Recenze
Toulky po EDH 11 - Commander 2016
Jaké změny v duel commanderu náš čekají s příchodem Commander 2016 a kteří z nových generálů mají největší šanci uspět v competetive prostředí, to a ještě mnohem více se dozvíte v dnešním článku.
Listopad nepřináší pouze sychravé podzimní počasí, ale už pěkných pár let i nový Commander produkt, kterým je letos pětice čtyřbarvených decků, které dohromady obsahují 56 nových karet, jenž jsou kromě commanderu legální ještě na legacy a vintage.
Pro hráče duel commanderu (dále jen DC) jsou důležité dvě věci - s vydáním C16 vstoupila v platnost nová pravidla, nový banlist a k dispozici jsme dostali hned dvacet nových generálů (leč bohužel, všichni jsou k dostání pouze ve speciálním foilovém provedení).
Nejprve si krátce připomeňme, jaké změny nastaly v duel commanderu. První a největší změna je, že místo klasických třiceti životů, se nyní bude hrát na dvacet. Za tím stojí snaha o vyrovnání síly všech barev. Za poslední půlrok se DC komise snažila omezit dominanci modrých a zelených decků banováním karet jako Gaea's Cradle, Yisan, Marath, Tasigur, Dig Through Time a Treasure Cruise, nicméně ani jeden z banů dominanci těchto barev nezmírnil.
Tím nechci říci, že se to teď změní, jelikož modrá a zelená mají ohromnou výhodu v tom, že mají spoustu manipulace s knihovnou a jednotlivé karty jsou snadno nahraditelné. Myslet si tak, že si vezmete Kytheona, nebo Zurga a hned všechny lehce porazíte, je trochu naivní.
Já osobně si od této změny slibuji hlavně to, že se všechny hry zrychlí a podstatně ubydou remízy (alespoň jednou se snad šest kol + top8 v Hradci dohraje před půlnocí :P).
Se zrychlením formátu souvisí i nový banlist. Výjimečně se nic nového nebanovalo a dokonce máme nově k dispozici několik velmi zajímavých karet:
Yawgmoth's Bargain, Necropotence, Grindstone, Balance a k tomu ještě Serra Ascendant, což je ale pouze kosmetická úprava.
Bargaina a Necropotence vybízí k postavení stormu (nejspíše nějaký UBx deck), Grindstone je zase kombo s Painter's Servantem, které může hrát v podstatě každý deck a Balance je rychlý sweeper pro kontroly, které to na dvacet životů teoreticky budou mít o dost těžší, než jak tomu bylo doposud. Osobně mi teď přijde velmi lákávé hrát Grand Arbitera, který má k dispozici všechny broken kusy jako Balance, Geddon, nebo Cataclysm.
A poslední malá změna se týká pravidlu o commander damage (pokud hráč dostane 21 a více damage od jednoho generála, tak prohrává hru), které bylo s příchodem C16 zrušeno. Asi si v kontrolu konečně zahraju Batterskull...
Jak už jsem zmiňoval, tak v C16 vychází hned dvacet nových generálů, z nichž je hlavním tahákem pětice čtyřbarevných generálů, kteří tak poprvé v historii duel commanderu umožní hrát regulérní čtyřbarvy (doposud byla jediná volba hrát pětibarevného generála, ačkoli v decku jedna z barev jinak chyběla).
Tyhle čtyřbarvy budou podle mne nejvíce vybízet k postavení různých goodstuff decků, jako například Bant s malou černou splashí, Esper se zelenou a etc.
Objevuje se nám tu také jedna velmi zajímavá abilita, kterou je partner. Partner vám umožní mít dva různé generály najednou, pokud mají oba tuhle vlastnost. Z toho budou podle mne nejvíce těžit agresivní decky, které budou mít možnost hrát dva třimanové generály, a když jeden z nich umře, tak budou moci pořád zahrát druhého za levno. V opačných případech se totiž často stávalo, že zahrát generála znovu za pět man, už není vůbec lákavé.
A teď už se podíváme na jednotlivé karty, přičemž na začátek se budu věnovat všem novým legendám, počínaje čtyřbarevnými.
Atraxa, Praetors' Voice - Baneslayer Angel meets Phyrexia... Úžasně efektivní bytost, která se hodí do kontrolu i do aggra. První možnost, která mě s ní napadá, je hrát Esper Control (který od banu Olora neměl konkurenceschopného generála), do kterého jako bonus můžete přidat ty nejlepší zelené karty jako Sylvan Library, Deathrite Shaman, Abrupt Decay, nebo třeba Kitchen Finks...
Další možnosti jsou samozřejmě agresivnější tempo verze s Bant, nebo Abzan zákldem, které doplníte o ty nejlepší karty ze zbylé barvy.
Mně osobně ale přijde nejzajímavější využít její proliferační abilitu s nějakém planeswalker-heavy buildu. Vždycky jsem si chtěl někde zahrát karty jako Doubling Season, Rings of Brighthearth, nebo Contagion Engine. A super tu samozřejmě budou prison karty jako Winter Orb, Rising Waters, nebo pokud jste fajnšmekří, tak třeba Moat (až doteď jsem si neuvědomoval, že je tahle karta v DC povolená).
Breya, Etherium Shaper - další velmi všestranný generál, kolem kterého lze de facto postavit libovolně zaměřený deck. Mezi hráči jsou docela oblíbené různé artefaktové strategie a Breya je mnohem lepší kontrolní generál než Sydri, jelikož poskytuje okamžitou value a samozřejmě umožňuje hrát červenou, která je známá pro artefaktové synergie.
Když se já dívám na Breyu, tak mě do očí bije něco trochu jiného - v těchto barvách můžete hrát snad úplně všechna komba, které vás napadnou! Ať už to jsou komba, které nově umožňuje pozměněný banlist (Grindstone + Painter, Academy Rector + Bargaina/Omniscience), nebo úplné klasiky jako Splinter Twin, Thopter Foundry, Basalt Monolith + Rings of Brighthearth, či Dark Depths + Hexmage/Stage. Čili pokud máte rádi komba, tak tady jsou možnosti opradvu nekonečné...
Kynaios and Tiro of Meletis - tady už nejde o tolik všestrannou kartu, ale rozhodně jde o generály, kteři poskytují zajímavé možnosti při deckbuildingu. Jejich proporce jsou vyloženě kontrolní, nicméně čistokrevný kontrol určitě nechce nechat soupeře nalízat tolik extra karet.
Zajímavá myšlenka je spojit lízání extra karet s prison kartami jako Moat, Propaganda, nebo Winter Orb a k tomu hrát karty jako Fevered Visions a Ebony Owl Netsuke.
Další možnost je hrát rampu se Scapeshiftem a Primeval Titánem, kteří jsou na formátu s dvaceti životy najdenou mnohem lákavější. Scapeshift byl ale měl být teoreticky lepší s černou, která má k dispozici více tutorů.
Saskia the Unyielding - tohle bude na novém formátu prémiový aggro deck, který bude moci hrát všechny nejlepší agresivní bytosti jako Fleecemane Lion, Anafenza, Bloodbraid Elf (křivule jak vrtule), apod.
Yidris, Maelstrom Wielder - další velmi flexibilní generál, kolem kterého jde postavit v podstatě libovolný deck. Interakce, která určitě stojí za zmínku, je s Ancestral Vizemi. Pokud v decku nebudete mít žádný další spell za nula man, tak je vždy vykaskádujete z libovolného one-dropu.
Další pěkné zameření decku by mohlo být jako Scapeshift rampa, jelikož tu máme k dispozici všechnu rampu i tutory (za zmínku určitě stojí Bring to Light, se kterým se Scapeshift úspěšně hrál na modernu).
Vial Smasher the Fierce - první z cyklu třímanových generálů se schopností partner, a partně také nejlepší z celého cyklu.
Nutno říci, že Rakdos čekal na pořádného agresivního generála v podstatě celých 23 let, a čekání se rozhodně vyplatilo! Vial Smasher je přesně ta karta, která poskytuje potřebný reach do lategamu a zároveň je to levná hrozba, kterou musí soupeř co nejdříve vyřešit, jinak velmi pravděpodobně rychle prohraje...
Byla by ale škoda hrát Smashera pouze ve dvoubarvě, prtože tak nevyužijeme potenciálu partnerských vztahů. Vial Smasher totiž představuje ideální základ pro aggro deck v libovolných barvách, což pro kombinace jako Grixis, Mardu (promiň Marcheso), nebo Jund bude vůbec první opravdová možnost, jak postavit konkurenceschopný aggro deck.
Ludevic, Necro-Alchemist - pokud bych chtěl hrát vyloženě UR Tempo, tak raději sáhnu po Jori En (Ludevic může přinášet soupeři karetní výhodu, už jenom třeba tím, že použije fečku nebo shockland). Ludevic ale vypadá celkem lákavě v kombinaci se Smasherem. Když dodáte RB konzistenci díky karetní selekci typu Ponder a Brainstorm, tak budou mít agresivní hráči pré.
Další možnosti jsou například různá komba jako Splinter Twin, nebo Grindstone, jelikož takhle kombinace si umí komba ochránit kombiancí discardu a kántrování a oproti dvoubarvě (UR) má více tutorů. A osobně bych raději hrál s dvojicí třímanových generálů, než s průměrnými grixis generály jako Marchesa, nebo Thraximundar.
Tymna the Weaver - zajímavý generál do agresivního BW (pravděpodobně koncipovaného jako White Weenie), ale nejlákavější mi opět přijde v kombinaci s jiným partnerem, zejména pak s Vial Smasherem.
4C Aggro s Ludevicem by ale také vůbec nemuselo být zlé, v podstatě přidáte k Mardu pár nejlepší modrých karet typu Brainstrom, Snapcaster Mage, nebo Jace. A tím určitě nic nezkazíte...
Reyhan, Last of the Abzan - patrně nejslabší ze čtveřice agresivních trojmanových generálů, ale určitě může být fajn, zejména pokud na formátu bude hodně midrangů s velkým množstvím spot removalu.
Zajímavé jsou také synergie s +1/+1 kántry, které podporují karty jako Hardened Scales, Corpsejack Menace, nebo Primal Vigor. A za zmínku stojí určitě i pěkná spolupráce s Fathom Magem, jenomže to jsou všechno spíše casual záležitosti.
Reyhan má také smůlu v tom, že Abzan má k dispozici dvojici vynikajících třimanových generálů - Anafenza a Doran, takže jeho jediné uplatnění bude zřejmě v Jund Aggru spolu s Vial Smasherem.
Silas Renn, Seeker Adept - Silas úplně vybočuje z cyklu třímanových generálů (jediný neagresivní) a zároveň je z nich také nejslabší. Na generála má dost vlažnou abilitu a kdybych chtěl hrát artefaktový deck, tak dám raději přednost Breye, Grixisu se Smasherem a Ludevicem, nebo třeba Darettimu. Silas Renn by maximálně mohl být value karta v takovém decku, ale zřejmě by se nevešel ani tam...
Akiri, Line-Slinger - 0/3 nejsou zrovna ideální proporce pro agresivní deck a ačkoli má boros k dispozicí relativně velké množství karet spolupracující s equipmenty, tak prostě podprůměrného generála nevyváží ani pěkné synergie ve zbytku decku...
Thrasios, Triton Hero - karetní výhoda je vždycky fajn, nicméně velká manová náročnost je pro mě dostačný důvod proto, abych se poohlédl po jiném generálovi. A modrá má navíc k dispozici tunu daleko lepších draw efektů...
Tana, the Bloodsower - Tana je zajímavá midrange bytost, ale v podstatě nedělá nic natolik efektivně, abychom o ni měli eminentní zájem. Trample je na 2/2 tělu takřka irelevantní a i když dá damage, tak pár náhodných tokenů stejně na hru moc velký vliv mít nebude (pokud náhodou nemáte ve hře Earthcraft, nebo Skullclamp, ale v tom případě jste v dobré pozici ať už zahrajete libovolnou bytost). Další možnost je kvůli ní hrát různé pump spelly, jenomže to se v competetive prostředí většinou nevyplácí...
Sidar Kondo of Jamuraa - zapomeňte na to, že má Sidar nějaká čísla a flanking a podívejte se pouze na zbylou abilitu.
V decku, který je plný Savannah Lionů a White Knightů to může být opravdu vynikající. Čtyřmanový generál sice není do White Weenie úplně ideální, nicméně tahle abilita má velký potenciál a už jenom kvůli tomu bych dal Sidarovi šanci.
Ishai, Ojutai Dragonspeaker - do tempo decku příliš drahé a nevýrazné, v kontrolu nehratelné... A ačkoli stejná abilita slavila úspěch u Taurean Maulera, tak tady jsem si jistý, že mimo multiplayer na Ishaie nenarazíme.
Bruse Tarl, Boorish Herder - další z řady nevýrazných generálů. RW je vyloženě agresivní strategie a Gray Orge v takovém decku rozhodně nebude dobrý generál, ledaže by měl opravdu lákavou výhodu, což Bruse rozhodně nemá (snad kdyby místo lifelinku dával trample)...
Kydele, Chosen of Kruphix - velice zajímavá abilita s výrazným kombo potenciálem. Jednak například pro storm, kde bude pekelná s libovolným "draw 7" efektem (zejména s Time Spiralou), ale poté tu jsou samozřejmě daleko snažší komba s Umbral Mantle, Retreat to Coralhelm, nebo Mind Over Matter. Ale dost dobrá je i s obyčejnými kartami jako Brainstorm, či Sylvan Library.
Všeobecně řečeno, libovolná bytost, která umí rampit o dvě a víc man, určitě stojí za pozornost a jsem zvědavý, kde se Kydele nejvíce prosadí, jestli to bude nějaká čistokrevná rampa, nebo vyloženě kombo, ke kterému může využít některého z dalších partnerů.
Ravos, Soultender - karta, kterou ocení hlavně nějaký midrange jakožto karetní výhodu v late game, ale spíše než jako generála bych ho viděl jako součást decku.
Nevýhoda je, že ve vícebarevných decích je lepší Meren, jelikož je levnější a karetní výhodu vytváři hned v kole, kdy přijde do hry. Ravos má sice okamžitý efekt na hru v podobě anténky, ale ten kontrolnějším deckům moc lákavý nepřijde...
Ikra Shidiqi, the Usurper - lifegain není v DC kompetetivní strategie, a i kdyby byla, tak to bude především v bílé barvě. A pokud bych chtěl hrát midrange, či kontrol, tak máme k dispozici hromadu lepších pětimanovek včele s The Gitrog Monster.
Kraum, Ludevic's Opus - všeobecně řečeno bych nechtěl v DC hrát pětimanové generály, pokud nemají nějakou opravdu silnou schopnost. Kraum představuje spoustu evasion damage a navíc i karetní výhodu, což je celkem fajn. Opravdu hratelný je ale díky partner, jelikož ho můžete spárovat s jedním ze třímanových generálů a poté už jeho dražší cost nebude překážkou, i kdybychom ho měli hrát pouze ve dvoubarvě s Ludevicem.
Tím jsme si prošli všech dvacet generálů, a ještě než se podíváme na zbytek nových karet, tak bych si dovolil jednotlivé generály rozdělit do několika skupin, podle toho jak vidím jejich budoucnost v duel commanderu.
1. Tier1 generálové
Nejhranější generálové na formátu, mezi které budou podle mne patřit Vial Smasher a Saskia. Snaha o vytvoření konkurenceschopných aggro decků s černou a červenou bude konečně přinášet ovoce.
2. Velmi silní generálové, ale ne úplně tier1
Generálové, se kterými na turnajích můžete dosáhnout pěkných úspěchů, ale pravděpodobně to nebudou úplně ti nejhranější na formátu. Sem řadím Atraxu, Breyu, Yidrise, Ludevica a Kydele.
3. Průměrní generálové
Decky, které mohou být konkurenceschopné, ale pokud bych si je vzal na turnaj, tak bych rozhodně neočekával, že ho vyhraju. Do této kategorie spadají Kynaios a Tiro, Sidar Kondo, Tymna, Kraum a Reyhan
4. Špatní generálové
Sem řadím ostatní generály... Osobně nevidím důvod, proč s nimi ztrácet čas a příliš bych je nedoporučoval (s výjimkou Ishaie) ani pro casual hraní.
Konečně jsme se propracovali k ostatním kartám. Asi jste si sami spočítali, že když z 56 nových karet je dvacet generálů, tak už nám toho mnoho nezbývá. Snažil jsem se ale opravdu vybrat všechny karty, které mi přišli alespoň trochu zajímavé (pro competitive hraní se tu bohužel žádné klenoty neukrývají).
Entrapment Maneuver - čtyřmanový edikt je na competitive hraní příliš manově náročný, nicméně získaná value je celkem fajn, zvláště máte-li vyrobené tokeny jak zužitkovat. Kdyby Manuever uměl zabít libovolnou útočící bytost, tak by to bylo opravdu super.
Takhle bych dal pravděpodobně přednost kartám jako Exile, nebo Stasis Snare, jedině že byste v decku měli nějaké opravdu super využití pro vyrobené tokeny.
Selfless Squire - celkem vtipná karta, která dokáže koupit kolo i proti věcem typu Craterhoof Behemoth, nebo Splinter Twin kombo. A pokud si soupeř nenechal nic do bloku, tak bude mít celkem velký problém. A pěkné je to s "blink" efekty, které poskytuje například Eldrazi Displacer, nebo Roon. Znovu se ale jedná spíše o casual kartu...
Grip of Phyresis - jak za málo peněz pořádně naštvat soupeře. Sice je to karta s dost úzkým polem působnosti, ale pro casual hraní bude skvělá. Už se nemůžu dočkat, až někomu ukradnu meč, a ještě mu s ním v bloku zabiju útočníka.
Deepglow Skate - zapomeňme na hrátky s plusovými kántry, tahle rybka je tu výhradně k doublování loyality counterů u všemožných planeswalkerů. Spolu s Doubling Seasnou tu tak máme druhý podobný efekt, což je ideální začátek planeswalker kontrolu s Atraxou.
Benefactor's Draught - zajímavá ambush karta, která může být fajn v damage racu a díky cantripu to nikdy nebude mrtvé draw. Daleko zajímavější je ale jako kombo enabler v elfballu, kde vám při untapnutí bytostí jako Rofellos, nebo Priest of Titania přidá spoustu man.
Crystaline Crawler & Prismatic Geoscope - obvykle nemám rád artefaktovou akceleraci, která stojí více než dvě many, nicméně pokud umí vyprodukovat čtyři a více many, kterou v late gamu využijete, tak bych je klidně zařadil, zejména pak Geoscope, který by mohl být fajn v libovolném decku se čtyřbarevným generálem.
Commander 2016 ale není jenom o nových kartách, k dispozici tu máme i plno zajímavých reprintů, z nichž některé mají až směšně nízké ceny. Tady je přehled těch nejzajímavějších:
A to je pro tentokrát, co se Commanderu 2016 vše. Příště se podíváme na několik ukázkových decků s novými generály, takže se určitě máte na co těšit.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře