Casual
Úvod do Pauperu
Co kdybyste se dozvěděli, že existuje formát, kde tier 1 turnajové balíčky stojí méně než jeden Tarmagoyf a je možné uspět i s balíkem, který jste si sami navrhli a nejste tedy tolik vázání na decklisty profesionálních hráčů a navíc můžete hrát s kartami napříč historií Magicu, jako jsou například Brainstorm a Countrespell? Řeč je o formátu zvaném Pauper, kde hlavním omezením je vzácnost karet – můžete hrát pouze s kartami, které v některé z edic vyšly v common raritě.
Foto: Wizards of the Coast
Tento článek vyšel v roce 2019. Protože je v zásadě stále dost užitečný, tak jej v době prázdnin repostujeme.
Úvod do Magicového formátu Pauper
Ze vzácnosti karet vyplývá nízká cena balíčků. Zároveň se nejedná o formát se slabými balíčky, jak by se mohlo zdát. Lightning Bolt, Ponder, Daze a dokonce i karty, které se nesmí hrát ani v Legacy, jako například Gush, jsou všechny common a slouží jako příklad, že se rozhodně nejedná o slabý formát. Jistě by se například našla spousta pauperových balíčků, které by dokázaly roznést standardové na kopytech.
Pauper své pozvolně vzrůstající popularitě vděčí převážně Magicu Online, kde jakožto formát vznikl. Původně se jednalo o neformální záležitost, ale postupem času se stal natolik oblíbený, že WotC jej přidali do herního filtru legality. Nakonec se komunita natolik rozrostla, že byl uznán jako legitimní, byť casual, turnajový formát hraný i s papírovými kartami. Hlavní nevýhodou formátu je, že se teprve nedávno dočkal zasloužené pozornosti a péče ze strany WotC. Legálnost karet si i přesto stále nemůžete ověřit na Gathereru. Svítá však na lepší časy. Pauper Mythic Championship Qualifier se konal v březnu na MagicFestu v Los Angeles. Magic Online Championship nyní zahrnuje možnost dostat se na Mythic Championship hraním Pauperu. Formát je aktuálně také brán v potaz při navrhování nových setů. Například díky Maters setům se ve formátu staly legálními karty, které byli dříve uncommon, nebo dokonce i rare, jako v případě Mortician Beetle.
Možnou překážkou pro české hráče může být dostupnost karet – třeba ve formátu hodně hraný Delver of Secrets je na Černém rytíři beznadějně vyprodaný (leda byste byli ochotní si jej koupit ve foilové verzi). Dalším problémem je, že tento herní formát není ještě dostatečně rozšířený a nemá proto potřebnou podporu heren a tak to vyžaduje nemalé úsilí najít hernu hostící oficiální turnaje, nebo alespoň skupinu hráčů, kteří Pauper hrají.
Kde si Pauper zahrajete
Pokud vás však formát zaujal a chtěli byste si jej zahrát a jste z Prahy, pak mám pro vás dobrou zprávu. V Černém rytíři se pořádá Pauper každý čtvrtek a v Najádě každé pondělí. O dění na pražské Pauper scéně se také můžete dozvědět více třeba na Facebookové stránce. Pro mimopražské hráče je situace poněkud tíživější, i když se teď čerstvě začal Pauper hrát v Brněnské Rishadě každou druhou středu. Proto je také důležité šířit povědomí o tomto formátu a třeba se zkusit poptat v lokálních hernách, protože jestli majitelé uvidí, že je o turnaje Pauperu dostatečný zájem, jistě nebudou nic namítat a nějaké zorganizují.
Legalita karet
Vzhledem k tomu, že Pauper začal jako online formát, odvíjí se od toho legalita karet. Je možné hrát se všemi kartami, které vyšly ve virtuální podobě jako common, ale ty co naopak vyšly v common verzi jen v papírové podobě a ne na MTGO, nejsou ve formátu legální. Legalitu karet si můžete ověřit třeba zde. Je ale třeba dát si pozor a před turnajem si zkontrolovat legálnost karet v dané herně, protože Wizards of the Coast mají banlist zatímco Najáda jej má trochu odlišný.
Metagame
Cena formátu má zásadní vliv na další z jeho velkých výhod. Hráči si totiž mohou dovolit hrát s více balíčky, zatímco v Modernu je tvorba dalšího balíčku většinou spojena s velkou investicí, a tak je většina hráčů odkázána na hraní jen s jedním balíkem. Právě proto je v Pauperu meta mnohem nepředvídatelnější a pestřejší. Hráči si mohou snadno dovolit mít balíčků hned několik a střídat je dle nálady. Absence silných rare a mythic karet je také příznivá v tom, že tolik nezáleží na topdecku, jelikož málokterá karta dokáže hru rozhodnout sama o sobě. Pauper je tedy formát mnohem více odkázaný na synergie mezi jednotlivými kartami. Je mnohem důležitější, jak hrajete, oproti tomu, co si líznete, což dělá Pauper mnohem férovější. Navzdory vysoké koncentraci hráčů experimentujícími s různými balíčky výroby, se ve formátu vyrojilo několik stálic, které je možné potkat na většině turnajů. Jaké typy balíčků se tedy v Pauperu většinou hrají?
U/B delver
Delvera v Pauperu potkáte nevyhnutelně na každém turnaji. Není to nic překvapivého, jelikož balíček obsahuje velice kvalitní hrozby, removaly, proliz a rušení kouzel. Balíček se točí okolo jednomanových kouzel a kouzel, které je možné hrát bez placení manacostu, jako Gush, Daze, Foil, Snuff Out. Dokáže v prvním kole zahrát hrozbu v podobě Delver of Secrets, pak levnými kartami nasytit hřbitov a s pomocí delve dostat do hry Gurmag Anglera už ve druhém nebo třetím kole. Díky 5/5 jeho těla není mnoho efektivních způsobů, jak se jej zbavit.
Monarch Boros
Balík se točí kolem Glint Hawka a Kor Skyfishera. Obě karty vrací vaše permanenty na ruku, což je vzhledem k cílům, jako Thraben Inspector, Prophetic Prism a Lachemist´s Vile, výhoda. Dobrými cíli jsou také landy, jako Secluded Stepp a Forgotten Cave, které můžete využít k prolíznutí pomocí cycle. K doplnění životů pak slouží Wind-Scarred Crag a Radiant Fountain, které díky vracení můžete vyložit hned několikrát. Nakonec jsou tu Palace Sentinels, kteří z vás udělají monarchu a na konci každého kola tak budete lízat kartu navíc.
Tron
Tento kontrolní balíček se točí kolem zkompletování tria Urza´s Power Plant, Urza´s Mine a Urza´s Tower, které spolu dokáží, poskytnou 7 many. Při hledání kousků skládačky vám pomáhají Expedition Map a Crop Rotation, které si můžete najít s pomocí Mystical Teachings – tahle karta vám také umožňuje najít counterování a removaly a hlavně Gostly Flikcker.S pomocí Mnemonic Wall si Ghostly Flicker můžete neustále vracet na ruku a zároveň využít schopnost Mulldriftera k tomu, abyste se prolízali balíčkem, nebo můžete soupeře efektivně vyšachovat, pokud jej použijete v kombinaci s Dinrova Horror. Jedním z možných způsbů, jak soupeře dorazit s vaším absurdním množstvím many je Rolling Thunder.
Boggles
Tenhle poměrně přímočarý balík spoléhá na abilitu hexproof. Slippery Bogle, Silhana Ledgewalker a Gladecover Scout jsou skvělé cíle pro enchantmenty, jelikož neexistuje snadná cesta, jak se vašich potvor zbavit. Čím více enchantmentů máte vyložených na stole, tím lépe, a to díky Ethereal Armor a Ancestral Mask. Takže vaše manafixace v podobě Abundant Growth a Utopia Sprawl ještě více posiluje vaše útočníky.
Affinity
Pauperová Affinity má se svým modernovým protějškem společné vážně jenom jméno. Pro začátek se v něm doopravdy hrají karty s abilitou affinity for artifacts. Díky tomu tapujete vaše artefaktové landy prakticky za dvě many. K dispozici máte poměrně silná těla, která budete hrát s výraznou slevou. Thougcast pak poskytuje potřebnou karetní výhodu. Balík v sobě obsahuje také alternativní způsob výhry v podobě Atog + Fling, které můžete proměnit v překvapivě velké zranění, které vašeho soupeře zasáhne prakticky odnikud. Zřejmou nevýhodou je fakt, že je to přesně ten typ balíčku, na který všichni na turnaji chodí připraveni.
Burn
Posledním zmíněným balíkem je Burn. K tomu snad ani není moc co dodávat – jedná se o starou dobrou strategii v podobě čistého zranění do hráče, nebo případně do hrozeb, které vyloží na stůl. Hraje se v něm spousta karet, se kterými se potkáte v Legacy i v Modernu, jako například Rift Bolt, Lightning Bolt a Lava Spike. Díky Thermo-Alchemistovi pak většina těchto karet v podstatě dává za 4 zranění, místo klasických 3.
Závěrem
Jestli vás tedy formát zaujal, určitě ho neváhejte vyzkoušet. Vaše peněženka neutrpí takový šok, jelikož se jedná o nejlevnější constructed formát a na rozdíl od Standardu nehrozí, že vám váš balík zničehonic odrotuje. Navíc budete mít více příležitostí si zahrát s více balíčky a třeba se vám povede uspět s vaším vlastním výtvorem, pokud jste nadšeným deckbuilderem. Popularita formátu je na vzestupu a tak by byla škoda nechat si ujít jeho pomalu, ale jistě se blížící zlatou éru.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.