Co je Angel of Sanity?
0 hlasů
Dalších pět guild Ravnicy se nám vrací na standard. Kolik creature typů dokázali navzájem zkřížit simičtí genetičtí inženýři a kdo padl za oběť hrubé síle Rakdosu a Gruulu? To a samozřejmě ještě mnohem více, se dozvíte v dnešním rozboru, kde se jako obvykle nejvíce soustředím na Standard.
Ravnica Allegiance (dále jen RNA) je druhá ze tří plánovaných velkých edic z protředí Ravnicy.
Obsahuje 259 karet, které můžete najít v klasických boosterech (v poměru 15 mythiců, 53 rare, 80 uncommon a 111 common) a dále exkluzivní bux-a-box promo, set pěti basic landů (ty jsou k dostání pouze jako součást bundlu a planeswalker decků) a osm dalších karet, jenž jsou součástí planeswalker decků.
Legální na constructed je od pátku 25.1., přičemž release na online platformách proběhl už v pondělí 21.1. a třeba na Aréně proběhl speciál streamer showdown dokonce už 17.1...
V edici se objevuje pět zbylých guild z původní Ravnicy, které chyběly v Guilds of Ravnica. Jsou to Azorius (UW), Simic (UG), Orzhov (BW), Gruul (RG) a Rakdos (BR). Každá guilda má svoji specifickou mechaniku:
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. U každé barvy budou jako obvykle dvě sekce - v první zmíním karty, u kterých si myslím, že je čeká dobrá budoucnost na standardu (či jiném constructed formátu), zatímco v druhé budou hlavně karty, které mi přijdou zajímavé, ale constructed zřejmě nijak neovlivní.
Angel of Grace - na pěti manách je v bílé docela velká konkurence - Teferi, Lyra, Trostani... Lyra vypadá na papíře jako mnohem lepší karta proti aggrům, ale z vlastní zkušenosti můžu říci, že se málokdy stane, že na ni soupeř nemá odpověď. A podobné je to i proti kartám jako Vivien či Teferi...
Angel of Grace je na tom ale díky flashi mnohem lépe a to včetně matchupu s monoredem, kde si povede mnohem lépe proti Fight with Fire. Ještě lepší bude, když spolu s ním budete v decku hrát i Settle the Wreckage a March of the Multitudes. Soupeř si pak bude muset opravdu dobře rozmyslet, co všechno pošle do útoku.
Anděl vypadá jako opravdu všestranná a velmi silná karta a podle mě jde o jednu z nejvíce podceňovaných karet v edici.
Tithe Taker - kontroly to budou mít trochu těžší s kartami jako Settle the Wreckage, Sinister Sabotage, či Chemister's Insight, ale hlavně tu oceníte schopnost po vratech vytovořit útočníka s evasion, který klidně může soupěři ubrat pár posledních životů. Ve White weenie by mohl nahradit průměrné kusy jako Snubhorn Sentry, či Hunted Witness.
Honorable mentions:
Forbidding Spirit - v souboji creature decků, který se bude rozhodovat především v kombatu, umí přidat kolo navíc, což může být často rozhodující. Jinak to ale není příliš flexibilní karta, což ho odsuzuje maximálně do role sideboardového materiálu.
Hero of Precinct One - umím si představit, že spolu s Mentorem of the Meek půjde o velice slušný value engine pro midrange decky, nicméně je to celkem pomalé a manově náročné, navíc si nejsem úplně jistý, zda-li máme k dispozici dostatek dobrých barevných spellů. Největší mínus je ale velká náchylnost vůči Find // Finality, což je přitom jeden ze základních pilířů aktuálního standardu...
Smothering Tithe - docela zajímavý efekt, ale přece jenom stojí čtyři many a okamžitý payoff je takřka nulový. Dovedu si ale představit, že v multiplayeru to s "draw seven" spelly bude celkem nářez.
Unbreakable Formation - dobrá sidovka proti hromadnému ničení, u které vidím jako hlavní plus to, že ji díky addendu můžete použít i agresivně ve svém kole. Situační karty typu bylo svého času třeba Rootborn Defenses totiž příliš v lásce nemám...
Precognitive Perception - pět man je celkem dost a pro kontrol je velmi důležité dostat se včas ke správným odpovědím, což zlvádají lépe karty jako Search for Azcanta či Chemister's Insight.
V late gamu ale půjde o velmi dobrý proliz, takže očekávám, že většina kontrolních decků jeden, či dva kusy hrát bude.
Pteramander - bude tohle nový Delver? Osobně si myslím, že by mohl být a na formátech jako modern a legacy by měl oživit tradiční UR tempo decky. S levnými cantripy adapt aktivujete velmi snadno a i v late gamu půjde o výborný topdeck.
Na standardu by mohl být fajn v nějaké agresivnější variantě UR Drakeů, ačkoli na tomhle decku mi přišlo vždycky nejlepší, že tu byly všechny bytosti velmi odolné vůči červnému damage-based removalu, což Salamander tak úplně nesplňuje. Dát si ale párkrát Chart a Course či Discovery a poté to završit 5/5 flyerem za dvě many, to zní opravdu parádně.
Stejně tak by o něj mohlo mít zájem Monoblue tempo, ani ne tak kvůli adapt abilitě, ale prostě kvůli tomu, že jde o další jednomanovku s evasion, což je super s Curious Obsession.
Honorable mentions:
Bethic Biomancer - pokud se na standardu začnou hrát merfolci, tak si dovedu představit, že se v nich Biomancer bude hrát, ačkoli půjde v podstatě jenom o horší verzi Silvergil Adepta. Využijete ho ale jako play do prvního kola, který zároveň může profiltrovat draw v alte gamu. Loot může také aktivovat kántr od Kumeny, což je další malé plus.
Essence Capture - pro kontroly zbytečně barevně náročné, ale v Monoblue tempu půjde o upgradovaný Essence Scatter
Mass Manipulation - na standard příliš manově náročné (ačkoli jako one-of do sidu pro kontrolní matchupy bych si to uměl představit), ale jinak fajn casual karta. Už se těším, až v hospodě někomu ukradnu dva planeswalkery naráz!
Mesmerizing Benthid - docela zajímavý efekt, ale nedovedu si představit, že bych tomu dal přednost před pětidropy jako Teferi, Lyra, či Angel of Grace. Maximálně jako součást nějakého toolboxu, který by na standardu mohla obstarat například Prime Spekaer Vannifar.
Cry of the Carnarium - podobných sideboard karet už máme na standardu celkem dost (Golden Demise, Fiery Cannonade), ale exilování je vítaný upgrade. Ulovit s tímhle Arclight Fénixe nebo Gutterbonese, to vždycky zahřeje u srdíčka.
Gutterbones - výborná karta pro černé agresivní decky. Dobře enabluje spectacle a v late gamu jde o velmi resilientního útočníka, který nadělá problémy nejednomu kontrolu. Víc si od jednomanovky snad ani nemůžeme přát.
Spawn of Mayhem - hlavní payoff pro černé agresivní decky. Trample, evasion, skvělý poměr manacost/power a hlavně velká flexibilita. Spawn bude skvělý ve všech fázích hry - v late gamu zajišťuje reach pomocí druhé ability (což zároveň každé kolo enabluje spectacle), která může soupeře zabít i když nebudete útočit (a budete obehrávat Seal Away či Settle the Wreckage). Spawni budou také opravdu výteční, když se vám sejdou ve více kusech.
Honorable mentions:
Drill Bit - rozhodně je jednodušší hrát Duress, ale pokud se budou hodně hrát kusy jako Angel of Grace, Lyra, či Trostani, tak bude určitě fajn se jich umět zbavit ještě dříve, než bude mít soupeř šanci je dostat do hry. Myslím si, že by mohlo jít o dobrou sidovku pro decky se Spawn of Mayhem.
Pestilent Spirit - zajímavý a unikátní efekt, který se dá dobře využít zejména proti velkým zeleným bytostem. Zabít Ghaltu Lightning Strikem, to určitě potěší.
Electrodominance - tahle karta mi trochu připomíná hype okolo As Foretold, protože se stejně dobře doplňuje se suspend kartami na modernu. Problém je ale v tom, že tady jde o jednorázové využití a "X" tyč není zase tolik lákává, snad maximálně někam do kontrolu, kde si u toho budeme moci zahrát zadarmo Ancestral Vision.
Mnohem lepší mi to přijde na standardu, kde bude hodně fajn v kontrolnějších decích. Může dobře zvrátit situaci na stole tím, že vám umožní zahrát dva drahé a silné spelly v jednom kole. Nepůjde o kartu, kterou budete hrát v playsetu, ale jeden/dva kusy se bez problému vejdou.
Gates Ablaze - zatímco doposud neměly gate decky mnoho payoffů, tak třímanová vrata, to už je jiná káva. Late game by díky Guild Summitu měly mít gaty vždycky dobrý a Gates Ablaze je idální sweeper, který pomůže proti agresivním deckům, což budou pro pomalejší midrange ty nejvíce problematické matchupy.
Light Up the Stage - za správných okolností půjde o jednomanovou Divinaci, což je dost brutální. Parádní kus do monoredu, ale třeba i do UR "prowess" decků. A to se nebavíme jenom o standardu, ale klidně i o modernu a legacy. Tohle je podle mne nejvšestranější karta edice, která se objeví v nejvíce decích na všech možných formátech.
Na standardu bude opravdu super, že umožňuje hrát země, což je obyčejně hlavní faktor, který rozhoduje o tom, zdali bude černevá karta poskytující karetní výhodu hratelná. Podle mne nyní nahradí spectacle karty Runaway Steam-Kina a Frenzy coby hlavní engine pro červené aggro (které teď bude mít extrémně nízkou křivku). Patrně nás čeká další sezóna, ve které bude burn nejlepší dvojkový deck...
Skewer the Critics - další výborný blesk do dvojkového burnu. Nejsem si úplně jistý, jestli se bude hrát zároveň Skewer i Wizard's Lightning, protože v případě, že vás soupeř trochu "pokontroluje", budete mít v decku spoustu dost podprůměrných draw. V ideálním případě ale bude stačit dát pár damage pomocí malých, rychlých bytostí a potom už to jenom "sypat" soupeři do hlavy...
Dovedu si také představit, že se oba levné spectacly uchytí i v modernovém burnu. Zajímavé je, že mají velmi dobrou synergii s Rift Boltem. Pokud by se z decku vyndala bílá, měli byste další "jednomanový" blesk a jedno zatraceně dobré card draw, což podle mne rozhodně stojí za vyzkoušení.
Honorable mentions:
Rix Maadi Reveler - jako bytost do křivky je to spíše podprůměrné, ale když ho zahrajete za spectacle cost, nebo alespoň coby poslední kartu na ruce, tak je to další červená karetní výhoda. Monored to zřejmě ani tak nebude potřebovat (splash by navíc nebyla úplně zadarmo), ale ve dvoubarevném aggru s nízkou křivkou a spoustou burnu by to mohla být skvělá karta.
Skarrgan Hellkite - nebude to tak silná karta, jako byla třeba Thundermaw Hellkite či Glorybringer, ale do midrange decků by si mohla najít cestu. Fajn je, že s plusovým žetonem si na ni nepřijde Find//Finality anii Lava Coil. Největší překážkou ovšem je, že na pozici pětidropu už tu máme kusy jako Doom Whisperer, Siege-Gang Commander, Regisaur Alpha, či Angel of Grace, což jsou všechno kusy, které bych hrál raději, než novou hellkitu...
Growth-Chamber Guardian - v závislosti na metagame může jít o super kartu, ale vzhledem k tomu, jak si s novými kartami polepší červené agresivní decky, tak jsem vůči němu zatím spíše skeptický. Ve chvíli, kdy bude soupeř hrát malé agresivní bytosti a spostu blesků opravdu nechci zaplácnout celé kolo tím, že si najdu extra Grizzly Beara. Branchwalker a Wildgrowth Walker mi do takové metagame přijdou jakomnohem lepší dvoudropy.
Pokud by se ale hrály spíše midrange decky, tak by tohle byla skvělá karetní výhoda do late gamu. Za zmínku také stojí parádní synergie s další novou kartou, Rhythm of the Wild. Škoda je, že to příliš nepasuje do ideální křivky (dvoudrop, třídrop, čtyřdrop), ale to už bych asi chtěl příliš...
Incubation Druid - manovači, kteří se v lategame mohou změnit na solidní útočníky, to je celkem lákavé zboží. Rozhodně budu rampit do Carnage Tyranta raději s Incubation Druidem, než s Druidem of the Cowl či Droverem of the Mighty.
Znovu jde také o dobrou kartu v kombinaci s Rhythm of the Wild, ozvláště když k tomu budeme mít manasinky jako Electrodominance a Hydroid Krasis.
Za zmínku stojí i limited kombo se Stony Strength, které vám umožní zahrát šestidrop ve třetím kole!
V neposlední řadě půjde i o skvělou casual kartu na commander s generály jako Anafenza, Marath, Ghave, či Rishkar...
Wilderness Reclamation - velmi unikátní efekt, který jsme na standardu už opravdu dlouho neměli. Ve sprváném decku to v podstatě bude čtyřmanovka, která vám každé kolo zdoubluje manu. A skvělé samozřejmě je, že při více kopiích ve hře každá triggeruje zvlášť.
Nebude ale úplně nejsnažší postavit deck, který Reclamation ideálně využije. Na první pohled je asi nejjednudušší synergie s Chemister's Insight či Azcantou. Další využití už jsou celkem sporná. Bude lepší hrát s Reclamací více counterspellů, Nexus of Fate, nebo třeba Electrodominanci, Expansion//Explosion, či bílé karty jako March of the Multitudes a Dawn of Hope? Jsem si celkem jistý, že v decku s Reklamací by neměla chybět modrá, hlavně i kvůli další nové kartě - Growth Spiral. Na zbytek už si každý musí přijít sám...
A znovu musím říci, že půjde o parádní kartu do commandera, kde je opravdu plno nejrůznějších způsobů, jak využít extra manu. Nejjednodušší interakce budou s generály jako Thrasios, Omnath, Mayael, Tasigur, nebo třeba Sliver Queen. Každý hráč commanderu si s touhle kartou určitě přijde na své.
Honorable mentions:
Biogenic Ooze - hrozně pomalá karta, ale v late gamu může lehce sama ovládnout situaci na stole. Bohužel je dost špatná proti aggrům, ale třeba jako one-of v decku s Reklamací či Vannifar...
End-Raze Forerunners - nemyslím si, že tohle někdy uvidíme na standardu, ale třeba do commanderu jde o celkem dobrého finishera.
Guardian Project - další commander kus, dobrá karetní výhoda pro všechny zelené decky.
Absorb - pokud na standardu hodláte hrát UWx control, tak si určitě mnete ruce. Tohle je dobrý upgrade oproti Steel Sabotage. Surveil je sice do kontrolu parádní, ale možnost přidat si proti červeným aggrům tři životy, to je skoro jako kdybyste zkántrovali dva spelly naráz.
Deputy of Detention - kusy jako Fiend Hunter či Banisher Priest byly na standardu pokaždé nedílnou součástí weenie decků a Deputy of Detention je ještě mnohem flexibilnější, díky čemu se dá hrát i ve více midrange decích. Zatímco v uplynulé sezóně byla nejpopulárnější varianta whitee weenie s červenou splashí, tak tentokrát to vypadá spíše pro bílou splash.
Díky tomu, že se Deputy umí zbavit i noncreature permanentů, si myslím, že je tu i šance, že se prosadí na modernu v Collected Company a Aether Vial decích.
Dovin, Grand Arbiter - velmi zajímavý planeswalker. Nepsané pravidlo říká, že planeswalker za tři many s rozumnými abilitami (tímto se omlouvám Jacovi z Ixalanu) je na constructed vždy dobře hratelný. Dovin je samozřejmě už na první pohled ideální do agresivního WU decku. Když ho zahrajete coby vrchol křivky, tak bude hrozit tím, že hned další kolo dá ultimátku, která je v podstatě Dig Through Time na steroidech. A většina z vás si určitě dobře pamatuje, jak silná tahle karta byla (pro ty co nevědí, Dig je aktuálně zabanovaný na všech běžně hraných constructed formátech a omezený na vintage).
White Weenie ale určitě dobře využije i mínusovou abilitu, která poskytuje reach do pozdější fáze hry. Pokud si soupeř poradí s první vlnou malých bytostí, nemusí už nutně mít odpověď na létající útočníky.
To mě zároveň přivádí k další myšlence. Tahle abilita mi totiž připadá skvělá i do nějakého midrange, obzvláště pak v kombinaci s Karnem, který určitě uvítá boost pro artefaktové tokeny. Možná, že by se z toho mohl urodit pěkný Esper Midrange s velkým množství výborných planeswalkerů (pořád je tu samozřejmě i Teferi).
Dovin je velmi zajímavě nadesignovaná a všestranná karta, která se mi, coby rogue deckbuilderovi, opravdu velmi zamlouvá.
Lavinia, Azorius Renegade - další z kategorie "soft" hatebearů. Human je relevantní creature type na modernu, ale myslím si, že její hlavní pole působnosti bude na legacy a zejména pak na vintage. Tam bude vypínat Force of Will, delve karty, Moxy, Black Lotus a celkem otravná bude vlastně i pro Workshopy.
Jsem také zvědav, zdali Lavinia spolu s Deputy of Detention pobídne deck brewery k tomu, že budou na legacy zkoušet Death and Taxes s modrou splashí.
Honorable mentions:
Depose // Deploy - do kontrolu je dobrá první půlka, nicméně Deploy podle mne nemá dostatečný vliv na hru. Přidat si dva životy za čtyři many a něco chumpnout, to mi nepřijde jako nějak velká výhra.
Lepší to ale bude v případě, že Thoptery nějak dále využijete (nebo máte v decku větčí počet bytostí, takže si přidáte více životů), například s Dovinem, či Karnem. Do nějakého midrange by si tak cestu najít mohla.
Warrant // Warden - Warrant je skvělá tempo karta pro kontrol, nicméně Warden by musel být instant, aby byla tahle karta dostatečně flexibilní. Takhle si asi raději vystačím se Seal Awayem...
Kaya, Orzhov Usurper - další třímanový planeswalker s celkem unikátními abilitami. Na první pohled vypadá spíše jako sideboard karta proti graveyard hatu, ale podle mě v ní dřímá skrytý potenciál.
Na standardu by mohlo jít o velmi dobrou kartu proti agresivním deckům. Kontinuální life gain, který v mezičase může soupeře ustřílet a sem-tam se zbavit třeba Ghittu Lavarunnera, Llanowar Elfa, nebo nějakých tokenů.
Velmi relevantní také bude, že exile je opravdu dobrý proti Find // Finality, takže mít v souboji midrangů přistup ke Kaye, to nemusí být vůbec zlé. Nevýhoda ovšem bude v tom, že Kaya nedělá vůbec nic proti kontrolu. V závislosti na metagame ale může být hodně fajn a rozhodně bych ji nepodceňoval.
Kaya's Wrath - už ani nevím, kdy byla na standardu naposledy regulérní čtyřmanová vrata (to je ve skutečnosti lež, byl to Supreme Verdict v Return to Ravnica), ale co si pamatuju, tak byly pokaždé základním kamenem všech kontrolu s bílou.
Kaya's Wrath mají dost omezující manacost (zároveň s Nim-Mizzetem si je asi nezahrajete), ale pro Esper Control a další podobné midrange/kontroly to bude fantastický sweeper.
Mortify - na formátu je opravdu velké množství nejrůznějších nechantmentů (Azcanta, Experimental Frenzy, History of Benalia, Conclave Tribunal, nebo třeba Wildeness Reclamation), což z Mortify dělá velmi lákavý removal. Mezi Cast Downem, Contemptem, Bedevilem a Mortify mají aktuálně kontroly opravdu z čeho vybírat, což na standardu už velmi dlouho nebylo.
Honorable mentions:
Basilica Bell-Haunt - zajímavý mix abilit, ale nevím, jestli je to na standard dostatečně dobré. Možná do esper midrange s více kusy discardu, kde by se navíc hrál i Thought Erasure...
Kombinace lifegainu a čtyřky v obraně je taky celkem solidní proti červeným aggrům (držet si Lava Coil coby poslední kartu pro případ, že dá soupeř velkou bytost, se s tímhle příliš nevyplatí).
Consecrate // Consume - není to úplně nejflexibilnější karta, ale je to skvělá odpověď na Carnage Tyranta a Rekindling Phoenixe. A přinejhorším se dá vždycky prolíznout... Očekávám, že coby sidovku tuhle kartu čas od času uvidíme.
Seraph of the Scales - velmi solidní midrange bytost, ale přijde mi, že ji i tak něco schází. Velká limitace je trojka v obraně, což je klíčové proti červeným bleskům. Midrange už mají tolik skvělých čtyřmanovek (Contempt, Karn, Chupacabra, Rekindling Phoenix, nebo třeba Hostage Taker), že si příliš nedovedu představit, že před některou z nich dostane Seraph přednost.
Teysa Karlov - nemyslím si, že se na standardu začnou hrát "aristocrati" (chybí nám dobré sacrifice outlety), nicméně je to zajímavá build-around karta například na commander - s kusy jako Blood Artist a Zulaport Cutthroat je opravdu famózní.
Bedevil - parádní removal spell, jen ho zatím trochu zastiňuje Vraska's Contempt, jelikož exile i life gain jsou velmi užitečné vlastnosti. Už jsem ale zmiňoval, že midrange mají trochu problém s přeplněným čtyřmanovým slotem, takže by hlavně kvůli tomu mohl být Bedevil lepší.
Škoda jenom, že BG už má k dispozici Assassin's Trophy, takže asi kvůli Bedevilu červenou splashovat nebudete. Nejrůznější midrange bez zelené (Grixis, Mardu, či jenom BR) ho ale určitě hrát budou.
Díky tomu, že umí ničit také artefakty, by se mohl prosadit i na eternal formátech, byť to bude ve většině případů pravděpodobně jenom one-of.
Judith, the Scourge Diva - výborný finisher pro agresivní decky. Samozřejmě je škoda, že nefunguje i s tokeny, protože bych ho hrozně rád vyzkoušel se Siege-Gangem, nicméně díky posilování do útoku je to i tak celkem zajímavá kombinace.
Nejlepší bude patrně v black-based aggru, jelikož červená se přece jenom spoléhá více na burn, než na bytosti. Agresivní onedropy, Spawn of Mayhem a Judith, to je ale rozhodně velmi slušný základ.
Theater of Horrors - s kartami jako Flame of the Keld, Experimental Frenzy či Light Up the Stage by červená aggra neměla mít problémy s karetní výhodou do late game, nicméně Theater jako jediná z těchto karet umožňuje kontinuální karetní výhodu a ne pouze jednorázový efekt, který vás nutí co nejrychleji všechno zahrát, což může být velká výhoda.
Zároveň se pěkně doplňuje se Spawn of Mayhem a dává dobrý reach do late gamu. Zatímco co jako Experimental Frenzy či Flame of the Keld jsou lepší maindeck karty, tak tady si myslím, že půjde spíše o skvělou sidovku pro pomalejší, attrition-based matchupy.
Honorable mentions:
Bedeck // Bedazzle - upřímně si myslím, že tohle by měl být uncommon, nicméně když pominu toto příkoří, tak musím uznat, že tahle karta poskytuje celkem zajímavou utilitu. Umožňuje midrangům s červenou zabít Adanto Vanguarda a v late gamu se může zbavit Azcanty a přitom třeba dorazit soupeřova planeswalkera. Díky této poněkud zajímavé utilitě by se to mohlo třeba jako one-of hrát.
Carnival // Carnage - Carnival je dost podprůměrný kus a ačkoli enabluje spectacle, tak jenom kvůli tomu bych ho opravdu hrát nechtěl. Carnival by ale mohl být dobrá sidovka - reach v late gamu v kombinaci s discardem, to by kontroly mohlo potrápit.
Captive Audience - hrozně pomalá karta, ale s dost silným efektem. Nemyslím si, že se pro ni na standardu někde najde místo, ale pro casual hraní to bude fajn kus.
Fireblade Artist - fajn bytost do křivky, která má zároveň potenciál na to, aby soupeře dostřílela v pozdnější fázi hry. Jenom nevím, jestli bude ve dvoubarevném aggru dost dobrá manabse, protože si myslím, že v obou případech bude druhá barva spíše jenom mírná splash.
Cindervines - výborná standardová sidovka proti kontrolům (dostanete to do hry dříve, než to soupeř stihne nechat volnou manu na kántr) a poteciálně i na eternal formáty proti kombům. Dovedu si představit, že to bude chtít hrát v sidu modernový burn namísto Destructive Revelry.
Collision // Colossus - pěkná flexibilní karta, kterou bych se v agresivním decku vůbec nebál maindeckovat. Přěkvapit trample myší v kombatu, to může dost často rohzodnout hru. A mít už před sidem odpověď na Lyru, Doom Whisperera či modré dráčky, to je pro barevnou kombinaci, která se jinak takovýchto karet obtížně zbavuje, v mnoha případech k nezaplacení.
Domri, Chaos Bringer - riot je v aggru bezpochyby fajn, ale Domri se neumí sám bránit a Karn s Vivien mají vyšší power level. Pokud bude na formátu spoustu pomalejších decků, bude každá karetní výhoda super, nicméně v agresivní metagame skoro nikdy nebudete chtít celé kolo "zaplácnout" Domrim. Ve vakuu mi tudíž Domri přijde spíše jenom jako sidovka pro kontrolní matchupy.
Gruul Spellbreaker - na formátu je tolik skvělých zelených třímanovek (Jadelight Ranger, Steel Leaf Champion, Thrashing Brontodon, Knight of Autumn), že je opravdu těžké, aby se v takové konkurenci nějaká další prosadila.
Je fajn, že Spellbreaker obchází Settle the Wreckage a že nutí červená aggra hrát instantní blesky jako sorcery, ale to zřejmě nebude důvod proč ho zařadíte do decku.
Nejpravděpodobnější je, že ho bude hrát regulérně dvoubarvné aggro s nižší křivkou, které se nebude příliš zajímat o kusy jako Carnage Tyrant či Ghalta.
Rhythm of the Wild - pomyslné nové Fires of Yavimaya a teoretická hlavní payoff karta pro RG aggro s nižší křivkou. Problém je ale v tom, že standard je celkem rychlý formát a tak budete často stát před otázkou, zdali zahrát radši bytost, než Rhythmus. A bohužel si myslím, že většinu času raději zahrajete bytost.
Plus ovšem je, že jde o skvělou kartu proti modrým kontrolům a také o parádní engine v kombinaci s Ghowth-Chamber Guardianem, což asi bude ten správný směr, kterým by se RG Aggro mělo vydat (a samozřejmě, zahrát si Carnage Tyranta s hastem, to je prostě k nezaplacení).
Honorable mentions:
Nikya of the Old Ways - celkem lákavá synergie s Hydroid Krasisem, nicméně je to spíš pomyslný "magical christmas land" a takové vylomeniny si budeme muset nechat spíše na partičku hospodského casual commanderu...
Ravager Wurm - zbavit se Azcanty či otravné bytosti (s kántrem si vyšlápne i na Lyru) je bezpochyby fajn, ale šest man je opravdu hodně a proti většině decků je mnohem lepší Cyrnage Tyrrant. Minimálně do rotace proto Wurma asi nikde neuvidíme...
Biomancer's Familiar - kvůli synergii s adaptem se asi hrát nebude, ale určitě jde o skvělou casual kartu. Zlevňování aktivačních abilit je ideální do commandera, kde jsou kusy jako Eldrazi Displacer, Thrasios, Duskwatch Recruiter, či Walking Ballista.
Shodou okolností je většina z těchto karet legální i na modernu, takže bych očekával, že se hráči budou pokoušet o nějakou novou komboverzi Collected Company.
Frilled Mystic - lákavá karta pro tempo/flash-style decky, ačkoli se trochu obávám, jestli i přes všechny shocklandy bude mít takový deck dost stabilní manabase. Přece jenom zahrát po křivce Mystica a třeba Angel of Grace není úplně nejjednodušší.
Další dobré uplatnění by mohl mít třeba v merfolk decku, kde by mohlo jít o ideální vrchol křivky.
Growth Spiral - po opravdu dlouhé době se nám na standard vrací dobrý Rampant Growth efekt. K dispozici máme spoustu dobrých "X-ovek" a dvojice Growth Spiral a Circuitous Route je hodně dobrý základ pro vícebarevnou rampu. Třeba se gate deck díky tomu konečně zařadí mezi tier decky, payofů už pro něj máme celkem dost.
Další variantou je například Bant Rampa, kde by se daly hrát kusy jako Hydroid Krasis, Carnage Tyrant či March of the Multitudes. Rozhodně se nebojím, že by se pro Growth Spiral nenašlo dobré uplatnění.
Hydroid Krasis - karta, o které všichni mluví. Bezpochyby se jedná o parádní payoff pro ramp decky a pro midrange je skvlělé, že jde o lehce splashovatelnou kartu, nicméně bych s ním byl poněkud opatrný. Jenom protože jste midrange a hledáte dobrého finishera, bych automaticky nedával do decku playset. Problém bude totiž v tom, když vám na úvodní ruku přijde více kusů - jako čtyřmanový proliz je totiž Krasis dost podprůměrný.
Ideální kombinace pro midrange decky, které chtěji hrát Krasise, je podle mne s Incubation Druidem a Vivien Reid. Takový deck bude velmi konzistentní a bude mít z Krasise maximální užitek. I tak bych ale hrál maximálně tři kusy, přece jenom proti červenému aggru můžete snadno zemřít ještě předtím, než vůbec Krasise zvládnete zahrát...
Prime Speaker Vannifar - Birthing Pod si plno hráčů oblíbilo a už jenom proto si myslím, že Vannifar bude mít automaticky plno příznivců. Je pravda, že tenkrát byli na formátu Birds of Paradise a Pod jsme mohli zahrát už ve druhém kole (a taky jsme tenkrát měli na formátu bytosti s undyingem), ale hrát se zajímavým toolboxem je lákavé i tak.
Vannifar má velmi zajímavé interakce například se Rhythm of the Wilds a Militia Buglerem. Zejména s Buglerem by to mohl být dobrý základ pro midrange deck s creature toolboxem. Explore bytosti, Trostani, popřípadě Deputy of Detention...
Neméně zajímavjěší to bude i na ostatních formátech, zejména v commanderu, kde máme například základní kombo s Intruder Alarmem. Pradvěpodobně se najde i dost hráčů, kteří to budou s Vannifar zkoušet i na modernu, nicméně v tomhle připadě jsem si celkem jistý, že půjde pouze o horší variantu již existujících Chord of Calling//Eldritch Evolution decků, které jsou již teď na úplném okraji metagame...
Honorable mentions:
Incubation // Incongruity - pokud máte deck plný bytostí, tak jde o dobrou kartu, která vám zvýší konzistentnost decku a občas může i odstranit nepříjemnou bytost (exile je fajn třeba proti Judith či Rekindling Phoenixům).
Na formátu už je ale Adventurous Impulse, který plní podobnou funkci a přesto se nikde nehraje. Flexibilita v podobě cantripu a removalu zároveň může ale být rozhodující faktor - například do Vannifar decku by tahle karta pasovala výborně.
Zegana, Utopian Speaker - nemyslím, že Merfolci by potřebovali v podstatě čtyřmanového Silvergill Adepta - už jenom proto, že jde o deck s velmi nízkým land countem (na standardu i na modernu), ovšem dát trample Wildgrowth Walkerovi či Jadelight Rangerovi, to už je jiná káva. Možná by se mohla hrát v nějakém midrangi, třeba i v kombinaci s Rhythm of the Wild.
Plaza of Harmony - další skvělá posila pro gate decky, která fixuje barvy a přidává životy. Zejména life gain bude pro takový deck obrovská výhoda, protože agresivní decky jsou pro ně nejhorší matchupy, což by se teď mělo zlepšit.
Shocklandy - konečně bude na standardu opravdu dobrá mana, radovat se budou zejména tribal decky z Ixalanu, ale samozřejmě i tříbarevné midrange jako Jund či Grixis
Honorable mentions:
Glass of the Guildpact - dvoumanový posilovací efekt by neměl být na constructed zcela opomenut. Spolu s Hero of Prectinct One jde o dobré payoffy pro multicolor aggro, nicméně všechny nejlepší jednomanovky na standardu jsou zatím čistě bílé...
Možná dostaneme více dobrých multicolor karet ve třetí sadě z pomyslného Ravnica bloku. Do té doby budou tyhle karty na svou příležitost čekat (možná pokud pominu casual záležitosti typu 4C Aggro se Saskií v commanderu).
Scrabbling Claws - docela univerzální graveyard hate, ale zdaleka nedoshuje kvalit Relicu of Progenitus, či Scavenging Oozy. Na standardu je celkem dost karet, které interagují se hřbitovem, nicméně mám pocit že i přes možnost prolíznutí není Crabbling Claws ta správná sidovka proti deckům jako Golgari Midrange či Izzet Drakes.
Tome of the Guildpact - zajímavý engine pro karetní výhodu do late gamu, nicméně nevidím příliš mnoho důvodů, proč hrát takovou kartu, když můžeme mít Teferiho, Azcantu, Vivien, Karna, atd... Stejně jako u Glass of the Guildpactu jsem ale přesvědčen, že půjde o skvělou kartu pro casual hraní (doporučuji zkombinovat s Urza's Filterem).
Moje top10 z Ravnica Allegiance
Pomalu se dostáváme k závěru dnešního rozboru, takže nesmí chybět mých deset nejoblíbenějších karet z edice. Kromě osobních sympatií jsou hlavní kritéria využitelnost na formátech mimo standard a i potenciál na poli finančních spekulací a investic.
10. Deputy of Detention - Oblivion Ring na nožičkách, to je velmi flexibilní záležitost vhodná pro aggro, midrange i kontrol. Očekávám, že ji uvidíme i na ostatních formátech v decích ve stylu Death and Taxes.
9. Bedevil - levný a flexibilní removal s potenciálem i na eternal formáty
8. Wilderness Reclamation - mana cheating, který bude ve správně postaveném decku opravdu výborný, zároveň také skvělá casual karta
7. Growth Spiral - základní kus pro všechny ramp decky na standardu, díky kterým by tento tradiční archetyp mohl po velmi dlouhé době patřit mezi tier decky
6. Skewer the Critics - poměr tří damage za jednu manu je prostě tak skvělý, že i hodně špatná verze Lightning Boltu bude stálicí napříč formáty jako standard, modern, pauper či commander
5. Prime Speaker Vannifar - Birthing Pod si získal srdce nejednoho hráče a už jenom proto tohle bude pro velkuo spoustu hráčů nejoblíbenější karta sady. Navíc má velký kombo pontenciál snad na všech formátech mimo standard.
4. Hydroid Krasis - Carnage Tyrant už není nejlepší midrange bytost na formátu, ať žije hydra (zároveň je to fantastický payoff pro všechny potenciální ramp decky)!
3. Pteramander - Delver of Secrets verze 2.0, další karta, kterou jistojistě uvidíme napříč všemi formáty
2. Shocklandy - it's all about the shocklands... Dobrá a stabilní manabase je základ každého decku. Navíc jde o skvělý tahák a dobrý důvod, proč si při naždé návštěvě vaší oblíbené herny koupit booster. Tentokráte to ale na první místo nestačilo...
1. Light up the Stage - fantastická karetní výhoda pro všechny červená aggra a tempo decky, se kterou se bezpochyby budeme v hojných počtech setkávat na všech klasických constructed formátech. Pryč jsou ty časy, kdy nejlepší karetní výhoda byla v modré, red is the new blue!
Pro zpestření jsem se rozhodl, že bych se na konci každého rozboru podíval na to, které karty z předchozí edice umístil mezi top10 a zhodnotil, jak si v uplnynulých pár měsících ve skutečnosti vedly.
10. Notion Rain - za jiných okolností by to byla fajn karta, ale ve světě, kde má monored k dispozici Experimental Frenzy, prostě není na podobné věci čas...
9. Find//Finality - důvod, proč byl GB Midrange v uplynulých měsících označován za nejlepší deck na formátu, rozhodně si zasloužil lepší, než deváté místo.
8. Runaway Steam-Kin - základní engine pro Monored spolu s Experimental Frenzy, bezpochyby si místo v top10 zaslouží
7. Mission Briefing - na standardu se sice nehraje, ale na modernu už pomalu vystrkuje růžky (v posledních týdnech byl celkem populární UB Mill, kde se hrál v palysetu) a snad každý casual hráč commanderu už si svůj jeden kus sehnal.
6. March of the Multitudes - na standardu se sice jedná o staple, ale z metagame ho vytlačuje GB Midrange, dnes už by se mi do top10 asi nevešel.
5. Risk Factor - v prvních týdnech se trochu hrál, ale hlavní hvězdou červených aggro decků se stalo Experimental Frenzy, které jsem trestuhodně do top10 vůbec nezařadil.
4. Lava Coil + Dead Weight - zatímco Dead Weight se takřka vůbec nehrál, tak Lava Coil je jeden z nejlepších removalů na formátu a v top10 je po právu.
3. Knight of Autumn - podle očekávání je to modern a commander staple, který se občas objeví i na osatních formátech
2. Assassin's Trophy - ačkoli se na standardu tolik nehraje, rozhodně jde o jednu z nejlepších karet edice, která si i po rotaci udrží vysokou cenu
1. Shocklandy - je to samozřejmě jeden z největších taháků edice, ale číslo jedna by se zasloužil spíše Arclight Phoenix, kterého jsem trestuhodně podhodnotil, a přitom už stihl výrazně změnit celý modern...
Máte stejné oblíbence v edici jako já, nebo si myslíte, že jsem něco opomenul či podcenil? Neváhejte se podělit o své dojmy v komentářích.
Příště se konečně uvidíme u Flash News, kde se podívám na první dvojkové turnaje s novými kartami. Do té doby se mějte fajn.
Kumano
Co je Angel of Sanity?
0 hlasů
Posledné 4-manové wrata neboli DoJ, ale Supreme Verdict z minulej Ravnicy ;)
0 hlasů
Diky za upozorneni, az se dostanu domu z prace, tak to opravim ;)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Ultimátní karty z Mirrodinu
Změna grafiky v Mirrodinu byla za mě tenkrát na škodu. Na druhou stranu dala vzniknout premodernu, který hraji rád. Hrát proti afinitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2024
Stačilo požádat a správné řešení velice rychle přišlo. Moc děkuji!
všechny komentářeUltimátní karty z Kamigawy
Můj oblíbený blok, který nyní hraji na common EDH. Spustit, splice onto arcane.. Silou karty nevynikají, ale líbí se mi. Díky za pěkný...
všechny komentářePohľad na formát Modern po Pro Tour
Ja som to hovoril :o) https://magic.wizards.com/en/news/announcements/au - gust-26-2024-banned-and-restricted-announcement
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 2. část
Tak ďakujem za komenty. Tak len zopár odpovedí: Innkeeper's Talent – ako vždy som na najsilnejšie a síce kombo využitie tohto...
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 1. část
Tak ďakujem za komenty. Faktom je, že síce došlo rotácii ale táto sada zase až „takú“ dieru do sveta neurobila. Jednak je naozaj trochu...
všechny komentáře