Mountain z Commander Legends ve Vintage balíku je... "Wow"... ;-) :-)
0 hlasů
V dnešním článku si pro Vás Zdeněk Matura připravil rozbor Magic balíčku na formát Vintage, který se zaměřuje na Jeskai deck plný nejrůznějších kouzel.
Ahoj, a teď už si můžete v klidu užít můj poslední článek psaný v roce 2020. Na závěr tohoto pro všechny dost náročného roku jsem si připravil rozbor Vintage balíku. Vintage pro mě byla dlouho taková říše divů, kde je všechno možné. Přítomnost Power 9 a šílená první kola dokonce působily někdy až děsivě. V realitě je to ale skvělý a zábavný formát a je škoda, že v papírové podobě už moc neexistuje. Alespoň zde ale máme MTGO, kde je Vintage výrazně dostupnější a dokonce se dějí akce jako Eternal Weekend, které formát podporují.
Pro hráče nezkušené v tomto formátu si ho pojďme aspoň trochu charakterizovat. Vintage je hodně specifický formát. Mulligan zde není tak velká nevýhoda jako jinde a nevadí nám - s jednou zemí na stole a ničím jiným - vyprázdnit svou ruku removováním do “forsáží” a rušení klíčové karty soupeře. Na to, jak je to extrémně rychlý formát, je časté, že i několik kol probíhá stylem “líznu, hraješ”, protože se oběma hráčům podaří vyčerpat okamžitě své zdroje a pak líží reaktivní kouzla.
A cože nás konkrétně čeká? Jeskai Xerox. Jeskai pravděpodobně znáte. Bílá, modrá a červená. Xerox vás možná zmátl jako mě poprvé, ale hned si vysvětlíme o co jde. :)
Pokud si najdete čas na procházení archivu na webu Wizardů, tak můžete v jednom článku z roku 2005 najít: “The principle of the original Xerox deck is that for every four 1-2 mana cantrips, you can remove two lands”. Nebo-li “Princip originálního Xerox balíku je to, že za každé čtyři 1-2 manové cantripy, můžete odstranit 2 země” (při stavbě balíku).
Takže Xerox je princip, kdy vyměníme “zbytečné” za manově nenáročné draw efekty. Tím získáme možnost na začátku hry lizat země, ale také později hledat karty, které potřebujeme na ukončení zápasu.
Ve světě, kde je povoleno hrát ty nejsilnější karty z historie Magicu, je to fér balíček, jak jen to jde. Překvapivě i tak se na tomto formátu řadí mezi nejpopulárnější volby. Xerox se neváže jen na Jeskai barvy, lze ho hrát i v dalších barevných kombinacích, pokud vás neláká zrovna Jeskai. Například v Temur, kde můžeme hrát Wrenn and Six + Stripmine a Oko, Thief of Crowns nebo Tarmogoyf. Existují i další 3- a 4-barevné verze.
Pro decklist pokračujte na následující stránku ZDE
Začneme kartou, která má své zasloužené místo na seznamu omezených karet a tou je Monastery Mentor. Většina karet z decklistu triggeruje monka a ten se tak stává velmi reálnou a nebezpečnou hrozbou v momentě, kdy se dostane do hry. Spolu s Time Walkem už nebude mít soupeř ani jedno kolo než ho zabije armáda monků. Dále “recyklovat” karty v hrobě, získávat karetní výhodu a triggerovat Monka umí s každým svým útokem Dreadhorde Arcanist, kterého popodporuje celá jedna čtvrtina balíku.
Nakonec hrajeme Vintage orientovanou bytost Lavinia, Azorius Renegade. Hate bear stvořený pro tento formát, protože soupeři zakazuje přesně to, o co se všichni na Vintage snaží. Hrát naše kouzla bez placení jejich manacostu, případně je seslat dřív než na ostatních formátech díky manové akceleraci, kterou přináší například Black Lotus a podobné karty.
Prvním planeswalkerem je Dack Fayden, který nás prolízává knihovnou hned po dvou kartách najednou. Tím přináší podstatné karty a zároveň naplňuje hrob. Mínusová schopnost získává artefakty pod naší kontrolu a to udrží na uzdě i monstrum jako Blightsteel Colossus. Toho už sice často nepotkáme, ale i tak je dobrá šance, že na soupeřově straně bude něco, co budeme chtít pro sebe. K tomu se přidává druhý třímanový sférochodec Narset, Parter of Veils. Toho asi příliš představovat nemusím. Na starších formátech je její restrictive schopnost ještě více limitující než bývala nedávno na standardu a pokud k tomu umí najít FoW nebo modré P9 karty. Z toho by Vám mělo být jasné, proč zrovna tohle “účko” tak rychle získalo své místo na restricted listu.
Dostáváme se k samotným Instant a Sorcery kartám, které tvoří jádro této strategie a které ukrývají i karty stojící za idejí schovanou za pojmem Xerox. Nelze začít ničím jiným než Ancestral Recall. Víc toho za jednu manu ve světě cantripů nezískáme. Nejúspěšnější z cyklu jednomanových Alpha set instantů (věřili byste tomu, že z toho samého cyklu máme Healing Salve?) je dále doplněný dalšími výbornými 1 CMC cantripy - Brainstorm, Gitaxian Probe, Ponder a Preordain. Každá z těchto karet je trochu specifická a může být lepší než ostatní v různých situacích. Všeobecně se dá předpokládat, že restricted karty mají větší dopad na hru než Preordain a že Brainstorm efektivněji využijeme s připravenou fetch zemí pro shuffle effect. K těmto cantripům hrajeme další 3 karty na lízání - Gush, Dig Through Time a Treasure Cruise. Tady už se karty odlišují trochu více. Gush nám kromě lízání karet umožňuje díky alternativnímu costu dvě další věci. Chránit své země před Strip Mine a dokonce i prakticky generovat manu v momentě, kdy nemáme žádný další land drop. Treasure Cruise umí být sorcery speed Ancestral a Dig umí kopat ze všeho nejvíc hluboko.
A protože je to eternal formát a nejsme all-in combo, tak potřebujeme i dost interakce. Tu máme v podobě toho nejlepšího, co Magic přináší a to jsou counterspelly. ;)
Force of Will je jasný playset a k tomu přidáváme ještě pátou ve formě Force of Negation. Univerzální counter od našeho nultého kola je takový must have ve formátu, kde můžeme jinak prohrát dřív než projdeme prvním upkeepem. Dále “zdarma” můžeme seslat Mental Misstep, který counteruje 1 CMC kouzla, Daze od vyložení prvního Islandu a proti soupeřům, který zahrál alespoň 3 kouzla Mindbreak Trap. Samozřejmě je zde i Flusterstorm, který je - stejně jako poslední zmíněná karta - skvělý na řešení celého soupeřova stacku - například přeplněného kopiemi Tendrils of Agony.
Pokud jste hledali counter spelly jen v modré, tak vás překvapí Pyroblast, zručnější bratranec Red Elemental Blast (RED). Umí zrušit modrá kouzla, to se hodí v counter soubojích o klíčové spelly a zničit modré permanenty. Oproti REB má navíc zajímavou interakci s emblémem Dack Fayden a nemodrými permanenty.
Přístup k bílé barvě využíváme nejlepším zabíjením bytostí, které tu je - Swords to Plowshares. Červená k tomu dodává nejefektivnější ničení artefaktů Shattering Spree. Připomínám, že oboje patří do souboru karet, které umí znovu seslat Dreadhorde Arcanist.
Celou tuto sekci završují 2 další modré klasiky. Merchant Scroll, který často najde a přinese Ancestral Recall, jindy umí i counterspell. A druhá je Time Walk, v nejhorším případě 1U cycling, odtapnu si. Místo dalšího vysvětlování proč je tato jedna karta z Power 9 tak dobrá se pojďme podívat na to, jak Martin Jůza na GP Las Vegas jednu kopii otevřel.
Nikdo asi nepochybuje, že jeden z artefaktů v balíku je Black Lotus. Zahrát kouzlo o 3 kola dřív je jeden ze způsobů jak vyhrát hru, než do ní soupeř může zasáhnout. K němu 3 Moxy v Jeskai barvách: Mox Pearl, Mox Ruby a Mox Sapphire. Pokud vás teď rozbor začal odrazovat svojí nereálností, protože tyhle karty přece nikdo skoro nemá, tak si můžete odskočit na můj Legacy rozbor Urza of Eons, kde je to o síle Power 9 bez karet Power 9. Na MTGO však není zas takový problém balíček poskládat..
Další na seznamu je našich 16 zemí, číslo na které jsme se dostali díky cantripům, najdeme zde 9 modrých Fetch landů a 7 zemí s typem Island. Konkrétně 3 Volcanic Islandy a 2 Tundry, 1 basic Island a 1 Mystic Sanctuary, který vrátí na vršek knihovny třeba i Time Walk.
Mountain, který se lépe vysvětluje následující kartou.
Shattering Spree proti heavy artefakt balíčkům.
Soul-Guide Lantern a Ravenous Trap, graveyard hate jsme už párkrát probírali v jiných článcích. Jiný formát, ta samá pohádka. Když soupeř spoléhá na hrob, tak mu ho raději odstraníme.
Swords to Plowshares jsou zde pro případ, kdy dvě kopie v základu nestačí.
Containment Priest připraven na balíky, které se snaží “cheatovat” bytosti do hry.
Ethersworn Canonist zastaví storm a další aktivní soupeře.
Archive Trap se neztratí proti balíčkům s Doomsday.
Hullbreacher - velmi rychle se začal prosazovat nejen v commanderu. Všechny důvody, proč jej zvážit, začínají nahoře u Ancestra Recall a končí u Treasure Cruise - je dost velká šance, že na ty samé karty narazíme i u soupeře.
Snapcaster Mage - čekal bych, že ho zařadí více než cca 34% hráčů. Dokáže zahrát Time Walk nebo i Force of Negation podruhé. A pokud bychom zařadili i Lightning Bolt, tak vytváří z ničeho nic potencionálně i celkem rychlý clock.
Lightning Bolt - kromě Snapcaster Mage si rozumí i s Dreadhorde Arcanist a mimo jiné umí odstranit nepříjemné bytosti soupeře.
Jace, Vryn's Prodigy - proliz nám vždy může pomoci k lepším kartám, po flipnutí se umí sám chránit, flashbackovat silné karty v hrobě a ultimátní schopnost umí vyhrát hru.
Teferi, Time Raveler - pokud si ještě vzpomínáte na minulý standard, tak sami dobře víte co umí.
Jestli máte nějaké další nápady toho, co by se dalo zařadit, hoďte mi to dolů do komentářů. :)
A jsme u konce. Tento balíček je vhodný spíše pro hráče, kteří nepotřebují vyvíjet od začátku hry velký tlak na soupeře a vyhovuje jim osvědčená strategie bez velkých “wow” momentů. I bez nich strategie vykazuje velmi solidní winrate, často se pohybující nad průměrem. Cena Power 9 na MTGO je v tuto chvíli dost příznivá, takže můžete využít neustálých restrikcí vlády a využít začátek nového roku pro menší projekt seznámení se s Vintage, ať už s Jeskai Xeros nebo jinou strategií, která vás zaujala.
Ještě jednou Vám všem přeji ten nejlepší rok 2021 a spoustu skvělých zážitků spojených s Magicem!
12.10. Double RC Qualifier weekend, Nádražní 84, Praha 5 Sealed day 1, Modern day 2 |
|
25.10. World Championship , Las Vegas Constructed / draft |
|
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|