Limited
Páteční limited 127
V dnešním článku se podíváme na to, jak se změnila hodnota některých karet z Return to Ravnica a Gatecrashe ve formátu DGM-GTC-RtR. S příchodem Dragon’s Maze se stalo několik zásadních věcí. Zaprvé se formát zpomalil – ne však natolik, jak by se mohlo zdát. Rychlé archetypy jsou stále možné, ovšem průměrná hra nyní trvá déle. Zatímco ve dvou předchozích formátech tak velká část balíků neměla zájem o 7-dropy a často ani o 6-dropy, nyní si dražší karty někdy zahraju, a to i se svižnějším balíkem, protože mám větší šanci, že soupeř nebude mít pekelný tlak a já se sedmé many dožiju. Zadruhé se změnily průměrné proporce příšer – v RtR bylo plno centaurů a bytosti se čtyřkou vzadu tak měly ve formátu 3x RtR výsadní postavení, v Gatecrashi bylo zase hodně 2/2 medvědů a výhodné byly rozměry 2/3. Dragon’s Maze má jako nejvýraznější rys v tomto ohledu cylus 2/4 Gatekeeperů, což znamená, že 2/2 a 3/2 příšery poněkud ztrácí. Vzhledem k tomu, že však v celém „mixu“ tří boosterů najdeme něco z každého ze zmiňovaných vlivů, nedá se říci, že by byl některý z nich rozhodující. Za třetí se nyní každý guildovní keyword objevuje místo ve třech boosterech pouze v jednom, což má za následek, že je výrazně těžší postavit balík, který se okolo jednoho konkrétního keywordu točí. To platí zejména pro Ravnicový populate – ve formátu DGM-GTC-RtR je méně jak dobrých tokenů, tak populování, takže bílo-zelená by měla směřovat spíš k rychlému tlaku s podporou myší. Ostatních keywordů se ztráta dvou guildovních boosterů tolik netýká, snad jen battalion může trochu trpět ztrátou dvou boosterů plných karet, které jej vysloveně podporují (Skyknight Legionnaire, Wojek Halberdiers). Kvalitní bílo-červené karty z Gatecrashe však mají většinou ve dvou zbývajících boosterech relativně adekvátní náhradu.
Jak se změna formátu podepsala na některých konkrétních commonách? Pojdívejme se na některé konkrétní příklady.
Ogre Jailbreaker je jedním z největších vítězů a to z poměrně pochopitelných důvodů. V Return to Ravnica byl průměrný počet Guildgate v balíku někde mezi 0 a 2. Return to Ravnica obsahuje pět guildgate na 102 common, v boosteru se nachází deset common, je tedy šance necelých 50% na to, že v boosteru vůbec nějaká guildgate bude. Oproti tomu v Dragon’s Maze je tato šance cca 95% (někdy můžete mít smůlu a otevřít duál) a balíky v současném formátu guildgate obsahují výrazně větší počet. Kromě toho už ve třetím boosteru budete přibližně vědět, jak na tom s těmito zeměmi jste. Se čtyřmi bránami bych bral Jailbreakera už i celkem vysoko.
Jailbreaker těží ze zvýšeného výskytu Guildgate, Batterhorn pak stoupá na ceně díky většímu množství artefaktů, jmenovitě Cluestonů. I tady platí, že průměrný počet „kamenců“ v baliku je nyní citelně vyšší a zatímco dříve se tak Batterhorn často do balíku nevešel, v současném formátu si jej téměř vždy zahraju. Kromě Cluestonů mu mezi potenciální krmení přibyli i Gatecrashoví Armored Transport a Millenial Gargoyle (a není-li nic lepšího, na co se dá zamířit, pak i třeba Prophetic Prism).
Když už je řeč o Prophetic Prismě, téhle kartě nový formát také výrazně svědčí – zatímco v 3x Gatecrashi byly u stolu obvykle většinou dvoubarvy a jeden náhodný Esper (za předpokladu, že se draft většině hráčů vydařil podle plánu), s DGM bývá trojbarva standardem a čtyřvarva reálnou možností. Prism je jednou z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) fixací, jež je po ruce, a balíky, které ji potřebují, by ji měly brát dost vysoko. V jednom z nedávných streamovaných draftů vzal Stráča v Grixisu se splashí na bílou Prophetic Prism přes Grisly Spectacle a troufám si tvrdit, že byl tenhle pick naprosto v pořádku. Balík plný zabíjení, který však nezvládá hrát své spelly, je rozhodně horší než balík s menším množstvím zabíjení, jež však zahrát dokážete.
Některým kartám z Ravnicy a Gatecrashe změna formátu prospěla, jiným zase nikoliv. V úvodu jsem zmiňoval, že v prvních dvou edicích současného bloku najdeme mechaniky, kterým nyní chybí dostatečná podpora. Centaur’s Herald býval v 3x RtR základem populate chainu, s jedním boosterem Ravnicy se však konzistentní populate balík postavit příliš nedá a Heraldovi navíc nesvědčí ani zvýšený výskyt Guildgate, kvůli kterým jej často nebudete moci zahrát v prvním kole a dostanete tak Hill Gianta za 2GG. Dříve Selesnya tuhle kartu chtěla v co největším množství kopií, v současném formátu bych ji dost často ani nehrál.
Podobný osud jako Herald sdílí i Grisly Salvage. Scavenge jako takový v hratelnosti nijak nepolevil, ovšem Grisly Salvage už mnohem častěji bude „jen“ spell, který nepřináší karetní výhodu v podobě vymletých scavengů, ale pouze za dvě many zvyšuje kvalitu karet na ruce, popřípadě pomáhá líznout nějakou vaši bombu. Máte-li co hledat, je Salvage stále dobře hratelný (a scavenge mu určitě také neškodí), i u téhle karty si ale bez problémů umím představit situaci, kdy ji nechám v sideboardu.
Nedostatkem spolupracujících karet trpí i další spelly, jako například Death’s Approach. Ve formátu 3x Gatecrash se pohyboval někde na škále bídný-velmi dobrý v závislosti na tom, kolik odemílání a removalu jste v balíku měli. V současném formátu bude jeho hratelnost také úplně stejně oscilovat, s tím rozdílem, že na nesprávném konci tohoto spektra jej teď najdeme výrazně častěji než dříve, protože karty jako Ballustrade Spy, Grisly Spectacle a Psychic Strike jsou prostě o dost vzácnější. Mimo Gatecrash najdeme nějakou synergii v podobě Pilfered Plans či Doorkeepera a někteří soupeři nám budou pomáhat tím, že se zvládnou mlít sami (viz Grisly Salvage), ovšem v průměru bude tahle karta o dost horší, než jaká byla dřív a už její startovní pozice nebyla nijak závratná.
Výše uvedené kusy trpí tím, že je nedostatek spolupracujících karet, jsou ale i takové karty, které poškozuje nové složení balíků soupeřících. Za všechny lze uvést tři příklady. Devour Flesh se nyní musí probíjet přes větší počet tokenů (Eyes in the Skyes, Seller of Songbirds – dvě karty, jejichž hodnota mimochodem celkem stoupla) a karetní nevýhodu vám může způsobit i něco jako Gatecreeper Vine, která soupeři najde zemi a poté ráda skočí do vašeho Edictu. Stoneflare Crocodile se příliš nemusí s 2/4 bytostmi a k jeho smůle je Dragon’s Maze malou edicí, kde vyšel Pillarfield Oxů rovnou celý commonový cyklus. Připočteme-li k tomu i Gatecrashovou Crocanuru, u které bývá velikost 2/4 patrně nejčastější podobou, ve které přebývá, je jasné, že krokodýlovi přybila pěkná řádka nepřátel. V průměru jsou zkrátka nyní bytosti o něco macatější, což nemůže vyhovovat ani Gatecrashovým Bomber Corps – Dragon’s Mazové 2/4ky spolu s Ravnicovými 3/3 Centaury znamenají, že příležitostí, ve kterých může tenhle humán rozumně útočit, příliš nebude.
Některé karty spolupracující kousky ztratily, jsou však i takové, které naopak nové možnosti spolupráce získaly. Court Street Denizen byl v Gatecrashi jednoznačně ofenzivní bytostí, jež v pomalejších balících působila minimálně rozpačitě. V celém bloku však nyní najdeme hned tři dobré commonové způsoby, jak dostat do hry bílou příšeru v soupeřově kole a tapnout mu tak útočníka. Deputy of Acquittals ještě zvládne vrátit další bytost, která Denizena znovu „nabije“, Hussar Patrol jednu obludu tapne a druhou bez problémů zablokuje a Eyes in the Skyes tapnou útočníky hned dva. Nemusí to vypadat jako mnoho, ovšem hraním bytosti ve svém kole taplému cíli odepřeme jeden combat, pokud však bílou mrchu dostaneme do hry před kolem soupeřovým, zabráníme libovolné bytosti účastnit se combatu hned dvakrát (útočit a blokovat), což je zlepšení o 100%. I takovéhle drobné výhody pomáhají vyhrávat na limited hry a Court Street Denizenovy tyhle nové možnosti rozhodně prospěly.
Napříč celou trojicí edic najdeme spoustu dalších takovýchto drobných interakcí, jež vedle sebe dobře vypadají. Dalším příkladem může být Inaction Injunction a Nivix Cyclops. Opět to sice není nic „game-breaking“, co by musel soupeř rozdýchávat na čerstvém vzduchu, jedná se však docela určitě o silnou interakci dvou karet, která na soupeře vyvine spoustu tlaku. Se dvěma Cyclopy v balíku pro mě bude mít Inaction Injunction citelně vyšší hodnotu než bez nich.
Kapitolu samu pro sebe tvoří v ohledu změn hodnoty combat triky. Dobrý combat trik je takový, do kterého soupeř nakráčí a daruje vám tím maximální hodnotu – a pochopitelně platí, že čím méně soupeři kolem něčeho hrají, tím spíš je můžete nachytat „na švestkách“, jak se říká. S tím, jak vzrostla různorodost draftovacího prostředí, zvýšila se cena triků, jež vám umí dát hodnoty hodně, pokud je soupeř neobehrává. Sem patří například Gatecrashový Burst of Strength nebo jednoznačně i Ravnicový Common Bond – ve formátu 3x RtR tuhle kartu schopní oponenti obehrávali, jak jen mohli (což v praxi často znamenalo „zavřu oči a doufám, že soupeř Common Bond nemá“), teď už to však zdaleka tak jednoduché nebude, protože možných triků je najednou mnohem víc. I kvůli tomu se nyní – snad ještě více než obvykle – vyplatí dávat při draftu pozor, jaké triky posíláte. Ne každá bílo-zelená bude Common Bond mít, nicméně blowouty umí tahle karta stále dost drsné.
Stejně jako u karet, které ztratily, najdeme i mezi těmi, jejichž hodnota vzrostla, takové, které za to mohou vděčit změnám u soupeřů v balíku. Sem bychom mohli zařadit například i Scatter Arc. V rychlém prostředí 3x Gatecrash byl Scatter Arc v podstatě unplayable, který bylo možné občas nasajdovat na pomalý Esper. Ani v současném formátu bych tuhle kartu příliš nechtěl mít v maindecku, s novými soupeři však dostává i nové možnosti. Selesnya, zaměřená na tokeny, se stará o nemalou část své „populace“ prostřednictvím non-creature spellů: Eyes in the Skyes, Knightly Valor, Alive // Well, Centaur’s Accord, Knight Watch – díky všem těmhle kartám bude mít bílo-zelená často pro Scatter Arc velmi nadprůměrný počet cílů, a to i poměrně vysoko na křivce. Proti správnému bílo-zelenému soupeři tak Scatter Arc zvládne zajistit 2 za 1 relativně snadným a snad i spolehlivým způsobem, což se určitě počítá.
Posledním „vítězem“, kterého bych chtěl dnes zmínit, je Doorkeeper. V rychlém prostředí 3x RtR byla snaha někoho umlít zpravidla naprosto zcestná, protože nejen že taková cesta k vítězství trvala příliš dlouho, ale ještě jste soupeři často do hrobu naházeli hromadu karet se scavengem. Tempo současného formátu je o poznání pomalejší a Doorkeeper k sobě má i docela hodně dalších defenderů, kteří jej podporují (například Nivix Cyclops z Dragon’s Maze či Corpse Blockade a Basilica Guards z Gatecrashe). I scavenge o poznání ubylo a zatímco ve svém původním formátu byl Doorkeeper zpravidla jen pro smích (u Homuncula nijak překvapivý úděl), při draftování celého bloku se z něj stává ve správném balíku celkem regulérní win kondice.
Karty, o kterých jsem se dnes zmínil, představují jen vrchol ledovce – v podstatě každá karta z Return to Ravnica a Gatecrashe má v novém prostředí novou hodnotu a nové možnosti uplatnění. To, oč jsem se chtěl dnes pokusit, bylo zmínit ty commony, u nichž byla tahle změna nejmarkantnější. Doufám, že pro vás byl tenhle přehled užitečný a pokud vás napadají další příklady, určitě se o ně nezapomeňte podělit v komentářích!
Díky za pozornost a budu se těšit u dalšího článku,
kosaak
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.