Ostatní
Modernový občasník 2
Metagame:
Protože je dnešní článek beztak hodně dlouhý, zaměřím se na rozbor metagame, tentokrát té české až příští týden. Napadlo mě, že by nebylo od věci udělat malý průzkum i mezi vámi, takže bych každého čtenáře poprosil o vyplnění této ankety – Co byste si vzali za deck, kdybyste dneska večer měli vyrazit na modernové PTQ? Zabere vám to pár vteřin a výsledek může být užitečný pro všechny z vás. Anketa je samozřejmě anonymní. Výsledky ankety zveřejním v příštím vydání. Jinak decklisty ze světa pěkně shrnul ve svých Flash News Kumano.
Pro tento článek jsem si vybral balík, který momentálně už asi půl roku hraji, testuji a vylepšuji a který bych nejvíce uvažoval vzít na GP Praha (pokud se tam tedy vydám). Dnešní balík tedy je:
Mono Blue Faeries
Decklist:
Mono U Faeries | Jan Hlaváč |
Main Deck | Sideboard |
16 Island 4 Mutavault 2 Faerie Conclave 1 Tectonic Edge 1 Cavern of Souls 1 Pendelhaven 4 Vendilion Clique 4 Spellstutter Sprite 4 Mistbind Clique 3 Scion of Oona 2 Spellskite 4 Cryptic Command 4 Spell Snare 4 Remand 2 Mana Leak 3 Vedalken Shackles 1 Bident of Thassa | 1 Batterskull 1 Wurmcoil Engine 3 Ratchet Bomb 2 Relic of Progenitus 2 Glen Elendra Archmage 1 Sower of Temptation 2 Threads of Disloyalty 2 Dissipate 1 Steel Sabotage |
Myšlenka balíku:
Modrá je dobrá a v Magicu to platí dvojnásob. Možná mají někteří z vás modré až po krk, zvláště potom, co zaplavila celý standart, přesto vám dneska představuji další mono Blue deck – Faeries. Není to tak dávno, kdy Faeries ovládali celý, dnes už zrušený, Extended. Tenkrát ještě černo-modrý balíček, který obvykle začínal T1: Thougseize T2: Bitterblossom si pamatuje snad každý. Tenhle deck byl tak dobrý, že hned několik jeho karet čekal na nově vzniklém Modernu ban. Poté také vznikl tento balíček, jehož obdobu dostali japonští Pros dvakrát do TOP8 na Grand Prix. Tyto doby jsou ale už dávno za námi, Faeries se vrátili do svých vílých příbytků a tam čekají, až zase přijde jejich čas. A já myslím, že tento čas nastává právě teď. Na formát, který ovládají samé stejné archetypy, přiletí tento velice univerzální balík, který má odpověď téměř na všechno a na který už soupeři dávno odpověď nemají. Překvapení je naše silná zbraň! Čtěte dál, pokud vás zajímá trochu netradiční balík, jehož kompetetivnost je na docela vysoké úrovni.
Hra s balíkem:
Ačkoliv balík rozhodně není tradiční kontrol, většina našich kol probíhá ve stylu land and go. Spoustou counterspellů narušujeme soupeři hru, Klikou ruku a pomalu si budujeme převahu na stole, kterou soupeře vzduchem ujezdíme. Velkou výhodou balíku je univerzálnost. Counterování samo o sobě je dost univerzální a díky kartám jako je Klika nebo Cryptic Command máme odpověď téměř na všechno. Se spoustou protihry si dokážeme poradit jak proti aggrům a midrange deckům, tak proti kontrolům, které porazíme na množstevní převahu bytostí na bojišti. Základem je nepustit největší hrozby soupeře na stůl. Více o hře proti různým tipům balíku v matchupech.
Rozbor jednotlivých karet:
Manabase:
Man hrajeme 25, ideálně bychom tedy měli mít v pátém kole pět landů. Ačkoliv nejsme klasický control a naše křivka končí už na čtyřech manách, many navíc nás nijak netrápí, protože hned třetina z nich (8) se dá přeměnit na příšeru, případně nějakou za tapnutí posílit… Přemýšlel jsem i o zařazení feček, ale jelikož nás potáhnutí landu v lategame tolik netrápí (nedostáváme se moc často do topdecku módu), tak myslím, že to není nutnost. Další důvod je i zbytečná ztráta života navíc (kolikrát jsem už zastavil tlak soupeře na 1-3 životech a došel si pro vítězství…) a to, že jako jednobarevný balík nepotřebujeme tolik fixaci… Další důvod je také cena a to, že modré fetchky nevlastním a investovat do nich jen kvůli tomuto balíku mi přijde zbytečné.
Island – hrajeme modru, hrajeme ostrovy J
Mutavault – jedna z nejlepších příšer v balíku (J). Stejně jako u merfolků, je Mutavault naprosto klíčovou součástí naších útočných plánů, nedá se kántrovat, ani zničit sorcery removalem, prostě ideální bijec ve válce s kontrolem, další bloker proti aggru, je to faerie a zároveň pořád manový zdroj. V jednobarvě si můžeme dovolit hrát celý playset.
Faerie Conclave – horší Mutavault. Ikdyž horší… Na rozdíl od muťáku nám dává modrou manu a díky létání se můžeme lépe prosadit skrz soupeřovu obranu. Na druhou stranu tapnutý land nehrajeme moc rádi a dvě many na spuštění jsou pořád dvakrát víc než jedna :D Dva je podle mě ideální počet.
Tectonic Edge – znovu, protože hrajeme pouze jednu barvu, jeden exemplář landdestrukce si dovolit můžeme, i když přidává jen bezbarvou manu. Snažíme se mít v balíku odpověď na téměř cokoliv, proto hraju tuhle zem. Zde by určitě mohl být i Ghost Quarter, záleží na vás, ke kterému z těchto dvou landů chováte větší sympatie.
Cavern of Souls – parádní odpověď všem kontrolů. Téměř všechny naše bytosti jsou Faerie, takže tahle jeskyně docela hodně nabourá plány všem kontrolním hráčům. Ostatně všichni si to ještě určitě dost dobře pamatujete ze Standartu před Therosem J Hraju jednu, protože v balíku je stále dost dalších non-creature kouzel a bezbarvých man máme už takhle dost, nicméně pokud očekáváte ve vašem okolí velké množství kontrolů, určitě se nebojte alespoň jednu přidat.
Pendelhaven – Co to tady dělá? No, inu, občas ani sám nevím a pak vyhraju hru jen díky 1/1 flying a Pendelhaven na stole. Je to taková moje „šťastná karta“, ještě nikdy jsem kvůli ní hru neprohrál (nebyl jsem kvůli ní nikdy colorscrewed) a možná i proto si ji tu furt držím. Vy ostatní jí klidně vyměňte za jakýkoliv jiný land z výše zmíněných, ideálně za další Cavernu.
Příšery:
Spellstutter Sprite – pamatuji si, jak jsem si napoprvé nevšiml onoho „or less“ za písmenem X v jejím textu a už tenkrát jsem si říkal jak je to sakra dobrá karta. A pak jsem si to přečetl podruhé J V decku plní roli dalšího kántrování (vzpomeňte si kolik dobrých modernových karet má manacost 2 a míň…), blokera, lítačky, která pomaličku ukousává nebo dojíždí soupeře, ale také cíle pro Mistbind Clique nebo Pendelhaven.
Scion of Oona – lord samozřejmě nemůže chybět. V našem balíku není ani tak podstatně posilování jako schopnost shroud pro každou naši vílu. Díky flashi můžeme většinou obehrát soupeřovi counterspelly a tak není tak těžké ho procpat na bojiště. Protože ale jinak 1/1 flying za tři many není žádné terno, vystačíme si pohodlně se třemi kusy…
Mistbind Clique – náš největší bijec, finišer a občas také takový Time Warp. Její champion a faerie se navíc dobře kombí s naší druhou známější Klikou, takže o playsetu není pochyb.
Vendilion Clique – snad každý jí zná, jedna z nejlepších příšer, které byli kdy vytištěny, pro všechny balíky s modrou téměř povinnost… U nás je ještě lepší o to, že je Faerie. Nenahraditelný kus, playset musí být.
Spellskite – další stálice (hlavně v poslední době) velké spousty decků. Chrání příšery i nás, vysmívá se fritce a za dvě many je také skvělý bloker. Přestože v některých matchupech její použitelnost klesá, ve většině naprosto září. Hodně univerzální karta, hrajeme ji proto rovnou v mainu a to v počtu dvou kusů.
Kouzla:
Mana Leak – při absenci Counterspellu aspiruje na nejlepší counterspell formátu. V lategame začíná být ale daleko horší, hrajeme proto jen dva.
Spell Snare – Tarmogoyf, Bob, Snapcaster, Voice of Resurgence, Life from the Loam… a všechno tohle zastavíte za jedinou modrou manu. Pokud jste na draw, je to vlastně Time Walk. A to už se hrát vyplatí. I v playsetu. I když občas skoro celý poletí do sidu…
Remand – získáváme čas, získáváme tempo, lížeme, prostě moc dobrá karta na to abychom ji ignorovali a nehráli zase v playsetu. Také dokáže slušně ochránit před counterspelly.
Cryptic Command – tahle karta umí snad všechno, co potřebujeme, podle mého názoru znovu jedna z nejlepších karet „ever printed“ a také další důvod proč by měli být Islandy zabanovány J. Tahle karta je prostě strašně nefér. Ptáte se na počet? I ty čtyři jsou občas málo…
Artefakty, enchantmenty:
Vedalken Shackles – další skoro povinná karta pro monoBlue. Tahle karta je prostě tak dobrá, nic nenahradí ten pocit, když v pátem kole ukradnete soupeřovi pracně vyloženého macka nebo vlnu hordu útočících bytostí postupně kradete a blokujete, až je jediná bytost na stole vaše… Jedny pouta za hru potkat chceme, dvoje bývají už většinou moc, proto volím tři kusy.
Bident of Thassa – s přichodem Therosu mě upoutaly dvě karty – Thassa, God of the Sea a její dvojzubec. Zatímco Thassu jsem po testingu bohužel musel vyřadit (devotion se nám nenaplňuje moc snadno, obzvlášť bez bidentu), dvojzubec do balíku sedne parádně. Díky flyingu naše bytosti často procházejí do protihráče a karetní výhoda je pak obrovská. Dost často dokáže vyřešit zapikanou situaci na stole, kdy se jen předává kolo a čeká na tah soupeře. Jak říká Melissa del Tora, je to spíše taková „win more“ karta, ale občas se prostě rychleji vyhrát hodí… Hraju zatím jen jednu na chuť.
Sideboard:
Ratchet Bomb – sice trošku pomalý, ale hodně univerzální removal. Rapidně vylepšuje náš špatný matchup s Affinitou, proti které máme jinak málo odpovědí. Báječný i proti Borosu, Elfům, Merfolkům a všelijakým jiným podobným creature deckům, ani proti Jundu se neztratí. Dokáže nás také v nouzi zbavit Planeswalkerů, na které jinak nemáme moc odpovědí.
Relic of Progenitus – machinace s hrobem se hrají všude a odpověď je nutná. Tohle je zřejmě nejlepší z nich pro náš balíček.
Batterskull – možná trošku zvláštní volba, ale je to karta, která proti určitým balíkům dokáže hru vyhrát sama o sobě. Kontroly ji těžko ničí a proti aggrům zase přidá občas velice potřebné životy. Navíc ji v Praze dostanete jako Promo J
Glen Elendra Archmage – další zbraň proti kontrolům a ostatním non-creature deckům. Parádní kousek, na který se těžce hledá odpověď.
Sower of Temptation – jsou chvíle, kdy jsou pouta málo a pak přichází tento chlapík. Když se sejde s lordem na bojišti, je to radost.
Threads of Disloyalty – obrana proti rychlým aggrům, tokenům a také merfolkům a afinitě – což jsou dva problémové matchupy. Často může posloužit jako karta 1 za 2.
Dissipate – další counter, který utne tipec i reanimacím a hlavně Snapcasterovi. Skvěle nahrazuje Mana Leak v lategame nebo proti balíkům, které mají zbytečně moc many (Tron/Elfové…)
Steel Sabotage – jak už bylo řečeno a ještě se k tomu vrátím v matchupech, afinita je pro nás těžký matchup a tohle je prakticky jediná modrá odpověď na formátu.
Wurmcoil Engine – další karta, která možná u vás nenajde moc pochopení, ale je prostě moje oblíbená. Když už se dostane do hry, je to bestie a neskutečný finišer. Jundu zadělá na obrovské problémy, stejně jako všem balíkům, které nemají tolik protihry a okamžitou odpověď (čti counterspell nebo Path to Exile). A i pokud ji mají, dokážeme si červa docela slušně uchránit.
Rady pro sideboard:
Pokusím se vyjmenovat nějaké karty, o kterých jsem ještě přemýšlel, případně je vyškrtl. Čím začít? V sajdu by se určitě neztratil Dismember - skvělý removal. Původně jsem také hrál Dispel, který ale později nahradila Glen E. A., přeci jen je daleko univerzálnější. Batterskull může nahradit Wurmcoil Engine a naopak, případně můžete místo nich přidat Swordy. Pro ty, kteří mají velký strach z affinity doporučuji přidat Steel Sabotage nebo Annul. Na field kde se to hemží planeswalkery bych zase vytáhl jehlu, moc jiných odpovědí modrá nemá. V úvahu také samozřejmě přichází hrát nějakého našeho Planeswalkera. Jace Beleren by byl ideální, kdybychom našli větší využití pro jeho ultimátku, Architekt do našeho balíku moc nezapadá, proto bych možná nejspíš volil Memory Adepta, který představuje další alternativní (ale dost pomalou) winkondici. Poslední možností je Tamiyo, která mi nepříjde úplně špatná, ale natestováno s ní nemám… Poslední kartou, kterou hodně zvažuju je Teferi, Mage of Zhalfir. Tahle karta je neskutečná proti kontrolům, ale jelikož zrovna proti nim to máme dobré i bez něj, nevím, jestli není zbytečná… Momentálně testuji verzi sideboardu s jedním Teferim a jednou G. E. A. Říkal jsem poslední, ale napadli mě ještě dvě zajímavé karty - Plumeveil, který je skvělý proti aggrům, možná dokonce lepší než Threads of Disloyalty, nepoužijem ho ale proti Merfolkům. Druhou kartou je Magosi, the Waterveil,která by v tomto balíku mohla dobře zapadnout. Zkusím ji v budoucnu natestovat...
Matchupy:
Tak konečně se dostávám k sekci, která některým minule chyběla. Vzhledem k délce článku uvedu pouze příklad některých matchupu, na dotaz rád popíšu i jiné… pozn.: V Side In/Out jsou karty uvedeny za sebou podle priority, to znamená, že první kartu dávám pryč/dovnitř jako první a tak dále… Poslední sajduju občas nebo podle situace.
UW/UWR kontrol
Proti kontrolům se nám daří, nebál bych se říct, že většinou zvítězíme. Před sidem vítězíme většinou na převahu příšer, nepouštíme soupeřovi hrozby na stůl, a když se objeví Caverna/Lord, nemá soupeř šanci. Spoustu zdržovacích efektů nám také hraje do karet. Výhodou může být i moment překvapení, přeci jen nehrajeme T1 deck. U controlů s červenou doporučuji dávat pozor na elektrolýzu.
Side in: G.E.A., Dissipate, Batterskull a Wurmcoil Engine
Side out: Vedalken Shackles (pozor, na UW kontroly se Sun Titany/Restoration Angelem se občas vyplatí nechat), Spell Snare (vyndavám dva proti UW, proti UWR nechávám), Spellskite – (vyndavám s UW, nechávám s UWR), občas Mana Leak
Boros Landfall
Možná momentálně nepříliš častý matchup, ale berte to jako návod i proti ostatním podobným fast aggro deckům (Goblini, RDW), které občas potkáte všude. V první hře většinou zaostáváme, hlavně pokud jsme na draw. Jakmile nezachytíme rychlý nástup, soupeř nás smete. Po sidu se situace obrací, víme, jakou ruku potřebujeme a navíc většinou začínáme. Ratchet Bomb zde úplně září, navíc (alespoň mě) chodí s železnou pravidelností :D Po sidu máme s trochou štěstí hru většinou úplně pod kontrolou.
Side in: Sower of Tempation, Ratchet Bomb, Threats of Disloyalty, Batterskull (lifegain)
Side out: Spell Snare (opět lze nějaké nechat na helix/charm) a obecně ostatní counterspelly, které nejsou v tomto matchupu tak platné. Hlavně Remand je hodně vysláblý.
Merfolci
Vítězný balík posledního CMUS Sixtouru a taky hodně těžký matchup. Pokud se soupeři povede rychlý nástup a hlavně, pokud do hry procpe Lord of Atlantis (nebo druhého islandwalk lorda), moře merfolků s islandwalkem nás přejede jak dort. Po sidu bych si ale skoro troufl říci, že se šance vyrovnávají. Zase je zde dobrá Ratchet Bomb a hlavně všechno kradení bytostí. Není nad to nechat soupeře okusit vlastní čolky s islandwalkem. Těžký matchup, ale ne nevyhratelný, osobně mám statistiku s čolky přesně půl na půl, ale občas hrálo velkou roli štěstí…
Side in: Threats of Disloyalty, Sower of Tempatiton, Ratchet Bomb, Batterskull, Wurmcoil Engine
Side out: Spell Snare (2x), Spellskite, Remand
Jund, Ajani Jund…
Podle mého názoru velice dobrý matchup, který se dá v pohodě uhrát i na 2:0. Největší problémy nám dělá Liliana (případně Ajani) a Deathrite Shaman, kterého nevyužijeme ani po ukradení a hlídat musíme také man-landy. Na největší hrozby, Goyfa a Boba máme připravené Spell Snare, po sajdu je tu neskutečný Wurmcoil Engine, zvláště proti verzím bez bílé. Hlídáme počáteční tlak a poté přebíráme iniciativu, jakmile je soupeř v topdeck módu máme prakticky vyhráno. Naši výhodou je i to, že soupeř většinou nemá v sidu dostatek odpovědí.
Side in: Wurmcoil Engine, Sower of Temptation, Batterskull
Side out: Remand
Melira Pod
Hodně nevyzpytatelný matchup. Klíčové je za žádnou cenu nepustit do hry Pod. Jinak je to většinou docela velký damage race (my vzduch, soupeř zem). Po sajdu tu zase vyniká Batterskull nebo Wurmcoil Engine, pomáhá také kradení příšer, abychom nezůstali na bojišti v menšině. Nebál bych se říct, že tento matchup je hodně o tom, jak to komu příde, případně kdo udělá jakou chybu.
Side In: Wurmcoil Engine, Batterskull, Sower of Temptation, Threats of Disloyalty, Ratchet Bomb
Side out: Spell Snare, Spellskite, Remand, Mistbind Clique
Affinita
Můj hodně neoblíbený matchup. Pokud to soupeř vyhází rychle, nemáme jak jeho rozjezd zastavit. Pokud ne, pomalu counterujeme a zbavujeme se jeho hrozeb, dokud nezastavíme počáteční tlak a pak už hru kontrolujeme. Problém nám dělá i to, že jako jeden z mála balíků hraje dost létajících potvor, které mohou blokovat naše útoky. Výhodou je, že po sidu nás většinou nemůže nic překvapit, protože affinita obvykle v sideboardu proti nám vůbec nic nemá. My naopak máme Ratchet Bomb a Steel Sabotage, který hru značně vylepšují. Nejvíc problémovou kartou je pro nás Etched Champion, na toho doporučuji dát velký pozor. S afinitou je to 50/50, občas pohodlně zvítězíte 2:0, někdy naopak dostanete 2:0 napráskáno…
Side In: Ratchet Bomb, Steel Sabotage
Side out: Mistbind Clique, Remand
Shrnutí: Faeries nemají snad žádný vyloženě špatný matchup. Na druhou stranu žádný matchup nehraje zcela pro ně.
Možná vylepšení:
Na MODu se poslední dobou začala s dobrými výsledky objevovat UR verze, hrající Snapcastera a Lightning Bolt + nějaké další červené karty v sideboardu. Netvrdím, že je tento balíček lepší nebo horší, netestoval jsem ho, uvádím to jen jako další možnost. O zařazení Snapcastera můžeme určitě uvažovat i v našem celomodrém buildu. Dost modrých karet (nebo artefaktů), které lze ještě zařadit, jsem už zmínil už v radách pro sideboard, nastíním zde proto už jen jiné barevné varianty. U/Gw nám dá přístup ke Goyfovi a Path to Exile. U/B verze má Thougseize a nejlepší removal a také se dá postavit jako takový více budgetový tribal deck. UB vertze hodně trpí zabanováním Bitterblossom. Všechny dvou a více barevné decky hrajou Engineered Explosives. Možností je tedy ještě docela hodně a fantazii se meze nekladou J
Závěr:
Doufám, že jsem balík představil dostatečně zevrubně, že článek nebyl zas až tak dlouhý, aby se nedal přečíst až do konce a že některé z vás tento deck inspiroval. Těším se na vaše ohlasy, rady a názory na balík. Příště se můžete těšit zase na něco trošku odlehčenějšího. Děkuji za vás čas, vyplňte prosím anketu a za týden zase napočtenou!
Janys
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.