Deskové hry
10 deskových her ideálních na dovolenou
Prázdniny jsou již v plném proudu. Jenže po návštěvě třetí památky by mnozí z vás jistě raději místo hradu Lednice navštívili ledničku. Vzhledem k blížícím se tropickým vedrům je dobré mít záložní plán, jak trávit čas v pohodlí pokoje nebo na dece na trávě. Pokud máte už plné zuby poslouchání historek o Habsburcích, nebo škrábání se na Lysou, přicházíme pro vás se záložním plánem v podobě deskových her ideálních na dovolenou. Hlavním kritériem výběru bylo minimalistické balení, které nezabere příliš mnoho místa v zavazadlech a také jednoduchá pravidla, která snadno vysvětlíte svojí rodině, nebo novým kamarádům. Některé z vybraných deskovek se navíc dá hrát i v autě nebo ve vlaku, takže si můžete zkrátit i samotnou cestu do cílové destinace.
Vědomostní hra Desítka
- Počet hráčů: 2 až 8
- Vhodné od 10 let
- Hrací doba: 20 minut
Co by to byla správná rodinná zábava bez vědomostních deskovek? Těm se zkrátka a dobře nevyhnete a jejich popularita rozhodně neklesá. Nemusíte se ale bát, že byste trávili svůj drahocenný čas dolováním svých od základky zakrnělých zeměpisných a historických znalostí. Zrovna právě Desítka nabízí originální herní zážitek a navíc není tematicky specializovaná, takže otázky se zaměřují na celou škálu okruhů od řeckých bohů po vojenské hodnosti.
Celá hra se točí okolo oranžové krabičky jménem Smartbox. Ta v sobě ukrývá 100 oboustranných karet s otázkami a odpověďmi. Každá jednotlivá karta má na sobě jeden tematický okruh 10 otázek s 10 odpověďmi. Na začátku kola jsou všechny odpovědi skryté pod černými žetony. Při hraní narazíte na 6 druhů otázek s odpověďmi typu ano/ne, nebo tipování pořadí termínů.
Hráči se střídají v odpovídání na otázku – vždy ji přečtou, deklarují svojí odpověď a následně odhalí špunt, aby zjistili, zda měli pravdu. V případě úspěchu si dotyčný žeton nechává a na řadě je další hráč. Nesprávná odpověď znamená vypadnutí z kola a ztrátu všechny žetonů. Každé kolo se tedy hráč může dostat na řadu hned několikrát a nastřádat tak hned několik bodů reprezentovaných černými puntíky. Hra končí, jakmile se některému hráči podaří získat 20 bodů.
Kromě originálního pojetí žánru vědomostních her je navíc desítka ideální právě na dlouhé cesty do auta. Jediné k partičce potřebujete je samotná krabička Smartbox, která má v sobě zabudované i počítadlo bodů a tak není nic snazšího, než si krabičku mezi sebou předávat.
- Počet hráčů: 2 až 8
- Vhodné od 8 let
- Hrací doba: 15 minut
Série deskových her Timeline, jak už název napovídá, se točí kolem časové historických událostí. Jednotlivé vydání hry se zaměřují na hudbu a film, vynálezy, ale také na českou a slovenskou historii.
Karty mají dvě strany. Na obou je uvedená historická událost, ale jenom na jedné straně je uvedený letopočet. Hráči začínají s množstvím karet odpovídajících jejich počtu (4 až 6). Z dobíracího balíčku se pak doprostřed stolu místí jedna karta s datem odhaleným.
Hráči se střídají v umísťování karet na sdílenou časovou osu uprostřed stolu. Když tak učiní, datum na druhé straně se odhalí a tím se ověří, jestli byla kartička vložena správně. Zpočátku je jednoduché se rozhodnout, jestli se včely objevily před, nebo po vynálezu žehličky, jenže jak se časové intervaly mezi kartami zmenšují a jejich počet houstne, obtížnost se závratně zvyšuje a hráči se najednou musejí rozhodovat, jestli byl Neptun objevený před nebo po tom, co Amerika koupila Louisianu od francouzů.
