Ostatní
Magic: The Gathering Online #1 - Být či nebýt online?
Magic: The Gathering Online (M:tGO) je oficiální adaptací našich oblíbených kartiček, která umožňuje hráčům po celém světě hrát svou oblíbenou hru kdykoliv mají k dispozici počítač s připojením k Internetu. Kromě toho se snaží věrně kopírovat veškeré principy známé ze světa papírového Magicu - od herní ekonomiky (prodej boosterů, jednotlivých karet, atd.) až po formáty turnajů a her (drafty, multiplayerové formáty, hraní jen tak pro zábavu, ...). Tento článek (a jeho budoucí pokračování) jsou určeny především těm hráčům, kteří buď o M:tGO neslyšeli, nebo slyšeli, ale neví, jestli je to právě pro ně ta správná volba. Pokud bude články číst někdo ze zasvěcených a narazí na nějakou výraznější nesrovnalost, neváhejte mě upozornit, aby článek poskytoval případným nový zájemcům o M:tGO fakticky správné údaje. Zároveň bych se rád pokusil držet se pokud možno co nejjednodušší terminologie, aby měli šanci článku porozumět i ti, kterým Magicovský slang nic neříká (sám některým pojmům nebo názvům v článcích často nerozumím - obzvlášť nejsem schopný identifikovat karty podle jejich slangového názvu).
Trocha historie nikoho nezabije
Ač se to při pohledu na současnou verzi herního klienta nemusí zdát, M:tGO má za sebou vcelku bohatou historii. V roce 1999 začalo pro Wizards of the Coast (WotC) vyvíjet studio Leaping Lizard první verzi M:tGO. Na přelomu roků 2001 a 2002 se pak uskutečnil první veřejný beta-test - někteří pamětníci možná zatlačí slzu v oku, tenkrát měla valná většina obyvatel ČR s přístupem na Internet pouze vytáčené připojení (sám jsem původního klienta stahoval přes modem, no prostě nádhera). 21. černa 2002 WotC spustili oficiální stránky M:tGO a o tři dny později šlo M:tGO do ostrého provozu.
V okamžiku spuštění byly na M:tGO dostupné pouze edice Invasion bloku, edice Odyssey a Torment a sedmá edice. První edice, která byla uvolněna "za běhu" byla v srpnu 2002 edice Judgment. Během provozu první verze M:tGO byla přidána podpora pro zápasy formátu Prismatic (více o formátech v některém z pokračování článku) a konal se kvalifikační turnaj na mistrovství světa 2003. Jedním z nějdůležitějších dat týkajících se první verze je však 22. března 2003, kdy se konal turnajový žátěžový test, kterého se účastnilo zhruba 2500 hráčů. Běheme tohoto testu se podařilo shodit herní server. WotC svalili veškerou vinu na Leaping Lizards a ukončili s nimi spolupráci s tím, že se dál budou o M:tGO starat sami. Tento krok je na diskuzním fóru M:tGO často uváděn jako největší chyba WotC, protože se tím vlastně zbavili profesionálních prográmátorů s tím, že jejich práci zastanou sami (často lze narazit na zmínky o tom, že vedením práce na M:tGO byli po určitou dobu pověřeni např. někteří výborní Pro Tour hráči, kteří nemají s programováním nic společného, ale za to dobře hrají Magicy).
Od vydání osmé edice se datuje existence druhé verze M:tGO (zkráceně označované v2.0). Mezi jinými pro ni byl naplánován také vznik tzv. "1800 Room", místnosti, do které by měli přístup pouze hráči s hodnocením 1800 a víc. Té se hráči dlouho dožadovali, jejich hlavním argumentem bylo, aby si mohli zahrát s kvalitními soupeři a mohli trénovat. V2.0 však neznamenala oproti první verzi téměř žádné zlepšení a sami WotC připusti, že program v tomto stavu je neperspektivní a je třeba přijít s novou verzí, který bude vyvíjena pokud možno od začátku (opět tedy docházelo ke svalování viny na "špatný" kód od Leaping Lizards).
Během nastálého očekávání V3 došlo k několika zajímavým událostem: WotC začali účtovat daň za online zboží prodané v jejich elektronickém obchodě (což se mimo jiných výrazně dotklo také hráčů z ČR) a došlo k vydání několika starších edic pro M:tGO (Mirage blok). Situace mezi WotC a M:tGO komunitou byla velmi napjatá a vyvrcholila oznámením data vydání M:tGO v3 - 25. května Justin Ziran oznámil, že veřejný beta-test nové verze by se měl uskutečnit během 30 - 60 dní. Toto datum bylo ještě několikrát odloženo a vydání v3 bylo neustále oddalováno. Na přelomu loňského a letošního roku se na webu M:tGO objevil odpočet, který odpočítával zbývající dny do vydání v3. Jako mnoho přechozích pokusů WotC i toto skončilo fiaskem, když se ukázalo, že odpočet se bude zastavovat vždy, když vývojáři narazí na neočekávaný problém. Ve výsledku tedy odpočet nečinně stál téměř déle, než odpočítával.
Současná situace se má tak, že M:tGO v2.5 (takto označili WotC sami současnou verzi - označení má znamenat, že se jedná o M:tGO mezi verzí 2 a 3) je při vysokém počtu přihlášených hráčů značně nestabilní. To je problém zejména při turnajích spojených s vydáním nové edice, kdy se na M:tGO vyskytuje více lidí, než obvykle - WotC to řeší tím, že vypínají různé funkce M:tGO (např. replay odehraných her, omezení počtu přihlášení z jednoho počítače najednou na jednoho klienta M:tGO, atd.), aby ušetřili systémové prostředky. Dobrá zpráva je, že v ostatních případech dochází ke špičce počtu přihlášených hráčů v době, kdy je u nás několik hodin po půlnoci (většina hráčů jsou Američané, ale komunita M:tGO je dostatečně velká), takže pro hráče z našich končin by neměl být problém zahrát si, aniž by server spadnul. Problémem i pro nás však zůstává tzv. "lag" - jedná se o jev, kdy M:tGO klient zareaguje na naši akci s několika vteřinovým zpožděním. Je to způsobeno tím, že každé kliknutí je odesláno na server, kde je zpracováno a vyhodnoceno a jsou nám zaslána příslušná data. Pokud je server vytížen obsluhováním příliš velkého počtu uživatelů, trvá odezva na naše kliknutí dlouho.
M:tGO v3 (někdy také označována M:tGO III) je v současné době stále vyvíjena. Vývojářský tým vede Worth Wollpert, na fórech přezdívaný "Optimus" Worth ("Všemohoucí" Worth). Má značnou podporu od komunity, protože je často informoval o současné situaci ohledně vš a nebojí se přiznat své vlastní chyby. Čas od času je server M:tGO v3 zpřístupněn hráčské veřejnosti pro otestování některé části herního klienta. Naposledy, když takový test proběhl, WotC server bombardovali hromadou simulovaných uživatelů (tzv. "monkeys") a dobrou zprávou je, že nikdo z přihlášených skutečných hráčů to na odezvě klinta nepoznal. Zdá se tedy, že vydání v3 je na spadnutí (tuto teorii podporují WotC neustálými informace o průběhu vývoje v posledních dnech). Dokonce je znám i plán, jak to přesně bude vypadat, až bude jasné datum vydání v3 - znovu se rozběhne odpočet a ve chvíli, kdy bude zbývat zhruba 8 dní bude pozastaven server v2.5. Týden budou tedy hráči M:tGO bez svého miláčka (a závislí jedinci budou hromadně páchat sebevraždy) - po tuto dobu bude docházet ke kopírování dat z verze 2.5 do verze 3. Pokud se někdo rozhodne M:tGO zkusit, není důvod s tím čekat na novou verzi, sbírka každého hráče bude zachována. Více informací o přechodu na novou verzi lze nalézt ve zprávě od Wortha.
Je to tedy pro mě?
Přestože by se z předchozí odstavců mohlo zdát, že současná verze M:tGO za moc nestojí, opak je pravdou - i přes svou nestabilitu a drobné chybky vám přinese spoustu hodin zábavy s vaší oblíbenou hrou. Trochu zamrzí současná absence některých zajímavých funkcí (např. čtyřtýdenní ligy - viz. některý z příštích článků), ale i tak se dá říct, že si na M:tGO každý najde to své.
Jak ale poznáte, že M:tGO je zrovna pro vás to pravé? To asi nepozná nikdo, dokud si to sám nevyzkouší, nicméně některá fakta vám mohou rozhodování velmi usnadnit: pokud jste například špičkovým hráčem, který chce trénovat několikrát do týdne nebo pokud bydlíte v místě, odkud je to do nejbližší herny několik desítek kilometrů, autobusy jezdí v příšerných intervalech a nevlastníte auto, pak je M:tGO jasnou volbou. Dále rozhodnutí hráčů, zda být či nebýt online, velmi ovlivňuje hráčův zájem o konkrétní typu turnajů a her ve vztahu k tomu, co lze díky M:tGO získat.
Mezi věci, které M:tGO nabízí, patří zejména:
- možnost zahrát si kdykoliv máte k dispozici počítač s připojením k Internetu a nainstalovaným klientem (soupeřů je vždy dostatek)
- možnost trénovat, když se chystáte na nějakou (větší) Magicovou akci
- obvykle prudký vzrůst kvality toho, jak hrajete (úroveň hráčů na M:tGO je vyšší, než jste zvyklí z papírového Magicu, čemuž se chtě nechtě vaše hra začne velmi rychle přizpůsobovat) - postupně samozřejmě dochází ke zpomalování tempa zlepšování
- velmi dobré pochopení všech pravidel, se kterými přijdete během hry do styku - M:tGO hlídá všechna pravidla za vás a často tak uvidíte, že jste něco dříve hráli neustále špatně, něco jste pochopili jinak, než to funguje, apod. Navíc po několika desítkách her na M:tGO pak už si i v papírovém Magicu krásně představíte, jak všechny efekty triggerují, jak jdou na stack, ...
- vlastní rozvinutý tržní systém (často však bez vztahu k ekonomice papírového Magicu - pokud papírová karta X stojí více než papírová karta Y, nemusí to samé platit pro jejich digitální verze)
- spousta fajn lidí (i když schází osobní kontakt)
- možnost hrát z pohodlí domova, v pohodlném křesle a bez kalhot (narážka na častý vtip na fóru M:tGO - lidé často toto uvádí jako největší přednost hraní online)
- nehrozí setkání s několik dní nemytými jedinci, kteří vylézají kvůli Magicovým akcím ze svých zatuchlých pokojů
- spoustu zajímavých formátů, z nichž některé jsou v papírovém Magicu nerealizovatelné nebo sice realizovatelné jsou, ale z nějakých důvodů se příliš nehrají
- možnost vyměnit digitální kartičky za papírové (obráceně to bohužel nefunguje)
- možnost skrýt se za svůj monitor, kdy i ten největší stydlivka může být vklidu a neznervózněn pohledem sebejistého soupeře
Na druhou stranu vám M:tGO zcela jistě nebídne:
- sociální aspekt hry - jediným prostředkem komunikace je obvykle chatovací okno přímo v klientovi
- vlastnictví digitálních karet - ať se vám to líbí nebo ne, zakoupené digitální objekty nikdy vlastnit nebudute. Součástí smluvního ujednání s WotC (které musí každý hráč potvrdit pokaždé, když se spouští herní klient) je klauzule, kde se píše, že všechny digitální objekty vlastní WotC a vám je pouze dovoluje používat (podobná ujednání platí např. po počítačový software). Nemusíte mít ale obavy - pokud by WotC ukončili M:tGO, znamenalo by to značnou ránu pro jejich příjmy
- navázání na vaše DCI hodnocení (nyní Planeswalker pointy)- váš herní účet je naprosto oddělen od vašeho PWP, a to z důvodu zamezení podvádění při hře (nelze říct, kdo sedí u monitoru na druhém konci planety)
- prozatím chybí jakýkoliv program typu Player Rewards nebo akce typu Friday Night Magic (ale údajně se s něčím takovým počítá do nové v3) - tato situace se trochu obrátila, Player rewards program byl v reálnu zrušen, zatímco na Onlinu se "mírně zlepši", viz qualifier pointy, či odměny v podobě Chestů.
Věřím, že pro spoustu hráčů bude důležitou roli v rozhodování o případném hraní na M:tGO hrát finanční stránka věci. Dobrou zprávou je, že za hru se neplatí žádné měsíční poplatky - dokonce lze hrát úplně zadarmo, ale pouze na tzv. trial serveru, který vám nabídne možnost zahrát si s libovolným předkonstruovaným balíčkem naposledy vydané základní edice (v současné době desátá edice). Protože je však přístup na tento server zdarma, mnohem častěji než v "ostré" verzi M:tGO zde narazíte na hráče, kteří nejsou schopni unést svou porážku, bezdůvodně opouští hru nebo schválně zdržují.
Ani pokud se rozhodnete založit si svůj vlastní účet, nepřivede vás to na mizinu. Registrace účtu je zdarma, aktivace účtu stojí $9.99 (ke všem uváděným cenám je nutné připočíst daň 19% a poplatek za konverzi měny), obratem však obržíte slevový kupón ve stejné hodnotě, který můžete utratit v oficiálním M:tGO obchodě. Dá se tedy říci, že registrace a aktivace účtu je zadarmo (nepočítaje daň a další drobné poplatky). Další výdaje se již liší podle toho, co chcete na M:tGO hrát - konstruované formáty obvykle spolknou do začátku více financí, některé jiné vás nestojí téměř nic (viz. některá z dalších částí článku).
Pokud vás dnešní článek naladil a máte chuť vyskoušet M:tGO (byť třeba zatím jenom na trial serveru, i tam je krásně vidět spousta funkcí, které vám M:tGO může nabídnout), odkazy na stažení naleznete zde. Pokud ne, možná se to povede některému z dalších dílů. Protože bych rád tuto sérii pojal trochu jako lákání českých hráčů na M:tGO, plánuji do jednoho pokračování vložit část s odpověďmi na vaše otázky ohledně M:tGO - chcete-li se na něco zeptat, neváhejte a napište mi SZ.
U příštího dílu (kde se konečně dostanu od obecného povídání k tomu, co M:tGO nabízí konkrétně) se těším a Magicu zdar, obzvlášť tomu Online.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Zapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Flanking je rozhodne na vrchole mojho zoznamu :). Čo sa týka Krakena, máš úplný recht. Príde do hry tapnutý, potom príde ďalšie kolo,...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Nu, pokud by zabanovali vše, co má velkou manovou výhodu, tak to můžu ten Eldrazi balíček zase rozpustit... Sol ring nemám, takže asi...
všechny komentářeRozhovor s hráčem Flesh and Blood Janem Kučerou
To je mně Tě líto, že nechceš létat a obecně cestovat daleko, kvůli planetě Zemi. Právě naopak, poznal by jsi nové pohledy na svět a třeba...
všechny komentářeTOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentáře