Ostatní
(Ne)Standardní okénko
Zdravím vás u Mikulášského speciálu!
A proč že se jmenuje Mikulášský, když devianti užívající si povolení společnosti jednou za rok legálně týrat děti byli v ulicích k vidění už před pár týdny? Inu, na tuto otázku jsou dvě odpovědi. Za a) základní koncept decku jsem načrtl v období kolem Mikuláše, a za b) protože proto:
VS
Ze začátku bych se měl zmínit o jedné věci – dal jsem si úkol vymyslet deck bez Thragtuska. Jistě že by se teoreticky hodil i sem, ale prakticky je koncept decku v synergii. A navíc je Tusk prostě nuda
Takže pokud jste se nezadávili zrádnou rybí kostí ani nepředávkovali bramborovým salátem, přeji příjemné čtení!
Mikulášský speciál Cedric Main Deck Sideboard 4 Avacyn’s Pilgrim
4 Somberwald Sage
4 Huntmaster of the Fells
3 Angelic Overseer
1 Sigarda, Host of Herons
3 Angel of Serenity
3 Gisela, Blade of Goldnight
4 Farseek
3 Ranger’s Path
3 Grisly Salvage
3 Unburial Rites
2 Bonfire of the Damned
4 Temple Garden
4 Overgrown Tomb
3 Blood Crypt
3 Cavern of Souls
2 Sunpetal Grove
2 Clifftop Retreat
2 Rootbound Crag
1 Isolated Chapel
1 Gavony Township
1 Kessig Wolf Run1 Sigarda, Host of Herons
2 Bonfire of the Damned
2 Triumph of Ferocity
3 Rest in Peace
3 Slaughter Games
2 Mizzium Mortars
1 Rakdo’s Return
1 Sever the Bloodline
Co je tento deck zač?
Jedná se vlastně o rampu, snažící se v brzké a střední fázi hry pokládat na stůl různorodé hrozby, na které není snadná odpověď, přičemž kvalita bytostí zaručuje i slušnou lategame. Na rozdíl od Behemotího balíčku se nesnaží zabít v jednom kole, ale v průběhu několika málo kol, za to jistěji – je svým způsobem konzistentnější, nicméně méně explozivní. Přesto dokáže občas vyhrát v pátém kole, což není úplně zlé.
Proč jsem se rozhodl pro čtyři barvy? I když je to paradoxní, GWRb je barevně stabilnější než čistá Naya. Ta vás při absenci dualů z Gatecrash nutí hrát poměrně velké množství basic landů. Když chcete z Farseeku červenou, musíte jít pro basic Mountain, jste tlačeni hrát Borderland Rangera a tak dále. Navíc černá ohromně zlepšuje sideboard proti controlu.
Jaké další výhody má balíček oproti klasické Naya Midrange s Restoration Angely a Thragtusky? První je fakt, že i když točení Tusků a Huntmasterů pomocí ¾ vanilky je sice efektivní, není to v dnešní době nic překvapivého a hodně soupeřů už je na podobné legrácky připraveno. Oproti tomu takový Angelic Overseer s podporou alespoň jednoho člobrdy je věc těžko řešitelná. A Gisela, i když snáze zabitelná (přesto se vyhýbá Ultimate Price a všemu červenému smažení), zase odkrágluje soupeře tak rychle, že nějakých pět nebo deset životů nedělá příliš rozdíl a klidně si tam ty Tusky může oponent točit donekonečna. To je ta druhá výhoda – jdeme oproti jiným potvorovým balíčkům tak říkajíc „over the top“. Nezanedbatelné je i to, že budete mít stoprocentně nejvíc sexy deck na celé sajtě, křivky velkého počtu vašich bytostí jsou vpravdě andělské
Deck trpí stejným problémem jako všechny rampy – když si líznete pouze jednu stranu balíčku, ať už akceleraci nebo čuníky, neděláte vůbec nic. V této věci pomáhá Grisly Salvage a pak také dvojice zemí Kessig Wolf Run a Gawony Township. A agresivní mulliganování – klasické „tahle ruka je super, stačí si jen líznout Farseek“ si v absolutní většině případů musíte odpustit.
Nyní k podrobnějšímu představení balíčku. V prvních dvou, ale většinou třech kolech vykládáme akceleraci. Mikuláš, tedy Avacyn’s Pilgrim into Somberwald Sage (oba dva jsou typ Human) je samozřejmě ideálka. Nicméně i každá ruka s Farseekem ve druhém je velmi silný opening. V nejhorším případě odpálíme jen Grisly Salvage. Pokud úvodní ruka neobsahuje žádnou z těchto karet, nemulliganoval bych jí jen ve velmi malém procentu případů. K akceleraci se řadí i Ranger’s Path, to když by Sage umřel nebo nedorazil.
Naše hrozby středního doletu začínají na čtvrté maně čertem, panem Huntmasterem (opět typ Human), bez kterého by deck těžko mohl fungovat. O manu výše už číhá hned čtveřice andělů s velmi specifickými odolnostmi. Angelic Overseer je zde téměř vždy s lidskou podporou (tady bych připomenul, že otočený Huntmaster ztrácí typ Human), tedy imunní na damage, veškerý cílený removal i Supreme Verdict. Jeho jediná slabina je Bonfire (pomřou človíčci, damage na andělovi zůstane), sacrifice efekty a Terminus. Jednu z nich maže druhý 5-drop, Sigarda, Host of Herons, na prázdný stůl lepší volba. Většina decků končí buď zde, nebo pokračuje do sedmé many pro jednu až tři karty. My ovšem hrajeme pašíků hned šest – třikrát Angel „Plague Wind“ of Serenity, třikrát co se damage týká nejvýkonější zabiják na formátu Gisela, Blade of Goldnight, kombinace obřího létajícího Rage Reflection a mega-Urza’s Armor-pro všechny s prvním úderem.
Podporu kouzel tu nalezneme ve formě Unburial Rites, útočící ze záhrobní strany. Chtěl bych upozornit, že balíček není zapřísáhlá reanimace - Unburial Rites jsou tu užity spíše ve formě „value“ karty a útoku z ještě jiného herního úhlu. Občas se nám ale povede tu Giselu ve třetím kole přivést ze smrti na světlo denní a to se pak musí oponent rychle vytasit s odpovědí. Očividná je spolupráce s Grisly Salvage.
Jak vidíte, deck je celý absolutně proaktivní a otázku odpovědí na soupeřovu strategii řeší správně zvolenou hrozbou. Výjimkou z tohoto pravidla je Bonfire of the Damned – jestli jste si do teď užívali jeho otáčení, vězte, že potáhnout ho s Giselou na stole je pocit ještě mnohonásobně lepší.
Dostáváme se k zemím. Balíček by nemohl existovat bez Cavern of Souls, tedy takové chajdy pro Mikuláše a jeho partičku. Mohli jste si všimnout, že jediné dva creature typy, které se vyskytují v balíčku, jsou Human a Angel. I jedna jeskyně tak dává nezrušitelnost polovině armády, a navíc jí ještě barevně fixuje. Caverna se hodí ve třech kusech, najít jí pomůže i Grisly Salvage. Gawony Township a Kessig Wolf Run jsou už takové klasiky a jejich funkci netřeba dlouze popisovat – krom jiného pomáhají vymáčknout nějaký výkon ze slaboučkých manových akcelerovačů, když už svůj primární účel splnili. Wolf Run je obzvláště výživný s Giselou.
Dnes si odpustím shrnutí vývoje metagame, protože to již za mě dostačujícím způsobem obstaraly Středeční výhledy a od té doby se nic extra velkého nekonalo. Snad jen SCG Open Los Angels, které ale nic vyloženě nového nepřineslo a spíš potvrdilo obecné trendy. Bant aggro, které se umístilo na třetím místě, mi jako archetyp nepřijde vyloženě zlé, ale konkrétní decklist mě opravdu nepřesvědčil. Konkrétní decklisty si můžete prohlédnout zde. Standard je momentálně opravdu zábavný, různorodý, a každý si může dovolit hrát v podstatě to, co ho nejvíc baví. Za úplně nejlepší deck na fieldu považuju správně postavený Bant control, v těsném sledu následovaný BR aggrem. Teď už ale k našim matchupům!
Aggro: Zombies
Stále hrané ve dvou barevných variantách. On draw ty lepší červené umrlácké ruce stihneme jen s ideálkou, na zelené stačí o torchu méně. Pokud soupeř nehraje Victim of the Night nebo maindeck kradení, Gisela pro něj většinou znamená konečnou. Čas k jejímu seslání by měli dát Huntmaster s Angelic Overseerem. Každopádně ne zrovna nejlepší matchup, je potřeba ještě snížit range pro keep.
Na druhou hru je několik možností sidování. Jedna z nich je přidat Rest in Peace a vyndat Unburial Rites. Dále přitlačíme na zabíjení a proti červené musíme nutně vyndat Giselu, protože když si jí oponent půjčí, můžeme si to smotat. Na černozelenou zase není tak ohnivá Sigarda, protože se vymění s každou malou mrchou nesoucí Rancor. Otázka ovšem je, jestli se ten R.I.P. vyplatí. BG ruší krom Messengera a Gravecrawlera i všechen Scavenge, tam bych asi neváhal, ale proti BR občas může být jeho efekt marginální. Osobně stále zkouším. Mortars proti zombies nemám tolik v oblibě, ale lepší než ztrácet čas kopáním pomocí Salvage.
RB:
Out: 3x Gisela, Blade of Goldnight, 3x Grisly Salvage
In: 2x Bonfire of the Damned, 2x Mizzium Mortars, 1x Sigarda, Host of Herons, 1x Sever the Bloodline
BG:
Out: 3x Grisly Salvage, 3x Unburial Rites
In: 3x Rest i Peace, 2x Bonfire of the Damned, 1x Sever the Bloodline
Aggro: Rakdos
Ne každá rychlá černočervená má jako menu výhradně mozky. To ale neznamená, že méně smrdí krchovem. Pro nás je tady důležitý fakt, že pokud soupeř nestartuje věci interagující s hrobem, nemusíme řešit dilema s R.I.P. a necháme naše vlastní nekrohrátky. O zbytku platí to stejné jako u zombií. Poslední dobou se tato atrategie ubírá cestou stabilnější manabase a stává se z ní v podstatě fritka splashující černou pro Knight of Infamy, Falkenrath Aristocrat a lepší sideboard.
Out: 3x Gisela, Blade of Goldnight, 3x Grisly Salvage
In: 2x Bonfire of the Damned, 2x Mizzium Mortars, 1x Sever the Bloodline, 1x Sigarda, Host of Herons
Aggro: Humans
Zelenobílí človíčci jsou jeden z těch matchupů, které bychom neměli prohrávat. Neumí nám zabít manové panáky, neprojdou přes Angelic Overseera (výjimka je exalted soulbound doublestrike s Rancorem) a Bonfire jim většinou posvítí na cestu do bufetu. Nejlepší karta proti nám je Selesnya Charm. Na druhou hru vyndáme méně důležité věci a přitopíme zabíjením, nic složitého.
Out: 2x Grisly Salvage, 2x Unburial Rites, 1x Ranger’s Path
In: 2x Bonfire of the Damned, 2x Mizzium Mortars, 1x Sever the Bloodline
Midrange: Jund
Jediné, čím nás může Jund vypéct, je Rakdo’s Return. Jinak ho trumfneme bytostmi na celé čáře, jeho Huntmasteři a Thragtuskové nejsou pro naše anděly důstojným supeřem. Jen Olivia je nepříjemná – i když Gisela zranění od ní preventuje, kradení bohužel neošidí. Je lepší nespoléhat na draw plné malých Humanů, jeden Bonfire by mohl znamenat konečnou. Obecně se tohohle matchupu nebojím a cítím se favoritem. Pokud bych měl z Olivie opravdu strach, přidám i Mortars (za ještě jedno Salavge a Rites).
Out: 1x Bonfire of the Damned, 1x Grisly Salvage, 1x Unburial Rites
In: 1x Rakdo’s Return, 1x Sever the Bloodline, 1x Sigarda, Host of Herons
Midrange: Naya
Klasická Naya „všechno čtyřikrát“ nás může díky Restoration Angelovi na Huntmastery a Thragtusky přečíslit, ale jedna Gisela je víc než celá soupeřova armáda. Proto klíčovou kartou proti nám je Selesnya Charm. Opět kvůli Bonfiru nespoléhat na vícero manových panáků. Vyrovnaný matchup, kde pokud si lízneme více Andělů než oni Charmů, zvítezíme. Není moc co vyndavat, můžeme jen doufat, že si nás soupeř spletl s reanimací a na druhou přidá něco na hrobolezce. Mortars jsou především na Loxodon Smitera. Pozor jen, aby ho soupeř neschoval andělem. Proto taky nedávám Sever, s ním si do anděla naběhnout už je drahý špás.
Out: 3x Unburial Rites, 3x Grisly Salvage
In: 2x Bonfire of the Damned, 2x Mizzium Mortars, 1x Rakdo’s Return, 1x Sigarda, Host of Herons
Control: Bant
Právě ne úplně zlý matchup s Bantem je jeden z hlavních argumentů pro tenhle balíček. Narazíme-li na soupeře, který místo Terminusu vsadil na playset Supreme Verdictu, jediný Angelic Overseer ho přesvědčí o neprozíravosti toho rozhodnutí. Naší nejlepší kartou je vedle Hexproof, Indestructible anděla ještě Cavern of Souls a ze sideboardu Slaughter Games. Prvními je dobré cílit Sphinx‘s Revelation, občas i Terminus. Druhé většinou vezmou to zbývající. Čím víc Thragtusků oponent startuje, tím pro nás lépe, naopak čím pomalejší build, tím se matchup stává složitější. Proti Omnidoor Thragfire musíme vsadit na rychlost, na rozdíl od klasických Bantů nás může asi jako jediný deck na formátu tak říkajíc opravdu topnout.
Out: 2x Bonfire of Damned, 2x Unburial Rites, 2x Grisly Salvage, 1x Ranger’s Path
In: 3x Slaughter Games, 2x Triumph of Ferocity, 1x Rakdo’s Return, 1x Sigarda, Host of Herons
Control: Esper, UWr a UW
Na tyto kombinace, méně tapout, více založené na instantech, se vyplatí sidovat Rest in Peace. Zkazí Snapcaster Mage, Think Twice, Runechanter’s Pike, Forbidden Alchemy a občas i něco navíc. Obzvlášř různé verze UWx Flash jsou poměrně snadnou kořistí. Na ty se vyplatí nechat alespoň jeden Bonfire na případného otravného Geista.
Out: 3x Unburial Rites, 3x Grisly Salvage, 2x Bonfire of Damned , 1x Ranger’s Path
In: 3x Slaughter Games, 2x Triumph of Ferocity, 2x Rest in Peace, 1x Rakdo’s Return, 1x Sigarda, Host of Herons
Combo: Reanimace
První hru je to o tom, zda mu to přijde nebo ne. Další pak o tom, zda nám přijde R.I.P. nebo ne. V zásadě hod mincí. Gisela skvěle vypíná Izzet Staticasters a občas díky ní soupeři nestačí ani větší útok nadopovaný Goldnight Commanderem. Na druhou stranu nás zabijí i jediní Zealous Conscripts. Slaughter Games vybírá většinou Angel of Glory Rise, občas Zealous Conscripts – to když máme na stole Giselu a pár dalších potvor a cítíme se na to ustát i fakt velký útok.
Out: 3x Grisly Salvage, 3x Unburial Rites
In: 3x Rest in Peace, 3x Slaughter Games
To by bylo pro dnešek asi vše. Balíček je relativně zábavný, nepříliš náročný (nejtěžší je asi zjistit range pro keep a správně mulliganovat) a má potenciál soupeře překvapit.
Doufám, že se budeme na trěchto stránkách u povídání o ne úplně standardních balíčcích potkávat i nadále. Snad pro někoho z vás budou inspirací. Chtěl bych vám všem popřát do nového roku hodně štěstí, zdraví a úspěchů nejen v papírové rovině A užijte si ohňostroj!
Cedric
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.