Máme tu klasické pravidlové okénko k nové sadě Guilds of Ravnica, kde se také objevilo několik nových mechanik, kterých se většina tohoto článku bude týkat.
Foto: Wizards of the Coast
Pravidlové okénko - Guilds of Ravnica
Vítejte zpět na Ravnice!
V dnešním pravidlovém okénku se podíváme na novinky spojené s příchodem aktuální sady. Máme tu několik nových mechanik a také pár dalších zajímavostí ze světa pravidel.
Nový keyword Surveil
Co říkají pravidla:
701.41. Surveil
701.41a To “surveil N” means to look at the top N cards of your library, then put any number of them into your graveyard and the rest on top of your library in any order.
701.41b If an effect allows you to look at additional cards while you surveil, those cards are included among the cards you may put into your graveyard and on top of your library in any order.
Surveil je jako “Scry do hřbitova”. Podíváte se na daný počet karet na vršku vaší knihovny a můžete se rozhodnout některé (nebo všechny) dát do hřbitova. Navíc můžete pořadí karet na vršku zpřeházet.
Surveil je často jako “přílepek” na kouzlech, která mají nějaké cíle (například Price of Fame). Pokud takové kouzlo své cíle ztratí, celé se zruší a tedy se neprovede ani Surveil.
Stejně jako u Scry, pokud během hry zapomenete na nějaký svůj Surveil, turnajová pravidla předpokládají, že jste Surveil jakoby provedli a nechali karty na vršku knihovny. Nemůžete se na ně ale dodatečně podívat.
Neobvyklou interakci se Surveil nabízí Nexus of Fate. Například provádíte Surveil 2, kdy jedna z těchto karet je Nexus. Rozhodnete se dát Nexus do hřbitova a druhou kartu nechat na vršku. Stane se to, že Nexus se zamíchá do balíčku a teprve nad takto zamíchanou knihovnu dáte druhou surveilovanou kartu.
Nový keyword Jump-start
Co říkají pravidla:
702.132. Jump-start
702.132a Jump-start appears on some instants and sorceries. It represents two static abilities: one that functions while the card is in a player’s graveyard and another that functions while the card is on the stack. “Jump-start” means “You may cast this card from your graveyard by discarding a card as an additional cost to cast it” and “If this spell was cast using its jump-start ability, exile this card instead of putting it anywhere else any time it would leave the stack.” Casting a spell using its jump-start ability follows the rules for paying additional costs in rules 601.2b and 601.2f–h.
Jump-start umožňuje seslat dané kouzlo ještě jednou ze hřbitova. Abyste toto mohli provést, musíte navíc z ruky zahodit jednu kartu. Takto nastartované kouzlo pak půjde do exilu (abyste nemohli Jump-start zopakovat).
Zahození karty je dodatečná cena za seslání. Lze ji tedy kombinovat s jinými dodatečnými cenami a s alternativními cenami. Pokud například chcete kouzlo seslat přes Jump-Start, můžete zároveň využít schopnost Jodah, Archmage Eternal (přestože to nedává moc smysl :-)).
Na rozhodnutí kartu seslat nelze reagovat (a například kartu z hrobu odstranit přes Sentinel Totem, nebo soupeři zahodit poslední kartu z ruky pomocí Mardu Charm).
Co se stane, pokud při sesílání kouzla přes Jump-start zahodíte z ruky kartu s Madness (například Welcome to the Fold)? Madness trigger se dá na stack nad jumpstartované kouzlo, tedy se nejprve vyhodnotí Madness a teprve potom původní kouzlo.
Nový ability word Undergrowth
Slovíčko Undergrowth sdružuje schopnosti, které se zajímají o počet bytostí ve vašem hrobě, a s tímto číslem pak nějak dál pracují (každá Undergrowth schopnost nějak jinak).
Platí, že číslo, které Undergrowth vrací, se zjišťuje až v okamžiku, kdy jej hra potřebuje znát. Tedy typicky v okamžiku vyhodnocení schopnosti. Může se tedy stát, že mezi okamžiky, kdy je schopnost dána na stack a vyhodnocena, se tato hodnota dost výrazně změní (někdo vám exiluje hřbitov, nebo naopak umřou další bytosti).
Trochu speciální případ je Molderhulk. Tady se Undergrowth určuje v okamžiku sesílání kouzla a tedy nejde nijak reagovat a hodnotu změnit. Ledaže byste samotného Molderhulka nějakým způsobem sesílali ze hřbitova (Gisa and Geralf?). V tom případě se karta Molderhulka nejprve dává na stack, teprve potom se určuje cena a v té chvíli už Molderhulk sám sebe nezlevňuje.
Další zajímavá interakce nastává, pokud Golgari Raiders (nebo Rhizome Lurchera) vracíte nějakým efektem ze hřbitova na bojiště, například přes Whisper. V takovém případě, vidí Raiders sebe sama ještě ve hřbitově a tedy dostanou +1/+1 counter i za sebe.
Nový keyword Mentor
Co říkají pravidla:
702.133. Mentor
702.133a Mentor is a triggered ability. “Mentor” means “Whenever this creature attacks, put a +1/+1 counter on target attacking creature with power less than this creature’s power.”
702.133b If a creature has multiple instances of mentor, each triggers separately.
Když mentor útočí, dá na další útočící bytost jeden +1/+1 counter, pokud má tato druhá bytost menší sílu než mentor.
Mentor je spouštěná schopnost, která cílí. Lze tedy na ni reagovat a podmínka o menší síle musí být splněna jak při dávání schopnosti na stack, tak při jejím vyhodnocení. Pokud tedy mentorující bytosti v reakci dostatečně snížíte sílu (Dazzling Lights), cíl nebude legální a counter se nepřidá.
Pokud mentorující bytost opustí bojiště ještě před vyhodnocením triggeru, použije se poslední známá síla.
Vracející se keyword Convoke
Co říkají pravidla:
702.50. Convoke
702.50a Convoke is a static ability that functions while the spell with convoke is on the stack. “Convoke” means “For each colored mana in this spell’s total cost, you may tap an untapped creature of that color you control rather than pay that mana. For each generic mana in this spell’s total cost, you may tap an untapped creature you control rather than pay that mana.”
702.50b The convoke ability isn’t an additional or alternative cost and applies only after the total cost of the spell with convoke is determined.
702.50c A creature tapped to pay for mana in a spell’s total cost this way is said to have “convoked” that spell.
702.50d Multiple instances of convoke on the same spell are redundant.
Convoke umožňuje používat na placení kouzel místo many tapování vašich bytostí. Pokud máte nějaké odtapnuté bytosti, co zrovna nepotřebujete, může každá takto tapnutá bytost představovat ekvivalent jedné many. Buďto barevné many nebo generické, podle toho jaké barvy tapnutá bytost má.
Na Convoke můžete použít i bytosti se “summoning sickness”.
Convoke není alternativní sesílací cenou. Lze ho tedy v kombinaci s nějakou použít.
Errata
Jen aby to nezapadlo, následující dvě karty dostaly funkční errata. Tak abyste s tím počítali, když na ně náhodou narazíte. U první schopnosti Teferiho se jedná o změnu spíše s dopadem na Magic Online a Magic Arenu (i když už jsem měl takový WTF ruling i na normálním turnaji). Naproti tomu Invert se mění dosti zásadně ;-)
Reflexive triggery
V posledním roce R&D začalo používat jeden nový templating - reflexive triggery. Jedná se o triggery, které se spouští v rámci vyhodnocení jiné schopnosti a to pouze, pokud hráč provede nějakou definovanou akci. Příkladem je Hypothesizzle.
Je třeba myslet na to, že takový trigger se vůbec nemusí provést. Záleží na provedení akce v první části kouzla. Například u Hypothesizzle vybíráte případný cíl, který má dostat 4 zranění, až poté, co jste si lízli dvě karty. Teprve podle toho, co si líznete, se můžete rozhodnout, zda budete discardovat a střílet.
Pár střípků závěrem
To, jaká karta dostane “flashback”, vybíráte až po provedení Surveil 2.
Briefing vybranou kartu necílí a na volbu tak nelze reagovat. Protihráč může před vyhodnocením Briefingu maximálně odstranit z vašeho hřbitova to kouzlo, které je pro něj v dané situaci nejvíce nepříjemné.
Jelikož je na Briefingu napsané “You may cast that card this turn”, sesílá se takové kouzlo samostatně a musíte splnit všechna jeho omezení. Například nemůže Sorcery sesílat během boje. Pro zajímavost, kdyby tam bylo místo toho napsáno pouze “You may cast that card”, kouzlo by se sesílalo okamžitě v rámci vyhodnocení Briefingu a tedy byste timing restrictions mohli ignorovat.
Po vyhodnocení Briefingu dostává prioritu aktivní hráč. Takže, pokud Briefing zahrajete ve svém kole, můžete vybranou kartu okamžitě seslat a soupeř nemá okénko, kdy by tuto kartu mohl ze hřbitova odstranit.
Narozdíl od Flashbacku, nejde karta seslaná přes Mission Briefing vždy ze stacku do exilu (“If the flashback cost was paid, exile this card instead of putting it anywhere else any time it would leave the stack.”). To znamená, že se takové kouzlo může například vrátit na ruku Remandem.
Vigorspore Wurm + Swarm Guildmage
Jedná se o malé kombíčko z Guilds of Ravnica Limited. Kombinace červovy schopnosti a Menace efektivně znamená, že je Wurm neblokovatelný.
To by bylo pro dnešek vše. Pokud jste narazili na nějaké další zajímavé interakce, či pokud máte nějaké jiné otázky na pravidla, neváhejte se na nás obrátit v komentářích pod článkem.
Přeji hodně zábavy s novými kartami! Milan Majerčík
Skvělý článek, ale s dovolením bych přidal pár dotatků:
Surveil - Schopnosti, které triggerují "whenever you surveil", triggerují poté, co hráč dokončil surveilování. A triggerují i když hráč surveiloval z prázdné knihovny ;-)
Convoke - Zmínil bych toho Venerated Loxodona, protože to "convoked that spell" je tady nové.
Teferi - Osobně nevím, proč nebyl erratován na: "At the beginning of the next end step, untap two lands you control." S tím by totiž hráč odtapovat soupeřovy země nemusel a nemusel se tak třeba "naprázdno" zatapovávat sám. Protože (ruku na srdce), kolikrát budete hrát Teferiho v multiplayeru s tím, že budete odtapovávat země spoluhráči...
Invert - My Magicoví hráči to slovo "switch" chápeme správně, ale poznamenal bych, že pro začátečníky to je dost matoucí, že mezi dvěma bytostmi se ten "switch" neděje "napříč". Tj. mám-li bílou 1/3 a soupeř má zelenou 4/5, tak to neskončí tak, že já budu mít bílou 4/5 a soupeř zelenou 1/3. Tahle karta je templatovaná opravdu velmi špatně... :(
Hypothesizzle - Tohle jsi vzal velmi zkrátka. Zkus to rozepsat ještě jednou s tím, že tomu hráči se "zajímavou" bytostí a Giant Growthem na ruce poradíš, kdy přesně ten Giant Growth má zahrát. (Anebo třeba Stifle. Protože ono tohle jde i vystiflovat.)
Devious Cover-Up - Poznamenal bych, že je tahle karta templatovaná podobně, ale reflexivní trigger nemá. ("If you do..." je totiž něco jiného než "When you do..."). Proto tam ty cíle na karty v hrobě musí být oznámeny hned (tj. i s tím cílem kouzla na stacku.)
Zakončil bych veselou "kvízovou" otázkou: Pomocí Thief of Sanity exilnete soupeři kartu lícem dolů. Je to instant. Bude se započítávat do síly jeho Crackling Drakea? ;-)
Problém je, že pokud máte landy odtaplé, musíte je před tím tapnout, abyste nemusel odtapávat soupeřovi. To je v papírovém MtG celkem jedno (bere se to jako zkratka), ale když si prokliknete fázi na MTGO tak to může potrestat.
Ako sa to dá prekliknuť, keď je trigger na stacku a hráč musí zadať konkrétne dva landy? Okrem toho, zeme predsa nemusia byť taplé, aby mohli byť odtapnuté. (abilita by v itom prípade bola písaná "untap two tapped lands)
1) Jelikož landy se necílují, tak se vybírají až v rámci resolve a to už není možné je dodatečně tapnout. 2) 701.20b To untap a permanent, rotate it back to the upright position from a sideways position. Only tapped permanents can be untapped.
Já si nejsem jistý, zda jsem tu diskusi pochopil úplně dobře, ale Teferi hraju na Aréně a nevybavuji si, že bych někdy musel odtapávat soupeřovy země. Prostě vždy odkliknu Submit "naprázdno" (tzn. nic necíluji) a předá se kolo.
Kdyby to snad nebylo jasné, tak samozřejmě píšu o situaci, kdy já nemám na konci kola taplé žádné země a soupeř ano. :)
k Surveilu bych dodal, jak už naznačil Pepa, že třeba můžete do Notion Rainu zahodit Blood Operative z vršku knihovny a hned ho za tři živáky vylovit na ruku :-)
Mně teda přijde dost "matoucí"(respektive zavádějící výrazy na kartách) popsaný rozdíl mezi “You may cast that card this turn”, a “You may cast that card” - protože osobně bych očekával jako omezující to první, s tím, že hráč to smí použít pouze v tomto kole. Od toho druhého bych naopak očekával, že hráč to může seslat kdykoli (a nikoli pouze ihned).
Platí tahle divná věc takto obecně? Anebo jsou na to ještě nějaké zvláštní případy (karty či situace), kdy výraz s "this turn" omezuje pouze na to jedno kolo, ale bez něj by šlo efekt použít kdykoli, tedy i v některém z pozdějších kol?
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře