super rozhovor, díky :)
0 hlasů
Zdravím všechny čtenáře a čtenářky CMUSu a vítám je u dalšího rozhovoru s lidmi pohybujícími se okolo Magic:the Gathering. Dnes jsme si pro vás připravili rozhovor s hráčem a autorem Magicových článků o limited Adamem Koskou.
Adam je mezi českými Magicáři známá persona, a jelikož se Magicu věnuje už nějaký ten pátek, trochu společně zavzpomínáme na staré dobré časy… Přejeme příjemné počtení.
CMUS: Ahoj Adame, mohl bys nám v krátkosti říct něco o sobě?
Adam: Ahoj Chlupe, přemýšlím, z kterého konce to vzít – je mi třicet, pracuju jako lektor angličtiny ve firmách, příležitostně se věnuju překládání, výuce rétoriky, komunikačních dovedností, různým celodenním workshopům a podobným legracím. Protože mě to baví, mám na Magic čím dál tím míň času, na druhou stranu i Magic mě baví pořád a hodně, takže se to snažím nějak vybalancovat.
Magic už hraješ docela dlouhou dobu (mohli bychom tě označit za magicového veterána? Jak a kdy ses k němu vlastně dostal? Vzpomeneš si třeba na svůj první „oficiální“ turnaj a cos hrál za balíček?
K Vánocům 1999 jsem dostal svoje první karty – starter Urza's Sagy a dva boostery edice Exodus. Další dva roky jsem Magic mastil hlavně ve škole o přestávkách a o volných hodinách, pokud jsem se někde ukázal na turnaji, tak spíš náhodou, protože jsem tam zrovna byl na výletě a zjistil jsem, že se tam o víkendu něco koná. Můj první turnaj tak byl preview Invaze na ZŠ Husova v Liberci, druhý tuším nějaký náhodný Standard v Brně. V Praze se toho tehdy překvapivě zas až tolik nehrálo – původní Najáda už byla zavřená, Černý Rytíř, Exile ani Outpost ještě v Praze žádnou hernu neměly, takže se hrálo maximálně jednou za čas v Menze nebo na Hájích. Nejlepší a nejpravidelnější turnaje byly tou dobou rozhodně v Kralupech a výpravy na ně stály za to – v Praze do vlaku nastoupilo patnáct-dvacet Magicářů, celá výprava se nesla ve velmi povznesené atmosféře, včetně patnáctiminutového pochodu přes město až do herny. Ke kralupským turnajům neodmyslitelně patřily výborné na místě vařené obědy, pohodová atmosféra... Pro mě osobně tuhle hernu asi ještě žádná nepřekonala, a když se Game World změnil z herny na cukrárnu, hodně mě to mrzelo.
První kompetitivní balík, který jsem kdy hrál, byli dvojkoví monowhite Rebelové, které jsem opepřil splashí na Urza's Rage (neptejte se mě proč) – s Rebely jsem odehrál na dvojce víc než rok a k balíku mě od té doby pojí nostalgický vztah (Lin Sivvi nemůže chybět v žádné mojí Cube, i kdyby neměla co hledat).
17 let s Magicem...To už je poměrně pěkná doba. Během ní jsi okusil vše, co může Magic nabídnout - Mistrovství světa, PT, nespočet GP, Mistrovství republiky atd.…. Vezměme to popořadě, podle “prestiže” turnajů. Kolik Mistrovství světa jsi hrál? Můžeš připomenout, jak v té době tenhle turnaj vypadal?
Mistrovství světa jsem hrál dvě – 2006 v Paříži a 2009 v Římě. MS bylo specifické tím, že se hrála jak individuální část (v podstatě Pro Tour jako každý jiný, jen měl místo dvou formátů tři: šest kol Standard, 2x Draft, šest kol Extended) tak navíc ještě souběžně týmová část. Kromě toho ještě probíhaly mraky side eventů jako PTQčka o 400+ lidech, milióny draftů, ilustrátoři, podepisující karty... prostě velkolepý svátek Magicu. Na MS v Paříži jsem hrál v národním týmu a vzpomínám na něj hlavně kvůli tomu, že nám pár kol před koncem naprosto nespravedlivě diskvalifikovali Juzáma, čímž pro nás turnaj skončil. Na MS v Římě jsem hrál jen individuální část. Dvojku a draft jsem měl relativně nahranou, ale Extended jsem prakticky vůbec nehrál, tak jsem si půl hodiny před začátkem turnaje vyměnil s Arniem extendový balík a dostal od něj „All in Red“, což je šílená kreace, kde člověk pomocí rituálů dá v prvním nebo druhém kole Blood Moon, Deus of Calamity nebo Empty the Warrens za 10 a pak jen zavře oči a doufá. Překvapivě to ale šlapalo, uhrál jsem 5-1 a skončil devátý.
Ani nevím, jestli se to dá nazvat smolným mistrovstvím. Skončit před branami TOP 8 jistě zamrzí, ale taky je to skvělý úspěch. Pojďme dál. Kolik jsi hrál PT a kdy? Jaký je tvůj největší úspěch? Předpokládám, že z těchto turnajů máš spoustu zajímavých zážitků. Mohl by ses se čtenáři o některé podělit
Pro Tourů jsem hrál zatím jedenáct (první PT Amsterdam 2004, zatím poslední PT Hawaii 2014), rád bych ještě nějaký v budoucnu přidal, i když je to jako cíl stále těžší a těžší. Co se týče úspěchů, uhaluzil jsem deváté místo na PT Kyoto 2009. Zážitků je spousta, hlavně spojených s cestováním, což je něco, co u mě k výletům za kartičkami neodmyslitelně patří – vždycky se snažím na místě týden-dva zůstat. Báječné bylo Japonsko, Malajsie, Portoriko... Bez cestování by pro mě Magic nebyl Magicem.
Teď tedy GPs. Máš vůbec představu, kolik jsi jich už odehrál? Co tvoje bilance?
Kolik jsem odehrál GPček jsem se zrovna nedávno díval a od roku 2002, kdy jsem hrál svoje první GP na domácí půdě v Praze, jsem jich zvládl 38. Bilance je taková střední – 13x jsem si dal druhý den, 6x to stačilo na peníze. Nicméně dost dlouho jsem jezdil na GPčka v podstatě jen odevzdávat, z posledních let je ta bilance už trochu optimističtější. Paradoxně se mi víc daří na PT, kde mám z devíti účastí (nepočítám MS) sedmkrát druhý den.
Vypíchl bys nějaké PT/GP lokace, kde se ti obzvláště líbilo?
Určitě Japonsko, to je prostě jiný svět. Při PT San Diego jsme se zajeli podívat do San Francisca a Yosemitského národního parku, to bylo taky super. A když jsem byl měsíc v Číně, stavil jsem se na GP Shanghai, to je taky zkušenost, která stála za to. Na žádném jiném GPčku jsem třeba nezažil před otevřením sealed decku dvacetiminutový projev oficiálních představitelů komunistické strany, ve kterém vyzdvihovali prospěšnost duševních sportů ve snaze zajistit světový mír.
Vzpomeneš si naopak na nějaký “slabší ročník”? (např. bídná organizace, špatná site…)
Při počtu lidí, kteří se GPček účastní (a s tím spojenou náročností organizace) se všechno ne vždycky povede. Vzpomínám si třeba na GP Štrasburk, kde bylo horko jak v peci, karty se potem lepily v obalech k sobě a lidi dropovali, protože už to prostě nešlo vydržet. Tu a tam se na jiných GP vyskytly problémy s reporterem, které turnaj zdržely o hodinu, dvě... nebo i tři / čtyři, jako na 2HG GP v Amsterdamu, kde dokonce museli improvizovaně zrušit poslední dvě kola první den, protože by se dohrávaly ve tři v noci. Stane se.
Co se týče Magicu na “domácí scéně”, patříš mezi takříkajíc pamětníky. Hráč roku, Shadowcon, Uherákon, Šumperákon, CMUS Six Tour, CMUS Cup, Mistrovství republiky… Vzpomeneš si ještě na nějakou sérii, kterou jsi hrál? Na který z těchto turnajů- sérií vzpomínáš nejraději?
Vzpomínám si na všechny, paměť mi ještě zaplať pánbůh slouží :) Každá série měla něco do sebe – CMUS Cup Jožinovu skvělou organizaci, Uherákon týmové turnaje, alkoholové opojení a možnost hrát na hradě Buchlov, Shadowcon pocit revolty vůči systému... :) Asi vůbec nejlepší bylo Mistrovství republiky.
Mistrovství republiky - to byl turnaj, na který se český Magicář kdysi těšil celý rok. Nyní máme 3 WMCQ za rok a Mistrovství republiky jako takové už není. Za mě musím říct, že tuto změnu hodnotím vyloženě záporně, co ty?
Jasně, MR bylo prostě nejlepší, dvoudenní akce, kam se sjeli hráči z celé republiky... taky mi připadá, že WMCQ prostě MR nemůže nahradit (a asi ani nemá ambice). To samé současný systém PPTQ – RPTQ, víc se mi líbil původní systém PTQ, mimo jiné i kvůli tomu, že byl míň časově náročný. Navíc když je v dnešní době PPTQ prakticky každý víkend, nedává to už moc prostor pro jiné série, což je škoda.
Měl jsi někdy tendence s Magicem skončit?
Skončit nadobro jsem asi nikdy nechtěl, měl jsem jen různé pauzy – například od února do listopadu 2009, kdy jsem seděl na bodech, abych se na rating z PT Kyoto kvalifikoval na MS v Římě :) Zároveň ale tahle pauza více méně odpovídala době, kdy jsem byl jako dobrovolník v Turecku, takže bych stejně hrát neměl s kým. Občas jsou měsíce, kdy Magic moc nehraju, protože mě zaměstnává něco jiného, nadobro ale končit zatím neplánuju, na to mě kartičky ještě pořád moc baví.
Ti, kdo tě znají tě mají především za „Limited experta“. Na CMUSu si od tebe pravidelně můžeme přečíst články o Limited. Obecně máš tedy raději Limited?
To hrozně záleží, jestli je na relevantním constructed formátu zrovna balík, který mi sedne. Podle toho mě pak constructed baví víc nebo míň, v Limited jsou rozdíly menší.
Jsi znám coby inovativní hráč, který rád zkouší nové karty (např. si pamatuju, že sedět vedle tebe na draftu staré Ravnici bylo za trest, protože jsi méně jak 4 barvy nikdy nehrál?). Vzpomeneš si na nějaký obzvláště šílený/zábavný deck?
Zrovna 3x Ravnica byl výborný formát, 4C enchantmenty byl bezkonkurenčně nejzábavnější balík. Taky jsem měl hodně rád 5C Obelisk control v Shards of Alara a rampu v Rise of the Eldrazi.
Co ty a Constructed? Měl jsi nějaký balíček, který ti přirostl k srdci?
Rozhodně, bylo jich docela dost. Většina z nich různé G/x midrange, na Extendu jsem dlouho hrál G/B rock s discardem, zabíjením a Eternal Witnesskami (možnost točit Witnessku přes Recurring Nightmaru třeba s Kokushem byla neodolatelná). Na dvojce mě bavilo sekat Yoseie do Greater Goodu nebo později tahat Sun Titanem Phantasmal Image, který kopíruje Sun Titána a tahá další Phantasmal Image, který kopíruje Sun Titána... Asi v nejlepším vzpomínám na první balík, se kterým jsem něco uhrál – UGR Snake-Tongue, který mi pomohl k top 8 na MR 2002. Pro zajímavost uvedu i decklist:
Adam Koska
2 Jungle Barrier |
3 Thunderscape Battlemage |
3 Tangle |
2 Disrupt |
2 Gainsay |
3 Engulfing Flames |
Z dnešního pohledu vypadá tenhle balík už hodně vachrlatě (o konceptech jako manová křivka či dostatečný počet barevných zdrojů jsem tehdy očividně neměl ani páru), ale myšlenku to mělo a překvapivě to i fungovalo.
Jak jsi na tom v současné době s hraním? Co hraješ nejraději za formáty?
Hraju tak dva víkendové turnaje za měsíc a k tomu s větší či menší pravidelností nějaké to FNMko. Obecně mám cíl odehrát pár PPTQček, abych měl realistickou šanci uhrát RPTQ, hlavně pokud je pak PT v zajímavé destinaci jako teď Sydney nebo Hawaii. K tomu pak důležité turnaje jako WMCQ, preview protože novým kartám prostě nejde odolat, občas nějaké to GP nebo RPTQ... celkem se to nasčítá, což přítelkyně někdy nelibě nese.
Co se týče formátů, zkoušel jsem teď chvíli Legačku, abych se rozhodl, zda hrát GP Praha, ale výsledky mě nakonec nepřesvědčily, takže na GPčku budu tentokrát jen grindit side eventy. Po zabanování Eye of Ugin se mi zase začal líbit Modern, naopak k dvojce si teď složitě hledám cestu, protože modrá je po dlouhé době nejhorší barva na formátu a zatímco ostatní barvy mají karty jako Painful Truths, Seasons Past nebo Magmatic Insight zkopírovaný přes Goggles, modrá snad jako jediná nemá žádnou karetní výhodu.
Co ty a Magic Online?
Online jsem hrával docela dost kolem původních Scars of Mirrodin, kdy jsem byl na Erasmu v Belgii, od té doby jsem ale MODO skoro nezapnul, radši hraju karty v reálu – ve volném čase nerad sedím u počítače (a když už, tak si radši pustím nějakou hru).
Chystáš se na GP Prague? Formátem je Legacy, což asi nebude tvůj nejoblíbenější formát, což?
Jak už jsem psal, GP Main Event tentokrát vynechám. Legačku jsem letos na jaře zkoušel, ale vzhledem k tomu, že tenhle formát vůbec nehraju, od starých duálů mám jeden kousek od každého a chybí mi staply jako Wasteland nebo Jace, nechtělo se mi pořizovat si duály za 30 000,- a hledal jsem balíky, kde by se moc duálů nehrálo, což se asi podepsalo na mých výsledcích. Zkoušel jsem chvíli UGB Food Chain s Misthollow Griffiny – to je sice balík neuvěřitelně kreativní a zábavný, ale tier 1 to asi nebude a po řadě průměrných výsledků typu 2-2 jsem nad ním zlomil hůl. Pak jsem ještě zkoušel Reanimaci, ale ani ta mě moc nepřesvědčila. Takže na GPčku mě uvidíte na EMA sealed decku a draftu a různých dalších side eventech.
Kromě hraní Magicu tě známe i jako autora Magicových článků. Píšeš převážně o Limited, že? Jak ses k tomu vlastně dostal?
Pro CMUS jsem dlouhou dobu psal (a v omezené míře ještě pořád píšu) výhradně o Limited, to je pravda – a vlastně ani moc netuším, proč jsem začal psát zrovna o tomhle formátu, asi v té době Lobo hledal někoho, kdo by se ho ujal. Postupně jsem se v tom našel, začalo mě to bavit a tak píšu dodneška.
Tvou autorskou činnost na CMUSu snad netřeba zmiňovat. Ale možná málokdo ví, že publikuješ i pro zahraniční server blackborder.com. Jak k tomu došlo?
Je to tak, pro Blackborder píšu. Začalo to tím, že někdy v roce 2009 měl CMUS a Blackborder „družbu“ a překládaly se články z jedné stránky na druhou a nazpátek, což jsem dělal dost často já. Po devátém místě na MS v Římě a top 32 na GP Oakland mě kontaktovali ze stránky TCGplayer.com a nějaký čas jsem psal pro ně. V roce 2011 jsem se vrátil zpátky na Blackborder a začal psát své vlastní články v rubrice „Level up“, což mi vydrželo dodnes – obvykle píšu tři články za měsíc. Limited obecně tolik lidi nezajímá, takže na Blackborderu se věnuju hlavně constructed formátům, analýze velkých turnajů, experimentování s novými kartami, atd. Čas od času mi někdo na GPčku řekne, že moje články na Blackborderu čte a líbí se mu, což mě vždycky potěší. Třeba můj soupeř z posledního kola na letošním GP Barcelona mi vyprávěl, jak má moje články rád, načež mi hrozně naložil a vše korunoval větou „Is your deck good? I didn't see any good cards!“
Za tu dobu co hraješ, máš už určitě velký vhled do hry. Co tě na Magicu baví a co ti naopak vadí?
Baví mě, jak se hra neustále vyvíjí, kolik nabízí kombinací a „rébusů“, jež je třeba řešit – ať už při hře nebo při deck buildingu. Každý formát je vlastně takový kvíz, který se dá (většinou) nějak rozlousknout. A pak mě na Magicu pořád baví potkávat se s lidma, kteří ho hrajou - „old school“ hráči na Legačce a Modernu, „Mladé pušky“ na Standardu... Bude to znít jako klišé, ale Magicová komunita je plná lidí, se kterýma mě prostě baví být. Vadí mi, když tiltuju po prohrané hře – a přes velké úsilí se mi to pořád občas stane. To si pak připadám dost jako osel.
Napadnou tě nějaké změny, které by Magicu obecně nebo Magicu v ČR dle tvého názoru prospěly?
Coby relativně kompetitivnímu hráči mi vadí, že poměr cena/výkon na GPčkách je tristní – v dnešní době potřebujete většinou výsledek 12-3 na to, abyste vyhráli 250 dolarů, což je při vstupném €50-70 fakt špatná value. Za posledních 5-6 let se zdvojnásobila účast na evropských a amerických GPčkách, ztrojnásobilo se vstupné, ale ceny zůstávají v podstatě stejné – což je zarážející i vzhledem k tomu, jak Magic jako produkt neustále roste.
Na závěr pár zajímavostí:
Jaký je tvůj nejoblíbenější formát?
Booster draft, Cube draft
Jaký je tvůj nejneoblíbenější formát?
Teď zrovna Standard, jinak asi žádný takový není
Jaká je tvoje nejoblíbenější „Magicová“ barva?
Modrá
Jaká je tvoje nejneoblíbenější „Magicová“ barva?
Červená
Jaká je tvoje nejoblíbenější sada?Urza's Destiny
Jaká je tvoje nejneoblíbenější sada?
Patrně Avacyn Restored kvůli tomu, jaké to bylo utrpení na draftu
Jaká je tvoje nejoblíbenější karta?
Birds of Paradise
Jaká je tvoje nejneoblíbenější karta?
Wasteland
Díky za rozhovor, ať se daří i dál.
I já děkuju, tobě taky!
super rozhovor, díky :)
0 hlasů
Rozhovor skvělý, fotka před Petronas Towers, Kuala Lumpur je ale ještě daleko lepší!! Druhý zleva je kdo? Nalevo je dzeko, napravo Arnie?
0 hlasů
Džeko, Zelenáč, Adama a Arnie. A ten vpravo v rožku Wampo?
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Rozhovor s hráčem Flesh and Blood Janem Kučerou
Gratuluji k výsledku! Pražského Callingu se přece jen dočkáme v lednu 2025, byl jsi vyslyšen. Cestování také moc nemusím, snad FaB získá...
všechny komentářeTOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentáře