Články
Sférochodcův průvodce po Ravnice - Gatecrash, 2. část
Sférochodcův průvodce po Ravnice - Gatecrash, 2. část
The Magic Creative Team
12. 12. 2012
Struktura Simicu
Zonot 1. Byl první, který se otevřel. Bylo to v opuštěné oblasti poblíž Desátého okrsku. Je to domovský zonot mluvčí Zegany, ačkoli ona sama tráví většinu času v Zonotu 7, kde se nachází Simická gildovní síň. Zonot 1 je nejmenším ze zonotů, a ve srovnání s ostatními působí poněkud pochmurně.
Zonot 4. Největší ze zonotů, jeho mluvčí je mořský trol Trifón. Jeho kultura je více násilnická a přímočařejší, a obyvatelé velikostí poněkud převyšují průměr.
Zonot 5. Simicové jsou sice poněkud izolacionističtí, ale tento zonot se stal turistickou atrakcí - místem, kde si bezgildovní mohou prohlédnout Ravnický oceán, a jeho přírodní Simické krásy. Místo aby je Simicové odrazovali, vystavěli zde Spirálové schody, aby návštěvníků přilákali víc.
Zonot 7. Jediný zonot uvnitř hranic Desátého okrsku. Zde stojí Zámek (Zameck), Simická gildovní síň. Jak čtenář jistě uhodne, je to ten nejrušnější a nejhustěji obydlený zonot.
Čeledi (Clades). Simicové se sami rozlišují podle čeledí, spíše než podle ras, úloh, nebo kast. Každá čeleď je ekvivalentem jednoho projektového týmu: skupině různorodých členů, ať už úlohou nebo rasou, které spojuje jeden cíl. Čeledě existují v rámci zonotu, ale není to vždy pravidlem. Větší čeledi zasahují i do několika Simických komunit
Některé z čeledí jsou:
Čeleď trupu. Tato čeleď se soustředí na ochranu, obranu, výdrž a podobně. Jejich projekty zahrnují vše od posilování exoskeletonů až po zpevňování zdí zonotů.
Čeleď ploutví. Tato čeleď studuje pohyb - jak doslovný (například u létajících bytostí) tak i třeba pohyb surovin a materiálů v ekosystému.
Skrytá čeleď. Tato tajnůstkářská čeleď se stará o ukrytí Simicu před zraky ostatních. A to jak doslovně - maskováním, tak pomocí magických ochran svých znalostí nebo činů.
Čeleď kliček. Cyklické vzory a metamagie, to je specializace této čeledi. Její projekty zahrnují nalezení cest k rušení nebo přesměrování magie, a také k posílení přírody.
Princip držby. Podobně jako mořské sasanky nebo houby, které se dokáží pevně přichytit k podkladu, aby je nestrhl proud, Simic zformuloval filozofické dogma na tomto principu. Radí v něm svým členům nikdy se příliš neodklánět od přírody, nebo je "strhne proud" - obrazné varování před nechvalně známou minulostí Simické gildy. Simičtí se musí držet blízko svých zonotů, a Simické průniky do civilizace jsou proto mnohem kratší, než je tomu u jiných gild. Zonoty jsou v podstatě sloupce mořského života, čnící do "cizího prostoru", a oceán hluboko pod nimi je živná půda, k níž jsou "ukotveni".
Vzestup. Princip držby nicméně neznamená, že Simicové jsou izolacionističtí nebo xenofobní. Jiná myšlenka, která má v Simicu více zastánců, je Vzestup. Tak jako chladné hluboké vody oceánu, bohaté na živiny, stoupají k prohřáté hladině a nahrazují vyčerpané svrchní vody, Simicové věří v duchovní koncept spojující disciplínu a snahu o dosažení cílů. Návrat tvorů z hlubin na povrch, zrod větších a větších organismů, honba za porozuměním přírodě, tvorba nových zonotů… to vše symbolizuje Vzestup. Nové a živoucí obrodí to, co je staré a vyčerpané, a toto konání je cyklické.
Mluvčí Zegana. Vznešená a tajnůstkářská merfolčí žena Zegana je současnou gildovní paní. Je mluvčí Zonotu 1, prvního, který se objevil na Ravnice, a byla to ona, která prosadila Výnos pochopení (Fathom Edict), který znamenal nový začátek pro celou gildu. Nicméně ona je ta první, která hbitě dodá, že jedná jménem Rady mluvčích, vůdců všech devíti zonotů, a že pokud by Rada s jakýmkoli jejím činem nesouhlasila, neprodleně by ji ve funkci gildovní paní nahradila jiným. Mnozí si ovšem myslí, že je to jen falešná skromnost, a že Zegana má celou Radu pod kontrolou - pokud ovšem nějaká vůbec existuje.
Zámek (Zameck). Simická gildovní síň nemá nijak slavnostní nebo obřadný ráz. V Zonotu 7 jen vyčistili velkou komnatu těsně pod povrchem od toho nejhoršího haraburdí, a teď slouží jako místo setkání mluvčích, a přijímací místnost, kde se mohou nesimičtí návštěvníci setkat se Zeganou nebo jinými Simickými vyslanci. Ve střeše stavby je mnoho otvorů, překrytých šlemem, který propouští opalizující světlo. Vcelku to působí, jako by byla místnost pod vodou. Husté trsy chaluh obrůstají zdi, a rohy a kouty zdí i podlah jsou pokryty řasami. Hlavní síň je ovšem čistá a prázdná, s výjimkou velkého stolu ve tvaru spirály, s vyvýšeným stupínkem uprostřed.
Spirálové schody. V Zonotu 5 nechali zdola až nahoru magicky vyrůst obrovskou masu mořských rostlin. Tato masa spirálovitě obtáčí vnitřní prostor zonotu, a byly do ní vyřezány (a zbaveny slizu) schody. Po těchto schodech mohou návštěvníci z povrchu dospět až k mořské hladině. Toto je nabídka Simicu ostatním Ravnicanům - místo kde mohou vidět, dotknout se, nebo i plavat v chladných oceánech, oceánech, na které zapomněli již před tisíciletími.
Jezero (Jezeru, the Lake District). Během posledních let si Simičtí uvědomili, že by postupem doby mohli být ve svých zonotech naprosto izolovaní. Aby na sebe více upozornili, začali se snažit ukazovat svou gildu více na povrchu. Nejvýznamnějším počinem se stalo Jezero, což je celý okrsek zaplavený vodou. V tomto zaplaveném údolí je Většinou jen pár stop hluboko, i když v nejhlubších místech může být až čtyřicet stop. "Pozemní" bytosti se tu mohou plavit pomocí Simických "převozních" bytostí, nebo chodit po chodnících z plovoucích kamenů (nadnášených velkými vzdušnými váčky).
Krásy (Krasis). Každá Simicem upravená životní forma se nazývá "krásou", je to všeobecný pojem. Nový Simic se snaží vyvarovat se chyb Momira Viga a jeho bioinženýrů, ovšem stále používá magii k tvorbě nových životních forem ze současných, nebo k slučování několika organismů v jeden nový. Některé takovéto organismy jsou opravdu unikátní bytosti, které nemají reprodukční schopnost, jiné se rozmnožily a staly se součástí struktury gildy.
Postoje Simicu k ostatním gildám
Azorius: "Senát má dobré úmysly a je prozíravý. Ale jeho důraz na obezřetnost a kontrolu jej paralyzuje. To je nešťastné, protože, na rozdíl od nás, svět na povrchu jeho vedení potřebuje."
Orzhov: "Žádná jiná gilda nás tak neohrožuje. Orzhov nahradil rozum poslušností a sílu penězi. Je to ten největší nepřítel obyvatel a přírody Ravnicy."
Dimir: "Takové strašné plýtvání znalostmi a porozuměním. Nedělají nic jiného, než že mění informace za peníze, za které si pak kupují moc a výhody. Ale nakonec nad jejich mrtvolnými machinacemi život zvítězí."
Izzet: "Jejich úsilí musíme ocenit a učit se z něho, ale jejich odmítání přírodních systémů je krátkozraké. Život časem nalezne dokonalejší řešení, než jaké oni kdy vymyslí."
Rakdos: "Musíme porozumět ne jim, ale tomu, proč je tu vůbec trpí - co pro společnost dělají. Do té doby se k nim chovejte jako k divé zvěři - držte si odstup.
Golgari: "Pokud by potřebovali spojence, budeme jejich nejbližší. Ale příliš se soustředí na onu pochmurnou stránku koloběhu života a smrti, i ke své vlastní škodě. Nemají trpělivost s ničím, co hned nemá obrovskou moc."
Gruul: "Jejich povaha je samotné udržuje na periferii. Naše trpělivost a adaptabilita nás ochrání před podobným osudem. Pokud nás přijdou žádat o pomoc, neodmítneme je."
Boros: "Nebezpečná kombinace emocí a organizace. Ať už jedná sama za sebe, nebo je řízena odjinud, Legie svůj strach a své touhy dokáže proměnit v efektivní agresivitu."
Selesnya: "Konkláve chápe posvátnost života, ale brání pokroku pomocí mystiky. Souhlasíme s jejich kolektivismem, ale ne s jejich dogmatismem. My se snažíme podporovat různorodost, ne dosáhnout uniformity."
Borborygmos, první. Ačkoli žádný z klanů dosud nebyl schopen porazit nebo sjednotit ostatní, jeden z klanových vůdců je svým způsobem uctívaný jako neformální představitel Gruulské "gildy": Borborygmos. Je to neobvykle mohutný kyklop, vůdce Klanu hořícího stromu, který "své nepřátele rozmazává na pastu, kterou si pak leští boty", jak se říká. Borborygmos dokázal ubránit své vůdcovství po několik desetiletí, a zabil mnoho vyzyvatelů. Ale, ačkoli je stále mocný válečník, začíná Borborygmos v kostech cítit svůj věk. Vyzyvatelů je stále víc, a jeho vítězství jsou čím dál těsnější.
Gruulské klany. Občas, pod nějakým ambiciózním válečníkem, vznikne nový klan, a mezitím několik jiných může být poraženo a vyhubeno, takže jejich počet je nestálý. Nicméně, těchto šest klanů patří k těm nejstabilnějším.
Klan hořícího stromu (Burning Tree clan), vedený Borborygmem, je neobávanější a nejsilnější. Je také největší a nejrozšířenější, zasahuje do několika okrsků na Ravnice. Strach a obdiv nad Borborygmem umožňuje klanu udržovat si členy i v různých rasách a v oddělených oblastech. Symbol hořícího stromu se stal pro obyvatele Ravnicy i symbolem celé Gruulské gildy.
Vůdce Ghorského klanu, dvouhlavý obr Ruric Thar, vládne s barbarskou krutostí. Tvrdí také, že jako jediný se utkal s Borborygmem v boji a přežil, ačkoli jednu hlavu má od té doby ošklivě zdeformovanou. Ghorský klan ze všech nejvíc podniká útoky na ostatní Ravnické občany. Obvykle se klan utáboří poblíž hustě obydlené oblasti. Ruric Thar totiž rád děsí "uliční šváby", jak jim říká, bouřlivými, krvavými útoky.
Klan jizev (Scab clan) má mnoho různorodých členů, minotaury, kentaury, zlobry, a gobliny. Jeho válečníci jsou snadno k poznání svou oblibou v sebe zohavování jizvami a mrzačením. Nenávidí domýšlivost a faleš. Věří, že jaké tělo, takový duch, a že čím zohavenější tělo, tím lepší válečník. Klan v minulých letech porazil a vyhubil několik jiných klanů, ale jeho vůdce, tělnatý obr Narbulg devítiprstý, zatím nenašel odvahu vyzvat Borborygma a jeho klan.
Bolracký klan je tvořený převážně kyklopy, zlobry, troly, a obry. Jeho vůdcové se mění v podstatě denně, protože boje o vůdcovství jsou stejně časté, jako jídlo. Slovo "bolrak" je starého původu, a znamená "těžká kladiva". Bolrakové se specializují na ničení budov a staveb pomocí obléhacích beranů a velkých palic. Jediné, co Bolraci milují více než zničit něco malého, je strhnout, rozbít, a zničit něco, co bylo velké.
Syčivý Klan (Slizt clan). Tento prohnaný, lstivý klan je tvořený zejména viashiny, ačkoli mezi sebe občas přijme nějaké "růžokožce" (lidi). Tento klan přežil v Rozpadlé čtvrti za pomoci tří věcí: lstivosti, znalosti prostředí, a útokům z dálky. Syčivci sídlí vysoko v rozpadlých zříceninách a zasypávají vetřelce smrští šípů. Ostatní klany je považují za zbabělce, ale když vstoupí na jejich území, dávají si moc dobrý pozor. Sídlo klanu je Slupka (The Husk), oblast ve středu Rozpadlé čtvrti s množstvím prastarých zřícenin, které nějakým záhadným způsobem stále stojí.
Klan Zhur-Taa, také známý jako "běliči lebek", je jediný klan, který tvrdí, že "dodržuje staré zvyky". Mají blízký vztah ke svým zvířatům; jejich šamani dokáží svolávat divoká zvířata a cvičit je pro boj, nebo jako průvodce a oře. Zhur-Taa věří v Utmungr, "bohy z hlubin země", a očekávají probuzení ohnivého kančího boha, který svým běsněním vnese zkázu na celou sféru, a zničí přecivilizovaný svět jednou provždy. Zhur-Taa hromadí množství vybělených lebek, lidských i zvířecích, jako oběti těmto bohům. Jejich vůdce, Nikya staré cesty, je mocná šamanka, která, jak se tvrdí, může y ravnické půdy vyvolat šlahouny prastaré révy.
Skarrg: místo setkání. Ve zničených, rozpadlých zbytcích obrovského paláce hoří velká vatra, a označuje místo Gruulských tradicí. Skarrg není neutrální území, mezi klany není nikdy příměří, a staré křivdy vždy rychle vypění do krvavého boje, nicméně na toto místo klany pravidelně chodí ze všech koutů Ravnicy. Pečou se tu divočáci, a konají velké bitvy, a vládne zde jakýsi gruulský druh sounáležitosti.
Rozpadlá čtvrť. Každý okrsek v sobě má oblast, kde sídlí Gruulové, ale mnoho Gruulů obývá rozlehlé roztříštěné oblasti vně desátého okrsku. Rozpadlá čtvrť je množství zničených budov, chudinských čtvrtí, a podivných, oživlých zřícenin-elementálů. Oblast je ze všech stran obklopená civilizovanější Ravnicou; ostatní gildy se snaží proniknout dovnitř a zabrat území pro sebe, z čehož vznikají neustálé konflikty mezi nimi a Gruuly.
Staré cesty. V předgildovní éře byli Gruulové skupina druidů a šamanů uctívajících a ochraňujících přírodu. Očividně v tom neuspěli. Mudrci říkají, že když Gruulové viděli poslední poražený posvátný strom, poslední posvátnou mohylu proměněnou v kamenný lom, v ten okamžik se v nich zažehl plamen vzdoru vůči civilizaci a vůči těm, kteří hlásají "pokrok".
V dnešní době většina klanů žije podle hesla "silnější přežije", ale v několika klanech stále věří ve staré cesty. Zhur-Taa věří, že častá zemětřesení v Rozpadlé čtvrti způsobují probouzející se podzemní bohové, kteří se chystají zničit "uliční šváby". Zhur-Taa věří, že prvním znamením apokalypsy bude příchod Ilharga, ohnivého kančího boha.
Rauck-Chauv: svátek anarchie. Gruulové mají jen nemnoho tradic, ale nadevše milují Rauck-Chauv, nepravidelný festival, kdy se po několik dní hoduje, řádí, a ničí. Učenci tvrdí, že Rauck-Chauv oslavuje principy Gruulského antiintelektualismu, který má kořeny v druidském slibu vykořenit veškerou civilizaci, který ohrožuje přírodu, ale Gruulové prostě jen rádi rozbíjejí věci.
Postoje Gruulu k ostatním gildám
Azorius: "Náš svět je nakažen a Azorius je nákaza. Jakmile bude zničen, Ravnica se uzdraví."
Orzhov: "Gilda duchů a lhářů. Lepší je nemít kapsy, které by mohli vykrást."
Dimir: "Slaboši ve stínech. Vytáhněte je na světlo a uvidíte, co jsou zač. Bledí a vychrtlí."
Izzet: "Zatímco se zabývají svými teoriemi a klaní se drakovi, silní mění svět."
Rakdos: "Rakdosané vědí, že strach znamená moc, ale nad námi moc nemají."
Golgari: "Golgari vědí, že zničit město se musí od základů, ale jejich srdce jsou zkažena sliby moci."
Boros: "My Boros uznáváme! A proto hlavy Borosanů čestně nabodáváme na kopí, nenecháváme je pohozené ve stokách."
Selesnya: "Selesnyan vezme vlka, rozmazlí ho, naučí ho aportovat, a výsledkem je pes. My vezmeme vlka, vyhladovíme ho, pak ho hladového pustíme na lov, a výsledkem je silnější vlk."
Simic: "Simicové si užívají, když si mohou zahrávat s přírodou, ale schválně, co bude, až si příroda začne zahrávat s nimi."
Orzhovská gilda je založena na víře, že bohatství znamená moc, pevný řád tvoří bohatství, a gilda sama tvoří pevný řád. Gilda je v podstatě něco mezi církevní institucí, úvěrovou společností, a kriminální organizací, od každého trochu. Má okázalou skupinu kněží, vymahačů, a rádců-duchů, kteří vládnou nad množstvím gildovních sluhů a otroků, duchů odsouzených k posmrtné práci pro Orzhov, a thrullů. Mnoho členů Orzhovu skutečně věří, je jejich úloha je nutná k zajištění toho nejlepšího pro celou Ravnicu, a ve své cestě za mocí jsou naprosto bezohlední. Většina obyvatel Ravnicy v nich vidí jen zkorumpovanou organizaci, ale některé lákají jejich sliby bohatství, významného postavení, a dlouhého života.
Obzedat, Rada duchů. Gilda je vedena Obzedatem, radou složenou z duchů bývalých představitelů gildy, kteří si svou moc dokázali zachovat i poté, co se zbavili tělesné schránky. Členové Obzedatu se nazývají Neumírající, a skutečně, dokázali si uchovat své vědomí (a svou lakotu) i poté, co obelstili samotnou Smrt. Většina z nich vypadá jako morbidně obézní vysocí církevní hodnostáři nebo šlechtici, ale jejich spirituální forma je navíc bledá a odporná. Jsou paranoidní a zlomyslní, a často se snaží mařit plány svých ambiciózních (ještě živých) následníků, bránit šíření drbů, a špehovat potenciální nepřátele. Baží po moci, bohatství, a loajalitě. Obzedat zřídkakdy mluví přímo k mimogildovním; namísto toho promlouvají skrze oficiální velvyslankyni gildy, Teysu Karlov.
Kartely. Síť jednotlivých kartelů, což jsou samostatné jednotky uvnitř gildy, se zodpovídá přímo Obzedatu. Každý kartel se stará o různá území a trhy na Ravnice, a každý má svou vlastní hierarchii kněží, právmágů, vymahačů, a jiných. Každý kartel má v čele kardinála nebo podobnou klíčovou osobu, jejíž role odpovídá zhruba něčemu mezi šéfem gangu, bankovním ředitelem, a vysokým kněžským hodnostářem. Kartely se neustále přetahují o zdroje, o trhy, a o to, jak se co nejvíce zavděčit Teyse a Obzedatu.
Teysa, velvyslankyně Obzedatu. Lakomí, patriarchální duchové Obzedatu, a hašteřiví vůdci kartelů by mohli jen těžko být oficiálními mluvčími gildy. Teysa Karlov zastává novou a nezvyklou pozici v gildě: "velvyslankyni". Zastupuje gildu navenek, je oficiální mluvčí, a vyslankyně Obzedatu vzhledem k ostatním gildám. Dříve byla advokistkou a právmágem, a byla to ona, co sepsala nový, již nemagický Guildpact. Nyní je Teysa ve středních letech, a kromě mladické vynalézavosti a důvtipu už má i moudrost a nadhled starších. Její ambice nevyšly naprázdno; její jedinečná pozice jí umožňuje vyjadřovat vůli Obzedatu, ale také formulovat politiku gildy. Teysa není gildovní paní, ten titul stále patří Obzedatu, ale je mnoho těch, co vědí, že postavit se Teyse znamená postavit se celému Orzhovu.
Orzhova, chrám okázalosti. Gildovní síň Orzhovu je Orzhova, někdy nazývaná Chrámem obchodu. Je to honosná katedrála s vysokým stropem, aby si každý příchozí připadal nepatrný. Přehnaně veliká vitrážová okna a sochy v nadživotní velikosti představují řadu biskupů, andělů, a duchů.
Hřbitov (Irbitov): oblast mauzoleí. Když zemře nějaká mocná osoba z Orzhovu, je obvykle pohřbena na Hřbitově, čtvrti města patřící Orzhovu, kterou tvoří množství mauzoleí, pamětních soch, a podzemních hrobek. Hřbitov je strážený thrully, kněžími, a příležitostnými provozovateli nekromancie. Říká se, že rytiny na náhrobních kamenech na Hřbitově se mění, podle toho, jak se mění finanční situace zesnulého.
Vizkopova banka, Vizkopa. Centrum Orzhovského obchodu je Vizkopova banka, rozlehlá instituce, jejíž fasáda je zaplnění strážnými chrliči, a obloha na ní je křižována duchy Orzhovských dlužníků, kteří si tak odbývají svůj dluh. Vizkopa není jen místo, kde je uloženo bohatství gildy, ale i místo, kde se razí většina peněz na Ravnice. Střed budovy je chráněný mocným duchem bez tváře, jehož hlas je schopný proklít vaši duší, jak se alespoň tvrdí.
Mincovní ulice (Coiner's Row). Několika částem Ravnicy dominují Orzhovské kostely, ale v jedné ulici sídlí mnohem větší množství kněží a syndiků (úředníků) než kdekoli jinde. Mincovní ulice je nazvána podle prastaré mincovny, která zde původně stávala, a kde se razily mince (nyní se razí ve Vizkopově bance). Ale dnes má její jméno nový význam, je to ulice, kde gilda dává na odiv své mincovní a šperkařské umění, a vůbec bohatství všech gildovních, kteří tu sídlí. Je tu mnoho luxusních obchodů a restaurací, a ti, co nesplňují vysoký standard slušného chování a vystupování, tu nemají co dělat.
Funkce v Orzhovu
Klerikové: hlasatelé svaté víry. Mnoho ze střední vrstvy Orzhovu zastává funkci v církevní hierarchii, od nižších ministrantů až po vysoké hodnostáře. Orzhovští kněží v porovnání s kněžími na jiných sférách vypadají jako bezvěrci; následují sice svou víru, ale je to víra v moc a bohatství, ne v nějakou božskou bytost. Klerikové se nazývají podle svých povinností. Hříchobijci (Sinstrikers) kárají ty, kteří se nechovají podle Orzhovské doktríny, Vykupitelé (Absolvers) zprošťují kajícné jejich hříchů (obvykle za nějaký odpustek - cenný dar, nebo službičku).
Ukončovači (Enders): jsou to profesionální zbavovatelé života. Být Orzhovský zabiják je složitá a komplexní práce, a může mít mnoho podob. Někteří jsou obři-popravčí, kteří vykonávají rozsudek církevních hodnostářů. Jiní jsou duchové-vrazi, kteří "ukončují smluvní vztah" s donašeči nebo s jinými nedůvěryhodnými partnery. Další jsou čestní vojáci, kteří eliminováním hrozeb chrání veřejnost. Pokud se Orzhov rozhodne někoho "ukončit", ať už Orzhovana nebo ne, rozsudek bývá vykonán tak, aby zapůsobil na ostatní. "Ukončené" osoby u sebe obvykle mívají Orzhovskou vizitku, anebo je i sám akt "ukončení" s patřičnou obřadností ohlášen předem.
Rytíři: vzory ctností a nectností. Být rytířem je něco čestného a úctyhodného. Stávají se jimi členové gildy, kteří prokázali svou věrnost a schopnosti. Když je nějaká osoba pasována na rytíře, je jí přidělen titul charakterizující nositele. Nemusí být ovšem vždy pozitivní. Například "Rytíř pokání" může být ten, který svou službou vykupuje nějakého jiného hříšníka, zatímco "Rytíř zoufalství" přináší strasti a zkázu nepřátelům Orzhovu.
Syndikové: tvůrci poznámek (psaných drobným písmem). Orzhov zaměstnává menší armádu advokátů, poradců, účetních, vedoucích, právních zástupců, a kurýrů, kteří se starají o každodenní administrativní činnost gildy. Dohromady se jim říká syndikové, ačkoli mají různá jména. Někteří jsou mocní právmágové (někdy zvaní advokisti), kteří vymáhají smlouvy, a jsou schopni vytvořit "kruh pravdomluvnosti", který přinutí ostatní neříkat lež (což ovšem není to samé jako říkat pravdu). Někteří se starají o peníze, půjčují je a mají přehled o gildovních dlužnících, někteří obchodují s komoditami a mají přehled o jejich pohybu (ať už na normálním nebo na černém trhu), a domlouvají obchody mezi gildami. Jiní jsou překupníci, kteří ukrývají zboží, nebo jej pašují na dané území. Ačkoli syndikové se nechovají tak okázale jako ostatní hodnostáři, mají ve svých rukách dost velký podíl moci nad gildou, protože v podstatě rozhodují o tom, jak se gilda chová k ostatním mocným na Ravnice.
Thrullové: stvoření z masa, bez tváře, s maskami vyrobenými z neplatných mincí, tvoří nejnižší kastu v hierarchii Orzhovu. Jsou magicky vytvořeni k tomu, aby sloužili; můžete je vidět, jak čekají na své pány, doručují zprávy, nebo hlídají vchody do chrámů. Zruční kněží smrti a thrullotvůrci mohou vytvořit i větší exempláře pro ještě podivnější úkoly - jako létající oře, nosiče nosítek, nebo pohyblivé trezory. Někteří z Orzhovské elity považují thrully za módní doplněk, a často si jich pořizují velké množství, a vystavují je jako domácí mazlíčky.
Andělé: nespoutané síly. Andělé jsou v Orzhovu vzácní. Jsou to zosobnění víry a sounáležitosti, takže většina z nich by s lakomým a bohatým Orzhovem nechtěla nic mít. Ale čas od času je nějaký anděl rozčarovaný jednoduchými principy a militaristickou povahou Borosu, a hledá místo, kde nalezne patřičný respekt. Anděl, který to v Borosu může dotáhnout maximálně na pěšáka, se v Orzhovu může stát mocným idolem. Orzhovští andělé často slouží jako vykonavatelé, velitelé, církevní hodnostáři, a vůbec jako ti vyšší v Orzhovu , ale často si vytvoří vlastní, jedinečnou náplň práce. Andělé mají své vlastní zásady a prosazují je efektivně a bez milosti.
Art by Jason Chan
Duchové: nemrtví dlužníci. Když člen gildy zemře, jeho dluh vůči gildě není obvykle splacen. Posmrtná služba je obvykle zahrnuta v podmínkách členské smlouvy, a umožňuje gildě ovládat armádu nemrtvých. Tito duchové jsou ovšem naprosto jiného postavení než nemrtví představitelé Obzedatu, kteří dosáhli nesmrtelnosti svou mocí.
Postoje Orzhovu k ostatním gildám
Azorius: "Věří v průběh věcí více než v jejich smysl, ale oceňujeme jejich touhu po řádu; je to základní kámen v budování říše."
Dimir: "Dimirové k nám mají nejblíž ze všech, a ohrožují proto vše, co vytvoříme. Musíme je přetáhnout k nám, nebo zničit."
Izzet: "Jsou to nadšené děti, co ztratily cestu. Pokud se naučí loajálnosti, mohou být užiteční."
Rakdos: "Nebezpeční sobě i ostatním, hrozba dlouhověkosti a bohatství. Musí být pod kontrolou."
Golgari: "Smrtí nic nekončí; potud souhlasíme. Ale brouci a houby říši nevytvoří. Jsou sice jako my, ale bez hygieny, majetku, a důstojnosti."
Gruul: "Grullové mohou jít příkladem: takhle dopadne každá civilizace bez silného vedení."
Boros: "Borosané jsou sice slabší v rozvažování, ale dobří ve své snaze konat. Jejich vášně jsou jako struny, na které bychom mohli hrát."
Selesnya: "Sdílí naši představu sjednoceného světa, ale jejich dryády by pro blaho přírody obětovaly i naše nejcennější instituce."
Simic: "Jejich kořeny sahají hluboko do minulosti, ale jejich zájmem je pouze šířit život. To není ani polovina toho nejdůležitějšího."
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře