25. až 27. října se v americkém Las Vegas konalo jubilejní 30. Mistrovství světa v Magicu. Celkem 113 hráčů kvalifikovaných nejrůznějšími způsoby (převážně pomocí skvělých výsledků na letošních Pro Tourech a také pomocí vítězství v některém z jednotlivých Regional Championshipů) přijelo aspirovat o titul nejcennější. Formátem Mistrovství světa byl Standard společně s drafty Duskmournu.
Coverage v prvních třech kolech sledovala převážně draft Simona Nielsena. Ten nadraftoval skutečně velmi pěkný Black-Red balíček, se kterým se turnaj začal se skórem 3-0 :-)
Mohli jsme ale také vidět obhajujícího Mistra světa – Jeana-Emmanuela Depraze – s docela neuvěřitelnými kartami jako Cursed Recording, Enduring Tenacity, Overlord of the Balemurk a Demonic Counsel s Valgavothem samotným… ;-)
I po jeho reanimování se ho ale soupeř dokázal zbavit, nicméně už i to vedlo k výhře… Jean-Emmanuel začal turnaj také s perfektním skóre 3-0!
Pak se šlo na Standard. „Metagame“ byla velice rozmanitá. Prakticky každý z „velkých týmů“ zaregistroval na turnaj něco jiného (a také ještě byly různé preference mezi hráči ze stejného týmu), což jenom ukazuje na skvělý a vyvážený formát, jakým Standard teď je!
Podrobnou analýzu „metagame“ přinesl Frank Karsten před Mistrovstvím světa v tomto článku a analýzy po Mistrovství pak v dalším pokračování. Mezi balíčky s největším „win ratem“ patří Azorius Oculus, Dimir Midrange a Gruul Prowess, ale se prosadilo i Mono-Red Aggro, Golgari Midrange, Golgari „Rampa“ a Dimir Demons. Unholy Annex // Ritual Chamber je skutečně jedna z nejlepších karet současného Standardu…
Celé Mistrovství světa bylo protkáno sítí příběhů, které definovaly nejenom průběh tohoto Mistrovství, ale prakticky i celé hráčské kariéry…
Jean-Emmanuel Depraz po perfektním prvním dni vedl průběžné pořadí (jako jediný hráč uhrál 7-0!), ale druhý draft se mu příliš nepodařil (7-0 -> 7-3), a tak ve 14. kole musel hrát „win-and-in“ o Top 8 s Kaiem Buddem :-) V jednu chvíli to ve třetí hře už vypadalo, že Kaie porazí, ale pak (asi i trochu vinou vlastní zdrženlivosti) do finálního útoku se všemi posilovačkami nešel a zůstal tak za branami Top 8… Kai Budde byl ale v Top 8 velice štědře viděn a vítán :-)
Simon Nielsen se se skóre 8-6 umístil na 25. místě a titul Hráče roku (společně s trofejí Kaie Buddeho) také neobhájil. Protože se v Top 8 totiž umístili (nejenom v letošní sezóně) senzační hráči Seth Manfield a Javier Dominguez, bylo už jasné, že si tento titul odnese jeden z nich…
Celkově tedy byli v Top 8 přítomni rovnou tři Mistři světa!!! Kai Budde (1999), Seth Manfield (2015) a Javier Dominguez (2018). A do toho nechyběl Yoshihiko Ikawa (vítěz Pro Touru Thunder Junction) a samozřejmě ani Márcio Carvalho…
Volání „Kai never loses on Sunday“ se tentokrát nenaplnilo. Ve čtvrtfinálovém zápase ho v (pro Kaie horším „matchupu“) vyřadil Seth Manfield. Doufejme ale, že Kai s námi tady ještě bude dlouho a nějakou tu trofej zase ještě přidá…
Semifinálový zápas pak přinesl střet Setha Manfielda a Javiera Domingueze o titul Hráče roku! Bylo to naprosto strhující s naprosto skvělým závěrem, takže na toto se zpětně také určitě podívejte!
A pak finále…
Do něj se jak Javier, tak Márcio dostali dříve už dvakrát. (Javier jednou prohrál, podruhé zvítězil, Márcio prohrál dvakrát.) Nyní si tedy Márcio na titul a na trofej věřil a o přestávce si ji tam pohladil…
Toto heslo platí ve všech sportech a v Magicu také. Takovéto „pohrdání“ přináší smůlu a Márcio ve finále jednoznačně prohrál 0:3…
30. Mistrem světa v Magicu se tak stal „Fervent Champion“ Javier Dominguez!!!
Javier se po Shaharu Shenharovi stal druhým hráčem, který Mistrovství světa vyhrál dvakrát, a protože hrál Dimir Démony, doufám, že jeho další kartou s jeho podobiznou bude nějaký démon… ;-)
Javier tak vyhrál vše: letošní titul Mistra světa, letošní titul Hráč roku (mimochodem tento „double“ se v minulosti podařil pouze Kaiovi) a k tomu všemu samozřejmě i velmi pěkných 100 000 $! A když se podíváme na jeho výsledky z letošní sezóny, tak se není čemu divit:
Pro Tour Murders at Karlov Manor – 9. místo
Pro Tour Thunder Junction – 10. místo
Pro Tour Modern Horizons 3 – 7. místo
Mistrovství světa 30 – 1. místo
Je to naprosto neuvěřitelné, ale jeho nejhorší umístění v této sezóně bylo 10. místo!?
A když se k tomu ještě podíváme na jeho sezónu předchozí…
Pro Tour Phyrexia – 19. místo
Pro Tour March of the Machine – 5. místo
Pro Tour The Lord of the Rings – 5. místo
… tak můžeme jenom žasnout. Prostě zdá se, že i takovéto „nemožné runy“ ve stylu Nathana Steuera a Simona Nielsena jsou prostě možné… Samozřejmě to vyžaduje hodně talentu, dedikace a štěstí, ale potom klobouk dolů. Javieru Dominguezovi obrovsky gratulujeme a už se moc těšíme, co přinese další Magicová sezóna! :-)
Třicátého Mistrovství světa se zúčastnil i Lukáš „Tiran“ Jaklovský s balíčkem Dimir Midrange. Do druhého dne postoupil se skóre 4-3 a ve druhém draftu ho porazil právě Javier… Celkově z toho bylo 8-6, 28. místo a výhra 10 000 $!
Lukášovi gratulujeme a doufáme, že u Magicu zůstane. Hodně štěstí do další sezóny!
Na oficiálních stránkách Mistovství světa můžete najít všechny decklisty, všechny fotografie, všechny „highlighty“, všechny analýzy a všechny příběhy pěkně pohromadě. Opravdu to doporučuji, protože toto Mistrovství se zapsalo do dějin skutečně zlatým písmem. Pro fanoušky MTGMelee samozřejmě nesmí chybět ani odkaz tam, ale já myslím, že ten už byste našli i beze mě… ;-)
Letošní Magicová sezóna tedy skončila a já jsem opravdu moc zvědavý, co přinese rok příští!
MagicCon: Las Vegas – 100K Limited Open
Protože se kolem celého Mistrovství světa odehrával MagicCon, tak si ještě popovídáme, co přinese ten rok příští trochu níže (na MagicConu se totiž uskutečnilo mnoho různých „panelů“, které si můžete pustit na YouTube), my se zde budeme věnovat turnajům.
Tím největším byl doprovodný 100K Limited Open, kterého se zúčastnilo 913 hráčů! Strukturou vlastně odpovídal starým, dobrým „Grand Prix“. První hrací den patřil Sealed Decku Duskmournu (8 kol), druhý pak dvěma draftům. Závěrečná Top 8 si pak zahrála draft ještě jeden. Do ní se probojovali tito hráči: Matt Nass, Paul Green, Bryan Hohns, Zev Goldhaber-Gordon, Andrea Mengucci, Alexander Kans, Paul Rietzl a Marcy Franta.
Celkovým vítězem se stal Paul Rietzl, když ve finále porazil Zeva Goldhabera-Gordona. Na tomto turnaji se rozdávaly obrovské peníze. Paul vyhrál 20 000 $, Zev 10 000 $ a ceny se rozdávaly až do 128. místa. Podrobné výsledky si můžete projít tady.
Mezi další „velké“ turnaje patřil Secret Lair Showdown Championship. Výsledky finálové 32ky naleznete tady. Formátem byl Modern a celkovým vítězem se stal Mikey Bishara (Boros Energy). Druhé místo obsadil Evan Sonnenberg-Rhim (Mardu Energy). Pro vítěze byl nachystán exkluzivní Dark Ritual.
Na místě také proběhlo PTQ. Do Sealed Decku s Duskmournem se zapojilo 440 hráčů a na první čtyři hráče čekala nejenom pozvánka na Pro Tour, ale také šest booster boxů Collector Boosterů Duskmournu (!) a k tomu ještě navíc dva booster boxy Play Boosterů Duskmournu. Tyto ceny si nakonec odnesli Andy Garcia-Romo, Kevin Anctil, Gerald Leitzinger a Warren Woodward. Kompletní výsledky pak můžete najít tady.
Dalším naprosto unikátním „eventem“ byla finále Magic Online Vintage Cube LIVE! Na finále v Las Vegas se hráči museli kvalifikovat na Magic Onlinu, ale pak se hrálo a draftovalo naživo, přičemž nadraftované Vintage karty hráčům zůstavaly!!! :-)
Celkovým vítězem (a právo prvního „picku“ z velmi pěkných desek :-)) se stal Luca Jakobovits, ale na tomto turnaji opravdu nebyli žádní poražení :-)
Video z celé akce (draft i hry) si můžete pustit tady.
Výsledky z Regional Championshipu Taiwan
Nyní se vrátíme zpět k probíhajícím Regional Championshipům. Během Mistrovství světa měly samozřejmě přestávku, ale týden předtím (19. a 20. října) se jeden další uskutečnil v Taiwanu.
Formátem byl Pioneer a turnaje se zúčastnilo celkem 80 hráčů. V Top 8 se umístili hráči s těmito balíčky: 1x Rakdos Midrange, 1x Selesnya Company, 1x Rakdos Transmogrify (Jegantha), 1x Lotus Field Combo, 1x Azorius Humans, 1x Izzet Ensoul (Jegantha), 1x Rakdos Sacrifice (Jegantha) a 1x Izzet Phoenix.
Celkovým vítězem (s pozvánkou na příští Mistrovství světa) se stal Chen Szu Yuan (Rakdos Midrange), když ve finále porazil Chena Fei Liho (Selesnya Company).
Na MTGMelee nás ale v Top 8 upoutá hráč s „nickem“ pocitac770. To je ve skutečnosti Tomáš Krupička, který s balíčkem Rakdos Transmogrify uhrál Top 4, ve které byl vyřazen pozdějším celkovým vítězem. Domnívám se ale, že „alespoň“ pozvánku na Pro Tour by za toto měl získat, takže mu moc gratulujeme! Je vidět, že Češi se ani ve vzdálených zemích neztratí! :-)
A protože nás v následujících dvou týdnech čekají tyto Regional Championshipy…
… tak doufáme, že se naši hráči neztratí ani na tom evropském v Lille!
Pro společnost Fanfinity to bude první Regional Championship, který bude pořádat, takže se na jejich stránkách můžete podívat, jak hodnotí svoji první kvalifikační „rundu“ a samozřejmě už nám také nachystali informace k samotnému Regional Championshipu. Formátem hlavního turnaje bude Pioneer, na kterém se první dva hráči kvalifikují na Mistrovství světa, pro prvních 36 je připravena pozvánka na Pro Tour a pro prvních 48 pozvánka na další Regional Championship. A k tomu samozřejmě i nějaké ty finanční prémie.
Pokud nejste na Regional Championship kvalifikováni, můžete se zúčastnit pátečních „Last Chance Qualifierů“. Ty proběhnou také ve formátu Pioneer, ale dva byly také ohlášeny jako Sealed Deck. (Pravděpodobně Duskmournu, ale protože tento víkend budou také vycházet Foundations, tak kdo ví? :-))
Na místě bude také možné si zahrát nepřeberné množství „side eventů“, například i s Mystery Boostery 2.
Z celé akce bude probíhat živá coverage na www.twitch.tv/fanfinityv pátek a v sobotu od 9:00 našeho času s komentářem od Martina Jůzy, tak si to rozhodně nenechte ujít. Všem našim hráčům držíme palce, ať si odtud odvezou co nejvíc pozvánek na Pro Tour!
Výsledky z Regional Championship Qualifierů
V sobotu 19. října se v pardubické Tolarii konala kvalifikace na Regional Championship do Prahy. Formátem byl Modern, sešlo se celkem 17 hráčů a „metagame“ Top 8 byla následující: 3x Boros Energy, 2x Domain Zoo, 1x Dimir Frogulus, 1x Mardu Energy a 1x Living End.
Celkovým vítězem se stal Ladislav Lezna (Dimir Frogulus), když ve finále porazil Maja Bunganiče (Boros Energy).
Následující sobotu a neděli (tj. 26. a 27. října) se pak uskutečnily dvě kvalifikace v bratislavském Cloudpostu. Formátem obou byl opět Modern. V sobotu si přišlo zahrát 20 hráčů, vítězem se stal Jiří Obraz s Mardu Energy. V neděli pak hrálo 19 hráčů, vítězem se stal Robert Steiner s Amulet Titánem.
Všem třem vítězům gratulujeme a přejeme jim hodně štěstí v lednové Praze! :-)
Co nás čeká:
Magic: The Gathering Foundations
Ještě jsme pořádně neprošli všechny místnosti Duskmournu (což ostatně ani nejde – on ten Dům je nekonečný) a už stojíme před další novou sadou. Co jsou Foundations?
Jak jste z traileru výše už asi pochopili, Foundations jsou částečně nostalgickou sadou a současně „výukovou sadou“, pomocí které se noví hráči mohou Magic naučit a snadno do něj proniknout. V minulosti už takové pokusy samozřejmě byly. Nicméně toto se zdá být opravdu lepší.
Na rozdíl od Portalu budou tyto karty součástí Standardu (což tehdy nebyly) a na rozdíl od Core Setů vydrží Foundations celých pět let!!! (Tj., noví hráči nemusí být zděšeni, že by každé dva roky vycházel nový Core Set…) Karty ve Foundations tak mají pravidlově poněkud snazší herní texty, ale přesto se snaží ukázat to nejlepší z Magicu posledních třiceti let. Tomu je také přizpůsoben celý „flavor“ sady. Čekají na nás Ajani, Kaito, Liliana, Chandra, Nissa a spousta světů k prozkoumání!
Tato sada bude mít samozřejmě i svoje prerelease, takže důležité datumy jsou následující:
8. až 10. listopadu – Prerelease v našich hernách
12. listopadu – Release na Magic Aréně a na Magic Onlinu
Card Image Gallery by touto dobou měla být už kompletní, členění sady je následující:
FDN – Hlavní sada Foundations obsahuje 291 karet, z čehož je přibližně polovina karet nových a polovina reprintů. Karty z této sady se zařadí na formát Standard minimálně až do roku 2029!!!
J25 – K Foundations vychází i Jumpstart (o něm ještě níže). Karty z něj se zařadí na formáty Legacy, Vintage, Commander a další formáty, na kterých právě teď legální jsou – u reprintů se jejich legalita nemění.
SPG – Desetikaretní „bonus sheet“ přinese opět reprinty, které bude možné hrát na Limited, ale obecně se jejich legalita také nemění.
FDC – Tyto karty jsou k nalezení ve Starter Collection (více o ní také ještě níže). Tyto karty se zařadí na formáty Legacy, Vintage, Commander a další formáty, na kterých právě teď legální jsou – u reprintů se jejich legalita nemění.
Play Boostery (na běžné hraní Limited) budou obsahovat karty se zkratkami FDN a SPG.
Z článku Collecting Foundations se opět dozvídáme vše podstatné. Začínáme opět karetními „treatmenty“:
Borderless Cards
Mana Foils
Japan Showcase Cards
Anime Cards
Character Lands
Special Guests se speciálními „treatmenty“
Japonské Showcase Cards jsou vizualizací podobné Overlordům z Duskmournu, anime karty jsou pak k nalezení v Jumpstart boosterech (v každém je jedna). A nové „mana foilování“ je… S manovými symboly :-)
Protože poselstvím této sady je výuka Magicu (při které člověk ale také zažije hodně zábavy), je zde produktů poněkud více:
Play Boostery
Jumpstart Boostery
Collector Boostery
Beginner Box
Starter Collection
Bundle
Prerelease Packy
Beginner Box obsahuje 10 Jumpstart Boosterů, příručky (návody) k hraní, hrací podložku, žetonky a dvě kostky/počítadla životů.
Starter Collection obsahuje 387 samostatných karet, 90 základních zemí, 14 tokenů, 3 Play Boostery Jumpstartu, příručku „How to Build Your Deck“ a počítadlo životů. Soupis všech karet této kolekce můžete najít tady.
I tyto produkty už pro vás máme na našem spřáteleném e-shopu Veselý Drak v nabídce. Rozesílat je začneme 15. listopadu.
K Booster Boxům patří i „Buy-a-Box“ proma. Naše herny by měly ke každému Booster Boxu Play Boosterů a Collector Boosterů přidávat foilového „extended-art“ Solemn Simulacra. A v některých hernách by měl být k dispozici i „foil-etched“ Sol Ring. Zeptejte se!
Co se týče Jumpstartu, tak už jsme si řekli, že karty z něj mají odlišný kód (J25) a mají také odlišný symbol sady.
Boostery jsou 20karetní opět s jednoduchou myšlenkou „Smíchej dva boostery a hraj!“ Jde vlastně o předpřipravené „záklaďáčky“ jejichž decklisty si můžete prohlédnout tady. Celkem je 46 rozdílných témat, ale některá jsou rovnou v několika verzích, takže úplně celkem je všech boosterů něco lehce přes 100…
Mechaniky sady představuje opět článek od Matta Tabaka. Mechaniky jsou v sadě poněkud jednodušší než obvykle (Flashback, Threshold, Prowess, Raid, Morbid, planeswalkeři), ale dochází zde k důležité změně pravidel v celkovém Magicu!!!
Z Magicu se vyřazuje tzv. „řazení obránců pro udílení zranění“ („damage assignment order“).
Je-li vaše bytost zablokována vícero bytostmi, tak v kroku deklarace blokerů už nebudete určovat „pořadí obránců“, do kterých by pak vaše bytost musela postupně dávat (podle tohoto pořadí) tzv. „letální zranění“.
V kroku deklarace blokerů aktivní hráč obdrží prioritu a budou se moci hrát spelly a schopnosti (tj. jako nyní). A v kroku udílení zranění pak hráč rozdělí zranění od svojí útočící bytosti do obránců libovolně, jak chce. (Což trošku připomíná to, jak se může rozdělovat zranění od bytostí s deathtouchem podle pravidel současných.)
Příklad: Zaútočíte 5/5 bytostí a soupeř ji zablokuje bytostmi 3/3 a 4/4. Podle současných pravidel určíte pořadí obránců. Řekněme, že se chcete zbavit spíše 3/3 bytosti, takže ji určíte jako první. Soupeř na tuto 3/3 zahraje Giant Growth. Výsledkem je, že vaše bytost zemře (což bylo i tak očekávatelné), soupeřova (nyní 6/6 bytost) dostane 5 zranění a přežije a 4/4ka z toho všeho vyjde bez úhony.
Stejný příklad podle nových pravidel: Zaútočíte 5/5 bytostí a soupeř ji zablokuje bytostmi 3/3 a 4/4. Neurčujete žádné pořadí a rovnou obdržíte prioritu. Podobně jako v předešlém příkladě nehrajete nic. Soupeř nyní neví, na jakou z bytostí máte jakoby „spadeno“, ale může zahrát Giant Growth a jednu ze svých bytostí tak zachránit. Řekněme, že ho (opět) zahraje na 3/3ku. V kroku udílení zranění pak vaše bytost obdrží 10 zranění a umře jako tomu bylo výše. Vašich 5 zranění ale nyní můžete rozdělit naprosto libovolně. Asi už to nebudete nijak dávat do 6/6ky, která je větší, ale stále můžete soupeři zabít 4/4ku. Takže například můžete udělit 4 zranění do 4/4ky a 1 zranění do 6/6ky. Anebo (pokud máte nějaké opravdu záludné plány (jako například Slagstorm na dostřelení bytostí na ruce)), můžete udělit i 2 zranění do 4/4ky a 3 zranění do 6/6ky. To už je na vás…
Z předchozího příkladu je zřejmé, že tato změna prakticky více pomáhá útočníkům a ušetří nějaké ty „kliky“ na Magic Aréně (proto se to asi taky dělá :-)). Mimochodem schopnost jako deathtouch předchozí příklad nijak nekomplikuje (prostě s tím také můžete rozdělovat zranění libovolně – nyní tedy i bez něho) a first strike/double strike také ne (protože kvůli těmto bytostem se kdyžtak vytvoří dodatečný krok udílení zranění, ve kterém bytosti zase mohou udílet zranění „libovolně“).
Stejná pravidla platí i v případě, kdy jedna vaše bytost zablokuje několik útočníků naráz (ano, i takové šikovné bytosti v Magicu máme… ;-)).
Naposledy se pravidla pro „combat“ měnila se zrušením „damage on the stack“ se sadou Magic 2010. Tak co na to říkáte tentokrát? ;-)
The Foundations of a new era…
Se sadou Foundations tedy skončí rok 2024, ale co nás čeká v tom příštím? Na MagicConu v Las Vegas se zveřejnilo mnoho chystaných věcí. Celý „Preview Panel“ si můžete pustit ve videu výše, stejně tak se můžete podívat sem. A začínáme asi tím nejzásadnějším oznámením:
Počínaje rokem 2025 budou všechny produkty Universes Beyond, které vyjdou jako celé „sady“ v boosterech, legální na všech Constructed formátech, počínaje formátem Standard!!!
Ano, je to skutečně tak. „Crossovery“ v rámci projektu Universes Beyond si v Magicu vydobyly úplně stejné postavení, jako mají sady klasické, takže se na Standardu budeme prohánět s kartami Spidermana (o něm ještě níže) hned vedle Chandry a Valgavotha a sady Universes Beyond vlastně už nepůjde ignorovat (pokud jste to tak dělali doteď).
Proč taková změna?
Zaprvé jde o jistou kompatibilitu. Když nějaké sady Universes Beyond jsou přímo na Modern (Pán Prstenů, Assassin’s Creed), zato jiné jdou na Commander, Legacy a Vintage, tak už to přestává být poněkud přehledné, co kam patří. Takže tímto se to sjednotí: Všechno půjde na Standard. (Což ale asi také nebude tak úplně pravda, protože je nutno říct, že „všechno z boosterů“... Věřím, že nějaké další Universes Beyond Secret Lairy budou vycházet a ty na Standard nejspíš nepůjdou…)
Další tři důvody uvádí Wizardi ve svém článku. Tuto změnu by měli vítat:
Noví hráči – Protože pro ně se to hlavně nejspíš dělá. Jde o to nalákat nové hráče do Magicu a současně jim dát možnost rovnou se zapojit na Standard.
Ostřílení hráči – Všichni máme v paměti sady Modern Horizons 3, Assassin’s Creed a Pána Prstenů. Sady, které se zařazují rovnou na Modern tam způsobují dost veliké výkyvy. (Dobře, sada Assassin’s Creed asi tedy úplně ne :-)). Tím, že nové sady/karty půjdou současně i „přes Standard“, se nejspíše odstraní velká „imbalance“ v jejich síle.
Designový tým Wizardů – Pro designový tým jistě také bylo těžké neustále přemýšlet, jak udělat „silné sady“, které by se zařadily na Modern a „normální sady“, které by se zařadily na Standard. Tím, že se bude designovat „primárně pro Standard“ si prostě také zjednoduší práci.
Takže shrnuto a podtrženo, tuto změnu by měli vítat všichni :-)
I když teda já sám si to asi úplně nemyslím. Magic měl krásnou identitu a teď se bojím, že o ni dost přijde. Navíc tedy když k tomu přičteme, že příští rok vyjde celkem šest sad, z nichž rovnou tři budou Universes Beyond!
Pojďme se na ně společně podívat! ;-)
Aetherdrift vyjde 14. února 2025 (s prerelease 7. až 9. února). Čeká nás divoký závod napříč třemi Magicovými světy (minimálně jeden z nich není těžké uhodnout ;-)), přičemž každá dvojbarva na Limited bude představovat jeden „racing team“. A pak tu také bude Chandra… ;-)
Tématem sady tedy budou nejspíš Vehicly, ale objeví se i poměrně jiné zajímavé karty… ;-)
A o cože se ten závod vlastně pojede? Inu…
Tarkir: Dragonstorm navštívíme v dubnu. Pravděpodobně tu potkáme nejenom draky, ale opět i chány („khans“) Tarkiru. A do toho samozřejmě nebudou chybět ani Sarkhan a Ugin…
Za mnoho sérií této počítačové hry se nahromadilo mnoho materiálu a postav, které se dostanou na Magicové karty. Nebudou chybět například Cloud, Terra, Lightning a Noctis. Ano, toto bude první Universes Beyond sada, která se dostane na Standard.
Edge of Eternities nás zavede až na okraj našeho známého Magicového multivesmíru a pravděpodobně při této velkolepé výpravě také více prozkoumáme tzv. „Blind Eternities“. Celá sada se stylizuje jako „hard sci-fi“, ale ve skutečně půjde o něco jako „science-fantasy“. Podívejte se na obrázky ve videu výše, jsou skutečně parádní!
Edge of Eternities je naplánovaná na srpen a také v ní potkáme staré známé… ;-)
A po něm ještě jedna sada Universes Beyond, která zatím nebyla blíže specifikovaná.
Takže nás čeká celkem šest sad na Standard a z toho tři ze světů Universes Beyond. Nejsem si jistý, jestli se mi to úplně líbí…
Co se stane s dříve oznámený Lorwynem? Inu, ten bude odsunut a vyjde jako první sada roku 2026.
Další novou zprávou je změna rotace Standardu. Příští rok bude Standard rotovat se sadou Edge of Eternities. (Tj. podle plánu.) Dále ovšem bude „rozhodným momentem“ pro rotaci ne sada v srpnu/září/říjnu, jak tomu bylo tradičně doposud, ale kalendářní rok. (Přesněji vždy první sada nového kalendářního roku způsobí rotaci.) Proto se (přespříští) rotace Standardu uskuteční s první sadou roku 2027.
Stále ovšem platí, že „životnost sad“ na Standardu bude typicky tři roky, ale oznamuje se to už nyní, protože „životnost sad“ Bloomburrow a Duskmourn: House of Horror byla tímto trochu zkrácena.
K těmto „klasickým“ Magicovým sadám budou ale asi stále ještě tu a tam vycházet sady doplňkové. Například v lednu 2025 vyjde Innistrad Remastered.
Podobně jako u sad Ravnica Remastered a Dominaria Remastered zde půjde asi o ty nejlepší reprinty ze sad Innistradu. Wizardi také zveřejnili jistou novinku v podobě tzv. „headliner karet“. Pro každou sadu (tuto sadu i budoucí) to bude vždy jedna karta, kolem které se bude více točit příběh, „branding“ a podobně. Pro Innistrad Remastered to bude Edgar Markov.
Od sady Foundations se Wizardi také vrátí k něčemu, co by se dalo nazvat „výrobcem doporučená maloobchodní cena“ (MSRP – Manufacturer’s Suggested Retail Price). Hodí se to nejenom zákazníkům, ale i obchodům, hernám, … Prostě v praxi může samozřejmě kdokoliv prodávat cokoliv za cokoliv, ale mít nějaké pěkné „ukotvení“, je vždy pěkné :-) Na doporučené ceny pro produkty Foundations, Innistrad Remastered a Aetherdriftu (v amerických dolarech) se podívejte do výše uvedeného odkazu. Foundations by měly být trošku levnější než Aetherdrift, Innistrad Remastered naopak zase trošku dražší.
Turnaje (nejen) v našich hernách
Nová sada Magic: The Gathering Foundations přinese do našich heren jeden nový „event“ – Magic Academy.
Při první Magic Academy se noví hráči naučí, jak Magic hrát. Pomocí brožury (a zkušenějších kamarádů) se naučí základy Magicu, karetní typy, strukturu kola, strukturu souboje a naučí se sesílat první kouzla! :-) Pro tuto výukovou část se doporučují Welcome Decky.
Další „sezení“ Magic Academy se pak zaměří na stavbu balíčků („deckbuilding“) ze šesti Play Boosterů.
Samozřejmě i zde bude k dispozici nějaké promo. Ten, kdo si při této akci zakoupí Starter Kit nebo Foundations Beginner Box nebo Starter Collection nebo Bundli nebo šest či více Play Boosterů, obdrží „borderless“ foilového Darksteel Colossuse.
Některé herny by měly také nabízet odznáček s Ajanim.
8. až 14. listopadu proběhne v našich hernách prerelease sady Foundations. I když jste zkušení hráči, nenechte si tuto sadu ujít a běžte si zahrát do vaší herny. Většina z nich už má toto prerelease dávno naplánované ve Wizardím Locatoru…
15. listopadu až 6. února 2025 budou opět pokračovat Standard Showdowny. Pro úspěšné hráče bude připravený Go for the Throat.
16. listopadu až 22. března 2025 pak bude v našich hernách probíhat další „runda“ Regional Championship Qualifierů. Více jsme o nich psali minule. Formátem je Standard nebo Limited (každá herna si toto sama může zvolit) a promokartami jsou Mayhem Devil a Force of Despair.
6. až 8. prosince se ve Philadelphii uskuteční akce PAX Unplugged. Sice to není ani v našich hernách, ani blízko, ale pro doplnění to také uvádíme :-)
Novinky ze světa Magic Arény
V úterý 22. října se aktualizoval Banned a Resticted list pro Magic Arénu.
Karta Leyline of Resonance byla zakázána na Magic Aréně ve formátu Standard „Best-of-One“. Byla také suspendována na formátu Alchemy „Best-of-One“ a Alchemy „Best-of-Three“.
Upozorňujeme, že na formátu Standard „Best-of-Three“, Limited formátech (Draft/Sealed Deck) a dalších speciálních formátech stále zůstává povolena, stejně tak jako v „papírovém“ Magicu. Na formát Alchemy se Leyline of Resonance po nějakém rebalancování také vrátí.
Důvody tohoto netradičního „banu“ jsou shrnuty v oficiálním oznámení. Leyline of Resonance umožňovala „T2 Kill“ relativně často (stačí k tomu ještě země, Cacophony Scamp a dvě posilovačky), obzvlášť, když k tomu přičteme mulliganování do tohoto „komba“. A pokud daný hráč mulliganoval jednou, podruhé, a stále „kombo“ na ruce neměl, tak hru prostě hned vzdal… Takže tohle vedlo opravdu k velkému množství „non-games“ v „Best-of-One“ prostředí Magic Arény, takže se Wizardi rozhodli zasáhnout.
Ve formátu Standard „Best-of-Three“ je Leyline of Resonance samozřejmě také silná (jak Jean-Emmanuel Depraz sám přiznal), ale po sideboardu se to musí tak nějak víc jako „obhájit“ :-) Takže v tomto prostředí s námi zůstane. (Prozatím.)
12. listopadu Magic Aréna přivítá novou sadu Foundations, ale do té doby si můžeme zahrát Cube Draft. Ten je pro nás nachystán od 29. října právě do 12. listopadu. Soupis všech karet a celkovou filozofii této Cube naleznete tady.
Co se týče Qualifier Play-Inů a Qualifier Weekendu, tak v měsíci listopadu budou patřit formátu Standard. Čeká nás ale i jeden „bonusový“ Sealed Deck. Rozpis je následující:
16. listopadu – „Best-of-One“ Play-In
17. listopadu – „Best-of-One“ Play-In Foundations Limited
22. listopadu – „Best-of-Three“ Play-In
23. až 24. listopadu – Qualifier Weekend
Mimochodem pokud vám chybí na formát Standard balíček, tak až do 11. listopadu budou nějaké k dispozici v obchodu Magic Arény. Od jejich ceny bude opět nějakým způsobem odečtena cena karet, které už vlastníte.
Pravděpodobně v pondělí 4. listopadu by měla být zveřejněna širší zpráva o stavu Magic Arény a o dalších plánech do budoucna. Zatím je jisté, že 10. prosince by měla vyjít „digitální“ doplňující sada Pioneer Masters, která formát Explorer povýší na právoplatný formát Pioneer! (Ano, nějaké karty budou stále chybět, ale už to pro celkový formát asi nebude mít vliv…) Takže se můžeme těšit! :-)
A na závěr něco (nejenom) pro děti. Companioni z Magic Arény to dotáhli až na reálné plyšáky! :-)
Mabel, Fishermana, Rainbow Koi a Fblthpa si můžeme objednávat na stránkách WizKids tady anebo tady.
Commander Format Panel se představuje…
Po nedávných zákazech a eskalaci situace na formátu Commander si celý tento formát vzali pod svá křídla Wizardi a vytvořili Commander Format Panel. Jde o skupinu sedmnácti lidí z celého světa, kteří k formátu Commander mají co říci a budou o něj pečovat. (Za což ale také budou placeni.) Mezi tyto lidi nepatří jenom zasloužilí rozhodčí (Scott Larabee, Toby Elliott), ale vlastně hlavně lidé z komunity, které určitě znáte (Tim Willoughby, DeQuan Watson, Olivia Gobert-Hicks, Bandita, Deco, …)
Všech 17 statečných se představuje v tomto oficiálním oznámení. Je ale také nutné říci, že lidé z Commander Format Panelu se budou obměňovat. Zatím to je nastavené tak, že jednou ročně na přelomu října a listopadu.
Tak hodně štěstí formátu Commander!
The Lord of the Rings: Tales of Middle-earth Commander Bundle
V řetězcích prodejen Costco (pouze v USA a v Kanadě) budou moci zákaznici narazit na Commander Bundle Pána Prstenů, která kromě jednoho ze čtyř Commander balíčků obsahuje také čtyři foilové promokarty (Gandalf, White Rider; Frodo, Determined Hero; Gollum, Scheming Guide; The Balrog, Flame of Udûn) a dva Set Boostery sady The Lord of the Rings: Tales of Middle-earth.
Na dlouho očekáváný „crossover“ Magicu a hrdinů z komiksů Marvel nemusíme čekat až na Spidermana. On je totiž už tady!
Od 4. listopadu si můžeme přímo od Wizardů objednávat „sestavy“, na kterých se představují jednotliví superhrdinové Marvelu. Celkem jich je šest, tak se na ně pojďme společně podívat! ;-)
Secret Lair x Marvel’s Black Panther obsahuje karty:
Black Panther, Wakandan King
Secure the Wastes
Primal Vigor (jako Bast’s Blessing)
Heroic Intervention
Karn’s Bastion (jako Wakandan Skyscraper)
Warrior token
Secret Lair x Marvel’s Captain America obsahuje karty:
Captain America, First Avenger
Sigarda’s Aid (jako Captain America’s Aid)
Flawless Maneuver
In the Trenches
Sword of War and Peace (jako Shield of War and Peace)
Secret Lair x Marvel’s Iron Man obsahuje karty:
Iron Man, Titan of Innovation
Galvanic Blast
Commander’s Plate
Sol Ring
Inventor’s Fair
Treasure token
Secret Lair x Marvel’s Storm obsahuje karty:
Storm, Force of Nature
Lightning Bolt
Jeska’s Will (jako Storm’s Will)
Ice Storm
Manamorphose (jako Ororo Borealis)
Secret Lair x Marvel’s Wolverine obsahuje karty:
Wolverine, Best There Is
Berserk
Rite of Passage
Rhythm of the Wild
The Ozolith (jako Adamantium Bonding Tank)
Jak je z předchozích jmen zřejmé, nějaké karty jsou pro Magic nové (a ty zamíří na Commander, Legacy a Vintage), nějaké jsou reprinty a nějaké jsou s alternativními jmény.
Jednotlivé „sestavy“ stojí 39,99 $ v ne-foilové verzi a 49,99 $ ve verzi „rainbow foil“. Za každých 199 $, které za tyto „sestavy“ utratíte, obdržíte navíc jeden Earth’s Mightiest Emblem… ;-)
Jak už jsme psali výše, tak na Veselém drakovi základy nevynecháváme. Veškeré produkty k nové sadě Foundations jsou už připraveny k předobjednání. A nezapomeňte, že nákupem u Veselého draka podporujete činnost CMUSu!
Qualifier Play-In – 17. listopadu – Limited na Magic Aréně – „Best-of-One“
Příští týden vás zvu na prerelease nové sady Magic: The Gathering Foundations. I když zveřejněné karty příliš velkou komplexitou neoplývají, je to po nějakém čase možná také dobře. A hlavně přitom člověk také zavzpomíná na svoje začátky… :-)
Pokud jste se kvalifikovali na evropský Regional Championship do Lille, tak hodně štěstí v Lille! :-) Formátem je Pioneer a nové karty z Foundations ještě nebudou povoleny. My ostatní vám budeme držet palce při online coverage na www.twitch.tv/fanfinity.
Přespříští víkend pak nabízí velké turnaje v USA a v Kanadě. My tak nejspíš zasedneme k Magic Aréně ke dvěma Qualifer Play-Inům. Oba se hrají ve stylu „Best-of-One“. Ten první je Standard, ten druhý je Foundations Limited.
Střípky:
The History of Two-in-Ones
Hráči milují možnosti, modální karty a oboustranné karty. Ve dvoudílné sérii (tady a tady) popsal hlavní designer Magicu Mark Rosewater jejich historii. Dozvíte se tak, jak jsme se od…
… přes…
… a přes nejrůznější split karty, flip karty, transformovací oboustranné karty, modální oboustranné karty, meld karty, adventůry, battly,… Dostali až k současným místnostem…
Je to opravdu hodně pěkné čtení.
Řešení minulého kvízu
V minulém kvízu jsem vám položil několik otázek, které se týkaly předchozích Mistrů světa a předchozích Mistrovství. Ať už jste znalci Magicové historie, nebo jste sledovali seriál Franka Karstena, nebo jste četli shrnující článek od Corbina Hoslera, já vím, že správné odpovědi víte… ;-)
1) V roce 1994 se uskutečnilo vůbec první Mistrovství světa v Magicu. Kdo se stal historicky prvním šampionem a s jakým balíčkem?
Historicky prvním Magicovým Mistrem světa se stal Američan Zak Dolan s White-Blue-Green Prisonem.
2) V jakém roce se stal Mistrem světa Jakub Šlemr? A s jakým balíčkem?
Jakub Šlemr vyhrál Mistrovství světa v roce 1997 s balíčkem, který by se dal pojmenovat jako Five-Color Black! :-)
3) Honosili se někdy titulem Mistra světa Jon Finkel, Kai Budde a Paulo Vitor Damo da Rosa?
Ano, všichni tito tři elitní hráči se Mistry světa stali. Jon Finkel v roce 2000, Kai Budde v roce 1999 a Paulo Vitor Damo da Rosa v roce 2020 (což ale technicky bylo za rok 2019). Kai a Jon se Magicu stále věnují… :-)
4) Kdo a kdy se stal Mistrem světa rovnou dvakrát?
V letech 2013 a 2014 se stal „back-to-back“ Mistrem světa Shahar Shenhar. V letech 2018 a 2024 Javier Dominguez.
5) Který z Mistrů světa takříkajíc „reprezentuje grindery“?
Brian Braun-Duin. Vítěz Mistrovství světa z roku 2016.
6) Kdo je v elitním klubu Mistrů světa znám jako „Fervent Champion“?
Javier Dominguez!
7) Kdo vyhraje Mistrovství světa v Magicu 30?
Fervent Champion!!!
WON WORLDS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DJEJDNCKSSOFIDJWNSKSSLSKNDBDNSJSKSJXBDJSKSKDNDDNDNDjducjwksixfjdbcksksbcieowosdwood
S příchodem nové „výukové sady“ Foundations bych se vás rád zeptal, kdy, jak a s jakými kartami jste se Magic naučili vy. Bylo to například s kartami z Portalu?
Nebo s CDčkem ze Starter Setu 2000? :-)
Nebo s počítačovou hru Duels of the Planeswalkers?
Nebo s Magic Arénou? S kamarády na táboře?
Jsem skutečně moc zvědavý. Napište! :-)
Přátelé a kamarádi, mí drazí planeswalkeři. Pravda je taková, že z Duskmournu lze uniknout. Proto ho opustíme i my a půjdeme vstříc novým, pěkným setkáním…
Užijte si prerelease Foundations!
Pepa / Josef Janák / Chainer
06.11.2024 20:20
| Profil autora a články: Josef Janák
1) Jak jsem začínal? Portal a Portal: Second Age. Doplněno časem o spousty starých a pro mě v té době těžko rozlousknutelných karet z Ice Age, Homelands, Fallen Empires, 4. a 5. Edice od starších hráčů, kteří začínali dříve...
Portál měl svoje kouzlo, nádherné ilustrace, dělící čáru mezi textem karty a flavor textem, adoptovanou "dospělým" Magicem až o mnoho, mnoho let později. Symbol meče a štítu by mi v záplavě všech možných dnešních treatmentů taky nevadil. :) A kdo se portálových karet nezbavil, tak v nich má v roce 2024 nakonec i slušné zhodnocení.
Starší hráči ohrnovali nos, kromě landů s mana symbolem místo textu ("add...") a ještě po Wratech, Armageddonu a Earthquake s černým okrajem byla velká poptávka. Portal jsme hráli dlouho, než jsme se osmělili koupit si něco "Advanced" nebo "Expert", měli jsme strach, že to ještě asi není pro nás. Taky jsme si dlouho mysleli, že všechny karty jsou asi common, když nejsou barevně rozlišené. Nebyly, no... :)
2) Takže začínající hráč, který má jakože snadněji proniknout do Standardu a déle tam setrvat, si koupí BEGINNER Box, který ale obsahuje jak na potvoru Jumpstart boostery, ve kterých bude mít spoustu karet, které ale na Standardu legální nebudou? Nejde to trochu proti sobě, nebo jsem to špatně pochopil?
Ono to je vlastně ještě trošku složitější a asi jsem to měl lépe rozepsat...
Ano, z Jumpstart Boosterů můžou vyskočit nějaké karty s kódem J25 a ty nebudou legální na Standardu (například Brimaz, King of Oreskos, Cartouche of Solidarity, ...). Na druhou stranu z Jumpstart Boosterů můžou vyskočit i nějaké karty s kódem J25, které na Standardu legální budou (například Banishing Light), a to proto, že současně vychází i v "hlavní sadě" s kódem FDN. (Například Banishing Light je FDN 138.) Takže tohle si lidi budou muset trochu protřídit... :-/
Co se týče Starter Collection, tak jak to bude s kartami jako Boros Charm, Mortify, Maelstrom Pulse, Lyra?
Protože tyto karty mají jako symbol sady hvězdičku a mají kód FDN, tak BUDOU LEGÁLNÍ NA STANDARDU! (Ale to neznamená, že je uvidíme na draftu v Play Boosterech. Prostě vlastně v Play Boosterech je jakoby podmnožina toho celého FDN...)
Mimochodem karty s kódem FDC jsou vlastně jenom tři: Arcane Signet, Sol Ring a Command Tower. Na jaký formát patří, to už je snad jasné... ;-)
Úplně první hra byla přesně s Portal kartami. Byli jsme se školou na Invexu a tam byl stánek, kde rozdávali startovací Portal balíčky a učili hrát. Větší hraní pak ještě chvíli trvalo, až tomu propadli i spolužáci a to už jsme brali, co zrovna vycházelo (Urza's Block). Good times :)
3) Universes Beyond. Nejdříve vyjádření z roku 2021:
"That said, Universes Beyond cards will not be Standard legal. We strive to make Magic cards that are widely useful, but Universes Beyond will be above and, well, beyond our normal Standard releases. So nothing much is changing with our normal cadence of releases for Standard."
Ponaučení: Wizardům/Hasbru se nedá věřit už vůbec nic (možná jen ten Reserved List). Oproti slibům nyní 50/50 UB/in-house sady, releasy co 2 měsíce, co nejvíce známých IP pro rychlý cash grab. Určitě to přiláká nové hráče, kteří jsou fanoušky té které IP. Ale budou mít tito noví fanoušci i nějakou "trvanlivost", nebo to prostě pořeší zase nějaká další bombastická licence?
Z dlouhodobého hlediska to je další hřebíček do rakve tradičního Magicového flavoru, jeho atmosféry. Jako začínajícího hráče mě kdysi nalákala právě ta unikátní fantasy atmosféra a ukotvení, později i příběh. Nevím, jestli by mě nalákala hra, kde utočím svým Iron Manem, ty blokuješ Sponge Bobem a já ti ho odpálím plasmovou puškou nebo granátem. Jakkoli mám rád třeba MARVEL éru MCU (do Endgame) i jiné známé franšízy, jak se dnes říká, takový mix by mě od hry asi odradil, protože v tu chvíli se ta hra stává čistě záležitostí technikálií, parametrů, pravidel a nějaké příběhové pozadí, atmosféra, fantasy ukotvení ztrácí význam. Už to nemá svůj "ksicht".
Ale Wizardi tomu jdou mohutně naproti a i vlastní sady dnes vypadají tak, jak vypadají. Při pohledu na ten vizuál k Aetherdriftu vidím generický obrázek z nějaké videohry, jakých jsou dnes spousty. Překypující barvičkami, akční až na půdů, ale vlastně plochý a bez duše. Pro rychlé zabavení, zkonzumovat, vyhodit, jde se na další...a ten čistě "pozemský" symbol expanze to dorazil.
Vrátil jsem se po 21 letech k Magicu a zakotvil u Premodernu. Magic začínal jako originální fantasy karetní a sběratelská hra. Zajímalo by mne, co by na to řekli hráči a sběratelé Pokémonů, kdyby jim tam zavítal kupříkladu Sponge Bob. Pána prstenů ještě beru, Dr. Who, Transformers, Fallout a další už ne. Synovi jsem vzal land s tematikou Jurského parku, ale už to mi do Magicu absolutně nezapadá. Bohapustý byznys, jenže rozmělněný, neoriginální vůči původnímu konceptu.
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice Tempest, přestal hrát. Wizardi začali edice chrlit rychleji, než jste si pořádně zvykli na karty staré a prostě hrát "na úrovni" předpokládalo přísun nových a nových investic (do kupování boosterů a dalších kusovek). Pamatuji, jak jsme se divili, když přišla další nová edice a v ní karty silnější a lepší. Ptali jsme se, kam až to může vést a jaké karty ještě vymyslí, proč nenechají déle hratelné ty starší... Nakonec jsem se taky vrátil, po 27 letech, na formát Premodern. Herní situace, příjemné vzpomínky na ony sdílené okamžiky a jakýsi duch "devadesátek", ve hře snad stále přítomný, mne přilákali zpět. Samozřejmě s jiným pohledem na věc, právě ona kompetitivnost s finančním nasazením mne totiž nikdy nechyběla, spíše celou tu dobu, od návratu, odrazovala. Je hezké vidět, jak se hra za tu dlouhou dobu posunula. Peníze se v ní točí daleko více, než kdysy, ale tak je to na každém z nás, jak k tomu přistoupí. Mám k tomu samozřejmě stále výhrady, ale jsou to prostě Wizardi a byli tací vždy, takže nic překvapivého. Jinak v Brně knihkupectví Černá planeta a později Dno pytle, prapředchůdce Černého rytíře...to jsou moje začátky. Tímto zdravím Isiče a Posoldu a další z oné doby, jestli si to někdo z Vás čte:)
1 hlas
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Anatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentářeStředeční výhledy 21/2024
Není to o tom, že by bylo něco špatně. Tvoje analýza je v podstatě správná. Jenom bys měl ale ještě zmínit jednu kartu... ;-)
všechny komentářePondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentáře