Deskové hry
Party hra Krycí jména
Ve skrytu noci se muž zahalený v černém trenčkotu proplétal zapadlými bočními ulicemi. Už teď byl promoklý na kost, a do jejího morku se mu navíc hladově zakusoval mráz. Konečně v dáli spatřil temnotou zahalenou figuru. Zapípal mu mobil se zakódovaným označením agenta, po kterém pátral. Mléko. Tak zněl kód, který musel rozluštit. Zamířil blíže. „Mám tu čest s máslem?“ zachraptěl obezřetně. Nocí zazněl výtřel následovaný zaduněním těla, které se sesunulo do bláta. Poslední myšlenka, která mu probleskla hlavou, byla, že místo agenta narazil na nájemného vraha.
Takhle nějak může probíhat partička Krycích jmen, která hráče přenáší do prostředí špionů, šifer a kódů. Tato party hra od českého autora Vladimíra Chvátila byla vydaná v roce 2015 a v roce 2016 už získala německé ocenění Hra roku (Spiel des Jahres). Počet hráčů je 2 až 8, i když ve skutečnosti jich může hárt i více. Je to hlavně týmová hra a tak je nejzábavnější od 4 hráčů nahoru, ale tvůrce myslel i na hru 2 a 3 hráčů – o tom si povíme více níže. Jedna partička zabere okolo patnácti minut. Je ale pravděpodobné, že hraní Krycích jmen zabere více času, protože se hráči budou chtít vystřídat v roli hlavního špehouna.
Pravidla hry Krycí jména
Příprava probíhá tak, že se hráči rozdělí na dva týmy představující soupeřící špionážní útvary – červený a modrý. Každý tým si vybere svého hlavního špiona. Následně se na stůl rozmístí 25 karet do mřížky 5x5. Každá z těchto karet má na sobě jedno slovo představující krycí jméno. Každé koresponduje buď s modrým, červeným agentem, nebo náhodným kolemjdoucím a také jedním nájemným vrahem. Jejich jednotlivé pozice pak určuje karta klíče, na kterou se mohou dívat pouze hlavní špioni. Ti přirozeně nemohou své agenty v terénu jen tak prozradit a tak jejich krycí jména předávají svému týmu skrz kódy.
Tah jednotlivých týmů začíná vždy tím, že hlavní agent ohlásí jedno slovo a číslo. Číslo určuje počet krycích jmen na stole, které se nějakým způsobem pojí k jím zadanému slovu. Pokud chce tedy hlavní špicl upoutat pozornost na dvě slova „jiskra“ a „vlna“, tak může jako nápovědu třeba říci „elementy: dva“, čímž poukáže na to, že jiskra je element ohně a vlna zase vody. Pozice vrchního špicla však není jednoduchá, protože se snažíte spojit co nejvíce slov jen s pomocí jednoho jediného a navíc se vyvarovat, abyste nechtěně nenavedli své spoluhráče na nájemného vraha.
Nyní přichází na řadu řadoví špioni, kteří na základě omezených informací od svých šéfů typují, ke kterým kartičkám se nápověda vztahuje. Ti mají neomezený čas na to, aby se mezi sebou hádali nad všemi možnými výklady a filosofickými implikacemi slova míč. Ke hře jsou ale přiložené i přesýpací hodiny, a pokud některý z protihráčů sezná, že tah trvá příliš dlouho, může je otočit a protivníky tak popohnat.
Pokud tedy agenti uhodnou krycí jméno, překryjí jej agentem odpovídající barvy a mají možnost pokračovat. Na hádání mají o jeden pokus více, než je číslo udané šéfem týmu, aby tak mohli zkusit uhádnout krycí jména, která se jim v dřívějších kolech nepovedlo odhalit. Pokud však vyberou kartu korespondující s náhodným kolemjdoucím, nebo agentem protějšího týmu, tak jejich tah končí. Pokud navíc vyberou kartu s nájemným vrahem, okamžitě prohrávají hru.
Vyhrává hru ten tým, který se jako první úspěšně zkontaktuje se všemi svými špiony v terénu.
Hra dvou hráčů
V tomto módu hry kopou oba hráči za jeden tým a snaží se porazit pomyslného protivníka. Příprava hry je stejná, přičemž jeden se stává šéfem týmu a druhý řadovým špionem. Fiktivní protivník hraje za druhou barvu. Vaše tahy probíhají stejným způsobem, vyhýbáte se kolemjdoucím, vrahovi a agentům protivníka. Vrchní špion vašeho týmu pak nahrazuje tahy protivníka tak, že v každém kole zakryje jedno ze slov agentem barvy protivníka. Pokud tedy virtuální protivník odhalí všechny své agenty před vámi, prohráváte. Vaším úkolem je teda odhalit všechny vaše agenty jako první a body si počítáte podle toho, kolik oponentovi neodhalených agentů zbylo.
Hra tří hráčů
Tři hráči mohou hrát za jeden tým, podobně jako u hry dvou hráčů. Pokud jste, ale soutěživí máte možnost změřit své síly tak, že jeden hráč bude dělat hlavního špiona za modrý tým a druhý za červený. Jeden pak bude plnit funkci neutrálního operativce a pracovat pro obě strany se stejným nasazením.
Krycí jména: Duet
Tato verze hry, navržená speciálně pro hru dvou hráčů, převádí Krycí jména do kooperativního módu. Hráči totiž musí v hledání agentů spojit své síly. Karty se slovy se rozprostřou do mřížky 5x5 a následně se karta klíče umístí do stojánku tak, aby každý z hráčů viděl pouze jednu stranu. Na každé straně se nalézá 9 zelených polí s agenty, 3 černá pole s nájemnými vrahy a zbývající políčka náhodní kolemjdoucí. Každá ze stran karty klíče je však jiná. Princip je pak podobný, jako v základní hře. Jeden hráč vždy dává nápovědu a ten druhý následně hádá a takto se střídají.
Čas je znázorněný bankem žetonů. Jeden žeton se odstraňuje vždy na konci tahu jednoho z hráčů. O jeden žeton také přicházejí v případě, že jeden z nich ukáže na kartu kolemjdoucího. Hráči si mohou vybrat z několika obtížností a hrát s 9, 10 nebo 11 žetony. Jakmile jim dojdou, mají poslední šanci zkusit uhodnout umístění agentů – tentokrát už ale bez nápovědy.
Zajímavým doplňkem je i mapa světa s různými misemi. Ty různě ztěžují hru a představují tak pro hráče výzvu. K jejich splnění nesmí například překročit určitý počet chyb, nebo musí hru dohrát v určitém počtu kol.
Hrát je možné i ve více hráčích při rozdělení se na dva týmy. Pokud jste navíc hrdým vlastníkem základních Krycích jmen, rozšíříte si zakoupením Duetu svůj repertoár kartiček se slovy a celých 400 kusů.
Krycí jména: Obrázky
Kromě Duetu vyšly ještě dvě další variace na hru Krycí jména. Toto vydání, jak už název napovídá, nahrazuje slova černobílými obrázky. Tentokrát je jich rozmístěno 20 do mřížky 4x5, místo obvyklých 25.
Krycí jména XXL
Krycí jména XXL se liší už od pohledu větší krabicí. Kartičky ukryté uvnitř jsou totiž dvojnásobně větší oproti původní hře. Při hraní ve větším počtu lidí je tak partička mnohem přehlednější a nemusejí se všichni naklánět a mačkat vedle stolu, aby na ně dobře viděli.
Závěrem
Krycí jména jsou první českou hrou, která vyhrála prestižní ocenění Hra roku. A není také divu. Je to ideální party hra, protože počet hráčů vlastně není nijak omezen. Je možné ji hrát ve dvou i v 10 a podporuje týmovou spolupráci. Při rozebírání různých asociací si hráči mohou užít spoustu zábavy, obzvláště pokud se vrchní špion rozhodne svou nápovědou pokrýt rovnou 5 slov na herním plánku. Díky tomu, že jedna partička zabere okolo čtvrt hodiny, je vždycky čas na jednu další hru a pak ještě další a další. Díky bohaté zásobě slov je různorodost jednotlivých partiček prakticky nevyčerpatelná a nestane se vám, že by hra začala být monotónní. Jste tedy připraveni vyrazit na misi a zajistit, že James Bond bude v porovnání s vámi vypadat jako Johny English? Pokud ano hru si můžete zakoupit třeba právě na stránkách Veselého draka.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Ultimátní karty z Mirrodinu
Změna grafiky v Mirrodinu byla za mě tenkrát na škodu. Na druhou stranu dala vzniknout premodernu, který hraji rád. Hrát proti afinitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2024
Stačilo požádat a správné řešení velice rychle přišlo. Moc děkuji!
všechny komentářeUltimátní karty z Kamigawy
Můj oblíbený blok, který nyní hraji na common EDH. Spustit, splice onto arcane.. Silou karty nevynikají, ale líbí se mi. Díky za pěkný...
všechny komentářePohľad na formát Modern po Pro Tour
Ja som to hovoril :o) https://magic.wizards.com/en/news/announcements/au - gust-26-2024-banned-and-restricted-announcement
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 2. část
Tak ďakujem za komenty. Tak len zopár odpovedí: Innkeeper's Talent – ako vždy som na najsilnejšie a síce kombo využitie tohto...
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 1. část
Tak ďakujem za komenty. Faktom je, že síce došlo rotácii ale táto sada zase až „takú“ dieru do sveta neurobila. Jednak je naozaj trochu...
všechny komentáře