Deskové hry
Rodinná desková hra: Plyšová hlídka
Mladá dívka spí poprvé v dospělácké posteli bez zábradlí. Sice má mnohem více prostoru, ale také to znamená, že její spánek nestráží pomyslné dřevěné hradby, které jí vždy dodávaly pocit bezpečí. Hned jak se zhasnou světla se její místnost stane nehostinnou pustinou, kde každé sebemenší zavrzání zní jako kvílení bubáka. Naštěstí jí společnost dělá celá četa plyšáků pod vedení starého hadrového panáka Sešívky. Nesmí chybět ani lev Leopold, zaječice Klárka, slon Buclík, méďa Míša a prasátko Rypáček. S jejich pomocí rychle usíná, ale tím jejich stráž nekončí. Právě naopak. Začíná, jelikož se probouzejí k životu a chrání dívčin klidný spánek před příšerami a nástrahami rojícími se hlubokou nocí.
Plyšová hlídka je kooperativní rodinná hra pro 2 až 4 hráče. Doporučený minimální věk je 7 let. Každý hráč se v této hře stává jedním plyšákem. Ke každému plyšákovi patří jedna figurka sloužící k pohybu po herním plánu a také karta postavičky na níž jsou popsané její speciální schopnosti.
Hra v sobě snoubí předčítání pohádek na dobrou noc s roleplayingovým žánrem deskovek. Probíhá totiž na stránkách knihy příběhů. Čtverečkované herní lokace jsou prokládány psaným příběhem, podkreslujícím fantaskní pohádkovou atmosféru.
K překonání jednotlivých, volně na sebe navazujících scénářů budou plyšáci muset úspěšně plnit úkoly a odrážet útoky děsivých příšer. Hra se přitom různě větví v návaznosti na volby hráčů a jejich úspěchy či neúspěchy. Pokud se tedy například snaží stihnout vlak se ztracenými hračkami a uspějí, další herní scénář se bude odehrávat ve vlaku, pokud se však zpozdí, znamená to, že budou muset kráčet pěšky.
Pravidla Plyšové hlídky
Většina akcí a plnění úkolů ve hře se provádí hodem pestrobarevných kostek. Ve svém tahu si jich hráč náhodně z pytlíku losuje pět. Jejich barva pak určuje akce, které je s nimi možné vykonat.
Pokud chce hráč provést nějakou akci, hodí s kostkou odpovídající barvy. Na výběr při tom má, jestli hodí více kostkami stejné barvy najednou a výsledek sečte nebo každou hodí zvlášť a jednotlivé hody bude brát jako dvě různé akce.
- Červená kostka umožňuje boj na blízko a k odstranění figurky nepřítele z mapy je potřeba hodit na kostce stejnou nebo větší hodnotu, než je jeho obrana.
- Se zelenou kostkou je také možné zaútočit, ale pouze na dálku.
- Se žlutou je možné hledat nové užitečné předměty – jednotlivé stránky s hracími políčky na sobě mají uvedené číslo, které je potřeba hodit nebo přehodit. Pokud se zadaří, hráč si líže jednu kartu z hromádky předmětů.
- Bílá kostka umožňuje si svojí postavičku vyléčit. Je-li výsledek hodu stejný, nebo vyšší, než je počet zbývajících žetonů výplně.
- Růžová slouží jako žolíková kostka a lze ji použít jako kostku kterékoliv barvy.
Pro pohyb po hracím plánku je pak možné použít kostku jakékoliv barvy.
Jednu z 5 vytažených kostek je možné umístit buď do své zásoby, nebo do zásoby svého spoluhráče. Takto odložené kostky je možné využívat na akce v následujících kolech. Pokud na vás útočí nepřítel mimo váš tah, můžete s takto uloženou kostkou bránit, tím že s ní hodíte. Pokud padne stejná nebo vyšší hodnota v porovnání s hodem útočníka, útok odvrácen ale kostku si v zásobě navíc ponecháváte. Pokud hodíte méně, odečtete výsledek od útoku nepřítele a následně si odebere odpovídající počet žetonů výplně.
V případě, že tyto žetony výplně padnou na nulu, postavička je omráčená. Vzkřísit jí může spoluhráč ve svém kole tím, že mu věnuje jeden ze své zásoby žetonů výplně.
Kromě pestrobarevných kostek můžete v sáčku najít i kostky černé. Těch se do něj na začátku hry přidává dle počtu plyšáků ve hře + 1. Ty není možné využívat pro své akce. Místo toho se přidávají na stupnici hrozby. V takovém případě může nastat jeden ze scénářů:
- Pokud už příšery ve hře jsou a počet černých kostek dosáhne jejich počtu, pak nastává jejich kolo a znamená to, že na hráče zaútočí.
- Pokud na plánku žádní protivníci nejsou a kostky na stupnici hrozby dosáhnou množství plyšáků ve hře, nastává pohroma – to znamená nepříjemnosti pro naše hrdiny, ale také příchod nových protivníků na plánek.
Všechny použité kostky se v průběhu hry odkládají bokem. V případě naplnění stupnice ohrožení se černé kostky smíchají s odloženými kostkami a vrátí se zpátky do sáčku.
Na napínavosti hře přidává balíček karet spánku. Ty znázorňují jak hluboce dívka strážený plyšáky spí. Pokud karta určí se dívka ze spánku zavrtí spustí se tím ve hře nějaká událost a pokud předčasně procitne hra bude mít odlišný konec.
Závěrem
Plyšová hlídka skutečně ožívá, když jí hrají rodiče s dětmi, kdy dospěláci předčítají knižní příběh a provádí své ratolesti pohádkovým světem hrdinných plyšáků.
Pravidla jsou přitom poměrně jednoduchá – stačí vytáhnout daný počet kostek ze sáčku, hodit jimi a pak provést odpovídající akce.
Hra opravdu ožívá skrze tématické zpracování. Například figurky nepřátel jistě budou připadat hrozivé i nejednomu dospělému hráči – jako příklad uvedu pavoukovitého plížák s hlavou panenky. Dalším příkladem je odolnost postaviček, která je znázorněné žetony vycpávky – čím více je plyšák vycpaný, tím více toho vydrží. Dalším skvělým příkladem jsou malinké knoflíky, které ve hře fungují jako platidlo.
Příběh je kvalitně napsaný a díky tomu, že se větví, je možné hru hrát vícekrát, aniž by se omrzela. Hezkým detailem je pak, že na konci kapitol bývají otázky určené k zamyšlení a rozpoutání diskuse a tak může být hra pro děti i poučná. Jestli vás tedy pohádkový svět plyšových hrdinů zaujal a chcete své děti vést k hraní deskovek, nebo prostě jen obohatit společně strávený čas, je Plyšová hlídka skvělá volba. Zakoupit si ji můžete na partnerském eshopu Veselém drakovi.
Written by Erich Poncza
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
Tak to sa veľmi omluvám, ja som si vážne myslel, že to musí byť šnek :).
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře