Standard
Soutěž o 18 boosterů: UR Burning Vengeance
Soutěž o 18 boosterů: UR Burning Vengeance
Zdravím Vás u mého soutěžního rozboru. Představím se jenom stručně, jmenuji se Matěj Suchánek, je mi 18 let a pocházím z Prostějovska. Magic The Gathering hraji od Ravnici spíše na nižší úrovni (FNM, preview, Game day a podobně). Vybral jsem si hodně netypický a podle někoho možná slabý balíček – UR Burning Vengeance. Balíček sice nedosahuje úplně kvalit tier 1 decků, ale má vynikající poměr cena/výkon, za cenu, která je hluboko pod 4000kč, dostanete zábavný balíček, který dokáže leckoho potrápit a pokud dokážete využít momentu překvapení, tak můžete ovládnout třeba takové FNM dříve, než ostatní vůbec zjistí, co že to vlastně hrajete. Balíček sem si postavil po přečtení tohoto článku, takže pokud umíte anglicky lépe než já, tak se můžete taky něco přiučit. Teď už k decklistu.
UR Burning Vengeance Matěj Suchánek Main Deck Sideboard 2 Evolving Wilds
6 Island
7 Mountain
2 Altar of the Lost
4 Burning Vengeance
2 Secrets of the Dead
4 Desperate Ravings
2 Devil’s Play
2 Dissipate
4 Galvanic Blast
4 Mana Leak
4 Think Twice
4 Whipflare
4 Geistflame
4 Sulfur Falls
2 Desolate Lighthouse
2 Faithless Looting
1 Blasphemous Act4 Delver of Secrets
4 Invisible Stalker
2 Runechanter’s Pike
2 Ancient Grudge
3 Phyrexian Metamorph
Pár slov obecně
Ještě než se dostanu k rozboru jednotlivých karet, tak bych řekl něco k celé koncepci balíčku. Ústřední kartou je zda enchantment Burning Vengeance, který využívá hromady flashbacků (16) ve zbytku decku, zároveň nehrajeme žádné creatury, takže by se v podstatě dalo tvrdit, že se jedná o kombinaci komba a kontrolu, nejvíce však tento balíček připomíná, jak stylem hraní, tak barvami, oblíbený Pyromancer Ascension balík. Dále je zde dvojice Secrets of Dead, která podporuje vengeance, ale jejich kvalit přece jen nedosahuje, zbytek tvoří především kombinace smažení a lízání a nakonec v podstatě záložní win condition flashbacková tyč do hlavy - Devil’s Play. Co se týče sideboardu, tak jsem vsadil na moment překvapení a zvolil zvláštní sideboardovací taktiku, ale o tom až později.
Jednotlivé karty
Vím, že přeložit si, co která karta dělá, umí každý, takže to dělat nebudu a místo toho raději stručně poukážu na různé zajímavé synergie určitých karet, i když většinu z nich asi dokážete odhalit sami.
Desolate Lighthouse - je jediným zajímavým kouskem v manabázi, pomáhá nám získávat karetní výhodu a hlavně nezahazuje náhodně jako Desperate Ravings. Využijeme ho hlavně proti pomalejším balíkům jako prolíz na konci soupeřova kola, jedinou nevýhodou je, že dává jen bezbarvou manu, ale při dvou kouscích v celém balíčku by nám to nemělo dělat problémy.
Altar of the Lost – možná trochu překvapivý kousek, ale 2 many, které produkuje, jsou v lategame hodně znát, proti rychlejším strategiím určitě odsidovat, dobře se doplňuje s Ancient Grudge ze sidu.
Burning Vengeance – ústřední kámen celého balíčku, do hry by se měl ideálně podívat pokaždé ve 3. kole, pokud se soupeř neschovává za counterování. Největší problém představuje asi Oblivion Ring a Ratched Bomb, o něco horší je bomba, pokud totiž dostaneme hned v zápětí extrakcí, tak máme docela problém, sice dokážeme pořád vyhrát, ale bude to o něco těžší.
Secrets of Dead – tady asi není moc co psát, podpora vengeance, která je o něco slabší. Jenom doplním, že Secrets of Dead a Burning Vengeance na sobě nemají „may“, takže fungují pořád, problém je to hlavně u Secrets of Dead, jednou si mi totiž stalo, že sem se kvůli tomu dokonce ulízal, dále se oba triggery spouští, i když je flashbackovaný spell zcounterovaný, což docela potěší.
Desperate Ravings – prolíz , který se hodí hlavně, když si potřebujeme rychle líznout odpověď na soupeřovy bytosti, jinak bych s ním zacházel opatrně a hrát nejdříve ostatní prolízy, protože random discard občas nepotěší…
Devil’s Play – dvojitá tyč do hlavy a alternativní způsob výhry, jen bych vás chtěl odradit od přílišného šetření téhle karty na ruce, většinou je prostě zahrání X=1 na soupeřova manaptáka hned ve 2. kole správná volba, jednak máte ještě flashback a jednak můžete vyhrát jinak než impozantní tyčí za 10 do hlavy.
Dissipate – Není co dodat, snad jen že rozdíl mezí tímto a Cancelem je v současné době flasbacků větší než kdy jindy. Osobně bohužel Sulfur Falls nevlastním takže 2 modré v manacostu dělaly občas problém, ale vám by se to s kompletním deckem stávat nemělo.
Galvanic Blast – Možná by šel nahradit Incinerate nebo Pillar of Flame, protože metalcraft stejně nesložíte, záleží na fieldu.
Mana Leak – V současné době základ všech balíků s modrou na dvojce.
Thinh Twice – Známá kontrolní karta, předurčena ke hraní na konci soupeřova kola, já osobně ji mám raději než Desperate Ravings.
Whipflare – Něco jako wrata pro náš balíček, podle jsou tady lepší než Slagstorm, který by přes 2 červené mohl být trochu problém.
Geistflame – Jeho hlavní funkcí je v 1. nebo 2. kole zastřelit soupeřova manovače a vám poskytnou potřebný čas, abyste mohli ideálně položit Vengeanci, do které ještě podruhé krásně poslouží jako náboj.
Faithless Looting – Výborný prolíz s flashbackem, dříve jsem sice preferoval Thought Scour, protože Looting je vlastně karetní nevýhoda, ale nedostatek karet by neměl být v našem případě problém, protože prolízu máme pořád dost a Faithless Looting nám může pomoci k líznutí potřebného resetu pole, když ho zoufale potřebujeme.
Blasphemous Act – Třešnička na závěr, hromadný reset, který se příliš neptá (no tak dobře Terminus to sice není, ale lepší než Whipflare) někomu se možná nebude příliš líbit, ale dává vám šanci na úžasný topdeck i za stavu kdy máte jeden život a soupeř na stole 2 titány.
Sideboard
To by bylo z maindecku vše, logicky bude teď následovat sideboard, který je dost atypický. Pokud Vás to ještě nenapadlo, tak v maindecku není jediná potvora, čehož by si měl váš „bystrý“ soupeř hned v první hře všimnout, pokud navíc oplýváte hereckým talentem a na prvním stupni ZŠ jste byli hvězdou školních besídek, tak byste měli soupeře dostatečně přesvědčit, že žádné potvory nehrajete a měl by vysidovat všechno zabíjení, vy potom hodíte dovnitř Delvery, Stalkery a Runechanter’s Pike a v ideálním případě ujezdíte soupeře do 5. kola. Tohle je samozřejmě ideální scénář, který se téměř nikdy nepodaří, ale i tak by měly potvory po sidu soupeře zaskočit a dopomoci Vám k výhře. Jenom dodám, že proti některým balíkům je to účinné hodně, ideální je UB control nebo Esper, který má Doom Blade, Black Sun's Zenith a Tribute to Hunger, v ideálním případě vyhodí všechno a nebude schopen zabít vašeho Delvera. Druhou stranu mince tvoří fritka a obecně balíky s červenou, které můžou pořád střílet do vás a těžko budou smažení sidovat pryč, u těchto matchupů bych zvážil, jestli nenechat deck v základní podobě. Posledních 5 karet tvoří karty proti našim nejhorším nepřátelům - Phyrexian Metamorph proti Thrunovi, který je před sidem bohužel konečná a taky proti dalším velkým pašíkům, kteří jsou mimo dostřel. Zbylé 2 Ancient Grudge snad ani nemusím moc komentovat, budete je používat poměrně často (pod, meče, Tempered Steel agro).
Jak s balíčkem hrát
Balíček je poměrně zvláštní na hraní, ale neliší se tolik od UR delvera, jak by se na první pohled mohlo zdát (aktuální verze UR delvera ze středečních výhledů zde). Tato verze sice counterování v základu nemá, ale dejte si pozor, protože vašich 6 counterů v základu bude asi většinou méně než má soupeř, inu Snapcaster Mage dělá hodně. Dále doplním, že byste se rozhodně neměli bát brát ruky bez Burning Vengeance, neboť se dá hrát i bez ní a časem si ji určitě líznete, spíše byste si měli dávat pozor na to, jestli máte na ruce dostatek smažení, protože balík neobsahuje jiný removal a ani creatury do blocku, pokud vezmete ruku s jedním bleskem a jinak nic, tak vás cokoliv rychlejšího zadupe do země. Dále bych chtěl varovat před Ratchet Bomb, hrát ji může hrát každý a dokáže vám slušně zatopit, proto bych doporučit tahat enchanty z ruky opatrně, abyste se nedostali k výměně 2 za 1 ve váš neprospěch. Zbytek doplním v jednotlivých matchupech.
Matchupy
RG agro
Zde nám budou dělat problémy hlavně 2 věci - Thrun, the Last Troll, kterého se nemáme jak zbavit a Strangleroot Geist, který se horko těžko zabíjí a žene nás do karetní nevýhody. Z počátku bychom se měli postarat o soupeřova ptáčka/elfa a trochu ho zpomalit. Docela příjemným faktem je, že většina soupeřových potvor má 2 dozadu a jdou tak smotat Whipflarem nebo Vengeancí. Pokud se nám podaří hru stabilizovat, tak si můžeme oddechnout, ale ne zase moc, protože věci, kterých se neumíme zbavit (Thrun a meče), nás můžou vrátit rychle zpátky na zem. Ideálně bychom měli soupeře načít fritem z ruky a Vengeance a rychle dorazit tyčí do hlavy - Devil’s Play. Jenom dodám, že hodně záleží na tom, jestli budeme začínat, obecně bych doporučil začínat vždy, pokud to půjde, protože karta navíc nám moc nepomůže, mnohem častěji totiž umírám s plnou rukou než v topdeck módu.
Delveři
Do této kategorie zařadím všechny barevné kombinace Delvera, protože toho mají hodně společného. V tomto duelu by nám neměl dělat problémy samotný Delver, protože máme dost možností jak ho zabít. Hodně klíčové je dostat do hry Vengeanci, protože soupeř na ni obvykle nemá odpověď, problémem jsou zase karty, na které pro změnu nemáme odpověď my, u UW verze to bude Geist of Saint Traft sice máme Whipflare, ale nemáme na něj mnoho času, navíc pokud se soupeř s ním odtapne, tak jsou naše vyhlídky na lepší budoucnost dost chmurné. Osobně mi přijde lepší hrát proti UR verzi, která obsahuje méně counterování, takže můžete Whipflarem vesele uklízet pole, ale Bonfire of the Damned do hlavy nebo Devil’s Play příliš nepotěší, no sečteno a podtrženo – těžko si vybrat.
Wolfrun Ramp
Jeden z těch horších matchupů, možná dokonce nejhorší ze všech. Musíme hrát opatrně a hlavně počítat s Thrunem, který pro nás znamená obvykle konec do pár kol. Pokud budeme mít štěstí, tak se nám podaří dostat do hry Vengeanci a odtapnout se, potom už to chce nepustit do hry titána a střílet vším co máme do soupeře. Jenom dodám, že téměř libovolný finišer je pro nás konečná – na Thruna nemáme odpověď, Inferno titán nás zabije asi tak na 2 útoky a Wurmcoil přidává soupeři životy, takže ho neuracujeme. Jenom doplním, že proti Wolfrunu využijeme téměř celý sideboard, takže se naše pozice do 2. hry zlepší, ale pořád to není žádná sláva.
UB control, Esper control
Možná to tak nevypadá, ale UBčko patří k velice hratelným soupeřům. V 90% případů se hra protáhne na dlouhou dobu, ale po čase bychom měli získat navrch. Soupeři by se měli na ruce začít hromadit mrtvé karty (zabíjení). Další pozitivum je, že se soupeř našich enchantů špatně zbavuje, UBčko má jen Ratchet Bomb, esper má navíc Oblivion Ring. Pokud nás soupeř nezná, tak vřele doporučuji na 2. hru nasidovat Delvery a Stalkery, pokud soupeř odsidovat všechno nebo alespoň většinu zabíjení mohl by stačit k vítězství jediný Delver.
Karty, která nám nejvíce vadí
Sice jsem většinu vyjmenoval už v matchupech, ale raději to ještě shrnu zde. Velkým problémem jsou soupeřovi velcí pašíci, hodně špatný je Wurmcoil a úplně nejhorší Thrun, the Last Troll. Dalším problémem je ničení enchantů, horší je samozřejmě to, co dokáže vytvářet karetní výhodu pro soupeře – takže pozor na Ratchet Bomb a Ray of Revelation. Dále nás výrazně oslabuje exile hrobu, takže pozor na Nihil Spellbomb a taky na Grafdigger's Cage. Myslím si, že sem zde vyjmenovat ty nejhorší, nepříjemných karet je určitě víc namátkou třeba Batterskull, Etched Champion, Surgical Extraction a určitě mnoho dalších, tak pište v komentářích.
Závěr
Vypadá to, že se blížíme ke konci a pokud jste dočetli až sem, tak bych vám chtěl poděkovat. Co se týče vylepšení decku, tak mám pocit, že balíček finančním limitem nijak neutrpěl, a dokonce ani chybějící Snapcaster Mage mu nevadí, protože se do koncepce balíčku příliš nehodí a podle mě by zde příliš nefungoval. Netvrdím však, že balíček nelze upravovat, právě naopak místa k úpravám je zde dost, možná se někomu osvědčí místo Whipflaru jiné hromadné zabíjení, třeba Rolling Temblor nebo další Blasphemous Act (jednou sem hrál proti Tempered Steel agru a musím říct, že Whipflare má taky občas svoje slabiny). Dále třeba někoho napadne přidat do balíčku odpověď na soupeřovi přerostlé obludy - Silent Departure nebo prostě jednoduše vymění sideboard za něco obyčejnějšího fantazii se meze nekladou.
Nakonec dodám, že jsem s balíčkem hrál spíše nekompetitivně proti kamarádům, ale byl se s ním i na turnaji a docela se osvědčil. Balíček pořád postupně upravuji, takže třeba časem ještě na něco přijdu.
Cena balíčku i se sideboardem se pohybuje okolo 1500kč na černém rytířovi. Vzhledem k ceně bych doporučil balíček všem, ale vzhledem k tomu, že je přece jen mírně náročnější na hraní, tak si myslím, že nejlépe padne zkušenějších hráčům, třeba jako odreagovaní od klasických decků.
Matěj Suchánek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře