Recenze
Tooth and Nails, aneb rozbor balíčku na Modern
V dnešním článku si pro Vás Zdeněk Matura připravil rozbor Magic balíčku na formát Modern, který se zaměřuje na zeleno červený Ramp balíček kolem karty Tooth and Nails.
Ahoj!
Doufám, že se máte skvěle. Dnes mám pro Vás připraveno něco speciálního. Jedná se o balíček, který pro mě vždy zůstane jedním z hlavním důvodů, proč jsem si zamiloval Magic. Balíček, který si straší hráči pamatují z formátu Extended nebo dokonce Type 2 (nový hráči možná neví, že proto se někdy říká standardu dvojka :) ). Dnes kartu na které to celé stojí budou znát asi jen hráči Commanderu.
Budeme se bavit o strategii, který se sice dnes už jen těžko dá považovat za kompetitivní a od své první verze se změnil téměř k nepoznání. I tak si jednou za čas urve na MTGO 5:0 pod různými jmény. Někdy jako GR Rampa, jindy jako GR land destrukce.
Tooth and Nails
Pro ty, kteří Tooth and Nail neznají. Jedná se o sorcery se 2 módy. Jeden mód najde dvě bytosti v knihovně a dá nám je do ruky a druhý nás nechá dvě bytosti z ruky vložit do hry. Už asi chápate, kam to míří. V úplných počátcích do hry “skákal” indestructible 13/13 trample bijec spolu s andělem, který říkal, že hra nemůže skončit vaší prohrou. (Darksteel Colossus a Platinum Angel). Během historie MtG vyšlo spoustu synergistických bytostí, které uměly pěkně silné věci. Od vyčištění soupeřovi poloviny stolu, přes libovolný počet tokenů s haste až po zakázaní hrát soupeři jakékoli další karty.
Samozřejmě není důvod soupeři dávat zbytečně moc času a tak se tradičně díky hledání zemí, které dokázali generovat větší množství many, dlouho například Urza Tron, do hry tyto bytosti dávali již od 4. kola.
Než se podíváme na současnou verzi, trochu se vrátíme v čase. :)
Karta originálně vyšla v Mirrodinu a já se s ní seznámil jako mladý klučík v Liberci, když mi balík půjčil Petr Tejnský v Ogřím Doupěti na Junior Super Series. Přestože jsem balíček neuměl pořádně pilotovat, síla samotného Darksteel Collosus mě dostala až na druhé místo a moje srdce si získala synergie Platinum Angel a Leonin Abunas, která mi dávala všechen čas světa, když to jinak vypadalo zle.
Balíček ale uměl tenkrát mnohem větší úspěchy. S následujícím Decklistem získal Gabriel Nassif 2. místo na PT Kobe v roce 2004.
Zjevný podpis artefaktové metagame. Nutil kromě karet nezbytných pro exekuci hlavního plánu nechat i dost odpovědí pro Affinitu. Jednalo se v počátcích o trochu neohrabaný balíček v porovnání s pozdějšími verzemi. Místo Tronu se hrál Cloudpost a nebylo zde ani moc možností pro kreativní kombinace bytostí.
Tooth and Nail například vyhrál o rok později například Worlds Qualification na MTGO, ale z mého pohledu jedna z nejikoničtějších verzí byla ta, se kterou Kyle Goodman dosáhl v roce 2005 na 3. místo na GP.
Postavená na Tronu a hlídaná Boseiju. Sakura na chump blok a rychlou rampu, “Káči” pomáhající větší konzistenci a Moment´s Peace, který byl často MVP. Kromě Colossuse se hrála velmi opresivní dvojice Kiki-Jiki a Sundering Titan. Většina soupeřů přišla velmi rychle o o většinu zemí. Sundering Titán byl výborný sám o sobě. Nebylo výjimkou, že po zahrání z ruky soupeři zničil i 3 země ze 6 s rizikem, že pokud ho zničí přijde i o zbytek. Brzy byl mojí nejoblíbenější kartou v knihovně.
Když vyšel Dissension, přibyl balíku k dispozici Sky Hussar, který s Kiki-Jiki vytvářel nekonečné kombo vyhrávající hru na místě.
Později přibyla ještě Iona, Shield of Emeria a hráči Tooth and Nail zjistili, že jsou malíři a začali tahat Painter's servant z desek, aby soupeř rozhozen jejich modernovým uměním nebyl schopný žádného dalšího sesílání.
I to je celé ale hrozně dávno. Koukat se na decklist z letošního roku, který uhrál na MTGO 5:0 připadám si asi jako hlavní postavy vstupující podruhé do Narnie, kde mezitím uběhlo několik generací a vše bylo známé, přesto úplně jiné.
Tento styl je ale na světě také již pár let. Hodně výsledků s podobnými buildy na MTGO nasbíral hráč Uegjo.
Pojďme se podívat na aktuální verzi, která se dokázala prosadit i v roce 2022.
Stále se v jádru jedná o tu velice zábavnou strategii získat rychle dost many na seslání jediného kouzla, které zařídí zbytek.
Všechny možné synergie zde nahradila jedna jediná, která řeší slabá místa těch předešlých. Nejen je velmi obtížné odstranit libovolnou z obou bytostí, ale okamžitě hrozí lethal damage i velkým tlakem na samotný soupeřův board.
Obrovským plusem je, že obě karty umíme seslat i přímo z ruky, takže zde nejsou žádná mrtvá draw jako tomu bylo u předchozích verzí.
Nová verze stojí celá na jak jinak než Tooth and Nail, který má za cíl vyhledat dech vyrážející dvojici Emrakul, the Aeons Torn a Xenagos, God of Revels. Mocný Eldrazi je ještě mocnější s hastem a velikostí 30/30. Sám se chrání efektivně díky protekci na barevná kouzla a budoucí problémy často vyřeší jeho annihilator 6. Xenagos má indestructible, ale jeho mnohem lepší protekce před removalem jako je Path to Exile je to, že často nebude ve hře bytost, ale pouhý nezničitelný enchantment. To znamená, že přestože nemáme žádný okamžitý efekt, tak je velmi těžké o ně přijít před combatem.
Soupeř díky zvýšeným statům Emrakula nepochodí ani s tradičním counterem 15 létajících veverek.
Místo spousty non-basic zemí produkující ještě větší množství bezbarvé many spoléháme primárně na osvědčenou kombinaci Utopia Sprawl a Arbor Elf pro early game. Po nich do hry můžou nastoupit ještě efektivnější Overgrowth generující dokonce 2 extra many a Voyaging Satyr, který umí odtapnout i naše země s aktivovanými schopnostmi.
Dvojice sférochodnů Garruk Wildspeaker a Nissa, Worldwaker zajišťují zbytek untap efektů a k tomu přidávají i lepší vývoj boardu. Garruk je o to lepší, že jeho cena 4 many nám ho umožňuje seslat třeba již ve druhém kole.
To nám dává potencionální line of play kdy hrajeme Tooth and Nail ve třetím kole. Začneme forest a Arbor Elf, druhé kolo Forest, Utopi Sprawl na odtapnutý FOrest, tapneme pro 2 many, odtapneme elfem, tapneme pro další 2 a za 4 hrajeme Garruka. Další kolo vyložíme třetí zemi a tím se dostáváme na 9 man ve třetím kole.
Kartou, která si zde našla místo je Primeval Titan. Ten najde 2 jakékoliv země. A to může být Nykthos, Shrine to Nyx a Kessig Wolf Run. Díky odtapování zemí jejich schopnosti umíme použít i vícekrát za kolo. Nykthos pak produkuje obrovské množství zelené many, protože většina našich permanentů je přes 2 zelené a Kessig tuto manu zase umí přetavit ve vítězný útok.
Walking Ballista je další bytost, která slouží jako neocenitelný mana sink.
Z bytostí tu ještě je Hornet Queen, která je 5 deathtouch bytostí v jedné kartě. To oceníme do bloku, ale proti controlům se single creature removalem i do útoku.
Creeping mold s deathtouch a 2/2 tělem - Acidic Slime. Je logicky naší odpovědí na problémový enchantment, artefakt nebo zemi a zároveň je to další tělo a podporuje devotion.
Eternal Witness dostává svému slovu a již celou věčnost pozoruje úspěchy a neúspěchy této strategie. Skvělá je s Harmonize, je zde dost podpůrných karet a takto zvyšujeme šanci se dostat k finisherům a Primal Command, jehož efekty jsou o to více zdrcující, pokud je můžeme zopakovat.
To už nám v základu nechává jen mix basic Forestů, 8 fetch zemí rozdělených po 4 mezi Windswept Heath a Wooded Foothills a jednoho shocklandu - Stomping Ground.
Sideboardem se nebudu moc zdržovat, protože ten je jako vždy i otázkou metagame, kde budeme hrát.
Kromě extra kopií Acidic Slime, Primal Command a Walking Ballista je zde Boseiju, Who Shelters All a Banefire proti kontrolům. Proti kterým často využijeme i Boil. Relic of Progenitus jako graveyard hate. Thragtusk, Kitchen Finks a Trinisphere proti rychlým a agresivním strategiím. Creeping Corrosion proti artefakt heavy balíkům a Chameleon Colossus jako mana sink s protekcí na černou.
Doufám, že se mi alespoň trochu podařilo představit balíček, který již více než deset let zpátky nebyl silně zastoupený v metagame. O to víc jsem ho rád hrál. A pokud na něj náhodou někde proti sobě narazíte, teď už budete vědět, co se na Vás chystá. :)
A co vy a Vaše pet decky? Je nějaká karta nebo balíček na který nedáte dopustit? Nebo vybíráte čistě prakticky podle současné mety? Dejte mi to vědět do komentářů.
Mějte se a zase příště!
Předchozí rozbor balíčku na Modern si od autora můžete přečíst na následujícím odkazu.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.