Ostatní
Dvojka na Mirrodinu, část první
Dvojka na Mirrodinu, část první
Podzim je symbolem mnoha nepříjemných věcí. Podzim roku 1939 například přinesl počátek nejděsivějšího konfliktu v dějinách lidstva. Školákům zase tentýž podzim pravidelně určuje konec prázdninových radovánek. Sice to nestojí tolik lidských životů jako druhá světová válka, ale děje se to již od dob Marie Terezie vcelku pravidelně. Letos však pro hráče Magicu znamená podzim i přeměnu jejich nejoblíbenějšího formátu standard. Přesouvají se totiž povinně ze světadílu Alara na planetu, kde již jednou byli. Na planetu, jež v minulosti přinesla mnoho železného šrotu a překvapení – na Mirrodin.
Dnes se tedy poprvé podíváme na proměny oblíbené dvojky. Díky nedávným States Championships v USA nebo několika dalším velkým dvojkovým turnajům můžeme získat celkem dobrý přehled o tom, co nového se urodilo. Na druhou stranu je v současné chvíli možných balíčků tolik, že tradiční rozbor metagame rozdělím na více částí. Dnes se podíváme na Control a příště pravděpodobně na příšerkové balíčky a rampy.
Po prvních letošních turnajích by se zjednodušeně dalo říct, že na dvojce hrajete balíček kolem „Jace, trhače peněženek“ nebo zeleného titána. Samozřejmě můžeme najít i nějaký ten balíček kolem nového červeného planewalkera či různé kreace na téma bílí koně nebo Vengevine/ Fauna shaman, ale je třeba říci, že první dvě možnosti jsou nejčastější. Ostatně, jak již řekli jiní: „Pokud nehraje na nové dvojce Jace 2.0 nebo Primeval Titána, není něco v pořádku.“ Formát je však pořád nový a Scars of Mirrodin ještě nevyčerpal své možnosti, takže můžete klidně přijít na nějakou vlastní úspěšnou strategii, což je na novém formátu vždy to nejlepší.
V dnešním díle tedy budeme mapovat cestu modrého planewalkera. Příjmeme-li fakt, že tato karta je v naprosté většině controlů na současném standardu, dá se říci že můžeme balíček kolem něj postavit čtyřmi způsoby:
- UW control
- UB control
- UR control
- UWR control
Varianta A patří k té nejkonzervativnější. Jedná se o balíček, s nímž se můžeme pravidelně na dvojce potkávat, minimálně od druhé poloviny loňské sezony, a nových karet obsahuje jen minimum. UB varianta se v minulosti nehrála vůbec a v současném prostředí je velmi sympatická, protože nabízí mnoho zajímavých černých karet, jenž dovedou velmi nepotěšit a často i záludně překvapit našeho soupeře. UR controly jsou staré jako Magic sám, nicméně jejich současná popularita vychází hlavně ze dvou důvodu. Jednak mají Lightning bolt, což je více než dobrá cesta, jak se po odchodu oblivion ringu postarat o soupeřova Jace, a potom ve chvíli, kdy standard opustila různá telata z hvozdů Alary (jako Wooly Thoctar nebo Thrinax), je Pyroclasma proti příšerovému balíčku o moc lepší než tradiční „wratha“. UWR control je potom zajímavá kreace z dílny Patrica Chapina, který se snažil využít nového Vensera a blesčíkem na chuť nemohl pohrdnout.
Mimo této rodinky controlů je tu ještě jedna, bohužel ne tak úspěšná, nicméně mezi aggra zařadit nejde. V této partě se potom nachází Monoblack control, RB control a UR ascension, která se po odchodu Time Warpu a ponderu dostala někam na pomyslnou hranici mezi combo balíčkem a controlem, a protože většinou využivá jen starého Jace, nechtěl jsem ji přiřadit výše.
UW
3 Mnemonic Wall
3 Sea Gate Oracle
2 Sun Titan
4 Wall of Omens
3 Condemn
2 Deprive
4 Mana Leak
3 Silence
2 Elspeth Tirel
3 Jace, the Mind Sculptor
3 Venser, the Sojourner
3 Day of Judgment
5 Island
5 Plains
1 Arid Mesa
4 Celestial Colonnade
4 Glacial Fortress
1 Scalding Tarn
2 Sejiri Refuge
3 Tectonic Edge
Sideboard:
3 Ratchet Bomb
2 Leonin Arbiter
1 Condemn
4 Flashfreeze
3 Negate
2 Linvala, Keeper of Silence
Postavit na dvojce UW control není nic náročného. Většinou stačí dát dohromady nějaké Day of Judgement, Wall of Omens, pár rušení, Planeswalkerů a rozhodnout se, čím zabít soupeře. V této kategorii má UW rozhodně z čeho vybírat. Ať jde o kdysi téměř všemocného Baneslayer Angela, šikovného Sun Titána, prudivého Frost Titána, necílovatelné Sphinx of Jwar Isle, či novinku z Mirrodinu Wurmcoil Engine.
Zde představené UW se však snaží o něco jiného. Autor využil jasnou synergii mezi wall of Omens či sea gate oracle a novým modrobílým venserem. Aby však tuto možnost ještě více vylepšil, přidal na constructed doposud neviděné Mnemonic Wall a silence, protože tato kombinace dovede spolu s venserem naprosto zalockovat hru ve váš prospěch a k výhře už pak postačí téměř cokoliv. Zbytek balíčku tvoří již klasické zabíjení a rušení, aby nám náhodou soupeř neukončil partii dříve, než se těchto hrátek nabažíme. Na druhé straně je tato cesta k výhře poněkud komplikovaná a kdo si místo tohoto „kombíčka“ přidá do balíčku nějaké čuníky, neudělá pravděpodobně krok vedle. Pokud však hledáte poněkud netradiční UW control do dnešních bitev, může být právě toto váš nový mazlíček.
UB control
1 Mimic Vat
3 Frost Titan
4 Gatekeeper of Malakir
2 Grave Titan
4 Vampire Hexmage
2 Mind Control
4 Doom Blade
1 Jace's Ingenuity
4 Mana Leak
3 Jace Beleren
3 Jace, the Mind Sculptor
1 Consuming Vapors
1 All Is Dust
4 Island
5 Swamp
2 Bojuka Bog
4 Creeping Tar Pit
4 Darkslick Shores
3 Drowned Catacomb
2 Halimar Depths
3 Tectonic Edge
Sideboard:
2 Consume the Meek
2 Flashfreeze
1 Consuming Vapors
3 Deathmark
3 Memoricide
4 Sadistic Sacrament
Pro tuto kategorii jsem zvolil balíček hráče Magicu s patrně nejsladším příjmením na světě (AJ Sacher), a je třeba říci že tato konstrukce potěší, na rozdíl od kalorického Sachr dortu, i hráče controlu, kteří drží šťíhlou linii. Mimo již tradičních Jaceů (6 je asi nejběžnější počet, pokud bychom chtěli nějakou průměrnou hodnotu pro kontrol dnešních dní) a Mana Leaku totiž přináší několik velice zajímavých inovací. Jednak poněkud netradičně zařadil Mind Control, což je v prostředí titánů a Wurmcoil Enginu (titán číslo šest) zajímavá možnost, jak rozhněvat oponenta. Pokud už mluvíme o titánech, je třeba zmínit Mimic Vat, tato nenápadná kartička je právě v prostředí titánů a dalších příšerek s efekty velice, velice vypečená a rozhodně si s ní užijete dost zábavy. Protože o Doom Bladu a Jaces Ingenuidy opravdu mluvit nemusím, podívám se rovnou na příšery.
AJ se rozhodl mimo dnes už velmi hraných Grave Titánu i pro jejich modré bratry. V případě Frost titána opět platí, že tento na první pohled nejhorší titán je v souboji jiných titánů k nezaplacení, protože jednak negujete macíka soupeře a druhak máte statné tělo jako bonus. Zajímavostí je přítomnost nejlepších upírů, kterými jsou Gatekeeper a Hexmage. První dovede zabíjet soupeřovy služebníky a druhý bourá především planeswalkery, což je přesně ten druh efektu, kterým běžně UB control neoplývá a balíčku tak zajištuje lepší reakceschopnost.
Nejzajímavější kartou je však rozhodně Sadistic Sacrament v sideboardu. Je to velmi dobrá karta proti všem Ramp deckům. MonoG eldrazi dokáže připravit o její eldrazi pašíky (většinou jich soupeř nehraje víc než 3-4) a valakut decku zase odebere jeho valakuty. Když k tomu přičteme počet zabíjení, je pak již jasné, že bychom neměli mít s takovým balíčkem bez jeho největších hrozeb mnoho problémů. Nová „extrakce“ potom může soupeře zbavit i toho otravného titána, ačkoli bez možnosti mít do čeho „rampovat“ je 6/6 trample daleko menším problémem. Když jsme u zajímavých karet pro sideboard, dá se uvažovat o Mindbreak Trap. Je to sice pravidelně čtyřmanový cancel, nicméně dovede být odpovědí na Vengeviny, a pokud je control nejhranějším archetypem, jejž očekáváte, může občas i zvrátit rušící souboj ve váš prospěch. Poslední zajímavou kartou jenž stojí za úvahu je Trinket mage. Není pro něj sice mnoho prostoru a vyloženě trpí nepřítomností tradiční Pithing Needle, stále ale dovede dodat odpověd na fritku( elixír of immortality) nebo zabíjení ( Brittle Effigy).
UR control
Creatures
4 Frost Titan
Instants
3 Burst Lightning
1 Cancel
1 Deprive
2 Into the Roil
2 Jace's Ingenuity
4 Mana Leak
2 Negate
2 Spell Pierce
Planeswalkers
4 Jace Beleren
3 Jace, the Mind Sculptor
Sorceries
2 Flame Slash
4 Preordain
Basic Lands
12 Island
3 Mountain
Lands
4 Scalding Tarn
4 Tectonic Edge
3 Terramorphic Expanse
Sideboard:
1 Volition Reins
1 Burst Lightning
2 Dispel
4 Flashfreeze
2 Negate
1 Spell Pierce
4 Pyroclasm
Tento archetyp popularizoval na současné dvojce další významný americký deckbuilder, GarryT. Verzí můžeme potkat více, nicméně se budou nejčastěji lišit jen tím, zda mají pyroclasmu v základu či v sideboardu, dále tím, zda hrají Volitions Reins či Destructive Force a nakonec počtem Jaců, jenž je zde dokonce na magických sedmi. Burst Lightning je v této verzi místo lightning boltu, protože poskytuje další odpověď na Celestial colonade, a jestliže zároveň průměrný počet Jaců je 6 a my hrajeme 7, máme nepatrně větší šanci na to, že zahrajeme walkera prvního, takže se drobná nevýhoda tohoto blesku dá přežít (dovoluje zabít Jace 2.0 až na 5 manách).
Největším nedostatkem UR controlu je fakt, že jako jediný control z modré rodiny nemá nestvůro zemi, proto hraje plný počet země Tectonic Edge. Ta navíc není od věci s Frost Titánem. Pokud se chceme ještě více specializovat na škádlení manového bazénku soupeře, dá se uvažovat o přidání spreading seas. Určitě by nám tato kombinace mohla přinést alespoň jednou za turnaj snadné 3 body.
WUR control
Maindeck:
Artifacts
1 Ratchet Bomb
Creatures
2 Frost Titan
4 Sea Gate Oracle
Enchantments
4 Spreading Seas
1 Volition Reins
Instants
2 Into the Roil
3 Lightning Bolt
4 Mana Leak
2 Stoic Rebuttal
Planeswalkers
4 Jace, the Mind Sculptor
2 Venser, the Sojourner
Sorceries
4 Preordain
2 Pyroclasm
Basic Lands
2 Island
3 Mountain
1 Plains
Lands
1 Arid Mesa
4 Celestial Colonnade
1 Evolving Wilds
2 Glacial Fortress
4 Scalding Tarn
2 Tectonic Edge
Sideboard:
1 Volition Reins
1 Celestial Purge
4 Flashfreeze
4 Negate
1 Ulamog, the Infinite Gyre
1 Jace Beleren
1 Day of Judgment
2 Flame Slash
Poslední zástupce modré rodiny využívá jak Vensera, tak pyroclasmy a blesky. V domácím prostředí bych však do základu přidal i Wall of Omens, potvory budou přeci jen populárnějši než v USA a zároveň se ta karta hodí k Venserovi. Potom tu máme Preordain, který nejeden top hráč přirovnává k brainstromu a opravdu zlepšuje hledání adekvátních odpovědí, což je disciplína přitažlivá pro každý control. Into the roil je další možností, jak se po odchodu oblivion Ringu zbavit nepříjemných permanentů. Navíc jde o další kartu, jež je ve druhé polovině svého účinkování na standardu o moc lepší než v té první. Poslední možností, jak se zbavit nepříjemného permanentu soupeře, je ratchet bomb. O kombinaci Frost titán, seas a edge jsem již mluvil o pár řádků výše.
Controlovat hru bez Jace 2.0 samozřejmě jde, bohužel jsou všechny varianty spíše z kategorie „K dominanci formátu mi ještě musí pomoci Wizardi nějakou kartou“. Ovšem i tyto možnosti jsou zajímavé a rozhodně stojí za odzkoušení.
Monoblack control
Monoblack Control | |
Main Deck | Sideboard |
22 Swamp 3 Tectonic Edge 3 Grave Titan 4 Gatekeeper of Malakir 1 Sorin Markov 2 Liliana Vess 3 Ratchet Bomb 2 Mind Sludge 3 Everflowing Chalice 4 Sign in Blood 2 Corrupt 3 Consuming Vapors 2 Grasp of Darkness 4 Doom Blade 2 Mimic Vat | 1 Ratchet Bomb 1 Mind Sludge 3 Vampire Hexmage 2 Consume the Meek 4 Memoricide 4 Sadistic Sacrament |
Mimo údobí nazývaného historiky „Necro summer“ si černý control největší slávy užil v časech Odyssea Block, což buď jak buď je pro současníka jako číst o velikosti antického Říma. Nepochybně je ale černá barva jednou z těch velmi oblíbených u hráčů a pokusy o tento control můžeme zaznamenat snad v jakémkoli období.
Tento pokus se snaží co nejlépe využít Mimic Vat a ten se právě nejvíce hodí do balíčku s co nejvíce zabíjením. Samotný Vat je také důvod, proč tento balíček hraje raději Grave Titána nežli Wurmcoil Engine, který by díky lifelinku potěšil podobný balíček možná o trochu více.
Mimo removalu a Mimic Vatu nesmíme zapomínat na Mind Sludge, po jehož resolvu si často soupeř bude trhat vlasy. Sideboard potom přináší stejné možnosti jako UB control.
Pokud se rozhodnete tento balíček vyzkoušet, doporučuji zvážit několik věcí. První je efektivita Mind Sludge. Příliš si nerozumí s „wastelandy“ a potom by rozhodně ocenila přítomnost předsledného discardu v sideboardu, obzvláště pokud čekáte mana leaky a podobné zvrhlosti v balíčcích soupeřů. Druhou věcí je hraní vampire Hexmage již v základu. Tento upír si totiž nejen dobře rozumí s Vatem, ale hlavně vám často zabitím planeswalkera na opačné straně stolu vyhraje hru. O tom, že díky němu můžete zesměšnit zelený střádací enchantment mana rampě a nacucanou ratched bombu či libovolnou ascension soupeře, již ani nemluvím.
RB Control
RB Control | |
Main Deck | Sideboard |
3 Blackcleave Cliffs 4 Dragonskull Summit 4 Lavaclaw Reaches 8 Mountain 6 Swamp 3 Wurmcoil Engine 4 Abyssal Persecutor 2 Grave Titan 1 Inferno Titan 4 Pyroclasm 3 Sarkhan the Mad 2 Consuming Vapors 4 Doom Blade 4 Lightning Bolt 3 Burst Lightning 3 Everflowing Chalice 2 Ratchet Bomb | 4 Koth of the Hammer 4 Goblin Guide 3 Staggershock 4 Kiln Fiend |
Další cestou černého mága je přidat trochu červené. Získá tím přístup k bleskům a navíc k Sharkanovi, který sice nelíže tolik karet, co Jace 2.0, ale stále je schopný sférochodec. Díky němu, consumic Vaporu a popřípadě i gatekeeperovi můžeme přidat i Abysal Persecutora. To je další málo viděná, nicméně užitečná černá příšera. Ta dovede být jak nárazníkem proti beatdownu, tak panáčkem, jenž controlu na druhé straně stolu jemně pošeptá do ouška: „Tak – máš odpověď nebo přibližně tři kola.“
Základ balíčku je v zásadě hlavně proti potvorám, takže v sideboardu najdeme pár možností, jak nepotěšit control. K jeho škádlení se hodí především Koth, the Hammer. Ten dovede po pár kolech na stole prudit hráče controlu stejně jako většinu mladší generace hity Karla Gotta.
UR Ascension
UR Ascension | |
Main Deck | Sideboard |
9 Island 2 Halimar Depths 4 Scalding Tarn 7 Mountain 3 Jace Beleren 4 Pyromancer Ascension 4 Preordain 4 See Beyond 4 Foresee 2 Call to Mind 3 Into the Roil 2 Deprive 4 Mana Leak 4 Lightning Bolt 4 Burst Lightning | 1 Jace Beleren 3 Arc Trail 1 Spell Pierce 4 Negate 4 Flashfreeze 2 Frost Titan |
Na konec jsem si nechal UR ascension. Tento balíček je někde mezi controlem a combem a pokud vám nepříjde jako control, je to asi jediný současný zástupce combo balíčku na standardu. Ačkoliv, ona červená Ascension není combo kartou ve smyslu, jaký měl tento výraz například s kartou Minds Desire. Úkolem balíčku tedy je ubránit se náporu soupeře, nastřádat žetony na ascension a poté díky karetní výhodě vyhrát. Za úvahu stojí, zda nehrát místo Jace Belerena, Jace 2.0. Pokud je však nemáte, je to patrně jedna z mála možností, jak hrát na tomto formátu smysluplně modrou barvu. Sideboard opět nepřináší nic závratně nového a neznámého, snad jen Frost Titána jako alternativní win condition. Tu v prostředí Extrakcí a Sacramentů patrně oceníte.
Tím bych uzavřel krátký přehled toho, jaké controly můžete na současné dvojce potkat. Příště se podíváme na aggro a „rampy“.
Jaroušek Bílek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře