Super počtení
0 hlasů
Tomáš Vlček pro vás připravil rozbor Nic Fit decku na Legacy, který patří k těm zajímavějším a méně obvyklým. Pokud jste po tomto balíčku pokukovali, ale nebyli jste si jistí, zda jej hrát nebo ne, tak snad vám pomůže tento rozbor.
Ahoj, jmenuji se Tomáš Vlček, hraji Legacy a doufám, že je jen otázka času, kdy vy začnete také. Čtenáři CMUSu prý požadují více článků o Legacy, a tak jako já jsou toho názoru, že se jedná o nejlepší formát, který MtG nabízí. Nemohu mlčet a rád bych vám tak čas od času napsal o nějakém balíčku, který mne zaujal, komplikované kartě či strategii obecně.
Balíček, který v současné době hraji je Nic Fit („nice fit“ – pěkně to pasuje). Takto podivně se na legacy říká povětšinou kontrolním strategiím, které kombinují následující dvě karty:
Synergie mezi oběma kartami je jasná – zahodíte soupeři nějaké karty a sami si najdete dva basic landy přímo do hry – odtaplé! Maličký kaz na kráse je, že se Terapií napoprvé ne vždy trefíte a pak – země si může najít i soupeř.
Co se prvního problému týče, pomůže trénink a znalost ostatních balíčků. Často vám také „napoví“ soupeřův Stoneforge Mystic, Delver of Secrets, Intuice či Infernal Tutor. Také hra se vyvíjí určitým způsobem; pokud jste proti Death and Taxes nezahráli prvních 5 kol bytost, která by stála za zabití, tak šance, že první („slepou“) Terapií zahodíte hned dva Swordy (Swords to Plowshares) je dosti vysoká. Odměnou Vám bude zničující síla jediné opravdu „nefér“ karty tohoto jinak velice přívětivého balíčku, která dokáže soupeře dokonale paralyzovat. Cabal Therapy je spolu s Brainstormem považována za nejkomplikovanější kartu na formátu, takže se nebojte počátečních neúspěchů.
Druhý problém je buď problém o mnoho větší, než se netrefit Terapií, nebo vůbec neexistuje. Jde o to, že Veteran Explorer najde země i soupeři. Toto se může vymstít například proti Miracles, které hrají mnoho základních zemí. Ale nebojte! Většina balíčků na legacy buď žádné basicy nehraje, má jich jen velice malý počet (1-2) anebo není sto je efektivně využít. Výhoda naší verze balíčku je, že můžeme Veterány s klidným srdcem odsidovat a balíček dál skvěle funguje.
Soupeři jsme zahodili nějaké karty a našli si mnoho zemí – co dál? Teď buďto zabijeme soupeřovy hrozby nebo si zahrajeme nějakou drahou kartu, která zesměšní všechny ty malé efektivní bytosti, kterými se legacy jen hemží. Přirozené zabíjení v černo-zelené je karta manově nepříliš efektivní, ale když vše dobře dopadne, bude se váš protihráč cítit hodně podvedeně: Pernicious Deed. Obzvláště zničující proti Death and Taxes, Enchantress či balíčkům s Chalice of the Void. Co se hrozeb a odpovědí na ně týče, atraktivita Nic Fitu je také v tom, že trošku připomíná Highlander, protože mnoho karet hrajete jen jednou.
Což nás přivádí k další kartě, kterou hrajeme Nic Fit téměř vždy: Green Sun’s Zenith. Tento dává balíčku tolik potřebnou stabilitu a umožní vám skutečně na něco použít všechnu tak těžce (nebo možná ne až tak těžce) získanou manu. Veliká výhoda Zenithu je, že mnoho bytostí stačí hrát jen jednou, ale zároveň s nimi můžete počítat ve svém plánu a dřív nebo později je do hry dostanete vždy. Je to často Veteran Explorer za dvě many na začátku, Eternal Witness či Scavenging Ooze ve střední fázy hry a bijec v podobě Thragtuska či Titanie, Protector of Argoth, kteří mají soupeře jen dorazit.
Toto jsou karty, které najdete téměř v každém Nic Fitu, ovšem čistě zeleno-černá varianta se hraje pouze výjimečně, protože jí zkrátka něco chybí. Nejčastější je možno vidět midrange verzi s bílou – Junk verze – kde se hraje Siege Rhino, Sigarda, Host of Herons, Path to Exile (nikdo nehraje nekonečně basiců; zvláště povedené proti Marit Lage) a Vindicate.
Dlouho jsem hrál Nic Fit s červenou – Punishing Fire, Huntmaster of the Fells, Lilliana of the Veil a Pyroblast v sideboardu. Byl to skvělý board kontrol, ale problém byla zvláště nesmírná pomalost balíčku a rychlá prohra v případě, že náhodou nemůžete najít odpověď na soupeřovu hrozbu. Také zákaz Sensei’s Divining Top balíčku velmi uškodil. Existuje i combo verze s Academy Rectorem a/či Sneak Attack, ale tím bych vás teď nerad zatěžoval. Více se můžete dočíst na mtgthesource.com.
Nejlepší mi v současné době přijde verze s modrou, o které bych rád napsal více. Zde je decklist:
Tomáš Vlček
3 Force of Will |
2 Flusterstorm |
2 Surgical Extraction |
1 Diabolic Edict |
1 Leyline of the Void |
1 Nihil Spellbomb |
1 Umezawa's Jitte |
1 Toxic Deluge |
1 Maelstrom Pulse |
1 Thoughtseize |
1 Nissa, Vital Force |
Předem se musím omluvit, pokud tato verze dost dobře neodráží vaše představy o tomto archetypu. Některé balíčky hrají, krom výše zmíněných, karty jako: Consecrated Sphinx, Grave Titan, Broodmate Dragon a dokonce i Emrakul, the Promised End. Je to krása, když na formátu jako je legacy (se všemi Delver of Secrets, Daze a Wasteland) zahrajete podobnou kartu, ale většinou nemáte dost many nebo si kartu nelíznete včas a nakonec: soupeř má vždycky Force of Will…
Tato verze není tolik extrovertní, ale zato mnohem funkčnější. Zkrátka neděláte tak fantastické věci, ale zato je děláte vždy. Ponder a Brainstorm si v budoucnu jistě vyslouží zvláštní článek, ale beztak věřím, že si uvědomujete, jak fantastické karty to jsou. Balíčky, které hrají obě karty je o tolik větší radost hrát, než mnoho jiných, zkrátka proto, že děláte, co chcete a ne to co musíte: najdete si země, když je potřebujete, konkrétní kouzlo a podobně. Brainstorm můžete zamíchat nejen fetchkou, ale také Zenithem a zmírajícím Veteránem. Oproti jiným verzím má modrý Nic Fit navíc výhodu, že pokud si základní země líznete, můžete je vrátit zpět pomoci Brainstormu a opět „najít“ Veteránem.
Pokud se blížeji podívám na bytosti, které hrajeme, někoho může překvapit, že jsou zde pouze 3 a nikoliv 4 Veteráni. Důvodem je nejen fakt, že kartu k vítězství nepotřebujete bezpodmínečně, ale také fakt, že třetí a čtvrtý je chump-bloker za jednu zelenou – a nic víc. Nehledě k tomu, že jich – spolu se Zenithy – hrajete pět. Podobný důvod mám i k tomu, že nejsilnější bytost na legacy, která se poslední dobou stále častěji skloňuje v souvislosti s potencionálním banem (na legacy věc velice neobvyklá) hraji také jen třikrát a tou je jak správně hádáte: Deathrite Shaman. Shaman je o poznání lepší v late game, ale karty jako Pernicious Deed a Toxic Deluge, nedostatek místa v balíčku a i fakt, že někdy potřebujete údernější karty, jeho číslo snížil o jeden kus.
Dvě z nejfantastičtějších bytostí poslední doby jsou: Leovold, Emissary of Trest a Tireless Tracker. Již dávno hráči Zenithu přemýšleli jak nejefektivněji tuto kartu prolíznout nebo, nedej Bože, líznout si i více karet. Odpověď je v těchto dvou kartách. (Omlouvám se Regal Force) Tireless Tracker vám s fetchkou nejen lízne nejméně dvě karty, ale pokud na něj soupeř nenajde okamžitě odpověď, což je s pomocí Cabal Therapie často skutečnost, čeká ho rychlá smrt v režii obrovské skautky. A i když Vám ji soupeř nakonec zabije, tak 4+ Clue tokeny a dostatek many na to líznout si z nich karty včas, již většinou nepřebije nikdo. Nezapomeňte, že můžete trošku „podvádět“ s Veteránem.
Leovold, Emissary of Trest je karta natolik absurdní, že pokud jste proti ní ještě nehráli, tak si nemůžete udělat dostatečnou představu jak silná je. I když soupeř má zabíjení, tak si líznete kartu, což je již karetní výhoda. Ale při těch kataklysmatických scénářích, kdy odpověď nemá, obrovská část balíčku rázem vůbec nefunguje nebo funguje tak špatně, že je lepší karty raději nehrát: Ponder, Brainstorm, Jace, Grim Lavamancer, Punishing Fire, Rishadan Port, Griselbrand, Wasteland, Hymn to Tourach, Gitaxian Probe… Zvláště na větším competetive turnaji může malá nepozornost s Leovoldem na stole – například při pokusu o Brainstorm – vyústit v okamžitou prohru. Pokud čelíte ANTu, a soupeř zahraje Tendrils of Agony, tak si nejprve líznete 10+ karet a po sidu by se tam snad nějaká odpověď našla. Navíc je to nadprůměrně velká bytost na současné legacy, která při absenci goyfů preferuje flexibilnější bytosti, a dokáže dobře blokovat, což defenzivní charakter Nic Fitu vítá.
Jakýsi pomyslný high-end mezi bytostmi zde představují dvě karty – Eternal Witness a Thragtusk. Thragtusk je velký pašík, který nám pomůže stabilizovat hru proti agresívním balíčkům, těžko se zabíjí a je i překvapivě dobré si ho občas vrátit na ruku Jacem a znovu zahrát… Navíc je zde přidaná hodnota nostalgie starých hráčů Standardu. Eternal Witness je karta, ano, asi ji budete často odsidovávat, ale právě ona vám zajistí fantastickou a spolu s Volrath’s Strongholdem téměř neporazitelnou late game. Ve střední fázi hry je to tutor na jakoukoliv kartu v balíčku – téměř, což je nabídka, kterou kontrol nemůže odmítnout. Vrátí Jace či Pernicious Deed z hrobu i s aktivním Shamanem soupeře. Je to také další dobrá karta na zaplacení flashbacku Cabal Therapy.
Jedinou bytost, kterou zde najdeme čtyřikrát, protože je dobrá vždy a jako jediná se nedá najít Zenithem, je Baleful Strix. Tato se v posledním roce a kousek etablovala na jednu z nejhranějších karet formátu. Má zkrátka příliš mnoho výhod. Je to vlastně zabíjení za dvě, které vám: lízne kartu, může útočit a zabít Jace či soupeře, znehodnocuje Lilianu of the Veil, zablokuje Marit Lage, dá se odstranit do Force of Will, obětovat do Cabal Therapy atd…
Co se zabíjení týče, karty mohou vypadat poměrně zmateně anebo, že jsem si je vypůjčil z jednokarťáku – ze sedmi karet, které hrajeme s úmyslem zabíjet soupeřovy bytosti, jen jednu – Fatal Push – hrajeme vícekrát. Důvod je ten, že nemáme přístup k nejlepšímu zabíjení – Swords to Plowshares (vždycky mne dojímá, když někdo hraje třeba jen tři) – navíc každé naše zabíjení má trošku jinou úlohu, ale všechny se vypořádají s nejhranějšími bytostmi, jakými jsou: Deathrite Shaman, Delver of Secrets či Leovold.
Hromadné zabíjení představují již zmiňované karty Pernicious Deed a Toxic Deluge. Druhá karta je lepší, ale často to vyjde na stejno a Pernicious Deed je jediný způsob jak se v základu vypořádat s dražšími artefakty (pozor na naše Clue tokeny), enchantmenty či jejich větším počtem. Velká výhoda je také to, že soupeř nemůže úspěšně anticipovat, co se na něj chystá, takže často zahraje Pithing Needle na Deed, aby si v příštím kole uklidil tři bytosti včetně True-Name Nemesis (TNN) díky Deluge.
Pět dalších removalů tvoří dva Fatal Pushe – nejlepší černé zabíjení na formátu. (chvilku jsem si i myslel, že by mohl pomoci oživit BUGstill) Před tím se hrál hlavně Abrupt Decay, který sice zabil Equipment či Sylvan Library, ale často byl příliš pomalý a například proti elfům je na hranici hratelnosti. Decay dal v Nic Fitu vyniknout bytostem jako Meren of Clan Nel Toth, bohužel ta se teď stala nehratelnou, ale výhoda dobrého zabíjení za jednu manu v černé jasně převáží. Dále je zde jeden Abrupt Decay, To the Slaughter a Maelstrom Pulse. Zvláště poslední dvě karty jsou zajímavé: dost možná nejhorší v balíčku, ale, krom výše zmíněného, nám dávají možnost vypořádat se s Marit Lage a Jacem, což jsou karty, které nás spolehlivě zabíjí.
Posledním Kouzlem je Jace, the Mind Sculptor. Nejsilnější planeswalker, kterého kdy vydali. Pokud se vyhne Pyroblastu, bude se mu za vašimi zdmi ze Strix a perníků (Pernicious Deed) dobře dařit. Jeho +2 schopnost je také dobrý alternativní win-con, pokud se soupeři podaří vás zalockovat. Například proti landům. Rada na závěr: pokud si nejste jisti co dělat, tak si dejte Brainstorm!
Co se landů týče, není zde až na zmíněný Volrath’s Stronghold a jedinou manlandu – Creeping Tar Pit (dobrý proti soupeřovým Planeswalkerům) nic zajímavého. Pokud můžete, šetřete si fetchlandy na Brainstorm a Tireless Trackera. 21 zemí, kde jedna funguje spíše jako kouzlo, spolu s osmi cantripy a pěti Veterány (i když nemůžete najít Terapii, stále můžete blokovat) by mělo stačit.
Co se Sideboardu týče, je jasné, že Force of Will (nebojte, modrých karet máme dostatek), Flusterstorm (dobrý také proti Delverovi nebo Stifle) a Surgical Extraction přidáme do balíčku proti kombu. Z podobných důvodů je zde i Thoughtseize, Nihil Spellbomb a Leyline of The Void. Leyiline si představte jako čtvrtou Forsáž – i ta je stejně nejlepší na úvodní ruce. Pokud si Leyline líznete později, tak ji díky Shamanovi můžete reálně zahrát a nejlepší na to všem je, že si nikdy nelíznete druhou. To mohu slíbit! Výhoda Spellbomby je, že ji můžete nasidovat proti balíčkům, které hrají Snapcaster Mage a nemít přitom pocit, že jste ztratili kartu. Takže i zde uplatňujeme podobný princip výběru karet jako u zabíjení.
Dále je zde Jitte proti agresívním balíčkům a fritce. Diabolic Edict proti TNN a Marit Lage, další Toxic Deluge a Maelstrom Pulse proti Jaceovi. Poslední kartou je Nissa, Vital Force. Tuto jsem zamýšlel proti grindy balíčkům, další způsob jak útočit na Jace. Velká síla Nissy je, že její ultimátní schopnost aktivujete hned v příštím kole po zahrání, což by proti Jundu, ale i Miraklům mělo stačit.
Balíček je to opravdu velmi zábavný, dává vám jistou svobodu v tom co hrát. Jste schopni porazit kohokoliv (jak už to na legacy bývá), ale opravdu nechcete vidět soupeřova Jace či Marit Lage. Největší síla balíčku se ukáže proti strategiím s bytostmi, Stoneforge Mystikem či pokud se vás někdo bude snažit zabít na to, že si lízne více karet, než vy – nelízne.
Hodně štěstí!
Super počtení
0 hlasů
Moc pěkný článek, díky. Prej: "čeká ho rychlá smrt v režii obrovské skautky" LOL
0 hlasů
Jsou v plánu i další rozbory?
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře