Pěkný rozbor.
I když nejsem fanoušek Modré, Tron zní zajímavě a nabízí nezpochybnitelnou sílu.
Jaký protivník je typové nejtěžší?
1 hlas
V dnešním článku si pro Vás Zdeněk Matura připravil rozbor Magic balíčku na formát Modern, který se zaměřuje na modrou variantu známého Tron balíčku.
Po 2 týdnech opět zdravím!
Dnes jsem si pro vás připravil něco pro mě velmi speciálního. Balíček, který se během 20 let, kdy hraju Magic, zařadil mezi mé takzvané “srdcovky”. K balíčku jsem se dostal dost náhodou, a to když jsem se v předvečer turnaje v roce 2013 rozhodl že si chci jít zahrát, ale neměl jsem žádný balík postavený. Tak jsem kombinoval možnosti své sbírky s tím, co si můžu zkusit ještě na ráno objednat v Černém Rytíři, kde se turnaj konal a vylezl mi z toho Mono U Tron. Kombinoval jsem několik věcí, které jsem hrozně miloval - Tron země, counterování a kombo. Ráno mi sice prodavači vysvětlili, že je dost naivní si objednat karty přes noc a čekat je ráno připravené, ale ochotně mi je těsně před turnajem našli a já mohl bez znalosti metagame vyrazit poprvé vyzkoušet mono blue tron.
Pokud vás zajímá, jak to pro mě tenkrát dopadlo, tak v archivu Cmusu stále visí tento článek. :)
Od té doby se toho hodně změnilo a jako ostatní Tron balíky, které jsem kdy hrál se Mono Blue Tron nedostal nikdy výrazně do spotlightu, ale aspoň se ukazuje jako stále hratelný a umí na sebe i upozornit. (Zelený tron mě nelákal od doby, kdy se neumisťovali Tooth and Nails. Hratelný je navíc v různých podobách s různými prvky, takže se dá i dost reagovat na metagame.
Dost toho povídání kolem a trochu konkrétněji o balíčku. Jako všechny Tron balíčky nám jde o postavení Tronu. Ale pozor, zde se spousta lidí plete a myslí si, že Mono Blue Tron je něco jako špatná verze Mono Green Tronu. Blíže pravdě je to, že jsem kontrol, který hraje Tron a podle toho se i odvíjí náš herní plán. Nesnažíme se konzistentně zahrát ve 3-4 kole něco extrémně silného. Snažíme se na začátku neprohrát díky spoustě interakce kterou hrajeme a nakonec zahrát něco silného. Navíc máme něco co Mono Green Tron nikdy mít nebude a to je kombo Mindslaver a Academy Ruins. Je jedno co soupeř chystá na další kolo, když už do hry nebude zasahovat ze svojí strany stolu. ;)
Vybral jsem následující jen několik dní starý decklist, ale nebojte se. Na konci si ještě ukážeme i další karty, které můžeme hrát a jak můžeme změnit díky nim i způsob, kterým Mono Blue Tron lze hrát.
Pro decklist pokračujte na následující stránku
Snapcaster Mage - Tento mág si po posledním banování polepšil. Bez Ura, který začal přidávat spoustu životů a k tomu 6/6 tělo, mají zase i menší bytosti o něco větší dopad na hru. Samozřejmě je zde ze stejného důvodu jako všude jinde, dát něčemu flashback vytváří karetní výhodu a i jistou verzi konzistence právě skrze opakované zahrání kouzla, které můžeme vždy vybrat dle potřeby. A pokud jsme na začátku pod tlakem nebo nám teče do bot, může do hry skočit jako blocker.
Wurmcoil Engine - Skvělý především proti agresivním balíčkům. 6 životů skrze lifelink je velká pomoc, která dokáže zvrátit hru ve které už jsme pozadu. I proti kontrolnějším balíčkům se neztratí díky tomu, že se ho soupeř musí zbavit dvakrát. Dá se navíc sesílat už ve 3. kole a nebo tutorovat pokud zařadíme do mainu Treasure Mage.
Walking Ballista - V mono Blue Tronu dokáže stabilizovat hru proti aggrům. Proti pomalým soupeřům je to zase výborný wincon a v neposlední řadě je to i výborný manasink.
Karn, the Great Creator - Naše verze má prvky prison decku a Karn je jeden z důvodů. Prosadí se především v metagame, kde je větší množství artefaktů. Ze sideboardu nám přinese artefakt nejlepší pro aktuální situaci na stole a vždy vytváří combo s Liquimetal Coating, které nám umožňuje ničit postupně soupeřovy země nebo vypínat aktivované schopnosti libovolného permanentu.
Ugin, the Spirit Dragon - Tento planeswalker, kterého známe velmi dobře i z nedávného standardu, umí vyčistit okamžitě celý stůl od všeho nepříjemného - obvykle všeho soupeřova. Jedna z mála odpovědí na špatné match upy jako jsou Merfolci. Pokud jsme napřed, tak umí celkem rychle i vyhrát hru po 3 zranění přímo do soupeře.
Condescend - Nejlepší counterspell, který v současnosti můžeme hrát v Mono U Tronu. Schopnost být relevantní neztrácí celou hru, ale co ho dělá právě tak dobrým je Scry 2. Filtrovat karty na vrchu knihovny je již nějaký ten pátek osvědčený způsob jak zvýšit svoje šance na výhru a to platí 2x v případě, že se snažíte poskládat tron nebo najít správný typ interakce.
Remand - Další solidní counterspell, který nám pomáhá přežít začátek. Je pravděpodobné, že většinu her budeme získávat čas právě něčím jako je Remand. Dlouho jsem ho považoval za jasnou volbu, ale není tak jasnou volbou třeba do rychlého prostředí.
Spell Burst - Za 4+X můžeme až do konce hry counterovat vše, co na nás soupeř zkusí. Výborná karta ve chvílích, kdy jsme napřed. Není ovšem nemožné se přes Spell Burst dostat a tak se na něj nesmíme upínat. Soupeř však bude potřebovat nějakou dobu na přípravu, která navíc přijde až po prvním Buybacku.
Supreme Will - Řadíme ho zde mezi counterspelly i když je jasné, že to není hlavní důvod proč tuto kartu hrajeme, to by nám stačil bohatě Mana Leak. Výhodou je možnost volby mezi counterspellem a hledání jiné v danou chvíli potřebnější karty.
Repeal - Vracení na ruku s draw efektem je pro Mono Blue Tron skvělé. Získává nám čas a to je to co potřebujeme často nejvíc. Výhoda oproti například Into the Roil je zde jasná. Bounce a draw zde bude vždy pouze přes jednu modrou manu. Ještě jsem to nezmiňoval, ale modrá mana je pro nás cenný artikl, i když jsme mono blue, máme hodně bezbarvých zdrojů.
Cyclonic Rift - Bounce spell, který umí resetovat celý stůl v případě nutnosti. Opět je to instant, takže může vrátit vše na konci soupeřova kola a ve svém něco zahrát a nebo prostě počkat s našimi counterspelly až to soupeř zkusí znovu seslat.
Thirst for Knowledge - Instantní draw 3 spell s artefaktovou synergií. Tady toho k vysvětlování moc není, může to být karetní výhoda, může to být výměna karet na ruce za užitečnější a dá se hrát na konci kola, takže v případě nutnosti můžeme counterovat. Neobjevuje se ve všech verzích, ale osobně si to bez něj neumím už moc představit. (To je spíše ale osobní preference než podložené doporučení :) )
Expedition Map - Bez této karty to ale narozdíl od "žízně" vážně už moc neobejdete. Nemáme tolik tutorů Tron zemí jako Mono Green Tron s jeho Sylvan Scrying nebo Ancient Stirrings, ale stejně tak chceme dát tron pokud možno co nejrychleji dohromady. I s postaveným Tronem máme dost jiných cílů.
Chalice of the Void - Další karta, která se dá zařadit jako prison. V některých metagame bude hvězdou, tam můžeme Chalice hrát klidně v play setu.
Oblivion Stone - Oblivion stone za 8 bezbarvé many resetuje stůl, ale tentokrát už natvrdo. Pokud máme čas, můžeme ničení nonland permanentů udělat více jednostrannou záležitostí. Board wipe tento balíček využije, navíc pokud je jako artefakt tutorovatelný skrze Trophy Mage. Nemluvě o tom, že se stejně jako všechny ostatní artefakty dá využívat dokola díky Academy Ruins.
Mindslaver - Když už mluvíme o Academy Ruins, tak Mindslaver je ta karta se kterou se kombinuje nejlépe. Rozhodovat jedno kolo za soupeře je velmi silné. Hru dokáže prohrát menší chyba, natož když za soupeře můžete hrát pro něj tím nejhorším způsobem. A pokud si budeme vracet Mindslaver stále na vrch knihovny a stále hrát dokola, soupeř se stává do konce hry jen pasivním divákem.
Academy Ruins - Dá se tutorovat Expedition Map a umí kromě Mindslaver a Oblivion Stone vracet i Wurmcoil Engine nebo Walking Ballista. Velmi často je to karta na kterou čekáte. Jediná nevýhoda je to, že dává bezbarvou manu.
Urza's Tower, Urza's Power Plant, Urza's Mine - Země, které daly jméno balíčku. Od 3. kola nás umí bezbarvé maně dostat o několik kol napřed. Obrovské množství many, které generují dal za vznik velkému množství balíčků a bohužel se stává cílem i velkého množství nonbasic land destrukce.
Blast Zone - Selektivní plošné ničení permanentů, které můžeme tutorovat opět díky Expedition Map. S množstvím many, které produkujeme není složité ho dostat pokud potřebujeme na vyšší množství charge žetonů.
Field of Ruin - Pokud má soupeř nějakou pro nás nepříjemnou oživovací zemi nebo také tron, máme v podobě Field of Ruin odpověď. Také slouží jako mana fixace.
Tolaria West - Spolu s Expedition Map dokáže najít libovolnou zemi. K tomu ovšem umí najít i vše ostatní s converted mana cost 0, jako například Chalice of the Void a Walking Ballista.
Oboro, Palace in the Clouds - Zajímavé země, která dělá spoustu malých věcí. Dokáže nám dát extra modrou manu v našem kole, Umí se chránit před ničením zemí, nezničí ji Sundering Titan a kromě dalšího se umí vrátit a nechat se zahodit do Thirst for Knowledge, pokud máme přebytek zemí a nedostatek karet.
Island - Island si v Mono U tronu zaslouží zvláštní pozornost. S množstvím Field of Ruin (soupeřových + našich), Path to Exile na naše Wurmcoil Engine a další se dá hrát až 8-9 islandů, aby jsme vždy mohli nějaký najít a neztráceli value.
Surgical Extraction - Jediná karta, které nejde přinést pomocí mínusové schopnosti Karna. Za to umí za cenu pouhých dvou životů vzít soupeři cokoliv co se mu dostalo do hrobu a my nechceme, aby to měl k dispozici. Kromě balíků, které na hrob spoléhají to můžeme použít třeba i na soupeřův kousek tronu, který se mu dostal do hrobu a tím lze zajistit, že tuto hru ho už neposkládá.
Chalice of the Void - Proti některým balíkům je to skvělá karta i když možnost si ho najít v průběhu hry není k zahození. Jistota že v klíčových match upech ho můžeme hrát první nebo druhé kolo je něco, čemu chceme dát maximální šanci.
Crucible of Worlds - Skvělá odpověď na ničení zemí nebo možnost opakovaného hraní Blast Zone a Field of Ruin.
Ensnaring Bridge - Sebere soupeři možnost útočit, pokud zvládneme dostatečně rychle vyprázdnit ruku, což ho dělá jednou z nejlepších karet proti agrům.
Tormod's Crypt a Grafdigger's Cage - Další hate karty na hroby, tyto ale již spolupracují s Karnem.
Liquimetal Coating - Nemáme již Mycosynth Lattice a tak pokud chceme soupeři sebrat možnost používat země, musíme mu je zničit. To udělám tím, že mu z nich uděláme artefakt, který následně Karn “zkusí oživit”. Využijeme také proti všem ostatním permantům, kterým chceme zabránit použít aktivované ability díky pasivní schopnosti Karna.
Meteor Golem - Hádám, že ničení permanentu se v případě nouze hodí i jako 3/3 za 7 many.
Mindslaver - Jak jsem říkal skvělé kombo a pokud ho neumíme hledat v základu je dobré si ho umět obstarat i jinak.
Sundering Titan - Můj nejoblíbenější Titán. Bohužel nám dnes vychází tolik dobrých zemí, že už není tak silný jako dřív, ale schopnost zničit soupeři opakovaně i několik zemí naráz je víc než výborná.
Trinisphere - Skvělá odpověď na Storm a společně s narušováním manové základny umí zastavit i ostatní soupeře.
Walking Ballista a Wurmcoil Engine - Někdy je potřebuje a nedaří se je líznout a jindy jich prostě chcete dát do základu více.
Trinket Mage, Treasure Mage a Trophy Mage - Trojice mágů, které můžeme zařadit v závislosti na složení artefaktů v našem balíku.
Shark Typhoon - Populární volba i pro Mono Blue Tron, protože je to velmi solidní karta sama o sobě.
Dismember - Modrá nemá moc zabíjení a efektivní asi žádné. 4 životy jsou v tom případě přijatelná cena. Některé verze umí i černou manu v menším množství produktovat, takže neztrácíme tolik životů.
Spatial Contortion - Bezbarvé zabíjení, které nás nestojí žádné extra životy, ale neporadí se s tak velkou bytostí. Dává nám možnost použít na vlastní bytost a posílit ji do útoku, to se bude hodit především u bytosti s lifelinkem typu Wurmcoil Engine.
Thought-Knot Seer - Karta, které stejně jako Shark Typhoon je solidní karta sama o sobě.
Myr Battlesphere - Dříve velmi častá volba pro svoji schopnost vyhrát hru opravdu velmi rychle.
Gemstone Caverns - Tempo výměnou za kartu. Jeden z velkých problémů může být, že nám uteče začátek a toto riziko Caverns snižují. K tomu nám umožňují hned první kolo hrát Chalice na 1.
Urza, Lord High Artificer - Pro mě asi nejpřekvapivější karta. Nemyslím si, že by to byl nějaký zázračný tech, ale jsou tu dvě bytosti v jednom, extra modrá mana a zajímavý mana sink.
Gifts Ungiven - Dnes už ne moc častá volba, ale rozhodně stále hratelná. Umí přinést dobrou value.
Platinum Angel - V modrém tronu ho již téměř nevidíme, ale nemohu ho nezmínit. Pro mě k němu bude už neodmyslitelně patřit.
Jsem rád, že jsem vám mohl konečně představit tuto svoji srdeční záležitost. Okrajový, ale stále kompetitivní deck, který dokáže uhrát i velmi dobré výsledky. Skvělé na něm je, že ho můžeme postavit dle našich preferencí a užít si hraní tohoto celkově zábavného a interaktivního balíčku.
Pokud vám tento report nestačil a chtěli byste se dozvědět o balíčku více můžete si prohlédnout následující video a nebo v následucím odkazu stáhnout skvěle propracovaný Primer.
Primer: https://tkos7.github.io/Mono-U-Tron/
Díky všem za pozornost, mějte se skvěle a zase příště!
Pěkný rozbor.
I když nejsem fanoušek Modré, Tron zní zajímavě a nabízí nezpochybnitelnou sílu.
Jaký protivník je typové nejtěžší?
1 hlas
U Tron je moj najoblubenejší deck na moderne, v minulosti som ho hrával dosť dlhú dobu. Pravda je, že nikdy to nebol vysoko kompetitivny deck. Problémom boli, aj stále sú rýchle aggro decky. Sice už odpadla afinita, ale pribudol trebars blitz. Okrem toho je na mete stále burn, infect, alebo bogles. A to spomínam len tier decky. Najlepšie to má proti klasickým midrange ako jund. U Tron je jeden z tých deckov, ktorý za tie roky dostal minimálnu podporu a jeho gro tvoria na 90% stále tie isté karty. Pribudol trebars malý Karn, ale ten velmi nerieši hlavný problém a to je aggro. Deck by potreboval nejaké rýchle wrata za 3-4 many, čo sa u modrej/colorless velmi čakať nedá ani do budúcna.
btw: v článku mi chýba stálica z minulosti batterskull. Je to taký o manu rýchlejší wurm, keď človek rýchlo potrebuje doplniť životy.
1 hlas
Díky, za postřeh. Batterskull je pravda, byl výraznou součástí archetypu po dlouhou dobu. Soustředil jsem se více na aktuální možnosti a tak se nedostalo na dostatečné prozkoumání historie balíku.
0 hlasů
Ahoj, díky.
Je to jak říká Grahf. Největší problém bývají aggra. Nejhorší jsou asi Merfolci, kteří mají spoustu Lordů, Islandwalk, Aether Vial a counterspelly.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
Tak to sa veľmi omluvám, ja som si vážne myslel, že to musí byť šnek :).
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře