Standard
Sorin Control by Guillamo Wafo-Tapa na Worlds
Snad každý účastník MS si letos kladl otázku, jaký balíček si vzít na standart, aby dosáhl úspěchu. Dopředu bylo jasné, že první housle bude hrát Jund, byl dopředu profláklý, stabilní, efektivní a snad každý ho někdy v minulosti hrál. Druhou možností bylo Jund porážet, a nejlepší variantou bylo porážet pro jistotu všechno na fieldu, nebo proti tomu alespoň mít šanci. Touto cestou se vydal i jeden z nejlepších Konstruktéru všech dob Guillamo Wafo-Tapa. Kterého můžete znát, třeba jako jednoho z klíčkových konstruktérů 5c controlů jenž standartu dominoval v uplynulých dvou letech dvojce. Sice ho rotace připravila o reflecting pool a vivid landy, nicméně Cruel Ultimát se nevzdal. Přidal to nejlepší co jde v kombinaci s modrou hrát a vzniklo toto (decklisty již částečně fungují).
Sorin Control Wafo Tapa Main Deck Sideboard 4 Lightning Bolt
4 Terminate
3 Earthquake
4 Sign in Blood
4 Divination
2 esence scatter
2 Negate
3 Flash Freeze
2 Sorin Markov
3 Cruel Ultimatum
3 Sphinx of lost Truth
4 Crumbling Necropolis
4 Drowned Catacomb
4 dragonskill summit
4 Scalding Tarn
2 Island
2 Mountain
6 Swamp1 Flashfreeze
2 Negate
3 Siege-Gang Commander
2 Pithing Needle
2 Deathmark
3 Malakir Bloodwitch
2 Thought Hemorrage
V době kdy byla současná dvojka teprve v plenkách, zkoušela hrát většina lidí control s modrou v kombinaci WURB, nicméně velmi brzo přišly na to, že hrát cruel ultimátum v balíčku jenž občas musí seslat pláň, není ani trochu ideální řešení, a je třeba vydat se malinko jinou cestou. Před MS jsme tedy potkávaly controly s modrou jedině jako UWR. Protože původní verze Grixis controlu neměly vůbec dobrou hru proti Jundu, protože příliš prohrávaly na karetní výhodu jenž Jund generoval s Cascade spellů, proto mě tedy zajímalo jaké karty, a z jakých důvodu zvolil Wafo-Tapa.
Mezi karty s takřka nulovým překvapujícím potenciálem patří lighting bolt, přeci jen za jednu manu toho umí víc než dost a potkáváme ho na dvojce, již od vydání ve všech balíčcích napříč spektrem, jenž alespoň z dálky zavadí o červenou barvu. Stejně tak terminate jenž představuje dvoumanovou odpověď na téměř každou bytost soupeře. První zajímavá volba je Earthquake, což je kouzlo, jenž se často nevejde ani do dvojkové fritky. Nicméně naprosto září, supluje tu totiž Wrath of God a jako bonus dokáže „ potřápit“ i Planewalkery soupeře, zatímco jediná vaše příšera je proti němu dokonale imuní. Podle autora prostě není nejmenší dúvod hrát bílou, když eartquake nahradí wratha více než dobře.
Když se řekne karetní výhoda napadne mě v souvislosti s dvojkovým controlem hned Jace Belleren, zde bychom ho však hledaly marně. Podle Guillioma je jace věštinou proliz jedné karty a úspora několika životů, což proti Jundu nemůže nikdy stačit. Oproti tomu Sign in Blood i Divination, což zmenšuje šanci na vynechání land dropu, které by pro nás bylo stejně jako pro každý control v prvních kolech nepříjemné. Stejně netradiční volbu vidíme na místě rušení, negate ani essence scatter nepřekvapí žádného dvojkového hráče, ale maindeckový Flashfreeze je prvkem velmi novým. Na první pohled může vypadat divně, nicméně při hlubším prozkoumání dvojkového Fieldu nám dojde, že je to vlastně maskovaný counterspell, jen místo UU zaplatíme 1U. Jediný balíček na který je ta karta naprosto mrtvá jsou mutace monoW balíčku, které bychom však měli prý porážet tak jak tak.
V barvách Grixisu nemáme bohužel přístup k nejlepší příšeře současného standartu (Baneslayer angel), a musíme si tedy vypomoci nějak jinak. Na první pohled by sem pasovala 5/5 necílovatelné Sphinxa. Tu zde však zastupuje její sestra a Sorin Markov. Gulliamo říkal, že 5/5 Sphingu v balíčku opravdu dlouho testoval, nicméně se mu nezdála proti Jundu dost dobrá (tapuje se do útoku, takže s ní nešlo moc často jezdit a 5/5 zeď za 6 man i když nezničitelnou není to co opravdu chcete mít), kdežto Sorin je prý výborná náhrada, dovede sát i kazit soupeři hru tak jak od Šestimanového permanentu čekáme. Posledním „win the game“ spell je tradičně Cruel Ultimátum, o nemž dlouze mluvit nemusím, snad každý z vás jím už na standartu někdy dostal, nebo ho naopak seslal.
V sideboardu je polovina karet i jejimž určení nelze pochybovat,ať již je to deathmarka na W agrra jako RW nebo, Pithing Needle na otravné Planewalkery. Proti jinému controlu se naopak hodí negate a „extrakce „ (Thought hemorrage ). Právě volba Hemorrage mě zaujala, protože dobrých karet na kontrol je víc než dost a zajímaly mě preference jenž autora vedly právě k ní. On uznává že možností bylo více sám zvažoval Mind Shatter / Lillianu / Bligtning/ Hemorrage a právě „extrakci“ zvolil z obavy před kombo balíčkem kolem karty Pyromatic ascension, nicméně uznává že volba antikontrolní karty není jednoduchá a hodně záleží na preferenci každého hráče. Siege Gang commander je tu naopak proti RW a Jundu. Proti RW zvládne pořešit každou příšeru oponenta, a proti Jundu jde o karetní výhodu položenou na stole, čili takovou co vám soupeř nerozloží discardem. Malakir Bloodwitch je výborná karta proti WG x deckům, které se den před turnajem vyrojily v slušném počtu.
Jak vidíte nabízí současná dvojka opravdu více možností než se na první pohled zdá a není to zdaleko jen o trojici WG, Jund, RW.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.