Nevím, odkud jsi bral čísla, ale já třeba mám za to, že i po zákazu tří karet se Rakdos Midrange ještě docela hraje. A také i nějaké kontroly (Azorius Control, Orzhov Control, Esper Control, ...).
Každopádně díky za moc pěkný přehled!
1 hlas
Zdeněk Matura si pro Vás v dnešním článku připravil další pokračování ze série rozborů metagame, který je tentokrát zaměřen na populární formát Standard. Pokud Vás zajímá s čím se na tomto formátu můžete po květnových zákazech potkat, tak si rozhodně nenechte utéct dnešní článek.
Dnes se podíváme na vrchol aktuální metagame, která se tohoto formátu totiž týká. Data jako již klasicky vychází z MtGdecks.net a budeme se zabývat nejúspěšnějšími archetypy. Takže pokud se na Vašeho favorita nedostalo (a viable strategií je opravdu hodně), tak dejte vědět dole v komentářích.
Data jsou za posledních 14 dní, aby jich bylo dostatek a zároveň reflektovala aktuální změny v metagame. (Platná k 10.06., můžete se tedy podívat, jak se to nadále vyvíjí.) Změny jsou tentokrát velké! Na konci května tři karty na standardu rozšířili ban list. O které karty se jedná?
Následky tohoto oznámení jsou již patrné, některých balíků se nedotkly vůbec, zatímco jiné zasáhly výrazně.
I z toho důvodu dnes uvedu u každého z následujících balíčků i trend (nárůst nebo pokles), aby bylo jasnější, jakým směrem se jaký balíček z tier 1 vyvíjí.
Nyní již k samotným balíčkům.
Na první příčku poskočil archetyp starý jako MtG samo. Ani zde se nejedná o jinou strategii, než znáte. Agresivní křivka a snaha posílat do face vše co jde. Vzhledem k množství bytostí s haste a několika burn spelly to není problém. Pokud chcete naplno využít haste na svých bytostech, tak můžete splašnout kartu Samut, Vizier of Naktamun a získat jako bonus přístup i k Boseiju. Většina hráčů se i tak drží klasické čisté mono red verze.
Nejúspěšnějším balíček před bany o stupínek ustoupil do pozadí, ovšem na jak dlouho? Trojbarevný tempo deck, který se lehce vymyká klasickému pojetí tempo. Jeho cílem je sesílat své bytosti po křivce, ale místo rychlého easy killu, protože se soupeř nestíhá efektivně rychle bránit přísunu hrozeb, tak je cíl boardstate, který je pro soupeře složitý efektivně napadnout. Jádrem celé strategie jsou legendární bytosti, které spoléhají na své silné disruptive efekty. Co spolu na stole vyvádí Raffine, Scheming seer a Sheoldred, the Apocalypse asi většina moc dobře ví a pro ty z Vás, kteří to ještě nepotkali, tak se můžete na obě karty podívat o kousek níže.
Výborná volba především pokud pokud ve Vaší metagame je dostatek midrange hráčů. Lehce pomalejší start vynahrazuje pay off v podobě Vašich 7 dropů, které díky rampě dokážete zahrát mnohem dříve než po klasické křivce a dávají obrovskou value se kterou se dokáže vypořádat jen málokterý mág na druhé straně. Hvězdou je samozřejmě Atraxa, Grand Unifier u které někteří hráči čekali ban a koluje kolem ní neověřená informace, že její 4 keyword schopnosti byly přidány na poslední chvíli bez pořádného testování. A proč nevyužít příležitosti a nehrál takovou bombu?
Bílo modré tempo, které umí jít wide a má přístup ke counterspellům si bere to nejlepší z bílé a doplňuje to o několik skvělých karet z modré. Umí jít hodně wide a pak to ještě celé plošně posílit. Co bychom také jiného od armády vojáků čekali. Průměrný manacost se pohybuje kolem 2 a průměrný succes je top 8 Pro Touru a jako jediný z Top 8 se vyhnul ban hammeru.
Agresivní kombinace, která umí díky více než štědrému rozdávání plusových counterů rychle přerůst soupeři přes hlavu, a ještě se zbavit bytostí připravených blokovat. Jedná se o často o nezastavitelnou kombinaci, která umí dominovat jak v Bo3, tak i v Bo1. Bez rychlé reakce soupeře tak může být po hře již během několika prvních kol. Zajímavostí, že balíček využívá téměř výhradně ke stavbě svého jádra jednu jedinou sadu.
Klasické lineární aggro s tématikou human a soldiers, které Vás chce převálcovat na boardu bez nějakých zbytečných komplikací a kromě bytostí, které se umí vzájemně posilovat, tak si umí i chránit dostatečně board a čistit si cestu. V případě nutnosti není úplně bezzubé ani když se hra protáhlé do pozdějších kol.
Největší soupeř mono redu o nejotravnější deck standardu (nebo je balík, který je pro Vás otravnější?) a navíc budget. Cílem je disruptovat soupeře a dostat na stůl Haughty Djinna, který zvedne počet kouzel, které Vás stojí pouhou jednu modrou na téměř polovinu celého balíku. Skvělá volba pro každého klasického blue mága, který má raději instanty než bytosti.
Bíločerná se svým přístupem k široké nabídce solidních value karet v podobě bytostí, planeswalkerů se pohybuje na konci listu tier-1 archetypů. Můžeme potkat i v podobě mono white s pouhou splashí na černou, tak jako jsme mohli vidět v Top 4 na posledním PT. Jinak se jedná o mix středně rychlých karet a 4 různých planeswalkerů okořeněné trochou removalu.
Na zpestření se vedle zaběhnutých balíků se podíváme i na jedno zajímavé brew, které ukořistili 5:0 na MTGO a pokud chcete vyzkoušet i něco nového a odpočinout si od meta balíků, tak doporučuji podívat se právě na tento balík.
Čistě artefaktový balík, který používá několik karet hraný i ostatních meta archetypech, ale využívá jiné synergie, než jsou běžně vidět a hraje i pár karet, které přestože si našly místo v jiných formátech, tak na standardu je vidíme jen vzácně. Základní strategie je klasické položit několik bytostí, ochránit si je a udělat z nich nezastavitelné zabijáky.
Gameplay si můžete prohlédnout od Jima Davise, jednoho z mých nejoblíbenějších content creators.
To je pro dnešek vše. Vím, že současná meta toho nabízí opravdu mnohem více a především v tier 2 balíčcích, které jsou také skvělou volbou najdete dost zajímavých balíků. Proto mi napište, co je Váš Numbers one pick do současné mety.
Zase příště!
Chainer
20.06.2023 17:50
Nevím, odkud jsi bral čísla, ale já třeba mám za to, že i po zákazu tří karet se Rakdos Midrange ještě docela hraje. A také i nějaké kontroly (Azorius Control, Orzhov Control, Esper Control, ...).
Každopádně díky za moc pěkný přehled!
1 hlas
Zdeněk M.
27.06.2023 00:15
Jak píšu, tak čísla beru z mtgdecks a váží se ke konkrétnímu datu, protože jsou ještě dost živá a dnes jsou zase někde jinde - pořádí se změnilo už během psaní. Rozhodně se ty balíky, jak píšeš dost hrají. Pokud máš pro příští referenci nějaké doporučení zdroje, můžu je příště zohlednit. :) Je mi jasné, že mtgdecks nemají 100% databázi a od lokálních metagame se to bude odlišovat vždycky.
Díky!
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
12.10. Double RC Qualifier weekend, Nádražní 84, Praha 5 Sealed day 1, Modern day 2 |
|
25.10. World Championship , Las Vegas Constructed / draft |
|
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|