Ostatní
(Ne)standardní okénko
Zdravím!
Je právě tolik kolik je, protože váš oblíbený server CMUS vám přináší epizodu z nikdy nekončícího seriálu (Ne)standardní okénko!
Touto referencí bych rád uvedl dnešní díl, který bude svým tématem tak trochu odlehčený. Důvod je prostý – typ dvě čeká již brzy rozšíření o novou základní edici, ještě není znám ani kompletní spoiler, a tak psát typický rozbor decku s kompletním sideboardem, rozborem metagame a matchupy by bylo v podstatě bezpředmětné.
Místo toho se podíváme dopředu a již s předstihem vyzkoušíme postavit dva balíčky s využitím již zveřejněných karet z M14. Lépe řečeno jedé konkrétní karty. Karty, kterou od prvního dne, kdy byl její tisk oznámen, provází velká pozornost a hype, v tomto případě podle mého názoru oprávněný. Karta je svou raritou (uncommon) navíc předurčena pro užití širokou hráčskou veřejností a ne jen těmi nejmajetnějšími (jako např. Voice of Resurgence).
Jistě jste již poznali – dnešní díl se bude točit okolo mladého a neklidného…
…pyromancera!
Young Pyromancer (dále jen YP) je nejlepší červenou dvojmanovou non-goblin bytostí všech dob.
S největší pravděpodobností se prosadí i na eternal formátech, minimálně Legacy už se na jeho příchod těší. Na Modernu má podle mého skromného názoru potenciál být zabanovaný nebo dopomoci k banu některé jiné kartě, která se s ním bude kombinovat.
Jak ho ale využít na Standardu, kde výčet levných efektivních kouzel je velmi omezený?
Rozhodl jsem se Pyromancera vyzkoušet ve dvou balíčcích, všechno pěkně naproxovat a testovat, dokud nepřijdu s podle mě zajímavou a funkční verzí.
Young Pyromancer’s Deck no.1: Young BatS!
Kombo okolo BatS není ničím novým. Pokusy o něj však nikdy nepřekročily rámec casual hraní. Pokud jste se s tímto konceptem nikdy nesetkali, tak ve zkratce: procházíte knihovnou, filtrujete karty a plníte hrob, vytvoříte dostatečné množství tokenů a poté zahrajete Battle Hymn (ideálně s Goblin Electromancerem), která vám přinese dostatek many na seslání Past in Flames, která vám umožní Battle Hymn a další karty z hrobu zahrát znovu, přičemž ve výsledku byste měli finišovat sesláním Burn at the Stake do soupeře s minimálně šesti či sedmi nestvůrami na stole. Problémem byla mana, nestabilita, nedostatečná rychlost a absence „plánu B“, kdy jste hráli velké množství špatných karet, které samy o sobě nic nedělaly.
Řeší YP některé z těchto problémů? Podle mého názoru ano. Rozhodně přispívá ke stabilitě, protože staré verze nejprve musely složitě vyprodukovat tokeny a až poté začít roztáčet Battle Hymn + Past in Flames kombo. Pyromancer vytváří celou armádu během procesu kombení a jeden článek řetězu je tak vynechán. Dále můžeme díky němu opustit bílou barvu, která v decku byla pro token generátory jako Gather the Townsfolk, Midnight Haunting nebo ve verzích s černou Lingering Souls. Díky vyšší stabilitě deck získává na rychlosti a navíc je schopný díky Pyromancerovi vytvořit schopné chumpblockery, kteří proti rychlejším aggro balíčkům přidají čas potřebný na sestavení komba. I nadále hrajete „špatné karty“, ale s YP na stole vám alespoň přinesou 1/1 bytost, čím získávají na atraktivitě a funkčnosti.
Dost obecného úvodu. V počátku jsem testoval monocolored verzi a UR verzi. YP přinesl výše zmíněné výhody, ale stále mi deck přišel jaksi „bez šťávy“. Zlomovým okamžikem v testingu bylo přidání zelené. A pro co že splashovat třetí barvu?
Je to tak. Když jsem si poprvé uvědomil interakci Beck // Call a Young Pyromancera, otevřel se balíčku úplně nový rozměr. Teď nejen že vám každý instant nebo sorcery přinese bytost, ale i kartu! Balíček získává obrovským způsobem na stabilitě. Dříve se po roztočení komba občas stalo, že vám došel dech – ne vždy máte všechny potřebné komponenty v ruce či hrobě a museli jste spoléhat na dolíznutí potřebných částí až po rozjetí Past in Flames a flashbackovaných loot efektů.
Nevýhodou je samozřejmě barevná náročnost, s čímž už se ale holt musíme nějak popasovat. Ještě ale nejsou ukázány žádné dual landy z M14, a pokud to budou jiné než ty klasické (Glacial Fortress apod.), mohly by pomoct.
Kombinace YP a Back // Call je podle mého názoru schopná se prosadit i na Modernu, ale jelikož tomu formátu nerozumím, nebudu plytce teoretizovat
Zde je můj finální decklist:
Young BatS! Cedric Main Deck Sideboard 4 Augur of Bolas
4 Goblin Electromancer
4 Young Pyromancer
2 Infernal Plunge
4 Faithless Looting
4 Battle Hymn
4 Krenko’s Command
3 Beck // Call
1 Desperate Ravings
3 Past in Flames
4 Burn at the Stake
1 Reforge the Soul
4 Steam Vents
4 Stomping Ground
4 Sulfur Falls
4 Rootbound Crag
1 Sacred Foundry
5 Mountain
Projdu jednotlivé karty plus karty, které byste třeba očekávali, ale v decku nejsou.
Bytosti
Augur of Bolas – hledá potřebné komponenty, navyšuje creature count pro Battle Hymn a hlavně blokuje.
Goblin Electromancer – není nezbytný pro rozjetí komba, ale umožní ho roztočit mnohem dříve a efektivněji. Nezapomínejte, že zlevňuje i kouzla hraná s Flashbackem nebo díky Miracle.
Young Pyromancer – platí vše psané výše.
Kouzla – karetní selekce a lízání
Faithless Looting – základní karta balíčku. Kope hluboko, plní hrob.
Desperate Ravings – další proliz je potřeba. Není možné ale balíček přesytit lízáním karet, místo je omezené. Na tomto slotu je možno hrát i Wild Guess.
Beck // Call – viz výše. Ideální je samozřejmě v kombinaci s YP, ale občas jí sešlete jen dohormady s Krenko’s Commandem jako levnější Divination, což není konec světa. Teoreticky je možné do decku přidat jednu Sacred Foundry a být připraven hrát i Call mód. Je to v zásadě freerol, takže to nechám na vás.
Reforge the Soul – hodí se jako pojistka, když nemáte rozotočený Beck // Call a potřebujete nové karty. Pokud vsadíte na MonoR nebo UR verzi, Reforge the Soul by měl být váš hlavní draw engine a do decku patří v playsetu.
Rituály
Battle Hymn – základní kousek komba. S YP na stole funguje báječně, protože počet přidaných man se zjistí až při vyhodnocení, a to už bude na stole nový token, který za zahrání rituálu dostaneme.
Infernal Plunge – dřív jsem nebyl fanoušek tohoto rituálu, ale v kombinaci s Young Pyromancerem se vyplatí. Občas potřebujete nějakou tu manu navíc a Plunge je opravdu efektivní. Nezapomeňte, že obětování bytosti je součást ceny, token od YP dostanete až později a není jím možné zaplatit (rozdíl oproti Battle Hymn).
Ostatní
Krenko’s Command – jen YP ty tokeny neutáhne. Command vám umožní velké Battle Hymny, ale nejlepší je už během roztočeného komba, kdy s Goblin Electromancerem, Young Pyromancerem a Beck // Call ho můžete taky vyslovovat jako Ancestral Recall
Past in Flames – důležitá část komba, i když teoreticky není pro zabití soupeře nezbytná.
Burn at the Stake – naše hlavní win condition.
Země
Mix duallandů, nic speciálního. Jak jsem psal výše, hrát jednu Sacred Foundry pro případný Call je volitelné. Využijete to tak v jednom ze sta případů, a ty dva životy navíc budou znamenat rozdíl tak v jedné ze sedmdesáti her. Čiliže je to na vás. Dvacet dva zemí se mi osvědčilo jako tak akorát.
Proč v balíčku chybí ...
Think Twice, Izzet Charm, Thought Scour – na první pohled skvělá kouzla, ale jen na papíře. Po pár hrách s balíčkem zjistíte, že po rozjetí komba jaksi máte jen jednu barvu many – červenou. Battle Hymn vám neumožní tyto kouzla zahrát, po Past in Flames budou jen hloupě koukat z hrobu a dolíznout si je díky Beck // Call taky ničemu nepomůže. Všechny kouzal, které chcete hrát PO rozjetí komba, musí být čistě červená. Proto když už budete chtít přidat další proliz, koukejte raděj po kartách jako Wild Guess (který tady mimochodem vůbec není špatný).
Balíčku by se tuze hodil efekt karty Prophetic Prism, ale obávám se, že je to nereálné.Thatcher Revolt - více token generátorů už není díky YP zapotřebí.
Sideboard
Sideboard jsem z výše uvedených důvodů neřešil, ale bylo by dobré být připraven na karty typu Izzet Staticasters. Jako možnou odpověď bych viděl třeba Mizzium Skin nebo Simic Charm. Dále se určitě bude hodit Dispel a nějaké to zabíjení. Lze vyzkoušet i nová Chandra, Pyromaster, Jace, Architect of Thought nebo třeba Devil's Play.
Taky je možné po sideboardu deck úplně předělat a být třeba Delver nebo obyč tokeni s Hellriderem nebo dokonce M14 Ogre Battledriverem! Ten se do kombinace s Young Pyromancerem hodí báječně, v maindecku na něj ale opravdu není místo. Pokud se podržíte kombo plánu, příliš mnoho karet byste sideboardovat neměli, protože tím výrazně snižujete konzistenci balíčku.
Deck dokáže vyhrát ve třetím kole na několik způsobů, není to ale zrovna pravděpodobné. Čtvrté kolo je zabití soupeře už častější – pokud se vám podaří položit druhé a třetí kolo Electromancera a Pyromancera, je to skoro na tuty. Reálně ale budete s kombem čekat o něco déle, třeba až do doby, než se soupeř zatapuje a vy sešlete klíčové bytosti i rituály v jednom kole a uchráníte je tak před removalem.
Slovo na závěr
Osobně si nemyslím, že se deck prosadí. Kombo stále není extra stabilní a lze ho lehce nabourat ať už spot removalem nebo kartami jako Izzet Staticasters, Curse of Death’s Hold, Profit // Loss nebo Eletrickery. A to nehovořím o dalším M14 reprintu – Ratchet Bomb. Na druhou stranu jsem jistě nevymyslel tu úplně nejlepší variantu, a třeba to někdo z vás "brejkne". Rozhodně je ale balíček zábavný (minimálně pro vás, nevím jak pro soupeře) a na turnaj typu FNM bych se s ním rozhodně vypravil!
Young Pyromancer’s Deck no.2: 3C Burn!
Podruhé a opět smažíme, tentokrát však nikoli u kůlu, ale jen tak obyčejně do hlavy.
Pro hráče, kteří mají tento archetyp v oblibě, doporučuji na vyzkoušení následující verzi WRB Burnu:
3C Burn Cedric Main Deck Sideboard 3 Deathrite Shaman
4 Young Pyromancer
4 Boros Reckoner
4 Chandra’s Phoenix
4 Pillar of Flame
4 Bump in the Night
4 Searing Spear
4 Skullcrack
4 Boros Charm
3 Warleader’s Helix
4 Blood Crypt
4 Sacred Foundry
4 Godless Shrine
4 Clifftop Retreat
4 Dragonskull Summit
1 Isolated Chapel
1 Mountain
Vítanou posilou je krom YP i v M14 navracející se Chandra’s Phoenix a za testing určitě stojí i nová Chandra, Pyromaster (alespoň v sideboardu). Tam by se taky měl objevit nějaký ten Blasphemous Act – někomu se možná vejde i do základu.
Můžete vyzkoušet taky Blood Scrivenera, já ale nejsem jeho fanouškem.
Tento deck jsem netestoval tak intenzivně, je velmi přímočarý a na hraní méně zajímavý. Berte ho tedy jen jako inspiraci. Své příznivce ale věřím že si najde. Díky YP můžete buď střílet soupeře a vytvářet u toho řetěz chumpblockerů, nebo naopak smažit potvory a klofat tokeny.
S tímto se s vámi loučím. Přes prázdniny budu všude možně, jen ne online, takže pokud se tu ode mě objeví článek, nebude to o Standardu (protože bych byl zoufale neinformovaný a neaktuální), ale o nějakém casual formátu typu EDH nebo Pauper.
Hezké léto plné pohody ať už s kartičkami nebo bez vám přeje
Cedric
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Rozhovor s hráčem Flesh and Blood Janem Kučerou
Gratuluji k výsledku! Pražského Callingu se přece jen dočkáme v lednu 2025, byl jsi vyslyšen. Cestování také moc nemusím, snad FaB získá...
všechny komentářeTOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentáře