co nejefektivněji dostat na sedm man, nebo jak ho efektivně nacheatovat do hry. Na modernu to je využít v kombinaci s kartami jako Indomitable Creativity a Polymorph - obě celkem dobře enabluje Dwarven Mine, ačkoli Creativita bude asi přece jenom lepší možnost, neb k ní máme další nové karty jako Magma Opus a Prismari Command.
Witherbloom Apprentice - co se legacy komb s Chain of Smog týče, tak tohle je podle mě hodně dobrá kombinace a spolu se Sedgemoor Witch určitě nejvíce competetive záležitost. Stojí jenom dvě many, jde najít Green Sun's Zenithem a hlavně ho můžete hrát i třeba v jinak obyčejném BUG Controlu - koneckonců s modrými cantripy (a třeba i Flusterstormem) je to zcela legitimní winkondice, nemluvě o tom, když dostanete do hry více kusů naráz.
Zimone, Quandrix Prodigy - nevím, jestli je tohle ideální generál pro rampu, přece jenom pokaždé si nechávat volnou manu, může být často problematické. Jako karta v decku se mi to ale opravdu líbí, v lategamu má potenciál k nalízání opravdu velkého množství karet.
Upřímně si myslím, že by se mohla klidně prosadit i na legacy, je celkem fajn s Loamem a díky přijatelnému manacostu by se mohla vejít do nějakého land decku, kde budete hrát toolbox se zeleným Zenithem.
Colorless
Enemy "show" landy - jeden z mnoha cyklů, kterému chyběly enemy-colored páry, samozřejmě, že to bude hlavně záležitost na standard (mimochodem je fajn, že je máme alespoň chvíli spolu s triomy), ale určitě je v menších počtech uvidíme i na pioneeru, nebo duel commanderu (do dvoubarvy si tuhle zemi v klidu dám, osobně je mám raději, než třeba "filtrovačky").
Honorable mentions:
The Biblioplex - "zafixovaná" verze Library of Alexandria, která je podle mne ale zafixovaná až příliš - když budete mít sedm karet na ruce, tak budete mít určitě spoustu lepších možností, než si za dvě many zkusit líznout další kartu...
Zajímavější je samozřejmě hellbent mód, ale decky, co by to využily (Prowess na modernu) si asi nebudou moci dovolit hrát zemi, která nedává barevnou manu. Když máme přístup k canopy landům z Modern Horizons, tak navíc vlastně podobná karta není ani příliš potřeba.
"Campus" landy - pamatujete, když vycházely poprvé země typu Forsaken Sanctuary jako uncommon? Tenkrát se celkem běžně hrály na standardu, což už dnes příliš neplatí, ten správný formát pro ně je aktuálně pauper.
Scry vypadá jako fajn upgrade pro kontroly, ale zase na druhou stranu, země co s ETB triggerem přidávají život mohou často hodně pomoci proti burnu. Přece jenom, přidat si během hry jen tak mimoděk čtyři-pět životů, to už je znát. Očekávám ale, že se bude hrát trochu od obojího.
Codie, Vociferous Codex - zajímavá build-around karta, která samozřejmě díky pseudo-cascade vybízí k tomu, abychom ji hráli spolu se suspend kartami typu Restore Balance či Ancestral Vision.
Osobně se mi líbí myšlenka 5C controlu, ale nejsem si jistý, jak by takový deck dokázal efektivně vyhrát hru - přece jenom i kontrolu většinou hrajete pár finisherů (hlavně nejrůznější planeswalkeři), nebo permanent-based komba typu Rest in Peace + Helm of Obedience.
Pro casual hraní ale můžete samozřejmě využít efekty jako Bribery, Rise of the Dark Realms, nebo třeba z nových karet Tempted by the Oriq.
Hall of Oracles - tohle mi přijde jako karta s opravdu velkým potenciálem a rozhodně to za mě je jeden ze skrytých pokladů edice. Možnost trvale posilovat vaše bytosti jenom tím, že budete hrát instatny a sorcery, je podle mě opravdu super.
Na standardu se zajímavě doplňuje třeba s adventurami (ono je docela těžké najít něco, co s adventurami funguje špatně), ale jinak to bude spíše karta na commander. V decích, které se zajímají o plusové countery bude rozhodně skvělá, ideální příklad je třeba Atraxa.
Strixhaven Stadium - zábavný design, inspirace Harry Potterem je tu více, než zjevná. Mohlo by to být fajn v nějakém proliferačním decku, nebo třeba obecně v archetypech jako je UW Skies, ale reálně si myslím, že když se dostanete do situace, že na stadionu budete mít deset kántrů, tak už byste takovou hru vyhráli zcela bez problému i bez něj...
Wandering Archaic // Explore the Vastlands - stax efekt, jenž bude ideální do multiplayer commandera, soupeři si určitě dobře rozmyslí, co se jim vyplatí zahrát. A ačkoli je dobrých pětimanovek k dispozici opravdu nepřeberné množství, tak tohle je tak skvěle otravné, že se to určitě zařadí mezi stálice formátu.
Bonus #1 - Commander 2021
Commander 2021 by si rozhodně zasloužil samostatný článek, ale s tím jak rychle vycházejí další edice (MH2 a Adventures of the Forgotten Realms), to jednoduše není v mých silách...
Postupně se podívám na všech pět decků a u každého se budu věnovat dvojici nových legendárních bytostí, dalším zajímavým nové karty a samozřejmě i nějakým těm pěkným reprintům.
Lorehold Legacies (RW)
Osgir, the Reconstructor - je jasné, že pokud kolem Osgira budete stavět deck, tak se soustředíte zejména na jeho druhou abilitu. Základem podobného decku budou určitě jednak protekční karty (Mother of Runes, Lightning Greaves) a samozřejmě i karty, jenž umí pracovat se hřbitovem (Gamble, Faithless Looting, Goblin Engineer).
Líbí se mi, že to lze postavit dobře jako casual deck, ale rozhodně to má potenciál i na competetive hraní, artefaktová komba jsou velmi populární a graveyard rekurze je fajn způsob, jak vyzrát na disrupci v podobě counterspellů a spot removalu.
Alibou, Ancient Witness - pět man je pro agresivní deck až příliš velká porce, ale pro casual hraní půjde rozhodně o pěknou build-around kartu. Ideální to bude s token produkujícími kartami jako Precursor Golem či Myr Battlesphere.
Novinky:
Angel of the Ruins - v multiplayer commanderu bude mít vždycky dostatek cílů a určitě bude dobrý v decku, kde k němu budete mít blink efekty, ale nebudu vám nic nalhávat - na šesti a sedmi manách máme určitě mnoho lepších možností
Archeomancers' Map - rozhodně je nevýhoda, že umí hledat pouze basic, ale do multiplayeru je to opět skvělý efekt, jenž jde navíc zajímavě zneužít s kartami jako Meloku; Uyo, Silent Prophet a samozřejmě i Life from the Loam.
Digsite Engineer - není to určitě karta pro každý deck, skoro bych řekl, že je to spíše finisher do kontrolu, v lategamu by takový deck neměl mít problém s nedostatkem many a proměnit každý dolíznutý signet v bytost je rozhodně hodně silná utilita
Losheel, Clockwork Scholar - výborná karta pro agresivní artefaktové decky, obě ability jsou pro takový deck naprosto ideální, lízací abilita je pak obzvláště vypečená s kusy jako Retrofitter a Thopter Foundry. Škoda jenom, že v duel commanderu jsme přišli o Akiri, což byl základ agresivních artefaktových decků, se Silasem si tohoto chobotnatce bohužel nezahrajete...
Monologue Tax - hodně silná karta do multiplayer commanderu, každé kolo by vám měla bez problému poskytnout několik extra man (nemluvě o tom, když to zkombinujete třeba s Urzou, nebo Goldspan Dragonem). Škoda jenom, že po úspěchu Smothering Tithe už se prodejci nenechají nachytat na švestkách a nebyla tu možnost předobjednávky za 9Kč :)
Audacious Reshaper - s dostatkem token-produkujících karet může jít o dobrého enablera pro Platinum Emperiona/Platinum Angela, ale jinak mi to nepřijde jako nějak extra lákavý efekt
Battlemages' Bracers - určitě půjde o oblíbenou casual kartu, kterou rozhodně uvidíme s generály jako je Golos, Sisay, Krenko, atd...
Laelia, the Black Reforged - jako karetní výhoda v midrange decku mi to přijde celkem křehké a nepříliš výrazné (pokud teda nehrajete coby generála Quintoria), ale mohlo by to být zajímavé jako generál v agresivním decku s levnými bytostmi a burnem.
Zajímavé reprinty:
- Daretti, Scrap Savant - dobrý pro rekurzi drahých kusů
- Sun Titan - skvělá midrange karta s výbornou value do late gamu, je vtipné, že se aktuálně prodává za 7Kč
- Hellkite Tyrant - hodně silný efekt do multiplayer commanderu, zároveň také kombo s Mycosynth Latticí
- Solemn Simulacrum - staple do všech pomalejších decků
- Boros Charm - staple v duel commanderu pro agresivní decky
- Thousant-Year Elixir - výborná karta v kombinaci s generály, jenž mají aktivační abilitu zahranující tapnutí
- Arcane Signet - nejlepší dvoumanový "kámen" v commanderu
- Darksteel Mutation - super způsob, jak zesměšnit soupeřova generála
Prismari Performance (UR)
Zafai, Thunder Collector - už na první pohled je jasné, že je to hlavně casual karta, která láká k tomu, abyste ji hráli v decku s manovou akcelerací a "X" spelly typu Mind Spring a Comet Strom
Veyran, Voice of Duality - tenhle chlapík má rozhodně potenciál i na duel commander, tempo decky v UR barvách vždy patřily mezi stálice formátu a po banu Ludevica je třeba se poohlédnout po nových možnostech.
A zatímco Ludevic fungoval nejlépe s levnými evasion bytosti, tak tady to pro změnu budou prowess bytosti a "spells matter" karty jako Kiln Fiend, Firebrand Archer, či Thing in the Ice.
Nové karty:
Octavia, Living Thesis - UR prowess decky mají k dispozici tolik výborných levných bytostí, že si těžko představím, že by využily podobnou kartu.
V průměrném UR decku mi přijde moc situační, ale pokud kolem ní celý deck postavíte, tak by to mohlo být o dost lepší. S jednomanovými cantripy a kartami jako Strategic Planning, Frantic Search či Careful Study by neměl problém pravidelně hrát Octavia za dvě many ve čtvrtém kole.
Inferno Project - zábavná karta do casual commanderu, ani mu nemusíte nějak zvláště přizpůsobovat deck, stačí prostě zahrát pár spellů a obrovský pašík s tramplem je na světě.
Riyonia, Fire Dancer - originální efekt, ale upřímně si myslím, že by bylo potřeba, aby to byla dovubarevná karta (UR), protože coby generál v UR barvách by šel určitě využít mnohem lépe. V monoredu totiž není dost cantripů, které by mohly pomoci se stormem a v předkonstruovaném UR zase bude problém v tom, že byste museli hrát více bytostí k Riyoniovi, které by se zase nebyly tak dobré s vašim hlavním generálem.
Reinterpret - takhle si představuju ideální counterspell pro casual hraní, je manově trochu více náročný, ale má velmi zábavný efekt
Elementalist's Palette - skvělá engine karta pro decky, jenž hrají větší množství X-spellů. V úvodu jsem mluvil o tom, že to mají pěknou synergii se Zafai, ale v minulosti už jsme měli také dva další generály, které ke hraní X-spellů přímo vybízeli - Mizzix of the Izmagus a Zaxara, the Exemplary.
Zajímavé reprinty:
- Etali, Primal Storm - famózní karetní výhoda v multiplayeru
- Ponder & Serum Visions - jedny z nejlepších modrých jednomanových cantripů, jenž můžete bez problémů hrát v každém modrém decku
- Dig Through Time - další staple do všech modrých decků, moc lepší karetní výhody a selekce v magicu nenajdete (však je taky zakázaný na modernu, legacy a duel commanderu)
- Pyromancer's Goggles - zábavná karta pro "prowess" decky, ideální také s již několikrát zmiňovanými X-spelly (a mimochodem skvěle funguje i s magecraftem)
- Izzet Signet, Mind Stone, Talisman of Creativity - výborná akcelerace pro všechny kontrolní decky
- Metallurgic Summonings - zajímavý lategame trumf pro "spells matter" decky
- Scavenger Grounds - univerzální graveyard hate vhodný téměř do každého decku
Quantum Quandrix (UG)
Adrix and Nev, Twincasters - tokeny máme spojené hlavně s bílou barvou, ale i v zelené je plno skvělých token generálů, zejména pak nejrůznější planeswalkeři (Garruk, Nissa). Adrix and Nev je skvělá build-around karta, navíc se zabudovanou protekcí proti removalu. Tamová karta se klidně může prosadit i v duel commanderu.
Esix, Fractal Bloom - určitě je super, když se vám tuhle kartu povede spárovat třeba s Primeval Titanem, ale šest man je podle mne prostě až příliš mnoho pro generála, jenž navíc nemá okamžitý vliv na hru a potřebuje k sobě ještě další bytosti, abyste z něj měli nějaký užitek.
Nové karty:
Commander's Insight - další variace na téma Mind Spring či Blue Sun's Zenith, v decích s partnery bude ale z podobných karet rozhodně nejlepší (pokud tedy neplánujete používat Zenith coby winkondici na dolízání soupeře).
Curiosity Crafter - už máme k dispozici lepší kusy v podobě Edrica a Bidentu of Thassa, ale i tak to může být fajn karta třeba s Alelou, Kykarem, či Sai
Deekah, Fractal Theorist - v klasickém kontrolu to nebude lepší, než Metallurgic Summonings a Shark Typhoon, ale určitě půjde o fajn kartu, co se týče stavění decku. S free spelly jako Gush, Commandeer, či Misdirection, nebo také s delve spelly (Treasure Cruise, Dig Through Time) to bude opravdu ďábelská kombinace.
Theoretical Duplication - vypečený způsob, jak vyzrát na karty typu Living Dead, Rise of the Dark Realms, nebo třeba Genesis Wave. Určitě půjde o oblíbenou kartu pro casual hraní.
Guardian Augmenter - co se duel commanderu týče, tak tohle je rozhodně jeden z největších "heavy-hitterů" v edici, jenom hexproof pro generála v instant speedu je sám o sobě parádní a čast rozhodne hru, ale přidaný bonus v podobě posílení to, co tuhle kartu posouvá ještě o třídu výše.
Je pravda, že spoustu partnerů byla v posledních měsících zabanovaná, ale stále je tu velký prostor pro inovaci a navíc to samozřejmě nemusíte hrát jenom v decku s partnery, ale i v libovolném goodstuffu (Leovold, Anafenza, apod.). A stejně tak nechutné to může být třeba se Saskií a Kinanem.
Ruxa, Patient Professor - tohle je samozřejmě vtipná narážka na Grizzly Beary, ale ono jinak překvapivě spoustu medvědů nějaké ty ability má a rozhodně je pro ně mnohem lepší generál Ayula. V tribal medvědech se mi to ale alespoň jako karta do decku rozhodně vejde.
Zajímavé reprinty:
- Reef Worm - tuhle kartu mám hrozně rád díky parádnímu flavoru
- Managorger Hydra - skvělá bytost do multiplayeru, není problém s ní hned kolo po vyložení útočit za deset a více damage
- Kaseto, Orochi Archmage - výborný manasink do lategamu
- Master Biomancer - z malých tokenů udělá pořádné bijce do kombatu, samozřejmě je nejlepší v decku, kde ho umíte ještě nějak posílit
- Rite of Replication - karta s velmi unikátním efektem, většinou platí, že když ji zahrajete s kickerem, tak už potom není problém hru dovést do vítězného konce
- Kodama's Reach, Simic Signet - výborná manová akcelerace
- Idol of Oblivion - skvělá karetní výhoda pro každý deck s token tématikou
Silverquill Statement (WB)
Breena, the Demagoue - škoda, že nefunguje v duel commanderu, protože jinak by šlo o fantastického generála pro klasickou white weenie strategii. Tahle půjde pouze o zajímavou možnost, jak postavit support deck do multiplayeru...
Felisa, Fang of Silverquill - v decku, kde budete mít synergie s plusovými countery, to bude určitě fajn karta, ale jinak si myslím, že pro midrange je moc nevýrazná a do aggra zase manově příliš náročná
Nové karty:
Combat Calligrapher - karta pro politikaření v multiplayeru, rozhodně zrychlí hru, ale mám neblahé tušení, že se často stane, že potom, co si všichni udělají extra token, vám Callighaphera někdo zabije a potom budete mít celkem problém.
Author of Shadows - graveyard hate a karetní výhoda v jednom, to přijde hodně fajn, ačkoli vyšší manacost mu tak nějak předurčuje spíše budoucnost v casual decích. Ideální to samozřejmě bude v kombinaci s nějakým blink efektem, na mysli přichází zejména Aminatou.
Cunning Rhetoric - ideální karta do nejrůznějších kontrolů či planeswalker decků, zajímavé je, že jde o černou kartu, protože obvykle bývají podobné efekty hlavně v červené
Fain, the Broker - pěkná build-around karta, potenciálně hratelná i v duel commanderu, obětování bytostí pro extra countery lze dobře využít s bytostmi jako Bloodghast, Nether Traitor, Scrapheap Scrounger, apod.
Velká nevýhoda je ale fakt, že mnohem silnější engine karta je Yawgmoth, což bude asi lepší volba, pokud budete chtít hrát v duel commanderu agresivní monoblack.
Zajímavé reprinty:
- Knight of the White Orchid - v agresivních decích pomůže zafixovat manu a všeobecně je fajn, že je to v agru dobrý play do křivky, který vám navíc zajistí, že nemisnete landdrop (což se ve white weenie stane celkem často)
- Selfless Squire - pěkný kombat trik, s blink efekty může fungovat jako soft-lock
- Deathbringer Liege - fajn posilovací efekt pro agresivní decky, nejlepší je samozřejmě v kombinaci s multicolor spelly
- Debtors' Knell - skvělá karta do lategamu pro kontrolní decky
- Ghostly Prison - dobrý stax efekt pro kontrolní decky
- Mikokoro, Center of the Sea - fajn možnost, jak si třeba v monoredu nalízat extra karty, ale ideální je samozřejmě s kartami jako Narset a Leovold
- Bojuka Bog - skvělý graveyard hate, autoinclude do každého pomalejšího decku s černou
Witherbloom Witchcraft (GB)
Willowdusk, Essence Seer - tohle mi přijde spíše jako karta do decku, ve kterém budou synergie s plusovými countery či nějaký lifegain theme. V BG barvách bych všeobecně raději hrál generála, jenž tvoří karetní výhodu.
Gyome, Master Chef - opět spíše karta do decku, než build-around generál. Samozřejmě ho můžete hrát coby generála v lifegain decku, ale od takového generála bych čekal lepší payoff, než food tokeny (ačkoli flavorově je to samozřejmě velmi pěkně provedené).
Nové karty:
Blight Mound - dobrý způsob, jak se v agresivním decku bránit proti removalu, ale určitě i dobrá karta do aristocrat decků jako je třeba Judith. S takovým Goblin Bombardmentem můžete de facto udělit dvakrát tolik damage.
Veinwitch Coven - výborná karetní výhoda pro midrange decky, ideální samozřejmě v decích, kde umí generál zajistit dostatek lifegainu (Atraxa, Tymna)
Trudge Garden - fajn payoff karta pro lifegain decky, zejména pak s bílým lifegainem typu Soul Sisters a Ajani's Mantra
Revival Experiment - v commanderu máme karty jako Living Death, Open the Vaults, nebo Primevals' Glorious Rebirth, ale efekt, který poskytuje Revival Experiment je natolik unikátní, že by ho pomalé midrange klidně mohly hrát. Ideální samozřejmě bude, když tomu trochu přizpůsobíte celý deck a budete tam mít trochu více dražších kusů do lategamu a trochu selfmillu.
Witch's Clinic - skvělá utility země, zejména pak pro zelené decky, které mají jednak nejvíce způsobů, jak ji dostat do hry a pak také možnost hrát jako commandera třeba Titanii, Questing Beasta, nebo Thruna.
A hodně se mi to líbí třeba i v kombinaci s Golosem, nebo Hogaakem - tohle rozhodně bude jedna z nejúspěšnějších karet edice!
Zajímavé reprinty:
- Noxious Gearhulk - dobrá karta do lategamu pro kontrolní decky, ideální samozřejmě v decích, které ho zkombinují s blink efekty, nebo v decích s "welding" efekty jako Daretti a Goblin Welder
- Sapling of Colfenor - zajímavá karetní výhoda pro midrange creature decky, speciálně pak pokud tomu trochu přizpůsobíte volbu bytostí, což se může hodit třeba v kombinaci s Doranem
- Alhammarret's Archive - ačkoli máme tuhle kartu v decku se zaměřením na lifegain, tak mnohem lepší je to samozřejmě v decích s modrou, kde si zdvojnásobíte veškeré card draw.
- Well of Lost Dreams - parádní engine karta pro lifegain decky
- High Market - nenápadná karta, která má ale spoustu užitečných využítí, například jako ochrana před Mind Control efekty, pro obětování generálů, které chcete hrát stále znovu a znovu (Maelstrom Wanderer, Gonti), nebo prostě v decích, kterým se hodí sacrifice outlet (Meren, Judith).
Moje top10 nových karet z Commanderu 2021
10. Inkshield - rozhodně to není karta pro každý deck, ale je to velmi originální efekt s potenciálem zcela jednoduše zvrátit hru ve váš prospěch, v průměrné hře stačí pár 2/1 flyerů k tomu, abyste soupeře zcela zesměšnili v kombatu
9. Laelia, the Blade Reforged - agresivní generál, který přináší karetní výhodu a ještě se každé kolo zvětšuje. Je pravda, že více než dvakrát ho v monoredu asi za hru zahrát nezvládnete, ale stejně tak si umím představit, že ho budete mít na začátku jenom jako kartu v decku a ve správném matchupu ho po první hře prohodíte s Kari Zev.
8. Losheel, Clockwork Scholar - může enablovat agresivní artefaktový deck, ve kterém nebude nouze o karetní výhodu, což po banu většiny starých partnerů bude velmi ceněná věc.
7. Osgir, the Reconstructor - zábavná build-around karta, kolem které můžete stavět deck na plno způsobů - aggro, midrange, combo...
6. Blight Mound - svkělý způsob pro agresivní creature decky, jak se bránit před removalem. Na třech manách by neměl být problém to stihnout zahrát dříve, než kontrolní soupeř stihne zahrát nějaké hromadné ničení.
5. Octavia, Living Thesis - rozhodně karta s potenciálem na duel commander, ale osm mi přijde jako celkem vysoké číslo i přes zdánlivě nekonečný počet jednomanových cantripů, možná že jsou ale její ability tak absurdní, že bude stačit hrát kusy jako Tomu Scour a Octavia lehce breakne formát.
4. Adrix and Nev, Twincasters - podle mne tohle bude nejpopulárnější generál v edici pro casual hraní, ale rozhodně má potenciál i v duel commanderu, levných token-produkujících karet máme víc než dost a UG barvy rozhodně nemají problém s nedostatkem naprosto absurdně silných karet, kolem kterých se bude točit celá hra.
3. Veyran, Voice of Duality - tohle je skvělý generál jak pro casual hraní, tak i na duel commander. V duelu ho oceníte především s agresivními tempo kartami (Young Pyromancer, Thermo-Alchemist), zatímco v casual hraní ho lze zkombinovat třeba s efekty jako Thousand-Year Storm a Inexorable Tide. A obě možnosti si určitě získají spoustu příznivců.
2. Witch's Clinic - skvělá utility země, jenž se hodí v podstatě do každého jednobarevného a dvoubarevného decku. Nepochybuji o tom, že se zařadí mezi staply formátu.
1. Guardian Augmenter - patner decky patří za posledních několik let k tomu nejsilnějšímu, co duel commander nabízí, tudíž je jasné, že možnost instatní protekce a posílení v jednom se bude jistě hrát v každém, kde bude zelená. A pochopitelně se určitě uplatní i v klasických goodstuff/midrange decích.
Rozhodně neotálejte s pořízením tohoto trolla, osobně doteď lituji, že jsem dal kdysi za 30Kč do výkupu Bastion Guardiana :)
Bonus #2 - Mystical Archive
Mystical Archive obsahuje třiašedesát karet, z nichž jsou některé velmi očekávané reprinty a některé na druhou stranu zase naprosto zbytečné karty, které se nám budou jenom válet v krabicích (dívám se na tebe, Divine Gambite!).
Od každé barvy jsem vybral ten nejlepší reprint (většinou to byl dost snadný výběr) a ostatní zajímavé karty pouze v krátkosti zmíním.
Bílá: Teferi's Protection - velmi populární karta v commanderu, jednak díky celkem unikátnímu efektu a pak také díky tomu, že se s ním celkem snadno enablují různá komba, či lock situace. Představte si to třeba v kombinaci s Armageddonem, nebo s Witnesskou v blink decku, kde máte jako generála Roona, nebo Chulane.
Honorable mentions: Day of Judgment (dobré hromadné zabíjení, trochu škoda, že tu místo něj nejsou Wrath of God, což je určitě karta s mnohem více ikoničtějším statusem), Ephemerate (populární build-around karta na modernu), Mana Tithe (staple v commanderu, občas ho vídáme i na modernu v prison decích), Swords to Plowshares (nejlepší bílý removal všech dob, i přes stopadesátý reprint stále neurazí, když si ho rozbalíte v boosteru)
Modrá: Counterspell - jedna z nejikoničtějších modrých karet v historii mtg, jenž jako první představila jeden z klasických herních aspektů modré. Po ohlášeném reprintu v MH2 určitě potěší, že si ho budete moci zahrát na modernu v tomhle povedeném designu.
Honorable mentions: Brainstorm (základní pilíř legacy), Memory Lapse (skvělá tempo karta, hojně se hraje v duel commanderu v UR decích), Negate (notorická sideboard karta v podstatě na všech formátech, kde je legální), Opt (staple na standardu a pioneeru), Tezzeret's Gambit (oblíbená commander karta v decích, jenž operují s nejrůznějšími countery), Time Warp (kontroverzní karta v casual commanderu (v duel commanderu je jen tak mimochodem zakázaná) a také součást "Extra Turn" decků na modernu)
Černá: Demonic Tutor - tady to bylo hodně jednoduché, commander je dost možná zcela vůbec nejoblíbenější formát v magicu a tohle je na něm jedna z nejhranějších černých karet, kterou si prostě chcete dát do každého decku s černou, což znamená, že jde o velmi vděčný reprint, jenž pokaždé u hráčů vyvolá pozitivní reakce.
Honorable mentions: Dark Ritual (další ikonická černá karta, nedílná součást kombodecků na legacy a vintage), Duress & Inquisition of Kozilek (výborný jednomanový discard hraný napříč všemi formáty, kde je legální), Eliminate (dobrý removal, populární zejména na pioneeru a duel commanderu), Tainted Pact (klasická kombokarta na commanderu - v kombinaci s Thassa's Oraclem a Jacem, Wielder of Mystiries, navíc jde o úplně první reprint!)
Červená: Lightning Bolt - neexistuje karta, jenž by červenou barvu v magicu definovala lépe, než Lightning Bolt, je to stálice všech formátů, kde je legální, což se rozhodně v budoucnu nezmění. Poměr tři damage za manu v instant speedu prostě jenom tak něco nepřekoná :)
Honorable mentions: Chaos Warp (oblíbená karta v casual commanderu, jelikož jde o jeden z mála červených spellů, jenž umožňuje odstranit ze hry enchantment), Faithless Looting (karta enablující graveyard decky typu Dredge, Reanimator, či Arclight Phoenix a dost možná také nejhorší art v magicu od dob edic jako The Dark a Homelands), Mizzix Mastery (opět hlavně commander kus, umožňuje mana-cheatování v kombinaci se selfmillem a discard outlety), Shock (poor man's Lightning Bolt, pořád jde ale o stálici na formátech jako standard a pioneer)
Zelená: Abundant Harvest - poměrně zajímavý marketingový tah, bylo totiž již předem oznámeno, že součástí Mystical Archivu bude karta, jenž doposud nikde nevyšla, ale později bude legální na modernu díky reprintu v Modern Horizons 2.
Kromě toho se jedná i o celkem unikátní kartu, je to zelený cantrip, který ale nehledá jenom země či bytosti, jak to bývalo obvyklé v minulosti (Adventurous Impulse, Commune with Nature, Ancient Stirrings).
Bude to podle mne fajn karta pro kontrolnější decky - je totiž opravdu super, že ji můžete v úvodní fázi hry použít jako jistotu landdropu. Legacy decky jako Delver, nebo 4C Pile často keepeují úvodní ruce jenom s jednou zemí a poté doufají, že další země najdou pomocí cantripů jako Brainstorm a Ponder. U Harvestu ale tenhle problém odpadá - v úvodní fázi hry zajístí dostatek zemí, v pozdější fázi ho prostě "procyklíte".
Jako karetní selekce bude samozřejmě pořád lepší Ponder, ale díky možnosti hrát méně zemí a i tak nemít problém s jejich nedostatkem, ho podle mne pravidelně uvidíme na formátech jako legacy, duel commander a později určitě i na modernu.
Honorable mentions: Channel (jedna z prvních kombokaret v magicu, odtud také pochází název známého amerického portálu, ChannelFireball, samozřejmě je díky naprosto absurdně silnému power levelu zakázaná na všech formátech - pouze na vintage si můžete zahrát jeden kus), Cultivate (klasický ramp spell pro commander a standard), Natural Order (jeden z nejsilnějších zelených creature tutorů, jenž se využívá skoro výhradně v kombinaci s Craterhoof Behemothem a Progenitem)
Multicolor: Growth Spiral - karta, která dominovala standardu a pioneeru, a díky které se musel na těchto formátech zabanovat nejeden ramp spell (nemyslím tím teď absurdní karty jako Uro a Omnath, ale třeba Wilderness Reclamation, Fires of Invention a Field of the Dead).
O její síle svědčí fakt, že se stále hraje takřka na všech formátech, kde je legální - na pioneeru je to třeba 5C Niv Mizzet, na modernu ramp decky se Scapeshiftem a Bring to Light a na legacy v Bant Landech.
Honorable mentions: Electrolyze (dobrá value karta pro kontrol, zejména pak v duel commanderu, ale dlouho patřila i mezi stálice modernu, kde svého času trápila decky jako Affinita, nebo Birthing Pod), Lightning Helix (oblíbená karta pro tempo decky na modernu a duel commanderu), Putrefy (fajn karta pro causal commander, před vydáním Abrupt Decaye a Assassin's Trophy to byla i běžně hraná karta na modernu)
Bonus #3 - ohlédnutí za top10 z Kaldheimu
10. Doomskar - MISS: UW Control se na standardu příliš nehrál a v jiných formátech se de facto vůbec neprosadil
9. Commonové Snow Duály - HIT: tady to bylo snadné, už předem bylo jasné, že se tohle bude hodně líbit casual hráčům commanderu, ale běžně se tyhle zemky hrají jak na standardu, tak i na modernu, kde za svůj úspěch asi nejvíce vděčí dvojci karet On Thin Ice a Ice-Fang Coatl.
8. Behold the Multiverse & Frost Bite - HIT: podle očekávání jsou to staply na standardu a pauperu, a Behold se dokonce trochu hrál i na modernu, hlavně v kontorlech jako je UR Moon.
7. Orvar, the All-Form - HIT: unikátní efekt už během spoilerové sezóny navnadil spoustu hráčů k deckbuildingu a z poslední měsíc je to stále třetí nejpopulárnější generál z edice dle EDHrec.com
6. Birgi, God of Storytelling - HIT: tohle je dost možná jediná karta edice, kterou na MTGtop8 najdeme zastoupenou na všech hlavních formátech (standard, pioneer, modern, legacy, vintage, duel comamnder). A i když je to většinou jenom v malém množství, tak to rozhodně svědčí o tom, jak flexibilní karta to pro červenou barvu je.
5. Pathwaye - HIT: není příliš složité odhadnout, že rare cyklus zemí, jenž jdou do hry vždy untaplé, bude úspěšný napříč formáty jako standard, pionner a duel commander...
4. Realmwalker - HIT: populární karta v comanderu, zároveň pomohla vrátit elfy zpátky na mapu modernu.
3. Esika, God of the Tree: HIT - těžko říci, co bude za pár let vnímáno jako nejlepší karta z Kaldheimu, ale je dost možné, že to bude právě Esika, už teď jde o nejpopulárnějšího generála z edice!
2. Goldspan Dragon: HIT - aktuálně druhá nejhranější karta v edici dle MTGtop8, s výskytem ve více než 1200 decků (nejhranější karta je mimochodem Alrund's Epiphany, kterou jsem do své top10 asi chybně nezahrnul)! A když vezmeme v potaz, že většina decků ho hraje v playsetu, tak je jasné, že tohle minimálně do standardové rotace bude hlavní chase mythic v edici.
1. Tergrid, God of Fright: HIT - sice to není nejpopulárnější generál v edici (ale je hned na druhém místě za Esikou), ale pořád je to zábavná build-around karta a dokonce se hraje i na standardu, ačkoli pouze v malém počtu - v RB Midrangi s kartami jako Kroxa a Rankle. Na první místo bych dal dnes spíše Esiku, ale rozhodně je v top10 oprávněně.
Moje top10 ze Strixhavenu
10. "Show" Lands - druhá edice v řadě za sebou, kde jsme se dočkali zkompletování cyklu rare landů, sice je to záležitost skoro výhradně na standard a pioneer, ale i tak je to rozhodně fajn. Na standardu potěší zejména fakt, že po dluohých měsících s Temply a Triomy jsou tu hned dva cykly rare zemí, jenž více podporují dvoubarevná aggra.
9. Wandering Archaic - skvělá casual karta na commander, kterou můžete hrát v naprosto libovolném decku. Určitě se zařadí mezi staply formátu, podobně jako třeba Solemn Simulacrum, Lightning Greaves či Arcane Signet, což jsou výborné karty do takřka každého decku.
8. Galazeth Prismari - nejzajímavější build-around generál pro competetive commander v edici, Winter Orb lock se vrací!
7. Clever Lumimancer - vynikající agresivní bytost pro modernové prowess decky
6. Vanishing Verse - výborný levný a flexibilní removal, hratelný v podstatě na všech constructed formátech (snad kromě vintage, kde je až příliš mnoho artefaktů)
5. Prismari Command - nejzajímavější z cyklu nových commandů, díky dobré flexibilitě opět karta, kterou lze očekávat na celé řadě nejrůznějších formátů
4. Sedgemoor Witch - nová superstar pro kontrolní decky na etrnal formátech a také nejlepší magecraft karta pro kombo s Chain of Smog
3. Rip Apart - univerzální sideboard karta pro takřka libovolný deck v těchto barvách
2. Elite Spellbinder - vynikající hatebear, jak pro agresivní White Weenie decky, tak i pro tradiční Death and Taxes strategie, rozhodně nebude mít problém se prosadit napříč všemi klasickými constructed formáty
1. Expressive Iteration - když se mluvilo o prowess decích ve spojitosti se Strixhavenem, tak nejvíce prostoru dostávat hlavně Clever Lumimancer, ale teď už je jasné, že ta nejlepší karta pro ně bude Expressive Iteration. Je to karetní selekce, karetní výhoda a způsob, jak triggerovat prowess bez problémů třikrát během jednoho kola. Tohle se bezpochyby bude hrát na všech formátech, včetně legacy a vintage!
A to je pro dnešek vše, omluvám se za kolosální zpoždění a pokusím se to napravit u Modern Horizons 2!
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Zapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Aboroth - Ryhle se rodí, rychleji umírá... (Nebo alespoň tak nějak se to psalo ve staré Legendě... :-)) Ještěže nám s placením toho...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Výlet s gymplem na Invex do Brna, kde se rozdávaly karty Portalu, jsem také zažil... Mačkám slzu v oku. Skutečně staré dobré časy...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Nu, pokud by zabanovali vše, co má velkou manovou výhodu, tak to můžu ten Eldrazi balíček zase rozpustit... Sol ring nemám, takže asi...
všechny komentáře