Dnes se ohlédneme za MKM Series v Praze, dvěma Limited Grand Prix a podíváme se na blížící se turnaje, a to zejména na Pro Tour 25th Anniversary. Na konci pak naleznete několik kódů pro přístup do Magic Areny.
Foto: Wizards of the Coast
Obsah
Co se stalo
Update Magic Areny
MKM Series Praha 2018
Grand Prix Chiba 2018
Grand Prix Sacramento 2018
Co nás čeká
Grand Prix Minneapolis a Turín 2018
Silver Showcase
Pro Tour 25th Anniversary
Spoiler sezóna pro Commander 2018
Nadcházející turnaje
Nadcházející produkty
Střípky - zajímavosti z Magicové komunity
Stalo se
Update Magic Areny
Ke příležitosti release Core Setu 2019 proběhl také velký update Magic Areny, který přinesl změny v ekonomice (wild karty teď dostáváte za pevně daný počet otevřených boosterů a zmizel Vault). Přidán byl také tutoriál (nazývaný "New Player Experience"), který hře znatelně chyběl, pokud by měla cílovat i lidi, co Magic nikdy nehráli. Kvůli němu se ve hře objevilo 5 karet legálních na Standard, které existují pouze v Areně. Dle očekávání je jejich power level velice nízký a nemají tak příliš velký význam pro hru jako takovou.
20. července proběhl velký stress test serverů, díky kterému většina hráčů dostala email s pěti kódy, které mohla rozdat. Stress test je sice již za námi, ale mám stále nějaké kódy k dispozici, takže je zájemci můžou najít na konci těchto výhledů ve střípkách (alespoň doufám, že nebyly časově omezené, ale nic tomu nenasvědčuje).
MKM Series Praha 2018
Minulý víkend (20. - 22. července) do Prahy zavítala další zastávka MKM Series, na které se odehrály Main Eventy ve čtyřech kompetitivních formátech (Standard, Limited, Modern a Legacy) a dále menší turnaje ve všech možných formátech. I když nejvíce zastoupeným národem bylo již tradičně Německo, dorazila i slušná várka českých a slovenských hráčů, jejichž výsledky si zrekapitulujeme. Stručně shrnu i úspěšné balíčky z Constructed formátů, protože se blíží týmový Pro Tour, kde se všechny tři formáty objeví.
Pátek proběhl ve znamení Trialů a menších eventů, které se ani na oficiální coverage neobjevily. Zmínit můžu, že na Vintage Challenge zvítězila STsung.
V sobotu se odehrály Main Eventy ve formátech Limited a Modern. Na Limited se sešlo přesně 50 hráčů, do kterých také byly nejnížší možné ceny (pouze pro Top 8). Trofej si odnesl Jan Hanzálek, v Top 8 ho doplnili další čtyři čeští hráči: Lukáš Čichovský, Jan Schneider, Dominik Prošek a Adam Šercl.
Největším turnajem víkendu byl Modern, na který dorazilo 290 hráčů. To znamenalo 9 kol, po kterých se do Top 8 probojovali Miroslav Kalina, Tomáš Čunderlík a Petr Slavíček. Na trofej bohužel ani jeden z nich nedosáhl a odnesl si ji Sebastian Larsson, který na turnaj přicestoval ze Švédska. Trochu překvapivě se do Top 8 dostaly tři Jundy (který celý turnaj vyhrál a patřilo mu i druhé místo), dále Counters Company, UW Control, Mono Green Tron a Bring to Light Scapeshift. Modern před PT vypadá asi "nejvyřešeněji", protože neproběhl žádný ban a M19 s ním zřejmě také nezamíchá, ale takto velký úspěch Jundu byl nečekaný.
V neděli akce pokračovala hlavními turnaji ve formátech Standard a Legacy. Na Standardu se sešlo 68 lidí, do Top 8 se mimo jiné probojovali Lukáš Čichovský, Dominik Fahnrich, Arnošt Žídek, Marek Dluhoš a Lukáš Paugsch, který prohrál ve finále s Vincentem Reiterem z Německa. Topka obsahovala dvakrát RB aggro, jednou Mono Red, UW Benalii, dvě variace Giftu (které se setkaly ve finále) a dvoje Mono Green Stompy, takže M19 do formátu zatím nijak výrazně nezasáhla.
Legacy byla podle mě nejzajímavějším eventem hlavně díky tomu, že se v ní odehraje málo velkých turnajů mezi nedávnými bany a Pro Tourem. V Praze se na ní sešlo 227 hráčů a protože má legačka v Čechách hodně velkou tradici, opět nechybělo české zastoupení na vrchních příčkách. Nejdále se dostal Tomáš Vlček, který ve čtvrtfinále porazil Vojtu Mráze v mirroru Miraclů, který trval asi dvě hodiny a to se hrály pouze dvě hry. Druhá část pavouka mezitím stihla odehrát i semifinále a první finalista musel dlouhou dobu čekat na svého vyzyvatele. V Top 8 je doplnil ještě Karel Vápeník s BUG, který však ve čtvrtfinále nestačil na Eldrazi, kteří následovně z turnaje vypravili i Tomáše. Pro trofej si došli Elfové v rukou Linuse Valdemarssona, dalšího Švéda. Kromě již zmíněných decků byly v Top 8 Sneak&Show a třetí Miracly. Trochu překvapivě se neprosadil Reanimator, dle slov legačkářů je nyní ale i tak jedním z nejsilnějších decků na formátu.
Dále připomenu, že z turnaje byla video coverage, která ale pokrývala jen poslední pár kol základní části a Top 8 jednotlivých turnajů. Kvalita nebyla úplně špatná a záznam je k dispozici na Twitch kanalálu Cardmarketu, podrobnosti a další fotky z oficiální textové coverage můžete najít na webu MKM Series (naleznete zde třeba rozbory metagame a decklisty).
Nakonec ještě zmíním, že Top 8 se často splitovala (potvrzené to mám u Modernu a Legacy), takže se obvykle hrálo jen o trofej a výsledky uvnitř Top 8 tedy už nejsou až tak důležité.
Grand Prix Chiba 2018
Jako vždy první GP po vydání nové sady probíhají ve formátu Limited, tentokrát se kryla s pražskou MKM Series (20. - 22. července). Na to japonské se vydal Petr Sochůrek, který dosáhl skóre 13-2, se kterým se na většině Grand Prix dostanete do Top 8. V Chibě ale bylo hodně hráčů (okolo 2500) a tak tenhle výsledek Petrovi kvůli horším pomocným stačil jen na 11. místo, které je ale i tak velice dobrým výsledkem a přinese mu 4 pro pointy a $1,000. Pro celkové vítězství si došel Salvador Guillem Arnal ze Španělska, který tak vyfouknul trofej jinak celoasijské Top 8.
Na turnaji také pokračovaly oslavy 25. výročí Magicu. Nejzajímavější byl opět Unlimited Rochester draft, který se tentokrát dočkal i Black Lotusu. Nejlepší momenty tohoto draftu byly zdokumentovány a můžete si je prohlédnout na Twitteru CFB:
Celkový vítěz tohoto draftu Takayuki Nagaoka si odnesel uncut sheet Bety. Draft se také opět neobešel bez účasti velkého jména, tentokrát Hall of Famera Shuheie Nakamury, který si odnesl Timetwister.
Grand Prix Sacramento 2018
Druhé GP ve formátu Limited se odehrálo ve slunné Kalifornii, kam se pro změnu vydal Martin Jůza. Ten se sice dostal do druhého dne, ale dobrého výsledku nedosáhl. Celkovým vítězem se stal Richard Liu, zajímavé mi přijde, že Top 8 na tomto turnaji byla celoamerická.
Čeká nás
Grand Prix Minneapolis a Turín 2018
Tento víkend (27. - 29. července) se Limited GP dočká i Evropa v italském Turíně, které proběhne bez video coverage. Ta bude pouze z Grand Prix v Minneapolis, které je týden před Pro Tourem v Minneapolis a dá se tak čekat, že profíci z celého světa zamíří právě na toto GP. Zároveň by mě ale nepřekvapilo, kdyby hodně pros tento GP víkend vynechalo úplně, protože na Pro Touru se Limited tentokrát neobjeví vůbec a budou se chtít soustředit na testing svého Constructed formátu.
Silver Showcase
O Silver Showcasu, charitativní/exhibičním Rochester draftu se starými boostery, jsem se poměrně dost rozepsala v minulých výhledech. Nebudu tu tedy vše znovu zopakovat, jen zmíním, že jedním z osmi pozvaných hráčů je Stanislav Cifka a odehraje se ve čtvrtek odpoledne/večer před PT (2. srpna) amerického času, takže pro lidi co potřebují v noci spát nebude v Čechách moc dobře sledovatelný.
Pro Tour 25th Anniversary
Na tyto výhledy však připadá tradiční "preview" Pro Touru, který je navíc tentokrát speciální. Ten se odehraje 3. - 5. srpna a kromě toho, že se jedná o poslední PT sezóny a vyhodnotí se na něm tedy Player of the Year a uzavře "základní část" týmové série se jedná o týmový Pro Tour ku příležitosti 25. výročí Magicu. Odehraje se tedy ve formátu Team Trios Constructed, kde ve tříčlenném týmu každý hráč hraje jiný formát (Standard, Modern a Legacy), Limited se na tomto PT neobjeví vůbec. Na turnaji bude více než trojnásobný prize pool oproti normálnímu Pro Touru ($150,000 pro vítězný tým, $850,000 celkem) a objeví se na něm zřejmě i mnohem více hráčů (budou však v týmech). První dva dny se každý den odehraje 7 kol a všechny týmy postupují do druhého dne. Po 14. kole bude cut na Top 4, která se odehraje v neděli. V Top 4 se bude hrát na dva vítězné matche ze tří a individuální zápasy se budou hrát na tři vítězné hry. Turnaj jako vždy začíná v 9:00 místního času, což odpovídá 16:00 našeho času. Výhoda tohoto PT je, že se od začátku hraje Constructed a nemusíme tedy čekat do noci, než skončí Draft jako obvykle.
Z českých hráčů jsou na turnaj kvalifikováni Jan Ksandr, Dominik Prošek a Daniel Prošek z týmového RPTQ, kteří tak tvoří jediný celočeský tým. Adam Koska pro vás s tímto týmem připravuje rozhovor o jejich přípravě na turnaj, takže se máte na co těšit. Dále jsou kvalifikováni čeští profíci se svými týmy z týmové série Martin Jůza, Lukáš Blohon, Ondřej Stráský, Petr Sochůrek a také Ivan Floch jako jediný reprezentant Slovenska. Všichni tito hráči by byli i tak kvalifikovaní díky svému pro levelu, týmové sérii je však za pozvánku vděčný Martin Hrycej, který se na tento turnaj díky ní také podívá. Složení týmů těchto hráčů a jaké formáty budou hrát u všech přesně nevím, takže se nechme překvapit. Kvalifikován je také Stanislav Cifka, který společně s pozvánkou do Silver Showcase obdržel i pozvánku na Pro Tour a přibrat může další dva (klidně nekvalifikované) hráče.
Jak již bylo zmíněno, na turnaji finišuje týmová série, ze které postupují první čtyři týmy do finálového turnaje. Slušný náskok v ní má tým Ultimate Guard, ale vzhledem k tomu, že poslední Pro Tour je týmový si myslím, že se pořadí ještě hodně zamíchá. Každý z týmů má totiž dva turnajové podtýmy a jejich výsledky jsou v podstatě vynásobeny třemi - buď se daří třem hráčům, šesti hráčům, nebo nikomu. Troufám si tak říci, že i tým na 16. místě se může posunout do Top 4, pokud oba jeho podtýmy uhrají dobrý výsledek.
Grand Prix Orlando a Brusel - 10. - 12. srpna - Standard
Grand Prix Los Angeles a Providence - 17. - 19. srpna - Standard
Třetí Nationals víkend (zahrnuje i české a slovenské!) - 18. - 19. srpna - Standard a Booster Draft
Eternal Weekend (Japonsko) - 18. - 19. srpna - Legacy a Vintage
Grand Prix Praha - 24. - 26. srpna - Modern
RPTQ na Pro Tour Guilds of Ravnica (první víkend) - 25. - 26. srpna - Standard
Další zajímavé turnaje, jako jsou česká PPTQ najdete ZDE. Pokud vám v rozpisu turnajů něco chybí, neváhejte se ozvat třeba v komentářích.
Blíží se největší tuzemské magicové události roku:
Nationals 2018 - 18. - 19. srpna - české nationals se odehrají na konci srpna ve formátech Standard a Booster Draft
GP Prague 2018- 24. - 26. srpna - letošní pražské Grand Prix se odehraje ve formátu Modern, ale ani fandové ostatních formátů nemusí zoufat, k dispozici bude jistě spousta zajímavých Side Eventů
Zaměstnanci Wizards of the Coast dostali ke příležitosti 25. výročí tuto parádní podložku. Podle dosavadních informací se ale bohužel mezi běžné hráče nedostane (pokud vám ji tedy neprodá nějaký zaměstnanec).
M19 do formátů už docela dost zasáhla. Na Standardu Thorn Lieutenant a Vine Mare dost obrodili monogreen a na Modernu se hraje Supreme Phantom a Stitcher's Apprentice...
Co se týče Silver Showcase, tak čekal jsem, že "na nátlak veřejnosti" ti Heathstonisti odstoupí a přenechají svoje místa Buddemu, LSVmu, Nassifovi/Jůzovi... Inu, asi ne každý přemýšlí jako já...
Myslela sem to tak, že ten zásah není zas tak velký jako u jiných sad, kde se změní celá metagame a ne že se hrajou v jednom decku dvě karty a zbytek zůstává více méně stejný.
Pekny clanok. Tiez by som nepovedal, ze nova sada velmi nezasiahla. Zasiahla tak primerane na to, ze je to 8. sada, posledna pred rotaciu. Za prve ukoncila dominanciu cervenej, metagame vyzera omnoho lepsie ako predtym. Dalej Gifty sa hraju UB, nie UW ako predtym najma kvoli karte Stitcher´s Supplier, Monogreen posilnila, hra sa Grixis kvoli Nicol Bolasovi... Naco su kody do Areny? Nehram Arenu, ale mozno by som vyskusal. Hearthstonisti boli pozvani aby pritiahli novych hracov, Wizardi urcite nechcu, aby odstupili.
Ultimátní karty z Mirrodinu
Změna grafiky v Mirrodinu byla za mě tenkrát na škodu. Na druhou stranu dala vzniknout premodernu, který hraji rád. Hrát proti afinitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2024
Stačilo požádat a správné řešení velice rychle přišlo. Moc děkuji!
všechny komentářeUltimátní karty z Kamigawy
Můj oblíbený blok, který nyní hraji na common EDH. Spustit, splice onto arcane.. Silou karty nevynikají, ale líbí se mi. Díky za pěkný...
všechny komentářePohľad na formát Modern po Pro Tour
Ja som to hovoril :o) https://magic.wizards.com/en/news/announcements/au - gust-26-2024-banned-and-restricted-announcement
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 2. část
Tak ďakujem za komenty. Tak len zopár odpovedí: Innkeeper's Talent – ako vždy som na najsilnejšie a síce kombo využitie tohto...
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 1. část
Tak ďakujem za komenty. Faktom je, že síce došlo rotácii ale táto sada zase až „takú“ dieru do sveta neurobila. Jednak je naozaj trochu...
všechny komentáře