V dnešních výhledech se ohlédneme za GP Praha a Richmond, můžete si přečíst i slibované shrnutí diskvalifikace na pražském Grand Prix. Připomeneme si také dosavadní spoilery z Guilds of Ravnica a průběh Player of the Year hodnocení.
Foto: Wizards of the Coast
Obsah
Co se stalo
Grand Prix Prague 2018
Diskvalifikace na GP Praha
Grand Prix Richmond 2018
Guilds of Ravnica spoilery
Co nás čeká
Grand Prix Detroit 2018
Poslední várka Nationals
Grand Prix Stockholm 2018
Grand Prix Hong Kong 2018
Nadcházející turnaje
Nadcházející produkty
Střípky - zajímavosti z Magicové komunity
Stalo se
Grand Prix Prague 2018
Nejzajímavější událostí posledních dvou týdnů bylo bezpochyby pražské GPčko, které se odehrálo 24. - 26. srpna. Main Eventu ve formátu Modern zúčastnilo celkem 1999 hráčů, z toho 197 Čechů (tedy o něco méně než na Nationals) a 34 Slováků.
My jsme pro vás připravili shrnutí z obou hracích dnů:
Nejlepší výsledek měl z našich hráčů Ondřej "Stráča" Stráský s Bant Spirity, který se dostal až do semifinále. Před turnajem prohlásil, že pokud jej celý nevyhraje, skončí s profesionálním Magicem, navíc začal gamelossem, protože zaregistroval 61 karet a rozhodl se raději pokračovat v turnaji s 60-ti nejlepšími a gamelossem, který ho nakonec nepotrestal. Zdá se, že mu k pokračování v hraní stačila Top 4, protože už sháněl tým na další Pro Tour sezónu.
Do posledního kola o Top 8 bojoval Martin Jůza s RB Hollow One, svůj souboj na kameře však prohrál a musí se spokojit s Top 16 a skóre 12-3. Na skóre 12-3 dosáhli také Ivan Floch a Lukáš Blohon (oba UW Control). Do peněz se pak vešli také Miroslav Kalina, Lukáš Paugsch a Patrik Szmatana.
Celý turnaj vyhrál Lauri Pispa z Finska s Hardened Scales Affinitou. Po cestě zabil o Top 8 Martina Jůzu a v semifinále v jednom kole díky Ravagerovi, Hardened Scales a Ballistě Stráču z 19-ti životů. Ve zbytku Top 8 byli dvakrát Humans, další Bant Spirits, KCI, Jeskai Control a Infect.
Na dalšího domácího vítěze si tak ještě aspoň rok budeme muset počkat.
Diskvalifikace na GP Praha
Někteří z vás se o této skutečnosti již doslechli, my pro vás máme shrnutí celé situace, které sepsal Pavel Češka:
Ve 4. kole na GP Praha byl diskvalifikován český hráč Michal Král za nedovolenou manipulaci s balíčkem soupeře při míchání. Diskvalifikace proběhla za zvláštních okolností, a proto jsem se rozhodl zjistit o ní více.
1. První popis události jsem dostal od Adama Kosky v sobotu večer. Michalův soupeř Jérémy Dezani po nalízání úvodní ruky, která obsahovala jen země, zavolal rozhodčího, který nařídil free mulligan pro Jérémyho. Při dalších Michalově míchání, kdy se na stůl otočily dvě karty Island, dal Michalovi DQ. Jérémy Dezani toto prý dělá často a není to první jeho oponent, co dostal diskvalifikaci. Přímo na výstavišti se jim podařilo získat kontakt na Marcela Gerkeho, který dostal DQ na GP Paris v roce 2016.
2. Během sobotní noci jsem se spojil s Michaelou Cepákovou, hráčkou, které přišlo chování rozhodčího nespravedlivé a snažila se už v sobotu odpoledne s tím něco dělat, a Dominikou Knapovou, rozhodčí, která byla přítomna u části incidentu a která o tom řekla Adamu Koskovi. Od nich jsem s dozvěděl jméno hlavního rozhodčího - Jurgen Baert. A také to, že rozhodčí se ptali Michalových soupeřů z předchozích kol, zda si všimli něčeho divného při hře s ním, ale nikdo si něčeho nevšiml.
3. V neděli ráno jsem našel Jurgena a zeptal se ho, zda mi může o diskvalifikaci něco říct. Pravidla rozhodčím zakazují se o neuzavřených případech bavit, tak jsem se dozvěděl pouze drobnosti - Michal dostal diskvalifikaci za nepovolenou manipulaci se soupeřovým balíčkem a Jurgen si byl diskvalifikací 100% jistý. Jurgen se také omluvil za své chybné rozhodnutí o free mulliganu, neměl ho udělit. Pro zajímavost šance, že Jérémy nalíže samé země u jeho balíčku obsahujícím 25 zemí je cca 1:800.
4. Našel jsem jednoho z hlavních organizátorů z CFB events a ptal se ho, zda on může s diskvalifikací něco dělat. Vysvětlil mi, že nemůže dělat nic, je to čistě věc rozhodčích a WotC, ale pokud se prokáže, že Michal byl diskvalifikován neprávem, dají mu golden ticket - volný vstup na GP.
5. V neděli odpoledne si mě našel Jiří Tůma (kamarád diskvalifikovaného), který se o diskvalifikaci bavil s Jérémym. Jeho popis události se ale od Michalovi lišil. Jérémy tvrdil, že rozhodčího zavolal před nalízáním úvodní ruky a že ho přivolal přímo od stolu.
6. Znovu jsem našel Jurgena a sdělil mu tyto nové informace. Pokud Michal i Jérémy popsali situaci jinak, musel jeden z nich lhát rozhodčímu a Jurgen, jelikož byl přítomen, by měl vědět kdo to byl. Zda Jurgen tuto informaci připsal ke svému vyjádření, které se společně s vyjádřením Michala a Jérémyho posílá 12-15-ti členné Investigation Committee, nevím. Tato komise by měla do dvou měsíců rozhodnout o tom, zda Michal k diskvalifikaci dostane i ban - zákaz hraní turnajů.
7. Na stránkách www.mtgeloproject.net jsem prošel historii všech 62 GP, na kterých hrál Jérémy Dezani a hledal, kolik jeho oponentů dostalo DQ. Byli to pouze nám už známí Michal a Marcel. Marcel dostal DQ až kolo po své výhře nad Jérémym také za deck manipulation, ale upozornil na něj Jérémy, který jeho další zápas sledoval jako divák. Komise k diskvalifikaci přidala zákaz hraní na 18 měsíců.
8. Michal se rozhodl Jérémyho konfrontovat se svým podezřením z jeho nečestného chování na Twitteru: twitter.com/Mechyas1. Jérémy si musel u svého účtu zrušit veřejný přístup.
Popis události od Michala Krále:
"Zamíchal jsem soupeři balíček, ten si nalízal úvodních sedm karet, odložil je na stůl a odběhl hledat rozhodčího. Přivedený hlavní rozhodčí Jurgen Baert se podíval na úvodní ruku a nařídil free mulligan pro Jérémyho. Při opětovném míchání jeho balíčku jsem byl nervózní a několik karet vypadlo. Z karet lícem nahoru jsem viděl jen Island. "
Popis události od Jérémy Dezaniho:
Zjednodušený překlad: "Zdálo se mi, že můj soupeř se při míchání dívá na spodní kartu balíčku. Proto jsem zavolal rozhodčího a před ním nalízal úvodní ruku, která obsahovala samé země. Rozhodčí nařídil free mulligan a Michal při míchání otočil alespoň 15 karet, mimo jiné Snapcaster Mage. Michal tvrdil, že viděl jen Island, ale okolní diváci i rozhodčí dali za pravdu mě. Michal byl diskvalifikován."
Práce rozhodčích je velmi složitá a dopátrat se pravdy není vždy možné. I hlavní rozhodčí se může mýlit a je potěšující, že dokáže svou chybu s free mulliganem reflektovat.
Byl podvodníkem Michal, Jérémy nebo oba dva? Tato kauza pro mě osobně nemá jasné rozuzlení, přestože jsem se snažil jejímu vyšetření věnovat několik hodin času.
Vyjádření Michala Krále k článku:
"Zdravím vespolek, jelikož jsem dostal možnost se k celému incidentu závěrem vyjádřit, rád bych řekl následující. Z veškerých informací, které se mi podařilo nashromáždit vyplývá hned několik znepokojujících závěrů:
1. Presumpce neviny se na MtG nevztahuje!
2. Nemáte žádnou možnost obrany proti křivému obvinění. Výsledek se odvíjí výhradně dle libovůle příslušného judge. A to i v případě, kdy se jedná o nepodložené tvrzení proti tvrzení a žádný z předchozích soupeřů neshledává na hře s Vámi nic závadného.
3. Tento rozsudek je neměnný. A to i v případě, kdy judge zpětně uzná svoje pochybení. I tak se nadále rozhoduje o Vašem banu -) nehledě na ztracené GP, které je jaksi nevratné už z principu.
4. Judge, který pochybí v takto závažném rozhodnutí se z ničeho nezodpovídá a původci nepodloženého obvinění žádný postih nehrozí. Vy jste stále v pozici podvodníka.
5. Nemíchejte Dezanimu knihovnu."
Vyjádření Jérémy Dezaniho k článku:
Jérémyho jsme oslovili a na jeho vyjádření čekáme. Věc komplikuje jazyková bariéra a pozdní příprava článku (byl dokončen až dnes odpoledne). Jakmile jeho vyjadření získáme, doplníme ho.
Grand Prix Richmond 2018
Minulý víkend (31. srpna - 2. září) se odehrálo další dvojité Grand Prix v Americe a to ve formátech Legacy a Standard. Turnaj byl zajímavý hlavně z ohledu Player of the Year hodnocení, ve kterém se přetahují Seth Manfield, Reid Duke a Luis Salvatto.
Coverage na Legacy vypjatě sledovala Reida Duka, který byl na kameře každé kolo. Ten měl turnaj dobře rozehraný, ale nakonec prohrál v předposledním kole o Top 8 a v posledním kole remizoval na čas, výhra by ale na Top 8 stejně nestačila. Finální výsledek 11-3-1 mu žádný pro point nepřidal (jeho nejhorší započtený výsledek z Grand Prix je 11-4, za který je stejně pro pointů), ale i tak bylo zajímavé sledovat jeho cestu turnajem, která nebyla vůbec jednoduchá. Pro celkové vítězství si došel Andrew Cuneo s Miracles. Za Slovensko se do peněz dostal Dalibor Szegho.
