Pravidla
Pravidlový koutek - Triggers (REL: Competitive)
Chystáte se na PPTQ nebo jiný Competitive turnaj? Dva přední čeští rozhodčí si pro vás připravili pravidlové povídání o tzv. Triggered abilities, aneb "When you click on this, you will learn more..."
Poznámka: Vzhledem k blížící se várce velkých turnajů v ČR připomínáme pravidlový článek z roku 2016, který je aktuální ke svému datu vydání.
Aktualizováno: přídán Kaladesh update
Rok se s rokem sešel a čeští, slovenští, maďarští a jeden španělský rozhodčí se koncem června opět sešli na konferenci, aby poreferovali a podiskutovali o všech novinkách a vůbec o všem, co se v komunitě za uplynulých dvanáct měsíců událo. Osnovu programu vždy tvoří cca 12-16 přednášek/seminářů, obvykle prezentovaných L2 rozhodčími. A protože široká MtG veřejnost má právo být informována o alespoň některých výstupech, rozhodli jsme se společně s Davidem sepsat první populárně-naučný článek.
Věnovat se v něm budeme oblasti TRIGGERED ABILITIES (česky „spouštěcí schopnosti“), která z historického hlediska zažila mnohé. Časté změny a s nimi spojený zmatek vedly mnoho hráčů k názoru, že je zbytečné se snažit o pochopení. Další velká skupina hráčů se kdysi (tehdy platnou) MtG legislativou prokousala a (mylně) setrvává u svých zastaralých a neplatných interpretací. Tento článek se věnuje výhradně Competitive hraní, tedy tím „co se stane, když...“ na turnajích typu PPTQ, WMCQ, GP a podobně, a měl by na konkrétních příkladech ozřejmit, co smí a nesmí hráč resp. divák na těchto turnajích dělat. Pokusíme se též zbořit mýty, které kolem „triggerů“ za ta léta vznikly.
Pozn. autorů: V případě zájmu (pište do komentářů) můžeme dát dohromady i článek o triggerech pro Regular hraní (prerelease, FNM, ..).
Co jsou to triggery?
Tímto slovem označujeme schopnosti, které začínají slovy „at“, „when“ a „whenever“, následuje [popis situace, za které se trigger spustí], a za čárkou je pak <efekt>. Příkladem budiž „Whenever [this creature attacks], <target creature can’t block this turn>“. Občas se dovnitř vměstná i <<spouštěcí podmínka>>, která musí nastat v požadovaný okamžik, aby se vůbec trigger spustil, a současně musí být platná i v okamžiku jeho vyhodnocení. Příkladem budiž „At [the beginning of your upkeep], <<if you have no cards in hand>>, <draw a card>“.
V této souvislosti bude dobré zmínit i Mýtus č. 1, který se týká karet se schopností „as this permanent enters the battlefield, ...“. Takové schopnosti jsou statické, nikoliv triggered, a nelze na ně reagovat. Příkladem karty, která má současně statickou i triggered schopnost je např. Caldera Hellion (statickou schopností je zde Devour, nikoliv střílení do potvor).
Co jsou Missed Triggers?
Každý trigger lze zařadit do jedné ze čtyř skupin. Každá skupina má pak vlastní podmínku (-y) pro to, kdy lze považovat trigger za „missed“, tedy zapomenutý/zmeškaný/propásnutý, chcete-li. Pojďme se tedy nejprve podívat na tyto skupiny. Aby se nám to lépe pamatovalo, každou skupinu bude reprezentovat jedna karta.
Skupina Silumgar
Spouštěcí schopnosti karet v této skupině vyžadují určení cíle, módu nebo jiné volby v okamžiku, kdy jde trigger na stack. Trigger se tak považuje za zapomenutý („missed“), jakmile hráč-aniž by cíle/módy/volby určil-předá prioritu. To může kromě explicitního předání (jež je spíše výjimečné), učinit zpravidla tím, že se soupeře zeptá, zda chce reagovat nebo provede nějakou další akci (třeba sešle další kouzlo, aktivuje schopnost, etc.).
Skupina Tracker
Spouštěcí schopnosti karet v této skupině mění vizuální obraz hry (včetně stavu životů) nebo vyžadují volbu během vyhodnocování. Tireless Tracker má dvě spouštěcí schopnosti a obě patří do stejné skupiny. Trigger se považuje za zapomenutý, jakmile hráč provede další herní akci, kterou by bylo možné provést jen za předpokladu, že trigger již není na stacku. Trochu krkolomné, že? Malý příklad: Pokud má Adam na stole Trackera, zahraje zem a poté zaútočí, je trigger zapomenut. To samé platí, pokud zahraje zem a následně sorcery. Pokud ale zahraje zem, tapne ji a zahraje Giant Growth, pak se trigger Trackera stále považuje za „na stacku“.
Skupina Xantid Swarm
Spouštěcí schopnosti karet v této skupině mění pravidla hry. Trigger se považuje za zapomenutý, pokud ho jeho controller neohlásí nebo pokud nezabrání soupeři v provedení nelegální akce.
V tomto případě se tedy soupeř může (v případě, že hráč trigger Xantid Swarmu neohlásil) pokusit seslat kouzlo. V tento okamžik mu controller Swarmu musí bezodkladně připomenout existenci triggeru, a tedy nemožnost sesílání kouzla. Pokud tak učiní, hra se bez jakéhokoliv postihu vrátí do okamžiku těsně před započetím sesílání. Pokud tak neučiní a provede nějakou další akci (například nechá kouzlo vyhodnotit nebo sešle vlastní kouzlo či aktivuje schopnost), trigger je považován za od počátku neexistující.
Skupina Eldrazi Mimic
Spouštěcí schopnosti karet v této skupině nemění vizuální obraz hry. Do této kategorie patří např. exalted triggery, trigger Cathar’s Companionu nebo první trigger Kessig Forgemastera. Trigger se považuje za zapomenutý teprve tehdy, když by jeho efekt měl poprvé ovlivnit vizuální stav hry (ale neovlivní).
Malý příklad: Adam útočí Serra Angelem přičemž má na stole ještě Noble Hierarcha. Niklas vezme do ruky tužku a ptá se: „Za čtyři?“ Pokud mu to Adam potvrdí a oba odepíšou čtyři životy, je trigger zapomenut. Pokud ale Adam řekne: „Ne, za pět.“, musí Niklas odepsat pět životů.
Mýtus č. 2: Jistě jste si na Mimicovi všimli slůvka „may“. Spousta hráčů vám bude zasvěceně tvrdit, že když Mimicův efekt neohlásíte během hraní bezbarvé nestvůry, pak máte později už smůlu. Aktuální verze pravidel však říká, že hráč na trigger nezapomněl, pokud nejsou splněny podmínky „zapomenutí“ – viz čtyři kategorie výše. Na tom, zda efekt triggeru slovo „ may“ obsahuje či nikoliv tedy vůbec nezáleží...
Co na to rozhodčí
Rozhodčí v případě zapomenutých triggerů do hry zasahuje pouze v těchto případech:
-
Pokud je zapomenutý trigger pro controllera považován za nevýhodný (hráč tedy např. zapomene zahodit kartu, obětovat nestvůru, ztratit životy apod.). V takovém případě se Missed Trigger stává prohřeškem proti pravidlům a hříšník obdrží Warning. Pokud jsou splněny další podmínky (viz sekce „Není zapomenutí jako zapomenutí“), hříšníkův oponent má možnost zapomenutý trigger umístit na stack.
-
Pokud má rozhodčí pocit, že hráč úmyslně zapomíná na vlastní triggery. Kontrolovat Mindwrack Demona (bez deliria) a úmyslně několikrát projít vlastní upkeep bez oznámení triggeru takovému hráči může přinést diskvalifikaci z turnaje.
-
Pokud dojde k prohřešku diváka
Pozn.: Pokud dojde k zapomenutí výhodného triggeru, jedná se o také o prohřešek proti pravidlům. Pouze se nijak netrestá.
Co můžu/nemůžu jako divák
V případě zapomenutých triggerů bych doporučil nezasahovat do hry vůbec. Má-li divák podezření na jeden z výše uvedených případů (hráč zapomene/zapomíná na vlastní nevýhodné triggery), nechť přivolá rozhodčího. Opatrnost je v tomto případě na místě – divák se totiž snadno může vystavit postihu v případě, kdy jeho jednání spadne do „outside assistance“, jak ostatně ukazuje následující příklad:
Anna zahraje Monastery Swiftspeara, Lightning boltem zabije Nadě jediného blockera a útočí. Naďa (5 životů) sáhne po tužce a říká „jdu na čtyři.“ Přihlížející divák vykřikne: „Ne, jdeš na tři!“ Chudák divák si právě vysloužil Match Loss za Outside Assistance.
Co můžu/nemůžu jako hráč
Z této sekce je nejdůležitější zapamatovat si dvě základní zásady:
1) Žádný hráč nesmí úmyslně ignorovat („zapomínat“) vlastní triggery. (A to bez ohledu na to, jestli jsou pro něj výhodné, či ne.
2) Žádný hráč není nikdy povinen připomínat soupeři jeho triggery.
Pozor u symetrických efektů na to, kdo je controllerem triggeru. Pokud budete mít na stole Howling Mine, pak naopak musíte soupeři připomenout, že si má líznout (je to Váš permanent, tak je to i Váš trigger). V neposlední řadě pak nelze rychle „přeskakovat“ fáze, ve kterých má proběhnout soupeřův trigger s úmyslem vynutit si tak jeho zapomenutí.
Není zapomenutí jako zapomenutí
Jak již bylo dříve naznačeno, k tomu, aby došlo k vrácení zapomenutého triggeru na stack, musí být splněny určité podmínky. Tyto uvádí následující tabulka. Jen připomínám, že rozhodčího se určitě vyplatí volat i na „expirované“ triggery – jednak může trigger patřit do prvních dvou řádků tabulky a pak - warningy lze udílet během celé hry (a kdo ví, zda nebude již třetí).
Typ triggeru | Příklad karty | expirace |
spojený s “defaultní” akcí prováděnou controllererem | Masticore, pakty | nikdy* |
delayed trigger, který mění zónu objektu | Kiki-Jiki, Geist of Saint Traft, Obzedat, Aetherling | nikdy |
ostatní |
| jedno kolo |
*S příchodem Kaladeshe (a ability Fabricate) nastala změna v prvním řádku této tabulky. Doteď platilo, že v případě zapomenutého triggeru soupeř provinivšího se hráče MUSEL vybrat, zda se zapomenutý trigger vyhodnotí hned nebo na začátku příští fáze. Nyní se může (navíc) rozhodnout, že se nic nestane (tj. zapomenutý trigger zůstane zapomenut). Impulsem pro tuto změnu je schopnost Fabricate, která...
“Fabricate N” means “When this permanent enters the battlefield, you may put N +1/+1 counters on it. If you don’t, create N 1/1 colorless Servo artifact creature tokens.”
...by v případě, že controller zapomene, tj. nesplní defaultní akci (položení žetonů), nutila soupeře položit do hry Servo tokeny, a to třeba i po několika dalších kolech hry! Nyní má tedy soupeř (nově) možnost zapomenutý trigger vůbec nevyhodnocovat.
Všem čtenářům děkujeme a nebojte se se svou pochvalou/kritikou/otázkami ozvat v komentářích.
Tomáš Joska a David Záleský
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.