27.05.2020 00:00
| Profil autora a články: Tomáš Rotek
Už jen pár dní nás dělí od nadcházejícího turnaje The Arena Open, o kterém jsem se zmínil v předchozím článku [ZDE]. Součástí několika odstavců o této události byl i můj slib, že napíšu nějaký ten pohled na aktuální standard metagame. V dnešním článku bych tak rád přiblížil několik nejhranějších balíčků, které současný formát nabízí.
Při zpracování přehledu jsem využíval informace z následujících stránek:
Ještě než zmíním první balík bych rád podotknul, že nejsem profesionální hráč, a tak mohu být dost často nepřesný. Nejedná se tedy o dokonalý návod pro kompetitivní hráče, ale převážně bych chtěl představit současný formát širší skupině lidí, která na denní sledování balíků nemá tolik času. Pokud se ale na druhou stranu hře věnujete více než já, byl bych rád za Vaše názory a postřehy v komentářích.
Nejhranější balíky:
1) Jeskai Lukka
Hned na úvod začínám archetypem, který si v posledních týdnech získal největší oblibě a dle informací z MTGGOLDFISH tvoří až 22% mety, což je o 7% víc, než u druhého nejhranějšího Azorius Controlu.
Jedná se o “novinku”, kterou nám přinesla Ikoria, díky které získáme přístup nejen k Lukka, Coppercoat Outcast, ale především k Yorion, Sky Nomad. U druhé zmíněné karty získáme přes Companion (pokud neznáš nové mechaniky, pokračuj na článek [ZDE]) v podstatě jednu kartu navíc. Krom jedné extra karty zde najdeme ale i spoustu další karetní výhody a možnost využívat “dvojnásobek” many přes Fires of Invention (avšak nejedná se o klasický Fires balíček, protože i bez červeného Enchantmentu Vás dokáže snadno porazit).
V listu, který sdílím níže, se hraje Agent of Treachery pouze ve třech kopiích. Upřímně řečeno zde hodně záleží na odhadu metagame, kdy volba nehrát celý playset může mít výhodu v prvním dni, kde se většina hráčů uchýlí k nějakému rychlejšímu archetypu. Avšak pokud by byla situace zcela odlišná a field by obsadilo sdružení přátel Yorion, pak by byl čtvrtý agent vhodnou volbou.
Podstatnou nevýhodou pro novější hráče Areny je fakt, že balíček vyžaduje k složení nějakých padesát rare a čtyři mythic rare karty (poděkujte především nenasytnému Companion sympaťákovi).
Pokud by Vás zajímaly nějaké detailnější informace, jako význam jednotlivých karet a mulligan, doporučuji článek [ZDE]
Pro získání deck listu do MtG Arena pokračuj na odkaz [ZDE]
2) Boros / Jeskai Cycling
Stejně jako v případě předchozím i zde nás čeká Companion mechanika. Avšak místo pětimanového nomáda nás bude k vítězství doprovázet Lurrus of the Dream Den, neboli třímanová kočička, která schytává bany kde jen může.
Strategie balíčku je poměrně jednoduchá. Snaží se tvořit tlak pomocí levných bytostí, které Vám dodají výhodu za každý zahraný Cycling a po pár kolech soupeře ukončíte přes Zenith Flare, nebo pomocí druhé vlny bytostí díky Lurrus. Jedná se o přímočarou strategii, která díky točení karet umí být dostatečně konzistentní, avšak dost často může rozhodnout kolik kopií Zenith Flare vám váš deck dopřeje.
Pro novější hráče Areny bude dost často právě tato možnost ideální, protože obsahuje minimum rare karet a klíčové karty jsou převážně na common a uncommon slotu.
Pokud by Vás zajímaly nějaké detailnější informace, jako význam jednotlivých karet a mulligan, doporučuji článek [ZDE]
Pro získání deck listu do MtG Arena pokračuj na odkaz [ZDE]
3) Mono-Red Obosh
I třetí deck na který se podíváme nás zanese do světa Companion (poslední balíček už bude bez této mechaniky, slibuju). V rámci zachování originality jednotlivých listů jsem si i zde vybral kartu, která tu u předchozích dvou nebyla. Jedná se o Rakdos pětidrop, který Vás za relativně malou cenu (nesmíte hrát sudé karty) zbaví trápení s win kondicí a místo všelijakých Embercleavů, Trobrandů a podobných vám stačí hrát spoustu jednomanových bytostí. Ty pak doplní pár silných trojmanovek jako Anax, Hardened in the Forge.
I když se zde nejedná o to nejsilnější co standard nabízí, určitě se jedná o silný balík, který převážně první den může pomoci spoustě hráčům k vytouženým sedmi výhrám.
Na formátu se sideboardem už tak neperformuje, takže bych do druhého dne zvolil něco kontrolnějšího.
Pokud by Vás zajímaly nějaké detailnější informace, jako význam jednotlivých karet a mulligan, doporučuji článek [ZDE]
Pro získání deck listu do MtG Arena pokračuj na odkaz [ZDE]
4) Temur Reclamation
U posledního listu se pojďme vzepřít nadvládě Companion mechaniky a představme si balíček, který je s námi na Standardu už nějaký ten měsíc. Temur Reclamation je archetyp využívající ohromné množství many, ke které má přístup díky zelenému enchantmentu.
K výhře se pak dostanete pomocí Expansion // Explosion, případně díky novince v podobě Shark Typhoon. Pro rychlejší manovou akceleraci zde najdeme starého dobrého Uro, Titan of Nature's Wrath.
Nutno říct, že i přes velkou oblibu jakou k balíku mám, bych si ho do prvního turnajového dne nevzal, protože očekávám více agresivních balíčků a absence sideboardu je dalším impulsem proč si tuhle trojbarevnou záplavu landů nechat až na druhý turnajový den.
Pokud by Vás zajímaly nějaké detailnější informace, jako význam jednotlivých karet a mulligan, doporučuji článek [ZDE]
Pro získání deck listu do MtG Arena pokračuj na odkaz [ZDE]
Shrnutí
V článku jsem z časových důvodů zmínil pouze čtyři decky, avšak v současném Standardu je prostor pro spoustu listů a variant.
Jak jsem již psal, při pohledu na turnaj je potřeba mít odlišený první a druhý hrací den, protože díky přístupu k sideboardu se věci zásadně mění. Obecně ale platí, že pokud chcete zvolit jediný list a ten hrát teoreticky oba dny, pak je pravděpodobně Jeskai Lukka ideální volbou. Pokud na Areně nemáte tolik karet, nebo jen chcete odehrát rychlejší partie, pak s podobně klidným svědomím můžete zvolit i Boros Cycling, protože stejně jako Lukka i zde je power level vysoko jak pro BO1, tak pro BO3.
A jaký máte názor na volbu balíčku Vy? Za každou myšlenku budeme rádi, tak nám určitě dejte vědět do komentářů!
27.05.2020 00:00
| Profil autora a články: Tomáš Rotek
Shrnutí na rychlo dobré. Akorát si myslím, že na BO1 budou balíky buď více agresivní poléhající se na to že ten trakaž dotlačí, a nebo absolutně zaměřené na hru proti a rychlým plánem na výhru. Uvidíme v sobotu, Jen by mě zajímalo v jaký čas tu začíná v našem časovém pásmu??
Tilt: Tichý zabiják vašeho výkonu
Díky za skvělou a rozsáhlou reakci! To mě mrzí a je to škoda. Mé zkušenosti z Magicu jsou také smíšené, hra mi nabídla spoustu dobrých...
všechny komentářeDanův soutěžní článek: Planechase Naháněčka sférami Magicu
Moc hezký článek a zajímavý rozbor herní varianty. Určitě někdy zkusíme do EDH přidat i "sféry" jako takové zpestření – zatím jsme je hráli...
všechny komentářeRychlý rozbor Tarkir: Dragonstorm - 3. část
Ďakujem, robím čo môžem :o) No a osobne sa snažím termín "košická karta" čo najviac propagovať, niektorí západnejšie "ložení" hráči si z...
všechny komentářePondelí s Komandérem - Pětibarva a Přítelé z Dominárie
Ono Jace aj Liliana boli počas príbehu chvíľu na lodi osobne. Aj tie arty planeswalkerov od Tierse Nielsenovej vlastne ukazujú tú časť...
všechny komentářeÚvod do formátu preDH - Nostalgie vrací úder!
O EDH variante preModernu som veru ešte nepočul, pripomína mi to úplne presne „WoW Classic“ vo svete EDH; návrat ku koreňom ako veci kedysi...
všechny komentářeStředeční výhledy 6/2025
Tak v tom prípade odpoveď bude jasná - Keldon Battlewagon od Kevina Walkera.
všechny komentáře