"Občas se během míchání stane, že Vám „vypadne“ karta a padne lícem na stůl." Nemelo by tam byt licem nahoru?
0 hlasů
V dalším pravidlovém článku od našich rozhodčích se dozvíte, jak správně míchat balíček, a jaké nástrahy vás při tom čekají. Někdo si může myslet, že míchání není žádná věda, ale za některé techniky jsou i tvrdé postihy!
S oficiálním začátkem prodeje Magicové edice Kaladesh vstoupila v platnost i jedna nová úprava pravidel týkající se míchání karet. V článku se na ni podíváme v širším kontextu tématiky míchání karet/balíčku. Článek tentokrát není cílen jen na Competitive hráče – myslíme si, že by si ho měl přečíst (a řídit se jím) každý, kdo se vypraví na Magicový turnaj.
Povinnosti a práva hráčů
Pravidla říkají, že hráč musí předávat oponentovi balíček zcela randomizovaný, tzn. že žádný hráč nezná, A NEMŮŽE ZNÁT, pořadí ani pozici žádné karty. A to jak absolutní (Lightning Bolt je třetí karta v balíčku), tak ani relativní (Lighting Bolt je někde v balíčku hned vedle Mountainu). Na specificitě informace nezáleží („Lighning Bolt je třetí karta v balíčku.“ je stejně nepřípustná informace jako „Jeden z landů je v dolní polovině balíčku.“) Zdaleka nejdůležitější je randomizace na začátku každé hry, musí však proběhnout např. i po každém „search“ efektu. Různé techniky míchání probereme v dalším odstavci – pravidla pouze specifikují, že:
Jakmile balíček předáte soupeři, říkáte tím, že je randomizován a legální. Není-li oponent o randomizaci přesvědčen, měl by upozornit rozhodčího.
Dále je na tahu Váš soupeř, který Váš balíček může (na Regular RELu), případně musí (REL Competitive), též zamíchat. Současně platí, že jakmile Vám soupeř balíček vrátí, nesmíte s ním už nijak manipulovat, tj. je zakázáno ho – jak tomu bylo kdysi – byť jen „kopnout“ (cutnout).
Občas se během míchání stane, že Vám „vypadne“ karta a padne lícem nahoru. Stane-li se to při míchání vlastního balíčku, nic se neděje (krom toho, že soupeři poskytnete více či méně strategicky významnou informaci a musíte míchat dále). Stane-li se Vám to při míchání soupeřova balíčku, je nutné na sebe okamžitě zavolat rozhodčího. Čeká Vás pravděpodobně warning a nové míchání.
Ve zcela výjimečných případech může hráč požádat rozhodčího, aby balíček zamíchal místo soupeře. Rozhodčí této žádosti může, ale nemusí vyhovět. Za svou kariéru pamatuji, že jsem míchal balíček několika hráčům se zlomenou rukou. Pokud si zlomíte ruku a chcete přesto jít na turnaj, pak vezměte prosím na vědomí, že rozhodčí/soupeř není Vaše „míchačka,“ a Váš handicap bude během turnaje hodně lidí omezovat.
Míchání se nikdy nesmí zneužívat k pomalé hře (Slow Play) nebo dokonce k zdržování (Stalling). Vždy, když budete mít pocit, že soupeřovo jednání vykazuje takové rysy, volejte rozhodčího.
Klasická pokerová míchačka snadno upravena na stylovou míchačku Magicových karet.
Různé techniky míchání
V této části si probereme základní a nejčastější druhy míchání a popíšeme si, kdy a proč bychom je měli používat, případně na co si dát při jejich používání pozor.
Pile shuffling resp. pile counting (česky: „hromádkování“, “kupičkování“ apod.)
Hned na úvod je třeba říci, že hromádkování NENÍ prostředkem randomizace, neboť zachovává znalost relativního POŘADÍ karet. Pokud hráč zná pořadí (byť i jen některých) karet před hromádkováním, zná ho i po něm. Hromádkování totiž neobsahuje žádný prvek náhody, který je v procesu randomizace nezbytný. Instruktážní video zde:
Je zvláštní, že si velká spousta hráčů myslí pravý opak. Na turnajích se setkáváme s tím, že poté co strávíme dvě minuty poctivým riffle shufflem (viz. dále), předáme balíček soupeři, který prohlásí něco ve smyslu „no to si tomu moc nedal“, a začne balík hromádkovat (!).
Jsou hráči (a není jich málo), kteří když si prohlédnou pořadí karet v balíčku, dokážou i po několika kupičkách velmi přesně říci, v jakém pořadí resp. v jakých sekvencích kde jaké karty v balíčku mají. Nezapomínejte na to, že (zejména) mezi koly je dost času na to si balíček nelegálně „připravit“. Když takový podvodník pak přijde k zápasu, dvakrát s profesionálním úsměvem svůj balíček nakupičkuje a jednou přeloží, je (bohužel) velká pravděpodobnost, že mu jeho důvěřivý soupeř balíček jen tzv. „kopne“ (tedy správně anglicky „cutne“), a pak se nestačí divit, jak to soupeři „chodí“. Nejznámějším fenoménem v této oblasti je tzv. DOUBLE NICKEL (aneb dvakrát nahromádkuj na určitý stejný počet hromádek a máš balíček s výbornou distribucí země-spelly). Více o tomto PODVÁDĚNÍ zde:
Pokud by výše uvedený odstavec někoho inspiroval k podobným akcím, vězte, že základní „odměnou“ je diskvalifikace z turnaje s možností „bonusu“ v podobě několika měsíců/let bez kartiček.
Proč tedy vlastně hromádkovat? Většina hráčů (správně) používá hromádkování k:
To jsou veškeré relevantní důvody proč hromádkovat. Pokud Vám tedy soupeř balík nahromádkuje, Vy posléze mulliganujete, není žádný důvod, proč by Vám měl soupeř hromádkovat balík znovu. Pravidlo „1x per randomization“ bylo zavedeno zejména kvůli celkové úspoře času a velmi malému efektu hromádkování na randomizaci balíčku. V žádném případě to však neznamená, že je na turnajích možné při každém míchání balík hromádkovat s odvoláním na toto pravidlo! Toto pravidlo pouze říká, že více než jedno hromádkování během míchání není přípustné.
Riffle shuffle (česky: „pokerové míchání“).
Jde o techniku, při které rozdělíte balíček (přibližně) na dvě poloviny, a ty pak vzájemně proložíte. Existuje obecně přijímaná domněnka, která říká, že pokud provedete riffle shuffle alespoň sedmkrát, máte balíček dostatečně randomizovaný :o). Instruktážní video zde:
Pokerové míchání je doporučené nejen u vlastního balíčku, ale i pokud mícháte soupeřův balíček. Občas se v takovém případě setkáte se soupeři, kteří Vám řeknou něco ve smyslu „hele takhle mi ty karty nemíchej, zničíš mi obaly“. V pravidlech je k tomu uvedeno: “Cards and sleeves must not be in danger of being damaged during this process (=during shuffling)“. Je tedy třeba na jedné straně respektovat stylem míchání soupeřovy obaly/karty, a na straně druhé mít možnost mu balíček řádně zamíchat. V případě nedohody zavolejte rozhodčího.
Riffle shuffle je trochu náročnější na techniku než ostatní druhy míchání, takže jej doporučujeme doma potrénovat. Na zamíchání vlastního balíčku před hrou je ideální právě opakovaný riffle shuffle spojený s jedním hromádkováním, během hry pak pouze opakovaný riffle shuffle.
Overhand shuffle resp. Standard shuffle
Klasické míchání. Takhle bude velmi pravděpodobně míchat (jakýkoliv) balíček karet Vaše babička nebo malý synovec, když je o to požádáte. Vzhledem k tomu, že jde ve skutečnosti pouze o opakovaná „kopnutí“, je tato technika hodně mizerným prostředkem randomizace. Instruktážní video zde:
Pokud soupeř bude míchat pouze takto, pokusil bych se mu nejprve „domluvit“ a vysvětlit mu podstatu problému. Teprve pokud odmítne zamíchat balíček i jiným způsobem, volal bych rozhodčího (stejné dvě věty platí samozřejmě i pro hromádkování). Prosím, opravdu se nejprve vždy snažte domluvit se soupeřem – na turnaji bývá průměrně jeden rozhodčí na 30 hráčů, a pokud bude na začátku každého kola volat 6 hráčů rozhodčího kvůli míchání, tak nebude dělat nic jiného.
Mana weaving
Pod tímto názvem se skrývá (zejména dříve) oblíbená metoda „přípravy balíčku“. I dnes se lze na turnajích setkat s hráči, kteří před každou hrou nejprve zajistí, že jejich balíček splňuje vzor „země-2 spelly, země-2 spelly, atd.“, a teprve pak míchají resp. „míchají“ balíček. Mana weaving jako takový není nelegální, ale pokud dotyčný „Weaver“ následně svůj balík nedostatečně randomizuje, pak má VELKÝ PROBLÉM. Vždy bych – pokud někoho na turnaji uvidíte weavovat – upozornil rozhodčího. Rozhodčí pak takového hráče mohou dále skrytě sledovat a případně penalizovat.
Otázkou samozřejmě je, proč hráči weavují, když pak balíček opravdu dobře randomizují?! Podle našich zkušeností existují tři hlavní skupiny mana weaverů:
Časový limit na kolo a míchání
Míchání balíčků na začátku kola/hry společně se sideboardováním a mulligenováním patří do tzv. pregame procedures. Dříve byly tyto procedury časově limitovány, nyní je v pravidlech věta: „(these procedures) ... must be performed in a timely manner before each game begins“. Žádný hráč by neměl tyto procedury zbytečně natahovat, a protože z logiky věci žádná z těchto věcí nepatří do samotné hry, můžete se svým soupeřem vesele zamíchat balíčky a odmulliganovat ještě předtím, než je kolo oficiálně zahájeno. Vaší odměnou pak bude více času na samotnou hru nebo delší přestávka na občerstvení před dalším kolem.
Závěr
Míchejte poctivě svůj i soupeřův balíček., A to tím důkladněji, čím větší/prestižnější turnaj hrajete. Naučte se riffle shuffle a používejte ho ideálně ve spojení s maximálně jedním hromádkováním k přepočítání karet. Snažte se vysvětlit Vašim soupeřům, kteří nečetli tento článek, neřkuli pak dokument zvaný „Magic Tournament Rules“, proč je jejich míchání nedostatečné, a jak to zlepšit. Chovejte se s respektem k soupeřovým kartám/obalům a vyžadujte totéž od nich. Nezneužívejte míchání ke zdržování hry.
Tomáš Joska a David Záleský
Colins
14.10.2016 09:13
"Občas se během míchání stane, že Vám „vypadne“ karta a padne lícem na stůl." Nemelo by tam byt licem nahoru?
0 hlasů
joza
14.10.2016 10:12
mělo. z kontextu je ale zřejmé, o co jde. díky!
0 hlasů
JanoB
14.10.2016 09:31
"Existuje obecně přijímaná domněnka, která říká, že pokud provedete riffle shuffle alespoň sedmkrát, máte balíček dostatečně randomizovaný." Nie je to len domnienka, je za tym matematicky vyskum. (Najdete cez google). Pre balik 60 kariet radsej osemkrat.
1 hlas
joza
14.10.2016 10:16
díky za upřesnění! v původní verzi bylo místo "obecně přijímaná domněnka" spojení "matematická věta". nemohl jsem ji však za boha najít v žádný relevantní tištěný publikaci, tak jsme to přeformulovali.
0 hlasů
pet.ar.kay
14.10.2016 11:20
k míchání karet jsem našel toto http://www.scienceworld.cz/neziva-p...
0 hlasů
Flamberg
14.10.2016 14:42
Velký palec nahoru pro Davida a Tomáše!
Jen více takových článků.
1 hlas
Nekra
20.11.2016 13:11
Díky za článek a rady, jak míchat.
Proložení dvou hromádek zní jednoduše. S ničením obalů (když se to dělá blbě) souhlasím, někteří hráči totiž obaly při míchání prohýbají, místo aby karty nechávali v rovné pozici.
K tomu weavingu - i když při 7mi rifflech by měl být balík dostatečně randomizován (klíčové měl by být), stejně se k variantě 2 stavím poněkud skepticky. I při opakovaném míchání prostě není člověk počítačový random generátor, i s mícháním si myslím, že to weaverům (kat.2) bude chodit lépe než neweaverům, byť ne tak výrazně jako weaverům kat.1.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
25.10. World Championship , Las Vegas Constructed / draft |
|
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|