Recenze
Dimir Rogues, aneb rozbor balíčku na Standard
V dnešním článku si pro Vás Zdeněk Matura připravil rozbor Magic balíčku na formát Standard, který se točí kolem Rogues, aneb převážně nových karet ze Zendikar Rising.
Dimir Rogues, aneb rozbor balíčku na Standard
Uro dostal Ban! Já vím, to jste si mohli přečíst už od Tomáše Rotka zde před už celkem dlouhou dobou. Osobně jsem čekal Omnatha, ale zapomněl jsem, že z nové edice se hned nebanuje.
Otravný Uro, který se hrál téměř všude, protože líže karty, dává životy a odstraňuje karty z vlastního hrobu zmizí z dvojky až ve chvíli, kdy se na scéně objeví Tribal, který nic z toho co Uro umí, proti sobě nepotřebuje.
Ano, dnes už žádná zelená! Dnes si ukážeme Dimir Rogues!
A o co že se to jedná? Rogues je UB tempo se silnou mill synergií. K tomu těží z nízké křivky, instantní rychlosti a silných interakčních karet. Plán je na začátku plnit hrob soupeře pomocí našich levných dropů. Díky tomu naše bytosti narostou do hrozivějších rozměrů a naše spelly získají na efektivitě. Potom už jen stačí využít získaného tlaku na soupeře a narušovat mu jeho plány zabíjením a counterováním. I když balíček není ani nejrychlejší ani nejkontrolnější, skvěle kombinuje přednosti obojího.
Kolem jádra balíku se to dá postavit celkem flexibilně, takže jsem opět vybral konkrétní verzi. S touhle zvládl Franche Tan uhrát 15-2 na Channel Fireball Clash Qualifier 1 jen pár dní zpět a totožné buildy sbírají jeden úspěch za druhým. Do Mythic Ranku by tedy neměl mít problém vás dostat.
Pro decklist pokračujte na následující stránku ZDE
Jako vždy si představíme jednotlivé sloty a něco si k nim povíme
Thieves' Guild Enforcer (TGE) - Po té co si neúspěšně hledal svoje místo, tak se u nás stal nejlepší možností v prvním kole. Umí velmi rychle naplnit soupeřův hrob a stejně tak rychle se z něj stane 3/2 deathtouch. Za jednu manu vážně dobrý výkon.
Merfolk Windrobber - Druhý jednomanový drop o něco slabší než TGE. Pravidelně odemílá a k tomu létá, takže je dobrý cíl pro Zareth San, the Trickster. Nakonec se umí obětovat pro kartu, pokud nás potkat manaflood nebo potřebujeme na něco rychle odpověď.
Soaring Thought-Thief - Rogue All-star. Létá, má flash, umí opakovaně odemílat soupeře a nakonec umí posílit všechny bytosti v našem balíku. Spolu s TGE ve druhém kole odemelou 6 karet s pokořenou hranicí 8 karet ve třetím kole. To nám umožní od třetího kola útočit za 6 damage a vyčkávat s reaktivními spelly, lepší už to je snad jen pokud začnete s trojicí TGE.
Brazen Borrower - Jedna ze stálic standardu. Pokud vám jinde přišel otravný, tak zde funguje ještě o něco lépe. Pomáhá nám udržet si tempo a zároveň jako rogue dostává bonus ke svému už tak dobrému útoku od Soaring Thought-Thief.
Nighthawk Scavenger - Už při prvním pohledu je jasné, že tento Vampire Nighthawk s lepším útokem díky Tarmogoyf abilitě je jen kousek od toho, aby byl broken. Sám o sobě rychle hrozí často 3 kolovým clockem a proti aggro balíkům nám rychle přinese zpět ztracené životy.
Zareth San, the Trickster - Rogue, který se učil ninjutsu než se rozhodl, že ninja být nechce. Většina našich bytostí létá, takže není těžké využít právě jeho verzi ninjutsu a když takto vrátí Brazen Borrowera, tak jsme získali extra bounce spell. Při combat damage nám přetáhne do hry permanent z hrobu hráče do kterého dal zranění a to může být ve 4. kole i Ugin.
Drown in the Loch - Skvělý mill pay-off, který umí jak zrušit, tak zabít cokoliv. Díky svojí modalitě se nestává mrtvou kartou v žádném matchupu. Výborné draw když jsme na stole pozadu, i když jsme napřed.
Heartless Act - V současné metagame je potřeba hrát dostatek odpovědí na problémové karty jako je Lotus Cobra, kterou Drown in the Loch nemusí být schopen vždy ve druhém kole vyřešit, zvlášť když jsme na draw.
Lofty Denial - Zde je to prakticky čistý counterspell.
Agadeem's Awakening - Spell/Land karty se ukázaly jako velmi dobré, obzvláště pak ty v Mythic raritě. Rogues trochu trpí na karetní výhodu a pokud se dostanou do top deck módu, jsou horší než soupeř a tak Agadeem's Awakening pomáhá řešit tyto dvě slabiny.
Into the Story - I když relativně drahý spell i po slevě, pomáhá řešit problém s karetní výhodou. Dobré je si pamatovat, že nevyšel spolu s Rogues a tak mu stačí pouhých 7 karet v soupeřově hrobě.
Manová báze se skládá z Castle Locthwain, který může také pomoci s doplňováním karet do ruky. K tomu hrajeme i druhou zemi v naší barevné kombinaci z tohoto cyklu, Castle Vantress. Obě jsou zde primárně proti pomalejším soupeřům. Zbytek zemí má hlavně stabilizovat naši manabázi a tak nepotřebují moc vysvětlování. Clearwater Pathway je vždy to co potřebujeme, Temple of Deceit má scry a Zagoth Triome se umí cyclit.
A jelikož ne všihni hrajeme BO1, představíme si i sideboard
Bloodchief's Thirst - zabíjí už od 1 many, tím se hodí do zápasů, kde je díky bytostem soupeř rychlejší než my. Znovu připomenu Lotus Cobru, která by neměla ve druhém kole zůstat bez odpovědi. Hodit se bude i proti rychlejší balíkům než jsme my a poradí si i s většími bytostmi jako Omnath.
Cling to Dust - Dokáže si poradit s Kroxa, Titan of Death's Hunger a nebo přidat životy.
Duress - Pokud má soupeř víc noncreature spellů než bytostí, je Duress discard, který chcete mít možnost nasidovat.
Ruin Crab - Crab má obranu 3, to ho dělá jednou z těch dobrých bytostí do bloku v našem balíku, pokud vezmeme v potaz, že jako jediná bytost může blokovat víc jak jednou a zároveň opakovaně semílat soupeře, je jasné kde najde své uplatnění.
Eliminate - Víc zabíjení. Stejně jako Bloodchief's Thirst, a tak se tyto kill spelly doplňují.
Negate - Extra rušení.
Into the Story - Jeden draw spell pro grind zápasy.
Dimir Rogues a Magic Grand Finals
Prvním větším testem nové edice Zendikar Rising je turnaj s označením Grand Finals, který v sobě zahrnuje jak Standard, tak Historic. Na tomto turnaji se pro Rogue Deck rozhodl pouze jediný hráč, který navíc ve svém listu hraje pouze dva playsety Rogue karet, mezi které patří Thieves' Guild Enforcer a Soaring Thought-Thief. Pokud Vás zajímá víc, tak pokračujte na Coverage k turnaji Grand Finals, kde najdete například i ostatní balíky a pohled na metagame obou formátů.
Pár vět na závěr
Rogues očividně dostávají svému Dungeons & Dragons popisu a i v Magicu si dokáží poradit téměř s jakoukoliv herní situací. Toť jeden z důvodů, proč se rychle vypracovali mezi top balíky současné metagame. Takto úspěšný tribal v modročerné tu naposledy byl možná až v Lorwynu, kde jsme mohli potkávat Faerie a věřím, že Rogues se mu svým působením na standardu minimálně vyrovnají.
Díky za přečtení a nezapomeňte mi do komentářů napsat Váš nejoblíbenější tribal. :)
Součástí balíku je spousta nových karet z edice Zendikar Rising, kterou najdete na našem partnerském eshopu Veselý Drak. Každým nákupem podporujete fungování našeho webu, za což Vám za celý tým CMUSu děkujeme.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Nejlepší sběratelské karty současnosti
Nechcem Ti do toho kecať, ale kde je honorable mention pre najlepšiu kartovú hru všetkých čias - Doomtrooper? :)
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentářeBěžní "try-hardi" a jejich pozice v karetní hře MtG
Mas uplnu pravdu, som si ich doplietol :) Vsetko co o MtG viem, ma naucil prave Lukas, cize mam k nemu obrovsky respekt. Ale viem si ho...
všechny komentářeStředeční výhledy 17/2024
UPDATE: Kvůli mým cestovním povinnostem (paradoxně cestě do Prahy :-)) vyjdou příští Výhledy o týden později, tj. 2. října. Pro doplnění...
všechny komentářeSliveři v karetní hře Magic
Můj nejoblíbenější tribe, který hraji po celou dobu na různých formátech. Největší úspěch měli na extended RG smažbo-sliveři. Ti uměli...
všechny komentáře