>
Standard metagame, aneb co se hraje po příchodu Outlaws of Thunder Junction
Standard metagame, aneb co se hraje po příchodu Outlaws of Thunder Junction
28.05.2024 13:00
| Profil autora a články: Zdeněk Matura
Zdeněk Matura si pro Vás v dnešním článku připravil další pokračování ze série rozborů metagame, který je tentokrát zaměřen na populární formát Standard. Pokud Vás zajímá s čím se na tomto formátu můžete po příchodu edice Outlaws of Thunder Junction potkat, tak si rozhodně nenechte utéct dnešní článek.
Post Pro Tour Thunder Junction Standard Metagame
Dnes si uděláme přehled 8 balíků, které mají v současnosti největší zastoupení ve winning metagame. Vše jako tradičně dle dat z mtgtopdecks.net. Pozici těchto decků dokládá i to, že 6 z těchto 8 archetypů obsadilo top 16 míst na posledním Pro Touru. Takže pokud jste sledovali stream, tak víte o které se jedná. Pokud jste nestihli jako já, tak doporučuji dohnat na YouTube.
Pravděpodobně budete na většinu také narážet ve Vaší lokální herně nebo na Aréně. Balíky jsou seřazeny spíše orientačně. Zajímavě největší win rate během Pro Tour měli 5 Color Legends a Azorius control, přestože téměř perfektní skóre získala Domain Ramp, která nakonec celý event vyhrála. Aktuální metagame mi přijde celkově zajímavá a věřím, že si v ní každý vybere to co mu vyhovuje.
Jeden z nejpopulárnějších balíků současnosti a na první pohled je zcela zřejmé proč. Mix agresivních a kontrolních prvků, který zatímco buduje board disruptuje soupeřovu hru. Po křivce Deep-Cavern Bat do Raffine, Scheming Seer dokáže udělat problém téměř každému. V arzenálu má také Tishana's Tidebinder, který ve správnou chvíli je prakticky Stonerain na 3/2 těle, univerzální No More Lies nebo Dennick, Pious Apprentice, který potrápí 5 color legendy. Vše je doplněné o kontrolnější a value karty Faerie Mastermind nebo Faerie Wedding Announcement, které nutí soupeře rychle hledat odpovědi, pokud chce mít šanci na výhru.
Základní strategie je dostat do hry dost zemí a mezitím zabít všechno, co se objevuje u protihráče. K tomu slouží Topiary Stomper nebo Spelunking. První je později navíc 4/4 tělo a druhé enchantment, který umožňuje hrát některá kola s extra manou díky své schopnosti. Na bytosti je zde primárně hromadné zabíjení jako Sunfall a Depopulate, ale proti agresivním deckům také Archangel of Wrath s Lifelinkem, který umí dostat životy opět mimo dosah burn spellů. Nakonec vše dovrší Atraxa, Grand Unifier. 7/7 bytost, která nejen dominuje stůl, zároveň přinese ty nejsilnější karty z vrchních 10 karet knihovny. Solidních value a tempo swing karet je zde více. Můžeme navíc i efektivně využít Domain na Herd Migration a Leyline Binding.
Ještě relativně nedávno ne příliš silný deck, který po vydání Murders at Karlov Manor získal několik silných karet, které ho vyšvihli až na nejagresivnější aggro metagame. Kombinuje levné bytosti 2 za cenu jedné - Resolute Reinforcements nebo Novice Inspector a Voldaren Epicure, kteří vytvoří artefakt pro Gleeful Demolition a/nebo Warden of the Inner Sky. Velmi rychle tak zaplní stůl velkým množstvím malých bytostí, které pak posílit pomocí Case of the Gateway Express, Warleader's Call nebo Imodane's Recruiter a to obvykle stačí na 20 damage během několika prvních kol. S ideálním startem tenhle deck nejde prakticky zastavit.
Strategie je podobná Atraxe. Dostat do hry dost zemí a mezitím udržovat stůl čistý od nebezpečných bytostí. Rozdíl přijde na konci, kde místo obrovské value přijde winning spell za lethal damage. Worldsoul's Rage vedle winconu plní i funkci ramp spellu a nebo zabíjení. Nejefektivnější je dostávat extra země na stůl z hrobu a to umí vedle již zmíněné karty i Aftermath Analyst, který má zabudovaný i self mill. Konzistentním způsobem je i téměř polovina zemí, která se po příchodu do hry obětuje výměnou za basic zemi z balíku. Čas získávají Ill-Timed Explosion, které se dobře kombinuje s dražšími kartami a aby čekání na dostatečné množství many nebylo tak dlouhé, Worldsoul Ramp umí dostat do hry Virtue of Strength přes Nissa, Resurgent Animist.
Každý kdo hraje aspoň chvilku zná ten pocit. Ještě jste nestihli nic pořádně zahrát a už jsou na stacku 3 zranění letící Vaším směrem. Ani tentokrát se mono red nesnaží o nic jiného. Pár hráčů maximálně přidá splash zelené na Questing Druid. Vždy ovšem chce hrát už na jedné hoře a od té chvíle si držet tempo. K tomu již tradičně slouží například Monastery Swiftspear nebo na standardu sága Kumano Faces Kakkazan. Velmi silnou dvou manovou bytostí, která má navíc pro maximální threat level plot je Slickshot Show-Off. Možnost se takto snadněji vyhnout removalu nám často umožní útočit ve 3 kole jen touto bytostí za víc než polovinu soupeřových startovních životů. To, že se i tento archetyp pomalu vyvíjí dokazuje i to, že už nemusíme čekat na top deck Ball Lightning nebo mojí oblíbené Blistering Firecat a místo toho zahrajeme Urabrask's Forge, který nám takovouhle postupně rostoucí bytost dá každé kolo.
Můj nejoblíbenější z klasických strategií. Celkem jednoduchá strategie s cílem je prodloužit hru za pomocí rušení a removalu (čti mít vždy poslední slovo). Tím zajistit, že nás opponent ničím neohrožuje, nalízat si extra karty pro více odpovědí a pomalu rozhodnout hru jedním z mála způsobů, který jsem si zvolili na ukončení hry. Kontrol je typicky skvělým domovem pro planeswalkery, v tomto případě The Wandering Emperor, kteří stabilizují stůl a složí jako jeden z mála winconů. Z counterspellů se zde samozřejmě hraje No More Lies a Three Steps Ahead. Ten naplňuje univerzálnější roli a s množstvím zemí roste i jeho value. Karty, které můžeme využívat různě dle situace mají vždy přidanou hodnotu. Z bílého removalu se k Emperoru přidal March of Otherworldly Light, Temporary Lockdown na menší pernamenty a Sunfall. Soupeř navíc ztrácí value ze svého zabíjení bytostí, protože je běžně nemá na co zahrát.
Velmi zajímavý rozbor si od Dorslase můžete přečíst zde.
The Rock! Skvělá volba především do agresivnějších balíků spoléhajících na bytosti díky tomu, že přirozeně exceluje v rychlém ustanovení board prezence a removalu. Zároveň umí hrát skvělou value hru, protože to je to, co bytosti v tomto balíku dělají. Závan minulosti ala Dark Confidanta přináší Caustic Bronco, který ovšem po Saddle 3 ubírá životy soupeři a Golgari tak dostává celkem netradičně i extra reach do endgame. Glissa Sunslayer s kombinací first strike a death touch exceluje jak v bloku, tak v útoku, kde snadno protlačí svoje on hity. Mezi dalšími bytostmi najdeme kousky jako Hostile Investigator nebo třeba Mosswood Dreadknight. A nebyl by to The Rock bez zabíjení - Go for the Throat, Cut Down a discardu - Duress a nebo rovnou obou zároveň - Liliana of the Veil.
Musím se přiznat, že mě baví myšlenka toho, že se někdo rozhodl hrát legendy všech 5 barev a postavit na tom balík. Jedná se o něco komplexnější balík, protože nabízí větší množství interakcí a synergií mezi kartami. Můžeme potkat několik různých verzí. Brian Kibler hrál například deck, který by se dal nazvat 5 color Humans. Standardnější verze přidává nekonečné kombo.
Rona, Herald of Invasion a Honest Rutstein přes Relic of Legends přidávají 2 many.
Zahrajeme druhého Rutsteina.
Na legendary rule původní umírá nový nám starého vytáhne zpět na ruku.
Odtapneme Heralda.
Opakujeme krok 1.
Možností jak přes to zabít soupeře je několik. Nejčastěji uvidíme Vial Smasher, Gleeful Grenadier, který pokaždé v této smyčce udělí soupeři zranění. Herald a Relic mají všeobecně v tomto balíku skvělou synergii pro tvorbu many. Stejně tak Herald skvěle funguje s Inti, Seneschal of the Sun a jako další support discardu je zde Slogurk, the Overslime a Titania, Voice of Gaea, kteří nás odmění za zahozené země.
A co momentálně preferujete na formátu standard vy? Hrajete metu nebo raději ostatní hráče zaskočíte?
28.05.2024 13:00
| Profil autora a články: Zdeněk Matura
Veľmi dobrý a svižný rozbor metagame. Páči sa mi vypichnutie základnej myšlienky každého decku, aby si každý i menej skúsený hráč vedel predstaviť „proti čomu“ v takom prípade vlastne hraje.
Plus táto metagame pekne ukazuje to, že sa momentálne štandard nachádza na (viac menej) správnom mieste. Je na ňom aggro (Boros Convoke, RDW), kontrol (Azorius), midrange (Esper, Golgari), rampa (Domain Ramp), svojím spôsobom kombo (Temur Analyst) a tiež odvážim sa povedať aggro-kombo deck (Fivecolor Legends).
A nastáva i pekný efekt, ktorý sme mi za mojich čias volali „kameň-papier-nožnice“. Takže ja napríklad zo svojim „jund style“ Golgari Midrangeom nemám problém (uznávam, že občas až post-sideboard) s Azorius Kontrolom a tiež s creature based deckmi ako Boros Convoke, RDW či Fivecolor Legends. Na druhej strane ma Domain Rampa dáva pravidelne na topdecky. Čo je ale podľa mňa úplne v pohode.
Úplně nevím, jakým je Tishana's Tidebinder Stone Rainem (že umí "zkántrovat fetchku?" - no dobře, ale ty na Standardu hraje jenom Temur Analyst, nebo ne?), ale je to pěkný přehled, který ukazuje, že to se Standardem vypadá opět poměrně dobře.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře