Ostatní
Soutěž o 18 boosterů: UG Tempo
Soutěž o 18 boosterů: UG Tempo
Představujeme vám jeden ze soutěžního balíčku v soutěži o 18 boosterů Avacyn Restored. Pokud chcete taky boostery Avacyn Restored zdarma, tak nám zašlete rozbor dvojkového balíčku s cenou do 4000,- Kč dle ceníku Černého rytíře. Více o soutěži se dozvíte zde. Jelikož máme v zásobě ještě 4 články, tak bude vyhodnocení soutěže až 17.6. Děkujeme vám za pochopení a příště si dáme větší rezervu.
Zdravím Tě, milý čtenáři. Jmenuju se Honza Zahradník, občas známý pod přezdívkou Zahry a na Cockatrice pod nickem Clash. Magic hraju od vydání Mirrodin Besieged, převážně na casual úrovni, ačkoliv pár draftů a prerelease už jsem si zahrál i oficiálně. Má Magicová povaha brousí někde mezi Jimmym a Timmym. Rád vytvářím vlastní balíky nad kterýma se lidi pozastaví a uznale hvízdnou, i když třeba neuhraji ani top4. Můj poslední pokus, který někteří z vás mohli potkat na Cockatrice, je budget U/G tempo s dosavadním skóre 21:8:2, což je zatím nejúspěšnější pokus o hratelný t2 balík.
UG Tempo Zahry Main Deck Sideboard 4 Delver of Secrets
4 Wolfbitten Captive
4 Mayor of Avabruck
2 Dungeon Geist
4 Vapor Snag
4 Mutagenic Growth
3 Moonmist
1 Gut Shot
2 Ranger‘s Guile
1 Gitaxian Probe
3 Ponder
2 Revenge of the Hunted
2 Runechanter‘s pike
4 Hinterland Harbor
2 Ghost Quarter
1 Contested War Zone
1 Evolving Wilds
8 Forest
8 Island2 Autumn‘s Veil
3 Flashfreeze
2 Steel Sabotage
2 Naturalize
2 Phyrexian Metamorph
2 Tree of Redemption
1 Corrosive Gale
1 Graffdiggers Cage
Nejdříve se budu věnovat jednotlivým kartám maindeck i sideboard:
Delver of Secrets: Základní karta celého balíčku, neodmyslitelně sem patří, nemusím snad zdůrazňovat proč. Balíček hraje celkem 20 různých instantů nebo sorcery, z toho 3x Ponder a 3x Moonmist, tudíž by neměl být problém ho stabilně otáčet do třetího kola.
Wolfbitten Captive: Nakonec vyhrál (nečekaně) nad Phantasmal Bearem kvůli podtypu Human, navíc neumře jen tak na cokoliv a druhá strana je dostatečně brutální sama o sobě.
Mayor of Avabruck: Jeho přední strana je celkem slabá, ačkoliv i flipnutého Delvera dokáže posílit. Někdo by si mohl myslet, že je tu zbytečný, ale po hodinách testingu se osvědčil velmi dobře. Díky třem Moonmistům se jeho druhá strana ukáže častěji než by nepřítel čekal a poté je schopný zakončovat hry sám o sobě.
Dungeon Geists: Snad ani nepotřebuje komentář. Modrozelená trpí asi největším nedostatkem removalu ze všech dvojkombinací, a proto je zde kvalitní řešení na 3/3 lítačce více než vítané.
Moonmist: Někdo by se mohl ptát, proč tu není 4x, jiný by řekl, že je tu zbytečný. Během testování se tři kopie osvědčily dostatečně – zněkolikanásobí sílu našich bytostí, občas něco zachrání v útoku či bloku a proti rychlým aggrům nám zajistí kolo života navíc. Jeho největší nevýhoda je že už flipnutého Delvera vrací zase zpátky na nudnou 1/1, což je hlavní důvod proč nehrát playset.
Vapor Snag: Jak už jsem zmínil, v těhle barvách je velmi málo kvalitního removalu, tudíž možnost zbavit se blokera a ještě ťuknout za jedna je pro nás velmi vítaná. V krajním případě navíc dokáže vrátit naší bytost na ruku v reakci na zabíjení, což se také počítá.
Mutagenic Growth: Ochrana před blesky, myška, to vše s možností neplatit manou. Naprosto skvělá a osvědčená karta.
Gut Shot: Na formátu se pohybuje opravdu mnoho bytostí s jedničkou dozadu, tudíž by neměl být problém vždy najít nějaký vhodný cíl. A možnost doklepnout nepřítele který zoufale zastabilizoval hru na jednom životě...
Ranger‘s Guile: Ochrání nám naše bytosti a funguje jako miniaturní myška.
Gitaxian Probe: Dělá z balíčku v podstatě 58karetní deck, a navíc nám dává informaci o tom, s kým máme tu čest a okolo čeho se máme snažit hrát.
Ponder: Pomáhá připravit Delvera na flipnutí nebo nám na další kolo nahraje Revenge of the Hunted + možnost zamíchat knihovnu se také hodí. Jednomanové Cantripy v modré byli vždy dobré a není tomu jinak ani teď.
Revenge of the Hunted: Hardcast dokáže rozhodnout hru, Miracle cast ve druhém kole na právě flipnutého Delvera nepříteli dost znechutí náladu. Diskutabilní karta, ale má kvality, které jí nelze upřít a umí vyhrávat hry.
Runechanter‘s Pike: Dvacet instant/sorcery maindeck znamená, že píka bude běžně dávat bonus 3-5 dopředu, což je něco čeho už by se měl nepřítel bát.
Nonbasic země: Hinterland Harbor nemusím vysvětlovat, duály se vždycky hodí. Contested War Zone tu muže vypadat trošku zvláštně, ale ještě nikdy mi neprohrála hru a mnoha napomohla k výhře. Dvojice Ghost Quarter je tady proti Cavern of Souls, Vault of the Archangel, Inkmoth Nexusu a jim podobnému smetí. Nakonec jedna Evolving Wilds dokáže kromě stabilizace zamíchat balíček po líznutí Ponderem, což také nemusí být na škodu.
Co se týká sideboardu, ten by určitě snesl ještě trochu práce, ačkoliv pro poměry Cockatrice metagame je dostačující:
Autumn‘s Veil je tady proti controlům, netřeba vysvětlovat proč. Flashfreeze zlepšuje citelně matchup s Werewolfy, WRR a RG aggrem. Steel Sabotage je zde jako odpověď na nějaký ten pokus o Tempered Steel a hlavně našeho největšího nepřítele, Ratchet Bomb. Naturalize je tu aby se postarala o Tempered Steel, Mirrodinské Meče a podobnou ošklivou havěť. Phyrexian Metamorph je skvělá odpověď na legendární bytosti, Titány, Wurmcoil Engine, Consecrated Sphinx atd, a navíc je schopný nám zkopírovat nějaký ten Sword of něco, což se počítá. Tree of Redemption je tu proti fritce které řekne jedno velké STOP. Nakonec tu máme Corrosive Gale, odpověď na otravné tokení balíčky a jejich Lingering Souls či Entreat the Angels. Grafdigger‘s cage je tu proti Frites nebo Birthing podu, ačkoliv oba dva se ho snadno zbaví ancient Grudgí.
S balíčkem se hraje velmi jednoduše, pilotovat ho dokáže i mírně zkušený hráč. Princip je v prvních kolech vyložit hrozbu, a pak ji udržet ve hře, přichystat jí volný průchod a vyhrát. Balíček nemá kromě Revenge of the Hunted a Runechatnter‘s Pike téměř žádnou lategame, jedná se o midrange typ a podle toho by měla vypadat i rychlost naší hry.
Ideální ruka by měla vypadat zhruba takto: Island, Forest, Hinterland Harbor, Delver of Secrets, Vapor Snag, Mayor of Avabruck a Ponder.
U nepřítele nám nejvíc vadí Ratchet Bomba – Kromě geistů jsou všechny naše bytosti flipovatelné a converted mana cost 0 dělá z bomby dvoumanová wrata namířená proti nám. Proti ní nas chrání v sideboardu 2x Steel Sabotage. Dále nám velmi vadí cílený removal: se čtrnácti bytostmi v decku si nemůžeme dovolit o ně jen tak přicházet. Proto tu máme Rangers guile proti Terror efektům a Mutagenic Growth proti Shock efektům. Většinu bytostí jednoduše vrátíme na ruku nebo zatapujeme Geisty, tudíž nám můžou dělat problémy jen bytosti s Hexproofem (Třeba takový Thrun, the last Troll je ošklivá stopka, kterou však Delver naštěstí přeletí).
Co se týká matchupů, největší problémy nám dělají Frites, které naštěstí nejsou poslední dobou moc vidět. Elesh Norn je pro nás téměř nepřekonatelný problém, neboť nám po něm zůstane maximálně flipnutý Mayor jako 1/1 nebo Dungeon geisti, též jako 1/1 a najednou začíná být problém vymyslet jak dál. Pokud by se ve vaší metagame vyskytovaly Frites ve větším počtu, určitě by se dal do sidu zařadit toolbox Trinket Mage a protihrobařská dvojice Graffdiggers Cage a Nihil Spellbomb. Jinak bych na jejich otravné Legendárky sidoval hlavně Phyrexian Metamorpha.
Proti RDW je to tak 40/60 proti nám, na rychlost je červená prostě lepší, po sidu však Naturalize a Steel Sabotage řeší problém jménem červená Shrine of Burning Rage, a Tree of Redemption řeši zbytek.
Matchup s Birthing podem je závod o to kdo bude rychlejší, po sidu je však matchup nakloněn spíše na naši stranu, Naturalize, Graffdigger‘s cage, Steel Sabotage, Vapor Snag i Flashfreeze nám mohou velmi pomoci udržet bojiště průjezdné pro naše bytosti.
Matchup s Mono black Zombies je opět závodem o rychlost. Naštěstí na Phyrexian Obliteratora máme Vapor Snag a Duo Dungeon geistů a Gravecrawler s Messengerem chodí po zemi, tudíž by pro nás mělo být snazší přeletět. Sideboard: Phyrexian Metamorph si hezky rozumí s nepřítelovým undying a Tree of Redemption nám zajistí dostatek životů pro dožití se nepřítelovy smrti.
G/R aggro je velmi podobné matchupu se Zombies, hlavní rozdíl zde představuje výměna blesků za cílené ničení. Sideboarding stejný, jen navíc Flashfreeze. Metamorph tu navíc kromě Undyingu dokáže velmi hezky zužitkovat i nepřitelovy meče.
Wolf Run Ramp: Tohle je závod s časem a jeden z nejtežších matchupů, dá se však vyhrát. Side in: Flashfreeze, Graffdiggers Cage proti GSZ a Metamorph na nepřítelova Thruna či rudého Titána.
Delver (Mirror): Tato barevná kombinace je, navíc i kvůli rozpočtu, zdaleka nejslabší, ale ve výsledku stačí jen jedno: Otočit Delvera jako první a pak ho udržet ve hře až do konce. Sideboarding by byl opět starý dobrý Phyrexian Metamorph proti Mečům a Corrosive Gale v případě že náš Delver je v nedohlednu a nepřítel už svého flipnul.
Dále bych chtěl trochu rozvést možnost zlepšit balíček s neomezeným rozpočtem. Určitě bychom si rádi zahráli jeden až tři kousky Temporal Mastery, dále dva, tři Snapcaster mágové by naší věci opravdu prospěli. Slabé Runechanterovy píky je třeba vyměnit za Sword of War and Peace. Proti Aggru na uzamknutí stolu by přišla vhod i Tamyo. To jsou nejdražší kousky, samozřejmě by se pak dalo vymyslet i více věcí.
Výhoda tohoto balíčku je že po rotaci nám neodpadne žádná z klíčových karet – Vapor Snag, Gut Shot, Mutagenic Growth se dají snadno nahradit. Gitaxian Probe nahradí jiný na nás nachystaný jednomanový cantrip – dá se nahradit i čtvrtým Ponderem. Ze sideboardu zmizí Steel Sabotage, Corrosive Gale a Phyrexian Metamorph – obzvláště poslední zmiňovaný pro nás bude docela znatelná ztráta, avšak podle spoilerů bude v m13 starý Clone, tudíž náhrada se najde. Navíc s Návratem na Ravnicu by mohl přijít reprint mnoha zajímavých karet které by tento balíček pozvedly o úroveň výš.
Celková cena balíčku podle E-shopu černý rytíř: Píky jsou 19,- za kus; Playset Delvera 9,- kus; Wolfbitten Captive 25,-; Mayor of Avabruck 35,-; Dungeon Geists 55,-; Vapor Snag 5,-; Mutagenic Growth 5,-; Moonmist 5,-; Ranger‘s Guile 5,-; Gut Shot 15,-; Revenge of the Hunted 19,-; Hinterland Harbor 109,-; Gitaxian Probe 7,-; Ponder 9,-; Ghost Quarter 9,-; Evolving Wilds 7,- a Contested War Zone 15,-
Sečteno a podtrženo, balíček bez sideboardu stojí 1052,- ke dni 3.6.2012.
Těm co dočetli až sem děkuji za vytrvalost a doufám že se vám můj rozbor líbil. Nakonec bych chtěl jen dodat, že celý balíček je v podstatě vtip, rozpočet 4000,- je pro turnajový balík jiný než RDW opravdu málo, a tak jsem se rozhodl postavit doopravdy levný balík pro začínající hráče který by měl mít naději na 3:1 nebo 2:2 třeba na FNM. :o).
Zahry
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.