Přečtěte si završení podzimní pravidlové trilogie, ve které jsme se podívali na nejrůznější zajímavosti ze světa Magicových pravidel. V tomto článku se dozvíte více o druzích MTG informací a o tom, co a jak můžete/musíte říct soupeři nebo rozhodčímu.
V článku se zaměříme na obě výkonnostní kategorie naší oblíbené hry – Competitive (PPTQ, WMCQ, GP...) i Regular (prerelease, FNM...). Článek se sestává z pravidlového rámce, ve kterém vysvětlíme teorii, a praktické části, která (doufejme) odpoví na nejčastěji kladené dotazy, se kterými se my jako rozhodčí setkáváme. Do komentářů nám pak kromě obligátní chvály :-) a méně obligátní kritiky zkuste napsat, o čem by měl pravidlový koutek příště být (na stacku je nyní pouze „outside assistance“). Přejeme příjemné počtení!
Pravidlový rámec
V Magicu jsou definovány celkem tři typy informací: free (tj. volně dostupné), derived (odvozené) a private (soukromé). Pojďme se nejprve podívat na jednotlivé kategorie.
Free information
Mezi volně dostupné informace patří:
detaily probíhající herní akce, resp. uplynulé herní akce, která však nadále ovlivňuje stav hry (sem patří i „populární“ otázka „Hrál jsem už v tomhle kole zem?“)
jméno jakéhokoliv viditelného objektu (objekty jsou: abilita na stacku, karta, kopie karty, token, kouzlo, permanent)
druh žetonu ve veřejných zónách (battlefield, graveyard, exile, stack, command zóna)
fyzický stav (tapped/untapped, flipped, transformed, phased out/in, attached (equipment) a aktuální zóna každého objektu
stav životů/poison counterů a stav her v aktuálním zápase
konkrétní obsah mana poolu obou hráčů
aktuální fáze (resp. krok fáze), ve kterém se nachází hra (např. krok Deklarace útočníků ve fázi Combat)
Hráč musí vždy pravdivě a kompletně odpovědět na otázku protivníka týkající se těchto sedmi oblastí. Pokud toho není schopen (např. proto, že neví anglický název karty, neb je psán rozsypaným čajem), musí se zavolat na pomoc rozhodčí. V případě, že hráč na dotaz soupeře po Volně dostupné informaci odpoví neúmyslně nesprávně, bude jeho provinění posuzováno jako tzv. Communication Policy Violation (a pravděpodobně si připíše Warning). Velmi důrazně však varujeme před úmyslně nesprávnými odpověďmi na žádost o volnou informaci, které se končívá obvykle diskvalifikací.
Derived information
Přístup obou hráčů k těmto informacím je sice otevřený, vyžadují nicméně menší či větší množství „skillu“ k jejich zjištění. Soupeř Tazatele navíc není nikterak povinován pomáhat mu s jejich zjišťováním. Klasickým příkladem je Tarmogoyf a zjištění jeho P/T (budeme se věnovat podrobně v praktické části).
Mezi Odvozené informace patří:
počet libovolného druhu objektů v jakékoliv herní zóně (krom veřejných zón zmíněných výše sem patří ještě soukromé zóny - ruka a knihovna)
charakteristiky objektů ve veřejných zónách, které nejsou definovány jako free information
pravidla hry, turnajová pravidla, Oracle text* a všechny další oficiální informace týkající se daného turnaje
Hráč má vzhledem k Odvozeným informacím dvě možnosti reakce na otázku Tazatele – odpovědět, nebo neodpovědět.
V případě, že hráč odpoví, musí odpovědět vždy pravdivě, ale nemusí odpovědět kompletně (!!!). V případě, že hráč neodpoví na dotaz ze třetí skupiny (pravidla, Oracle, etc.), může Tazatel zavolat rozhodčího a zeptat se jeho (ptá-li se hráč na Oracle text karty, musí být schopen ji jednoznačně popsat).
V případě, že hráč neodpoví na dotaz týkající se ostatních dvou skupin, musí si Tazatel informaci zjistit sám. V první skupině tak lze učinit prostým přepočítáním objektů v příslušné zóně, ve druhém případě si může vypomoci pravidlovými otázkami na rozhodčího, ale v konečném důsledku bude vždy na něm, zda nějaký efekt přehlédne či špatně pochopí.
* Pozn. autorů: Oracle textem karty se rozumí její aktuální a kompletní textbox lišící se od vytištěného textu jak formálními změnami pojmosloví, tak někdy i změnami s praktickým dopadem na hru. Hráči se na Oracle text nejčastěji ptají u starých a/nebo cizojazyčných karet.
Pokud hráč na dotaz soupeře po Odvozené informaci odpoví neúmyslně nesprávně, bude jeho provinění posuzováno jako tzv. Communication Policy Violation (a pravděpodobně si připíše Warning). Úmyslně nesprávné odpovědi jsou opět „odměňovány“ diskvalifikací.
! POZOR! Na úrovni Regular se všechny Odvozené informace považují za Volně dostupné, a tudíž není možné např. na FNM-ku na dotaz soupeře „Máš už delirium?“ odpovědět „To si musíš zjistit sám, kámo.“
Private information
Soukromé informace lze jednoduše definovat jako veškeré informace, které nejsou Volně dostupné ani Odvozené. Příkladem budiž např. konkrétní karty na ruce nebo počet kopií konkrétní karty v knihovně. Hráč smí Tazateli odpovídat jakkoliv (může tedy i lhát) na jakýkoliv dotaz týkající se soukromé informace. Konkrétní příklady pak opět naleznete v druhé části článku.
Když se hráč ptá rozhodčího
Hráč si může zavolat rozhodčího, pokud:
mu soupeř není schopen poskytnout Volně dostupnou informaci
má dostatečně konkrétní dotaz ohledně pravidel, interakce konkrétních karet či Oracle textu
Rozhodčí obvykle udělá vše, co je v jeho možnostech, pro zjištění Volně dostupné informace. Rozhodčí obvykle zodpoví hráči jeho pravidlový dotaz nebo najde Oracle text karty. Rozhodčí by však neměl asistovat hráči při zjišťování Odvozených informací o stavu hry, neboť hráč by měl mít v Magiku výhodu nad soupeřem mj. i díky lepšímu porozumění pravidlům hry, uvědomění si interakcí mezi kartami a lepší herní taktice (strategii).
Když se rozhodčí ptá hráče
Hráč musí na dotaz rozhodčího na jakýkoliv typ informace odpovědět pravdivě a kompletně. Jako hráč máte právo tyto odpovědi rozhodčímu poskytnout mimo stůl, na kterém hrajete (tedy tak, aby vás např. nemohl slyšet soupeř). Zejména u soukromých informací je záhodno tohoto práva využívat.
Pozn. autorů: Otázky rozhodčího by se však alespoň vzdáleně měly týkat probíhající hry, turnaje, Magicu, etc. Pokud po vás rozhodčí bude chtít veškeré údaje o vaší platební kartě, tak byť máte formálně povinnost mu je sdělit, doporučujeme Vám tak nečinit, a rozhodčího místo toho nahlásit „Magikovému soudnímu dvoru“, neboli Judge Conduct Committee.
Praktická část aneb FAQ (hráč vs. hráč)
Ve všech scénářích spolu hrají dva hráči Adam (A) a Bětka (B). Uvedené modré odpovědi jsou příklady přípustných tj. legálních odpovědí, červeně pak nepřípustné odpovědi. V případě, že je výsledek závislý na RELu turnaje, uvádíme zvlášť „řešení“ pro Competitive (Com) a Regular (Reg).
1) A: "Už jsem hrál tohle kolo zemi?"
B: (pokud ví, že ano) „Ano“ // „Ne“,
B: (pokud ví, že ne) „Ne“ // „Ano“
2) A: „Jak velký je ten TarmoGoyf?“ (Uvažujme situaci, kdy A má v hrobě instant a land, a B má v hrobě land, sorcery a creature)
(Reg)B: „4/5“// „Já mám v hrobě creature, sorcery a land“ (Není to úplná informace ), „4/4“, „Já mám v hrobě land a creature“ „Mám v hrobě instant a land“
(Com)B: „4/5“, „Já mám v hrobě creature, sorcery a land“, „Já mám v hrobě land a sorcery“, „Spočítej si to sám“ // „2/3“, „Já mám v hrobě instant a land.“, „Já mám v hrobě creature, sorcery a land, takže je to 3/4“
3) A: „Kolik máš karet na ruce? (B má 4 karty)
B: „Čtyři“, „Aspoň tři“, „Si je spočítej“ (a položí karty před sebe na stůl) // „Pět“, „To ti neřeknu“ (a schová ruku s kartami pod stůl)
(Pozn.: Počet karet je sice Odvozená informace, nicméně v praxi stejně vždy musíte soupeři karty ukázat tak, aby si je mohl přepočítat, takže pokud neodpovíte číslem, stejně jen ztrácíte čas. Na Regularu je pak jediná správná odpověď: „Čtyři“.)
4) Hráč A má Akromu, Angel od Wrath (6/6 legendary Anděl s Flying, First Strike, Vigilance, Trample Haste a Protection from red and from black) v čínštině. Hráč B se ho ptá, co to je zač.
A: „Je to Akroma“ „Je to 6/6 anděl“, „Je to 6/6 anděl s lítáním a first strikem“ „Je to anděl s lítáním, vigilencí a tramplem“ // „Zjisti si to sám“ (A musí říci na žádost B vždy minimálně jméno karty=free information), „Je to 6/6 anděl s lifelinkem“
(Pozn. Jednotlivé schopnosti Akromy, stejně jako její Creature type a P/T jsou všechno Odvozené informace, takže na Regularu musíte pěkně všechno vyjmenovat,... anebo hrát anglickou Akromu :-)
5) Hráč vyhodnotí efekt generující 1/1 white Soldier token. Čím ho může ve hře reprezentovat?
„1/1 white Soldier „oficiální“ token“, „prázdný papírek“, „Karta s tipy a triky“, „Sirka“, „Žaludové eso“ // „1/1 white&red Soldier token“, „1/1 white Warrior token“, „1/1 Thopter token“
(Pozn. Hráč nemusí Odvozené informace (barva, creature type) reprezentovat vůbec (prázdný papír, tipy a triky), ale nesmí je dezinterpretovat.)
6) Hráč A hraje Slaughter Games a jmenuje Damnation. Začne hledání v soupeřově ruce, kde „chytí“ dvoje, načež mu B řekne: "Dobrá práce. Hraju Damnaci dvakrát a zrovna mám obě na ruce, když nemám dvě černý. Fakt smůla“. Hráč A se s odpovědí spokojí, ukončí vyhodnocení kouzla a posléze zahltí board nestvůrama, jen aby o dvě kola později dostal čerstvě líznutou Damnací. Je výše uvedené vyjádření hráče B legální?
Odpověď: Ano. Počet konkrétních karet v neveřejné zóně je soukromá informace, takže B může říci cokoliv.
7) Hráč A se ptá hráče B před začátkem zápasu v pátém kole ze šesti: "Taky máš 4-0?" Hráč B: "Ano." Hráč A: "Tak dáme remízu?" Hráč B opět souhlasí, přestože má skóre 3-1. Jsou odpovědi hráče B legální?
Odpověď: Ano, předchozí výsledky jsou z definice soukromé informace, takže o nich může kterýkoliv hráč jinému hráči libovolně lhát.
8a) Hráč A (1 život) kontroluje a útočí s Archangel Avacyn a 1/1 Thopterou. Hráč B (5 životů) má pouze 1/1 Servo token a Impeccable Timing na ruce. Ukáže soupeři Timing a prohlásí „Timhle smontuju thoptéru a příští kolo si pro tebe dojde Servo“. Hráč A scoopne. Je prohlášení hráče B legální?
Ano. Hráč B může předpokládat, že si hráč A nevzpomene na trigger Avacyny, navíc se jeho prohlášení týká předpokládaného budoucího stavu hry (což je soukromá informace) a může o něm blafovat.
8b) Hráč A má jeden život a útočí čtyřmi Grizzly Beary a třemi oživenými Mutavaultami do hráče B, který má 6 životů a Honden of Infinite Rage. Hráč B zahraje Overloadnutý Cyclonic Rift a říká: "Cyclonic Riftem ti to tady povracím a přístí kolo tě zabije Honden ". Hráč A řekne: "OK, jdeme na další" a scoopne. Je to legální?
Ano, Prohlášení hráče B se netýká aktuálního stavu, nýbrž předpokládaného budoucího stavu, o kterém může libovolně lhát. Text Cyclonic Riftu je derived, takže o něm hráč B nemusí říkat vše.
Pokud by však hráč A nevzdal před vyhodnocením Riftu a Mutavaulty by si začal vracet na ruku, musel by ho hráč B upozornit na to, že Mutavaulty na battlefieldu zůstanou (a že tím pádem prohraje).
Praktická část aneb FAQ (hráč vs. rozhodčí)
Ve všech scénářích se ptá hráč A rozhodčího J.
1) A: Můžu zabít tímhle (ukazuje na ruce Dismember) tohle (ukazuje na Tarmogoyfa, je-li v hrobě zem, nestvůra, planeswalker, artifact)?
J: „Proč si myslíš, že bys nemohl/a?“ / „Co přesně ti není jasné?“
A: „Příjde <tohle> do hrobu dřív, než 'Goyf umře?“
J: „Nejprve se provede celý text kouzla, pak jde do hrobu, a pak se kontroluje, jestli má něco umřít.“
Hráč se může samozřejmě ptát dál (A: „Takže v době, kdy se kontroluje, zda má 'Goyf umřít, je už větší, a přežije?“ J: „Přesně tak.“), nicméně pokud sám alespoň vzdáleně neodhalí podstatu problému (průběh vyhodnocování kouzla a aplikace State-based akcí), rozhodčí mu nemůže pomoci.
2) A: Umře tohle (ukazuje na Geist of Saint Traft), když zahraju toto (ukazuje na Pyroclasmu)?
J: „Proč si myslíš, že by nemělo?“ / „Co přesně ti není jasné?“
A: „Geist má hexproof. Neochrání ho to?“
J: „Hexproof brání jen cílování, <tohle> necíluje.“
Otázka „Umře to?“ je otázka na budoucí stav, tedy hidden information, a tu rozhodčí nesmějí odpovídat. Hráč tedy musí být schopný svůj dotaz omezit na pravidlový (v tomto případě, zda hexproof ochrání potvoru před damage od Pyroclasmy) aby na něj mohl dostat odpověď.
3a) A: Na co má Akroma, Angel of Wrath protekce?
J: Ukáže Oracle text, případně rovnou opoví „Na červenou a černou.“
3b) A: Na co má protekce ten legendární velký bílý anděl z Onslaught bloku?
J: Ukáže Oracle text Akromy, případně rovnou opoví „Na červenou a černou.“
3c) A: Na co má protekce ten bílý anděl z Onslaught bloku?
J: „Který?“ (Popis není dostatečně jednoznačný. Splňuje ho například i Exalted Angel)
4. A: Nejsem si jistý, kolik mám životů. Moje záznamy se liší od soupeřových.
J: (Stráví dalších 7 minut rekonstrukcí uplynulých kol a hledáním okamžiku, kdy některý z hráčů špatně zapsal nějakou změnu životů.)
Aktuální stav životů je Free informace, a rozhodčí tedy musí udělat maximum pro to, aby ji zjistil, a poskytl ji hráčům.
Tohle je jedna z typických situací, kdy odpověď na položený pravidlový dotaz zpravidla neposkytne správnou odpověď na to, jak se v dané situaci zachovat. Abilita Stiflem sice zcounterovat jde, nicméně seslání Stiflu ji spustí znovu, a soupeř si stejně lízne. Stifle pak už jen zcounteruje abilitu, která by stejně nic neudělala.
Položený dotaz je však zcela jednoznačný, a rozhodčí není povinen zkoumat důvody jeho položení. I v těchto situacích je běžnou praxí schvalovanou světovými high-level rozhodčími postupovat obdobně jako v případech, kdy je dotaz směřován na budoucí stav, a tedy položit doplňující otázku typu „A proč si myslíš, že bys nemohl?“, která může dát hráči možnost popsat to, na co se chtěl zeptat. Není zde však žádná taková povinnost, a pokud rozhodčí nerozpozná potenciální rozpor mezi tím, na co se hráč zeptal, a na co se zeptat chtěl, snadno se může hráči stát, že dostane správnou odpověď, kterou si však bude vykládat úplně jinak.
Tak, a to je vše. Doufáme, že se vám čtenářům článek líbil, a že jste se díky němu dozvěděli nové informace.
Zdar. Tyhle věci mne na Magicu občas dokážou pěkně nakrknout, tudíž vznesu pár konkrétních dotazů. Když se mne protihráč na konci první hry nebo během sideboardingu zeptá na název karty, který si nezapamatoval nebo mne požádá o její ukázání, jsem povinnen to učinit? Jedná se o kombo bytost, díky které de facto prohrál hru. Jeho dotaz může ale nemusí směřovat k Pithing Needle....
Pokud je to Competitive turnaj, tak odpovědět nemusíš. Nicméně soupeř si může zavolat rozhodčího, a pokud kartu bude schopen jednoznačně identifikovat (tedy třeba na základě barvy, mana costu a přibližného rules textu tak, aby nebyla zaměnitelná s žádnou jinou na formátu legální kartou), rozhodčí mu poskytne její Oracle text.
A teď něco ke slangu. Když se mne protihráč zeptá: "Jde jehlou píchnout LEDko?" Předpokládám, že aniž bych porušil pravidla, tak mu mohu odpovědět: "Ano." Co když se ale zeptá: Jde jehlou úspěšně píchnout LEDko?" Mohu mu odpovědět ano, aniž by to znamenalo porušení pravidel? Aneb jde mi o to, stanovit, kde leží hranice - na co ještě můžu řekněme záměrně mlžit a kde bych již porušil pravidla.... A co by se dělo, kdybych přivolanému rozhodčímu (ať ho již zavolal kdokoli) zapřísáhle tvrdil, že jsem ten protihráčův dotaz na úspěšné píchnutí LEDka jehlou, chápal vskutku jako dotaz na vzetí kovové jehly do ruky a píchnutí ní do karty Lion's Eye Diamond? :)
Slang pravidla nijak speciálně neřeší, takže je nutné zjišťovat, jak hráči pochopili položenou otázku. Samozřejmě není povinnost opovídat na otázku obsahující slangové formulace, kterým hráč nerozumí, a to ani v případě dotazu na Free informaci. Reakce typu "Co myslíš tím 'jehlou', 'úspěšně', 'píchnout' a 'LEDko'", je zde tedy naprosto v pořádku.
Pokud hráč však na otázku odpoví, aniž by si jakkoliv vyjasňoval obsah pojmů, je pro určení toho, zda porušil Communication Policy, nutné posoudit, co si pod pojmy on sám představoval, a proč.
V uvedených příkladech by pro hráče bylo velmi obtížné přesvědčit mě, že si opravdu všechny pojmy vykládal tak, aby odpověděl, tak jak odpověděl.
Jediný případ, kdy by to snad reálně přicházelo v úvahu, je ten první. Tam bych možná byl schopný uvěřit, že si hráč pod pojmen 'píchnout' představoval 'jmenovat (bez ohledu na následný efekt)'.
V případě s 'úspěšným píchnutím' by to už bylo pro hráče mnohem obtížnější obhájit, no a v případě, že by mi tvrdil, že si přidstavoval bodání kovovou jehnlou do karty, tak by ho od diskvalifikace zachránila snad jen potvrzená diagnóza nějaké psychycké poruchy znemožňující mu chápat věci jinak než doslovně.
Ještě k tomu příkladu s čínskou Akromou. Na Competitive turnaji vážně mohu protihráči de facto vědomě zamlčet, že kromě lítání a first striku (3. uvedná odpověď) respektive lítání, vigilance a trample (4. uvedená odpověď) má ještě další schopnosti jako haste a protekce? To mi totiž přijde jako fakt úlet a opět se to vlastně týká kategorie slangu. Protože na otázku: "Co to je zač?" evidentně mohu opět řekněme záměrně mlžit. Kdyby se protihráč pronesl něco jako: "Vyjmenuj mi všechny její schopnosti," tak předpokládám musím zmínit opravdu vše (včetně těch protekcí) nebo ne? To abych si vše raději nahrával na diktafon (kterej ovšem nemohu používat bo se jedná o elektronické zařízení)....
Tuhle moji myšlenku se záměrným zamlčováním (což už bych osobně neváhal označovat poněkud jinak) na Competitive turnaji vlastně potvrzuje dotaz na velikost Goyfa.... Pokud jsou na otázku: „Jak velký je ten TarmoGoyf?“ přípustné obě odpovědi: „Já mám v hrobě creature, sorcery a land“ i „Já mám v hrobě land a sorcery,“ tak se mi Magicová pravidla opravdu nelíbí.... Nicméně jedná se je o čistě můj náhled na věc = jako člověka, co bere kartičky prioritně jako zábavu, hraje převážně lokálky a jen občasně vyrazí na větší turnaj....
V prvom rade by sa asi mal ctiť nejaký ten duch fair-play. Ten príklad, ktorý popisuješ s pithing needle je už zámerná vychcanosť a snaha "nachytať" súpera pomocou slovíčkarenia. Je pravda, že súper by na competitive scéne mal presne poznať karty bez toho, aby to musel zisťovať počas zápasu, ale ak by sa ma na to konkrétne spýtal, tak by som mu jasne aj odpovedal. Netreba z toho robiť tak serioznu záležitosť. Čo sa týka čínskej Akromy, tak ak sa spýtaš, čo je tam napísané, tak by ti to mal protihráč, alebo judge preložiť, opäť je to v duchu fair-play. Ak ide o tú prvú otázku, tam si myslím, že je chyba dotyčného, že si nezapamätal názov karty a ty nie si povinný mu nič ukazovať ani hovoriť. (karta sa nachádza v hidden zone) Osobne by som s tým ale problém nemal.
Ano, na Competitive turnajích nejsou hráči povinni poskytovat úplné odpovědi. Pouze nesmějí o derived informacích lhát. Pokud tedy některé ability nezmíní, není to porušení pravidel. (Pokud je to děláno s úmyslem vytrikovat soupeře, tak to sice jde proti duchu fair play, a v komunitě takový hráč asi pak nebude příliš oblíbený,nicméně legání to je.
Pokud by ti soupeř chtěl vyjmenovat všechny schponosti, tak pak částečná odpověď samozřejmě není přípustná, nicméně neznamená to, že si to musíš nahrávat na diktafon. Prostě mu můžeš říct jen jméno, a zbytek ať si zjistí sám. (Se zjišťováním derived informací soupeři nemusíš pomáhat.)
Jediná část karty, kterou musíš oponentovi vždy sdělit, je její (anglické) jméno, jelikož to je Free informace.
Teda to je... drsné. Hlavně díky za varování (nevěřit soupeřům, nevěřit soupeřům, nevěřit soupeřům...).
K tomu ptaní se na vlastní akce (např. to vyložení země), to je snad špatný vtip. Jak může být sakra k hraní Magicu způsobilý člověk, co si ani způsobem provádění vlastních akcí neošéfuje, aby si zapamatoval, zda je udělal a musí se na to ptát?!
řekl bych, že je to naprosto běžná věc: automaticky na začátku kola vyneseš zemi, potom se v kole stane spousta věcí vyžadující přemýšlení, přes nějaký efekt si lízneš karty, mezi kterými je i land, a najednou nevíš, jestli ho můžeš zahrát nebo ne...
Středeční výhledy 17/2024
Trick or Treat chaos sealedy by mely byt i v EMEA
všechny komentářeSliveři v karetní hře Magic
Můj nejoblíbenější tribe, který hraji po celou dobu na různých formátech. Největší úspěch měli na extended RG smažbo-sliveři. Ti uměli...
všechny komentářeUltimátní karty z Mirrodinu
Změna grafiky v Mirrodinu byla za mě tenkrát na škodu. Na druhou stranu dala vzniknout premodernu, který hraji rád. Hrát proti afinitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2024
Stačilo požádat a správné řešení velice rychle přišlo. Moc děkuji!
všechny komentářeUltimátní karty z Kamigawy
Můj oblíbený blok, který nyní hraji na common EDH. Spustit, splice onto arcane.. Silou karty nevynikají, ale líbí se mi. Díky za pěkný...
všechny komentářePohľad na formát Modern po Pro Tour
Ja som to hovoril :o) https://magic.wizards.com/en/news/announcements/au - gust-26-2024-banned-and-restricted-announcement
všechny komentáře