Oba Reidovi rivalové z Legacy dropli aby mohli hrát Standard, což se jim vyplatilo. Luis Salvatto díky výsledku 11-4 přidal jeden pro point (jeho nejhorší započtený výsledek byl 10-5) a vyrovnal tak Reida Duka. Ještě lépe se však dařilo Sethovi Manfieldovi, který se dostal až do semifinále a navýšil svůj náskok. Na oba své soky má nyní tři pro pointy k dobru. Do konce sezóny zbývá ještě pár Grand Prix, jedním z nich bude tento víkend týmový Modern v Detroitu a o týden později se odehrají modernová GP ve Stockholmu a Hong Kongu (v Hong Konu je však vyprodáno a poslední pokusy o nahnání bodů tedy nutně proběhnou ve Stockholmu).
Skvělým momentem pro mě bylo také to, že Mike Sigrist v zápase o Top 8 vyhrál rozhodující hru v mirroru UB Midrange za něco málo přes dvě minuty. Dva Siphoneři si došli pro vítězství v posledním možném nastaveném kole. Další Top 8 (letos už šestou) přidal Oliver Tiu, ale ani jedno z těchto velkých jmen nestačilo na celkového vítěze Alexe Hona, který hrál - překvapení - RB Aggro, to však bylo v topce "jen" čtyřikrát a ne šestkrát jak předpovídal Martin Jůza :-).
Current standard is a format where people play a bunch of different decks, then 6 R/B decks make the top8 and one of them wins. #GPRichmond
Právě Martin Jůza v Richmondu reprezentoval Českou republiku. Se skóre 8-3 dropnul z Legacy, aby zkusil své štěstí na dvojce. Na té se nakonec dostal do peněz se skóre 10-5 díky tomu, že obě GP byla opravdu malá (okolo 800 hráčů na každém).
Guilds of Ravnica spoilery
Spolu s PAX West, který probíhal minulý víkend, se rozjely spoilery k nadcházející sadě Guilds of Ravnica. V ní se dočkáme reprintu Shocklandů, vrátí se i Guildgaty, čekají nás dva noví planeswalkeři - Ral a Vraska, dále třeba reprint Narcomeby či nový trojmanový goblin. Spoilery můžete sledovat na naší facebookové stránce.
Známá jsou také proma, která si můžete prohlédnout v oficiálním článku od Wizardů. Vyjde také speciální produkt Guilds of Ravnica Mythic Edition, ve kterém naleznete 8 masterpiece planeswalkerů (všechny obrázky jsou k dispozici v odkazovaném článku nebo na naší FB stránce). Zveřejněno jich je zatím 7, osmým má být zatím nevyspoilovaný planeswalker z GRN (zřejmě Vraska). Prodávat se budou skrz Hasbro Toy Shop za 250 dolarů a obsahovat budou 24 boosterů - 16 normálních a 8 speciálních, které mají navíc k normálnímu mythic/rare v sobě tyto planeswalkery (v každém balení bude každý walker jednou). Produkt má být určený na draft s osmi lidech, kde každý otevře ve vyznačených boosterech jednoho z planeswalkerů.
Přímo půjde tedy koupit jen v USA a Kanadě, zájemci z ostatních koutů světa si musí poradit jinak.
Čeká nás
Grand Prix Detroit 2018
Jak již bylo zmiňováno, tento víkend (7. - 9. září) nás čeká GP ve formátu Team Unified Modern, ze kterého bude také video coverage. Očekáváme účast všech tří kandidátů na hráče roku, u Reida Duka je jisté že bude hrát se svými spoluhráči z PGO (William Jensen a Owen Turtenwald). Zúčastní se také Martin Jůza spolu s Coreym Burkhartem a Coreym Baumeisterem, takže určitě bude na co koukat.
Poslední várka Nationals
Stejný víkend nás čeká i poslední várka Nationals, na kterých se ukáže co nás čeká v prosinci na World Magic Cupu. Mezi nimi jsou také ty japonské, ze kterých má být i video coverage. Zbývá ještě opravdu hodně zemí, včetně třeba Brazílie či Itálie, takže je pořád šance na vznik nějakého "supertýmu", který mezi kvalifikovanými hráči zatím není.
Grand Prix Stockholm 2018
Video coverage bude i následující víkend (14. - 16. září) z Modernu ve Stockholmu, kde určitě zastihneme i nějaké české či slovenské hráče.
Grand Prix Hong Kong 2018
Ve stejný víkend se bude hrát Modern i v Hong Kongu, kde však video nebude.
Další blížící se velké turnaje
2018 Magic World Championship - 21. - 23. září - Standard + Dominaria Booster Draft
Grand Prix Montreal 2018 - 5. - 7. října - Limited (již Guilds of Ravnica)
Grand Prix Mexico City 2018 - 5. - 7. října - Limited (již Guilds of Ravnica)
Grand Prix Nagoya 2018 - 12. - 14. října - Team Limited
Grand Prix Denver 2018 - 12. - 14. října - Team Limited
Další zajímavé turnaje, jako jsou česká PPTQ najdete ZDE. Pokud vám v rozpisu turnajů něco chybí, neváhejte se ozvat třeba v komentářích.
Guilds of Ravnica - 5. říjen 2018 - poslední letošní edice, ve které se vrátíme na Ravnicu
Magic Game Night - 16. listopad 2018 - produkt zaměřený na skupinky dvou až pěti nových hráčů
Magic Gift Pack 2018 - 16. listopad 2018 - dárkový set obsahující boostery a promo karty
Ravnica Allegience - leden 2019 - první sada příštího roku a další velká sada odehrávající se na Ravnice
Střípky
Minulý víkend se odehrála RPTQ na Pro Tour Guilds of Ravnica. Na tom v Lipsku připadl jeden slot České republice díky tomu, že se Josef Živec s GB Contrictorem protáhl do Topky na osmém místě jako jediný hráč s X-2 a čtvrtfinále o pozvánku na Pro Tour vyhrál.
Pro player kozultanty u WotC se staliEduardo Sajgalik, William Jensen a Willy Edel. Ti mají tvořit jakousi spojku mezi profesionálními hráči a Wizardy.
Nejnovější článek Franka Karstena na téma "Co by se stalo, kdyby na Modernu neplatil čtyřkaretní limit?" se dá podle mě vystihnout slavnou hláškou z Pelíšků: "Teda, to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co?"
Pokud vás zajímá historie nejdražší karty v Magicu Black Lotus a jak se řadí mezi další sběratelské předměty, můžete si pustit toto pěkně zpracované video:
Draftsim zpracoval přes 200,000 draftů a zkoumal, jaké karty jsou nejčastěji draftovány společně. Draftsim výsledky použije k vylepšení botů, kteří drafty simulují, ale z pohledu hráče se jedná spíše jen o pěkné obrázky, protože nemáme žádná data k tomu, jak jsou jednotlivé balíčky úspěšné.
To je pro dnešní výhledy vše a těšíme se na vás zase za dva týdny.
1. První popis události jsem dostal od Adama Kosky v sobotu večer. Michalův soupeř Jérémy Dezani po nalízání úvodní ruky, která obsahovala jen země, zavolal rozhodčího, který nařídil free mulligan pro Jérémyho. Při dalších Michalově míchání, kdy se na stůl otočily dvě karty Island, dal Michalovi DQ. Jérémy Dezani toto prý dělá často a není to první jeho oponent, co dostal diskvalifikaci.
Jak muze tohle nekdo napsat a myslet vazne? :D To je asi jako popsat sportovni zapas, ve kterym byla sporna penalta, komentarem "rozhodci naridil, ze ma vyhrat plzen, a slo se domu". Co se presne stalo nevim, ale rozhodne me tenhle popis situace nuti sympatizovat s Jeremym, protoze takhle to 100% bejt nemohlo. Stejne tak dost pochybuju o tom, ze to takhle podal zrovna Adam. Jestli si nekdo mysli, ze pro playeri dostavaj free mulligany, kdyz si liznou spatnou ruku nebo ze Jeremymu nekdo nadrzuje (jak to prezentuje ten pomatenec na tom svym twitteru), tak je vazne mimo. Jestli maj na Dezaniho jinej metr, tak spis prisnejsi.
Mě ten popis přijde v pohodě, až na tvrzení "Jeremy Dezani toto prý dělá často", jelikož víme jen o jednom podobném případu, což asi nelze označit za "často". Ale jinak jsem rád, že se podařilo kolem tohoto případu sesbírat tolik informací. Rozhodně to je zajímavý a bohužel zároveň dost sporný případ.
Naopak bych se vyvaroval říkat věty typu "takhle to 100% být nemohlo", když k tomu nic neuvedeš, jako evidenci.
Pavel uvedl zdroj - Adama, což mi přijde jako správné a ani jeden nemá důvod si nic vymýšlet.
Nechal bych situaci volný průběh a nevyráběl z toho nějakou senzaci nebo witch hunt...
Nejsem Jürgen, ani za něj nemůžu mluvit, ale je třeba myslet na to, že diskvalifikaci rozhodčí neprovádí jen tak z rozmaru. Jürgen k tomu musel mít nějaký pádný důvod (který se nejspíše nedozvíme, protože nekomentujeme probíhající vyšetřování a obvykle ani ta ukončená).
Historie pana Dezaniho je všelijaká. Neznám ho osobně, ale takhle z externího pohledu to na mě působí, že tento hráč občas rád přibarvuje skutečnost (a na PT KTK to zřejmě přehnal, https://magic.wizards.com/en/events/coverage/ptdtk - /player-disqualified-ptdtk).Těžko říct, jak to bylo tady... počkejme si, co na to řekne komise.
Ahoj, a nemělo by se změnit to, že rozhodčí by měli vydávat nějaká prohlášení, aby člověk věděl co udělal špatně a na základě jakého pravidla dostal DQ, nejlépe hned po skončení GP či jiného velkého eventu?
Já se osobně snážím získat nějaké vysvětlení, na základě čeho bylo DQ uděleno, protže jako aktivního hráče mě to zajíma a nerad bych aby se mi nedejbože stalo něco podobného co Michalovi, já bych to asi neunesl tka s chladnou hlavou jako on.
Aktuálně probíhá prošetřování celé situace u Player Investigation Committee. Nelze tedy očekávat zveřejnění nějakých detailů. Maximálně občas WotC něco málo napíší na své stránky (viz post o diskvalifikaci Jeremyho z PT DTK). Ale rozhodně tohle nedělají u všech diskvalifikací. A toto lze provést pouze se souhlasem samotných WotC (kdysi DCI). Rozhodčí sami od sebe toto udělat nesmějí.
Díky za shrnutí, uvidíme jestli se dostanou ven nějaké informace.
Otázka je jestli je tento postup správný? nemusíš odpovídat bylo by to na dlouhou debatu. spíše komunita rozhodčí by si měla promyslet jeslti to je OK a sami by chtěli aby se o nich takovým to způsobem rozhodovalo bez zpětné vazby ke komunitě.
Pokud je hráč nějakým způsobem penalizován rozhodčím, obvykle se o dozví proč. U diskvalifikací se to dozví z úst hlavních rozhodčích vždy. Tedy nevím, jaký je problém. Diskvalifikovaný hráč informován byl, a je jen na něm, jestli tuto informaci bude dál šířit. My jako rozhodčí podrobnosti o konkrétní diskvalifikaci nebudeme sdělovat nikdy. Jen to pak způsobuje "witch hunty" a senzacechtivé články a diskuse jako je tato. Nemluvě o tom, že detaily o zejména některých diskvalifikacích by spíše sloužily jako návod budoucím podvodníkům a angle shooterům.
Dejme tomu že se hráč dozví proč, i kdžy v tom to případě to je dost pochybné, když jsme se s Michalem bavili hned po DQ popisoval celou situaci jak se stala, a že nechápe za co dostal DQ. Když jsme se bavili s českými rozhodčí i s tím co mu řekl že je DQ tak ani ten rozhodčí nevěděl důvod DQ (prý měl jen říct hráči, že je DQ) a pak to šli dořešovat dozadu, kde michal sepisoval prohlášení atd. ale pořád nezaznělo za co přesně je DQ.
Neznám pravidla ale pokud při míchání odkryju omylem něčí karty tka to rozhodně není na DQ,
Pokud DQ mělo být za namíchávání balíku což nebylo protože to už by se dále nepokračovalo, tak bych to dokázal pochopit - pak se ptám proč je tu dvojí metr proč za odkrytí karet z oponentova decku je warning až gameloss a najdenou DQ?? Jen proto že ho oponent nařknul z namíchávání knihovny což nikdo neprokázal (jeho předešli hráči byly dotázáni a vše bylo v pořádku) ale už tady bylo moc prohřešku najednou? i kdžy to první defakto nebyl žádný prohřešek.
Dezaniho neznám, ale jak už naznačil Juzám, tenhle "investigativní" článek je tendenční a manipulativní jak Rudý právo. nejkřiklavější je to asi u části "vyžádali jsme si podrobné popisy situace od obou hráčů", kde je vyjádření jen jednoho aktéra s dovětkem, že druhé bude (někdy/možná) doplněno.
Nejdřív bych se chtěla zastat Pavla, který to celý sepsal, protože mě po přečtení přišel Dezani mnohem nevinnější než před tím. Naopak si teď myslím, že buď podváděl český hráč nebo je vše nešťastná náhoda. A ještě bych chtěla dodat, že s Twitterovými účty co útočí na Dezaniho a píšou pěkný nesmysly nemáme já, Pavel ani nikdo z CMUSu nic společnýho. Klára
@Juzam: Popis události v bodě 1. je rozhodně tendenční. A je to podle mě interpretace, která by se šířila českým MtG prostorem, kdybych se tomu dále nevěnoval. Proto následuje popis dalších informací, které jsem k tomu získal. Je podle mě důležité, aby veřejnost věděla, že nalízat si samé země je dost častý jev a udělení free mulliganu je chyba. Zároveň článek vyvrací na základě faktů legendu o Jérémym, že mnoho jeho soupeřů dostalo na GP diskvalifikaci. Ostatní fakta kolem diskvalifikace jsem se snažil popisovat objektivně a nechal utvoření názoru na čtenářích.
@joza: Michalovi (přímo) a Jérémymu (skrze Mateje Zatlkaje) jsem dal možnost se k článku vyjádřit včera kolem 14:00. Uznávám, že času k vyjádření jsem jim moc nenechal. Odpověď stihl do 20:00 poslat jen Michal. Tvůj komentář obsahuje větu v uvozovkách, co vypadá jako citace z článku, ale citací není.
Ještě bych chtěl dodat, že uživatel CMUSu Mechyas je Michal Král.
Pavle, nemuzu uverit, ze Ti to prijde v pohode. Uvest jedno vyjadreni a druhe dat "on hold". Za tohle by te vyhodili i v Blesku, to je proste novinarske faux-paux prvni kategorie.
Tak šel Jeremy pro toho rozhočího PŘED nalízáním úvodní ruky nebo až PO ní? To by přece mělo být naprosto jasně zjistitelné/ověřitelné, takže se tu pak nemáme o čem bavit. "Lhář" (tj. člověk s nepravdivou výpovědí) by měl být usvědčen již v tomto momentu.
Každopádně mě na tom ještě zaráží dvě věci, které ať si každý rozmyslí sám:
1. Jaká je pravděpodobnost, že plus mínus průměrný neznámý hráč je karetní kouzelník a půjde na GP realizovat svoje triky?
2. Kdybyste byli OPRAVDU karetní kouzelník, vážně byste ty svoje triky realizovali i při tom druhém (!) míchání, kdy už na vás hledí zraky (mnoha) rozhodčích? Protože co byste tím získali?
Lhář byl pravděpodobně usvědčen v tom momentu co popisuješ a asi to bude ten s DQ. Vysvětlovalo by to také Jurgenovu "stoprocentní jistotu". Jinak nedávalo by moc smysl, že by Jeremy lhal ve svém statementu a riskoval ban, protože by se přirozeně jeho statement neshodoval se statementem rozhodčího.
1. I neznámý hráč může být podvodník. Pravděpodobnost je dost velká, když tam těch neznámých hráčů je ~1000.
2. To druhé mohla být opravdu nervozita, která nevylučuje podvod při prvním míchání.
-------------------------------------------------- - --------------------- Tak šel Jeremy pro toho rozhočího PŘED nalízáním úvodní ruky nebo až PO ní? To by přece mělo být naprosto jasně zjistitelné/ověřitelné, takže se tu pak nemáme o čem bavit. "Lhář" (tj. člověk s nepravdivou výpovědí) by měl být usvědčen již v tomto momentu. -------------------------------------------------- - --------------------- Tak to může na 100% potvrdit jen sám Jurgen. A to bude ten hlavní kámen úrazu, protože v tu danou chvíli se začla odehrávat ta situace na základě které dostal Michal DQ. Tudíž když by Jurgen nepochybil tak jak sám uznal a nedal Dezanimu free muligen do 7 , žádné DQ by Michal nedostal protože by na osudné míchání při kterém mu vypadly karty z balíku vůbec nedošlo.
Takže nastává otázka: Je to celé chyba HEADJUDGE?
A pokud to bylo tak že Dezani nalízal ruku kouknul se na karty a šel od stolu, není to pak zásadní chyba ze strany headjudge že tento fakt vůbec neřešil? Protože jediná věc co headjudge v tu chvíli zajímalo bylo podezření na cheating ze strany Dezaniho. Mezitím přehlížel tuto podstatnout část celé situace která by výrazně hrála ve prospěch Michala, jakto že se Dezani mohl jentak bez jediného slova zvednout od stolu? A stejně tak přehlížel pozitivní feedback ze strany Michalových předchozích oponentů a dále jednal čistě ve prospěch Dezaniho.
Pokuď to bylo takhle a ještě dal Dezanimu free muligen do 7 tak myslím že jsme našli člověka odpovědného za nadešlou situaci.
"Lhář" (tj. člověk s nepravdivou výpovědí) by měl být usvědčen již v tomto momentu. Pokud ale lhář nebyl ani jeden z nich má být usvědčen Jurgen?
A jáká je pravděpodobnost že by se Michal obhajoval tímhle stylem, kdyby věděl že chtěl podvádět. Takhle si srát do huby by neuměl ani Uroboros.
A závěrem, vždycky bude rozdíl v přístupu k věci mezi někým kdo si jde zahrát MtG a někým kdo si jde pro prizepool. Akorát nepochopím že lidi si nedokážou v tomhle případě ty role rozdělit správně ikdyž je to na první pohled jasné :)
Já už si vybavím jen pocit z celé situace... a to právě wtf moment, co že se to děje? Podle mě se podíval na karty, beze slova vstal od stolu a dovolával se judge. Tak to i píšu hned ve statementu z GP. Já jen seděl u stolu a čekal, jestli to přijde dohrát :)
"Tudíž když by Jurgen nepochybil tak jak sám uznal a nedal Dezanimu free muligen do 7 , žádné DQ by Michal nedostal protože by na osudné míchání při kterém mu vypadly karty z balíku vůbec nedošlo. "
Tohle je blbost, i kdyby Dezani nedostal free mulligan tak by mulliganoval do šesti a na míchání by došlo.
Rozhodně by se mi míchalo lépe ve standardní situaci, než při wtf výhodě pro soupeře, kterou vůbec neměl dostat a ani mi nebylo dostatečně vysvětleno na základě čeho jí dezani vlastně dostal. Podle všeho na základě pochybení Jurgena. A to osobně považuji za stresující faktor, který má na výsledku zásadní podíl.
Zní to absolutně neuvěřitelně. Jediné, co si z toho odnáším - je velká chyba, že judge komunita nezveřejňuje detaily k podobným kauzám, protože si tím snižuje svou kredibilitu. Rozhodnutí o free muligenu je nekompetentní a pokud ho učinil head judge na GP, tak je na pováženou, zda je schopen fungovat na nejvyšší úrovni.
Nicméně, jediné smysluplné vysvětlení, které mě napadá, je že Jeremy musel mít podezření, že jeho oponent nějak podivně mícha a proto zavolal rozhodčího. Nemám ale iluze o chování !některých! hráčů na top úrovni, sám jsem zažil šikanu od jednoho francouzského pro (vitez pro tour) na GP Paris 2009 na 5:0 stole, zachránila mě jen dostatečná asertivita.
Smutné je to, že od absurdního rozhodnutí ohledně free mulliganu se odvíjí celé to nešťastné míchání vedoucí k finálnímu DQ. O to výživnější je potom fakt, že chybné rozhodnutí ohledně free mulliganu zpětně uznal i sám Baert. Jurgen Baert je pro mě osobně výrazně větším zklamáním, než celý dezani... u toho jsem si měl asi trochu zagooglit a něco podobného očekávat.
Co jsem z tvého vyjádření, ani z celého článku nepochopil, proč Jeremy zavolal rozhodčího. Jen kvuli tomu, že měl 7 zemí na ruce? Problém asi byl, že ses do popisu událostí nějak zamotal a rozhodčí se domníval, že nemluvíš pravdu, ale pak nedává smysl DQ, za manipulaci s knihovnou. Pokud máš čisté svědomí, rozhodně doporučuju napsat appeal na rozhodnutí, je to oficiální opravná procedura pro podobné případy.
To by asi musel vysvětlit dezani... z mého pohledu mi nic než nespokojenost s údajným mana flow nedává smysl. Údajným proto, že jsem ruku, ani knihovnu neviděl a o mana flow se doslechl až zpětně.
Z help@wizards.com mi dorazil mail, že jsem na místě nepodal vyjádření a jestli ho chci doplnit. Což je také zvláštní, jelikož svůj kontaktní mail jsem napsal právě na to vyjádření, které jsem na místě odevzdal :)
Na toto jsem odpověděl a dorazilo mi potvrzení o přijetí.
Ne, myslím, že je na to někde na wizardich stránkách speciální formulář, poraď se s nějakým rozhodčím. Nebo napiš na jejich support, že se chceš odvolat a měli by tě navést.
Tu kampaň na twitteru jsem nezačal... Prudil ho tam kamarád, já tam dohodil fotky toho mýho vyjádření a napsal dezanimu co si o něm myslím. Od té doby se o to nestarám, twitter jsem si založil jen pro tento účel a dál mě nezajímá. Nicméně mě nemrzí, ať už mu kdokoliv nadává jakkoliv, proč by taky mělo...
Ahoj, já znám Michala osobně tudíž to mužete brát z pohledu za interesovanosti.
jak tady píše Michal. přijde mi že největší problém je, že k celé situaci v tuto chvíli neexistuje popsání situace rozhodčími. už na GP když nám každej z akterů řekl něco jiného, o tom jak se situace stala, ( hlavní rozdíl je v tom kdy se zavolal JUDGE jestli před nebo po nalízaní karet.
druhá situace co Michal Král viděl či neviděl ( otázka by podle mne měla spíše být kolik se odkrylo karet než kolik toho Kral viděl) osobně míchám karty v pravo a koukám doleva a když pocítím že mi vypadávjí a už se mi to párktat stalo instinktivně zavřu oči tudíž pak karty mohou vypadnout ale já je nemusím zahlednout) ale i tka v tom to případě může dojít k warningu až match losu jestli se nepletu. Ale to by takové odbočení.
Hlavní je že DQ bylo uděleno až po tom incidentu co vypadli karty při míchání až jako součet předešleho chování a toho že Michal tvrsil že viděl jen Island ale okolní hráči viděli více karet. ale tohle přeci nemůže vect k DQ max si dokážu představit match lost.
Doufám že se někde objeví celí popis situace od rozhodčí, ale to se mělo stat hned v pondělí po GP.
Ahoj! Jmenuju se Jirka Tůma, Michala Krále znám cca 10 let a, jak zmiňuje článek, o Michalově DQ jsem se mj. bavil přímo s Dézanim.
Zarážející na celé situaci je především fakt, že se oba aktéři (Michal i Dézani) rozcházejí ve dvou naprosto fundamentálních bodech. Ne že by se hádali, kdo co řekl, ne že by se přeli, kdo jak gestikuloval - oni se neshodují v tom, kdy byl přivolán judge (před/po nalízání) a jestli byl zavolán od stolu, či si pro něj Jérémi došel. Jeden z nich evidentně lhal. Alespoň tedy ve chvíli, když jsem s nimi mluvil.
Teď se vžijte do Michalovy kůže - právě jste dostali DQ, sepsali jste oficiální prohlášení, které vás může zachránit od potenciálního banu. Lhali byste v tomto prohlášení v tak základních bodech? Lhali byste v něm vůbec v čemkoli?
Teď na věc naopak nahlédněme z Dézaniho stránky. Pomiňme teď samotné důvody přivolání rozhodčího, tzn. jestli měl opravdu podezření na deck manipulation, či zda opravdu nejdřív nalízal sedm a jenom to "zkusil". Je to ProPlayer, který má MtG jako obživu. Proč by takový člověk lhal rozhodčímu zejména po své eskapádě na PT DTK - to také nedává smysl, natož aby lhal do official statementu.
Když ani jeden neměli důvod lhát - co se vlastně stalo? Můj názor, přiznám se, vychází z toho, že Michala znám a ačkoli nesouhlasím s některými jeho kroky a výroky po skončení GP, považuju ho za poctivého člověka, který nemá zapotřebí podvádět - natož ne tak, že by dokázal namíchat 7 zemí navrch decku - snad Michala moc neshodím, když řeknu, že na to prostě nemá dost šikovné ruce. Podle mě Dézani nalízal, viděl 7 zemí, došel si pro judge a ten situaci špatně vyhodnotil na free mull. Michal (už tak nervózní z toho, že začal 3-0; netušíc, co se vlastně stalo - nikdo mu neřekl, proč dostal soupeř free mull) otočil při míchání omylem pár karet. Všichni to viděli, on řekl, že zahlédl jen Island (opět, i tady mu věřím), což ale ve světle údajného deck manipulation vypadalo jako přímá lež rozhodčímu, a tedy DQ.
Proč se výpovědi hráčů tedy rozcházejí? Je to podle mě prosté - oba uvedli věci pravdivě do svých statementů - Dézani pak lhal jen mě osobně, když se snažil celou situaci obhájit. Poněvadž ze samotné debaty se mnou mu již žádný postih (maslím) nehrozí. Ruling byl vysloven, statementy byly podány. End of story. Taky se mě nejspíš snažil zbavit, poněvadž jsem za ním byl celkem třikrát (troufám si říct, že ve vší slušnosti), než se se mnou začal bavit.
TL;DR: Podváděl Michal? Podle mě ne. Podváděl Dézani? Podle mě také ne. Jen zavrženíhodně využil situace, měl štěstí ohledně chybného rulingu s free mulliganem, který vyústil v nechtěné DQ v důsledku omylem vypadnutých karet. Navíc poté lhal v dodatečném, byť nezávazném rozhovoru se mnou (nikoli však v official statementu).
Zdůrazňuji - tento post je to pouze shrnutí mého pohledu na věc, který jsem si postupně utvořil od daného incidentu do dnešního dne.
@Kalamen: "Při míchání, které by se nikdy nestalo, nebýt jeho špatného rozhodnutí o free muligenu do 7..."
Naprosto nechápu pointu této argumentace. Protože kdyby nebylo "free mulligenu do 7mi", tak... Tak by tedy Dezani šel do "poctivých 6ti", Michal by stále byl povinován balíček zamíchat (nejpíš opět pod dohledem rozhodčích), opět by mohl být nervózní, opět by mu mohly nějaké karty vypadnout, atd, atd, atd. Takže tak, jak argumentuješ, tak argumentovat nemůžeš, protože pro tenhle argument je už principielně jedno, jestli mu to míchal na "free 7" nebo na "poctivých 6"...
Tak já ti teda vysvětlím pointu toho jednoho argumentu na který se ti zachtělo blbě odpovědět.
Chceš mi namluvit že by jsi byl ve stejném psychickém rozpoložení ve standartní situaci a v situaci když by jsi nevěděl proč se tvůj oponent podíval na vrchních 7 karet knihovny a poté z ničeho nic a beze slova opustil stůl a vrátil se s headjudgem který udělý free muligen do 7 na základě Dezaniho obvinění že Michal namíchává landy na vršek knihovny, fakticky podloženého jen tím že tam opravdu měl landy protože si to sám Dezani ověřil než šel pro headjudge. A to vše si Dezani mohl vymyslet přesně v tu chvíli když si tu ruku plnou zemí nalíznul.
Situace by byla úplně jiná kdyby měl podezření na namíchávání a šel za headjudgem ať si jde sám nalíznout 7 karet z knihovny o které si myslí že je nacheatovaná.
To by potom bylo podezření.
To co předvedl Dezani nebylo podezření, ale vykonstruovaná pohádka o tom že měl podezření a to je vychcanost a bezcharakternost v celé jeho kráse.
To že mu to zbaštil headjudge je podle mě fatální selhání a mělo by to být řádně prošetřeno WotC komisí.
DEZANI dává všem hráčum MtG super příklad jak využít toho když máte "podezření" že oponent namíchává na vrch balíčku landy.
1. Stačí si nalíznout ruku, když tam bude hodně landů vymyslet si pohádku o tom jak jsem měl celou dobu co oponent míchal pocit že manipuluje z knihovnou, 2. Následně dojít pro headjudge. 3. S trochou štěstí to bude Jurgen, ten bude ignorovat fakt že jste si ověřili vaše "podezření" ještě předtím než jste šly pro headjudge. 4. Oponenta vystresuje nesmyslným muligenem, který se opírá jen o náhodu že jste si líznuli více zemí než je obyklé. 5. Následně váš oponent nejspíš rozsype karty při míchání protože vůbec neví co se to během posledních pár minut stalo a dostane DQ za exploraci oponentovi knihovny.
Bez toho aniž by rozhodčí zveřejnili, popis celé situace jak se od začátku odehrál, tak už to pro všechny co si to tady přečtou bude jen slovo proti slovu. a zbytečné hazení špíny na jednoho hráče.
chyba je v tom systému, který umožnuje udělit takový DQ.
Chápu to správně, že na základě Jurgenova statementu teď rozsoudí celý spor? Na základě statementu někoho, kdo celý incident neviděl? A kdo během posuzování situace už jednou chyboval? Teoreticky se mohl dezani klidně podívat na sedm a hodit to zpátky na knihovnu a jít pro judge. Já už si takové podrobnosti bohužel nevybavím, ale jako jediný důkaz viny mi to přijde vážně směšný... škoda že to není na kameře -(
Promiň, ale já jsem odpověděl dobře a nejspíš jsi mě i dobře pochopil. Můj point byl, že i bez toho "free mulliganu" by na nějaké to (stresující) míchání stejně došlo. (Nawaki v 19:15 to řekla pěkně jednou větou.)
Co se týče tvých bodů 1. - 6.: Možná to tak bylo, možná to tak nebylo. Hlavně zůstaňme v klidu a nechme teď rozhodčí dělat jejich práci.
"Situace by byla úplně jiná kdyby měl podezření na namíchávání a šel za headjudgem ať si jde sám nalíznout 7 karet z knihovny o které si myslí že je nacheatovaná.
To by potom bylo podezření. "
Tohle je ale přesně popis situace ze strany Dezaniho. Pokud je nepravdivý, ukáže se to při neshodě jeho statementu s tím od HJ. Zatím je to jen tvrzení proti tvrzení, takže mi z tvé strany nepřijde korektní prezentovat Michalovu verzi jako fakta.
Jenom dotaz ze zvědavosti - na GP bylo více head judgů? V jednom z mých zápasů nezaplatil soupeř pact a situace se nakonec řešila i s head judgem, což ale byla madam z Itálie (nepamatuju si jméno).
Na GP dnes obvykle bývá jeden hlavní rozhodčí a několik "appeals" rozhodčích, kteří mají v podstatě stejné pravomoci jako hlavní rozhodčí. Tito všichni mají košilky v barvě bordó.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře