Casual
Nový formát Oathbreaker
Chtěli jste si někdy vyzkoušet Elder Dragon Highlander s planeswalkerem jako vaším generálem? Přijdou vám hry EDH příliš dlouhé, anebo byste chtěli hrát Brawl bez omezení jen na Standardové karty? Pak byste měli vyzkoušet formát Oathbreaker.
Foto: Wizards of the Coast
Nový Magicový formát Oathbreaker
Oathbreaker vytvořila americká nezisková organizace Weirdcards Charitable Club, Inc. Jedná se o rychlý casual formát určený pro více hráčů, který poslední dobou získává na popularitě. Kromě casual hráčů je vhodným i pro úplné začátečníky, kteří můžou snadno proměnit svůj Planeswalker Deck na Oathbreaker balíček.
Pravidla
Pokud náhodou neznáte EDH, doporučuju si prvně prostudovat třeba tento článek s úvodem do formátu. V Oathbreakeru si hráči vybírají jako svého Křivopřísežníka (Oathbreaker) jakéhokoliv planeswalkera. Dále je třeba si vybrat jako jeho Poznávací kouzlo (Signature Spell), které musí být sorcery nebo instant. Toto kouzlo, stejně jako karty ve zbytku balíčku, musí odpovídat barevné identitě planeswalkera, tedy symbolům barev, které jsou k nalezení kdekoliv na jeho kartě. Na začátku hry každý hráč umístí svého Oathbreakera i Signature Spell do Velitelské zóny (Command Zone), ze které je pak možné během hry vašeho planeswalkera hrát. Pokaždé, když je zničený, se jeho vyvolávací cena zvýší o dvě bezbarvé many. Poznávací kouzlo je možné hrát pouze, pokud je Křivopřísežník vyložený na bitevním poli. Každé další zahrání kouzla je o dvě bezbarvé many dražší. Zbytek balíčku se pak skládá z 58 karet. Žádná karta se v něm nesmí vyskytovat více, než v jedné kopii, kromě basic landů. Další důležitým rozdílem mezi Oathbreakerm a Elder Dragon Highlanderem je, že hráči nemají 40 životů, ale 20. Kromě těchto odlišností jsou pravidla stejná jako u EDH.
Oathbreaker jako formát
Zahrnutí planeswalkerů do EDH má své zastánce. Zatímco Brawl tohle umožňuje fakt, že karty, které je v něm možné hrát podléhají rotaci, je pro mnohé velikou nevýhodou. Oathbreaker je tedy kombinací těchto dvou formátů, jelikož v něm můžete hrát všechny karty napříč historií Magicu. Balíčky jsou díky menšímu počtu karet mnohem soustředěnější a hráči nemůžou zahrnout tolik karet považovaných v rámci EDH mety za všeobecně silné – naopak je třeba při stavění balíčku upřednostňovat karty, které jsou více zaměřené na podporu konkrétní strategie. Výsledkem by měla být větší originalita balíčků a menší výskyt těch stejných karet napříč různými decklisty. Počátečních 20 životů dává prostor aggro strategiím, zatímco hráči s combo balíčky, musejí hledat způsoby, jak přežít dostatečně dlouho, než najdou všechny potřebné díly skládačky. Zároveň tento počet zohledňuje fakt, že během hry vaši Křivopřísežníci vstřebají nějaké to zranění za vás.
Banlist
Tvůrci formátu se při banování karet v rámci Oathbreakeru řídí několika kritérii, přičemž se snaží udržovat formát interaktivním, odpočinkovým a rychlým. Z toho důvodu se nesmí ve formátu hrát karty spadající do kategorií
- Příliš rychlá manová akcelerace, tedy permanentní zdroje many, které produkují více zdrojů, než samy stojí. Příklady jsou: Sol Ring a Mana Crypt.
- Instanty a sorcery, které umožňují příliš snadnou výhru, protože jestli na ně protihráči nenajdou odpověď, hra rychle končí. Příkladem je třeba Ad Nauseam.
- Planeswalkeři, kteří jsou jako Oathbreaker až příliš efektivní a zneužívají pravidel formátu a Poznávacího kouzla. Do téhle kategorie spadá již dříve zmíněná Saheeli the Gifted.
- Karty, které restartují hry, příliš protahují hru a znehodnocují předchozí události v rámci hry, jako například Sway of the Stars, Upheaval a Worldfire.
- Karty, které limitují interaktivitu hry, příliš snadno ovládají hru anebo z ní vyřazují protihráče, zatímco je na ně těžké najít odpovědi. Příklady jsou: Trade Secrets, Limited Resources a Recurring Nightmare.
Celý banlist můžete najít ZDE.
Problémy formátu
Oathbreaker existuje už dva roky a roste na popularitě. I přesto má své odpůrce. Existuje totiž spousta způsobů, jak tenhle formát „rozbít“. Od Narset, Parter of Veils + Windfall až po Jace, Wielder of Mysteries v kombinaci s Treasure Hunt a balíčkem složeným jenom z landů. Je třeba si ale uvědomit, že se jedná o multiplayer formát a k tomu, abyste zahráli Signature Spell potřebujete vašeho Planeswalkera úspěšně dostat do hry. A jestli ostatní hráči zavětří, že se chystáte k nějaké takové legrácce, může se hra díky 20 životům velice rychle proměnit v hodně krátkou partičku Archenemy. Oathbreaker je především casual záležitost pro více hráčů a je třeba k němu takto přistupovat. Je tedy vhodné se s vaší herní partičkou sladit v míře kompetitivnosti balíčků. Zatímco někteří hráči můžou mít balíčky s co nejsilnějšími možnými kartami, jiní si třeba chtějí vyzkoušet zahrát nějaký zábavný balíček za pár korun a v takovém případě jde těžko mluvit o vyváženém herním zážitku. Podobně jako u samotného EDH je domluva klíčová.
Závěrem
Oathbreaker se nese v duchu EDH. Je to tedy casual formát určený hlavně pro hráče, kteří neberou Magic příliš vážně a mnohem více si užijí hraní balíčků upřednostňujících požitek ze hry na úkor soutěživosti. I přesto je jistě v Oathbreakeru dost prostoru pro stavění co nejsilnějších balíčků s co nejlepšími kartami. Důležité je si najít skupinku hráčů se stejným přístupem ke hře a v takovém případě vám jistě může Oathbreaker poskytnou zábavný a netypický herní zážitek. Pro tuhle chvíli je ale těžké říci, jestli si zachová rostoucí popularitu mezi hráči, nebo skončí v zapomnění podobně jako Tiny Leaders, nebo Brawl.
Diskuse o formátu jako takovém a o různých balíčcích můžete najít na Reddit vláknu.
Pokud máte zájem o to, se podívat na Oathbreaker v akci, ukázku najdete například na youtube kanálu Weirdcars nebo se můžete kouknout na partičku Friday Night Paper Fight.
Jako ukázku Oathbreaker balíčku přikládám video s vlkodlačím tribalem od Tolaria Community College:
Written by: Erich Poncza
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Ultimátní karty z Mirrodinu
Změna grafiky v Mirrodinu byla za mě tenkrát na škodu. Na druhou stranu dala vzniknout premodernu, který hraji rád. Hrát proti afinitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2024
Stačilo požádat a správné řešení velice rychle přišlo. Moc děkuji!
všechny komentářeUltimátní karty z Kamigawy
Můj oblíbený blok, který nyní hraji na common EDH. Spustit, splice onto arcane.. Silou karty nevynikají, ale líbí se mi. Díky za pěkný...
všechny komentářePohľad na formát Modern po Pro Tour
Ja som to hovoril :o) https://magic.wizards.com/en/news/announcements/au - gust-26-2024-banned-and-restricted-announcement
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 2. část
Tak ďakujem za komenty. Tak len zopár odpovedí: Innkeeper's Talent – ako vždy som na najsilnejšie a síce kombo využitie tohto...
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 1. část
Tak ďakujem za komenty. Faktom je, že síce došlo rotácii ale táto sada zase až „takú“ dieru do sveta neurobila. Jednak je naozaj trochu...
všechny komentáře