Modern
Rozbor Suicide Zoo na Modern
Balíček Suicide Zoo (nebo také Death's Shadow Zoo) patří k současným modernovým stálicím. Proto si jej v tomto článku představíme, rozebereme a mrkneme se i na rozbor matchupů.
Zdravím vás, vážení čtenáři. Jmenuji se David Gertsovskiy a MTG hraju od prvního Zendikaru. Primárně se zabývám Modernem, jelikož mi přijde jako nejzábavnější z competetive formátů a také kvůli tomu, že když máte nápady a chuť stavět něco nového, nejspíš s tím uspějete právě v Modernu (Lantern Control přeci před pár lety taky ještě nikdo neznal :)).
Dnes bych vám chtěl přiblížit Suicide Zoo, balík, který poslední měsíc válcoval MTGO a umisťoval se i na větších offline turnajích. Ve svém příštím článku se podíváme na Dredge. Balík, existující v MTG snad od jeho počátku. Na Modernu se ovšem začal jako competetive volba objevovat až nedávno.
Pár slov úvodem k balíčku
Suicide Zoo je Aggro deck, který bych spíš pojmenoval jako Aggro-Combo nebo All-in deck. Zabíjí svého oponenta nejlepšími agresivními potvorami a jejich posilováním. Balík je, na rozdíl od většiny podobných balíků (viz. Kiln Fiend combo) vcelku konzistentní, jelikož má velké množství prolizu v základu, i způsob ''spolupráce'' se soupeřem, díky discardu a Gitaxian Probe. Tyto karty samozřejmě podporují all-star našeho balíku Death Shadow i naší celkovou strategii.
Balík vznikl v zimě 2015, což už je nějaký ten pátek, ale opravdu oblíbenou volbou na turnaje začal být mnohem později.
První decklist Death Shadow Aggro:
Decklisty Modern
Suicide Zoo
MTGO
Maindeck








Sideboard
3 Hooting Mandrills
![]() |
4 Vault Skirge |
4 Thoughtseize
![]() |
2 Postmortem Lunge
![]() |
2 Destructive Revelry
![]() |
V balíku jsou karty, které, buď kvůli metě, nebo z jiných důvodů se už nehrají. Goblin Guide a Blistercoil Weird jsou v tomhle balíku vyloženě mnohem horší možnosti, než to, jak se balík hraje teď. Zbytek balíku (až na side) je podobný dnešní, populární verzi, se kterou Lim Zhong Yi čerstvě obsadil 3. místo na GP Guangzhou:
Decklisty Modern
Suicide Zoo
Lim Zhong Yi
GP Guangzhou
Maindeck
Sideboard
Jak vidíte, balík už vypadá mnohem vyladěněji, a člověk, jenž jej stavěl, ví, proč má každá karta svoje místo. Počet Lightning Boltů se zredukoval o polovinu, přidali se výborné Thoughtseizy, a změnily se hrané potvory.
Rozbor balíčku
Země jsou vcelku klasická Modernová manabase, kde hrajeme Fetche a Schoklandy. Jelikož náš balík je 4(5) barevný, nalezneme v něm velké spektrum všech možných duálů.
Creatures:
Street Wraith – o něm se zmíním v první řadě, nepatří tak úplně do potvor, jelikož v tomhle balíku by se nikdy neměl podívat na battlefield. Dělá ovšem přesně to, co potřebujeme – odebere nám životy a lízne kartu. (Pokud se mnou nesouhlasíte a někdy během turnajového hraní ho zahrajete s těmi 17 zeměmi v balíku, určitě mi pošlete fotku. Myslím, že to je dost hustý achievement :))
Death's Shadow – jak jsem říkal, stavební kámen tohoto balíku. Většinou přijde na stůl jako 6/6 až 8/8. Za jednu manu. Netřeba dalších komentářů dle mého.
Monastery Swiftspear – jedna z nejlepších agresivních potvor všech dob, a do tohoto balíků, díky velkému množství Ins-Sorc a hlavně díky posilování, zapadá jako vyšitá. Díky ní (a Shadowi) balík umí (teoreticky) zabít ve 2 kole. Ve 3 kole umí balík vyprodukovat smrtelnou dávku dmg soupeři zcela obvykle.
Steppe Lynx – trochu mě mrzí, že v poslední verzi balíku už se objevují pouze 2, jelikož je to moje pet karta. Ale musím uznat, že ačkoli je to dost často 4/5 za 1, je slabší, než ostatní potvory v tomto decku.
Wild Nacatl – 3/3 za 1 úplně vždy. Klasika všech Zoo všech dob.
Tarmogoyf – pouze jeden kus, který se začal v balíku hrát v poslední době, mírně vylepšuje některé matchupy a díky značnému cyklingu máme adekvátní pravděpodobnost ho líznout.
Spells:
Become Immense – nejlepší posilování co kdy Wizardi vydali (no dobře, konkurence Berserku je značná, ale stejně :)) - tady funguje jako 6/6 za jednu manu úplně vždy, když přijde na ruku, no neber to.
Gitaxian Probe i Thoughtseize – jak jsem zmiňoval výše, pomáhá nám hrát kolem soupeřových odpovědí (nebo se jich nadobro zbavit) a jako bonus ztratíme životy.
Lightning Bolt – Bolt je prostě bolt. Zabít menšího blokera nebo dostřelit soupeře do hlavy. Už se hraji pouze dva, protože sami o sobě nepodporují hlavní strategii balíku.
Mutagenic Growth – ideální posilování k Shadowi i Swiftspeare, zadarmo +4 nebo +3 do útoku, perfektní.
Temur Battle Rage – klasické kombo s Immensem/Growthem/Swiftspearou. Ovšem v tomto balíku Battle Rage ještě výrazně lepší, protože abychom pumpnuli Shadowa (třeba 7/7) nepotřebujeme ho ani nijak posilovat jinými kartami, Rage stačí bohatě sám o sobě.
Mishra's Bauble – spouští prowess, líže kartu, dává nám info o tom, co si lízneme my nebo oponent.
Sideboard:
1 Ancient Grudge – viz. Stony silence.
1 Dismember – removal do matchupů, kde je potřeba.
1 Forest – jelikož přidáváme manově dražší karty, přidává se s nimi i 1 Forest. Zrovna Les to je kvůli tomu, že ze všech basiců ho budeme potřebovat nejčastěji.
1 Grafdigger's Cage – netřeba komentáře.
2 Hooting Mandrills – na matchupy, kde je potřeba více potvor. Hlavně tedy grindy matchupy. Výborný je hlavně v mid-game.
2 Inquisition of Kozilek – další discard tam, kde je potřebný.
1 Phyrexian Unlife – přidává nám ''život po smrti'' v matchupech, kde je potřeba, například burn nebo combo.
2 Path to Exile – removal do matchupů, kde je potřeba.
1 Pyroclasm – removal do matchupů, kde je potřeba (Pyroclasmu by měli naše potvůrky přežít zcela v klidu).
1 Ranger of Eos – tech na grindy matchupy, najít si například 2 Shadow v late-gamu prostě chceš.
1 Stony Silence – snad netřeba komentáře. Tron, affinity a další decky s velkým počtem artifactů.
1 Traverse the Ulvenwald – přidává balíku takzvaný ''reach'' neboli konzistenci, pomáhá nám v grindy matchupech.
Rozbor matchupů proti Tier 1-2 balíkům
Jund/Junk – proti oběma balíkům je to podobné (až na to, že Junk má lepší zabíjení a souly) – buď nám stihne přerušit náš plán natolik, že už se z toho nevzpamatujeme, nebo ho velmi rychle zabijeme. Tohle platí vůči jakémukoli Midrangi, s tím, že Jund/k jsou proti nám lepší volby, díky velkému množství zabíjení.
Bant Eldrazi – příjemný matchup. Není zde moc zabíjení a celkové interakce se soupeřem. My jsme, samozřejmě, mnohem rychlejší. Podobné platí proti většině Creature-based deckům, jakožto Zoo, Merfolci a tak dále.
Dredge – tohle je závod o to, kdo bude rychlejší. Velmi moc znamená hod kostkou a správné pochopení situace, kdo by měl tlačit a kdo se bránit (Who is the beatdown). Zase, podobné to je proti Affinitě a Infectu, a jelikož to nevyhodnocujeme jako pozitivní matchupy, máme na ně side.
RG Tron – jeden z lepších matchupů, jediný úkol je zabít soupeře rychleji, než si pro nás dojdou Karn a spol.
Naya Burn – špatný matchup, opravdu špatný (My work is done here, Captain Obvious) – pokud ale balík máte nahraný a umíte s ním spolupracovat z různých hledisek, máte šanci.
UWR Control – tohle naopak, ačkoli se zdá jako horší matchup, je vcelku v pohodě. Stačí nám, aby přežila 1 Creature a tou pak soupeře v klidu zabijeme. Nahiri UWR je o něco lepší než klasické, díky tomu, že je pomalejší.
To je pro dnešek všechno, opravdu doufám, že se článek líbil. Pokud máte jakékoli dotazy, připomínky, stížnosti a další, pište do komentářů, rád to s vámi proberu. Příště, jak jsem říkal, se mrkneme na hřbitovní módu současného Modernu.
Mějte se a Magicům zdar!
David Gertsovskiy
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Tilt: Tichý zabiják vašeho výkonu
Díky za skvělou a rozsáhlou reakci! To mě mrzí a je to škoda. Mé zkušenosti z Magicu jsou také smíšené, hra mi nabídla spoustu dobrých...
všechny komentářeDanův soutěžní článek: Planechase Naháněčka sférami Magicu
Moc hezký článek a zajímavý rozbor herní varianty. Určitě někdy zkusíme do EDH přidat i "sféry" jako takové zpestření – zatím jsme je hráli...
všechny komentářeRychlý rozbor Tarkir: Dragonstorm - 3. část
Ďakujem, robím čo môžem :o) No a osobne sa snažím termín "košická karta" čo najviac propagovať, niektorí západnejšie "ložení" hráči si z...
všechny komentářePondelí s Komandérem - Pětibarva a Přítelé z Dominárie
Ono Jace aj Liliana boli počas príbehu chvíľu na lodi osobne. Aj tie arty planeswalkerov od Tierse Nielsenovej vlastne ukazujú tú časť...
všechny komentářeÚvod do formátu preDH - Nostalgie vrací úder!
O EDH variante preModernu som veru ešte nepočul, pripomína mi to úplne presne „WoW Classic“ vo svete EDH; návrat ku koreňom ako veci kedysi...
všechny komentářeStředeční výhledy 6/2025
Tak v tom prípade odpoveď bude jasná - Keldon Battlewagon od Kevina Walkera.
všechny komentáře