Fajn rozbor, srozumitelně popsáno, s chutí jsem si přečetl, i když legacy nehraju.
1 hlas
Ahoj všichni!
Na úplný začátek se musím k něčemu přiznat. Nejsem fér hráč. Pokud to jen trochu jde, tak si nikdy nevolím fér způsob. A u starších formátů to jde většinou nejlépe.
Proto se dnes se podíváme na Legacy a představíme si jednu“unfair” strategii - Turbo Depths. Tato populární a za mě i lepší verze Depths je postavena kolem komba, které už je na turnajové scéně déle jak 10 let. Než vám balík začnu doporučovat jako skvělou volbu na vstup do Legacy a to nejen kvůli cenové dostupnosti, tak si přiznejme - o moc lepší než 20/20 indestructible flying to už být nemůže a zvlášť když to jde i v prvním kole. To už zní dost nefér, že? (Ví někdo na jaké bytosti můžeme najít větší útok?)
Představím základní myšlenku balíčku a podíváme se na konkrétní build. Za tímto buildem stojí Thomas Hepp, hráč známý skvělou pilotáží tohoto balíčku. Pak si řekneme funkci jednotlivých karet a na závěr si to ještě celé shrneme.
Pro decklist pokračujte na následující stránku ZDE
Pokud jste na toto combo nikdy nenarazili, tak potřebujete vědět, že Turbo Depths je combo balíček jehož hlavní myšlenkou balíku je pomocí země Dark Depths získat co nejrychleji Marit Lage - 20/20 nezničitelný a létající token. To se velmi rychle daří díky kartám Thespian's Stage a Vampire Hexmage (občas i díky soupeřově Blood Moon) místo fair investice 30 man. Menší nevýhodou tohoto komba oproti tradičním je, že k výhře musíme úspěšně i zaútočit. Což po sestavení komba dává soupeři extra jedno kolo k tomu aby vymyslel nějakou odpověď. Výhodou je, že token lze teoreticky, jak jsem říkal hned na začátku, vyrobit už v prvním kole. Jednou z předností je také to, že strategie postavená na zemích a nezničitelné bytosti je pro soupeře složitější na interakci a to i přes vydávání karet jako Oko, Thief of Crowns a dalších které se prosazují na Legacy a jsou to přirozené hate karty.
Abyste si dokázali představit jak to může ideálně vypadat mám pro vás připravené dva příklady.
Dark Depths - Už je jasné, že je to karta na které to celé stojí. Neumí produkovat manu, ale o to u ní ani nejde. Do hry přijde s 10 žetony a pokud se jich dokážeme zbavit, bude nám odměnou již slibovaná Marit Lage. Někdy nám může pomoci i sám soupeř. Pokud totiž zem do hry dostaneme až ve chvíli, kdy má soupeř seslaný Blood Moon, tak země přijde bez žetonů a pak stačí jen zničit enchantment třeba Abrupt Decay ze sideboardu.
Thespian's Stage - Země, která se umí proměnit v jinou zemi na stole. Skvělé především pro combo, protože Dark Depths kopíruje bez žetonů. Díky Urborgu a Crop Rotation dává potenciál tokenu už od druhého kola. Navíc umí kopírovat dle našich potřeb i jakoukoliv jinou zemi ve hře.
Vampire Hexmage - Druhý a tradiční způsob jak okamžitě zbavit Dark Depths všech žetonů. Obvykle ho nebudeme hrát dříve než až bude potřeba, abychom ho zbytečně nevystavovali kill spellu jako například Lightning Bolt. Díky kartám jako Lotus Petal a v jiných verzích i Mox Diamond nám umožňuje rozjet combo hned v prvním kole.
Naštěstí kombo lze poskládat jen ze zemí, takže jsou pro nás skvělé karty, které mohou země vyhledávat. Navíc kromě comba máme i nějaké utility země.
Sylvan Scrying - Karta, kterou znáte z tronu. Dokáže najít libovolnou zemi za pouhé 2 many.
Crop Rotation - Stojí dokonce jenom jednu manu a zemi dá rovnou do hry. Obětování země nemusí být vždy nevýhoda, díky instantní rychlosti můžeme obětovat země zacílené soupeřovým Wasteland.
Elvish Reclaimer - prakticky pátá kopie Crop Rotation. Je ovšem výrazně pomalejší a proto nemusíme hrát plný playset.
Soupeř může číhat se Swords to Plowshares nebo jeho kombo může být rychlejší než naše, a tak potřebujeme následující, abychom se s tím vypořádali.
Thoughtseize - Nejlepší discard spell, který můžeme hrát. Dokáže nás chránit proti téměř všemu co na nás soupeř má přichystané a životy s tímto balíkem řešíme jen když to nejde podle plánu.
Duress a Inquisition of Kozilek - Všeobecně potřebujeme víc discardu než 4 Thoughtseize a i když si často vystačíme s Inquisition, tak Duress umí zahodit například FoW, Omniscience nebo Sneak Attack.
Pithing Needle - jednomanová odpoveď na hrozby, které mohou být na stole nebo si s nimi discard neumí poradit. Zastaví Wasteland, Karakas nebo Oko, Thief of Crowns.
Not of this World - Counterspell na kouzla a ability cílící Marit Lage, víc ale nepotřebujeme. Nestojí žádnou manu, v našem balíku je to lepší FoW.
Elvish Spirit Guide - Zelená fixace a jednorázová akcelerace. Můžeme využít i pro instantní Crop Rotation.
Lotus Petal - Lepší ESG (Elvish Spirit Guide).
Urborg, Tomb of Yawgmoth - Další fixace. Celkem 11 zemí neumí zajistit B nebo G manu a to částečně řeší tato země. Naučí dávat Manu i Dark Depths spolu se kterým umí ve 2 kole seslat Hexmage.
Bojuka Bog - Pro situace, kdy soupeřův hrob začíná vypadat nebezpečně. Jedna ze zemí, kde je dobré si pamatovat, že Crop Rotation je instant.
Sejiri Steppe - Když chceme nějakou zem tutorovat do hry instantně, tak sejiri bude náš častý cíl. Kromě ochrany Marit Lage zajistí i její neblokovatelnost pro jednu barvu, to ale lze bez výčitek použít ještě v hlavní fázi.
Karakas - Vypadá jako náš nepřítel no.1 (to je ve skutečnosti libovolný bezbarvý flyer), ale dá se kromě mirroru použít i proti Reanimátoru nebo Sneak and Show.
Ghost Quarter - V Turbo Depths to není jen horší Wasteland. V případě nouze nám i umí fixovat manu, což možná zjistíte, že je častěji než čekáte.
Verdant Catacomb, Bayou a Basic země - Bez nich by jsme toho moc nezahráli. Pokud chcete o něco budget friendly verzi, tak místo Bayou, patřící mezi cenově méně náročné dualy, můžete zařadit shockland.
Hra se po sideboardu liší od té první. Oba dva hráči si přináší zpravidla spoustu konkrétních odpovědí a hry běžně trvají déle a i my zde máme dostatek odpovědí na variaci různých match upů.
Surgical Extraction a Leyline of the Void - Dva zástupci graveyard hatu, kde podobně jako u Duressu a Inquisition každý zvládá lépe něco jiného. Leyline je skvělá na graveyard heavy focused decky a Extrakce najde uplatnění proti kontrolnějším nebo kombo balíčkům, kterým extraktujeme všechny kopie jedné karty z jejich komba poté co ji zahodíme.
Sylvan Safekeeper - Efektivnější verze Not of This World. Můžeme hrát verzi pouze se Sylvan Safekeeper v mainu. Výměnou za opakované použití ztrácíme především tempo, to je výrazně nižší cena právě po sideboardu, kde jak jsem zmínil, hry trvají stejně většinou déle.
Veil of Summer - Velmi univerzální defenzivní karta. Counterspell counterspellu, poradí s Hymn to Tourach nebo Tendrils of Agony.
Abrupt Decay - Necounterovatelné řešení spousty problémových permanentů. Odpoveď na jehlu na Thespian's Stage, Blood Moon nebo Chalice of the Void.
Collector Ouphe - Proti balíkům se spoustou artefaktů jako třeba Karn Echoes.
Sylvan Library - Na pomalejší soupeře, kde přinese extra karty a nebo dokáže s fetchkami párkrát filtrovat vršek balíčku.
Force of Vigor - Skvělá sideboard karta proti artefakt heavy soupeřům. Opět se dokáže zbavit např. Chalice of the Void, Pithing Needle nebo Blood Moon.
Jak jste mohli vidět, balíček zvládá i velmi rychlé starty při kterých se stále dokáže bránit soupeřově disrupci. A přestože se do formátu dostávají stále nové karty, které nám vadí (Uro, Oko), řadí se balík dlouhodobě mezi nejúspěšnější Legacy balíky. I zde nesmíme opomíjet zkušenosti pilota a znalost metagame. Věřím ale, že tohle je nejlepší balíček se kterým začít. Pokud si myslíte, že víte o nějakém dalším dobrém balíku na seznámení s formátem nebo dokonce lepším, dejte mi to vědět dolů do komentářů. :)
Díky všem za přečtení.
Pro CMUS připravil Zdeněk Matura
Pro další články z Legacy formátu, které jsme pro Vás na CMUSu připravili pokračujte na odkaz ZDE
V rámci nedávno vydané edice Double Masters bychom Vás rádi upozornili na možnost podpořit fungování CMUSu. Spousta karet z dnešního rozboru (včetně Dark Depths) se v tomto setu nachází, takže pokud budete mít o tuto sadu zájem, neváhejte a podívejte se na stránky partnerského eshopu Veselý drak, kde každým nákupem zároveň podpoříte naše stránky. Všem děkujeme za podporu!
gerr
05.10.2020 22:50
Fajn rozbor, srozumitelně popsáno, s chutí jsem si přečetl, i když legacy nehraju.
1 hlas
Zdeněk M.
09.10.2020 00:56
Tak to mě těší! :)
0 hlasů
Chainer
06.10.2020 20:49
Rozbor se mi líbil.
Jaká bytost v Magicu má největší sílu? Infinity Elemental. To je přeci snadné... :-)
1 hlas
Zdeněk M.
09.10.2020 01:08
Super, přesně tak. :)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
25.10. World Championship , Las Vegas Constructed / draft |
|
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|