Pokud je karta umístěna správně, následuje tah protivníka. Pokud se však spletl, je karta zahozena a místo ní si musí hráč dobrat další. Cílem hry je pak zbavit se všech karet – první komu se to podaří, vyhrává.
TImeline je velice rychlá a jednoduchá hra. Její kouzlo spočívá v tom, že si nejenom zopakujete, kdy se staly důležité historické události, ale zároveň se i dozvíte spoustu zajímavých informací (jako například datum vynalezení zubního kartáčku).
Příběhy z kostek je minimalistická hra vhodná od 6 let točící se kolem představivosti a vyprávění příběhů. Krabička v sobě vždy obsahuje 9 kostek. Každá jedna strana na každé kostce má na sobě unikátní obrázek, tedy dohromady máte k dispozici 54 obrázků. Na výběr je z celé řady tematicky laděných vydání jako například Fantazie, Záhady a Výpravy.
Základní princip, jak s kostkami nakládat je pak velice jednoduchý. Hodíte s nimi, začnete „Bylo nebylo…“ a pak už navážet tím, že postupně propojíte všech 9 obrázků, které na kostkách padlo.
Ve skutečnosti je ale na výběr spousta jiných způsobů hraní. Můžete třeba předem určit témě příběhu, hodit kostkami a snažit se z výsledných obrázků sestavit příběh na dané téma. Nebo si hráči mezi sebou mohou kostky rozebrat, každý hodit tou svou a následně utvářet příběh společně a navzájem na sebe navazovat.
Možnost je také mezi sebou soutěžit. Například v tom, kdo za použití obrázků řekne nejvtipnější, nebo nejděsivější příběh. K je také možné určit pravidlo, že vypravovat jde jenom v cizím jazyce (třeba angličtině) a z odpočinkové hry se hned stane nelehká výzva. Tahle roztomilá hříčka je skvělá i na cestování třeba ve vlaku…pokud tedy nepatříte k lidem, kteří mají tendenci kutálet kostky všude možně, jenom ne na stole.
- Počet hráč: 4-8
- Vhodné od 10 let
- Délka hraní: 30 minut
Pekelný stroj je mikro-karetní blafovací hra, kde proti sobě soutěží dva týmy. Jeden kope za legendárního detektiva Sherlocka Holmese a druhý za neméně věhlasného zloducha Moriartyho, který umístil do Big Benu v Londýně bombu. Kartičky rolí se na začátku tajně rozdělí, takže si nikdo nemůže být jistý, kdo je zloduch a kdo ne.
Při přípravě hry je sestaven balíček karet kabelů podle počtu hráčů ve hře. Obsahuje jednu kartu výbuchu bomby a několik karet s falešnými a klíčovými kabely. Na začátku každého kola je před každého hráče lícem dolů rozdán určitý počet karet. Hráči se na tyto karty podívají, zamíchají je a rozmístí na stůl před sebe. Začínající hráč pak přestříhává kabely před libovolným jiným hráčem, tím, že otočí jednu z karet. Poté, co každý hráč přestřihne jeden kabel, se karty posbírají, zamíchají a znova rovnoměrně rozmístí. Takto to pokračuje, dokud Sherlockův tým nepřestříhá všechny klíčové kabely. Moriarty vyhrává, pokud dojde k otočení karty výbuchu, nebo pokud se nepodaří odhalit všechny klíčové karty do konce 4. kola hry.
Pekelný skutečně ožívá v samotné komunikaci hráčů v průběhu partie. Ti se mohou navzájem přesvědčovat, že právě oni před sebou mají fůru klíčových kabelů, i když ve skutečnosti jejich hromádka ukrývá výbuch. Záporáci se musejí snažit neprozradit příliš brzo a dobráci si zase musejí zatraceně dobře vybírat, komu uvěří. Tuhle minimalistickou hru jistě také ocení všichni fanoušci steampunku díky stylizovaným štípačkám kabelů i obrázkům jednotlivých postav.
- Počet hráč: 2-5
- Vhodné od 7 let
- Doba hraní: 15 minut
Výbušná koťátka se můžou pyšnit jakožto historicky nejúspěšnější hra na Kickstarter s celkovým počtem lidí, kteří na její vydání přispělo: 219 000.
Hra probíhá tak, že se balíček se zamíchá a každému hráči se rozdají 4 karty. Poté každý ještě obdrží jednu kartu Zneškodnění. Následně se do lízacího balíčku zamíchá o jednu kartu s Vybuchujícím koťátkem méně, než je celkový počet hráčů.
Hráč ve svém tahu může, ale nemusí vyložit jendu z karet na ruce. V takovém případě provede její efekt. V balíčku je celá škála speciálních karet, které umožňují si prohlédnout vrchní karty v balíčku, donutit jiného hráče líznout si více karet, nebo zrušit efekt speciální karty zahrané protivníkem. Na konci tahu si hráč musí vždy líznout jednu kartu a pokračuje další hráč po jeho levici.
Pokud si kdokoliv lízne vybuchující koťátko, musí jej ukázat. Následně může použít kartu Zneškodnění k tomu, aby se výbuchu vyhnul. Pokud Zneškodnění nemá, vybuchuje a vypadává ze hry.
Ve hře jsou také karty bez textu, které mají efekt pouze při vyložení v takzvaných kombech. Pokud se někomu povede nasbírat více takovýchto karet, může je vynést z ruky, aby provedl následující efekty:
- Dvojice: Při zahrání dvou stejných karet můžete libovolnému hráči ukrást kartu.
- Trojice Při zahrání tří stejných karet můžete jmenovat kartu a ukázat na hráče. Pokud daný hráč tuto kartu má, musí vám ji vydat, pokud ne, máte smůlu.
- Pět různých karet Pokud máte pět karet s různými ikonkami v rozích, můžete je zahodit a z odhazovacího balíčku si vzít jakoukoli kartu.
Tato oblíbená a rychlá hra zabere 2 minuty na naučení a dokáže uchvátit svými praštěnými obrázky a návykově škodolibým herním zážitkem.
Ke hře je k dispozici i rozšíření s novými 20 kartami: Implozivní koťátka. Vyšla také Výbušná koťátka - přisprostlá edice, která lze hrát samostatně anebo kombinovat s originální verzí a obsahuje drastičtější ilustrace.
- 2-8 hráčů
- Od 18 let
- 20 minut
- Hra je v angličtině
Všechny dětičky už zalehly a hodinová ručička překročila desátou hodinu večerní. PNastal ten správný čas vytáhnout tento ulítlý počin ze kterého černý humor doslova sálá.
Autoři této hry nechali skupinku odborníků na psychické zdraví ohodnotit řadu nepříjemných, nepravděpodobných a hrozivých událostí na škále mezi 1 a 100 na základě jejich nepříjemnosti. Na základě toho pak vytvořili 200 karet, kde je každý průser názorně vyobrazen a je na něm zaznamenána i hodnota nepohodlí, jakou působí.
Na začátku každý hráč dostane tři karty těchto stresujících událostí a seřadí si je před sebe na stůl podle jejich hodnot. Jeden hráč pak vždy dělá vypravěče a spoluhráči po své levici popíše nešťastnou událost. Ten se pak snaží uhodnout kam kartu umístit vzhledem ke kartám, které už má před sebou vyložené, tak, aby byly seřazeny, jak jdou po sobě od nejmenšího utrpení po to nejvyšší. Pokud uhodne, kartu si nechává, pokud ne, pokračuje v hádání další v pořadí. Pokud nikdo neuhodne, karta jde do odhazovacího balíku. Každé kolo se role vypravěče přesouvá na jiného hráče. Vyhrává ten, kdo má jako první před sebou vyloženo 10 karet.
Tuto hru si užijí všichni škodolibí jedinci, jelikož události jsou na kartách vyobrazeny skutečně vtipným způsobem a narazíte na takové klenoty jako třeba zjištění, že vaše máma nainstalovala do bytu erotickou houpačku, nebo obtíže s explosivní průjem při každém vyvrcholení.
Rodinná hra Aktivity
- Počet hráčů: 3-16
- Doporučený věk: nejméně 12 let
- Délka hry: 60 až 120 minut
Aktivity jsou dnes již kultovní rodinnou hrou, která si jistě zaslouží připomenutí. Hráči jsou rozdělení do několika týmů a po plánku pohybují figurkou tak, aby se co nejdříve dostali do cíle. Jenže k tomu, aby mohli figurku posunout, musejí obstát v celé škále různých úkolů.
Každé kolo si jeden člen týmu vybere buď kartu s hodnotou 3, 4 nebo 5 (čím více bodů, tím obtížnější výrazy). Podle barvy políčka, na kterém se nachází figurka, pak musí slovní spojení, nebo výraz vyjádřit pantomimou, nakreslit, nebo opsat bez toho, aby přímo zmínil samotná slova na kartičce. To vše v časovém rozmezí určeném přesýpacími hodinami. Pokud si myslíte, že to musí být jednoduché, pak si zkuste pantomimou nanečisto zkusit ztvárnit hřebenovou túru. Když k tomu přidáte spoluhráče s nepříliš velkou slovní zásobou a příšernými uměleckými predispozicemi, hrozí vám pravděpodobně drtivá porážka, ale zato si užijete fůru smíchu a zábavy.
- Počet hráčů: 2 až 8
- Vhodné od 10 let
- Herní doba: 15 minut
Další z řady týmových her spolu s Aktivitami a Pekelným strojem. Hráči se vžívají do role agentů, kteří se snaží potají kontaktovat všechny své agenty, aniž by se přitom prozradily nepřátelským špionům.
Hrací plocha se skládá z 25 karet s kódovými jmény, tedy různými slovy. Pod sebou ukrývají agenty z vašeho družstva, agenty nepřátele, neutrální postavy a také vraha. Úkolem týmů je označit všechny správné karty agentů a vyvarovat se kartě vraha.
Hráči se rozdělí do dvou skupin a každá z nich si mezi sebou zvolí jednoho kapitána. Ten jako jediný ví, kde přesně jsou ukrytí všichni ostatní agenti z týmu a svým spoluhráčům jejich pozice napovídá. Kapitáni se střídají v napovídání, přičemž nápovědou jsou dvě slova, jedna asociace a druhá pak počet kartiček na stole, které s danou asociací souvisí.
Aby se operativci úspěšně zkontaktovali s agenty svého týmu ukrývajícími se pod kartami, musejí na základě nápověd od svého šéfa, uhodnout, jaké slovo se jim snaží naznačit. Pokud se tak například skrývá spřátelený agent pod kartičkou s nápisem „dinosaur“ a „leguán“ může šéf jako nápovědu udat „ještěrka“ a určit číslo „dva“, čímž svým spoluhráčům napoví, že daná asociace odpovídá dvěma kartičkám na stole.
Hra končí pokud jeden tým úspěšně odhalil své agenty, anebo pokud některým agent nechtěně otočil kartičku s námezdním vrahounem. Krycí jména je skvělá rodinná hra, která potrápí vaší slovní zásobu a k dostání je také s verzí s obrázky místo slov, anebo ve vydání krycí jména duet určeném pro dva hráče.
- Počet hráčů: 2-5
- Vhodné od 8 let
- Herní doba: 15 minut
Ve hře Sushi Go! se ocitáte v restauraci, kde servírují, jak název napovídá, sushi a jiné japonské dobroty. Vaším úkolem je nasbírat co nejlepší možnou kombinaci dobrůtek a nadlábnout se lépe, než vaši protihráči.
Hra je postavená na principu draftování. Na každé kartičce je vyobrazený jeden japonský pokrm a také kolik bodů vám získá. Některé kousky ale mají různorodá bodovací pravidla. Například wasabi vám ztrojnásobí bodový zisk za další nigiri, které získáte.
Na začátku každý obdrží 7 až 10 karet podle počtu hráčů. Hráči si z nabídky vyberou kartu, kterou si chtějí ponechat a zbytek posílají kolegovi po své levici. Všichni pak společně odhalí, jakou kartu si vybrali a pak si zase zvolí jednu kartu z hromádky, kterou jim poslal protihráč. Takto to pokračuje, dokud nejsou všechny karty rozebrány. Hra probíhá ve 3 takovýchto kolech a na konci, jak už to bývá, je vítězem hráč s největším počtem bodů.
Hra je rychlá a intuitivní, ale zahrnuje také dostatek taktizování. Poté, co karty udělají první kolo okolo stolu, už máte dobrou představu, co přesně mezi hráči koluje a můžete podle toho taktizovat. Pokud navíc vidíte, že se jeden váš protihráč zaměřuje na sbírání určitých karet, máte možnost mu ji vyfouknout dříve, než k němu doputuje. Tahle jednoduchá a zábavná karetní hra je navíc vyvedená v rozkošných obrázcích oživlých mňamek, které svou roztomilostí okouzlí i toho, kdo sushi neholduje. Vlastně ani netuším, který nelida by byl ochotný se zakousnout do něčeho tak ňuňatého. Jistě mi dáte za pravdu:
Závěrem
Nehledě na to, jestli venku neúnosně praží slunce, nebo leje jako z konve, deskové hry jsou skvělým společníkem do každého počasí a jsou zdrojem zábavy pro celou rodinu, nebo partičku přátel, která se jen tak neomrzí. Ať už si chcete jen zkrátit čas, nebo strávit večer u zábavných a naučných aktivit, pak se vyplatí vždy mít nějakou tu jednoduchou deskovku po ruce. Všechny výše zmíněné deskové hry můžete najít na partnerském e-shopu Veselý drak, a pokud vás žádná nezaujala, na jejich stránkách je široký výběr her všech možných žánrů i témat, takže si jistě každý přijde na své.
V sérii nejlepší top deskových her na Cmusu vyšly tyto články
- Top 7 kooperativních deskových her
- Nejlepší fantasy deskové hry
- Nejlepší karetní hry
- Nejlepší strategické deskové hry
- Nejlepší rodinné deskové hry
Written by Erich Poncza
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Středeční výhledy 17/2024
Trick or Treat chaos sealedy by mely byt i v EMEA
všechny komentářeSliveři v karetní hře Magic
Můj nejoblíbenější tribe, který hraji po celou dobu na různých formátech. Největší úspěch měli na extended RG smažbo-sliveři. Ti uměli...
všechny komentářeUltimátní karty z Mirrodinu
Změna grafiky v Mirrodinu byla za mě tenkrát na škodu. Na druhou stranu dala vzniknout premodernu, který hraji rád. Hrát proti afinitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2024
Stačilo požádat a správné řešení velice rychle přišlo. Moc děkuji!
všechny komentářeUltimátní karty z Kamigawy
Můj oblíbený blok, který nyní hraji na common EDH. Spustit, splice onto arcane.. Silou karty nevynikají, ale líbí se mi. Díky za pěkný...
všechny komentářePohľad na formát Modern po Pro Tour
Ja som to hovoril :o) https://magic.wizards.com/en/news/announcements/au - gust-26-2024-banned-and-restricted-announcement
všechny komentáře