Pekny rozbor. Pri bielej by som este spomenul Gideon´s Intervention.
0 hlasů
Vítejte u constructed rozboru Amonkhetu, kde jako obvykle kladu hlavní důraz na Standard. Které staré egyptské bohy budeme uctívat, kde narazíme na jakou mumii, a samozřejmě ještě mnohem více, se dozvíte v dnešním článku.
Amonkhet je základní sada stejnojmenného bloku (doplňující sada bude Hour of Devastation, jenž vyjde 14. července), na constructed je legální od 28.4.2017 (na MTGO dokonce už od 24.4.) a obsahuje 269 základních karet (15 mythic rare, 53 rare, 80 uncommon, 101 common a 20 basic landů) + 18 speciálních, jenž najdete v planeswalker decku a v deckbuilder's toolkitu (tam bude 8 zemí z cyklu commonových duálních zemí, které jdou do hry taplé - půjde o země, které původně vyšly v Shadows over Innistrad a Oath of the Gatewatch jako uncommon).
Boostery Amonkhetu budou mimo jiné obsahovat i fullart basic landy, ovšem nebude pravidlem, že bude v každém boosteru jeden (jako tomu bylo například v BFZ). Fullart basic land bude průměrně v jednom ze čtyř boosterů.
V Amonkhetu pokračuje cyklus masterpieců, které jsou tentokráte nazvány "Amonkhet Invocations". Je jich hned třicet a představují egyptské bohy, jejich sluhy a jejich magii. Na rozdíl od předchozích masterpiece cyklů nejsou zaměřeny na konkrétní typ karet (permanentů) a najdeme tu tedy od všeho něco. Nejdrazší invokace je aktuálně Force of Will s cenou převyšující 5 000,-
Oficiální frekvence výskytu invokací v boosterech je jedna na každých 129 boosterů.
K Invokacím se pojí jedna perlička - kvůli výrazně odlišnému designu podle starých pravidel nebyly legální pro sanctioned turnaje. Pravidla tak byla upravena, což znamená, že nyní jsou tournament-legal všechny karty s non-silver okraji (zároveň musí mít klasickou magicovou zadní stranu).
V Amonkhetu jsou tři nové mechaniky a jedna navrátivší se:
Embalm - aktivační abilita u některých bytostí, kterou lze aktivovat, pokud je daná bytost ve hřbitově. Za zaplacení embalm costu vytvoříte token, jenž je kopií původní bytosti (která se následně ze hřbitova exilne). Vytvořený token je bílý, získává navíc creature type zombie a má mana cost roven nule. Embalm lze aktivovat pouze jako sorcery.
Embalm jasně symbolizuje mumifikaci, je to spíše slabší mechanika na constructed, která se vyplatí použít pouze u bytostí, které mají nějaký silný ETB trigger, nebo které mají výrazně levnější embalm, než je jejich standardní mana cost.
Exert - trigger abilita, kterou lze použít, je-li bytost s exertem deklarována jako útočník. Pokud se abilita použije, tak se daná bytost v dalším kole neodtapne.
Exert je zajímavá mechanika, kterou určitě uvidíme na constructed, jelikož některé karty získávají prostřednictvím exertu opravdu výrazné bonusy, které se dají přirovnat k tomu, že zadarmo zahrajete combat trik. Jak už jsem předeslal v předchozím článku, tak exert se výborně doplňuje s kartami, které bytostem dávají vigilance.
Aftermath - v Amokhetu máme nový typ split karet. Jedná se o karty, u kterých hrajete nejprve jednu polovinu z ruky, a poté druhou ze hřbitova. Tyto karty mají zároveň speciální design, který vám umožňuje si kartu ve hřbitově naaranžovat tak, abyste nezapomněli, že ji můžete zahrát.
Bohužel, většina aftermath karet je z nějakého důvodu velmi manově náročná, ačkoli se mnohdy nejedná o nijak silné efekty (např srovnání Cut vs. Flame Slash, Never vs. Hero's Downfall, nebo Failure vs. Unsubstantiate), což dělá z aftermath velmi slabou mechaniku na constructed.
Cycling - to nejlepší jsem si nechal na závěr. Po dlouhé době se nám vrací jedna z nejoblíbenějších constructed mechanik (klasický cycling, jak ho známe z Onslaughtu, byl naposledy v Alara bloku). Cycling znamená, že danou kartu můžete za "cycling cost" discardnout a líznout si místo ni jinou kartu (jedná se o aktivační abilitu).
Jde bezesporu o vynikající abilitu, která nám jednak umožňuje hrát o něco méně zemí, protože platí, že když máme více card draw, tak si také nalížeme více zemí, ale hlavně umožňuje hrát karty s užším rozsahem uplatnění (například hrát v mainu karty s disenchant efektem), které v nevhodné situaci můžeme jednoduše prolíznout.
V edici je zároveň několik karet, které s cyclingem úzce spolupracují, a kolem kteých se vyplatí postavit celý deck. Není tedy pochyb o tom, že se na standardu budeme s cyklícimi kartami setkávát v hojném počtu.
Amokhet dále obsahuje několik specifických tématik/cyklů karet a také jeden nový creature typ (bohužel, mumie to není :( ).
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. Každá sekce bude jako obvykle rozdělená na dvě části. Nejprve se vždy rozepíšu o kartách, u kterých jsem si jistý, že je budeme pravidelně vídat na constructed, a poté zmíním další karty, které mi přijdou nějakým způsobem zajímavé, ale s jejich budoucností to nevidím úplně růžově.
Angel of Sanctions - už jsme si tak nějak zvykli, že v bílé pravidelně dostáváme bytosti jako Banisher Priest, nebo Fiarground Warden, nicméně kombinace solidního letce a Oblivion Ringu, to je úplně jiná káva.
Největší plus anděla je samozřejmě možnost zbavit se libovolného planeswalkera (zejména Gideona a Saheeli), což na standardu až doposud uměla nejlépe černá s Ruinous Pathem.
Angel of Sanctions je tak nejenom jedna z nejlepších odpovědí na planeswalkery na standardu, ale i celkem všestranná bytost, kterou by mohly chtít decky jako Mardu Vehicly (zapadá skvěle do strategie transformačního sideboardu), nebo GW Midrange.
Mírná nevýhoda je náchylnost vůči Grapu of Darkness, nebo Chandře, ale zase nemůžeme chtít úplně všechno (na druhou stranu je zase imunní vůči Fatal Pushi). Pinejhorším může anděl další kolo přiskočit ze hřbitova a znovu terorizovat soupeřovy planeswalkery.
Cast Out - RnD evidentně vyslyšelo stížnosti ohledně nedostačujících odpovědí na planeswalkery a další problematické permanenty, takže tu máme hned dvě variace na téma Oblivion Ringu.
Cast Out není tak manově efektivní, takže ho budou hrát spíše jenom kontrolní decky, ve kterých ale bude zářit, protože skvěle zapadá do draw-n-go strategie. A jak už jsem zmiňoval, tak cycling z něj dělá ještě lepší kartu, jelikož může pomoci v případě manascrew, nebo ho můžete v nepotřebném okamžiku vyměnit za další kartu. Smozřejmě musím znovu zmínit i cyklovací interakce s kartami jako Archfiend of Ifnir a Drake Haven.
Gideon of the Trials - všichni jsou už neskutečně otrávení z Gideona, Ally of Zendikar, takže se RnD rozhodlo vydat... dalšího silného Gideona...
Nastěští je podle mě o mnoho slabší, než jeho větší bráška. Sice stojí tři many a umí se sám bránit, ale nemá tak dobré interakce s ostatními bílými kartami, jako má Ally of Zendikar. Největší plus je celkem dobrá souhra s Heart of Kiran, kdy může vynulovat soupeřovo a zároveň enablovat naše vlastní. Pokud by tak standard byl ve znamení nekonečných soubojů Mardu, tak věřím, že by Gideon of the Trials dostal přednost před Ally of Zendikarem, nicméně to se podle mne nestane.
Další mínus oproti většímu gideonovi samozřejmě je i to, že proti černým deckům bude náchylný na Grap of Darkness a že s exitencí Cast Outu a Angel of Sanctions neposkytne žádnou příliš užitečnou value, pokud budeme předpokládat, že se na stole dlouho neohřeje.
Zajímavý je samozřejmě i jeho emblém, který je podle mě dostatečný důvod pro to, aby se nový Gideon prosadil na eternal formátech. Gideon je totiž velmi účinná zbraň proti velké řadě kombodecků. Například takový modernový Ad Nauseam, nebo legacy Storm bude mít velmi malou šanci na výhru s emblémem ve hře, což je ještě lepší díky tomu, že Gideon je v těchto matchupech zároveň celkem dobrá winkondice. Proto očekávám, že se prosadí v decích typu Death and Taxes.
Zcela jiné využití může mít s kartami, které říkají: "You lose the game." Největší benefit by mohl být s Pactem of Negation, ale docela vtipné by bylo i zkombinování s červenými Time Welk efekty typu Final Fortune (s příchodem Amonkhetu už existují čtyři různé tyto efekty).
Glory-Bound Initiate - na standardu se dost často rozhoduje v kombatu a mít k dispozici 4/4 lifelinkera za dvě many je v creature soubojích naprosto super. Interakce s Always Watching je podle mě natolik silná, že jenom kvůli tomu se vyplatí zkoušet postavit White Weenie.
Vizier of Remedies - na první pohled možná tuctové účko, ale ostříleným matadorům určitě neunikl Vizierův velký kombo potenciál na modern. Není příliš složité přijít na interakci s persistem, což z Viziera dělá o něco lepší Meliru, jelikož není legendární, ale ta pravá chuťovka je velmi jednoduché kombo s Devoted Druidem pro libovolné množství many.
To mi přijde super pro různé creature decky s Collected Company, Chordem, nebo Eldritch Evolution. Kromě Melira Company si umím představit, že se bude hrát jako one-of v Elfech pro kombo na nekonečnou manu, kterou využijete s Ezurim, nebo třeba i Duskwatch Recruiterem, díky čemu tak můžete v podstatě zahrát celý deck naráz.
Honorable mentions:
Anointed Procession - neočekávám, že se díky téhle kartě začnou na standardu hrát GW Tokeni, nicméně tokenová tématika byla vždy velmi oblíbená mezi casual hráči, kteří určitě tenhle kus přivítají s povděkem. Stačí se podívat, kolik stojí takové Parallel Lives...
Approach of the Second Sun - docela pravidělně nám v poslední době vycházejí karty, které nabízejí alternativní winkondici. Z posledních několika edic jmenujeme například Hedron Alignment, či Aetherflux Reservoir. Approach ale potřebuje daleko menší setup, takže je realističtější, že s ním uvidíme více brew. Zajímavé by to mohlo být v nějaké Gx rampě, nebo s Aetherworks Marvelem. Na modernu pak můžete relativně snadno zvítězit, když si Approach vrátíte do ruky Remandem.
Aven Mindcensor - na dvojce máme z agresivních bytostí na výběr lepší kusy, ale dovedu si představit, že by se Mindcensor hrál v sidu, pokud by bylo hodně populární GB Delirium, které obvykle hraje Traverse the Ulvenwald a Evolving Wilds.
Zároveň je to také podle mě jedna z nejpovedenějších ilustrací z celého Amonkhetu a super reprint, který ho zpřístupní casual hráčům.
Dusk // Dawn - patrně nejlepší ze všech nových "splitek", a ani tak nemá garantováno, že se bude někde hrát. Teoreticky by jí mohly sidovat agresivní creature decky v midrange matchupech, kde Dusk může ulovit nějakého toho Gearhulka a poté vrátí z hrobu vícero bytostí.
Oketra the True - za čtyři many trojka do útoku a double strike není úplně nejhorší poměr, ale problém je, že tokenovací abilita je dost manově náročná, což je na standardu dost výrazná nevýhoda. Hlavně ale jde o to, že agresivní bílé decky obvykle hrají pouze jednu čtyřmanovku, kterou je samozřejmě Gideon.
Regal Caracal - osobně mám daleko radši kočky, než psy, a teď mám konečně parádního generála do kočičího tribal jednokarťáku!
Renewed Faith - v Onslaughtu šlo o hojně hranou kartu, za což ale mohla hlavně interakce s Astral Slidou a Lightning Riftem. Z nových cyklovacích enginů se mi jako nejsilnější zdá Archfiend of Ifnir, ale toho bych nechtěl párovat zrovna s bílou. Renewed Faith se tak tentokráte zřejmě neprosadí.
Censor - klasické draw-n-go kontroly na standardu v posledních letech takřka neexistují, což je i díky tomu, že countermagic je v posledních letech dost vybředlý, zejména co se dvoumanovek týče. Censor je tak zajímavá možnost interakce v úvodních kolech, kterou v lategamu (nebo pokud jste na draw) vyměníte za další kartu, což je naprosto vynikající a kontroly to velmi ocení. Zároveň je to jedna z hratelných cycklovacích karet, která by mohla dílčí roli v nějakém cyklovacím decku.
Další deck, jenž by o Censor mohl stát, bude UR Prowess, což je aktuálně sice de fcto neexistující deck, nicméně věřím, že s novými kartami se dočká obrození.
Zajímavý aspekt hraní s Censorem jsou samozřejmě i mind games se soupeřem, kdy můžete s Censorem blafovat, i když ho nebudete mít.
Curator of Mysteries - 4/4 letec za čtyři many, to rozhodně neurazí. Celou dobu tu ale mluvím o decku s cyklovací tématikou, a teď se konečně dostáváme k jedné z payoff karet, kvůli které se vyplatí takový deck postavit. Curator sice nepřináší žádnou přímou karetní výhodu, nicméně pomáhá vylepšovat draw a můžeme se díky němu lépe prolízat k potřebným kartám, což v cyklovacím decku bude zejména:
Drake Haven - pěkná build-around karta, kterou budou mít v oblibě zejména hráči, kteří během éry Onslaughtu hráli Astral Slide.
Osobně vidím několik možností, jak na standardu Drake Haven využít. První je v UB Controlu s Curatorem of Mysteries a Archfiendem of Infir, druhá je v UW Controlu, kde můžeme s cyclingem hrát Cast Out a Renewed Faith a třetí možnost, která mi přijde nejvíce atraktivní, je UR, kde můžeme využít již zmiňované "skaab" bytosti, ale i karty jako Lightining Axe, Cathartic Reunion, nebo Tormenting Voice. Jenom mě trochu mrzí, že se tyhle karty na standardu nepotkaly s flipovacím Jacem...
Essence Scatter - další tolik potřebný dvoumanový counterspell. O tom, jak moc dvoumanové kántrování kontrolům chybí svědčí, že aktuálně hrají mnohem slabší náhražky jako Horribly Awry.
Kefnet the Mindful - zatímco bílý bůh skoro nestál za zmínku, tak tady jde o trefu do černého. Kefnet se sice nebude hrát v playsetu, ale je to fajn karetní výhoda pro kontrol, kde zároveň poslouží i jako winkondice do lategamu. Zajímavé také je, že umožňuje vracet do ruky cyklovací země, ze kterých tak v pozdních fázích hry můžete získat extra value.
Dovedu si také představit, že Kefnet bude fajn sidovka pro kontrolní matchupy v decích jako je 4C Saheeli, nebo UR Prowess.
Pull from Tomorrow - karta, která sama o sobě umožní vznik úspěšných draw-n-go controlů. Nejlepší draw spell na standardu pro kontrol od dob Sphinx's Revelation.
Honorable mentions:
As Foretold - další konstrukčně velmi zajímavá karta, která se asi nejlépe ze všeho bude doplňovat se suspend kartami na modernu. Nejzajímavější jsou interakce s Ancestral Vizemi, Restore Balancí, nebo třeba Wheel of Fate.
Za pozornost stojí, že As Foretold nám umožňuje zahrát libovolný spell s manacostem X a méně, což je ohromný rozdíl oproti kartám jako Brain in the Jar, nebo Aether Vial. As Foretold můžeme také použít v soupeřově kole, což nám umožňuje dost výrazný mana cheating.
Dovedu si ho představit jako v nějakém kombu s Wheel of Fate, či prostě v UW Controlu, který bude mít přístup k playsetu Balancí. Jediná mírná nevýhoda je, že v takovém decku to bude pravděpodobně jediný cíl pro Abrupt Decay, takže se může stát, že s ním dáme soupeři ideální cíl pro jinak nepoužitelnost kartu. Power level As foretold je ale tak velký, že to za zkoušku určitě stojí.
Galestrike - slušný trik pro modré tempo decky, konktrétně třeba pro dvojkový UR Prowess
Hieroglyphic Illumination - striktně horší karta, než Glimmer of Genius, ale cyklovací decky by jí kvůli synergiím mohly dát přednost
New Perspectives - karta se zajímavým kombo potenciálem, která vám v ideálním případě umožní prolíznout celý deck naráz. Otázka je, jak z toho vydolovat nějaké kombo, které nebude zbytečně moc kostrbaté...
Open into Wonder - tohle není zrovna constructed allstar, ale už se nemůžu dočkat, až díky ní rozpiknu patovou situaci na stole při nějakém tom hospodském hraní s jednokarťáky
Archfiend of Ifnir - z předchozích odstavců jste si už asi odvodili, že je tohle jedna z mých nejoblíbenějších karet v edici. Opět se jedná o konstrukčně velmi zajímavou kartu, která tvoří mnohé zajímavé synergie.
Minule jsem zmiňoval, že s Noose Constrictorem může instatně bez placení many zrušit Saheeli kombo. Kromě toho je to zajímavá karta pro zkombinování s modrými cycling payoffy (Drake's Haven, Curator of Mysteries), a také ho lze samozřejmě zkombinovat s červenými discard outlety. V edici je ještě jedna další karta, se kterou má Archfiend opravdu vypečenou interakci, ale tu si zatím schovám na později.
Dokonce platí, že standard není jediným místem, kde můžeme Archfienda využít. Skvěle totiž zapadá do modernového Living Endu, který tak konečně bude mít i jinou interakci se soupeřem, než je Beast Within.
Bone Picker - ve správném decku to bude 3/2 letec za manu, což je úžasný rate. Jako ideální enabler by mohl posloužit Walking Ballista, nebo libovolný eldrazi scion. Jen tak mírnix týrnix bych ho ale do decku s černou a Walking Ballistou nedával. Největší důvod, proč hrát černé decky s "aristokratí" tématikou, je ale samotný černý bůh, Bontu.
Bontu the Glorified - většina nových bohů je na constructed docela zajímavá, ale Bontu doslova vybízí, abychom kolem něho postavili celý deck. Když se poohlédneme po různých tokenových a sacrifice tématikách, tak zjistíme, že na standardu je opravdu z čeho vybírat.
Bílá má kusy jako Sram's Expertise, Angel of Invention, Hidden Stockpile a samozřejmě Gideona. Zelená má zase Catacomb Siftera a Nissu, a také je tu například Renegade Rallier. Co se týče sacrifice outletů, tak tu máme Yahenniho, Ayli, nebo Vampiric Rites.
Jako dvě nejdůležitější karty mi přijdou Zulaport Cutthroat a Voldaren Pariah. BW Aristocrati tak vypadají jako celkem pěkný deck, zvláště když jim s Bone Pickerem a Bontem neschází dobří a úderní útočníci.
Dread Wanderer & Lord of the Accursed - zombie aggro vypadá s příchodem Amonkhetu celkem konkurenceschopně a to zejména díky této dvojici agresivních bytostí, které by spolu s Cryptbreakerem měly tvořit základ decku.
Lay Bare the Heart - zajímavý discard, který bude soupeřit o místo s Transgressem a dokonce může být i lepší, zejména pokud budou úspěšné kontroly, kterým bude moci zahodit klíčové kusy jako Pull from Tommorow a kántrování typu Essence Scatter a Negate.
Liliana, Death’s Majesty - Liliana není na první pohled nijak extra silná, ale má plno pěkných synergií a hodí se do několika rozdílných decků.
Úplně nejlepší mi přijde v nějakém zombie decku, kde plně využijeme její plusovou abilitu, která bude moci kromě vyrábění tokenů například odemlít Scrapheap Scroungera nebo Prized Amalgama, či enablovat Dark Salvation.
Druhý deck, kde si Lilianu dokážu představit, je nějaký hodně kontrolní midrange, například BW, či BR, kde budeme chtít prostě jenom zneškodnit všechny soupeřovy hrozby a poté zvítězit pomocí planeswalkerů. V takovém decku určitě oceníme i možnost reanimace, jelikož je pravděpodobné, že tam budeme hrát value bytosti jako Linvala, nebo Goblin Dark-Dwellers (pravděpodobně v takovém decku nebude mnoho bytostí, takže dost často hned umřou, jelikož soupeř bude celou dobu čekat s removalem v ruce, až konečně vyložíte něco, co bude moci usmažit).
Dobrá může být Liliana samozřejmě i v kontrolu, který ocení planeswalkera, jenž se umí sám bránit a v lategamu přinese extra karetní výhodu, když zreanimuje třeba Torrential Gearhulka.
Nest of Scarabs - můj černý kůň edice. Karta, která může dát za vznik celému novému archetypu, jako tomu bylo třeba s Winding Constrictorem. V Amonkhetu je totiž celá řada karet pracující s tématikou mínusových kántrů, a všechny do jedné jsou s Nestem opravdu výborné.
Nemůžu samozřejmě opomenout mého oblíbeného Archfienda, což je s Nestem přímo ukázková spolupráce. Snový scénář je samozřejmě ten, že soupeř rozjede Saheeli kombo a v útoku něco vycyklíte a uděláte si pořádnou hmyzí armádu.
Další karta, se kterou mi Nest přijde opravdu zajímavý, je Soul-Scar Mage, který tak všechny vaše burn spelly přemění na generátory tokenů.
S mínusovými kántry se ale nejvíce setkáme v GB barvách, kde jsou kusy jako Plague Belcher, Channeler Initiate, Crocodile of the Crossing, nebo Hapatra, Vizier of Poisons.
Plague Belcher - další zajímavá zombie, která díky lifeloss abilitě dodává zombie aggru dobrý reach do lategamu. Zároveň má velmi solidní proporce do kombatu, tedy když budeme počítat s tím, že mínusové kántry dáme na jinou bytost. Myslím si ale, že třeba takový Screapheap Scrounger je bez problémů unese.
Honorable mentions:
Dispossess - specifická hate karta proti Aetherworks Marvelu, popřípadě Metalwork Collosovi
Never // Return - další možnost, jak se zbavit planeswalkerů, ale podle mě striktně horší, než Ruinous Path. Zatímco tady za připlacení čtyř man dostaneme ubohého zombáčka (a možná jednou za milion her exilneme soupeřova Scroungera, nebo Prized Amalgama), tak Ruinous Path s awakenem často rozhoduje hry, když umožní zároveň zabít bytost a následně útokem planeswalkera, nebo třeba pocukruje Shambling Ventu.
Ruthless Sniper - takový mini Archfiend of Ifnir, který by mohl pěkně vyplnit křivku v decku s cyclingem, nebo Nest of Scarabs
Scarab Feast - po opravdu dlouhé době je na standardu maindeckovatelný graveyard hate. Můžeme s ním poškádlit delirium karty, nebo se zbavit Scrapheap Scroungera s Prized Amalgamem.
Shadow of the Grave - tahle karta opravdu už na první pohled vybízí k postavení kombo decku, být schopný zdvojnásobit efekt Zombie Infestation, nebo Seismic Assaultu je celkem fajn. Můžete taky třeba zahodit celou řadu zemí s Gitrog Monstrem ve hře, nebo dokonce líznout celý deck v kombinaci s New Perspectives (další "dvoukaretní" kombo na standard).
Supernatural Stamina - pěkná sidovka proti deckům s velkým množství spot removalu
Trespasser’s Curse - hate karta spoti Saheeli kombu, kterou podle mě určitě budeme vídat v sideboardech
Trial of Ambition - v podstatě dvoumanový edikt v sorcery speedu, což by za normálních okolností bylo fajn pro midrange s černou, jenže ty kvůli extra value s planeswalkery dají zřejmě přednost Oathu of Liliana
Bloodrage Brawler - pamatujete na doby, kdy Balduvian Horde byla nejlepší bytost na standardu? Časy se holt mění... Teď tu máme o dvě many levnější bytost, jejiž nevýhodu lze lehce přetavit ve výhodu. Můžeme jednak discardnout madness kartu, dále jednoho z hrobolezců (Skaabové, Scrounger, Amalgam), nebo prostě vyprázdnit ruku pro Bloodhall Priesta či Hazoreta.
Dovedu si také představit, že se Brawler bude hrát na modernu v dredgi, jelikož je to přijatelný způsob, jak dostat dredgera do hrobu (i když samozřejmě výrazně horší než Reunion a Neonate) a zároveň vcelku robustní bytost, která může sama o sobě vyhrát hru, což se hodí hlavně po sidu, kdy budete často hrát proti kartám jako Rest in Peace a Leyline of the Void.
Combat Celebrant - poměrně křehké tělo, nicméně jeho abilita vypadá velmi dobře do útočně laděného decku, který se snaží soupeře přečíslit malými, agresivními bytostmi. Má navíc relevantní creature typ v kombinaci s Thalia's Lieutantem a opět musím zmínit i kombinaci s Always Watchingem.
Dobrý může být i pokud najdete způsob, jak mu dát haste, což umí například Bloodlust Inciter, nebo i jinou formu evasion, o což se může postarat třeba Gryff's Boon.
Glorybringer - pokud máte rádi útočně laděné midrange bytosti, tak tohle je karta přímo pro vás. Glorybringer by mohl být ideální vrchol křivky v nějakém útočně laděném midrangi, jenž by mohl být například v BR barvách, nebo RG ve stylu "Monster" decků z Therosu.
Velké plus je, že se může dobře vypořádat s Gideonem (a to dokonce i s novým) a celkově je skvělý proti planeswalkerům, což určitě oceníte i proti Saheeli, nebo Chandře. Na druhou stranu je trochu nevýhoda, že je velmi riskatní ho hrát, pokud tušíte, že má soupeř v ruce Avacyn, protože to pro vás v takovém případě skončí dost špatně...
Další zajímavé využití může být jako sideboardová karta, která midrangům pomůže přejít na útočný plán po sidu. To v podstatě platí pro dva současné nejlepší decky na standardu, tedy 4C Saheeli a Mardu, ale dovedu si ho představit třeba i v sidu v UR Controlu.
Hazoret the Fervent - Hazoret není nijak všestranná karta a rozhodně bych ho nehrál v madnessu jenom kvůli tomu, že může dát extra value kartám jako Fiery Temper, ale ve správném decku může být opravdu pekelný.
Mluvím samozřejmě o případu, kdy ho zahrajete do křivky a ideálně jako poslední kartu z ruky. To je pro mě osobně dostačující proto, abych zkusil podobný deck postavit. Ideální v takovém decku budou karty jako Lightning Axe, Bloodrage Brawler, nebo cyklus sorcery spellů s escalatem.
Druhé využití, které mě u Hazoreta napadá, je jako sidovka pro aggra jako WR Humani, které ho mohou nasidovat v pomalejších matchupech, kdy oceníte extra reach do lategamu v podobě dvou damage každé kolo. Kontroly budou mít kromě Cast Outu málo způsobů, jak se resolvnutého Hazoreta zbavit. A Cast Out navíc pro deckům typu White Weenie není zrovna dobrá karta...
Magma Spray - konečně pořádná odpověď na Scrapheap Scroungera. Když jsem zkoušel hrát Mardu Control, tak na mě v jedné hře Scrounger vyskočil ze hřbitova dokonce osmkrát. To už by teď neměl být problém.
Na druhou stranu je ale trochu nevýhoda, že Spray je až příliš zaměřený proti Scroungerovi a v matchupech, kde soupeř Scroungera hrát nebude, to dost často bude mrtvá karta. Proti 4C Saheeli bych měl daleko raději Shock. Pro kontrol bude Spray ale i tak fajn karta.
Soul-Scar Mage - one drop, který může od druhého kola útočit za dva damage, to je samo o sobě docela fajn a jsem si jistý, že zejména RB Aggra, která mají obvykle větší počet noncreature spellů, než třeba WR Aggro, ho budou hrát v playsetu.
Mírné plus samozřejmě je, že můžete zabít větší bytost, když ji během dvou kol dvakrát zacílíte bleskem, což by samozřejmě jinak nešlo.
Zajímavé jsou interakce s Nest of Scarabs, kdy díky damage based sweeperům jako Radiant Flames můžeme vygenerovat absurdní množství tokenů. V podstatě ale stačí libovolný burn spell, abychom získali skvělou value.
Osobně si nemyslím, že tohle bude jedna z nejlepších bytostí na formátu, ale díky svým agresivním proporcím má svoje místo zaručené. Na druhou stranu si ale nemyslím, že ho uvidíme třeba na modernu, nebo na legacy, kde to bez hastu prostě není ono (osobně si myslím, že v legacy Burnu je třeba i Swifspear dost průměrný).
Honorable mentions:
Ahn-Crop Crasher - celkem agresivní bytost, o kterou by mohly mít zájem hodně all-in decky, jako je třeba navrhované RB Aggro s Hazoretem
Bloodlust Inciter - onedrop, který dá vašim ostatním bytostem haste, to zní docela zajímavě. Některé decky, jako třeba WR Humani, by o něj mohli mít zájem už jenom proto, že chtějí hrát co nejvíce jednomanovek. A také je tu samozřejmě zmiňovaná pěkná interakce s Combat Celebrantem.
By Force - nemyslím si, že je to tohle dobrá karta na standard, snad jedině, kdyby se začalo hrát více decků s Paradox Enginem, nebo Metalwork Colossusem. Jinak bych vždycky hrál raději Release the Gremlins.
Zajímavé to ale může být na ostatních formátech - třeba na modernu máme Affinitu a Lantern Control a na vintage artefaktové decky s Ravagerem a Walking Ballistou.
Harsh Mentor - jedna z nejvíce přeceňovaných karet edice. Teoreticky to vypadá jako skvělý hatebear, ale tak nějak nevím, proti čemu bych ho chtěl hrát. Nefunguje proti planeswalkerům, ani proti kombům typu Crark-Clan Ironworks, což jsou asi hlavní případy, kde bychom to ocenili.
Mohl být zajímavý na legacy, kdyby nedošlo k banu Senseie. Takhle vidím jeho největší plus v tom, že znepříjemňuje fečování a na modernu je otravný třeba proti Lantern Controlu. Pořád mi ale přijde mnohem slabší než Eidolon of Great Revell a jsem si jistý, že Burn určitě nechce hrát dvojici dvoumanových bytostí, které neposkytují garanci okamžitého damage.
Pokud bych si měl někde na Mentora vsadit, tak by to paradoxně byl standard, kde je dobrý proti Vehiclům, Walking Ballistovi, Whirler Virtuosovi a oživovacím zemím.
Sweltering Suns - hromadné ničení je na standardu díky planeswalkerům a Heart of Kiran ve velmi špatné pozici, takže si nemyslím, že Sweltering Suns se bude nějak výrazně hrát. Nevýrazné plus je samozřejmě možnost procyklení, díky čemuž by o něj mohl stát třeba kontrol s Drake Haven.
Warfire Javelineer - z trochou práce to bude Flametongue Kavu, kterého si ale mohou dovolit pouze decky s dostatečným množství spellů, což by měl být zejména UR Prowess a možná i nějaké BR Aggro. I tak si ale myslím, že půjde pouze o sideboardový materiál, který oceníte v attrition matchupech. Problém je navíc i v tom, že Glorybringer má podobný efekt a jde o výrazně lepší kartu.
Channeler Initiate - manovač, který má potenciál na to, aby se v late gamu úspěšně účastnil combatu, to je ideální zejména pro agresivnější midrange. Decky jako 4C Saheeli dají samozřejmě přednost Servantovi díky energy synergiím, ale například RG Midrange s kartami jako Verdurous Gearhulk či Glorybringer určitě raději sáhne pro Channelerovi.
Za zmínku také stojí, že Channeler stihne oživit vehicle, než na sebe položí žetonky. A samozřejmě je to další z karet, která je fajn s Nest of Scarabs.
Dissenter’s Deliverance - standard je aktuálně v pozici, kdy maindeckování Shatteru není úplně špatný nápad. A když k tomu přidáme fakt, že v nevyhovující situaci můžeme Deliveranci procyklit, tak je skoro jisté, že se v malém počtu bude v mainu hrát.
Kromě očividných cílů jako Walking Ballista a Heart of Kiran máme na formátu například Gearhulky, Aetherworks Marvel, Skysovereign, Dynovolt Tower, nebo Scrapheap Scroungera.
Manglehorn - v Amonkhetu je opravdu hodně kvalitního ničení artefaktů a Manglehorn je ten nejlepší ze všech. Krom toho, že je to pokaždé dva za jedna, je samozřejmě skvělý do decků s Traverse the Ulvenwald. Jeho hlavní plus je ale v tom, že zastaví Saheeli kombo, jelikož Saheeli vytváří artefatkové kopie.
Protože jde o kartu, která je skvělá proti Vehiclům i Saheeli, tak očekávám, že ji decky se zelenou budou hrát v mainu minimálně ve dvou kusech.
Rhonas the Indomitable - jednoznačně nejlepší bůh Amonkhetu a dost možná i nejlepší karta na standard z celé edice!
Poměr 5/5 za tři many je víc než vynikající a navíc není nijak obtížné s ním v dalším kole po vyložení zaútočit. V podstatě můžete jak vyložit větší bytost (celkem ideálně vypadá třeba i Heart of KIran), tak i použít jeho abilitu. Ta navíc dává trample, takže v lategamu promění každou bytost v hrozbu, kterou musí soupeř řešit.
Jeho rozměry jsou ideální proti Graspu of Darkness, takže na něj s výjimkou bílých exilovacích efektů není na formátu snadná odpověď. Díky Traverse the Ulvenwald zároveň odpadá problém s legendárností, jelikož bude stačit hrát dva-tři kusy.
Dvojka Manglehorn a Rhonas podle mě katapultuje BG decky na úroveň Mardu Vehiclů a 4C Saheeli.
Honorable mentions:
Crocodile of the Crossing & Defiant Greatmaw - na první pohled nevím, který deck by o tyhle bytosti mohl mít zájem, ale mají dost silný power level, takže by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby se někde uchytily. A mínusové žetony mohou být klidně i plus, když například umožní vícekrát použít pro manu Channelera.
Harvest Season - třímanová rampa, která má potenciál na to, aby našla dva a více basiců, to je samo o sobě dost zajímavé. Na standardu by se mohla uchytit v nějaké UG rampě, která bude hrát větší množství dvoumanových manovačů. Jinak to ale bude spíše casual karta do jednokarťáků.
Honored Hydra - hodně zajímavá karta pro decky, které ji umí discardnout, nebo nějak dostat do hřbitova. To na standardu nejlépe zvládá Noose Constrictor, Grim Flayer, nebo třeba nová Liliana. Ani jeden z těchto způsobu ale bohužel nevypadá úplně nejspolehlivěji.
Mouth // Feed - nemyslím si, že se tahle karta uchytí na klasických formátech, ale velmi se mi líbí její design. Celekm fajn může být v zelených jednokarťácích, které obvykle rády uvítají každou obstojnou karetní výhodu.
Prowling Serpopard - vzhledem k tomu, jak mizerné je kántrování na standardu (i když třeba se to s Censorem a Scatterem změní) si nemyslím, že se Serpopard bude hrát, ale za pozornost stojí, že umí "probudit" Rhonose. Osobně se nejvíce těším na to, jak bude v duel commanderu ničit decky jako Baral a Geist.
Shefet Monitor - díky Sunscorched Desertu se jedná o způsob, jak instatně zneškodnit Saheeli kombo, čehož by mohly využít decky, kterým jinak chybí potřebná interakce. To by měla být různá komba s Metalwork Colossusem a Paradox Enginem, ale třeba i potenciální UG Rampa.
Vizier of the Menagerie - jelikož mám hrozně rád zelené bytůstkové decky, tak se mi tahle karta samozřejmě velmi zamlouvá, ale na druhou stranu si dobře uvědomuji, že na standardu čtydrop, u kterého budete většinou muset kolo počkat, než něco udělá (a ještě k tomu je to bez záruky), není úplně to pravé ořechové.
V pomalejších matchupech raději využijeme karty jako Lifecrafter's Bestiary, nebo Nissa, Vital Force, takže vidím opět jako hlavní využití různé jednokarťáky. Speciální zmínka také patří skvělé ilustraci, což je spolu s Aven Mindcensorem dvojice mých nejoblíbenějších z celé edice.
Enigma Drake - pěkná winkondice pro agresivně laděné UR decky s prowess tématikou
Hapatra, Vizier of Poisons - 2/2 bytost bez evasion rozhodně v kombatu nijak neoslní, ale fakt, že spolupracuje s kartami jako Channeler Initiate, nebo Ruthless Sniper ji výrazně vylepšuje. Tokeni s deathtouchem v kombatu zastaví úplně všechno a zase naopak, soupeři se je většinou bude dost těžko blokovat.
Honored Crop-Captain - skvělý kus do RW Humanů, kteří odměňují za karty, jenž podporují strategii útočení s velkým množství menších bytostí
Nissa, Steward of Elements - první planeswalker s "X" v manacostu, díky čemuž na ni zároveň můžeme polhížet i jako na třímanového planeswalkera, což je obvykle určitá záruka toho, že daný planeswalker bude dobrý na constructed.
Nissa má velmi zajímavé ability, které se hodí do několika různých strategií. Extra scry v podstatě ocení libovolný deck, ale speciálně užitečné by to mohlo být pro 4C Saheeli, která Nissu může hledat pomocí Oathu a díky větší konzistenci by mohla snáze zabíjet na kombo. V pomalejších matchupech samozřejmě bude super i karetní výhoda, které by deck mezi Chandrou a Nissou měl opravdu přehršel.
Opravdu výborná mi Nissa přijde v UG Rampě, která plně využije všechny tři ability. Můžete ji klidně dát ve třetím kole a zkusit z vršku knihovny otočit zemi. Můžete ji použít při hledání hlavních payoff karet jako Crush of Tentacles a Path the Waterveil, nebo se v lategamu sama promění v jednu z winkondicí.
Nissa není rozhodně není tak všestranná, jako třeba Gideon (Ally of Zendikar), nebo Chandra, ale ve správném decku bude opravdu vynikající.
Honorable mentions:
Bounty of the Luxa - zajímavá karetní výhoda a rampa v jednom, ovšem UG Rampa má lepší karetní výhodu v Nisse a lepší rampu v kartách jako Servant of the Conduit a Channeler Initiate. Jediné plus u Bounty vidím v případě, kdybychom chtěli rampit až do Ulamoga. Mínus je ale hlavně klasický problém v podobě čtyřmanových karet, u kterých trvá celé kolo, než z nich máme užitek.
Khenra Charioteer - je to smutné, ale 3/3 trampler za tři manu už dnes na constructed prostě není dostatečně dobrá karta. Zajímavý ale bude v různých agresivních jednokarťácích, hlavně pak v kombinaci s Bruse Tarlem.
Samut, Voice of Dissent - opravdu nezvykle velká porce abilit a ještě k tomu u RG bytosti. Na standardu tak nějak nevím, co si s ním počít, ale v jednokarťácích určitě uplatnění najde. Osobně mi nejzajímavější přijde možnost untapování, kterou lze dobře zkombinovat s kartami jako Captain Sisay, Selvala, nebo třeba Knight of the Reliquary.
Wayward Servant - důvod, proč přidat do dvojkových zombáků bílou, ačkoli díky Prized Amalgamovi je stejně pravděpodobnější, že se budou hrát s modrou.
Weaver of Currents - možnost zahrát ve čtvrtém kole šestimanovku je super pro UG Rampu, kde právě na šesti manách máme ty hlavní "haymakery" v podobě Part the Waterveil a Crush of Tentacles.
Cut // Ribbons - zajímavý removal pro nějaký kontrolní deck, který nechce hrát příliš bytostí, takže dobře využije i druhou polovinu karty. Cut ale hrozně sráží sorcery speed, takže se obávám, že tuhle kartu spíše nikde neuvidíme.
Heaven // Earth - karta se skvělým flavorem, která by dokonce na standardu mohla najít i nějaké využití, například proti tokenům z Whirler Virtuosa, nebo Nest of Scarabs.
Cyklovací duály - každý, kdo hrál za dob Onslaughtu určitě ví, jak užitečné jsou cyklovací země. Hlavní plus je samozřejmě v tom, že v lategamu slouží jako "protekce" proti manafloodu, díky čemuž jsou hratelné prakticky v libovolném decku, ať už jde o aggro, midrange, nebo control.
Nejlepší budou samozřejmě v kontrolech, které přirozeně hrajou více zemí a také mají více prolizu, takže se jim v lategamu často hromadí na ruce přebytečné země. Další plus jsou interakce s cyklovacími kartami (už několikrát zmiňovaní Archfiend of Ifnir a Drake Haven) a s cyklem zemí ze Shadows over Innistrad, ke kterým potřebujete mít v ruce zemi s basic land subtypy (ano, nové cyklovačky lze najít pomocí fetchlandů).
Můžeme se také dočkat toho, že některé decky budou hrát off-color cyklovačky jenom kvůli value v lategamu. Vzpomeňme například, jak se hrály offcolor scrylandy z Therosu.
Velmi zajímavé jsou cyklovací země i na modern, kde k nim máme Life from the Loam, což je ideální základ nějakého decku, ještě v kombinaci se Seismic Assaultem. Už je to nějaký ten pátek, ale v roce 2012 dokonce Aggro Loam vyhrál jedno modernové GP.
Honorable mentions:
Bontu’s Monument - každý z bohů má svůj monument, ale s výjimkou černého mi nepřijdou na constructed příliš dobré. Bontův Monument by samozřejmě měl být nejlepší v zombie decku, který jednak může dobře využít zlevněný manacost, ale jeho abilita hlavně představuje dobrý způsob, jak protlačit pár posledních damage.
Throne of the God-Pharaoh - další ze zajímavých způsobů, jak v aggro decích získat zajímavý reach do late gamu. Bytosti lze jednoduše tapnout do libovolného vehiclu.
Tahle karta je také zajímavá z hlediska flavoru, jelikož na ní vidíme znak Nicola Bolase. Jeden z artefaktů v edici referuje ke kartě God-Pharaoh's Gift, která pravděpodobně vyjde v další edici. Že by byl v Hour of Devastation Nicol Bolas coby egypstký faraon?
10. Nest of Scarabs - jedna z nejzajímavějších build-around karet edice, jenž má zajímavý potenciál na standard
9. Cast Out - instatní odpověď na planeswalkery, na kterou jsme tolik čekali
8. Drake Haven & Archfiend of Ifnir - všichni mají rádi cycling a tohle jsou dvě nejlepší karty, které vás za "cyklící" deck odmění
7. Nissa, Steward of Elements - "třimanový" planeswalker, který dobře zapadá do 4C Saheeli a který by mohl oživit rampíci strategie
6. Pull from Tomorrow - fantastická karetní výhoda pro kontroly v klasickém draw-n-go stylu, která by mohla znamenat návrat téhle strategie mezi tier decky
5. Glorybringer - velmi efektivní bytost, která se hodí do celé řady různých decků. Bude to ideální vrchol křivky pro klasická aggra a agresivně laděné midrange, a zároveň zajímavá možnost po sideboardu i pro jinak méně agresivní decky.
4. Cyklovací země - fixují barvy, dají se prolíznout v lategamu, v kombianci s duály ze Shadows oover Innistrad výrazně vylepší manabase některých dvojkových decků, dobře se kombinují s Loamem na modernu a dokonce se dají hledat fečkami. Co víc si přát...
3. Manglehorn - karta, která je velmi dobrá proti dvěma nejlepším deckům na standardu, to je zaručený recept pro úspěch
2. Rhonas the Indomitable - úžasně efektivní bytost, která bude zářit ve všech agresivních midrangích
1. Gideon of the Trials - třímanový planeswalker, který podle potřeby může dobře zastat útok i obranu a sám o sobě úplně zničí některé decky. Éra Gideona jenom tak neskončí!
To je pro dnešek, co se Amonkhetu týče, vše. Už brzo se ale můžete těšit na článek plný zajímavých brew s novými kartami. Do té doby se mějte fajn.
Kumano
25.10. World Championship , Las Vegas Constructed / draft |
|
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|